Telegraphische berichten. Kerknieuws. Kunst nieuws. Marine en leger. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. en zijn tegenstander, de heer Wijffels, slechts 15 stemmen. „In de periodieke verkiezing' op 16 Juli bekwam laatstgenoemde, tengevolge der verraderlijke ma noeuvre eener in het geheim werkende;partjj, wier zon in den laatsten tijd merkbaar aan het tanen is, 52 stemmen en de heer Bekaar 45, waardoor het gelakte, dank zij het goed vertrouwen der kiezers, die meenden dat er ditmaal geen strijd was, in herstemmiug met don burgemeester te komen. „Tegen de herstemming is geprotesteerd door den heer Wijffels omdat deze zich den eersten keer gekozen waande. De kiezers zien met belangstel ling eene beslissing te gemoet". Sedert de vorige opgave zijn te Domburg de volgende vreemdelingen aangekomen. In het bad-hotel: Mejuffrouw A. H. van Deinse, van Middelburg; mejuffrouw Hoijer, van Utrecht; mejuffrouw S. A. Schraver, van Middel burg; de heer J. van Vloten en familie, van Haarlem. In het dorp De heer Hulsebos, van Utrecht, A 93a; de dames van der Swalme, van Delft, A 83. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft be sloten, naar aanleiding van een onderhoud tus3chen den burgemeester en den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Zeeland, tot het bouwen van een houten loods, bestemd voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, afkomstig van aldaar binnenvallende schepen, welke lijders niet in het ziekenhuis mogen opgenomen worden dewijl dit binnen de kom der gemeente gelegen is. Den minister van oorlog zal vergunning gevraagd worden om zoodanige loods tusschen de Westaluis en de Westbrug te doen opslaan. De Arnhemsehe Courant plaatst onder een stuk Mstoire contemporaine fantastique, dat zij aan een der Indische bladen ontleent, deze toelichting: „Dat dit waar is gelooft niemand, maar dat het kiesch is zulke opmerkingen te maken, zal ook wel niemand gelooven." Aan onze Arnhemsehe zuster, die er nietaf- keerig van is om anderen op de vingers te tik ken, zij de vraag gesteld of het als kiesch beschouwd kan worden, onkiesche opmerkingen, wier waarheid door niemand geloofd wordt, door den overdruk in ruimer kring te verspreiden? Te 's G-ravenhage heeft men gisteren eene stembus-opening gehad „met hindernissen." Tegen twee uren maakte het stembureau, samen gesteld uit de heeren van der Kemp, voorzitter, Rietstap en Polak Daniels, bekend dat gekozen waren de heeren Pape met 862, en Wittert met 829 stemmen, beide conservatieve candidaten. Tengevolge van verschillende opmerkingen van een kiezer, den heer Goeman Borgesius, die zich in de zaal bevond, besloot het bureau echter op nieuw zitting te nemen en de stemmen, nu wat langzamer dan den eersten keer, te tellen, daar er onnauwkeurigheden hadden plaats gehad. Omstreeks half vier was nu gebleken dat er êen stembriefje meer was ingeleverd dan men eerst geteld had, terwijl de heer Wittert 837, de heer Uyttenhoven, zijn tegen-candidaat834 stemmen had verkregen. De voorzitter voegde er echter bijtoen hij dezen uitslag mededeelde, dat nu ten derden male de stemmen zouden opgenomen worden en wel met alle voorgeschreven vormen, alsof de opneming voor de eerste maal plaats had. Het resultaat dezer derde telling was dat de kiezers de namen der verschillende candidaten op zeer uiteenloopende manieren gecombineerd bad- lijk in de deur staat vroeg Emma eensklaps, schijnbaar onverschillig, hoewel zij toch een weinig bloosde. Den vorigen winter heb ik hem nooit gezien, en die vervelende rouw over onze tante heeft mij tot nog toe belet eenig feest bij te wonen." „Die? O! hebt gij hem eindelijk ontdekt? Sedert twee uren verslindt hij u met de oogen," antwoordde de ondeugende brunette. „Maar weet ge, lieve, dat is niets voor uhij ziet er uit als een Almaviva, maar er stroomt geen droppel adel lijk bloed door zijn aderen." Emma zweeg een oogenblik, geërgerd door de opmerkingen harer vriendin, beet zich op de lip pen, en wilde opstaan om heen te gaan; maar haars ondanks dreef de nieuwsgierigheid boven en zij hervatte half ironisch „Gij weet dus zijn naam? Naar hetgeen gij zegt schijnt het een werkman, of nog erger, te zijn. Men ontmoet er wel eens enkelen in de uniform van de schutterij. Op die officieele bals „Zacht, zacht wat Emmatje; Hendrik Arnoldi is de zoon van den president van het hof van appèl. Lei gens de robe hebben, zooals de Frau- schen zeggen, ook hun adeldom; en daarenboven is hij rijk. Ik verzeker u dat menig meisje, min der verzot dan gij op titels en wapenschilden, zich gelukkig zou rekenen als zij den blik tot zieh kon trekken van dien trotschaard, die ons allen veracht, de blonden zoowel als de bruinen, meisjes en getrouwde vrouwen, die niet danst, weinig spreekt en alleen op de feesten schijnt te komen pm ons uit te lachen." den, terwijl de uitspaak was: 966 stemmen op mr. Pape, 840 op m'. Wittert, 831 op Uytten- hooven, 795 op de Bordes, zoodat de heeren mr. Pape en mr. Wittert waren gekozen tot leden van den raad. Bovendien was op het witte stembriefje met 902 stemmen herkozen het aftredende lid, mr. Hanlo, terwijl de heer Koster 788 stemmen bekwam. De Vereeniging tot bevordering van Fabriek en Handwerksnijverheid hield gisteren te Amsterdam hare 26e algemeene vergadering, welke door haren voorzitter, mr. D. J. baron Mackay, voor de laatste maal met eene zeer belangrijke redevoering geopend werd. Na aan wijlen H. M. de koningin hulde gebracht te hebben, wees de redenaar er op dat, ofschoon hier te lande de nijverheid niet meer bezwaren ontmoet dan elders, het gebrek aan ondernemingsgeest telkens in het oog spriDgt. Ook hoort men zelden van opleiding der kinderen tot „industrieel." De verleiding om de gebaande en weinig schitterende wegen van het ambtenaarsleven te betreden, schijnt te groot. Toch bewijzen tal van uitstekende Nederl. indu- strieelen, dat onze volksaard geen belemmering is voor de ontplooiing van industrieele veerkracht-. In hoever de ondernemingsgeest van staatswege kan worden gesteund en een vereeniging als die van Fabriek- en Handwerksnijverheid haar behoeften behoort te kennen, werd door spr. uiteengezet en tevens ernstig gewezen op het feit, dat door de ontzaglijke legeruitgaven voortbrenging en verbruik steeds meer in een ongunstige richting worden gedreven. Millioenen worden aan den arbeid ont trokken, de voortbrenging van wapenen en oorlogs behoeften is schier de eenige tak van nijverheid, die op onbepaalden afzet kan rekenen, de belas tingen worden opgevoerd en bij dat alles komt de troostvolle zekerheid, dat elke toetsing van hetgeen op deze wijze werd verkregen, elke oorlog tot meerdere en nieuwe uitgaven leiden moet. Aan dezen arbeid wijden zich mannen, wier vernuftige geest op ander gebied onschatbare diensten had kunnen bewijzen. Wie waagt het verlies te schatten, dat door deze richting van onzen tijd aan den vooruitgang der maatschappij is berok kend In den breede werden vervolgens de stel sels van bescherming en vrijhandel door den heer Mackay besproken en aangetoond, hoe door het laatste aan de natuur de vrije loop wordt gelaten. Als bewijs van het treurig lot, waartoe kunstma tige toestanden leiden, werd gewezen op onze suikemijverheid. Na eene breedvoerige bespreking der coöperatie- wet, wier doel hij toejuicht, doch als eene onrijpe vrucht van overijld parlementair overleg afkeurt, sprak de heer Mackay nog den wensch uit dat vroeg of laat een minister van financiën nog eens tot de oprichting van postspaarbanken zal over gaan, als een krachtigen prikkel tot besparing, die reeds al te lang werd gemist en waarop de Vereeniging moet blijven aandringen. Verder werd het tot stand komen geconstateerd der wet op den kinderarbeid en de bloei der ambachtsscholen; ook de vorming van teekenonderwijzers acht hij hoogst wenschelijk, terwijl hij tevens de aandacht vestigt op hetgeen ter bevordering van de open bare gezondheid moet worden gedaan, alsmede tot het in het leven roepen van gepaste uitspan ningen voor den arbeider, ook tot wering van misbruik van sterken drank. De heer Mackay eindigde met den wensch, dat de vereeniging in bloei moge toenemen en dat bij haar steeds worden gevonden deze drie groote eigenschappeneen vruchtbaar verstand, een gron dig oordeel en een goede, verheven smaak. Na eenige huishoudelijke regelingen werd de vergadering grootendeels gewijd aan de belangrijke discussie over een eventueele uitbreiding der wet op den kinderarbeid, waaromtrent ook tot deze „Weet gij wel, Rosine, dat gij mij daar een romanheld beschrijftHet is maar jammer dat uw vijftienjarig hoofdje er wel wat bijgemaakt zal hebben „Wat, wat! Ik heb u de waarheid gezegd, ik ben wel jong in jaren, maar kijk goed uit mijne oogen Heb ik misschien niet eerder ont dekt dan gij, dat gij zoo gelukkig waart, genade in zijne oogen te vinden?" Dit zeggende stond de woelige Rosine op, en keerde tot den dans terug, niet zonder den blos opgemerkt te hebben die het eenigszins naden kende gelaat van Emma overdekte. Zij zou zich waarschijnlijk in het minst niet om Hendrik bekommerd hebben, als hij haar gelijk al de anderen genaderd was, en het hof gemaakt had; maar Hendrik, geheel verdiept in de nieuwe gedachten die hem vervulden, verge noegde zich met haar te aanschouwen, en verviel daarop weder in zijne overpeinzingen. Die aan houdende, stomme, onderzoekende blik kwam het meisje eerst vreemd voor; en toen zij merkte dat de geheele avond voorbijging en hij niet trachtte haar te naderenbegon zij zich te ergeren. Misschien kon in het gemoed van Emma, dat nog wel niet bedorven, maar toch zeer verwend was door de overdreven vleierijen en vergoding harer vrienden, alleen ergernis iets doen ontstaan wat naar liefde zweemde. Laat in den nacht kwam zij bijzonder slecht geluimd te huisde trap opgaande verklaarde zij aan hare moeder dat zij er voorloopig maar van vereeniging door den minister van justitie eenige vragen zijn gericht. In antwoord op die vragen besloot de vergade ring, als conclusie van het gevoerde debat aan de regeering te kennen te geven: dat toelating van kinderarbeid op een genees kundige verklaring geen aanbeveling verdient; dat het Engelsche half time-systeem behoort te worden aangenomen; dat geen'uitbreiding van vrije dagen noodig is te achten; dat niet slechts fabrleks-, maar alle kinderarbeid moet worden verboden eu dat men de juiste qualificatie van hetgeen onder kinderarbeid moet worden verstaan, aan het dep. van justitie wenscht over te laten. Op voorstel der afdeeling Amsterdam is tevens besloten op de aanstelling van speciale inspecteurs voor den kinderarbeid aan te dringen. Door den kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente te Vlissingen is gisteren avond het vol gende viertal geformeerd (vacature Fruitier da Talma)de heeren J. Moulyn, te Mui denJ. Kooy, te Wageningen; M. J. Bouwman, te Hoogland; W. Callenbach, te Loosduinen en daaruit beroepen de heer M. J. Bouwman, predikant te Hoogland. De voorstellingen van het tooneelgezelschap der heeren Judels en Bouwmeester in den schouw burg alhier, geven sedert het begin dezer week aan zeer velen genoegen. Bijna iederen avond is het lokaal flink bezet. Zoowel de lichtere stukken zooals „de Reis door Berlijn in 80 uren", als de drama's zooals „Nacht en morgen" vinden bij het talrijke publiek warme toejuichingen, welke door de wijze waarop de verschillende rollen worden opgevat en voorgesteld, veelszins gerecht, vaardigd worden. Aangenaam als het ons is dezen lof te vermelden, doet het ons te meer leed dat wij eene zeer ge gronde klacht hebben over te brengen, welke door een schouwburgbezoeker bij ons wordt ingebracht. Het is dezedat voor plaatsen, welke besproken en betaald zijn, voor de tweede maal biljetten afgegeven worden, zoodat men, in den schouwburg komende, zijne plaats door een ander bezet vindt, die op even rechtmatigen grond weigert er weder afstand van te doen. Zulke slordigheden, die vooral als men met een gezelschap, vaak van elders, komt, alleronaan genaamst zijn, zouden bij eene behoorlijke regeling niet voorkomen. De luitenant ter zee le klasse H. van der Meer, wordt met den llen dezer geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. De rups van den doodskop-uil of vlinder, die in ons nommer van gisteren genoemd werd als „een nieuwe vijand van de aardappelplant," heeft, naar ons door een deskundige medegedeeld wordt, reeds lang, misschien wel terstond nadat de aard appel hier verbouwd werd, op die plant geleefd, hoewel het dier vóór het invoeren van de aard appelen op een andere plant leefde. Trouwens, een soortgelijke verandering van voedings- plant is ook voorgekomen bij den Colorado kever, die op een andere soort van Solarium (het geslacht van planten waartoe de aardappel-Solanum tuberosum behoort) leefde totdat in zijn vaderland de aardappel werd ingevoerd, waarop hij terstond van voedsel veranderde. af moest zien om haar op bals te brengen; want dat zij er genoeg van had. Zij zeï haar goeden nacht, zonder den gebruikelijken kus en nam de wijk op haar kamer, waar de kamenier, die sla perig op haar had zitten wachten, nog meer beris pingen moest verduren dan gewoonlijk. De arme gravin, die reeds op jaren was, en er zich, uit liefde en vereering voor hare dochter, aan onderwierp om die vermakelijkheden bij te wonen, slaakte een zucht toen zij merkte dat Emma onvoldaan tehuis kwam; zij wendde zich tot haar man, die 'tzij uit slaperigheid, of door de verveling die hij in al die uren had uitgestaan, brommende de trap opkwam, en zei: „Dit jaar, mijn vriend, moeten wij haar uithuwelijken Wordt vervolgd.) buitenland. Konstantinopel. Den 31tn Juli hervatten tien Russische divisies den gestaakten aanval, doch werden overal teruggeslagen met verlies van 8000 dooden en 24,000 gekwetsten. De Russen trokken zich in de kampementen terug. Parijs. Berichten uit Konstantinopel bevestigen de volkomen overwinning door Osman-Pacha en de nederlaag der Russen met ontzaglijke verliezen. Londen. De berichten van den Engelschen gezant bevestigen de overwinning der Turken bij Plewna. Ook hebben de Turken eene overwin ning behaald bij Eskisaghra en die plaats bezet. Konstantinopel. Volgens officieel bericht heb ben de Russen Dinsdag de Turken bij Eskisaghra aangevallen. Na zeven uren vechtens moesten de Turken terugtrekken, doch Suleiman heeft daarop den vijand teruggeworpen. De verliezen der Russen bij Eskisaghra zijn zeer groot. Gisteren avond werd een man in den Langen Delft alhier op straat door eene beroerte getroffen. Voorloopig werd bij in het huis van den heer K. J. Quist binnen gebracht en later naar het gast huis vervoerd. Door de muziekvereenigingen Ons genoegen en Eensgezindheid te Vlissingen is gisteren eene serenade gebracht aan den heer J.P. Laernoes, herbe noemd lid van den raad. Het gezelschap „Eens gezindheid" begaf zich daarna naar de Zeemans érve alwaar aan het echtpaar J. de Raaf, dat 50 jaren gehuwd was, mede eene serenade gebracht werd. Aan de N. R. Ct. wordt uit Amsterdam geschreven Met 1 Augustus is het tijdstip aangebroken voor de volledige voltooiing van het Noordzee kanaal en daarbij aan vele te hoog gespannen verwachtingen de bodem ingeslagen, want nooit is het Ooster- en Entrepot-dok zoo leeg geweest als thans het geval is. Aan den westkant der stad ziet het er eenigszins bemoedigender uit. Bij de nieuwe houthavens in het IJ liggen een twaalftal schepen. Ook is de stoomvaart op onze stad ontegenzeggelijk drukker geworden, nu en dan liggen er tot 12 stoomschepen tegelijk in het Oosterdok; doch op enkele uitzon deringen na is dit alles slechts als verplaatsing van Willemsoord herwaarts aan te merken. Werkelijke vermeerdering van handelszaken is nog niet waar te nemen; daartoe zal meer energie van particulieren noodig wezen. Een belangrijke overwinning is door de libe rale partij te Breda behaald. De anti-clericale candidaat voor den gemeenteraad, de heer Heylaerts, is met groote meerderheid van stemmen verkozen. Het hoofd van 't Bredaasch cleriealisme, de voor zitter van den „katholieken kring" aldaar, moest het onderspit delven. Een totale maansverduistering zal in den nacht van 23 op 24 Augustus in Nederland in haar geheel zichtbaar zijn. Bij de lijkschouwing van den persoon dien men te Utrecht als vermoord in een café-chantant beschouwde zijn geen sporen van mishandeling ontdekt. Zijn makkers hadden hem in bewuste- loozen toestand op een stoel op het orkest geplaatst, met een verbrande kurk zijn gelaat zwartgemaakt en ten slotte die kurk, doorstoken met lucifers, in een zijner neusgaten gestoken. De damp dezer brandende lucifers kan even goed als het overmatig gebruik van drank verstikking hebben veroorzaakt; dit is echter onzeker en derhalve zijn de in hech tenis genomen personen weder op vrije voeten gesteld. Te Noordgouwe ontstond op 31 Juli in den namiddag omstreeks 4 uren brand in de kom van het dorp en wel in de schuur van den landbouwer J. Viergever Dz. Deze, vöor een paar jaren nieuw gebouwd, is met het aangrenzende wagenhuis en hetgeen er zich in bevond (hooi en eenige kalveren) in de aseh gelegd. Het woon huis heeft slechts geringe schado bekomen, daar het aan den ijver der brandweer gelukken mocht den brand tot schuur en wagenhuis te beperken. De oorzaak is onbekend. Het verbrande is tegen brandschade bij de Zeeuwsche Maatschappij van brandverzekering te Zierikzee verzekerd, doch naar men verneemt, te laag. Gisteren is te Meliskerke te koop aangebodenEen hofsteedje met huis, schuur en verderen timmer, erf, tuin en boomgaardter grootte van 28 aren 90 centiaren. Verkocht voor 1725. Een perceel bouwland, ter grootte van 38 aren 70 centiaren. Verkocht voor f 1035. Een perceel bouwland, ter grootte van 38 aren 90 centiaren. Verkocht voor /T035. Een perceel bouwland, ter grootte van 29 aren 50 centiaren. Verkocht voor 760. 1 Aug.'s av. 11 u. 70 gr. 2 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 65 gr 's av. 6 u. 63 gr,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2