BgiTJSffLAirp. Advertentiën. Eigen Hulp. Bussisclie ontwikkeling. Onlusten in Amerika. Zeetijdingen. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. 102} 81* De Bad- en Zweminrichting zal Zondag 8AB VAN QBNT 1877, Als eene met het archief in verband staande bijzonderheid, moet nog worden vermeld, dat tijdens de opheffing van het provinciaal gerechtshof van Zeeland, en wel op 4 Januari 1876, door den griffier van dat hof, ingevolge machtiging van den minister van justitie, zijn overgegeven de archieven van de vóór 1838 te Middelburg gezeteld hebbende rechtscollegiën, met name: het departe mentaal gerechtshof, de rechtbank van eersten aanleg en de rechtbank van koophandel, om tijdelijk onder bewaring van den provincialen archivaris te blijven totdat daarover op andere wijze zal wor den beschikt. Ten slotte zij aangoteekend, dat het archief zich in voldoenden staat bevindt en voor zijne instandhouding steeds zorg wordt gedragen. N ie uw arch ie f. De uitbreiding van het nieuw archief in de 62 jaren van zijn bestaan, heeft gebrek aan plaats ruimte doen ontstaan waarin moest worden voorzien. Het belang der gebouwen waarin het archief wordt bewaard, vorderde mede voorziening, daar de lokalen te zwaar zouden kunnen worden beiast. Dit heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek of hooger gelegen lokalen voor bergplaats van het minder geraadpleegd wordend gedeelte van het archief, zonder nadeel voor de gebouwen, zouden kunnen worden bestemd en ingericht. De uitslag van dat onderzoek was bevredigend, doch de uitgaven voor rekken of kasten zouden niet onbeduidend zijn geweest, zoo niet daarin door den minister van financiën waro te gemoet geko men door het kosteloos afstaan van kasten atkomstig van de voormalige marinewerf te Vlissingen. Een deel van het archief vindt daarin reeds zijne plaats. Provinciale bibliotheek. De bibliotheek werd door 73 personen 196 maal bezocht, dat is 8 personen meer en 15 maal minder dan in 1875. Het getal bezoekers, buiten Middelburg wonende, bedroeg 12, dus 6 meer dan ten vorigen jare. Hier onder bevonden zich personen uit België en Engeland, die zich met historische nasporingen onledig hielden. Het verdient hier vermelding, dat tijdens het verblijf van de twee teekenaars, door de commissie van adviseurs voor de monu menten van geschiedenis en kunst naar Middelburg gezonden om de gebouwen der Abdij alhier ia teekening te brengen, deze van de bibliotheek herhaaldelijk gebruik hebben gemaakt tot opspo ring van oude monumentale gebouwen, zoo wel in Zeeland als in andere provinciën des rijks. De boekerij vermeerderde met 638 boekdoelen; als 423 door aankoop en 215 door geschenk ver kregen. Behalve van onderscheidene openbare lichamen en wetenschappelijke inrichtingen werden boek werken ten geschenke ontvangen van de heeren A. Lippens, burgemeester te Moerkerke (België), prof. G. W. Vreede te Utrecht, P. Scheltema en mr. H. O. Feith, archivarissen respectively k te Amsterdam en Groningen, mr. J. C. E. graaf van Lijnden te 's Gravenhage, H. G. Hammacher te Groede, d". H. Q. Janssen te St. Anna ter Muiden, mr. N. J. P. Ermerins te Zierikzee, en van de heeren J. C. Altorffer, mr. G. A. Fokker, W. J. N. Landré en mr. J. W. Lasonder te Middelburg. Er hebben 217 uitleeniagen van boeken plaats gehad, dus 5 minder dan in 1875. De opmerking na den overtocht van het Balkan gebergte door de Russen met allen eerbied voor de Russische veldheeren door ons gemaakt, dat zij zich misschien wel wat al te veel vooruit waagden, omgeven als zij waren door vijandelijke legermachten, is gebleken niet ongegrond te zijn geweest. Zij hebben het wederom ondervonden hoe gevaarlijk de positie van een leger in een vijandelijk land is, indien het niet wordt omgeven door de meest mogelijke voorzorgen, geleid door de nauwkeurigste en zorgvuldigste berekeningen van een man als Moltke, wiens strategisch beleid in 1870/71 de Duitsche legers voor iedere neder laag wist te behoeden. Osman Pacha heeft op zoo schitterende wijze bij Plewna de eer der Turksche wapenen gehand haafd; dat de positie der Russen bedenkelijk is geworden, terwijl intusschen ten zuiden van den Balkan, Suleiman Pacha hen zoo gevoelig heeft aangetast dat zij genoodzaakt waren te retireeren. Ten vierde male heeft generaal Krudener den 31en Juli jl. getracht het leger van Osman Pacha uit Plewna te verdringen, wederom te vergeefs, en volgens een bericht uit Konstantinopel zou hij bij die gelegenheid 8000 dooden en 24,000 ge wonden hebben verloren. Als de cijfers door de Tnrken niet overdreven waren zou het geheele leger van generaal Krudener wel vernietigd zijn, maar in ieder geval blijkt èn uit de berichten van den heer Layard èn uit die van Russische zijde zelf, dat de troepen van den czaar enorme ver liezen hebben geleden. Den 28en Juli waren te Bucharest niet minder dan 60 waggons gewonde Russische soldaten aangekomen. Ten zuiden van den Balkan ondernamen de Russen Dinsdag jl. een aanval op het korps van Réouf Pacha, bij Eski-Saghra, die genoodzaakt werd zich naar Karoboenar terug te trekken, doch denzelfden dag viel Suleiman Pacha de Russen aan, versloeg hen en heroverde Eski-Saghra. Toen de Turken de stad binnendrongen werden zij bestreden door de Bulgaarsche inwoners, die zich in de huizen en kerken terugtrokken en tot het uiterste verdedigden, zonder resultaat evenwel. De Turken bleven meester en Suleiman Pacba was thans voornemens Kesanlik aan te vallen. Waarschijnlijk zal dit niet meer noodig wezen, want volgens een telegram uit Bucharest, dus van Russische zijde, wordt gemeld, dat generaal Gourko zijne posities ten zuiden van den Balkan heeft opgegeven en zich in de passen van het gebergte heeft versterkt. Het Russische hoofd kwartier is van Ternova teruggetrokken naar Bjela, alwaar ook grootvorst Nicolaas zich bevindt, en alle Russische legerkorpsen worden op de linie van de Jantra, een riviertje dat van 'Ternova naar den Donau loopt, geconcentreerd. In Klein Azië zijn de Russen weder aanvallen- derwijs opgetreden; hunne voorposten waren den 27en tot Pennek genaderd, waarop de Turksche generaals Hussein Fami en Edhem hen te gemoet zijn getrokken en hen na een gevecht van drie uren te Yabailar hebben teruggedreven. 't Is dus duidelijk, dat voor het oogenblik de positie der Russen alles behalve gunstig is en 't zal er nu op aankomen of de Turksche veld heeren van de behaalde voordeelen partij zullen weten te trekken. Het Russische Donau-leger bevindt zich thans tusschen twee krachtige Turk sche legers, die betrekkelijk nog weinig geleden hebbendat van Osman Pacha op zijn rechter- en dat van Mehemed Ali Pacha op zijn linkervleugel. Te midden van de nederlagen der Russen heeft de Turkschgezinde partij te Pesth, die dezer dagen met medewerking van generaal Klapka een groote meeting hield, eene demonstratie gebracht aan den minister president Koloman Tisza. In antwoord op de wenschen van een comité dier meeting, om maat regelen te beramen tegen de gruwelen in hot Oos ten, zeide de minister, dat eerst na het einde van den oorlog definitieve démarches mogelijk zijn om aan dat verlangen te voldoen. Eene inmengingdie door geen enkele mogendheid wordt verlangd, zou zeide hij slechts ten gevolge hebben, dat de oorlog grooter uitbreiding verkreeg. De heer Tisza hoopt, dat het oogenblik weldra zal zijn aangebroken, waarin alle Europeesche mogendheden in de gelegenheid zullen worden gesteld om voor goed een einde te maken aan de wreedheden van den oorlog. De regeering beschouwt de bescher ming van de Oostenrijksch-Hongaarsehe belangen als haar hoogsten plicht, maar is van oordeel, dat zelfs voor dit doel de goederen en het bloed der natie zooveel mogelijk moeten worden gespaard. Als het oogenblik daartoe zal zijn aangebroken, zal de regeering niet aarzelen over te gaan maat regelen te nemen tot bereiking van dat doel, maar men moet zich voor alle overdrijving wachten. In het Engelsche lagerhuis vroeg de heer Walley gisteren of de regeeriBg eene mededeeling van Rusland had ontvangen inhoudende, dat indien Engeland verlangde dat zijne belangen in Egypte niet zouden worden gekrenkt het zijn invloed bij den khédive moest aanwenden om deze van iedere vijandige handeling jegens Rusland te weerhouden. De heer Northcote verklaarde, dat bet departement van buitenlandsche zaken eene kennisgeving van zoodanigen aard niet had ontvangen. Bij de verkiezing van een lid voor het lagerhuis te Grimsby hebben de liberalen eene overwinning behaald, daar hun candidaat, de heer Watkin, met eene meerderheid van 354 stemmen op zijn con servatieven tegenstander Seddoz de overwinning behaalde. Dit resultaat heeft aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden, daar eenige duizende personen belangrijke verwoestingen hebben aan gericht. Welke party de schuldige is wordt niet gemeld. Er zijn 200 militairen aangekomen om de orde te herstellen. In de Vereenigde staten wordt de rust langza merhand herkregen. De burgers van New-York hebben een comité ter bewaking der orde ingesteld, door welks tussckenkomst de opstandelingen te Scrantou zijn verdreven. Te Welkesbane was weer een trein door grè visten aangehouden. In het graafschap Luzern (Pennsylvanië) waren op ver scheidene plaatsen onlusten uitgebroken, waarom er 2000 man militie was heengezonden. De nederlagen door de Russen in de laatste dagen geleden, zijn van dien aarddat men onwil lekeurig vraagt: wat zal het gevolg hiervan wezen Wordt de veldtocht bij slot van rekening door de Turken gewonnen dan bestaat althans de vrees, dat er vooreerst van een reorganisatie van Turkije niets zal komenen indien de Russen een nadeeligen vrede moeten sluiten, wie weet wat dan nog in Rusland geschiedt. De politieke toestand aldaar toch laat ook veel te wenschen over, en als een staaltje hoe bevreesd de regeering is voor eenige bemoeiing van het volk met politieke aan gelegenheden, verdient het volgende document de aandacht, waarvan een afschrift in de Berliner freie Presse wordt medegedeeld. „Ministerie van binnenlandsche zakenkanselarij van den gouverneur van St. Petersburg. Afdeeling 3 n° 20. 14 Juni 1877. Zeer geheim. „Aan de heeren landraden. „De minister van binnenlandsche zaken heeft mij ter nadere beschikking medegedeeld, dat een gemeenteraad in ons districtmet het doel om bij de plattelands bevolking de belangstelling in de tegenwoordige politieke gebeurtenissen op te wek ken, door verspreiding van dagbladen in de dorpen tegen zeer lage prijzen of geheel gratiszich in betrekking heeft gesteld met verscheidene personen in St. Petersburgdie op zich genomen hebben, bedoelden gemeenteraad van exemplaren van dag bladen te voordien, die na de gewone aflevering, in de bureaux dier bladen overblijven. „Daarenboven is gebleken, dat diezelfde per sonen zich ook tot andere gemeentebesturen heb ben gewend met aanbod om hen tot voormeld doel van exemplaren van dagbladen te voorzien. „Dit geval behoort zorgvuldig te worden onder zocht en er moeten maatregelen worden genomen, dat aan de gemeenteraden bij welke dit denkbeeld bijval heeft gevonden, niet worde toege- 1 a ten zich een zoodanig hen niet toekomend en door de wetten niet toegekend recht, om zich met de poli- tieke ontwikkeling van het volk te bemoeien, toe te eigenen. „Onder mededeeling hiervannoodig ik u uit indien een dergelijk voornemen uit uwen ambts kring ter uwer kennis komt, daaromtrent een nauwkeurig onderzoek in te stellende uitvoering er van te verhinderen en mij met het voorval in kennis te stellen. „Yoor den gouverneur: de vice-gouverneur, „(get.) Wolkow. „De directeur der kanselary, „(get.) Rajowsky." Zooals per telegraaf is gemeld, heeft de werk staking op de New-York central- en de Eriespoor- wegen, alsmede op de Zuid-Canadasche lijnen een einde genomen, zoodat de handel te New-York weder begint te herleven en in het gebrek aan levensmiddelen is voorzien. Intusschen heeft de regeering besloten de rust in de staten New-Jersey, Ohio en Pennsylvanie door militaire macht te hand haven. Generaal Getty opereert tusschen Balti more en Washington, generaal Hancock in Penn sylvanie, waar de opstandelingen, uitgenomen in Pittsburg, nog niet geheel zijn onderworpen. Van Philadelphia is generaal Hartsauft tegen Blairsville Junction opgeruktwaar ongeveer 10,000 man militie en regelmatige troepen zijn samengetrokken. Bij dagorder van generaal Hart sauft aan de militie van Pennsylvanie wordt deze opgedragen slechts op bevel van hare officieren te schieten. Deze moeten dit bevel eerst dan geven als alle vredelievende bemoeiingen mislukt zijn en nadat van het voornemen om te schieten is kennis gegeven aan de menigte. Alsdan zal echter ieder soldaat verplicht wezen om vuur te geven totdat de menigte uiteengaat, en ieder die een soldaat tot plichtverzuim tracht te bewegen moet gearresteerd worden. Bijzonder levendig is het in de laatste dagen te Chicago toegegaan. Donderdag der vorige week bestormde daar een menigte van ongeveer 10,000 personen de omgeving van Halsted-street en Jeffer- sonstreet. Eenige honderde politieagenten, die de menigte wilden uiteenjagen, werden overmees terd en tegen den middag rukten ongeveer 3000 man geregelde troepen onder bevel van majoor Heath, die per telegraaf waren ontbodende stad binnen. Met 700 man politieagenten, 1000 soldaten, 200 man cavalerie en 3 kanonnen rukte men tegen het in opstand zijnde kwartier op. Eerst werd een salvo gelost, waarna de cavalerie verscheidene keeren chargeerde, tengevolge waarvan 15 dooden en ongeveer 100 gewonden, grootend eels Polen en Bohemers, op de plaats bleven. Eerst tegen den avond, toen nogmaals 600 man geregelde troepen aanrukten, gelukte het door een aanval der cavalerie de laatstovergebleven opstandelingen uiteen te drijven. In den daarop volgenden nacht moesten nogmaals twee infanterie-salvo's worden gelost en sedert dien tijd houden de troepen de belangrijkste punten der stad zonder verderen strijd bezet. Te St. Louis werden tot zelfverdediging 1000 geweren aan de burgerij verdeeld, terwijl in San Francisco, behalve eene afdeeling geregelde troepen, 3000 gewapende burgers de orde handhaven. Bij den Woensdag der vorige week aldaar plaats gehad hebbenden strijd zijn 6 personen gedood en 62 gewond. Volgens hier ontvangen telegram is het driemast- sehip 's Gravenhage, gezagv. de Vries, eergisteren te Banjoewangie aangekomen. Geut 3 Augustus. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 35.50rogge fr. 19.— nieuwe gerst fr. haver fr. 26.boekweit fr. 18.paardenboonen fr. 18.75; koolzaad fr. 46.—. lijnzaad fr. 35.— lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.10 per kilogrameieren fr. 2.10 per 26 stuks. Yussihgen, 3 Augustus. Boter per kilogram f 1.35 a f 1.40. Eieren f 4.per 104 stuks. Amsterdam, 3 Augustus. Raapolie op zes weken f 44J. Lijnolie f 35 j. S®rfixen van effecten. Amsterdam, 2 Aug. 3 Aug. 100* 102* 102 IVcderl. Cert. Werk. schuld. 2* pet. 64} Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 641 77 101 101} 103} Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 pet. 98} Certific. laser. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866. ........5 Oblig. Hope Cc. Leen. I860. 4} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C®. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Golig. dito.4} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 1860.5 dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljet!. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Xtaltë, Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Aineri ka.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul &Pac. Spw. T sec. dito dito dito 2"sec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4} 5 57} 79* 91} 80} 80* 128} 129* 64 65} 71} 41 103} 82Ü 40} 45} 85} 85A 79} 52} 48} 57} 79} 91} 80 129 129} 81} 63} 64} 72} 103} 82} 41} 46 85} 85 85} 52 48 53* 54* 53 49} 50H 50} 50} 108 110 90} 91} 107} 108 65} 40} 40} 11* 10} 11 50* 50* 9} 9} 7 7} 49} 57* 57} 99} 99} 48* 50 84} 85} 78 79 76 76} 98} 98} 86 95 95 PrQzen van coupons. Amsterdam, 3 Augustus. Metall. ƒ20.45; dito zilver fDiv. Eng. per f 11.87}; Eng. Portugal per f 12.02}Spaansehe piasters f.50; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.45}. Amsterdam, 2 Augustus. Metall. f 20.30dito zilver f 22.02}Div. Eng. per 11.87}Eivg. Russen per 12.02}; Eng. Portugal per 12.02}; Frans. 47.70; Belg. 47.70; Pruis, f 58.70; Hainb. Russen fRussen in Z. R. 1.24}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sehe piasters f Spaansehe binnenlandsche f.50; Amerikaansche dollars 2.45}; papier ƒ2.31. 30jarige Huwelijksvereeniging van A. TAPPER. en M. L. KACRENBERG. Middelburg, 4 Augustus 1877. hunne dankbare kinderïn. Heden overleed, na vier weken lijden, mijne moeder Mejuffrouw JOHANNA RUIJTENBURG, laatst weduwe van K. VAN DEN HANDEL, in den ouderdom van bijna 85 jaren. Oud-Vosmeer, den 2en Augustus 1877. A. DE GRAAFF Gzn., Secretaris der gemeente Oud-Vosmeer. 5 Augustus geopend zijn in plaats van 's ochtends 6 tot 9, des middags van éen tot v|Jf uren* HET BESTUUR. Zij, die zich als leden dezer vcreeniging bij het hoofdbestuur hebben aangegeven en allen die zich nog vóór dien tijd bij een der ondergeteekenden daartoe aanmelden, worden uitgenoodigd tot eene bijeenkomst op Dinsdag den 7'" Augustus des avonds te 7% uur, in de koffiekamer van het concertgebouw alhier, teneinde over te gaan tot de vorming eener afdeeling Middelburg. Belanghebbenden ook buiten Middelburg worden uitgenoodigd zich bij de alhier op te richten afdee ling aan te sluiten. Het voorloopig comité, G. N. DE STOPPELAAR. P. H. VAN MOERKERKEN. P. J. HUIJER. H. SASBURG. W. J. N. LANDRÉ. te zal aanvangen ZATERDAG den 8 September 1877 en eindigen MAANDAG den 17 September 1877,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3