Tefegraphische berichten. Verslag van den toestand der gemeente Zierikzee over 1876. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Rechtzaken, In de jongste zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage werd door de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de bij de herstemming gekozen raadsleden de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat bij de stem opneming de cijfers der stemopnemers niet alleen verschilden, doch dat bij de hertelling der briefjes gansch andere getallen te voorschijn kwamen. De commissie erkende, dat er eenmaal, wellicht tweemaal, verkeerd geteld is; maar naar hare meening bestaat er geene mogelijkheid te consta- teeren, welke van die twee tellingen de meeste juistheid heeft. Vermits nu tegen de opneming der briefjes noch door een der kiezers, noch bij den raad bezwaren zijn ingebracht, en bij gebrek aan eenige bepaling, de nietigheid onmogelijk zou kunnen worden ingeroepen, adviseerde zij tot toe lating der benoemden. Met eenparigheid van stemmen heeft de raad zich, zonder eenige discussie, bij dit gevoelen neergelegd. Omtrent het verder voorgevallene in de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut Van 't Algemeen, vermelden wij nog, met voorbijgang der punten van huishoudelijken aard, het volgende. Punt XI. Voorstel van het departement Almelo, dat het hoofdbestuur zich wende tot de hooge regeering, met het verzoek om te bewerken: 1°. dat aan alle inrichtingen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen (kweekscholen, normaalscholen, opleidingslessen) de gezondheidsleer in verband met de natuurleer van den mensch worde onderwezen; ,2a dat op de scholen voor lager onderwijs de kennis van de algemeene waarheden der gezond heidsleer door de meest gepaste middelen worden bevorderd. Na langdurige discussiën wordt dit voorstel aan genomen bij hoofdelijke stemming met 556 tegen 226 stemmen. Punt XIII. Eapport der afgevaardigden tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om de toekomst der onderwijzers en onderwijzeres sen van departemenlscholen voor lager of voorbe reidend onderwijs te verzekeren. Wordt besloten deze zaak tot eene volgende vergadering aan te houden en de gecommitteerden uit te noodigen het volgend jaar nieuwe, ook finaneieele plannen in te dienen. Omtrent de vier reeds medegedeelde voorstellen, waarvoor eergisteren urgentie is gevraagd en ver kregen, werd goedgekeurd: 1° de machtiging op 't hoofdbestuur om, zoo noo- dig, een adres aan de regeering te zenden in zake de herziening der wet op het lager onderwijs; 2° de uitgave van het werkje over de schoon heidsleer. Aanteekeningen van oneen correspondent.) Bevolking. Hef totaal der bevolking op 31 Dec. '76 was 3575 mannen, 4042 vrouwen, samen 7617. Onder dit cijfer waren 5675 Nederl. hervormden, 113 Evang. Lutherschen, 215 Christel, gereformeerden en 1551 Roomsch-Katholieken. Geldmiddelen. De ontvangsten bedroegen, volgens de afgesloten rekening van 1875 153,104.121 en de uitgaven 145,951.151, goed slot 7152.97. Onder de ontvangsten vinden we een po3t van 14055.60 wegens verkochte zelk- asch. Over 1876 is van verkochte zelkasch ont vangen 17,526.60. De gemeente heeft geen schulden te haren laste, waarvan rente moet worden betaald. Voor menige barer zusteren zeker een benijdenswaardig voorrecht. Tienden. Van tienden der gemeente werden afgekocht voor een bedrag van 4052.70. Straatmes t. De door de pachters verzamelde in zich zelf gedoken zat en het gelaat in de han den verborg. Op eens wendde hij zijn gelaat naar haar toehij weende. „Ik zal u gehoorzamen; werken zal mijn troost zijn, evenals de gedachte dat ik uwe ach ting heb weten te verwervenVal mij niet in de rede; ik had op een ander gevoel gehoopt; maar uw engelengemoed heeft mij niet begrepen. Het is beter zoo! En reik mij nu uwe hand, ik wil haar op mijne knieën kussen." Zachtkens liet hij zich voor haar nedervallen: „Dora, mocht gij eenmaal bemind worden door een hart dat uwer waardig is, mocht gij het met gelijke liefde beantwoorden en het geluk ondervin den, dat gij zoo gering toont te achten „Sta op, Hendrik, om Gods wil, sta op stamelde het arme kind, bijna overwonnen; hare krachten begonnen haar te ontzinken en zij trok de hand terug, die hij, wellicht onbewust, met kussen en heete tranen bedekte. Zij vouwde de handen op de borst samen, hief het gelaat ten hemel, en werd in die houding van het hoofd tot de voeten beschenen door een zonnestraal, die in de grot drong. Zoo zou een schilder haar gekozen hebben tot model voor eene Christelijke maagddoor het geloof buiten zich zelve en bereid om zich door de wilde dieren te laten verslinden. Hendrik stond langzaam op. „Vaarwel," zeide hij, „van daag nog zal ik uw huis ver laten Ik kan u nog niet zeggen wat ik doen gal; maar ik beloof dat als mijn naam totu door- stoffen worden naar de openbare bewaarplaatsen vervoerd en daar tot compost verwerkt. Naar het schijnt kunnen of willen de landbouwers uit deze omstreken, zegt het verslag, die stoffen niet bij de uitoefening van hun bedrijf bezigen. De pach ters hebben althans tevergeefs hier koopers trach ten te vinden, en zich daardoor genoodzaakt gezien de door hen bewerkte compost met schepen naar elders te vervoeren. Over twee dingen moet ik hier mijne verwon dering te kennen geven1° over het vervoer van compost met schepen naar elders en dat van de hoofdplaats van Schouwen-Duiveland, waar men zoozeer elke meststof kent en waardeert; en 2° over het bergen der meststoffen in openbare onoverdekte bewaarplaatsen, aan de singels der stad, zoodat ieder die een tochtje rondom Zierik zee doet bij drie verschillende plaatsen op geuren vergast wordt, die in verscheidenheid het Eau d'Anvers verre overtreffen. Gezondheidstoestand. Deze was, vol gens het hoofd van het verslag, over het algemeen voldoende. Onderwijs. De kosten van het openbaar lager onderwijs waren in 1876 f 18,830.401. De schoolbevolking was op 15 Oct. 1235 leerlingen. Aan de oefenschool voor oudorwijs geeft het rijk /500, de gemeente 39.20 'sjaars. De uitgaven voor het middelbaar onderwijs be liepen over 1876, voor zoover zij bekend zijn, ƒ16026.164. De hoogere burgerschool heeft eene rijkssubsidie van ƒ7000 'sjaars. Het verslag dier school ont breekt, hoewel het gemeenteverslag er naar verwijst Armwezen. De uitgaven van het burgerlijk armbestuur bedroegen 7590.24^ en de ontvangsten 8649.60^. Het burgerweeshuis telde 32 verpleegden. De uitgaven beliepen ƒ17,116.75 4, de ontvangsten ƒ18,844.40. Gasfabriek. Het verslag laat ons daarom trent over 1876 in het duistermet belofte van later licht. Als vergoeding daarvoor krijgen we het verslag van den toestand en de exploitatie der gemeentegasfabriek over 1875. Mieux tard que jamais. De prijs was 12 cent per M3 en de winst 2320.10. Koophandel en fabrieken. In de ver schillende meestoven van Schouwen-Duiveland wer den over de teelt 1875/76 bereid1246,322 kg. hard goed56449 kg. racijn325,843 kg. muilen. Overgestampt of gemalen: muilen 109,151 kg. en 375,471 kg. racijn. In de zoutziederij bedroeg de inslag 2177,530 kg. en de uitslag 2252,000 kg. De zeepziederij leed onder het toenemend gebruik van het onbelaste mengsel van olie en loog. Er werden gemaakt en uitgeslagen 70,000 kilo's. De werkzaamheden op de scheepstimmerwerven bepaalden zich hoofdzakelijk tot reparatiën. Op de „Kleine werf" werden twee roeibooten ver vaardigd. In eene sigarenmakerijdie met 21 personen werkt, moesten alle krachten worden ingespannen om het verkochte op tijd te kunnen leveren. De leerlooierij werkte met 8 personen en 22 looikuipen. Door het postkantoor werden behandeld 369,450 portbetalende brieven, 79,500 briefkaarten, 298,600 drukwerken 11,200 aangeteekende brieven. Ver zonden werden 6695 postwissels tot een gezamelijk bedrag van ƒ137,506.574uitbetaald 4382 post wissels a ƒ71,997.92; uitbetaald 2757 quitantiën a 7395.221gedeponeerd 1037 a 2371.804. Er werden 7670 telegrammen verzonden en 9008 ontvangen. Het departement Zierikzee der Nederlandsche maatschappij van Nijverheid telde 57 leden. De afdeeling Zierikzee der Zeeuwsche maat schappij van landbouw blijft bloeien. Het debiet van landbouwwerktuigen nam weder toe. dringt, het niet zonder lof zal wezen. Eenmaal, na langen tijd, zullen wij elkaar wederzien en dan zult gij mij de hand reiken, die gij mij thans onttrokken hebt, dan zult gijb r a v o 1 tot mij zeggen, en dat zal mijne belooning zijn. Ik zal dikwijls aan dit oogenblik denken.aan uwe opwekkende woordenEn vergun mij dat ik er een aandenken aan behoud, geef mij die klimop rank die gij afgetrokken hebthet zinnebeeld van eene liefde die nimmer vergaat. „Neen," zei ze en trok de rank naar zich toe, welke Hendrik reeds gevat had. „Die behoud ikgij behoeft niets te herdenken, gij moet leven en werken. Ik daaren tegen ons vrouwen is slechts herinnering en stilzwijgen vergund." Een laatste blik. Voor beide een onoverkomelijk zieleleed, eene worsteling, een hevige strijd tusschen liefde en plicht. Een oogenblik kon alles verijdelen het jaargetijde, de natuur, alles spande samen tegen hun moed om hen opgetogen in eikaars armen te doen vliegen; maar de deugd zegevierde. Hen drik verwijderde zich langzaam, met onzekeren stap, doch zonder het hoofd om te wenden. Dora bleef aan den ingang van de grot staan, mot den verflensten tak in de handen, het bleek gelaat voorover gebogen en met starende, wezenlooze oogen, als iemand die geen kracht meer heeft om te denken. Toen zij tot bezinning kwam, was Hendrik het laantje reeds uit, den grooten weg op. Zij viel op de knieën „0mijne moeder, zegen mijEn 78 schepen vielen te Zierikzee binnen en werden ingeklaard. Het getal uitgeklaarde bedraagt 26. Te Brouwershaven beliep het getal aangekomen schepen 363dat der uitgegane 37. In 1871 beliep het eerste eijfer 767 en het laat ste 126. Onder de zakendie men te Zierikzee in 1876 niet vond, behooren o. a.toezicht op de prostitu tie een gezondheidscommissieschenkingen voor godsdienstige doeleindenvisscherij buitengaats en epidemieën. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op voorstel van van B. en W. het volgende besloten. Ter voorziening in de verdere behoefte, zoo voor gewoon als voor meer uitgebreid lager onder wijs, worden opgericht 23 scholen, namelijk 6 jongensscholen der le kl., ieder voor 200 leerlingen 8 meisjesscholen 200 4 jongensscholen 2e 150 5 meisjesscholen 150 De in bet openbaar gehouden vergaderingen van de synode der Chr. ger. kerk zijn Dinsdag in de Bagijnekerk te UtrecHt geopend. Een groot aantal afgevaardigden uit verschillende oorden van ons land is tegenwoordig, ook zijn er vele bui- tenlandsche afgevaardigden o. a. uit Engeland, Amerika enz. Bij beschikking van den minister van marine van den 13™ dezer, zijn, met ingang van den len October a., benoemd tot student voor den militai ren geneeskundigen dienst der zeemacht, de jon gelingen D. H. Zeegers, C. P. Blaauw en W. C. Kimmijser. Staats-cour Zr. M8. schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. C. Commijs, is in den namiddag van den 15en dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Naar wij vernemen zal de zaak van den beer J. de Decker Gzn. den 11™ September a. voor het gerechtshof te 'sHage in behandeling komen. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden eene jeugdige dienstbode, O. C. W. genaamd en hier wonende, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, ter zake van diefstal van een gouden slot met bloedkoralen ten nadeele van J. S. te Ylissingen, bij wie zij in dienst was, en van een gouden broche ten nadeele van C. S., zuster van eerstgenoemde; Dit vonnis is gewezen met aanneming van ver zachtende omstandigheden. Bij arresten van het gerechtshof te 'sHage van gisteren zijn veroordeeld Pieter Bol, ter zake van poging tot moord, tot tuchthuisstraf van 15 jaren. C. K., M. A., M. H., J. B. en D. K. te Zierik zee, de eerste tot gevangenisstraf van 24 jaar, de anderen ieder tot gevangenisstraf van 2 jaren. M. H., te Sas van Gent, tot gevangenisstraf van 6 maanden cellulair. J. H. de S., te Middelburg, ter zake van dief stal, tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. BINNENLAND. 's {«ravenhage. Door de regeering is een roep mij terug van de aarde, waar ik te veel moet lijden, te veelDaarna viel zij bijna bewusteloos op den grond. Hendrik keerde niet naar het huis van zijn oom terug; maar bleef op eenigen afstand er van staan voor eene deur, die met guirlandes behangen was cn waarop met groote letters te lezen stond „Logement in de twee Natiën." Waarom het juist twee Natiën waren, en welke op de geheele wereld deze bevoorrechten waren was een vraagstuk, 't welk Hendrik, in eene andere stemming wellicht getracht zou hebben op te lossen. Ditmaal echter vergenoegde hij zich met het huis binnen te gaan, waar Miehei, een braaf man, die van alle markten te huis was, den sehep- ter voerde. In de uren waarin de klanten, meest boeren, die gewoon waren zich trouw Zaterdags en Zondags avonds te bedrinken, hem met rust lieten, oefende hij hot timmermansvak uit, waar mede liij nog dat van smid en paardendokter ver- eenigde. Verbeeld u du3 welk een chaosHet was dan ook niet zonder moeite dat onze held, al struikelende over de krullen en spaanders waar mede de grond bezaaid was, er in slaagde aan eene groote tafel, omringd van ruwe banken, plaats te nemen. Michel wierp, hij het zien van zulk een voorna men gast, de schaaf weg, zette haastig eene witte muts op, sloeg met de linkerhand het voorschoot op en naderde de tafel in afwachting dat hem eene flesch van zijne beroemden A s t i zou besteld worden, waaraan de druivenluis geene schade had wetsontwerp ingediend tot'vereeniging der gemeenten Rilland en Bath, met ingang van den 1™ Januari 1878. Naar wij vernemen zal, vermoedelijk morgen of overmorgen een der mailbooten van de stoom bootmaatschappij Zeeland, de Stad Vlissingen, in het droge dok alhier gebracht worden. Gisteren is op een weg buiten de Seispoort alhier een kind van den arbeider V. in een sloot gevallen. Door zekere R. er uit gehaald zijnde, werd het vervolgens door den heer W. J. Jansen geneeskundige hulp verleend. De toestand van het kind is thans bevredigend. Naar wij vernemen heeft de majoor Marga- dant,, garnizoens-kommandant te Vlissingen, een brief van dankbetuiging ontvangen van den com missaris des konings in Zeeland en den burgemeester voor de assistentie, verleend bij het blusschen van den onlangs plaats gehad hebbenden brand aan het havenstation. (VI. ct.) Dinsdag morgen meende een koetsier met zijn wagen in vollen draf de Opril naar de Groote Markt te Goes af te rijden, toen hij, van de zijde van de Markt twee wagens ziende aankomen, rechts uithaalde, maar daardoor met zulk een vaart tegen een der palen reed, die op de Opril zijn gezet, dat hij zelt over het paard heen van den wagen viel en een ander, di8 bij hem zat, ook op de straat neerkwam, en zich ernstig aan den arm bezeerde. De Goesche Harmonie gaat Zondag naar Antwerpen om, ingevolge daartoe gedane uitnoo- diging, deel te nemen aan het concours, dat bij gelegenheid der Rubensfeesten aldaar zal plaats hebben. Daar de directeur tijdelijk afwezig is om als militieplichtige dienst te doen, heeft de heer Baarens van Kruiningen zich bereid verklaard, het gezelschap te Antwerpen te dirigeeren. Dezer dagen is ten nadeele van A. de Block, landbouwer te Clinge (Zeeland), op diens perceel land aldaar, een hoop, bevattende 20 roggeschoven, door brandstichting vernield; door 2 a 3 jeugdige knapen, van 9 tot 11 jaren oud, is deze daad door middel van lucifers gepleegd. Door den wachtmeester der brigade maréchausée te Hulst is proces-verbaal opgemaakt. GCt.) Een 24tal neringdoendenbewoners van Paleisstraat en Dam te Amsterdam, hebben in een adres aan den burgemeester hunne bezwaren ont wikkeld tegen het afsluiten van den Dam en den omtrek gedurende twee uren, gelijk jl. Maandag op het drukste gedeelte van den dag geschiedde. Het bestuur der tramway-maatschappij te 's Hage heeft aan het gemeentebestuur aldaar ver gunning gevraagd om eene proef te nemen met den stoom als beweegkracht der wagens, De uitgever van den „Nieuwen Christelijken Scheurkalender", de heer de Hoogh, te Amsterdam, had buiten weten van den daarbij betrokken per soon tusschen de bladzijden van dien kalender een blaadje gevoegd, waarin de aandacht gevestigd werd op den 12™ dezer, zijnde de geboortedag van den bekenden volks- en kinderdichter en schrijver, den heer E. Gerdes. Tengevolge hiervan ontving de heer Gerdes meer dan duizend brieven en briefkaarten uit allerlei oorden, terwijl op vele scholen dien dag een zijner liederen gezongen werd. Een der overspanningen van de voetbrug over de Maas te Rotterdam is thans geheel gereed. De wijdste is gelijk aan die van de overspannin gen der spoorbrug. De constructie is natuurlijk lichter, doch sierlijker dan van de spoorwegbrug. Een groot aantal werklieden van de Hilver- sumscbe stoomspinnerij en weverij hebben een Coöperatieve Winkelvereeniging opgericht, waarvan men het in werking treden eerstdaags tegemoet kan zien. kunnen toebrengen omdat de druif niet behoorde tot de bestanddeelen, die de waard gewoon was voor dat brouwsel te gebruiken. Maar hoe groot was zijne ontzetting toen hij kortaf, en op een toon die geen antwoord dulde, hoorde zeggen: „Schrijtbenoodigdheden „Zeg, vrouw!" prevelde de arme waard, en wendde zich tot eene vrouw die bij den uit- gedoofden haard zat te spinnen, „gij houdt boek van de flesschen en van het borgen, en hebt dus zeker ook wel scbrijfbenoodigdhedenbreng ze aan dien heer." Hiermede trok hij zijne muts van het hoofd en begon met verkropte woede te schaven. Onderwijl zat Hendrik aan de tafel met het hoofd in de hand en dacht: „Ik zal mijn oom schrij ven; ik kan hem zoo niet verlaten, zonder reden. „En aan Dora Moot zij niet eens weten welk hart zij versmaad heeft? Emma, Emma, zijt gij dat offer waard? Maar thans zou het mij onmo gelijk zijn haar weder te zien; ik zal haar schrij ven dat mijn vader mij door eene depêche ontbo den heeftEn bij haar terugkeer te Turijn als zij wil Werdi vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2