BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Vlissingen, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Brusselsche critiek over de Rubens-feesten te Antwerpen. De restauratie der bekende vierschaar op het stadhuis te Nijmegen is afgeloopen en heeit f 875 gekost. Er was hiervoor een krediet van 1000 toegestaan. De commissaris van politie Leijds, te Rotter dam, waarschuwt tegen een persoon, wellicht Engelschman, zich noemende Edward Joseph Hal- sey, die dezer dagen door middel van een crediet- brief van dien naam twee wissels op de Union Bank'te Londen, op een der kantoren te Rotterdam presenteerde, uitbetaald kreeg, en welke wissels later bleken valseh te zijn. De verdachte is iemand van 40jarigen leeftijd, eer klein dan groot, aangezicht vol, kleur gezond, baard rood, gekleed met lange zwart laken jas en licht grijze broek met kleine ruitjes. De academie der wetenschappen te San Fran cisco heeft zich dezer dagen bezig gehouden met drie kleine visschen, die men voor forellen houdt, welke uit een 141 voet diepen artesisehen put in Yenuza County waren gekomen. Deze was in 1871 geboord en heeft sedert dien tijd jaarlijks in April en Mei groote hoeveelheden visschen uitgeworpen. De meest nabijgelegen door visschen bewoonde vloed is de bijna 25 mijlen verwijderde Santa Paila Creek, die zich in de Santa Clara rivier uitstort. In de nabijheid van de San Jose te Santa Clara heeft men uit een artesisehen put herhaaldelijk zaagsel gekregen, terwijl de naastbij gelegen zaag molen toch mijlen ver van den put verwijderd is. Naar men verzekert is de voormalige kom- mandant van Nicopolis, wiens verraad bij de overgave der vesting boven allen twijfel verhe ven wordt geacht, voornemens tot het katho licisme over te gaan en zich in Rusland te vesti gen. Yoorloopig is hem in Orel een verblijf aan gewezen. Achmed Pacha, die met hem gevangen werd en als braaf soldaat zich tegen de overgave verzette, moet zich in Russische gevangenschap hebben doodgeschoten. In het Walhalla theater te Berlijn geeft eene gevierde zangeres, mevrouw Ravené, gastvoorstel- lingen. Onlangs wilde zij gaarne haar 7jarig zoontje, dat zeer bloode is en te Coblentz school ligt, bij zich hebben, doch kon het onmogelijk zelf gaan halen en wendde zich tot den directeur van politie te Coblentz, met verzoek om haar zoontje op haar kosten door een politie-agent in politiek naar Berlijn te doen brengen. Zij kreeg per keerende post antwoord, waarin op haar verzoek gunstig werd beschikt en met opgaaf der kosten, die zoo gering waren, dat zij terstond daarmede genoegen nam. De redactie der Volks-Zeitung protesteert echter tegen een dergelijke handelwijze om politie agenten dienst te laten doen als kindermeisjes. - Op een verzoek om inlichtingen uit Berlijn aan den Russischen minister van financiën gericht heeft deze geantwoord, dat geen Russische spoor wegmaatschappij heeft verzocht de coupons harer schuldbrieven, die in goud moeten worden uitbe taald, in papieren roebels te mogen voldoen en dat de regeering een dergelijk verzoek ook nimmer zou toestaan. De Russische spoorwegen trachten in hun fi- nancieelen nood, die met een groote depreciatie van het papierengeld gepaard gaat, op andere wijze te voorzien en hebben tot de regeering het verzoek gericht hunne tarieven te verhoogen, nl. de transportkosten voor personen en goederen in metaal of in papieren roebels tot den koers van den dag op te voeren. Dit zou eene verhooging der tarieven met 45 pet., zijnde het tegenwoordige verschil tusschen het metaal en den papieren roebel, tengevolge hebben. De Russische regeering schijnt niet ongeneigd te zijn een matige tariefs- verhooging toe te staan, daar, ingeval de spoor wegen niet meer in staat mochten zijn de renten te betalen, de garantie van den staat daarin zou moeten voorzien. Of echter eene eenigszins be langrijke verhooging der tarieven de gewenschte vermeerdering der inkomsten tengevolge zou hebben is een andere vraag. De bekende firma in champagnewijn Binet et Bis te Rheims heeft door tusschenkomst van haar generaal agent Hermann Cohn een belangrijke zending champagne naar het Russische hoofdkwar tier gezonden. De République Francaise heeft een politie rapport in handen gekregen, waaruit blijkt dat de tegenwoordige Fransche regeering het niet ver smaadt het voormalige hoofd van den staat op de kleingeestigste wijze te laten coutroleeren. Het document luidt aldus: Stedelijke politie IX. Arron dissement Saint-Georges-kwartier. Littera A. Ik heb de eer te berichten, dat heden tusschen 9 en 12 uren des avonds 4 personen bij den heer Thiers gekomen zijn. De heer G.vice-president bij het hof te en drie onbekenden. Anders niets te melden. P. Eerst nu heeft men op het Vaticaan een nauwkeurige opgaaf verkregen van de giften, bij gelegenheid van het öOjarig bisschops jubilé van' paus Pius IX ontvangen. Het geld werd naar mate het aankwam in een afzonderlijk vertrek door kardinaal Simeoni bewaard; toen de bede vaarten afgeloopen waren, bleek het 16,476,381 franken te bedragennamelijk 9,190,000 in goud en de rest in papier. Op bevel van den paus werd dit geld volgen- derwijze verdeeld vier millioen werden in de kas van den H. stoel gestort; vier millioen in het fonds voor de ambtenaren oud-ambtenarenoud- millitairenetc. van het pauselijke hofvier millioen wordt besteed voor het herstellen van kerken en oude gebouwen en andere werken van kunst en nijverheidde overige 4,476,381 franken zijn bestemd voor liefdadige doeleindenhospita len kloostersbehoeftige kerken enz. Door het bestuur van den Kleinen Molenpolder, gemeenten Grauw en Hontenisse, is gisteren te Ter Neuzen aanbesteedhet uitvoeren van werken tot verbetering van den zeedijk enz., in dien polder, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer D. Tholens, te Hoek, voor 14,680. 15 Aug.'s av. 11 u. 61 gr. 16 's morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 73 gr. 's av. 6 u. 70 gr. Zitting van Woensdag 15 Augustus. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer Wibaut. De notulen van het verhandelde in de laatste twee zittingen worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat de heer Wibaut verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de zes gekozen raadsledenzijnde de heeren Th. van Uije Pieterse, J. G. Hector,J. J. P. Hector, W. de Kruijff, J. P. Laernoes en dr. J. v. d. Beke Callenfels. Tot leden der commissie, met dat onderzoek belast, worden door den voorzitter aangewezen de heeren Kleijnhens, Ockers en Verkuyl Quakkelaar. Gedurende de afwezigheid der commissie worden de werkzaamheden geschorst. Ter vergadering teruggekeerd brengt de commissie, bij monde van den heer Kleijnhens, rapport uit, waarvan de con clusie strekt tot toelating van al de genoemde heeren. Bij opvolgende afwezigheid der belang hebbenden wordt alzoo besloten. Wordt gelezen een rapport der commissie van financiën omtrent eenige in hare handen gestelde rekeningen over 1875 van gemeente administratiën. De conclusie daarvan strekt tot goedkeuring der volgende: van het gasthuis, met een goed slot van 5449.09}; van het burger weeshuis, met een goed slot van 1642.52 i; van het algemeen arm bestuur, met een goed slot van ƒ1692.86}, en van de leenbank, met een kwaad slot van ƒ2135.92}. Dienovereenkomstig wordt besloten. Omtrent de rekening der dd. schutterij en der kamer van koophandel en fabrieken zal daarentegen, op verlangen der commissie, aan die administratiën betreffende sommige posten nadere inlichting worden gevraagd. (De overlegging der gemeenterekening over 1876 en der gemeentebegrooting voor 1878 hebben wij gisteren gemeld.) Van den directeur der registratie en domeinen is een brief ingekomen, houdende bericht dat de kosten van afsluiting der gronden aan de buiten haven bij de groote zeesluis volgens raming zullen bedragen: door middel van een muur 10,340 en door middel van eene schutting 7176. Daar beide cijfers te hoog zijn, om aan den minister te worden voorgedragen, wordt in bedenkiDg gegeven de afsluiting met doornhagen te maken. De voorzitter merkt op, dat de verordening op het bouwen en sloopen eiken eigenaar verplicht om, op aanzegging van burg. en weth., eene afslui ting te maken door middel van een muur, eene schutting ot een hekter hoogte van minstens 2} meter. Hij stelt daarom voor, aan'den direc teur der registratie en domeinen te antwoorden, dat de raad voor het oogenblik geen bezwaar maakt om de afsluiting voorloopig achterwege te laten, maar dat, zoodra de bedoelde terreinen bebouwd zullen zijn, op aanwijzing van het dag. bestuur de verordening op het bouwen en sloopen zal moeten toegepast worden. De heer Kleijnhens wilde het vroeger genomen besluit handhavenvolgens hetwelk een muur of schuttingmaar geen hekals afsluiting zal moe ten gemaakt worden. Ook de heer Verkuyl Quakkelaar wilde te ken nen geven, dat zoodra het terrein bebouwd zal zijn eene schutting van hout of steen zal moeten aangebracht worden. De heer Kleijnhens deed alsnu het voorstel om te antwoordendat de raad geen reden vindt om op zijn vroeger besluit terug te komen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Voor kennisgeving worden aangenomen eene dankbetuiging van den heer C. P. van Sprang voor zijne benoeming als klokkenist, en eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, hou dende bericht dat door hen wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1877. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening deelt de voorzitter mede dat verder geen werkzaamheden aan de orde zijn en sluit hij de vergadering. Het ontslag van den heer Feray als maire van Essonues zal den minister van binnenlandsche zaken waarschijnlijk berouwen. De heer de Fourtou heeft uit het oog verloren, dat hij hier niet te doen had met een gewoon plattelandsburgemeester,die niet an ders kan doen dan het hoofd buigen voor den wil van zijn chef, maar dat hij stond tegenover een lid van den senaat, wien3 naam door geheel het land bekend en geëerd is. De heer Feray toch, dien men als een conservatief republikein bij uitnemendheid kan beschouwen, is de stichter van bet linkercentrum, dat oorspronkelijk in de nationale vergadering te Bordeaux naar hem de groep-Feray heette. Gedu rende dertig jaren was hij maire van Essonnes een niet onbelangrijke fabriekstad in Seine et Oise, in welk departement hij èn als groot industrieel èn als senator algemeene achting geniet. In een open brief aan den heer Fourton heeft bij dezen niet alleen over zijne handeling tegenover hem, maar ook over geheel zijne politiek op zeer 6cherpe wijze de waarheid gezegd. „Het motief van zijn ontslag is zegt hij volgens het „Bulletin des communes", dat hij, alvorens het orgaan voor het stadhuis aan te plakken, stukken wit papier plakte op dia artikelen, welke hem niet geschikt voorkwamen om ter kennis van het pu bliek te worden gebracht. Door deze mededeeling gaat hij voort hebt gij gemeend alle maires, die misschien mijn voorbeeld mochten willen volgen, daarvan te zullen afschrikken. Ik twijfel echter of gij dit doel zult bereiken. Mijn ontslag beschouw ik en al mijne vrienden, die eerbied hebben voor de wet en een afschuw van laster en lasteraars, ais eeue eer. Het „Bulletin des communes" is alleen ingesteld om de decreten, handelingen en besluiten van bet openbaar gezag ter kennis te brengen van het publiek, maar gij hebt er een pamflet van de schandelijkste soort van gemaakt." De heer Feray noemt verschillende artikelen op waarin de meest ongepaste beschuldigingen en laste ringen tegen de 363 republikeinsche afgevaardig den zijn opgenomen, en zijn geweten verbiedt hem dergelijke lasteringen tegen afgevaardigden van het land, dergelijke schending der instellingen aan de muren van Essonnes te doen aanplakken. Het doel van het ontslag was niet beweert de heer Feray een eenvoudige platte!andsburgemees ter te straffen, maar om de senators, de voormalige leden van het linkercentrum in den persoon van een der stichters dier groote partij te treffen. „Gij vreest zegt hij de mannen wier vader landsliefde, wier gehechtheid aan waarachtige orde, wier liefde voor de openbare vrijheden gepaard gaan met oprechte gehechtheid aan de republiek. „Sommige van uw officieuse organen trachten tegenwoordig aan het land te doen gelooven, dat er in het linkercentrum overloopers zijn, die ge neigd zijn tot toenadering jegens u; zij vergissen zich, mijnheer de minister, ot zij misleiden hunne lezers; de eenheid der linkerzijde, die uwe nacht merrie is, blijft ouverwrikbaar. Tusschen het lin kercentrum en u bestaat eeu afgrondgij haat de republiek; het linkercentrum is er aan gehecht door de weldaden welke het land haar reeds ver schuldigd is, door die welke zij het alleen kan verzekeren." De heer Feray somt op welke die weldaden zijn, waarom alle groepen der linkerzijde vast vereenigd blijven en die de groote meerderheid der kiezers niet zullen vergeten. Doe wat gij wilt zegt hij ontsla prefecten en onder-prefecten die u verdacht voorkomenverbied den verkoop van groote en kleine bladen die de republiek verdedigen, ont neem aan arme colporteurs hun stuk brood, sluit koffiehuizen, clubs, kringen, sociëteiten, vereeni- gingen tot wederkeerig hulpbetoonschors en ontsla maires en adjuncten, zet gemeenteraden af, haal alles ten onderste boven, verschuif de ver kiezingen tot na den wettigen termijn, zonder eenige tegemoetkoming voor de groote nadeelen die gij daardoor vrijwillig aan handel en nqver heid toebrengt, gij zult uw doel toch niet bereiken. Gij kunt uit bet hart van Frankrijk niet uitwis- schen de liefde voor vrijheid en wettigheid, de genegenheid voor de republikeinsche instellingen, de vaste wil om die te verdedigen en daarmede de dierbaarste rechten en de kostbaarste belangen der natie. Hoe meer gij schendt, zooveel te ge matigder zullen wij zijn, maar ook zooveel te vastberadener en onverwrikbaar, zooveel te meer zullen wij republikeinen ons vereeuigen tegenover een monsterachtige coalitie. Frankrijk is opgevoed in de school van het ongelukhet gevoelt levendig de beleedigiugen die gij het aandoet, maar het duldt ze en zal ze met een heldhaftig geduld dragen; het zal u niet de voldoening van het kleinste oproer schenken. Het is overtuigd, dat de dag voor zijn wraak en zijne bevrijding na dert dit zal zijn in het oogenblik waarin wij zullen opgaan naar de stembus, na op onze banier deze drie woorden te hebben geschreven, waarin geheel onze republiek zich oplost: de wet, de republiek en de vrede." Deze brief heeft een levendigen indruk in het land verwekt en de kalme, bezadigde, maar tevens scherpe taal van een man als de heer Feray zal ongetwijfeld aan den heer de Fourtou en geheel de politiek der regeering veel kwaad doen, vooral omdat thans duidelijk en met zekerheid is uitge maakt in welke verhouding zij staat tot het lin kercentrum, van hetwelk zij niets te hopen of te verwachten heeft. Dat de heer de Fourtou, indien hij consequent wil wezen, nog verscheidene maires moet ontslaan blijkt uit een brief van den heer Boulard, zooals hij zich teekent „maire van Mehun en een van de 363", aan den prefect van Cher. De maire meldt daarin dat hij de nommers 27, 28 en 29 van het „Bulletin des communes", bevat tende beleedigende uitdrukkingen voor de repu blikeinsche afgevaardigden evenals andere zijner collega's niet beeft doen aanplakken en ook volgende van dezelfde soort in 't vervolg niet zal doen aan plakken. De minister weet dus waaraan hij zich te houden heeft. Hoewel de opinie van de meeste Engelscbe bladen omtrent den inhoud der koninklijke rede waarmede het parlement is gesloten nog niet be kend is, kan men uit enkele gegevens opmaken dat zij, in overeenstemming met de in den laatsten tijd overheerschenden geest der publieke opinie, een vredelievenden indruk heeft gemaakt. De Times althans heeft zich reeds in dien zin uitgelaten, terwijl Daily News zich nog niet voldoende voldaan toont ten aanzien vau de vredelievende neigingen der regeering. Buitenlandsehe organen zijn van oordeel dat de inhoud der rede even neutraal is als de politiek der regeeriug zelvezoolang de belangen des lands niet worden bedreigd. Van andere onderwerpen in de sluitingsrede besproken, is nog belangrijk wat de koningin zegt ten aanzien van de annexatie der Transvaalsche republiek. „De proclamatie van mijne souvereini- teit in de Transvaal is in die provincie met blijd schap vernomen. Eveneens is zij met blijkbare voldoening door de hoofden der inboorlingen en hun stammen ontvangen, en de oorlog, welks uit breiding de veiligheid van mijne onderdanen in Zuid Afrika bedreigde, is thans gelukkig geëindigd. „Ik vertrouw dat do vastgestelde maatregel, ten doel hebbende om van de Europeesche gewesten van Zuid-Afrika een unie te vormen op nader vast te stellen voorwaarden, het middel zal wezen om dergelijke gevaren te voorkomen en dat zij den voor spoed van dat belangrijke gedeelte van onze staten zal bevorderen en bevestigen." Verder bevat de rede niets dan eene opsomming van de in hef afgeloopen zittingsjaar vastgestelde wetten. Een depêche in Daily News meldt, dat Osman Paeha, na een zegevierend gevecht op den 13en dezer bij Kadkoi tot 4 mijlen van Ternova is doorgedrongen. Gelukt het hem daar zijne ver binding met Suleyman Paeha te bewerkstelligen, dan komen de Russen in een gevaarlijke positie. Aanstaanden Zaterdag- vangen te Antwerpen de feesten aan, ter herinnering aan den 300cn geboor tedag van Petrus Paulus Rubens. Ze zullen van den 18cn tot den 30e" Augustus duren. Antwerpen, dat zich zoo gaarne den titel aan matigt van Belgiës hoofdstad uit het oogpunt dei- kunst, heeft bij deze gelegenheid opnieuw bewezen dat, wanneer het verleden deze stad op die aan spraak recht geeft, haar tegenwoordige toestand daar weinig aan beantwoordt. Deze plechtigheidwelke een verheven en na tionaal karakter behoorde te dragen, is door Ant werpen tot eene kermisvertooning verlaagd. Men werpe mij niet tegen dat Rubens zelf de kermissen niet gering schatte jen dat hij er een aantal door zijn penseel vereeuwigd heeft, waarvan de buitensporigste, de luidruchtigste, de dolste in het Louvre-museum te zien is. Dat rechtvaardigt volstrekt het gemis van eerbied niet, waarmede men toegelaten heeft dat de ware herinnerings dag van Rubens' geboorte, de 17e Juni, door de Duitschers gevierd werd, maar het zelf beter geoor deeld heeft het Rubensfeest vast te koppelen aan de jaarmarkt en aan de saturnaliën, door welke deze zich kenmerkt. Op deze wijze wordt de groote naam van Rubens tot een voorwendsel, een uithangbord ver laagd. Wat het gemeentebestuur van Antwerpen in de eerste plaats beoogd heeft waseen zoo groot mogelijk aantal bezoekers te lokken en op die manier de kleine burgerijde kleine kiezers, tevreden te stellen. Op deze wijze komt zelfs in tafereelen van zuiver artistieken aard de staat kunde haar onbescheiden tronie steken. Het kunstenaarseongres, dat aanstaanden Zondag bijeen zal komen, heeft een programma samenge steld waarover de onsterfelijke kunstenaar, ter wiens eer het gegeven wordt, zich niet weinig vroolijk zou makeD. Zooals gewoonlijk op derge lijke bijeenkomsten geschiedt, heeft men allerlei vraagstukken van aesthetiseken aard aan de orde gesteld, en nu verbeeldt men zich zeker dat het mogelijk is om eene reeks van aesthetieke leer stukken, een soort van kunstenaars-catechismus vast te stellenMen had ten minste moeten be denken, dat het oorspronkelijk en persoonlijk karakter der kunst juist daarin gelegen is, dat ieder kunstenaar er eene aesthetiek op eigen hand op nahoudt, dat ieder op zijne wijze het begrip van schoonheid opvat en aan zijn eigen ideaal den meest tastbaren en duidelijken vorm tracht te geven. Wil men beproeven uit te maken en vast te stelleu wat op het gebied der kunst het schoone eigenlijk is, dan keert men terug tot het Byzantijnsche tijdvak, toen alle kunstenaars, schil ders zoowel als beeldhouwers, zich afsloofden om eenzelfde voorbeeld, eene zelfde ordonnantie tot in het oneindige na te maken en te vermenigvuldigen. Bij dezelfde gelegenheid zal men ook een reus achtig borstbeeld van Rubens onthullen. Het is te hopen dat dit beter zal uitvallen dat het bron zen monument op de Place Verte. Antwerpen is tot dusverre niet gelukkig met zijne standbeelden. Niet een van het groot aantal beeldenwaarmede de pleinen dezer koopstad versierd zijnis de moeite waard dat men er melding van maakt. Onder al de dingen die men bij gelegenheid van een Rubensfeest niet bad moeten doen, had men in de eerste plaats alles moeten vermijden wat naar sleurnaar het alledaagsche zweemde. Men heeft zich daartoe echter weinig moeite gegeven. Er ware toch wel wat anders te bedenken ge-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3