BUITENLAND. Telegraphische berichten. Verdeeling van Turkjje. Handelsberichten. Amsterdam. De 926 algemeene vergadering van afgevaardigden van de departementen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is heden geopend. Londen. Volgens een bericht in de Times is hier eene Turksche leening, groot twee en een half millioen pond sterlinggeslotenen wordt eene anti-Russische demonstratie voorbereid. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Alg erneen Overzicht, Graanmarkten enz. binnenland. Het voorstel van het departement Assen om het quotum, door de departementen aan het hoofdbe stuur bij te dragen, vast te stellen op minstens 1.60 en hoogstens 2, werd verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur om tot de stichting van het school museum eene bijdrage van 300 toe te staan, is aangenomen. buitenland. Erzcroutn. De Russen zijn tot Apulika voortgerukt. Tergukasoff tot Baliklouk. Ismail pacha is van het Russisch grondgebied naar de grenzen teruggetrokken. De heer Henri Havard bevindt zich nog steeds hier ter stede. Heden morgen was hij in de biblio theek van het Zeeuwsch genootschap bezig met het bestudeeren der verzameling teekeningen enz, bekend onder den naam van „Zelandia illustrata". Een dertienjarige knaap, werkzaam op een kantoor alhier, werd gisteren middag omstreeks half vijf uitgezonden om een som van f 263.88 te betalen. Korten tijd daarna kwam hij schreiende bij zijn pleegvader, bewerende dat hij op de stationsbrug door een onbekend persoon was aan gevallen, die hem het geld ontnomen had. Ofschoon hieraan weinig geloof gehecht werd, werd de zaak echter bij de politie aangegeven en hier, na herhaaldelijk en scherper ondervraagd te zijn, kwam de knaap eindelijk tot de bekentenis dat hij het geld ergens onder het gras gestopt en eene kleinigheid er van verteerd had. Volgens zijne aanwijzing werd op het stations terrein dicht bij de begraafplaats heden nacht gezocht en daar het geld gevonden. De knaap had voor een bedrag van 19 cent er van verteerd. De zaak is in handen der justitie. Giste ren middag is een metselaar, die werkzaam was aan het dak van een huisje op de Zeemans erve te Vlissiugen, op het oogenblik dat hij op de ladder stapte, daarmede naar beneden gevallen. Hij is daardoor aan het hoofd gewond, doch niet gevaarlijk. Werd er het vorige jaar in den Schenge- polder nog al veel zaadstroo vermist, dat öf ont vreemd óf per abuis weggenomen werd, zonder dat het destijds der politie mocht gelukken de daders te ontdekken, thans is het door de ijverige bemoeiingen van den te 'sHeer Arendskerke ge- stationeerden rijksveldwachter gelukt tegen eenige personen, die zich aan ontvreemding van zaadstroo ten nadeele van een landbouwer schijnen te hebben schuldig gemaakt, proces-verbaal op te maken, Éen hunner moet zeer ongunstig in den omtrek bekend staan. (G. Ct.) Te Walzoorden ligt sedert eenige dagen eene stoomboot van het Belgische loodswezen, waarvan het personeel met eene stoomsloep peilingen in het vaarwater der Wester-Schelde verricht. Zondag morgen zijn te Nieuwediep opgeviseht de lijken van een man en eene vrouw, die zich blijkbaar van het leven hebben beroofd; zij waren met een touw aan elkander gebonden. Het is voor alsnog niet bekend wie zij zijD, of waar zij thuis behooren. Beiden waren zeer fatsoenlijk gekleed en van ruim 30jarigen leeftijd. De man draagt een zwaren zwarten knevel en zijn kleeren zijn met een N. gemerkt, terwijl de vrouw voor enkel kenmerk een effen gouden ring aan den vinger had, waarop de letters F. W. N. De hoogleeraar C. A. J. A. Oudemans, heeft aan een nieuwe verscheidenheid van het planten geslacht Pelargonium den naam gegeven van „Koningin Sophia". Yele van de nieuwe verschei denheden, vooral die met bonte of gekleurde blade ren, zijn zeer geneigd om te verloopen, dat is tot haar grondtype terug te keeren. Bij deze ver scheidenheid wordt, blijkens een reeds vierjarige ondervinding, die neiging niet bespeurd. Ge lijk de moederplant heeft zij fraai ingesneden bladeren, die omzoomd zijn met een breeden, zeer lichtgeel gekleurden rand, welke straalsgewijs zich in het midden verliest. Zij behoort tot de zooge naamde groep der Tom Thumbs, maar heeft het voorrecht dat haar paarsachtig rood gekleurde bloemen zeer sterk uitkomen op de schier wit- bonte bladeren. In de N. R. Ct. vindt men de volgende advertentie, door de wethouders en de 7 leden van den gemeenteraad te Monster onderteekend; „De ondergeteckenden, leden van den gemeente raad van Monster, vorklaren dat zij, in overeenstem ming met het gevoelen van den raad van state (afdee- ling voor de geschillen van bestuur) uitgedrukt in zijn advies van 18 Mei 1877 n". 25, de geld- leening groot ƒ11,000, door den commissaris des konings in Zuid-Holland ten behoeve der gemeente Monster uitgeschreven, voor onwettig houden, en waarschuwen mitsdien een ieder, dat zij die geld- leening nimmer als eene schuld der gemeente Mon ster te zullen erkennen." Te Amsterdam hield gisteren de Vereeniging van Nederlandsche boekhandelaren hare 60" jaar- lijksche algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer D. A. Thieme van 's Gravenhage. Uit diens verslag bleek, dat de vereeniging zeer in bloei toeneemt, voortdurend haren invloed deed gelden tot het regelen van quaestiën tusschen de uitgevers in Nederland gerezen, zoodat men buiten processen bleef, en de vereeniging ook in andere opzichten zorgde voor vele belangen onzen natio- nalen boekhandel en letterkunde betreffende, als o. a. bleek uit de eindelijk ingediende wet op het auteursrecht. De vereeniging telt thans 426 leden, waarvan circa 400 uit alle oorden des lands waren bijeengekomen. In plaats van de aftredende bestuursleden Tj. van Holkema en D. A. Thieme werden door de ver gadering benoemd de heeren J. L. W. Seijffardt, te Amsterdam, en J. K. Tadema, te Haarlem. Men meldt uit KrimpenerwaardOp last van het dijkscollege worden thans de buitendijks staande boomen, langs den Lekdijk, afgezaagd. Verscheidene eigenaren dier boomen waren weiger achtig gebleven om te voldoen aan de aanschrij ving, waarbij de uitrooiing gelast werd, ten behoeve der bazaltheleggingen. Bij de aanstaande manoeuvres in Utrecht en Gelderland zal een zeer doelmatige ambulance- wagen gebruikt worden. Buiten aan den groot en wagen zijn tentzeilen bevestigd, die bij aankomst van den wagen op de plaats van bestemming ontrold en uitgespannen worden. De wagen be vindt zich dan te midden van een groote vierkant- langwerpige tent en vertoont open zijnde een volledige veldambulance, van alles voorzien wat in een hospitaal noodig kan zijn. 25 tot 40 man kunnen gelijktijdig in die tent verpleegd worden. De wagen weegt 3000 kilo's en vordert een bespanning van zes paarden. Uit Amsterdam schrijft men als volgt aan het Handelsblad: „'t Is binnen een kort tijdsverloop voor de tweede maal geweest, dat de eerste hulp van mij als apotheker werd ingeroepen bij een persoon die bij vergissing loog gedronken had. „In den afgeloopen winter betrof dit een vol wassen man, die, zich willende overtuigen van den inhoud, een mondje vol loog proefde, maar gelukkig dadelijk uitspuwde, evenwel het slijm vlies medenemende en hevige irritatie der aan getaste deelen veroorzakende. „Gisterenavond hadden wij een dergelijk geval. Een kind van een jaar of vijf vroeg om bier. De vader liet een half kruikje opentrekken en bekommerde zich weinig om de vreemde kleur van het bier. „Het ongelukkige kind, dat er alleen van dronk, lijdt nog aan de hevigste pijnen. „'t Is te betreuren dat onze ongelukkige wet geving, of liever het geneeskundig staatstoezicht hierin niet voorziet, opdat de verkoop van vergiften door onbevoegden niet zoo straffeloos geschiede." Algemeene ontevredenheid is te Amsterdam opgewekt dewijl de militaire macht goedgevonden heeft gisteren morgen te 11 uren den Dam af te zetten en in beslag te nemen voor het uitreiken der militaire Willemsorde aan een officier uit Atjeh. De plechtigheid geschiedde niet in tegenwoordigheid van het publiek, want ieder werd zorgvuldig op een afstand gehouden. Daarentegen was, schrijft een geacht ingezeten aan ,het Handelsblad, het geheele verkeer van trams en omnibussen in de war. Allen moesten standplaatsen in de Spuistraat en elders zoeken. Twee a drie trams stonden daar vaak achter elkander: de omnibussen gingen met gevaar langs de rails. De geheele handel leed belemmering, door plotseling op den morgen van den druksten dag der week het centrum der stad voor geruimen tijd te ontnemen. „Mijn bediende dien ik zond om eene post te ontvangen bij eene firma op den Dam, werd ge dwongen terug te keeren, daar hem door politie agenten werd toegevoegd: „als je niet opdondert" enz. Van mijn geld moest ik dus tijdelijk ver stoken blijven, ter wille van eene militaire ver tooning, waaraan volstrekt niets is gelegen als die op een anderen tijd van den dag plaats vond. In den Harz werden onlangs twee tweeling broeders door een bliksemstraal gedood. Alles hadden beide te zamen doorleefd: gelijk geboren, ge!ijk geconfirmeerd, bij denzelfden meester in de leer geweest, in éen compagnie den dienstplicht vervuld en den oorlog tegen Frankrijk medege maakt en nu, op hun 35en geboortedag, stierven zij te gelijk door een bliksemstraal. 13 Aug. 's av. 11 u. 63 gr. 14 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 u. 73 gr. Vergadering van heden 14 Augustus. Voorzitter de heer G. J. Sprenger. Afwezig de heeren Borsius, Snijders, Tak, J. P. Fokker en de Kanter, allen uit de stad. De notulen van het verhandelde in de vergade ring van 24 Juli jl. worden n a voorlezing goed gekeurd. Van den minister van binnenlandsche zaken zijn onder anderen missives ingekomen met een rapport van den consul-generaal te Rome omtrent de meekrap- en garancine-cultuur in Italiëen een uittreksel uit het verslag van den kommandant van het stoomschip „Samarang" betreffende een bezoek van dien bodem te Buenos-Ayres, welke stukken aan de leden zullen rondgezonden worden. Blijkens een brief van den voorzitter der com missie voor de te Philadelphia gehouden tentoon stelling, aan wien gevraagd was toezending van het diploma der loffelijke vermelding waar mede de kamers van koophandel te Middelburg en te Vlissingen bekroond zijn voor de ingezonden relief-afbeelding der haven- en kanaalwerken, worden geen afzonderlijke diploma's verstrekt. Door den heer de Stoppelaar werd een brief van den heer v. Baumhauer overgelegd, waaruit, in antwoord op eene door hem gedane vraag, blijkt dat de kosten der verzending van voor noemde relief af beelding naar de Parijsche tentoon stelling zullen komen ten laste van het rijk. Onder dagteekening van 3 dezer is van gede puteerde staten van Limburg eene missive inge komen, waarin zij te kennen geven, dat zij omtrent bet plan van een scheepvaartkanaal van Venlo naar Vlissingen nog geen nadere inlichtingen kunnen geven, daar het aan eene commissie opge dragen onderzoek nog niet is afgeloopen, zoodat dan ook in de jongste zomervergadering der pro vinciale staten die zaak nog niet ter sprake is gebracht. Door gedeputeerde staten van Zeeland is, op de namens de kamer gedane vraag wat omtrent de evengenoemde zaak eigenlijk van de kamer ver langd wordt, geantwoord dat zij alleen het gevoelen der kamer omtrent het handelsbelang van het bedoelde kanaal wenschen te kennen. Bij de overgelegde stukken is .thans nog gevoegd een rapport van den hoofdingenieur van den waterstaat, hetwelk niet is voorgelezen; doch blijkens mede- deeling van den voorzitter zou de hoofdingenieur aan eene commissie van ingenieurs uit de provin ciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland wenschen op te dragen het plan nauwkeurig te overwegen. In afwachting van het antwoord der gedeputeerde staten van Noord-Brabant op de vraag wat aan gaande deze zaak in de zomervergadering der provinciale staten is voorgevallen, wordt besloten de beraadslaging tot eene volgende vergadering aan te houden, en de stukken inmiddels bij de ledgn rond te zenden. In de vergadering van 19 Juni jl. werd, zooals wjj in ons nommer van 20 Juni melddeD, door den voorzitter namens de commissie voor de maand rapport uitgebracht omtrent den brief van den minister van binnenlandsche zaken betreffende gerezen klachten over de modellen dor ijzeren gewichten, vooral bij het gebruik voor granen, uit welk rapport bleek dat de commissie meende te moeten adviseeren om aan den minister te ant woorden dat hier en in dit ressort van het geop perde bezwaar tot dusver niets gebleken i3. Daar verschillende leden zich toen met dat advies niet vereenigen konden, aangezien het gebruik der nieuwe modellen verplichtend is en de oude ongetwijfeld bij den herijk zouden afgekeurd worden, werd besloten de zaak aan te houden. In de vergadering van heden is een brief van den minister ingekomen, waarin hij op een spoedig antwoord aandringt. De voorzitter deelde mede, dat de graanwegers verklaard hebben dat de bedoelde bezwaren tegen de nieuwe gewichten wegens hunnen vorm werke lijk blijken te bestaan, hetgeen door den heer van Burg bevestigd werd. Dientengevolge wordt besloten in dien geest aan den minister te antwoorden. De zitting wordt gesloten. De oogenblikkelijke toestand van rust op het oor logsterrein zal,zooals de berichten vanRussische zijde doen onderstellen, waarschijnlijk tot den 20en dezer duren omdat de Russen niet voornemens zijn vóór dien tijd aanvallender wijs te handelen, 't Zou echter kunnen gebeuren, dat zij genoodzaakt worden eerder tegen den vijand op te treden, want Suleijman Pacba moet met zijn korps oprukken en men ver wacht binnen enkele dagen eene onderneming zij nerzijds tegen Ternova. Blijkbaar wenden de Russen alle pogingen aan om den ongunstigen indruk uit te wisschen dien hunne nederlagen hebben gemaakt en gevoelen zij zich zeer verstoord over de taal der Europeesche pers. Grootvorst Nicolaas heeft zelf zijne veront waardiging daarover uitgesproken in een offieieele depêche door hem naar St. Petersburg gezonden, waarin hij alles wat de buitenlandsche bladen hebben gezegd over de vlucht der Russische troe pen op 30 Juli jl. na de nederlaag bij Plevna, van hunne vervolging dcor de Turken bij Sistova van hun vrucblelooze pogingen om Roestsjoek en Silistria te belegeren, en van de Turksche over winningen te Roestsjoek, te Rasgrad en op andere punten even valsch noemt, als hetgeen door som mige anti-Russisch-gezinde bladen in |de vorige maand is gemeld omtrent een nederlaag op den weg van Nicopolis en omtrent eene overwinning door de Turken bij Bjela. De grootvorst verzoekt eens voor altijd, dat men geen aandacht zal ver- leenen aan de stoutmoedige leugens, die door de Turksche bladen en de organen der jegens Rusland vijandige pers worden geëxploiteerd. Indien hij geen berichten zendt, zal dit zegt hij betee- kenen dat alles goed gaat en er geen nieuws is; wanneer de Russen nederlagen hebben geleden zal hij die zelf telegrapheeren. Bij slot van reke ning is hij dus de eenige geloofwaardige man op geheel het oorlogsterrein en men behoort togeloo- ven wat hij zal melden. In het Russische hoofdkwartier is naar men verzekert algemeene teleurstelling en verbazing ontstaan door de verhalen der wreedheden door Russische troepen begaan en de door eenige ver tegenwoordigers van buitenlandsche bladen in het Turksche leger ondertcekende verklaring. Men heeft echter de opmerking gemaakt, dat de cor respondenten verklaren dat hen personen zijn ver toond die door de Russen waren gewond, doch dat zij niet hebben bevestigd of werkelijk de Russen die gruwelen hebben bedreven. Men meent dus. dat de Turken slachtoffers van hun eigen wreed heid aan de correspondenten hebben vertoond. Zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten, kan men in dit geval van de Russen zeggen. Bij gelegenheid van den verjaardag van groot vorst Nicolaas op den 8en dezer heeft hij de har telijkste gelukwensehen van den czaar ontvangen, die hem de verzekering gaf van zijn volkomen tevredenheid. Gelijke bewijzen van sympathie ontving de grootvorst uit alle oorden van Rusland en van de verschillende legerkorpsen die onder zijne bevelen strijden, en waarbij hij zich door zijn wellevendheid en vriendelijkheid zeer populair heeft gemaakt. De Russen waehten nu op versterking, naar men beweert tot een cijfer van 240,000 man, hetwelk wel overdreven zal zijn; doch in ieder geval biijkt hieruit, dat alle hulpmiddelen van het leger te velde: de reserve en de depóts reeds zijn uitgeput. Van de landweer is de eerste ban tot een aantal van 185,000 man opgeroepen en, met het oog op een wioterveldtocht, is er sprake van de mobilisatie van den tweeden ban na het binnenhalen van den oogst. VolgeDS matige be rekeningen kan de landweer nog een effectief van 700.000 man leveren, doch dit zijn dan ook allen mannen die geen de minste militaire vorming heb ben gehad en dus niet terstond in het veld kunnen worden gebruikt. In Athene wordt de oorlogzuchtige stemming van dien aard, dat de regeering wellicht genood zaakt zal worden toe te geven aan het verlangen der natie om aan Turkije den oorlog te verklaren. Talrijke groepen hebben manifestaties ten gunste van den oorlog voor de woning van den kolonel Corones en het hotel van den minister Comoun- douros gehouden. Maarschalk Mae Mahon zal Donderdag op reis gaan en in de eerste plaats naar Evreux vertrekken, alwaar hij een gedeelte van den dag zal doorbren gen om zich nog dienzelfden dag naar Caen te begeven. Zaterdag wordt hij nog te Saint Lö verwacht terwijl hij Zondag en Maandag te Cherbourg zal vertoeven, waarheen zich ook de minister van marine heeft begeven. Diens collega voor binnenlandsche zaken gaat eenige dagen rust zoeken bij zijne familie in hot departement van Dordogne. Gedurende zijne afwezigheid zal de portefeuille van binnenlandsche zaken acL interim worden waargenomen door den minister-president de Broglie, misschien wel om tevens een démenti te geven aan de bladen die hebben beweerd, dat tusschen de heeren de Broglie en de Fourtou geen goede verstandhouding meer heerscht. Het ontwerp tot verdeeling van Turkije, waar over de heer Kenealy in het Engelsehe lagerhuis eene interpellatie tot de regeering richtte, en waarop door den heer Northcote op zoo raadsel achtige wijze is geantwoord, schijnt wel degelijk te hebben bestaan. De Weensche correspondent vaa een Duitsch blad schrijft daaromtrent het volgende: In diplomatieke kringen alhier beweert men, dat het uit de maanden Maart en April van dit jaar dagteekent. Reeds toen werd daarvan een en ander bekend. De veranderingendie er in werden voorgesteld, waren de volgende: De Porte verliest haar land streken in Klein-Azië, en in Europa al haar gebied over den Balkan, terwijl zij de scheepvaart in den Bosporus moet vrijlaten. Rusland verkrjjgt Ar menië en de kusten van Trebisun, voorts geheel Rumenië, doch met neutraliseering van de Sulina- monding. Servië wordt met het gouvernement en de vesting Widdin, met Montenegro, de haven van Spezzia en een gedeelte der Herzegowina, met uitsluiting evenwel van Mostar, vergroot. Het overige gedeelte der Herzegowina, alsmede Bosnië komen aan Oostenrijk. Prins Karei zou met Bulgarije en den koningstitel schadeloos worden gesteld, terwijl Pruisen als compensatie de Weichsellinie zou verkrijgen Dit door een Duitsch diplomaat, doch niet door prins Bismarck, ontworpen plan ondervond voor namelijk tegenstand in Oostenrijk, daar men eene annexatie der Donauvorstendommen door Rusland als een dreigend gevaar beschouwde. Maar Rus land was zelf niet geneigd de grenzen tot Warschau te laten komen, ja dit eventueel af te staan. Men kan aannemen, dat dit ontwerp, sedert het einde van April, ten tijde der oorlogsverklaring, niet meer bestaat. Goes 14 Augustus. Tarwe met kleinen aanvoer 50 cent hooger. Overige artikelen schaars zonder prijsverandering. Rotterdam, 14 Augustus. Ter markt van beden waren aangevoerd 1285 runderen; 257 vette, 2 nuchtere kalveren; 1524 schapen394 varkens, 194 biggenrunderen 1« qual. 902e qual. 76, 3e qual. 60; kalveren le qual. 90; 2e qual. 70, schapen 95 cent. Middelburg, 14 Augustus. Raapolie ƒ42; patent- olie 44lijnolie

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3