BUITENLAND. Telegraphische berichten. De toestand op het oorlogstooneel. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz* firma Elliot en c°. to Nottingham in het vorig jaar te Manchester zijn gebouwd. Met deze inrichting kan uit straatvuil enz.,al de benoodigde kool voor de closetten gefabriceerd wordendit geeft der gemeente een jaarlij ksch voordeel van f 5000 a f 6000. De kosten dezer nieuwe inrichting zullen ongeveer 20 mille bedragen. In de verzameling van het Nederlandsch museum te 's Gravenhage zijn opgenomeneen klokje en een bijbel, beiden volgens overlevering toebehoord hebbende aan den admiraal M. A. de Ruyter, welke voorwerpen tot dusver werden be waard in het voormalig Oost-Indisch huis te Am sterdam. Voor het Nederl. museum zijn van den heer J. Kneppelhout ten geschenke ontvangen: twaalf glazen wijnkelken, met melkwitte spiraalvormige versiering in de stelen. Door burgemeester en wethouders van 's Gra venhage is voorgesteld vergunning te verleenen om het paardenspel van Oscar Carré gedurende de maanden November en December a. te 's Hage op het Plein te plaatsen, tegen betaling van het dubbele marktgeld dat voor de kermis wordt ge heven. In navolging van den Haag zullen op de Delftsche kermis, van 26 Aug. tot 2 September, geen café chantants en slechts enkele caroussels worden toegelaten. De rede van Alexander Dumas over de deugd is in Parijs populair geworden en vooral bewondert men de wijze waarop de geestige schrjjver spreekt over die weldadigheid die met zich zelve aanvangt. Men verhaalt, dat naar aanleiding van dat geschrift een onbekende dame hem een som van 100,000 franken had gezonden met opdracht om de jaarlijksehe renten te besteden voor hem die de liefdadigheid het beste op zich zeiven heeft toege past. Dumas heeft de opdracht aangenomen en hield zich onmiddellijk met de eerste prijsaanwij- zing bezig. Hij kende de eerste 5000 franken toe aan baron Rothschild. Deze is, moet Dumas gezegd hebben, blijkbaar de man die zich de meeste wel daden verschafte. In dit opzicht is hij onuitput telijk. Wil hij een nieuw rijtuig, een nieuw schilderij, kostbare vazen enz. hebben dan aarzelt hij geen oogen- blik om zich die aan te schaffen. Hij eet de beste spijzen, drinkt de fijnste wijnenhij werkt veel, maar als hij vermoeid is gunt hij zich onmiddelijk de noodige rust. buitenland. den Konstantinopel. De Russen hebben Balkanpas van Haïn Boghar ontruimd. Athene. Er hebben voortdurend volksmanifes- laties plaats ten gunste van den oorlogmen gelooft eene actie te kunnen verwachten. (Van 512 Augustus.) Middelburg. Ondertrouwd: P. A. P. Vermeulen, wed'. 27 j., met C. H. van Bakergem, jd. 20 j. J. J. van der Horst, jm. 3d j., met J. E. Casten- miller, jd. 28 j. Bevallen: J. A. Krijger, geb. Hendrikse, z. F. Kamermans, geb. Geljon, z. G. Mondeel, geb. Timmerman, d. C. S. de Neef, geb. de Wolff, z. D. M. du Buf, geb. Hoefsmit, d. G. Ciebrandt, geb. Machielse, z. A. Pouwer, geb. Cornelisse, d. J. C. Hondsmerk, geb. van Loo, z. M. van Iren, geb. Provoost, z. J. Janse, geb. Tavenier, d. S. Susan, geb. Loterijman, z. (leven!.) OverledenH. C. Gort, z. 3 m. A. M. Dekker, d. 21 d. P. de Smit, vrouw van A. van den Berge, 41 j. D. Bos, wed', van C. Mieras, 83 j. P. J. Arnoldus, z. 3 m. E. W. Hanssens, vrouw van S. Vogel, 31 j. J. M. Pluijmers, d. 13 d. J. van Moolenbroek, d. 7 m. A. Roerom, wede. van P. F. G. Schuppens, 82 j. M. C. Lahr, z. 4 m. J. Marijs, man van J. Schroevers, 49 j. (Van 4—11 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: C. R. Wielix, wed', van J. Dronbers, 50 j., met M. M. Florisse, wede. van J. H. de Weerd, 51 j. D. van Sprang, jm. 23 j met J. van de Voorde, jd. 20 j. J. Wiltenburg, jm. 25 j met J. de Pagter, jd. 30 j. Bevallen: J. T. de Vos, geb. Hutchison, d. J. J. Lenarts, geb. Deijbel, z. O. M. Kemeling, geb. de Kok, z. J. C. Kamermans, geb. Dupont, d. A. H. Timmermans, geb. Dupont, d. M. G. Visser, geb. van Valkenburg, d. M. Scheepers, geb. Vader, d. D. Bouchaut, geb. Aarsseu, d. J. Stasse, geb. Visser, d. OverledenC. Krijger, man van H. J. Nagel, 37 j. J. Verslnijs, d. 2 m. J. W. Woelering, z. 5 w. A. Willemse, z. 6 j. Goes. Gehuwd: J. A. Schot, jm. 27 j., met C. J. de Hond, jd. 22 j. J. Dronkers, jm. 25 j., met J. A. Moeliker, jd. 21 j. A. Meijler, wed', van J. Proos, 63 j., met L. de Jonge, jd. 39 j. Bevallen: W. A. Bolland, geb. den Boer, d. B. J. Pennings, geb. Terheijden, z. F. Korstanje, geb. de Dreu, d. J. Weststrate, geb. Trornpe, z. H. J. Samans, geb. Derckum, d, H. C. Scheele, geb. Hoogvliet, d. Overleden: A. L. J. Larsen, d. 11 w. Zierikzee. Gehuwd: H. G. Mulder, jm. 26 j., met T. Euzliu, jd. 27 j. Bevallen: L. Dnlfer geb. Bartels, z. OverledenM. Laban, z. 5 m. J. Sies, z. 2 m. P. Missel, z. 4 m. 11 Aug. 's av. 11 u. 59 gr. 's morg. 7 u. 60 gr. 's av. 11 u. 62 gr. 's morg. 7 u. 60 gr. 's av. 6 u. 70 gr. 12 13 's midd. 1 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. Kleingeestige menschen nemen hun toevlucht tot kleingeestige middelenalles wat het Fransche mi nisterie heeft aangewend om zich de overwinning by de verkiezingen te verzekeren bevestigt dit, en hoever het die kleingeestigheid dry ft blijkt uit het verbod tot colportage voor het photografische por tret van den heer Thiers. Overal waar de oud president, „de bevrijder van het grondgebied" zich vertoont valt hem de hartelijkste ontvagst ten deel. Thans is dit weder te Dieppe het geval geweest. Men wacht hem bij duizenden op; met warm en thousiasme wordt hij met ontbloote hoofden toege juicht door de mannen, terwijl de vrouwen bloemen in zijn rijtixig werpen; de huizen worden met vlag gen getooid, aan de kinderen wijst men den man die zooveel voor zijn vaderland heeft gedaan, en hetLeve Thiers 1 Leve de republiekweerklinkt allerwege. Als de maarschalk ergens komt, vergaderen zich wel nieuwsgierigen om hem te zien, maar weinig vrienden om hem toe te juichen en zonder eenige claqueurs zou misschien de kreet: Leve de maarschalk! volstrekt niet worden vernomen. Hare gevoeligheid over de populariteit van den heer Thiers toont de regeering door het bovenbedoelde verbod, maar zij laat daarentegen de colportage van de portretten van den man van Sedan en diens veelbeloovenden zoon toe't js trouwens waar dat zij onschadelijker zijn. In weerwil van alle officieuse verzekeringen van het tegendeel is het intusschen duidelijk, dat de zaken der mannen van 16 Mei achteruitgaanhun prefecten en onderprefecten, maires en andere amb tenaren schijnen de natie maar niet te kunnen overtuigen van het groote voorrecht der optreding van den hertog de Broglie en consorten. De scheuring in de gecoaliseerde regeeringspartij neemt iederen dag toe en moet zich ook ernstig in het ministerie doen gevoelen. De geruchten over geheele of gedeeltelijke aftreding van het kabinet winnen veld en vinden meer en meer geloof niettegenstaande zij zelfs door een officieuze nota aan Havas zijn weersproken; zelfs heeft men be weerd, dat het kabinet tot toenadering tot het linkerceutrum geneigd is en het eenige, misschien wel alle portefeuilles zou willen afstaan; ook dit wordt door Havas betwist. Een bewijs echter hoe zwak de regeering zich gevoelt is weldat de heer Decazes, zeker nog de meest populaire minister, zich geen candidaat meer durft stellen in het 8e arrondissement van Parijs, overtuigd dat hij een nederlaag zou lijden; hij hoopt op Giroude, doch vreest dat ook dit hem zal ontgaan en ver genoegt zich daarom met de candidatuur in een klein arrondissement van Alpes Maritimes, dat van Puget-Théniers, waarvoor men niet eens een onderprefect kan krijgen. Ongelukkiger wijs zijn er in Alpes Maritimes veel republiekenen, zoodat zelfs de kans in dit kleine district voor den minister van buitenlandsche zaken niet groot is. Daarentegen ontvangen de leiders der republie- keinsche groepen dagelijks nieuwe bewijzen dat de natie zich niet laat overbluffen, maar uit eigen oogen ziet, en de verzekering, dat de verkiezing van de republiekeinsche candidaten zoo goed als gewaarborgd is, zoodat de regeering onder zeer ongunstige vooruitzichten de verkiezingsperiode te gemoet gaat. Nogmaals werd Zaterdag jl. in het Engelsche parlement de Oostersche politiek der regeering ter sprake gebracht, doch ditmaal in zeer gematigde termen. De heer Fawcett vroeg dienaangaande inlichtingen der regeering. Hij verlangde niet, dat zij de politiek van neutraliteit zou opgeven, maar gaf de hoop te kennen, dat indien de regeering een vijandige houding tegen Rusland mocht aanne men, zij dit niet zou doen zonder het parlement bijeen te roepon. Voorts vroeg hij of het waar was, dat de heer Layard had geprotesteerd tegen defending van Chefket Pacha naar Batoum. Omtrent dit laatste punt zeide de heer Northcote, dat hij te dien aanzien geen inlichtingen van den heer Layard had ontvangen, die nooit verzuimd opmerkingen te maken of voorstellen te doen, wanneer daartoe aanleiding bestaat. Wat betreft de Oostersche politiek der regeering deze is reeds in het parlement uiteengezet. De regeering zeide de heer Northcote kent haar constitu tioneel verplichtingen zeer goed en zal daarvan niet afwijken. Hoewel geen belangrijke gebeurtenissen op het oorlogstooneel zijn voorgevallen hebben toch in eenige kleine affaires de Turksche wapenen weder gezegevierd. De „verschrikkelijke veldslag" van den 9tn jl. schijnt in het brein van een of ander correspondent te zijn geleverd, maar de nederlaag der Russen bij Lovatz op den 7en dezer is beves tigd. Eene aldeeling Russen viel de Turken weder in een sterke positie aan, met het gevolg, dat zij, na den ganschen dag te hebben gestredenmet een verlies van ongeveer 1500 man het slagveld moesten verlaten, terwijl de troepen van den sultan veel minder hadden verloren. Bij Osman Bazar werden 2000 Russen, die eene Turksche positie te Vailak aanvielen, eveneens teruggedreven. In Klein- Azië ondernamen de Turken den 5™ een aanval op de posities der Russen tusBchen Tchiquil en Kazavanserai, en behaalden daar eenige voordeelen. Het zwaartepunt van de Turksche manoeuvres is thans gelegen ïn een overtocht van den Balk an door het korps van Suleyman Pacha. Het bericht dat die overtocht reeds was volbracht was voor barig, evenals dat volgens hetwelk generaal Gourok den Chipkapas reeds had opgegeven. Hij houdt dien nog bezet en heeft hem zelfs zeer versterkt, doch er zijn nog andere passen en men verwacht iederen dag dat het Suleyman Pacha zal gelukken zich te Slivuo met Osman Pacha en Mehemed Ali Pacha te vereenigen. Gelukt dit, dan zal waar schijnlijk het korps van Suleyman Pacha offensief optreden, terwijl die van de beide andere veldheeren defensief zullen handelen. De Russen rekenen blijkbaar op een langdurigen veldtocht, daar zij een contract hebben gesloten tot het leggen van een spoorweg van Bender tot Galatz die in drie maanden gereed moet zijn. Daarenboven toonen alle voorbereidende maatrege len, dat zij een winterveldtocht voorzien. De aanvankelijke voorspoed der Russen heeft een geheel andere wending genomen, en een Duitsch militair, die in de Augsburger Allge- meine Zeiting een beschouwing over den toestand levert, schrijft dat grootendeels toe aan de fouten der Russen zeiven. Hoewel, zegt hij, de Turken hunne partij nog niet hebben gewonnen, is het zeker dat zij mooi op weg zijn en in ieder geval goed hebben gespeeld, terwijl hun Russische tegen speler menige fout begaan heeft. In vroegere veldtochten had de Russische aanval op de Turksche stelling tusschen den Donau en den Balkan steeds in twee kolonnes plaats, in het front tusschen Roestsjoek en Silistria forceerde eene kolonne den overgang over den Donau, terwijl een andere van de Dobroedsja tegen den rechtervleugel van den vijand opereerde; den linkervleugel liet men meestal tamelijk ongemoeid. De aanval op het front was steeds zeer bezwa rend zoowel in 1854 als in 1828 leden de Russen daarbij ernstige verliezen, 't Was daarom zeer rati oneel, dat de Russische groote staf ditmaal tegen den linkervleugel van den vijand rukte door een westelijk van Roestsjoek uit te voeren omtrekking, waardoor tevens de rechtstreeksche aanval tegen de linie Roestsjoek-Silistria zou worden verlicht. Hierbij beging echter de Russische militaire leiding een eerste fout: wie omtrekken wil moet het uiterste punt van de vijandelijke macht voor zich uitdrijven. De Turksche opstelling reikte tot Widdin en was juist op haar uiterste punt het sterkst bezet, terwijl zij in het midden bg Sistowa en Nicopolïs het zwakst was. Waar- schynlijk hierdoor verleid en omdat van Nicopolis de kortste afstand naar den Balkan is, forceer den de Russen den stroom by Sistowa, drongen midden in de vijandelijke opstelling in en meenden misschien een groot voordeel te heb ben behaald. Zij veronachtzaamden echter den regel, dat hij die oprukt voor alles zijne flan ken moet verzekeren, marcheerden welgemoed door den vijand heen en vergaten dat westelijk van hen een geheel vijandelijk leger stond, dat hen in den rug kon vallen. De operatie der Russen zou Strategisch juist zijn geweest indien de overtocht over de rivier in de nabijheid van Widdin ware bewerk stelligd, de aldaar geposteerde Osman Pacha ware geslagen en bij uit het westen naar den vestingvier hoek ware gedrongen. Niet alleen is dit verzuimd, maar zelfs werd Osman Pacha gedurende 15—16 dagen die hij noodig had om van Widdin naar het Oosten te trekken volstrekt niet waargenomen. Zonder dat de Russen er eenig vermoeden van schijnen te hebben gehad kwam hij te Plevna aan en bezette deze uitstekende strategische positie, die evenzeer Sistova als Ternova bedreigt. Het moet hem als een groote verdienste worden toegerekend, dat hij rustig is blijven staan en niet noordelijk is opgerukt, om, zooals men het noemt, van zpn zege gebruik te maken. In dat geval zou hij waarschijniyk tusschen het nog onge schonden Russische leger zijn geraakt en daar hy toen niet meer dan 25,000 man bezat erg in 'tnauw zijn gekomen, terwijl hij in zijn sterke positie te Plevna alle voordeelen bezat, die een goede strategische stelling bij taktisch doorzicht kan aanbieden. In zoodanige positie nl. kan men zijn tegenstander allerlei nadeel toebrengen en effectieve militaire gevolgen behalen zonder een schot te lossen. De tegenstander moet dan be- proevenz ijn vijand uit die stelling te verdrijven, Osman Pacba versterkte zich voortdurend aanmer kelijk en wachtte den aanval der Russen af; de Turksche troepen hadden weder gelegenheid hnn kracht en volharding in de verdediging te toonen. Dat de Turksche veldheer na zijn overwinning den vluchtenden vijand niet heeft vervolgd moge hem als fout worde aangerekend, er zpn verzach tende omstandigheden, vooral de vermoeidheid der troepen na een strijd, die bijna een geheele week had geduurd. Ook is de Turksche legervoering minder op krachtige offensieve aanvallen berekend, terwijl zij niets wil wagen, doch liever langzaam maar zeker voortgaat. Tot nogtoe heeft Osman Pacha de operaties onberispelijk geleid en aan hem komt de lof toe, dat hij de geheele Russische opstelling in verwar ring heeft gebrachthij heeft strategisch goed geopereerd en tactisch overwonnen, dus alles ge daan wat men van een generaal kan verlangen. Deze verdienste mag hem niet worden ontnomen, maar 'tis wel mogelijk dat het plan afkomstig is van den inmiddels in ongenade gevallen Abdoel Kerim Pacha, die gezegd had niets te kunnen doen voordat Osman Pacha ver genoeg was opge rukt, waarna hij zelf met het hoofdleger offensief zou te werk gaan. De opvolger van Abdoel Kerim kan niet anders doen dan wat deze na de overwinning van Osman Pacha ook zou hebben gedaan, nl. hem de hand reiken en trachten met gezamenlijke krachten de Russen over den Donau te dringen. Mehemed Ali Pacha kan met zyn geheele leger voorwaarts naar de Jantra trekken; zijn rechter flank wordt door de Egyptenaren bij Silistria beschermd, in het front staat niemand die hem gevaariyk zou kunnen zijn. En hier moet op een tweede fout van den Russischen staf worden ge wezen. Oorspronkelijk was de verdeeling der strijdkrachten in dier voege aangenomen, dat in de Dobroedsja li korps tegen Silistria en in het front tusschen Roestsjoek en Silistria 2J korps zouden opereeren, terwijl de overige 3 korpsen den bovenbedoelden aanval op den linkerflank der Turksche stelling zonden uitvoeren. Verleid door de omstandigheid, dat het indringen in de vijandelijke posities zoo gemakkelijk ging en dat de Russische kolonnes tusschen den Donau en den Balkan zoo gunstige gevolgen behaalden wat be treft de bezetting van het grondgebied, dat zij het durfden wagen over den Balkan te gaan, concentreerden de Russische legeraanvoerders al hun kracht op datgene wat aanvankelgk slechts de rechtervleugel van het Russische leger moest zijn, doch nu alleen het leger vormt. De afdee- ling in de Dobroedsja werd verzwakt, de twee korpsen in het front werden weggenomen en alles, zelfs de reserven werden op den rechtervleugel geconcentreerd. Generaal Zimmermann kon nu niets tegen Silistria ondernemen, de Donau-linie is opgeheven en zoo kan thans de Turksche opperbevelhebber met al zijn krachten tegen Jantra opereeren. Hoe voordeelig zou het thans voor grootvorst Nicolaas zijn indien hij althans een korps aan den Donau had, waardoor hij denTurk- schen opperbevelhebber kon noodzaken voor zijn flanken en 'rug te zorgen. De Russen hebben alles op éen kaart gezetzij zuilen spoedig om hun laatsten inzet spelen. Wat over den Balkan zich heeft vooruit gewaagd zal althans niet meer in gesloten kolonne terugkeerenover het lot der tusschen Bjela en Sistowa samengetrokken Russische afdeelingen zal binnen weinige dagen beslist worden, betzij de Turken aanvallen of de Russen een offensieve operatie ondernemen, die noodzakelijk is oin uit de fatale positie te gera ken waarin zij zich bevindensamengedrongen op een oppervlakte van eenige vierkante mijlen en een groote rivier met een enkele brug achter zich. Gelukt die aanval niet, wat zeer goed mogelijk is, en indien de Turken slechts zoo ver standig zyn om niet zeiven aan te vallen maar Eiich te laten aangrijpen, dan gaat het Russische leger een catastrophe te gemoet. Rotterdam, 13 Augustus. Tarwe (oude) met weinig aanvoer 50 cent hoogernieuwe dito f 12 tot f 14 verkochtnieuwe rogge met ruimen aan voer 25 cent lagernieuwe erwten met kleinen aanvoer 50 cent hooger koolzaad /15.20overige artikelen met kleinen aanvoer prijshoudend. Middelburg, 13 Augustus. Raapolie ƒ411; patent olie 43J lijnolie f Amsterdam, 13 Augustus. Raapolie op zes woken f 45|. Lijnolie f 35J. laseia van effecten. Amsterdam, 11 Aug. 13 Aug. IVederl. Cert. Werk. schuld. pet. 04£ 64X Certifie. dito dito 3 77j 771 dito dito dito 4 101J 101 Aand. Handelmaatschappij. 5 102| dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 i()2| dito dito Amsterdam 3 103 1031 België. Cert. bij Rothschild. 2£ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrp vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. laser. 5e serie 5 57 J 57a Obl. Hope C". 1855 6® serie. 5 78| 784 dito f 1000 18645 904 904 dito L. 100 18725 80 80 dito L. 100 1873 5 80§ 80-A Loten 18645 128 128 Loten 1866. 5 1281 1281 Oblig. Hope C°. Leen, 1860. 4i 79 j Certific. dito4 631 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 631 624 Obligatiën 1867694 71 704 Certificaten6 40 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 103 1031 Oblig. dito41 831 dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 „42 dito Baltische spoorweg. .-3 451 451 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 8B| 84J dito dito Jelez-Griasi. 5 83 85 dito dito Jelez Orel 5 83J 83| dito dito Charkow Azow .5 771 77 J Polen. Schatkistobligatiën .4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 481 474 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 54j} 54f Obligatiën dito April/Oct. 5 53$ dito in papier Mei/Nov. 5 501 51A dito dito Febr./Aug. 5 51A 511

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3