Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Rechtzaken. Landbouw. zitten naar Harlingen. Bij de aankomst aldaar werd hem dadelijk de bewuste f 10 uitbetaald; tijdens de reis van Leeuwarden naar Harlingen was de zaak per telegraaf onderzocht en accoord bevonden en daarop was terstond naar Harlingen machtiging verstrekt de f 10 terug te geven." Wij beijveren ons deze mededeeling over te nemen, doch kunnen bij geen mogelijkheid inzien wat dit bewijs voor de persoonlijke eerlijkheid van een of meer spoorwegbeambten te maken heeft met de door ons en anderen aangetoonde onveiligheid van bestel- en passagiersgoederen op de spoorwegen. Uit Apeldoorn meldt men aan het Nieuws v. d. Dag dat het bericht, voorkomonde in de Rott. cour., betreffende de verzending van kunstschatten uit het Loo, overdreven is. Wel zijn er een paar Fransche werklieden overgekomen, die belast waren beelden in te pakken en naar de plaats der nieuwe bestemming te geleiden, maar van nog drie wagons die zouden verwacht worden om meer over te brengen, is in Apeldoorn niets bekend. Uit de aangiften voor de inkomstenbelasting te Amsterdam hoewel nog niet geheel voltallig laat zich nu reeds met betrekkelijke zekerheid mededeelen, dat de raming van 70 millïoen belast baar inkomen bereikt zal worden. Ongerekend de kans dat dit cijfer nog wel overtroffen kan worden, omdat er nog van vermo gende lieden opgaven moeten inkomen, die wel kunnen meevallen, is deze uitkomst, met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden en de vele moeilijkheden om juiste opgaven te bekomen, vooral in het eerste jaar der invoering, geenszins ongelukkig te noemen. (N. v. d. D.) De directie der Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij geeft een goed voorbeeld, door omtrent een ongeval, dat Woensdag avond bij Sloterdijk plaats had, zelve een bericht aan het Handelsblad te zenden. Zij voorkomt daardoor overdreven en onjuiste mededeelingen. „Gisteren, zoo meldt de directie, heeft even buiten Amsterdam eene botsing plaats gehad van een volkstrein en den gewonen trein 30, beide komende van Haarlem. „De volkstrein, bestaande uit ongeveer 20 rij tuigen, kon niet dadelijk het station binnengelaten worden en moest dus enkele minuten voor het afstandsignaal blijven staan. In strijd met de duidelijke voorschrilten, werd door een wachter op een volgenden blokpost de achter den volks trein aankomenden trein 30 doorgelaten. Die trein kwam in aanraking met het achtergedeelte van den stilstaanden volkstrein, hetgeen een vrij hevigen schok veroorzaakte. Behalve lichte kwet suren van zeer enkelen, zijn de reizigers met den schrik vrijgekomen." naai aaureiumg uer te 's Lrravenhage voor gevallen onregelmatigheden bij het constateeren van den uitslag der jongste verkiezingen voor den gemeenteraad, vraagt hetVaderland of de gemeente raad kan of mag besluiten tot toelating der gekozen leden. „Wij doen, zegt het Haagsche blad, die vraag uitsluitend uit eerbied voor de wet en omdat wij haar nakoming ook in 't vervolg niet gewaarborgd achten, indien thans wordt gehandeld alsof er niets afkeurenswaardigs was voorgevallen; wij doen die vraag niet uit lust om bij een nieuwe verkiezing nogmaals onze krachten te metenintegendeel, wij maken geen bezwaar reeds thans te verklaren, dat wij onze geestverwanten niet tot nieuwen strijd zullen aansporen, indien tengevolge van informaliteiten een nieuwe verkie zing mocht worden uitgeschreven. Indien tenge volge van onvergeeflijke fouten van het stembureau plaatsje aan het venster en haar werk niet, voor dat de gravin en Emma op den drempel van de kamer verschenen. Toen stond zij op, ging haar met eerbiedige voorkomendheid tegemoet en groette bescheiden. Emma verslond haar terstond met de oogen, beet zich op de onderlip en zei, tot Hendrik gewend, met een scherpen glimlach: „Wat hebt gij mij van een boerenmeisje verteld? Zij is een dametje en bovendien trotsch als eene prinses!" Hendrik lachte, zonder te letten op den toon waarop die woorden uitgesproken werden, daar het hem billijk voorkwam dat ieder evenals hij Dora bewonderde, die, terwijl zij do dames stoelen gaf, haar beleefd toesprak. De gravin liet zonder erg Dora naast zich plaats nemen, en 'tzij omdat het meisje haar werkelijk aantrok, of omdat zij meende Emma hiermede te believen, overlaadde zij haar met liefkozingen en vriendelijke gezegden. „Wie zou zeggen, herhaalde zij gedurig, dat gij hier in 't gebergte geboren en opgegroeid zijt! O! hoe ondeugend van dien Hendrik, dat hij ons nooit van u gesproken heeft. Gij zoudt anders reeds eene vriendin van Emma geworden zijn. Wij wonen zoo afgelegen en verlangen zoo naar goed gezelschapNiet waar mijn kind?" Emma hief met de haar eigen brutaliteit het hoofd op en zei, terwijl ze haar aanstaande aan zag „Ik zou wezenlijk gewenscht hebben haar eerder te kennen. Dan zouden de zaken heel anders geloopen zijn," de raad tot niet-toelating besluit, omdat hij niet mag toestaan, dat de wet straffeloos "wordt over treden dan willen wij daarvoor niemand laten boeten. Zoodra ons duidelijk gebleken is van den wil der meerderheid, zien wij als orgaan der publieke opinie van allen verderen strijd af. Maaï van dien wil der kiezers moet dan ook duidelijk blijken. En tot beden is daarvan nog niet duidelijk ge bleken. Er zijn drie opnemingen geschied, telkens met verschillend resultaat. Wie waarborgt ons dat de derde lezing de juiste is? Is twijfel aan de juistheid van de opnemingen van dit stembu reau niet ten volle gerechtvaardigd? Wij weten thans wel, tot welk resultaat het stembureau ach tereenvolgens gekomen is, maar wij kennen niet den uitslag der stemming. „Dat de gemeenteraad alleszins bevoegd is door herlezing der stembriefjes het in het proces-verbaal opgegeven resultaat te controleeren behoeft nauwelijks betoog. De kieswet schrijft voor, dat de geopende stembriefjes binnen 24 uren na den afloop der stemopneming in verzegelde pakketten aan het bestuur der gemeente moeten worden ingezonden, en dat het gemeentebestuur verplicht is die briefjes gedurende een jaar te bewaren en ze vervolgens te vernietigen. Blijkbaar is er geen andere reden geweest om dat voorschrift in de wet op te nemen dan de overtuiging dat het college, hetwelk de geloofsbrieven onderzoekt, ook in staat moet worden gesteld volledige contróle uit te oefenen. Het Vaderland betoogt vervolgens de juistheid dezer wetsuitlegging door een beroep op het ge sprokene door den heer Heemskerk in de kamer zitting van 23 Juni 1868 en het antwoord, door den minister Fock daarop gegeven, en komt dan tot deze slotsom „Niemand trok de bevoegdheid van het gemeen tebestuur als zoodanig om de briefjes opnieuw te openenin twijfelen indien er ooit reden kan bestaan om daartoe over te gaan, dan is het zeker ditmaal, nu het stembureau door zijn herhaalde tellingen zichzelf een brevet d'incompétence heeft uitgereikt. „Op herverificatie door den raad meenen wij dus ten sterkste te moeten aandringen. O. i. is het de eenige weg om uit dezen doolhof van verwar ringen verlost te geraken". middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch dv L. Boosten, te Maastricht, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum G. Lam- merschop, te Breda. De heer Bouberg Wilson, leeraar aan de w nootv vuui uc ucnoeuuug tot leeraar aan de H. B. S. met 3jarigen cursus voor jongens te Rotterdam, bedankt. Op het zestal ter vervulling eener vacature bij de N. H. gemeente te Delft komt o. a. voor de heer D. Rijnders, predikant alhier. Voor het gerechtshof te 's Hage staat thans een misdadiger terecht, Pieter Bol genaamd, die dertig jaren geleden zijne eerste vrouw huwde, welke echter spoedig wegens ondergane mishandeling zijn huis ontvluchtte en later echtscheiding ver kreeg. Haar man leidde verder een zwervend bestaan, leefde eenigen tijd met eene andere vrouw, Er lag zóo klaarblijkelijk iets spottends in die vreemde woorden, dat Hendrik de wenkbrauwen fronste en Dora blozende hare tranen bedwong. Maar zij was toch altijd vrouw, en eene geheime stem fluisterde haar toe, dat zij in de oogen van Hendrik niet voor Emma mocht onderdoen. Zij voelde als bij instinct dat zij in dezen strijd moest zegevieren en antwoordde dus met een spottend bevallig lachje: „0! Het heeft nimmer tot onze bescheiden wenschen behoord om eene familie gelijk de uwe te leeren kennen, en de vertrouwelijkheid zal nooit groot worden Freule Emma zal wel reeds hare vriendinnen gekozen hebben, onder de meisjes van haren stand." Hendrik glimlachte; Emma voelde zich over wonnen en na een ongeduldig gebaar werd zij stil en verstoord. De gravin ging voort met hare plichtplegingen. „Zondag zullen wij een klein feestje op hgt kasteel geven. Mijnheer Antonio komt, niet waar en gij brengt onze Dora mede. Het arme kind heeft hier weinig gelegenheid tot vermaak, en ze is toch zoo mooi, zoo welopgevoed; zij schijnt er voor in de wieg gelegd om te schitteren in de wereld. Kom, mijnheer Antonio, zeg ja. 1^-ver zoek het u in naam van Emma, die het zoo zeer wenscht, niet waar kind? Kom vraag het zelf ook eens." Emma zou haar liefste kleinood hebben willen geven, om nimmer op dat ongelukkige denkbeeld van die uitnoodiging gekomen te zijn; maar nu die hij na korten tijd om het leven bracht, voor welke misdaad hij tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd. Door koninklijke begenadiging werden hem na zes jaren de overschietende negen kwijtgescholden. In 1873 gelukt het hem andermaal eene vrouw te vinden, die weder haar heil in de vlucht moest zoeken, doch door hem met zoete praatjes naar huis gelokt werd. Daar poogde hij haar eerst den hals af te snijden en vervolgens te wurgen en liet haar, schijnbaar levenloos, op den grond liggen. Yoor deze misdaad werd door het O. M. eene tuchthuisstraf van 25 jaren tegen hem geëischt. De uitspraak is bepaald op den 15en dezer. Gisteren stond voor de rechtbank te Amster dam te recht W. A. v. W., 39 j., schrijver aan de rekenkamer in het stadhuis, wegens gepleegden diefstal van een pakket, inhoudende 340 coupons van de serie 18000, ieder groot f 7.50, verschenen 1 Jan. 1875, ten laste der gemeente. Dit pakket was, toen het bureau der rekenka mer in Sept. 1875 verplaatst werd, bij het over brengen in baliemanden, door bekl. gestolen. Hij maakte de coupons vuil en gaf ze ter inning aan eene vrouw met wie hij leefde. De vrouw wist echter ni6ts van de wijze waarop bekl. aan de coupons was gekomen. Bij het opmaken der gemeenterekening kwam dat feit aan den dag. Een onderzoek werd inge steld en weldra wist men wie de schuldige was. Deze bekende dan ook volledig het hem ten laste gelegde, gaf op dat het geringe salaris ad f 450 hem er toe gedreven had, doch intusschen stond het vast dat hij het geld bijna niet voor huiselijke behoeften, maar alleen voor genoegen gebruikt had. Het O. M., waargenomen door mr. Teding van Berkhout, achtte een zware straf in deze wen- schelijk en eisehte een tweejarige celstraf. Aan staanden Donderdag zal de rechtbank uitspraak doen. Geitenmelk. Iemand die sedert negen jaren geitenmelk gedronken en altijd zelf geiten gehouden heeft, doet over dit misschien te veel verwaarloosd voe- dingsartikel in de Landbouw courant de volgende mededeeling Wat dé soort of het ras betreft, is 't mij gebleken dat de langharige hoornlooze witte geit, den naam van het ras weet ik niet, de grootste wordt en tevens de melkrijkste is, ook 't minst onderhevig aan dien walgelijken bijsmaak, dien somwijlen geiten melk bezit. Dien bijsmaak schrijf ik alleen toe aan vochtige ligging en te nat voer. Wanneer de melk dien bijsmaak had, heb ik mij nooit vergist, maar altijd bevonden dat de geiten nat lagen, en eene uitmesting ot wel eene behoorlijke laag VPVSJAVI ofvnr» wnnon nemen. Hoogst zelden laat ik de geiten uit den stal om ze te laten grazen, doch wanneer dit het geval was, was de minste regenbui die de geiten trof, voldoende om de melk sterk te doen zijn. 's Zomers, wanneer er versch voer in overvloed is, laat ik haar altijd tusschenbeide nog wat hooi geven en zoo 't gras dat gemaaid wordt, nat is, altijd met hooi afwisselen, waardoor ik bijna nooit sterke melk heb. Bij 't uitmesten moet de geit uit den stal worden verwijderd, anders is de eerst volgende maal de melk sterk. Ik ben 't dan ook volstrekt niet eens, dat geweide geiten minder sterke melk geven dan gestalde, doch beschouw het als een dringende noodzakelijkheid, dat de geiten ruim en luchtig worden gestald. Ze kunnen goed tegen koude, ook midden in den winter laat ik ze buiten zetten bij 't uitmesten. Over 't algemeen komt het mij voor, dat de tegenzin tegen geitenmelk zuiver vooroordeel is. moest zij wel, ofschoon zeer koel, eenige woorden bij de dringende bede barer moeder voegen. Zij liet er terstond op volgen: „Maar juffrouw. juffrouw „Dora!" vulde Hendrik terstond aan. Emma wierp hem een vreesdij ken blik toe „Dora schijnt afkeerig van feesten en aan het buitenleven gewoon te zijn, wij moeten haar dus vrij laten." „O! denkt ge dat!" viel de brave An tonio in. „Denkt ge dat! Mijne dochter, dat zeg ik er niet om, is overal op hare plaats. Toen de koningin hier passeerde, wie werd er uitgeko zen om baar te ontvangen Het is zulk eene eer voor haar, dat zij er blijde, zec-r blijde mede zijn zal." Hier hield hij verbaasd op, door een half smeekenden, half droevigen blik van zijne dochter. Dora bracht tevergeefs eenige verontschuldigin gen in 't midden :"er was niets aan te doenDe gravin had zich in het hoofd gezet haar te over reden, meenende hot daardoor Emma bijzonder naar den zin te maken. Zij drong er zoo aanhou dend op aan, en riep telkens weer: „Niet waar mijn dochter?" waarop deze met een gedwon den hoofdknik antwoordde, dat Dora eindelijk plechtig beloofde niet op het feest te zullen ont breken. Misschien werd zij tot dit besluit gedrongen door de begeerte om zelf te zien en te hooren hoe de zaken tusschen Hendrik en de freule stonden. Waren ze werkelijk verloofd? Was dat de vrouw zijner keuze? Die? Hendrik zat als op de pijnbank en deed zooveel Meermalen heb ik menschen, die ze volstrekt niet mochten, gegeven en zoo ze niet wisten dat het geitenmelk was, roemden zij de hoedanigheid. Bij zorgvuldige verpleging en ruim strooien, vooral als men er om denkt dat de geit van afwisselend voeder houdt, acht ik deze „melkkoe van den kleinen man" eene weldaad voor velen. En ik geloof, dat menigeen die een tuin heeft, waar de afval thans prijs is, met aankoop van een weinig hooi en stroo, zich met dien afval uit tuin en keuken eene weldaad zou bewijzen. Vooral in gezinnen waar men den kinderen melk geeft, is zij onmisbaar, omdat zij onafhankelijk maakt van den soms al te zindelijken melkboer. In geen enkele arbeiderswoning moet het dier ontbreken. BUITENLAND. BSrussel. De kamer voor het in staat van beschuldiging stellen heeft Langrand Dumonceau, graaf de Liedekerke, Alphonse Nothomb, de Dec ker, Prosper Crabbe, de Beaulieu en Coumont naar de Jury van Brabant verwezen. Londen. In officieele kringen te Konstantino- pel wordt verzekerd, dat de Russen den 9en dezer in een nieuwen veldslag bij Plevna andermaal zijn geslagen. De vestingwerken van Konstantinopel worden voortdurend versterkt. Te Amsterdam is een nieuwe Colorado-kever verschenen, welke echter niet zeer schadelijk kan zijn. Het i3 een dus getitelde polka voor de piano door B. Bernard, uitgegeven door Brix von Wahlberg. De Merapi, den 30en Mei te Batavia aange komen, had een tijgerhok aan boord. Toen men van Palembang vertrok logeerde in het hok een fraaie tijger, bestemd voor den dieren- en planten tuin te Batavia, doch op den tweeden morgen na het vertrek was het hok ledig. Niemand had 's nachts iets ongewoons gehoord. Groote onge rustheid op het denkbeeld, dat het dier ergens in 't schip schuilde en plotseling de kajuit binnen zou stappen, of op het dek zou komen wandelen. De kapitein loofde eene premie uit voor dengeen, die het levend of dood terugbracht. Doch ver geefs, en men eindigde met de onderstelling, dat het dier te water den weg naar zijn tehuis weer aanvaard heeft en onderweg verdronken is. De Atjeher Nja Moeda, aanvoerder bij een A.flYlViïl rip ilo plniaióigO viol gCüHiBi" maatschappij te Deli, is den 8en Juni jl. te Deli opgehangen, terwijl drie zijner medeplichtigen tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld zijD. In de maand September zal door de maat schappij tot droogmaking der plassen in de Ronde Venente Mijdrechteen tweede veiling plaats hebben van een gedeelte der drooggemaakte gron den bestaande in ongeveer 300 hektaren. De maatschappij tot droogmaking van een ge deelte der Legmeerplassen besloot mede in haar laatste algemeene vergadering in September 250 hektaren drooggelegd land te verkoopen, gelegen onder Nieuwer-Amstel. Dinsdag morgen had een arbeider, werk zaam aan den dijk op het eiland Vlieland, het ongeluk met zijn linkerarm onder een puinwagen te komen. Ook aan het beon kreeg hij belang rijke verwondingen. Alvorens geneeskundige hulp te kunnen verkrijgen, moest de man wachten op in zijn vermogen was, om het bezoek te bekorten. Aan een kant speet het hem te zien dat Emma trotsch, ontevreden en verslagen was, en aan den anderen kant verwonderde hij zich over den takt en de bevalligheid van Dora. Hij ergerde zich gruwelijk aan de dwaasheden van Antonio en werd doodsbleek bij do onwellevendheid zijner verloofde. Zijns ondanks vérgeleek hij de beide meisjes, die hij voor zich zag; en wie zou de tegenstrijdige gewaarwordingen, die toen zijn ge moed in oproer brachten, kunnen weergeven Eindelijk stond de goede gravin op en gaf het teeken tot vertrekken. Dora nam afscheid van de dames met eene bevallige buiging, die Emma met een hooghartig knikje en de gravin met een hartelijken kus op haar voorhoofd beantwoordde, die eene grief te meer was voor den hoogmoedi- den toorn barer dochter. Arme gravinHet was haar lot om dien dag niets goed te doenen als het haar niet belet ware, zou zij zelfs zoover gegaan zijn, van hare aristocratische hand, zonder hand schoen, aan den zwaarlijvigen Antonio toe te steken, die bij het portier stondmaar Emma voorkwam dit schandaal: een beslissende wenk van haar deed de paarden in volle vaart voort- rennen en de reeds uitgestrekte arm van Antonio viel op zijn vooruitstekende buik neder. Wtrdl verv&lgd.)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2