BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Vae Victis. Te Keulen stierf voor een paar dagen een bediende van een handelskantoor aan bloedver giftiging. Hij had zich by het scheren gesneden en een der uitstekende witte randen van een blad postzegels op de wond geplakt. Zeer spoedig bleken de nadeelige gevolgen en alle pogingen om hem te redden waren te vergeefs. De molenaar Jacobs te Utrecht is Maandag, bezig zijnde met het smeren der assen van zijn molen „de Kat", door het onverwacht in beweging raken van den molen, dien hij vastgezet waande, gedood; zijn hoofd werd geheel verpletterd. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. Men herinnert zich dat in de dagen van den jongsten verldezingsstryd te Roermond een heili genbeeldje, op de openbare straat geplaatst, werd beschadigd. Tal van zeer hatelijke veronderstel lingen werden daaraan vastgeknoopt. Wat daar van zij het herstellen van het beeldje is, dank zp een openbare inschrijving, met grooten luister, met optocht en muziekgeschied. Er bleef daar van nog geld over en daarvan heeft men een danspartij georganiseerd. Dit bal is echter treurig afgeloopen, nl. met een proces verbaal der politie tegen iemand, die te midden van den dans onaan genaamheden kreeg met een ander feestgenoot en eenige revolverschoten loste, waarvan er een zijn vriend een verwonding in 't aangezicht veroor zaakte. Door den heer A. J. Servaas van Rooijen is het initiatief genomen tot het vormen eener commissie voor het plechtig en feestelijk gedenken van den 300en verjaardag der Unie van Utrecht, in 1579 gesloten. In een vergadering op 24 Juli jl. gehouden, werden eenige denkbeelden ontwikkeld, o. a. de herstelling van den kloostergang der Utrechtsche academie, het oprichten van een ge- denkteeken voor Jan van Nassau en het organi- seeren van feesten op den gedenkdag. Op 2 dezer werd het besluit genomen, door de medewerking van daartoe gesehikte personen aan de zaak een nationaal karakter te geven. Een zeer treurig bericht wordt ons door de Saturday Review medegedeeld. De Saturday Review vermeldt namelijk, dat dr. van der Linde uit Haarlem, ja uit Nederland gebannen is, tot straf omdat hij heeft pogen te bewijzen, dat Lau rens Janszoon Koster overleden is vier jaar vóór het jaar 1441, toen men beweert dat hij de boekdrukkunst heeft uitgevonden. Deze wreedheid der Haarlemsche bevolking zal algemeene toorn wekken in de beschaafde wereld. Weldra zullen onder den titel van „de Haarlemsche gruwelen" zeer welsprekende beschry vingen daarvan in de Pall Mali verschijnen. Wij hopen alleen maar dat de redacteur van de Saturday Review nooit zal vernemen dat de beer Laurens Jansz. Koster vaak in het Handelsblad adverteert. Hoort by dat, dan meldt bp weldra aan de verbaasde wereld dat de Haarlemmers Laurens Jansz. Koster tot nu toe in het leven gehouden hebben, om tot beschaming van dr. v. d. Linde het bewijs te leveren dat hij niet in 1437 overleden is. Handelsblad Er bestaat tegenwoordig te Parijs een blad dat uitsluitend aan het bevorderen en gemakkelijk maken van huwelijken gewijd is. Geen nommer komt er uit, waarin de voordeelen van den echte- lpken staat, het geluk van een groot gezin te hebben, niet worden opgevijzeld en aanbevolen. Een rechtstreeksche tegenstander dus van het vrijgezellen-leven en het „tweekinderstelsel." Natuurlpk bekleeden de huwelijksaanvragen onder de advertentiën eene voorname plaats. De jonge dames, die er in aangeboden worden, zijn bijna zonder uitzondering schoon, wel opgevoed en vermogend. De heercn zijn geestig, beschaafd, galant en goede dansers. De meesten zijn officieren en notarissen. Kooplieden komen zeldzamer, kun stenaars in 't geheel niet voor. Van de advertentiën schrijven wij de volgende af. Voor eene jonge dame, met een millioen als huwelpksgift, vraagt men een knap heer, goed ruiter, minstens ridder van het legioen van eer. Voor een jongmensch met een groot vermogen» candidaat voor de kamer van afgevaardigden, wordt eene juffrouw verlangd van 18 tot 25 jaren, met een huwelijksgift van f 100,000 franken. De politieke richting van den candidaat wordt er niet bij vermeld. Eene andere jonge dame daarentegen, eene weduwe, met een vermogen van 800,000 fr. zou gaarne willen trouwen met een ambtenaar of magistraatspersoon, met minstens 100,000 tr. inko men, die zich niet met staatkunde ophoudt. Zulk een witte raaf zal in Frankrijk zeker niet licht te vinden zpn. In de laatste dagen las men herhaalde oude en nieuwe klachten over het vermissen van voor werpen door spoorwegmaatschappijen verzonden. Van processen was echter nooit sprake. In Enge land gaat men strenger te werk. Te Edinburg is dezer dagen een proces gevoerd tegen eene spoor wegmaatschappij niet wegens het vermissen van voorwerpen aan haar ter verzending toevertrouwd, maar wegens het te laat bezorgen. De Caledonia Railway nam den 30CB Januari van een dames- kleeding-magazijn een baljapon in ontvangst en bezorgde dien den 2e° Februari aan zijn adres te Tromore. Het bal had den vorigen dag plaats gehad en de dame weigerde den japon aan te nemen. De modemaakster deed de maatschappij een proces aan en de rechter stelde haar in het gelijkop grond dat de aflevering had moeten geschieden binnen een behoorlijken tijd. Maar de hoogere rechter stelde de maatschappij in het gelijkomdat deze het verzondene tijdig had afge leverd aan de stoombootdie het naar zijne plaats van bestemming brengen moest. Waarschijnlijk zal nu deze worden aangesproken en is het uit gemaakt dat zij de schuldige is dan zal er ver moedelijk eene actie tot schadevergoeding worden ingesteld door de jonge dame, die haar balkleed niet ontving en óf niet naar het bal gingóf in een minder fraai toilet. In het eerste geval zal het genot moeten getaxeerd worden dat zp heeft gederfdin het tweede de schade die eene dame lijdtwanneer zij minder mooi gekleed iswat misschien voor haar toekomstig leven van over wegenden invloed was. Gisteren avond is te Vlissingen te koop aange boden een huis en erve bp het Droogdok, wijk L n° 9; hoogste bod ƒ6000. Opgehouden. 7Aug.'s av. 11 u. 68 gr. 8 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 's av. 6 u. 73 gr. Indische spoorwegen. De regeering heeft met de Nederlandsch-Indische spoorwegmaatschappij vier overeenkomsten geslo ten, strekkende tot: 1° de overdracht van de lpn Batavia—Buitenzorg aan den staat; 2° de wijziging van de concessie betreffende de lijn SamarangVorstenlanden 3» de versmalling van het bestaande spoor op de sub 2 genoemde lijn; 4° het verleenen aan en het aanvaarden door de genoemde maatschappp van een concessie voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen van Djokjokarta naar Magelang en Tjilatjap en van Soerakarta naar Madioen. Deze vier overeenkomsten, éen onafscheidelijk geheel uitmakende, zijn bp een daartoe strekkend wetsontwerp aan de bekrachtiging van de staten - generaal onderworpen. In de twee laatste overeenkomsten vindt de maatschappy een compensatie vpor hetgeen ten aanzien der twee eerste punten van haar bedongen is. De overneming van de lijn BataviaBuitenzorg geschiedt in 't belang van den aanleg van de Preanger berglijn, met 'toog ook op de latere exploitatie van den aan te leggen spoorweg en eindelpk in 't belang van de uitvoering van de Bataviasche havenwerken. De koopsom is 5 millioen. Het hoofddoel van de tweede overeenkomst is betere regeling van de afbetaling van de schulden der maatschappij aan den staat. Die terugbetaling zal, volgens de nieuwe bepaling, beginnen zoodra over het niet geamortiseerd bedrag der aandeelen in de vennootschap meer dan 5 pet. kan worden uitgedeeld. Is die toestand aanwezig, dan wordt van hetgeen boven de 5 pet. gewonnen is, datgene afgetrokken wat volgens de artt. 51 en 52 van de statuten der maatschappp aan haar bestuur en aan de houders van uitgelote aandeelen actions d$ jouisscmce) moet worden uitgekeerd en van het overblijvende ontvangen de gewone aandeelhou ders en de staat ieder de helft. Is eenmaal de rentelooze schuld aan den staat geheel afbetaald, dan ontvangt deze, ingevolge het nieuwe artikel, een vierde van hetgeen boven de 7 pet. over de niet-geamortiseerde aandeelen kan worden uitgedeeld, wederom na aftrekking van de bij de artt. 51 en 52 der statuten bedoelde uitkeeringen. In de kosten van de spoorwegversmalling op de lijn SamarangVorstenlanden (derdeovereenkomst) draagt de staat de helft, doch hoogstens 1 millioen bij. Binnen 25 jaren zal de versmalling moeten geschied zijn. De bij de vierde overeenkomst beoogde nieuwe lpnen zullen te zanien ongeveer 350 kilometers lang worden en voor den aanleg wordt een kapi taal van 28^ millioen noodig geacht, dat is ge middeld ongeveer 81,000 per kilometer. De lijn SoloMadioen moet in 4 jaren en de lijnen van Djokjo naar Magelang en Tjilatjap moeten in 8 jaren zijn voltooid, te rekenen van 3} jaar nadat de concessie in Indië in werking zal zpn getreden. De staat verbindt zich tot de uitkeering van een jaarlijksche rente van 5 pet., tot een maximum evenwel van f 1,425,000 over het voor den aanleg vereiseht kapitaal en dat wel van het oogenblik af, en naarmate de maatschappij aantoont geld te moeten opnemen. Klimmen de aanlegkosten boven de 28f millioen, dan komen de uitgaven voor renten en aflossing van dat meerdere ten laste der exploitatie-rekening tot een maximum van f 350,000, doch alleen voor zooveel noodig is om te voorkomen dat door de bedoelde uitgaven het dividend der aandeelhouders dale beneden de 5 pet. Wat de staat wegens rentegarantie uitkeert, ontvangt hij terug 1° in het netto saldo der exploitatie-rekening; 2° in de helft der winsten boven de 5 pet. aan de aandeelhouders. De staat krijgt bovendien, na terugontvangst van alle voor schotten, 1 van de winst boven 7 pet. aan de aandeelhouders. De overige bepalingen der nieuwe concessie zijn over 't algemeen gelijkluidend aan die der concessie SamarangVorstenlanden. De kosten van aankoop van de lpn Batavia Buitenzorg en die van de spoorversmalling zullen gevonden worden hetzp uit aanwezige saldo's of uit buitengewone middelen, later aan te wijzen. Het bedrag voor rentegarantie (jaarlpks hoog stens f 1,425,000) komt ten latste van de Indische begrooting en dus in mindering van den Indischen sluitpost. Het schijnt, dat Rusland, Oostenrijk en Duitsch- land de huid hebben verdeeld voordat de beer ge schoten was. In het Engelsche lagerhuis heeft althans de heer Kenealy gevraagd of de regeering bekend was met het bestaan eener overeenkomst tusschen de drie genoemde mogendheden tot ver deeling van Turkije. Sir Northcote antwoordde dat de regeering te dien aanzien geen inlichting had ontvangen, waarvan zij mededeeling zou kunnen doen. Hieruit kan men dus opmaken, dat zij wel in lichtingen heeft verkregen die zp niet kanmede- deelen. De heer Kenealy merkte dan ook op, dat het antwoord der regeering niet zeer voldoende was en verklaarde daarom nader' op de zaak te zullen terugkomen. Indien de onderstelling omtrent het bestaan der overeenkomst juist is, dan is dit weder een fraaie bijdrage tot de geschiedenis der politieke moraliteit in de 19e eeuwen een nieuwe bevestiging van de treurige waarheid, dat vorsten en diplomaten dik- wpls niet anders doen dan de volken bedriegen en om den tuin leiden. Of wat beteekent dan de neutraliteit van Duitsehland en Oostenrijk en vooral de houding van laatstgenoemde mogendheid om zich te willen wapenen ter bescherming harer be langen tegenover Rusland; als de drie machten een gemeenschappelijk belaDghebben: de onderlin ge verdeeling van Turkije, waarom dan niet spoedig een einde aan de zaak gemaakt door een gezamen lijke handeling? Met het oog op een en ander schijnt de zaak zoo ongelooflijk, dat zij zonder nadere bevestiging geen vertrouwen verdient. Enkele belichten doen onderstellen, dat de Rus sen allengs weder een weinig op adem komen al laat hun toestand nog veel te wensehen over. Uit Pesth wordt gemeld, dat dagelijks geregeld 8000 man over de Russische grens naar Fratesti worden ge transporteerd. Het tweede Russische korps trekt thans over den Donau, terwijl weldra twee andere korpsen worden verwacht. Daarenboven is het aan generaal Gourko gelukt met zpn leger naar Ternova te ontkomen, terwpl hij in groot gevaar verkeerde dat hem den terugweg zon worden afgesneden. 1 De* strijdkrachten der Russen vermeerderen dus dagelijks weder en, naar men verzekert, heerscht in hun hoofdkwartier de overtuiging, dat weldra een aanstaand succes de geleden nederlagen zal uitwissehen. Binnen weinige dagen zal te Sistova een tweede brug over den Donau gereed zpn, waardoor de overtocht van troepen kan worden bespoedigd. Over het geheel krijgt men thans een beter overzicht van den toestand van het Rus sische leger, waaruit blijkt dat die niet zoo wan hopig is als men hem wel heeft voorgesteld. Geheel in overeenstemming met hetgeen reeds door Daily News is gemeld, zegt de correspondent van de Temps dat de geest der Russische troepen uitstekend is en het geheele leger weldra in goeden toestand zal verkeeren. De Turken hebben, naar het schijnt, verder geen voldoend gebruik gemaakt van hun succes, want, volgens genoemden correspondent, hebben zij den aftocht van bun vijand niet ernstig verontrust, zoodat deze zijn vorige positie weder kon innemen en zijn geheele linie van den Donau tot den Bal kan uiet in gevaar heeft verkeerd. De opgaven omtrent het verlies der Russen schpnen ook over dreven te zijn geweest, althans de correspondenten van beide genoemde bladen schatten het op 7 a 8000 man. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat deze correspondenten, hoe onpartijdig zij ook willen wezen, hunne inlichtingen niet anders dan uit Russische bronnen kunnen verkrijgen. In ieder geval blijkt uit een en ander voldoende dat de Russen waarschijnlijk spoedig in staat zullen wezen opnieuw offensief op te treden en in verband hiermede is het bericht belangrijk dat zp den Chipka-pas nog altpd bezet hebben. Een groote quaestie is op 't oogenblikof Servië al of niet Rusland zal ter hulpe komen. Volgens de laatste berichten is het volkomen onwaar dat Servië zou overgaan tot eene lichting van 40.000 man; de regeering heeft wel tot eenige militaire maatregelen besloten, doch op zeer beperkte schaal. Omtrent de gebeurtenissen op het oorlogstooneel zijn nog eenige berichten ontvangen, die evenwel nadere bevestiging verdienen. Zoo deelt Daily Telegraph een telegram nit Bucharest mede, waarin op grond van het getuigenis van 4 uit Bjela gekomen officieren, wordt gemeld dat Mehemet Ali en Osman Pacha hunne verbinding te Ternova hadden tot stand gebracht, alwaar een moorddadige slag tegen de Russen was geleverd, die aldaar 15,000 man aan dooden en gewonden zouden hebben verloren. Uit Varna wordt getelegrapheerd, dat voor Sulina een gevecht heeft plaats gehad tusschen eenige Turksche pantserschepen en zeven Rus sische kanonneerbooten, van welke laatste éen is gezonken en een andere door de Turken op het strand is verbrand. Ook in Klein Azië is weder gestreden, doch niet van beslissenden aard. Op politiek gebied is voor het oogenblik de aandacht van Europa gevestigd op de byeenkomst die heden tusschen de keizers van Oostenrijk en Duitsehland te Ischl zal plaats hebben. Uit Berlpn wordt aan de Morning Post de verzekering gegeven, dat keizer Wilhelm, getroffen door de nederlagen van zijn bondgenoot Alexander, aan keizer Frans Jozef vooral op het hart zal drukken dat hp de meest strikte onzpdigheid zal bewaren. Nu Rusland geslagen is worden van alle zijden juichkreten aangeheven, 't Blijkt nu eerst welk een drukkenden invloed de beschavings- en be- schermingsplannen van den czaar op geheel Europa uitoefenen. Bijzonder krachtig zijn de juichkreten van het Berlijusche orgaan der Fortschrittspartei, de Volks-Zeitung, die er zich over verblijdt, „dat de „zieke man" den begeerigen erfgenaam zeer ge zond bij den kraag heeft gepakt en hem de ribben heeft gebroken", en dat „het kort geleden nog zoo trotsche Rusland een bedelaar is geworden bij den zwaarst getroffene van allen, bij Servië Rusland zoekt thans naar hulp, zegt de Volks- Zeitung, en zoh gaarne een wapenstilstand hebben, en hoe zou men die kunnen weigeren wanneer alle lpfkozakken hem noodig verklaren voor de ontwikkeling der Europeesche beschaving. Voor den schijn zal Oostenrpk meent het Berlpnsche blad gaarne den wapenstilstand bevorderen, en op het Moskousche tapijt (dat de Moskousche dames voor prins Bismarck gereed maken) zal hij een goede ontvangst vinden. Frankrijk zal niet minder zpn liefde voor den vrede doen blijken Italië zal booge waarde hechten aan een afwachtende houding en Engeland zal geen wanklank in het schoone concert doen hooren en aan zpne vredes-meetings gaarne eenigeu glans verleenen door de deelneming van zijn ministers. Maar achter die allen om zal naar de Volks-Zeitung hoopt Turkije van meer dan eene zijde zich hooren influisteren, dat men het volstrekt niet kwalijk zal nemen indien het niets wil weten van de vredelievende verleiding. „Rusland is met een krijgsmacht het land van den vpand binnengedrongen en heeft zoover zpn moorddadige voet zich kon uitstrekken, dood en verderf verspreid. Slechts dan kan men het een wapenstilstand toestaan wanneer het zijn gekneusde knoken weder over den Donau wil sleepeu, dien het, krachtens de Europeesche tractaten, nooit had mogen overschrijden, Turkije zal hopen wp niet zoo dwaas zijn, de hand van den bals vau zijn half verstikten vpand te laten rukken, opdat hij opnieuw adem kan scheppen voor den verderen strpd. Europa is onder den invloed van alle lijf kozakken nog niet zoo verdorven om het niet te doen inzien, dat voor aile bloedige daden van Rusland geen andere verzoening mogelijk is, dan den kelk der deemoediging geheel te ledigen en door terug te kruipen naar zijn groot nest, den vrede van Europa voor geruimen tijd te ver zekeren." Ook in Weenen schijnt vreugde te heerschen over de vernedering van de machtige Noordsche mogendheid. Een correspondent uit de Oosten- rijksche hoofdstad schrijft o. a.Het is alsof men van een Alp bevrijd is.. Aan de algemeen heer- schende blgdschap kan men zien hoe diep gehaat Rusland en het Panslavisme hier zijn, en hoezeer men in de uitbreiding van de Russische macht aan onze grenzen een gevaar ziet voor het rijk. De mobiliseering, die eerst weinig sympathie ge noot, omdat men niet wist tegen wien zij gericht zou wordenwordt thaus algemeen gewenscht en verlangd, en indien graaf Andrassy krach- tens de hem toegekende dictatoriale machtter stond de bataljons naar de grenzen liet mar- cheeren zou de bevolking hem overal toejuichen. Men vreest nl,, dat Servië Rusland zal ter hulpe snellen en Osman Pacha in den rug vallen. Dit, meent men moest Oostenrijk voorkomen, en des noods door eene bezetting van Belgrado voorgoed een einde maken aan het spektakel van de heeren Ristics en consorten. Sommige bladen herinneren zelfs dat deze vesting vroeger aan Oostenrijk heeft behoord en dat aan haar naam roemrijke herinne ringen voor het Oostenrijksche leger verbonden zijn. Alle wensehen zullen echter wel op niets uitloopen, want de officieuse organen beijveren zich te betoogen, dat thans de mobilisatie niet meer noodig is. In de hooge Oostenrijksche regeeringskringen is de indruk van de nederlagen overweldigend geweest. Men had zich geheel vereenigd met het denkbeeld aan de onoverwinnelijkheid en de geweldige kracht van het oud legitieme Russi sche stelsel, en nu ziet men eensklaps vol verbazing dat dit stelsel op de slagvelden mislukt. Men herinnert zich de nederlagen van Magenta en Königgriitz en meent dat de val van het laatste

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3