BUITENLAND. Zeetij dingen. Handelsberichten. Oorlogsberichten, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Door den hoed te dragen is zijn voorhoofd, vooi' zoover do rand van den hoed strekte, geducht opgezwollen en aan het zweeren geraakt, en het geheele gestel van den drager is er ziekelijk door geworden. Zeker bevatte de binnenrand vergiftige bestanddeelen. De hoed was te Creuznach gekocht. Omtrent de totale maansverduistering welke door de bgzonder heldere lucht gisteren avond zeer nauwkeurig is kunnen waargenomen worden, zijn wij door de mededeelingen van „Sibru" in de Arnhemsche courant nog in staat het volgende mede te deelen. Een maaneclips is geen zeldzaam verschijnsel: in een tijdsverloop van 18 jaren treedt de maan 29 malen in den schaduwkegel der aarde en wordt zij dientengevolge verduisterd, maar wel gebeurt het zelden, dat eene totale maaneclips over haar geheel verloop in ons vaderland zichtbaar is. Dit is het laatst op 1 Juni 1863 geschied. Wel heeft eerst onlangs (27 Februari 1877) eene totale maans verduistering zich hier te lande vertoond, maar toen de verduistering begon was de maan nog beneden den horizon en bovendien werd de waar neming toen door wolken en sneeuwjacht op do meeste plaatsen onmogelijk gemaakt. Gisteren kwam de maan een paar minuten over zeven op en trad zij eerst over half tien in den kemschaduwkegel der aarde, zoodat het verschijn sel zich op zeer gunstige wijze vertoonde. Reeds te omstreeks half negen begon de oos telijke maanrand met een licht floers bedekt te worden, dat eerst zoo goed als onzichtbaar, lang zamerhand toenam, zoodat een uur later de maan een vrij wat matter licht verspreidde dan gewoonlijk. Een weinig over half tien begon de eigenlijke verduisteringlangzaam zag men de cirkelronde schaduw der aarde de maan meer en meer be dekken, totdat omstreeks elf uren de eclips eene totale was geworden. Toch verdween de maan gedurende de totale verduistering niet geheelmaar bleef ze in een eigenaardig roodkoperachtig licht zich vertoonen. Bp de totale verduisteringen van 15 Juni 1620, 14 April 1642 en 10 Juni 1816 verdween de maan geheel en zag men zelfs zeer flauwe sterren in hare onmiddellijke nabijheid, terwijl daarentegen op 23 December 1703 te Avignon en op 19 Maart 1848 ia België, Engeland en Ierland de totaal verduisterde maan een zoo helder licht bleef uit zenden, dat een aantal niet-sterrekundigen er ern stig aan twijfelden of de aangekondigde eclips eigenlijk wel plaats had. Het is ook wel gebeurd, dat gedurende bet ver loop der eclips het verschijnsel veranderde. Zoo werd op 18 Mei 1761 eene eclips te Stokholm door Wargentin waargenomen 11 minuten na het begin der totale eclips kon de Zweedsche astro noom noch met het bloote oognoch met den telescoop iets van de maanschijf ontdekken, terwijl 40 minuten later, toen de maan nog dieper in den schaduwkegel der aarde was gedompeld, een bleek verlichte ring zichtbaar werd, die niets anders was dan de maanschijf, waarvan het mid delste gedeelte geheel verduisterd en de rand daarentegen zichtbaar was. Te half een was gisteren de totale eclips afgeloo- pen en verscheen de oostelijke maanrand weder. De maan trad meer en meer uit deu schaduwkegel te voorschijn en was even over half twee weder geheel zichtbaar, echter eerst weder met een mat licht, dat gaandeweg helderder werd, zoodat te om streeks drie uren in den ochtend van 24 Augustus de laatste sporen der verduistering waren uitge- wischt. Te Parijs heeft het gerucht geloopen dat de Belgische kamers in buitengewone zitting zouden bijeengeroepen worden, teneinde extra credieten voor het krijgswezen toe te staan. Volgens de Belgische bladen is dit gerucht ongegrond, doch zullen aan de kamers wel, bg de gewone bijeen komst in November a., buitengewone mededeelingen over den toestand van 's lands weerbaarheid ge daan wordeD. Voor de rechtbank te Luik is een zonderling proces aanhangig tusschen een korporaal der infan terie, kantine-houder in de kazerne Saint Laurent te Luik, en den Belgischen minister van oorlog. De korporaal heeft een eisch tot schadevergoeding tegen den minister ingesteld, wegens hem toege brachte schade aan kantine-voorraad, ten bedrage van 2000 franken, tengevolge van het instorten der bouwvallige kazerne. Niettegenstaande alle aangewende pogingen om de rechtbank zich on bevoegd te doen verklaren, heeft deze de verant woordelijkheid van den staat voor de toegebrachte schade erkend en den korporaal toegelaten tot het bewijs van het hem veroorzaakte nadeel. De heer de Fourtou heeft eene redevoering gehoudenwaarvan in een der republikeinsche bladen gezegd werd„dat die gedeelten der toe spraak welke het meest anti-clericaal waren, het warmst toegejuicht werden." Het ultramontaan8che blad l'Univers heeft hierop vuur gevat en dringt aan op inlichtingen van de zijde der regeering. „De katholieken, zegt het bladmoeten stellig weten of de minister behoort tot diegenen-welke onder voorwendsel dat zy conservatieven zyneven goed als de radicalenmaar op eene andere manier en wat langzamer, den revolutionairen weg opgaan. Men moet niet vergeten dat het onderscheid, dat men zoekt te maken tusschen clericalisme en catholi- cisme, hot eerst gemaakt is door den heer Gam- betta." Set clericale blad herinnert daarna den heer de Fourtou nog eens aan deze uitspraak van den paus „De dubbelzinnige en vreesachtige lieden, die zich wèl catholiek, maar niet clericaal willen noemen, verkondigen eene tegenstrijdigheid en eene onge rijmdheid. Men zou even goed kunnen zeggen ik ben een mensch, en ik ben geen mensch, want het clericalisme is niets anders dan de katho lieke godsdienst." De heer de Fourtou heeft zijne rede nog niet publiek gemaakt. Hij moet zich echter tegenover dezen eisch van zgne clericale „vrienden" niet op zijn gemak voelen. Bij het vertrek van den maarschalk de Mac Mahon uit Cherbourg had het volgende plaats. Eene dicht opeengepakte menigte stond, in twee rijen geschaardden maarschalk op den weg naar het station op te waehten. Toen het open rijtuig verscheen, waarin de maarschalk met ontblooten hooide en naar alle zgden groetende gezeten was, ging plotseling een lnide kreet op, door konderde monden uitgeroepen, van „Leve de republiek!" Enkele stemmen lieten volgen „Leve de maarschalk" doch werden spoedig overstemd door het geroep „Leve Thiers! Leve de 363!" Tot aan het vertrek van den trein bleven de kreten van „Leve de republiek" voortdurenwaarna de menigte onder het zingen der Marseillaise uiteenging. Men verhaalt dat deze manifestatie het gevolg is geweest van een artikel in den Figaro. Dit blad had den vorigen dag beweerd dat het geroep van „Leve de republiek," in de door den maar schalk bezocht wordende plaatsen, betaald werd met 2£ of 3 franken per man. De inwoners van Cherbourg waren er nu op gesteld om te toonen dat zij hun sympathie voor de republiek wel kon - den aan den dag leggen in zoo grooten getale, dat aan betaling niet te denken viel. De Friend of India schrgft dat de Britsch- Indische regeering „kalm hare strgdkrachten ge reed maakt om er, zoo noodig, gebruik van te makeD." Sedert verleden jaar, meldt het blad, is er een leger, bestaande uit 8 battergen veldartillerie, 7 berg-batterijen, 12 regimenten ruiterg en 28 regi menten voetvolk, ten Noorden van Lahore veree- nigd. Ilierby moeten nog de hulptroepen van Cashmere, Bawalpore en andere suzereine staten gevoegd worden. Ook kameelen en muilezels worden met hunne drijvers, ten boste van groote uitgaven, gereed gehouden om dadelijk, desverkiezende, een veld tocht te kunnen openen. Wat het doel dezer legermacht betreft, daarom trent verkeert men in het onzekere, doch het meest waarscbgnlijk is wel dat zg voor een veld tocht tegen Rusland bestemd is. Zij is sterk ge noeg, niet alleen om het aan Britsch-Indië gren zende landschap Afghanistan te bezetten, maar ook om, met de garnizoenen van Delhi, Lahore en andere steden versterkt,, met hoop op goed gevolg te kunnen beproeven de Russen uit Midden-Azië te verdrijven. Bij het feestmaal ter eere van het 25jarig bestaan vau het Germaansche museum den 16™ Augustus jl. te Berlijn, droegen de bedienden de kleeding der 16e eeuwhet tafelgereedschap was uit dien tgd afkomstig en de spijzen waren naar aloude wgze gereed gemaakt, eveneens werd op oud Germaansche wgze gedronken. De spijskaart, door den Berlijnschen schilder van Heydt vervaar digd, luidde aldus: Eerste opdissching: andijvie- salade, kropsalade, rapunselsalade, salade van ver schillende kruiden, salade van oranjeschillen en sap, bieten-saladewaterkerssaladesaliesalade, zuringsalade, ham, twee gebraden zwanen in hun veeren, zes gebraden pauwen in hun veeren, zes ossenkoppen met vergulde horens in gelei, kalfs koppen in olie en azijn, gerookte tongen, een wilde zwijnskop, soep van ossenstaart met kleine vogels. Tweede opdisschingrundvleesch met mieriks wortel gestoofd en warme pensgebraden long, groene erwten gekookt met gerookt spek, gebra den speenvarkenkalfsboutstaartstuk van een hert, warme patrijzen-pastei, pastei met levende vogelen, pastei met levende duiven, wildvarkens- vleesch in zwarte peper ingemaakt, ingemaakte jonge kippen, gebraden gans gevuld met peeren en augurken, reebout, rijstenbrei met suiker en kaneel. Derde opdisschingallerlei geeonfijte vruchten, allerlei vla en kweeën, geeonfijte gember, marsepijn, kikvorschen, kreeften en visschen van suiker, druiven, Hongaarsche taarten, spinazietaarten, kal koenen en eenden van bisquit, een duiventil en een boom van amandelgebak, krullen, makaronie, allerlei confituren, allerlei versche vruchten. Gedurende het banket hadden verscheidene ver makelijkheden plaats, als athleten-voorstellingen enz., en ten slotte een strijd met een grooten beweegbaren draak. 23 Aug.'s av. 11 n. 54 gr. 24 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Alle Russische berichten omtrent de laatste gebeurtenissen op het oorlogsterrein doen onder stellen, dat het overtrekken der troepen van Suleijman Pacha over den Balkan ten onrechte als een feit is aangenomen. Sedert Dinsdag trachten zij te vergeefs de Russen uit den Chipkapas te verdrijven dien zij telkens weder met nieuwe troepen bestormen. Maar ook de Russen ont vangen voortdurend versterking en beweren dat de strijd ten hunnen voordeele is beslist. Ook maken de Russisehe berichten melding van eene voorwaartsche beweging der Turken van Lovatz naar Selvi, waar zg echter tot den terugtocht waren gedwongen. De agence Maclean deelt echter een te Weenen uit Plevna ontvangen bericht mede, volgens hetwelk iu den namiddag van den 22™ dezer 6000 Russen de Turksche posities te Plevna hadden aangevallen om de gemeenschap van Osman Pacha met Sofia te verbreken. Dit was echter niet gelukt, daar de aanvallers, na een gevecht van vijf uren, met groot verlies door de Turken werden teruggedreven. Het ontbreken van eenig bericht van Turksche zgde doet onderstellen, dat de strgd om den Chipka pas werkelijk ten gunste van de Russen is uitge vallen, terwijl het mogelgk is dat Osman Pacha nog geene gelegenheid heeft gevonden om te Konstantinopel bericht te geven omtrent het ge vecht op den 22™. De eenzgdigheid der berichten maakt dus dat zg door andere dienen te worden bevestigd om volkomen te kunnen worden ver trouwd. 1 Hoewel de Turken zich steeds onderscheiden door het verminken van gewonde en krygsge- vangen vijanden, is het toch bewezen dat de Russen in het mishandelen van onschuldige en vredelievende wezens voor hunne vganden niet onderdoen. De berichten daaromtrent van onpartijdige correspon denten zijn weinig minder afschuwelijk dan die betreffende hetgeen de Turken doen. De mogend heden schgneu echter geen geloof te willen hechten aan hetgeen omtrent de Russische troepen wordt verteld. Duitschland heeft zelfs de mededeeling daarvan met zekeren wrevel ontvangen en niemand schijnt er aan te denken vertoogen te dien aanzien tot den czaar te richten. Geheel anders echter gaat men te werk tegen Turkije. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk en Italië hebben thans weder last ontvangen gemeenschappelijk zich te beklagen over de wreedheden der Turksche troe pen. 't Spreekt van zelf dat dit niets zal baten. Evenmin als de czaar zijn Kozakken zal bevelen grgsaards, vrouwen en kinderen te mishandelen en te vermoorden, evenmin zal de sultan dit van zijn baschibozouks verlangen, en het einde van derge lijke gruwelen is niet te verwachten zoolang de oorlog wordt voortgezet. Servië verkeert blijkbaar geheel in de macht van Rusland en zal zijn laatste strijdkrachten te velde moeten brengen om zgn beschermer den strgd voor humaniteit en Christendom te helpen winnen. In de laatste dagen hadden herhaaldelgk conferenties plaats tusschen prins Milan, den minister-president Ristieh, den minister van oorlog en verscheidene Russische autoriteiten, en in af wachting van nadere instructies zgn aan de pro vinciale autoriteiten geheime bevelen gegeven tot mobilisatie van de militie, zoodat waarschgnlgk ook deze weldra zal worden opgeroepen om te velde te trokken. De proclamatie der onafhanke lijkheid van Servië, die het loon moet wezen voor de aan Rusland bewezen diensten, is nog verdaagd tengevolge van de bezwaren der diplomatieke agenten. Wat reeds lang gevreesd werd is eindelijk ge schied op Creta is de opstand uitgebroken. De Christelijke bevolking en de Turksche garni zoenen zgn in twee departementen met elkander slaags geweest, ten gevolge waarvan 30 Turken en 17 Christenen zijn gedood. De Turksche fami lies zijn in de vesting gevlucht, terwijl de Christe nen zich in de bergen nestelen en versterken. De maarschalk president der Fransche republiek is, alles behalve voldaan over de ontvangst hem van de zijde der bevolking te beurt gevallen, van zijn uitstapje teruggekeerd. Bij zijn vertrek uit Cherbourg riep de menigte nieuwsgierigen: Leve de republiekleve ThiersZeker niet zeer aan genaam voor Mac-Mahou, die dan ook aan zgne ministers niet onduidelijk schijnt te hebben te kennen gegeven, dat hij over het resultaat van zijn reis niet bijzonder voldaan is. Hoewel som mige personen uit zgne omgeving het zelfs wen- schelijk moeten achten, dat hij zijn verdere reis plannen opgaf, heeft hij daarvan nog niet geheel afgezien, maar wel heeft hij voorloopig alle uit- noodigingen van prefecten om een bezoek iu de Zuid-Westelijke departementen te brengen, afge wezen, en zijn voorgenomen bezoek aan Loire tot éen dag beperkt om den 4™ September de groote manoeuvres bg Moutbrison bij te wonen. Den 0en evenwel zal hg naar Gironde gaan. Omtrent de verkiezingen wordt niets naders medegedeeld dan dat de ministers blgven vast houden aan den termijn van 14 October en dat een verkiezingsmanifest van den heer Thiers, dat reeds herhaaldelgk is aangekondigd, eerst zal ver schijnen als de verkiezingsperiode zal zijn geopend. Niksich, op de Noordelijke grens van Montenegro, wordt nog altijd door de Montenegrijnen belegerd on heftig beschoten; doch de Turksche bezetting toont zich ook hier weder wat de Turksche soldaten altgd zijn: hardnekkig en dapper in de verdediging hunner versterkiugeu. De bevelhebber der plaats» kolonel Skander-bey, is een Hongaar en heeft een bataljon nixamsmeerendeels Bosniërs, een bataljon mustafiz en verscheidene compagnieën gewapendo burgers onder zich. Ook eenige Montenegrijnen, die uit hun land geweken en in de vesting gevlucht zijn, weren zich dapper. De Montenegrijnen hebben een twaalftal stukken in batterij. Het geschut der vesting laat echter het vuur niet onbeantwoord en heeft reeds 20 dooden en 120 gewonden aan den vijand bezorgd. De loopgraven naderen op sommige punten de wallen tot op 500 meter. Kans op overgave bestaat er vooreerst nog niet. De vesting is goed van levensmiddelen voorzien en heeft een flinkeu kommaudant. Ontzet kan zij overigens niet worden, daar er nauwelijks tien Turksche bataljons in den omtrek zijn, die hoog noodig zijn om de naburige vestingen te beschermen. Prins Nikita i3 eerst zelf bij het beleg tegen woordig geweest. Ziende dat de overgave nog vooreerst niet te wachten was, is hij echter naar Cettinje teruggekeerd. Omtrent den strijd bg den Chipka-pas wordt nog het volgende gemeld: De pas is door de Russen met 25 negenponders bezet; de troepen zgn voor verscheidene weken van al het noodige voorzien. Den 21™ dezer greep Suleyman Pacha den pas met 40 bataljons aan, doch werd aanhoudend teruggeslagen. Ondanks de invallende duisternis werd de strijd voortgezet. Te gelijker tijd rukten de Turken uit Lovatz Zuidwaarts tegen Selvi op, waar tegen den middag de beide voorhoeden slaags raakten. Over den uitslag van dit gevecht is echter nog niets bekend. Het dorp Chipka, dat vóór den zuidelijken ingang van den bergpas ligt, is door Raseid Pacha genomen. Generaal Alchakoff heeft eene proclamatie tot de oproerige Abchasen, in den Kaukasus, gericht, waarin hg hen vermaant den nutteloozen langeren wederstand op te geven en zich te onderwerpen. Hij doet daartoe een beroep op hun gezond ver stand, daar zg te zwak zgn om den strijd voort te zetten. Hij verlangt dat zij hunne wapenen afgeven, gijzelaars uitleveren en zich aan de genade en de vergiffenis des grootmoedigen keizers overgeven zullen. Tengevolge dezer oproeping hebben 250 familiën zich onderworpen. De aanvoerders van den op stand zijn ter dood gebracht, de anderen zullen met gevangenschap en verbanning gestraft worden. De Russische regeering moet voornemens zijn de geheele roofzieke en woeste bevolking van den Kaukasus naar het gebied der Donsche kozakken over te brengen. Dit een en ander is het dus wat generaal Al chakoff bedoeld heeft, toen hij van de „barmhar tigheid" zijns „grootmoedigen" keizers sprak Een correspondent van de Daily News geett de volgende treurige beschrgving van Bjela, waar keizer Alexander zich persoonlijk bevindt. Toen ik een maand geleden het plaatsje voor het eerst betrad, bekoorde mij zijn schoone ligging in een nauw dal, zijn heldere beek, zgn welvarend uitzicht. Thans kan het smerigste vlek in Rume- nië of Bulgarije, het ellendigste gehucht in Ierland zich niet in smerigheid en ellende met Bjela meten. Het keizerlijke hoofdkwartier bevindt zich in het huis van een Turkschen bey, waar de vensterruiten door geolied papier vervangen zgn, en waar zich op het erf de stinkendste modderpoel van het geheele dorp bevindt. In de omliggende wonin gen zgn de soldaten gelegerd. Doode paarden verpesten de stratendie onbegaanbaar door de modder zijn. De vroeger zoo heldere beek is bedorven door den afval en- de vuiligheid van het geheele kamp. De geheele plaats is zoo vol menschen en dieren, dat ik mij verwonder dat er niet meer ziekten heerschen en ik zelf nog ge zond blijf. Misschien acclimatiseert men zich langzamerhand in deze pest-atmosfeer. De scha- delgke gevolgen kunnen echter niet uitblijven. Algemeene gedruktheid, een gevoel van vermoeid heid en gebrek aan eetlust zgn nu reeds de alge meene verschijnselen. Het keizerlijke hoofdkwartier is niets beter dan de rest. Generaal Ignatieff ontving mij in zijn kamerjapon: zijne stem klonk mat, zgne hand gloeide koortsachtig, hij klaagde dat hij sedert vele nachten niet geslapen had. Prins Galitzin ligt met zware koorts te bed. De keizer zelf ziet er bleek en Igdend uit, doch men verzekert dat zgne gezondheid niets te wenschen overlaat. Het stoomschip Stad Middelburg is heden middag te éen uur van Vlissingen hier aangekomen, dadelijk in het voordok gehaald en vervolgens, nadat het water tot de vereischte hoogte voor den dieppang van 9) voet was opgezet, te half zes in het droge dok gehaald, waar het op de blokken gesteld is. Het barkschip Walcheren, gezagv. M. Th. Larsen, arriveerde den 23™ dezer te Sundsvall (Zweden). Gekt, 24 Augustus. Nieuwe tarwe ad 100 kilo fr. 32.50nieuwe rogge fr. 18.gerst fr. -— haver fr. 26.boekweit fr. 18.paardeDboo- nentr. 19.—koolzaad fr. 46.—lijnzaad fr. 36.— lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21,50

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3