N°. 194. 120® Jaargang. Zaterdag 18 Augustus. 1Ö4 Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz. i van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 17 Augustus, FEUILLET03ST. Novelle van Grazia Pierantoni-Manzini. Spoorweg-dieverijen. Weder ontvangen wij de volgende mededeeling: „Middelburg, 16 Augustus 1877. „In de laatste dagen zijn door u eenige spoorweg dieverijen openbaar gemaakt, zeker met geen ander doel dan om die plaag verder te voorkomen. Dat dit doel echter gemist is, zal u blijken doordien 11. Maandag per spoor, aan het adres van den heer N. Vervenne te Goes, door mij zijn verzonden acht en veertig stuks flesschen, inhoudende roode bessenwijn. De mand was door mijne twee oudste bedienden, in tegenwoordigheid van mijn zoon, gepakt. Van vergissing kan dus in deze geene spraak zijn. En wat schrijft heden de heer Ver venne Dat hij in de mand slechts een en veertig flesschen heeft gevonden. Zeven zijn er dus.... waar? „Verlangt u meer dergelijke fraaiheden uit vroe ger dagen? Ik kan er u nog verschillende mede- deelen. Intus3ehen ware het voor den handel te wensehen dat er iets meer afdoende werd gevonden. „Hoogachtend enz. „A. A. Mes Gz." Door het te Middelburg gevestigde comité voor de Noordpool-expeditie is heden naar het hoofdcomité te 's Hage overgemaakt de som van f 1228.19, als voorloopige bijdrage voor den bedoelden tocht. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur der vereeniging Eigen Hulp, op een daartoe van wege het bestuur van het district „Middelburg en omstreken" gedaan verzoek om inlichting, te kennen gegeven dat, volgens de statuten der vereeniging, handwerkslieden van het lidmaatschap zijn uitge sloten. Aan eene door het bestuur van het district „Middelburg en omstreken" der vereeniging Eigen Hulp heden verzonden circulaire ontleenen wij het volgende, dat zoowel tot omschrijving van den werkkring, dien het districtshestuur zich voorstelt, als tot aanduiding der verhouding tussehen hoofd bestuur en districten dienen kan. „Door samenwerking, zoo wordt in de circu laire o. a. gezegd, kan men een menigte on kosten sparen, en de verkregen winst ten bate der leden doen strekken. „Zoo kan men, al naar de behoefte daaraan blijkt 17. (Uit het Italiaansch. Vervólg.) XII. Hij schrikte van den stap der vrouw die hem naderde en keek op. Zij had op de tafel voor hem een grooten aardappel geplaatst, die door een meesterhand in 't midden uitgehold en gevuld was met een zeker zwart vocht, waarvan ook het uitwendige de sporen droeg, en daarnaast een groot blad grauw papier nedergelegd, met een puntig stokje, misschien eenigszins gelijk aan de stiften der oude Romeinen. De vrouw van den waard gebruikte dit heel handig om er kleine streepjes mede te zetten, uit welker aantal het bedrag van het krediet en het getal der verkochte flesschen bleek; maar Hendrik, onbekend met die gereedschappen, stond op, stootte hard tegen de tafel zoodat de plantaardige inktkoker het even wicht verloor, en ging de deur uit, zonder acht te slaan op de verwenschingen van den waard, die zich in zijne verwachtingen teleurgesteld zag. Het zal niet de eerste maal zijn dat de lezer waarneemthoe kleine oorzaken den loop van te bestaan, verbruiksvereenigingen vormen tot het gezamenlijk aanschaffen van steenkolenturf aardappelen en andere voedingsmiddelen, linnen en dergelijke artikelen van algemeen gebruik. Daarvoor behoeft geen winkel te worden opgericht en zijn de kosten van administratie gering, terwijl door de vrijvallende winsten op verscheidene' van die artikelen 25, 30 tot 50 percent zou kunnen wórden uitgespaard. „Zoo kan men stichten zieken- of begrafenis fondsen, meer in overeenstemming met den stand der leden van „Eigen Hulp" en die veel minder aan administratiekosten zullen eisehen dan andere dergelijke bestaande inrichtingen, welke het om winst voor de ondernemers te doen is. „Zoo kan men voorts door samenwerking trach ten het onderwijs toegankelijker te maken voor zijne kinderen, en streven naar het aanschaffen van leermiddelen of hulpmiddelen enz., en al verder voorschotvereenigingen en spaarbanken oprichten, waaruit zij die behoefte hebben aan eenig oogen- blikkelijk crediet kunnen wórden geholpen. „Dit alles zijn slechts zoovele voorbeelden, daar, zoodra het bij de leden blijkt dat door eenig ander middel het belang van allen of van eenigen door samenwerking kan worden bereikt, daartoe kan worden overgegaan. De leden zullen zeiven kunnen aanwijzen wat hun in hun belang wen- schehjk voorkomt, en zoo zal „Eigen Hulp" zich steeds richten naar de behoeften en omstandigheden van het oogenblik, daar ieder district geheel zelf standig werkt. „Daarenboven wordt door het hoofdbestuur te 's Gravenhage gezorgd voor de oprichting van een pensioenfonds en eene levensverzekering over het geheele land, waarin de leden van „Eigen Hulp" kunnen deelnemen. Yoor administratie-kosten wordt jaarlijks een zeker quotum door de districten afgestaan. „Voor het loopende jaar is de contributie f 2.50, waarvan ongeveer f 1 aan het hoofdbestuur en f 1.50 aan de districten zal komen." Het districtshestuur, overtuigd dat alleen door de samenwerking van zeer velen in de aangewezen richting iets goeds tot stand te brengen is, wekt ieder op om tot de vereeniging toe te treden. Wij voegen gaarne bij die opwekking de onze. Het komt ons in hooge mate wenschelijk voor dat het coöperatie-werk in dien stand, waarvoor „Eigen Hulp" bestemd is, de fatsoenlijke, onbemiddelde burgerstand, van een geheel ot gedeeltelijk vast inkomen levende, althans op ernstige wijze beproefd worde. Daartoe mede te werken zij het doel van allen, niet slechts uit dien stand, maar ook van hen die voor zichzelf aan de lotsverbetering, welke „Eigen groote gebeurtenissen wijzigen. Zoo zal een groote veldslag verloren worden, omdat een generaal een paar minuten te laat hulp krijgt; zoo zal een onschuldige gevounisd worden, omdat het paard van den bode, die hem gratie bracht, begon te steigeren, of iets dergelijks. Als Hendrik had kannen schrijven, zouden de zaken zeker een anderen keer genomen hebben ten goede of ten kwade Wie zal het zeggen Niemand kan in de toekomst lezen. Toen hij de herberg uitkwam zag hij de kleine Gustaaf, die hijgende naar hem toe kwamloopen: „Kunt gij mij zeggen waar Dora is? Zij is vóór het onweder uitgegaan en nog niet terug. Isabella is wanhopend en schreit en ik ben ook ongerust, maar jongens mogen niet huilen! In plaats van te jammeren dacht ik, moest ik haar liever gaan zoeken." „Bedaar, mijn jongen," zei Hendrik en streelde hem vol liefde. „Uwe zuster heeft eene schuilplaats .gevonden voor den regen en gij zult haar aanstonds zien komen." „Weet gij het zeker?" „Ik ben tot nu toe hij haar geweest." „En waarom hebt ge haar dan niet tot aan huis vergezeld? Waar hebt ge dan toch ons moedertje gelaten? Wel, ik dacht dAt gij meer van haar hieldt. Ja, ik houd wezenlijk van haar, ik zou haar niet alleen in den regen hebben laten staan, want ik zou voor haar door het vuur gaan." „Lieve Gustaaf, kom aan mijn hart. Houd altijd veel van die engel van eene zuster van Hulp" zich voorstelt te verschaffen, niet zoozeer behoefte hebben, doch het hunne willen doen om den weg daartoe voor anderen te openen. "Mei schrijft ons: Krachtens art. 78 letter a der wet van 18 April 1874, Staatsbl. n°. 66, wordt bij besluit van 18 December 1874, Staatsbl. n°. 212, bepaald dat de afstandetafelen tot regeling der schadeloosstelling voor reiskosten aan getuigen enz. in strafzaken toe te kennen, vastgesteld worden door den minister van justitie. Aan deze opdracht werd den 15en September 1875 voldaan en voor iedere provincie afzonderlijk een afstandstafel vastgesteld, om den 1™ Januari 1876, den dag waarop het nieuwe tarief van justitiekosten in strafzaken in werking zou treden, te worden toegepast voor zoover dit nog mogelijk was. Op 15 Sept. '75 lag namelijk wel de bijl aan den zetel der provinciale gerechtshoven, doch ze werden eerst den. 1™ Januari daaraanvolgende opgeheven, en daarom bepalen die tafelen den afstand, natuurlijk in kilometers, van iedere plaats in eene provincie naar de hoofdplaats van de provincie (zetel van het provinciaal gerechtshof); 2 het arrondissement; en 3 het kantoor. Met het leven van het nieuwe tarief begon ook dat der nieuwe gerechtshoven, en zoo gebeurde het dat de afstandstafelen bij haar in werking treden reeds voor die hoven onbruikbaar waren. Den 15™ Mei 1877 volgden de rechtbanken en kantongerechten den weg der provinciale gerechts hoven en werden ontbonden. De afstandstafelen werden toen wel niet verbrijzeld, zooals zekere andere tafelen, maar ze verloren daardoor voor nagenoeg al de rechtscolleges hare bruikbaarheid. Sinds het opheffen der provinciale gerechtshoven is ruim anderhalf jaar en sedert de vestiging der nieuwe rechtbanken en kantongerechten zijn meer dan drie maanden verloopen en nog heeft men geen tijd gevonden tot het maken van nieuwe afstandstafelen, die bij de nieuwe colleges pasten, en door de wet verlangd worden. Men berekent nu in de meeste gevallen de afstanden naar de tafelen vastgesteld door den minister van oorlog, krachtens besluit van 4 Maart 1862, Staatsbl. n°. 27. Is het dus te verwonderen dat de schadeloos stellingen, die aan getuigen voor reiskosten worden toegelegd, vaak tot zulke gegronde klachten aanleiding blijven geven? Het in ons nommer van 16 dezer opgenomen bericht over den Westinghouse-rem voor spoor treinen bevatte een ergerlijke schrijffout. Er werd u Als ze straks tehuis komt geef haar dan een heel hartelijken zoen en zeg dat Hendrik zich, heengaande, in haar aandenken aanbeveelt." „Heengaande?" „Ja. Hier zijn wij voor het huis; kom ook mee, Isabella, help mij om de noodigste zaken in een taschje te pakken. Morgen kunt gij mijn koffer nazenden. Gij moet aan oom zeggen dat ik een telegram van mijn vader gekregen heb om mij terug te roepen Ik kan mijn vertrek niet uitstellen. Vaartwel, kinderen, vergeet mij niet te gauw. Een kus, nog een. Leer braaf, Gustaaf; en gij Isabella, groei goed op zooals uwe zuster, dan zult gij ook een engel worden. Zeg veel hartelijks van mij aan uw vader. Vaar wel! Vaarwel!" Hendrik ging haastig heen en onderdrukte zijne tranen. Op het plein, waar hij heenging om in de diligence te stappen, ontmoette hij den ouden dokter; hij wilde hem ontwijken; maar dat ging niet; terwijl hij op het oogenblik van vertrek wachtte, diende hij zich aan zijn woordenrijk ge sprek te onderwerpen. „Gaat' ge weder naar de stad? Daar doet ge wel aan; op de hoogte is de warmte hinder lijker dan in de vlakte. In dit jaargetijde moest men naar de zee gaan... Dat wisten de Romei nen evengoed als wij. „En gij moet hier vóór den wijnoogst terugko men als de hagel, die heden gevallen is, ons nog wat te oogsten over heeft gelaten! Maar gij ziet bleek! Hebt ge hoofdpijn Men ziet het gezegd dat met behulp van dit werktuig een trein tot stilstand gebracht wordt binnen een afstand van 185 kilometers. Onze correspondent schrijft ons dat zijne be doeling geweest is185 meters. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, zijn uit G-root-Atjeh drie bataljons naar Samalangan gezonden, om dit steeds vijandig gebleven landschap, welks kust onze oorlogschepen nooit konden naderen zonder beschoten te worden, tot onderwerping te brengen. Een dier bataljons is, kort na de landing, den 10™ en 11™ dezer tweemaal met een groot aantal vijanden in gevecht geweest. De vijand werd afgeslagen en liet 66 dooden achter. Aan onze zijde sneuvelden de kapiteins H. J. Jonker en J. Lojenga, henevens 15 minderen, terwijl 4 luite nants en 32 minderen gewond werden. Ook het Vaderland komt in eene beschouwing van het vlugschrift „Pijnbank of Career" (zie M. Ct. van 13 en 15 dezer) tot de slotsom dat het daarin medegedeeld wetsontwerp op de school- tucht niet practisch is. Het blad verwacht hier weinig van de wet, maar veel van moreelen invloed. Het vertrouwt dat na de lezing van het geschrift van den heer Brouwer „menig vader tot het inzicht zal komen dat hij verkeerd doet door met de schoolgrappen van zijn zoon in te stemmenmenig directeur zich opgewekt zal voelen om de zwakkeren onder zijn leeraarspersoneel tegen den overmoed der leerlingen beter te steunenmenig onderwijzer tot het inzicht zal komen hoe verkeerd het is het kwaad in zijne klasse zoo te laten voortwoekeren dat hij later geheel machteloos is." De heer M. S. Bromet te Amsterdam adverteert in de Standaard dat hij, voor het Christelijk pu bliek, ontvangen heeft „Speeldoozen met Sankey's liederen." De prijzen loopen van 10 tot f 100. Voor 10 kan men zich twee liederen laten voorspelen „Witter dan sneeuw" en „Het hemelseh land". Voor ƒ100 heeft men er 12, in 'tEngelsch en Nederlandsch, alsOnward Christian soldier Jerusalem the golden, „Het hemelseh land", „'sHeilands kroonjuweelen" enz. „Men kan, zegt de advertentie, gemakkelijk de liederen zingen onder accompagnement der speeldoozen, waardoor men zich een aangename verkwikking verschaft." Verkwikking door Lourdes-water of door stich telijke speeldoozeD, wat prefereert men? aan de oogen, kom een snuifje Nicotiana tabacum. Er is geen beter middel. Niet? Ja uwe ziekte is geheel moreel; pas op jongmenseh, pas op! Wees verliefd, maar niet te erg Descnret zegt dat Maar Hendrik, die op een anderen tijd gelachen zou hebben over de uitweidingen van den goeden dokter, vond ze heden onuitstaanbaar vervelend en om over iets anders te praten, beval hij hem met warmte de kinderen van Gina aan en gaf hem het adres van zijn bankier, bij wien hij de noodige gelden voor hunne opvoeding kon krijgen. De postillon had onderwijl het signaal voor het vertrek geblazen en Hendrik wierp een laatsten blik op het dorp, waar hij eene maand te voren met een heel ander voertuig en met zulke andere ge voelens was aangekomen. Hij nam plaats boven op, tussehen eene kist met vijgen en twee kippen, die met de pooten aan elkaar gebonden waren en hem meewarig aankeken. De goede dokter keek het lompe voertuig na, opende de zilveren snuifdoos weer en prevelde iets tussehen de tanden. Daarna nam hij een snuifje, dacht aan den tijd waarin hij ook uit liefde bijna krankzinnig was geworden en ging weer verder. Een oogenblik daarna kwam Dora terug; zij zag zeer bleek, kon zich nauwelijks staande hou den, maar de kalme uitdrukking op haar gelaat was niet veranderd; zij omhelsde de kinderen, die haar angstig op den weg stonden op te wachten, en ging met hen het huis in: „Kom, mijne

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1