Benoemingen en besluiten. Onderwijs» Kerknieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. de meeste gevallen bij het platteland verre ten achteren. Zoo b. v. worden er op de 10,000 in woners het navolgend aantal kiezers gevonden: in het kiesdistrict Botterdam, te Botterdam bij een census van f 100173, in 1 gemeente, census f 32—179, en in 3 gemeenten, census f 28—278 in het kiesdistricht 's Gravenhage, te 's Gravenhage, bij een census van f 100217, in 2 gemeenten, bij een census van 32—371; in het kiesdistrict Leiden, te Leiden, bij een census van f 50265, in 23 gemeenten, bij een census van 32364 in het kiesdistrict Gouda, te Gouda, bij een cen sus van 44293, in 1 gemeente bij een census van f 32543, in 41 gemeenten, bij een census van f 28—403 en in 2 gemeenten bij een ceusus van f 24—596. (N. R. Ct.) hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Assen ET. van Meurs, thans ontvanger der registratie en domeinen aldaar, en tot bewaarder te Gorinchem nu. H. P. van de Gavere, thans in dezelfde betrekking te Almelo. belastingen. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Appingadam C. Jiskoot, thans in dezelfde betrekking te Dokkuin; J. O. Boogaard, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 'sGravesande c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Franeker c. a.; J. B. A. Bloem, thans hoofdverificateur voor den actieven dienst der belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Arnhem, tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Enschedé c. a., en A. Voerman Czn., thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravendeel c. tot ontvanger derzelfde mid delen te Oude water c. a. De volgende „beestachtigheid" wordt door den heer M. van Dijk te Groningen aan de Groninger courant medegedeeld „Op mijn kind is op de bewaarschool in de Sophiastraat (Sophiahuis) eene straf toegepast, waarvan de wedergade schaars te vinden zal zijn. Het kind, dat het ongeluk had zich te bevuilen» werd door de onderwijzeres gedwongen zijn eigen drek op te eten, terwijl het aangezicht op den koop toe er meê werd ingewreven, en alsof dit schandaal nog niet groot genoeg was, werd het in een hok gesmeten, zoodat het door den val den grooten teen van den rechter voet brak. Ik vraag u, mijnheer de redacteur, schreit dit niet ten Hemel Tot leeraren aan de Latijnsche school te Arnhem zijn benoemd dp. C. C. Mauve en dr. M. C. Valeton. De heer Knottenbelt, predikant te Sluis, heeft voor het beroep naar Zierikzee bedaukt. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te 's Gravenhage heeft bij de leden dier kerk een circulaire rondgezonden, waarin wordt aangedron gen óp een jaarlijksche bijdrage, varieëerende tusschen 25 cents en ƒ100, teneinde de heeren predikanten in hun traktementen tegemoet te komen en tevens om te voorzien in de kosten van godsdienstonderwijs en kerkbenoodigdheden. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan den heer M. J. Mees, predikant te Barendrecbt, op zijn verzoek eervol ontslag uit de evangeliebediening bij de Nederlandsche hervormde kerk verleend. Jl. Zondag werd de nieuw beroepen predi- uit was, gingen al de genoodigden weer in de zalen, en vroeg de markies aan Emma„Wie is die boschnimf aan wie uw aanstaande den arm geeft 1" „Eene verre nicht van hom," mompelde zij, haren inwendigen toorn slecht verhelende, „een meisje hier uit het dorp." „O zeide de markies, die de ontstemdheid van Emma bemerkte, „wat is zij mooi! Iedere andere dame, die niet Emma Benedetti heette, zou jaloersch kunuen zijn op zulk een mooi nichtje." De woorden van den markies waren ongepast, maar met opzet uitgesproken. Hij was wel geen genie, maar had toch begrepen dat als Emma, bij voorbeeld, twist kreeg met Hendrik omdat zij jaloersch was van het nichtje, hij tijd zon hebben om een weinig veld te winnen in haar hart, waar van hij al de verborgen zwakheden even goed kende als zijne eigene, haar zachtjes aan op zijne hand te krijgen, en haar ten slotte te trouwen, om mot haren rijken bruidschat zijne berooide financiën te herstellen. Onderwijl naderde Hendrik hen met Dora, en zijne verloofde een ietwat strengen blik toewer pende, zei hij tot haar: „Hiér is mijn nichtje, dat gij misschien nog niet gezien hadt. De markies zal wel zoo goed zijn haar dien stoel naast u af te staan." De markies voelde den steek en terwijl hij Dora beleefd zijne plaats aanbood, bleef hij naast haar staan en richtte eenige van die vele onbedui dende gezegden tot haar, welke de eenige manier kant, dr. F1. L. Rutgers, van Ylissingen, te 's Bosch bevestigd door zijn voorganger, den heer H. Pierson, die I Kor. III11 tot tekst had. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intreêrede naar 1 Kor. II2. Door dr. A. W. de Klerek te Amsterdam wordt in het Handelsblad de aandacht gevestigd op een nieuw gevaar, dat den landbouwer uit Amerika dreigt en nog veel ernstiger is dan de colorado kever. Wanneer men door de prairiën reist, ziet men sofns een ver uitgestrekte wolk zich aan den horizon verheffen, die tegen den middag de zon als het ware verduistert. De geheele hemel, voor zoover de zon haar licht kan doen doorschemeren» schijnt voortdurend van kleur te veranderen, van blauw tot zilver wit, aschgrauw en loodkleur, naarmate van de dikte der wolken. Indien het zacht weder is verneemt men daarbij een vreeselijk gegons. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt door milliarden sprinkhanendie zich bij compacte massa's van 500 tot 1000 voet hoog, tot zelfs duizend voeten boven den hoogsten bergtop ver heffen, en uitgaan op een gemeenschappelijken rooftocht. i Bij het krieken van den dag zetten zij zich is beweging en zwerven voort tot laat in den namid dag, tenzij een regenbui opkomt, als wanneer zij zich plotseling perpendiculair doen neêrvallen. Wee hem op wiens akker zij op hun tocht uitrusten of tegen den avcnd nederdalen. Onmiddellijk vertoont zich daar een allertreurigst schouwspel. Het gras is in eenige minuten als het ware afgesneden tot een duim van den grond, op de graanvelden is niets meer te vinden dan korte stoppels. De sprinkhanen zijn vreeselijke verwoesters. Niet alleen dat zij den oogst vernielen, zelfs verslinden zij zadelriemen, lederen zakken, kleederen enz. Prof. Hind (Red. River Exploring Expedition) zegt, dat tien minuten voor hen voldoende waren om drie paar wollen broeken te verslinden, die op het gras waren blijven liggen. Deze vijand i3 ongetwijfeld meer te vreezen dan de colorado-kever, die in de staten waarin hij het meest voorkomt de prijzen der aardappelen nog niet heeft kunnen doen stijgen. Zoo algemeen is echter de belangstelling in de verspreiding van de sprink hanen in de Vereenigde Staten, dat er iu het voorjaar en in den zomer nauwelijks een blad verschijnt, dat geen berichten over de „grasshop pers" en hunne voortplanting bevat. Tot nogtoe kwam de sprinkhaanevenals de colorado-kever, het meest in de westelijke staten voor, doch dezer dagen behelzen de N. Amerikaan- fiche bladen het bericht, dat ook groote massa's sprinkhanen zich aan de oostkust, in New-Jersey en New-York beginnen te vertoonen. Het gevaar dat dit insect (vooral door grof nieuw mandwerk) naar Europa wordt overgebracht, is zeer groot. Het wijfje legt namelijk de eieren (gewoonlijk legt zij er in het geheel ongeveer 500) in den door boorden bast van wilgen en andere takken, en eerst na 6 'weken komen ze uit. Bij beschikking van den minister van marine van den 9en dezer, worden de adelborsten 3e kl. bij het Koninklijk instituut voor de marine T. Slot, J. G. E. Baerts en jhr. J. A. G. von Schmidt auf Altenstadt, op daartoe gedaan ver zoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zee dienst ontslagen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M". schroefstoomschip Batavia, onder bevel van den luitenant ter zee zijn om zich te onderhouden met iemand, die men niet kent. Hendrik leunde op den stoel van Emma en fluisterde op verontwaardigden, ontroerden toon aan haar oor: „Emma, waarom grieft gij mij zoo, waarom gedraagt gij u op die wijze en ver breekt gij uwe belofte?" „Och, kom!" antwoordde zij lachend, „er zijn beloften die te moeielijk zijn om te houden, daarom is het beter ze niet te verlangen f wat den markies betreft, dat is eene oude kennis, bijna een vriend mijner kindsheid." „En toch hadt gij mij nooit over hem ge sproken! Het is zeker niet de man dien ik u gaarne als vriend zou hooren noemen. Zijne ge sprekken. „Zijn voorwaar geen zedepreken gelijk de uwe," zei Emma met de oogen strak op den markies gericht, terwijl deze met Dora praatte. Een zeker gevoel van ergernis had haar het voor hoofd doen fronsenen zij vervolgde„Als gij meent dat zijne gesprekken verderfelijk zijn, hoe kunt gij dan toelaten dat hij ze met uwe nicht voert Hendrik draaide zich om, en liet onwillekeurig zijn misnoegen blijken. Werdt vervolgd). 1« klasse W. van Oorschot, den 10™ dezer te Bombay aangekomen. Aan boord is alles wel. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht dat op 27 Augustus 1877 iu genoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijk3 zeedienst wenschen aan te gaan. Zooals reeds in ons vorig nommer gemeld werd heeft de rechtbank te Middelburg den 9™ dezer vonnis gewezen in de zaak van mr. C. van der Lek de Clercq, door wien verzocht was dat de rechtbank, met te niet doe ning van een besluit van den raad der gemeente Zierikzee, gelasten zou dat requestrants naam zou worden geschrapt van de kiezerslijsten in die gemeente. Zooals men weet heeft de rechtbank bij vonnis van 31 Mei 1877 den verzoeker niet ontvankelijk verklaard, doch heeft de hooge raad bij arrest van 29 Juni jl. dat vonnis vernietigd en de zaak naar de rechtbank teruggewezen. De rechtbank heeft alsnu o. a. overwogen: dat het verzoek berust op de volgende gronden 1° dat de verzoeker geen ingezetene der ge meente Zierikzee is; 2° dat hij reeds op de gesloten kiezerslijsten eener andere gemeente voorkomt. O. Ten aanzien van den eersten grond, dat de kieswet van 4 Juli 1850, volgens art. 2, vooringe zetene eener gemeente houdt hem die gedurende het laatste aan de sluiting der kiezerslijsten voorafgaande jaar zijn woonplaats binnen de ge meente gehad heeft; O. nu dat blijkens getuigschrift van verandering van woonplaats, afgegeven door het bestuur der gemeente Zierikzee, dd. 27 April 1877 (in afschrift overgelegd), en blijkens eene verklaring van het gemeentebestuur van Noordgouwe, dat mr. C. van der Lek de Clereq met zijn gezin op den 1™ Mei 1875, komende van Zierikzee, in het bevolkingsre gister te Noordgouwe is ingeschreven, de verzoeker zijn voornemen heeft te kennen gegeven om zijne woonplaats over te brengen van Zierikzee naar Noordgouwe dat hij aan dat voornemen werkelijk gevolg heeft gegeven, blijkens eene verklarin'g aan het gemeentebestuur van Zierikzee, dd. 14 Mei 1875, en eene verklaring van het gemeentebestuur aan Noordgouwe van denzelfden dag (beide iu afschrift overgelegd). O. dat de verzoeker alzoo moet geacht worden zijne woonplaats van Zierikzee naar Noordgouwe te hebben overgebracht, geheel overeenkomstig de arrt. 75 en 76 van het B. W. O. dat hiertegen door de wederparty is aange voerd, dat ter beoordeeling van het begrip woon plaats niet de bepalingen van het B. W. in aan merking komen; dat burgerlijke woonplaats is iets geheel anders dan het ingezetenschap of inwoner schap, bedoeld bij de kieswet dat dit als een staatkundig recht wordt beheerscht door de wet van 7 Juli 1865 (Stbl. n° 79) O. echter dat deze redeneering is in strijd met het karakter dier wet; dat zij alleen behelst eene wijziging der gemeentewet, en speciaal bedoelt duidelijker aan te wijzen welke personen in den hoofdelijken omslag behooren te deelen, dat niet blijkt hetzij uit de wetsbepalingen zelve, hetzij uit de daarover gehouden beraadslagingen, dat de wet gever algemeene regelen betreffende het-staatsrech- telijk domicilie heeft willen vaststellen; dat dus het antwoord der regeering, dat voor het ingezeten schap, volgens de kieswet, de bepalingen van het B. W. gelden, steeds van kracht is, en dat dan ook eene beslissing omtrent de plaatsing op de kiezerslijsten van geen invloed kan zijn op de vraag welke personen in den hoofdelijken omslag eener gemeente behooren bij te dragen O. dat, tengevolge dezer opvatting dei recht bank, alle redeneeringen door de wederpartij aan gevoerd en gedeeltelijk door bewijsmiddelen ver sterkt, als zoude de verzoeker, mr. C. van dei- Lek de Clercq, in den zin der gemeente wet, zijn werkelijk verblijf hebben gehouden te Zierikzee, niet ter zake dienende zijn en geenszins aantoonen dat het hoofdverblijf des verzoekers niet naar Noordgouwe zou zijn overgebracht; dat toch als bewijzen daartoe niet kunnen gel den de aanslagen in het patentrecht als admini strateur van particuliere goederen, over 1875/76 en over 1876/77 afgegeven aan den verzoeker, wonende te Zierikzee, omdat de patentwet alleen bedoelt de plaats waar eenig bedrijf wordt uitge oefend, onverschillig waar de woonplaats is; O. dat mitsdien de eerste grond vaD het verzoek juist zijnde, het verzoek kan worden toegewezen en het onnoodig zou zijn den tweeden grond nader te onderzoeken; O. echter daaromtrent ten overvloede, dat blijkens in afschrift overgelegde verklaring van den voor zitter van den gemeenteraad van Noordgouwe, mr. C. van dei' Lek de Clercq voorkomt op de iu behoorlijken vorm opgemaakte en gesloten lijst der kiezers van leden der tweede kamer van de staten generaal en de provinciale staten in de gemeente Noordgouwe voor het jaar 1877, en ver zoeker ten aanzien dier verkiezingen derhalve niet meer kon gebracht worden op de verkiezings lijsten te Zierikzee; dat wel is waar in rechten niet blijkt dat de verzoeker ook voorkomt op de lijst van kiezers van den gemeenteraad te Noord gouwe, doch dat, gelijk door de wederpartij zeer juist is opgemerkt, de kiezerslijsten een geheel uitmaken, slechts onderscheiden door het bedrag der belasting voor iedere lijst verschillend, zoodat een kiezer, die in eene gemeente als ingezeten op eene kiezerslijst voor leden der tweede kamer voorkomt, niet te gelijkertijd in eene andere ge meente op de lijst van kiezers voor leden van den raad dier gemeente kan worden gebracht. Op deze gronden heeft de rechtbank het verzoek van mr. C. van der Lek de Clercq toegewezen, met verwijzing van den heer D. B. P. Zuurdeeg, die zich insgelijks bij verzoekschrift in het geding gevoegd heeft,'in de kosten van het geding. Zaterdag jl. werd het löjarig herinneringsfeest gevierd aan den dag waarop de onderwijzers zang vereeniging alhier, op voorstel van wijlen den hoofdonderwijzer W. Auer, was opgericht. Bij deze gelegenheid werd door de leden een rijtoer gemaakt naar Domburg en aldaar tevens een blijk van hoogachting en genegenheid gegeven aan hun directeur den heer J. van Sluijs, die sedert 15 jaren zijne krachten aan de vereeniging gewijd heeft. Het aangeboden geschenk bestond uit een album, bevattende een 60tal photographieën van beroemde componisten, van buitengewone en werkende leden der vereeniging. Dat ook de naar elders vertrok ken leden hun gewezen directeur nog niet vergeten hadden, bleek uit een 26tal van elders toegezonden portretten, welke in de rubriek der oud-leden gevonden werden. Onder het voordragen van verschillende zang- nommers en het uiten der beste wenschen voor den bloei der zangvereeniging en het behoud van haren directeur, werd de avond gezellig gesleten, waartoe ook niet weinig toebracht de wjjze waarop de heer Elout, burgemeester van Domburg, bij deze gelegenheid opnieuw blijk gaf het onderwijs en de onderwijzers te waardeeren. Naar men aan het Handelsblad meldt, bestaat er verschil, of de onlangs nabij het havenstation te Vlissingen verbrande koopmansgoederen voor de verantwoordelijkheid komen van de maatschap pij „Zeeland", dan wel voor die van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Ter terechtzitting van de rechtbank te 's Gravenhage zijn niet minder dan 76 onteigenings procedures voor den spoorweg LeidenWoerden aangebracht. Dc mailboot „de Stad Ylissingen" arriveerde Vrijdag van Londen met 110 passagiers. Bij het binneustoomen in de haven brak het atuurtoestel, waarop een sleepboot de stoomboot voor de ponton bracht en de reizigers nog tijdig per spoor van 9J uur konden vertrekken. (VI. ct.) Vrijdag is een kind van 4 jaren van hoven van de marine-sluis te Vlissingen, ter hoogte van 7 meters, in de diepte neergestort, gelukkig zonder letsel te bekomen. Dit is reeds de tweede maal, dat een dergelijk feit gebeurd is. (VI. ct.) Door wijlen H. M. de koningin is, behalve een som van f 1000, vrij van successierecht aan het Luthersch weeshuis te 's Hage, ook eeu legaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waar van zij beschermvrouwe was, vermaakt. Wie nog twijfelen mocht of de kermissen in ons land aan uittering lijden, leze de volgende onbeduidende opgave van hetgeen op de aan staande kermis te Botterdam te zien zal zijn raadplege vervolgens zijne herinnering over het figuur, dat deze glansrijkste der Nederlandsche kermissen in vroeger jaren maakte, en spreke dan in gedachten een „Ga in vrede 1over de zielto gende uit. E. Basch, goochelaar; Judels Bouwmeester, comedieA. Weri, honden en apenH. Blanus, paardenspel; Schuitenvoerder, paardenspel; P.v. d. Heem jp., schaatsenbaan, A. D, Smit, schaatsen- baan; Xhaflaire, eosmorama; J. H. v. Munster, panoramaF. Gnoechie, panoramaTh.v. d. Heem j'., vélocipèdes; T. Teemama, vélocipèdes; C. Lou- werse, vélocipèdes; Jozef Huiskens, vélocipèdes; Meemsma c0., hippodrome; Huygens, wonder paard; G.Huiskens,panorama; H.Haak,cosmorama J. Hannema, dwergH. E. Bos, dwergde Gaster, 2 dwergen; S. W. Jager, monsterstier. Verder eenigs schiettentjes, werptenten, electriseermachines, krachtmeters, éen stoom- en tien gewone caroussels- Vrijdag avond is te Dordrecht, tengevolge van het verkeerd stellen van een wissel, de trein, welke te 8.50 van daar naar Breda vertrekt, tegen de op eenigen afstand van het station staande rijtuigloods geloopen. De passagiers, die na een oponthoud van ongeveer uur hunne reis konden voortzetten, zijn met den schrik vrijgekomen. De rijtuigloods werd nog al beschadigd. Beeds 25 jaren bestaat een onderlinge brand verzekeringmaatschappij voor R. Kath. kerken, pastorieën en gestichten, opgericht door de geeste lijken B. Hofman en J. J. ten Dam, en thans be stuurd door den pastoor H. Poppen te Amsterdam. De verzekerde waarde, die in het eerste jaar slechts 2.8 millioen bedroeg, is thans tot 551 millioen gestegen. De schade, die in die 25 jaren moest betaald worden, beliep ongeveer f 250,000, waar van 105,000 voor branden door onweder veroor zaakt. De jaarlij ksche bijdragen beloopen slechts 40 cents per f 1000, terwijl bij de meest solide maatschappijen f 1 wordt geheven. Alleen in het jaar van den bekenden Enschedèschen brand moest 1 worden gestort. De Zwolsche algemeene Werklieden-vereeni ging blijft zeer in bloei toenemen. Op de onlangs gehouden vergadering bleek dat een voordeelig saldo van f 1095.20 in kas was. Het bestuur heeft reeds voor den aanstaanden winter de benoo- digde petroleum en 350 hectoliter steenkolen aan gekocht. Met algemeene stemmen werd het ge machtigd om de benoodigde artikelen voor winter voorraad aan te koopen. Bij 't schijfschieten der huzaren op de Gel- dersche heide te Breda, is gisteren ochtend een brigadier, die te vroeg uit den observatie-post te voorschijn kwam, door een karabijnkogel in den buik getroffen. De ongelukkige is reeds aan de gevolgen overleden. Behalve de kostbare ringen worden nit 's rijks museum vau oudheden te Leiden nog ver mist een sierlijk bewerkte halsketting, een gesne den steen en eenige kleine versiersels. Door den raad der gemeente Kralingen is met 9 tegen 4 stemmen besloten tot invoering van de verticale ovens (Fryers patent), zooals die door 4e

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2