Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Landbouw. Marine en leger. 1 artikel van ondergeschikt belang staat thans de goede regeling van eenig onderwerp in den weg. Hij bepaalt zich echter in de nota tot deze enkele vingerwijzing. Te Oudelande zal met 1 October a. een hulp kantoor der brievenpost worden gevestigd. Tot brievengaarder is benoemd de heer A. Lous, secretaris aldaar. (G. Ct.) De geneeskundige te Breda, van wieu in ons nommer van Vrijdag jl. gemeld werd dat hij zijne hulp geweigerd had aan een bij het schijfschieten doodelijk gewond militair, schrijtt aan de Breda- sche couranten: dat hij met werk overladen was en vele, waar onder zeer ernstige, patiënten te bezoeken had dat hij een half uur gaans van het schietterrein was, 'twelk bovendien geheel buiten zijn richting lag, terwijl de ordonnance binnen eenige minuten Breda kon bereiken; dat de eenige mededeeling van luit. N. was: „Er is een korporaal aangeschoten", niets van een hevig bloedverlies of van grooten spoed werd vermeld; geen der omstanders weet daarvan ook iets; dat de door hem aangewezen nalatigheid her haaldelijk voorkwam, „zoodat elk onbevooroordeelde het zeer verklaarbaar zal vinden, dat men onder zulke omstandigheden een weinig van zijn kalmte verliest en zijn weigering in wat te sterken vorm uit." De verklaring, dat wellicht nog redding moge lijk zou zijn geweest, acht hij met het oog op de inwendige verbloeding op meer dan zwakke gronden te rusten. De omstandigheid dat op het schietterrein geen officier van gezondheid aanwezig was, wordt ver klaard door het te Breda bestaand gebrek aan militaire geneeskundigen, een gevolg van den onvoldoenden toestand, waarin deze tak van dienst bij ons leger zich bij voortduring bevindt. deze werkzaamheden gelijktijdig waar te nemen. onderscheidingen. Toegekend een bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan R. Buys, brandwacht 2e klasse te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid wegens het met levens gevaar redden van drenkelingen op versphillende tijdstippen, laatstelijk op 4 Juli 1877 aan M. A. van Buschbach, brandwacht le klasse bij de Amsterdamsche brandweerals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit den Kloveniersburgwal op 12 Juli jl.aan den 2en timmerman in het vaste korps dek- en onderofficieren aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, J. Beckers, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een marinier uit het water aldaar op 9 Juli 1877aan K. Pieper, brugwachter te Groningen, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens het redden van drenkelingen op verschillende tijdperken, laatstelijk in Juli 1877. belastingen. Eervol ontslag verleend aan H. W. Nieuwenhuys uit zijne betrekking van surnume rair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen. leger. Benoemd bij het personeel der militaire administratie: tot luitenant-kolonel, directeur van het magazijn van kleeding, uitrusting, enz. te Amsterdam, de onder-intendant le klasse J. H. van der Stuyt, directeur van het magazijn van kleeding, uitrusting enz. te Woerden tot majoor, directeur van het magazijn van kleeding, uitrus ting enz. te Woerden, de onderintendant 2a klasse J. W. Muller, thans belast met het toezicht over de militaire administratieve inrichtingen te Utrecht; tot kapitein-magazijnmeester bij eerstgemeld magazijn, de kapitein-administrateur van klee ding en wapening A. L. Smulders, van het 8' regiment infanterie. rechterlijke macht. Ingetrokken de bij besluit van 1 Mei jl. gedane benoeming van mr. J. G. de Witt Hamer Cz. en van mr. M. J. de Witt Hamer, beiden tot kantonrechter-plaatsvervanger te Goes, en van mr. T. A. Wagthotot kantonrechter plaatsvervanger te Tkolen. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Goes, J. M. Pilaar, notaris aldaar, en mr. K. Remb- ges, advocaat te Kruiningenen te Tholen, jhr. S. O. de Casembroot, secretaris-penningmeester van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wonende te Tholen. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Groede aan H. G. Hammacher, met ingang van 1 October a. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. A. Fokker, G. J. Mees en J. Fransen van de Putte, als 2e luitenants bij de dd. schutterij, respectievelijk te Middelburg, te Vlissingen en te Goes. Benoemd tot 2en luitenant bij de dd. schutterij te Middelburg jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, vroeger 2e luitenant bij dezelfde schutterijte Vlissingen J. A. Fokker, tot dusver 2e luitenant bij de schutterij te Middelburg; te Goes W. J. van Dam, thans 2e luitenant a la suite. middelbaar onderwijs. Benoemd tot inspecteur der gymnasia dr. J. G. van Eykente Delft, met ingang van 1 October a. polytechnische school. Belast met het onderwijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de poly technische school te Delft gedurende den cursus 18771878, J. A. Ter Wolde, 1° teekenaar aan ,s rijks werf te Amsterdammet vergunning om Benoemd tot praeceptor aan het gymnasium te Delft, dr. C. J. Eggink, te Leiden, en tot leeraar in de geschiedenis aan de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden de heer J. Woltjer. De door B. en W. van Delft voorgestelde toelagen aan de hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van N. I. aldaar, zijn door den gemeenteraad toe gekend, zullende bij de regeering stappen gedaan worden tot het verkrijgen van een rijkssubsidie voor deze uitgaaf. De nieuwbenoemde hisscbop van Haarlem ■heeft Donderdag aan het kathedraal-kapittel de Breve zijner benoeming overgelegd en daarna bezit genomen van den bisschoppelijken zetel. Landbouw-statistiek van Zeeland. {Vervolg.) Uit de opgaven in het provinciaal verslag over 1876 telden wij op dat het aantal landbouwers huisgezinnen in Zeeland bedraagt 3949, waarvan 1897 eigenaars en 2052 pachters. Onder de eige. naars waren er 832, die 4 en meer bouwpaarden hielden, 721 met 2 of 3 bouwpaarden, 344 met éen paard of os. Onder de pachters telde men 1239 houders van 4 en meer paarden530 met 2 of 3 paarden, 283 met éen paard of 03. De onderstaande tabel geeft een overzicht van de bebouwing van den grond gedurende het jaar 1876. Ter vergelijking voegen wij daarnevens de cijfers over twee voorafgaande vijfjarige tijd vakken, uit de provinciale verslagen over 1866 en 1871 geput. Waar geen cijfer is ingevuld, wordt de rubriek, waarvan sprake is, in het verslag niet aangetroffen. Vrijdag morgen is van Ter Neuzen per pro vinciale stoombootvia Vlakenaar don Helder vertrokken de 13e compagnie van het 3e regiment vesting-artillerieom aldaar tot den len Septem ber a. ter oefening te verblijven. De officier van gezondheid le kl. H. J. Nieuw- kerk, behoorende tot de rol van Z'. M*. wacht schip te Willemsoord en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij het koninklijk instituut voor de marine, bij 's rijks werf en bij het gedeelte van het korps mariniers aldaar, wordt met den 10en September a. op nonactiviteit gesteld. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, is den 23e' Juli jl. van Kaapstad vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. „Ja, ik zou gaarne paard rijden. Als ik met u reed, zou er volstrekt geen gevaar bij zijn, niet waar?" Emma hief het hoofd op en wierp een uitvorschenden, betooverenden blik op haren geleider. Julius ving dien blik op en bleef staan. Hij wilde spreken, zooveel zeggen, maar zijne denk beelden werden verward en hij slaakte een diepen zucht. Er volgde een oogenblik van stilte, daarna vatte hij moed en kon zeggen. „Als het eens mogelijk was! Maar helaas voor een ander is het geluk weggelegd om uw leermeester te wezen in alles Emma voelde dat het oogenblik gekomen was. Zij beefde een weinigeene laatste verschijning van die mijmerende oogen, die vroeger zooveel indruk op haar gemaakt hadden, eene vluchtige vergelij king tusschen die twee jongelieden, beide schoon, maar hoe verschillend! Haar hart klopte even he vig als hare slapen en hare wangen gloeiden meer en meer. De markies zag die ontroering en stouter gewor den, ging hij met een ondeugend lachje voort: „Hij mag in vele dingen knap zijn, maar ik houd hem niet voor zeer bedreven in de rijkunst. Misschien kan hij later den ouden muilezel van onzen dokter overnemen. Dien kunt gij gerust rijden zonder dat mama bang hoeft te zijn!" O! waarom is het belachelijke zulk een machtig wapent Bij dien toon vloden de laatste bezwaren van Emma. Zij waren op dat oogenblik het huis genaderd en de markies had Tancredi reeds met Aardappelen Boekweit Gedolven meekrap Meekr. na den oogst te velde*) "V las Zomertarwe Wintertarwe Rogge Wintergerst Zoraergerst Haver Zomerkoolzaad Winterkoolzaad Paardenboonen Duivenboonen Bruine boonen Witte boonen Bruine en witte boonen Groene erwten Witte of gele erwten Grauwe erwten Stamboontjes Suikerbiet Kanariezaad Mangelwortels Wortels Klaverhooi Groen gemaaide klaver Gebraakt land 1876 1871 1866 Hectaren. 6226 5725 I 5103 258 403 349 641 2185 439 2311 4563 3450 4018 21204 21050 302 20043 4322 4534 4302 7033 6210 3220 3966 4140 5275 6659 5178 4289 13 77 1913 2230 3734 8930 482 9771 8579 156 767 203 j 3373 l 6585 6155 207 110 1681 1229 3588 2541 913 35 2366 1970 2098 1901 1299 1442 5953 7173 7015 allerlei aanbevelingen aan een rijknecht toever trouwd. Op den drempel legde Emma hare hand op zijn arm, zag hem aan en zei op beslisten, veelbe- teekenenden toon „Markies, ik zal u iets in vertrouwen zeggen mijne ouders hebben goed gevonden om mijn engagement te verbrekenstilvraag nietsen spreek er niet over, het is nog een geheim." Dit gezegd hebbende liep zo vlug de trap op, keerde zich op de bovenste trede om en zet: „Leg morgen het dameszadel op Tancredi, ik wil met u mijne eerste proeve als amazone afleggen. En ga nu mama gezelschap houden. Ik moet me een weinig verkleeden en dan ben ik tot uw dienstDaarop verdween zij. Toen Julius, markies de Pontedore, alleen was, wreef hij zich in de handen: „Die is ook gevangen! Welke vrouw heeft mij ooit kunnen weerstaan? Nu is het evenwel uit. Ik trouw, betaal mijne schulden en word wijzer dan Salomo!" Augustus is voorbij en langs de groene heuvelen klinkt reeds het eerste gezaDg der wijnlezers. Dit is de ware tijd in Piëmont om naar buiten te gaan! iedereen gaat naar den wijngaard, van den rijken edelman tot den winkelier toe. Welke vroolijke groepen onder die groene kastanjeboomen, welke vroolijke balspelen onder de berceaux van rood kleurige wijngaardranken De klok der witte dorpskerk luidde het Ave en de zon gaat daar ginds onder achter den spitsen Monviso, die reeds geheel met sneeuw bedekt is. De horizont is vuurrood en in het donkere groen gevaar te water kan begeven. Ook voor mogelijke ongelukken is een groote boei uitgebracht, die met zwaar anker en touw aan den wal bevestigd is, teneinde daarlangs in zee te komen en een reddingslijn op tamelijk verren afstand over te te breDgen. Te Maassluis i3 een Engelsche stoomboot aangekomen, aan boord hebbende de werktuigon voor de stoomzuigbaggerpomp, bestemd voor den Nieuwen Waterweg. Een med. doctor te Winschoten is veroordeeld tot eene boete van ƒ25, wegens het niet kennis geven aan den geneeskundigen inspecteur of aan het gemeentebestuur van gevallen van roodvonk, welke ziekte aldaar epidemisch heerscht. Een „officier der genie" klaagt in het Haagsche Dagblad er over, dat eene uitreiking der Militaire Wil- lemsorde in het Handelsblad door een burger „een militair schouwspel of militaire vertooning" genoemd is. Een Amsterdammer toont zich in het Nieuws van den Dag bezwaard, omdat de ontvanger der directe belastingen te Amsterdam zoo ver van zijn hnis woont. Hij wenscht het belastingkantoor in eene buurt, „welke in de nabijheid gelegen is der diverse woonplaatsen van de belastingschuldigen." Wat een geluk toch, dat er in onze dagen couranten bestaan, waarin ieder z^n bezwaren naar welgevallen kan uitstorten. Wat zouden er anders tal van onuitgesproken grieven op den bodem der harten blijven liggen en de gemoederen verbitteren! Op deze ergernis-opruimende werkzaamheid der dagbladen meenden wij, tot leering en stichting van het publiek en tot onze eigen opbeuring, eens te mogen wijzen. Te IJmuiden heeft aan boord van de sleep boot Nelly een droevig ongeluk plaats gehad. De eerste machinist is tusschen de machine geraakt en verpletterd. Over het jaar 1866 wordt alleen gemeld meekrap" 2645 h. a. De Staats courant van heden bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in Gel derland voor het jaar 1877. Heden voor acht dagen, des avonds, is in de hulpbus op den Dam alhier gestoken een brief, inhoudende een muntbiljet van f 10aan het adres van mejuffrouw M. K. te 's Gravenhage. Tot dusver is die brief niet aan zijn adres bezorgd, te meer bevreemdend daar twee vroegere brieven de geadresseerde wel bereikt hebben. Bij de aanstaande manoeuvres aan de Grebbe worden zooveel vreemdelingen verwacht, dat den officieren is aanbevolen niet hun intrek in een logement te nemen, maar zich bij particulieren te laten inkwartieren. De troepen uit Zeeland, die den 20en dezer alle met extra treinen naar Ede en Wageningen moeten worden vervoerd, zullen eerst tegen 5 a 7 uren in hun kwartier aankomen. Sedert eenigen tijd zijn de maatregelen van voorzorg tegen ongelukken bij het baden in zee te Scheveningen nog vermeerderd. Zoo zijn er boeien in zee geplaatst, opdat ieder wete, hoever de uiterste grenslijn is, waarop men zich zonder De tweede dochter van prins Friedrich Karl van Pruisen, prinses Elisabeth, geboren 8 Februari 1857, is verloofd met den erfgroothertog Augustus van Oldenburg, geboren 16 November 1852. Tengevolge der volkstelling van 31 Decem ber 1876 zal de Belgische senaatdie tot heden 62 leden telde uit 67 leden samengesteld worden. Het arrondissement Antwerpen zal er 4 hebben in plaats van 3. Dat van Brussel 8 in plaats van 7. Dat van Gent 4 in plaats van 3. Dat van Charleroi 4 in plaats van 3. Dat van Verviers 2 in plaats van 1. Weensche bladen deelen het volgende voorval mede. Een troep recruten, waaronder een gede coreerde, staat in het gelid voor den korporaal. Eensklaps roept deze„Zeg eens, Kovacz, wat heb je daar voor een orde op je borst hangen Beschaamd antwoordde de recruut: „De medaille die onze koe op de laatste landbouwtentoonstelling heeft behaald". Het voorbeeld van Milaan, alwaar eene hoogere school voor vrouwelijke leerlingen in de muziek is gesticht, wordt nu ook te Rome gevolgder zal een kunstschool in schilder- en beeldhouwkunst worden geopend voor uitstekende beoefenaar- sters dier kunsten. De naam kunstschool drukt niet geheel uit wat men van de inrichting denkt te maken, die meer een instituut moot worden waarin jonge kunstenaressen kunnen worden op genomen, die er een te huis zuilen vinden. Uit Hamburg zijn aan de firma B6ynes te Haarlem, teekeningen en prijsopgaven gevraagd van tramwagens, gelijk aan die, welke in dienst zijn bij de Amsterdamsche omnibusmaatschappij. Indien men het eens kan worden zal bedoelde firma de Hamburgsche leveren. De Amsterdamsche tramwagens zijn veel beter en netter afgewerkt dan de meeste buitenlandsche. der bergen, in het zacht afnemende licht, gelijk men dat alleen in landschappen door bergen om ringd ziet, hoort men eene geheimzinnige stem, die fluisterend herhaalt: „Welzalig hij die u lief heeft en begrijpt, o natuur." De diligence komt heel langzaam den straatweg oprijden; een bleek gelaat, in korten tijd vele jaren verouderd, zit aan het portier en twee zwarte diepliggende oogen staren weemoedig op het landschap. Eensklaps krijgen zij eene gejaagde, angstige uitdrukking. Naarmate het licht aan den hemeltrans verbleekt, worden de vensters van het kasteel Benedetti, dat zich trotsch op den bergtop verheft, met honderde fakkels verlicht en eindelijk klinkt er feestmuziek in 't rond. Het voertuig houdt voor de herberg van Michel stil. Antonio ontwaakt in zijn hoekje, rekt zich uit, gaapt en opent eindelijk de. oogen, nog strak ker dan gewoonlijk. „Zijn we er Nu het werd tijd! Ik ben gerad braakt. Zijt gij daar Michel? Wat is er voor nieuws? Let op het goed, kinderen: den tasch,de hoedendoos, de parapluie! Maar wat is dat voor muziek? Die hebben altijd bals, altijd pret daar op het kasteel Gustaaf had als een brave zoon alles opgenomen, met Martha, die hem tegemoet kwam met do lantaren; en Dora, die de half slapende Isabella bij de hand hield, begaf zich reeds op weg naar huis, toen het antwoord van Michel haar als een scherp staal door de ziel sneed. „Oditmaal mogen ze wel wat geur maken," zei de waard„eene bruiloft komt niet alle dagen voor. Ja mijnheer, zij zijn van morgen om acht uur getrouwd en de bisschop is het huwe lijk komen inzegenen. Zij vertrekken van avond, ik weet niet waarheenMaar zeker naar een verafgelegen land." Getrouwd Dus was alles uit en juist dien avond moest zij tehuis komen! Welk een hartzeer, welk eene wanhoop, maar ze moest in stilte lijden, zelfs hare smart overwinnen; die is van nu af zondig geworden! Hendrik is de echt genoot van eene andere! Hoe de arme Dora het huis bereikte en er in slaagde om, zonder iets te laten merken, afscheid van de kinderen en van haar vader te nemen, is altijd, zelfs voor haar zelve een raadsel geweest. Den volgenden morgen, toen Isabella haar den gewonen morgenzoen kwam brengen, riep zij uit: „Kijk eens in den spiegel, Doortje." „Waarom?" „Kijk eens, gij hebt hier aan den slaap een witten vlok haar en dien hadt ge nog niet toen ik u gisteren een zoen gaf." (Wtril vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2