Telegraphische berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. teruggenomen, zich voorbehoudende er later op terug te komen, zullende hij dien tijd ongetwijfeld ten nutte maken aan do verzameling van bewijzen hem door den inspecteur, dr. Egeling, te vergeefs gevraagd. koloniën. Benoemd tot predikant bij de protes- tantsche gemeenten in Nederlandsch Indië, M. Buys, predikant te Noord-Scharwoude. leger. Pensioen verleend aan de volgende offi cieren, op nonactiviteit gesteld: den kolonel der inf. W. B. Bunnik op aanvrage tot een bedrag van f 2100; luit. kol. der inf. W. J. Schrader 1800maj. der inf. J. Stolkert op aanvrage ƒ1600; maj. plaatsel. kommandant M. A. Raphels ƒ14:96; kapt. der inf. A. P. F. Prince ƒ1430; kapt. der inf. P. K. P. J. van Sloten op aanvrage 1300; kapt. der inf. W. C. de Vree ƒ1147; kapt. der art. J. B. Heijmans f 703; kapt. der art. F. Coers ƒ650; kapt. der art. G. D. Birnie /1717; majoor der cavalerie S. R. N. van der Meulen en kapt. der inf. L. J. M. Glasius, eerst genoemde ƒ1600, en laatstgemelde 1500 'sjaars! en den rang verleend van luit.-kol. aan den maj.| van der Meulen, en die van maj. aan den kapt.! Glasius. Benoemd bij den plaatsel. staf tot plaatsel. adjud. 2C kl. te Geertruidenberg de le luit. der inf. op nonact. F. L. J. Battaerd. Aan den len luit. der inf. op nonactiv. J. E. van Gorkum, tijdelijk pensioen verleend voor den tijd van vijf jaren tot een bedrag van 450 'sjaars. Op aanvrage pensioen verleend aan den kapt. R. J. L. van der Poel, van het 6e reg. inf. tot een bedrag van f 1560 'sjaars, onder toekenning van den rang van majoor. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt, de 2e luit. C. H. M. de Man, van het 8e reg. infanterie. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat T. Ben- ker, van het kol. werfdep., tot het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico en van de keizerlijke Mexi- caansche zilveren dapperheidsmedaille. In de gemeente Epe is een nieuwe vijand op een aardappelveld ontdekt, namelijk een groote groene gestreepte rups, lang 8 c. m. en in omtrek 3 c. m. Deze vernielt in korten tijd het loof der aardappelen. Vermoedelijk is dit de rups van den zoogenaam- den doodkopvlinder, die dit jaar meer dan anders schijnt voor te komen en ook in Zeeland enkele velden heeft aangetast. De kapt.-luit. ter zee W. F. Meijen en de luit. ter zee le kl. C. J. de Jong Hz°., laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 24en dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Naar aanleiding van Zr. M8. besluit van 27 Juli jl., n° 40, worden de monitors Krokodil en Adder met den 16n Aug. a. in dienst ge steld, en het bevel daarover respectievelijk opge dragen aan de luits. ter zee lekl. E. B. Bonn en P. E. Winkelman. De kapt. der mariniers W. L. G. J. F. Cra mer von Baumgarten, behoorende tot de rol van Zr. M8. fregat Kvertsen en belast met bet bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers, wordt met den 10en Aug. a. het gemoed, begon hij feesten en comedies te bezoeken, waarheen zijn vader zich gewoonlijk, met de deftigheid die al zijn daden kenmerkte, begaf; wellicht in de meening dat het eene ver plichting was, aan zijn hoogen post en zijn groot inkomen verbonden. Maar onze Hendrik beschouwde het dansen als iets lafs, verachtte het ydele gesnap der jongelieden van zijn leeftijd, en ofschoon hij zeer wellevend was, wist hij de schoonheden van den dag niet het hof te maken, noch hare oogen tot zich te trekken. Daarom werd hij in die vroolijke kringen, zoowel door de dames, die hare bekoorlijkheden aan hem verspilden, als door de jongeheertjes, wie hij hunne oppervlakkige licht zinnigheid scheen te verwijten, als overtollig be schouwd en diende hij vaak tot voorwerp van geestige gezegden of spotachtige glimlachjes. Dit onthaal moede, keerde hij eenigen tijd tot zijne boeken, tot zijne groote denkbeelden over mensch- lievendheid, arbeid en beschaving terug; maar daarna, door den stroom medegesieept, verscheen hij op eens weder te midden der groote wereld. En toen beweerde onze jeugdige wijsgeer dat hij op die feesten, beter dan ergens anders, de maat schappij van zijn tijd en van zijne geboorteplaats leerde kennen. Op zekeren carnavals-avond was er bal op het ministerie. De president had er op aangedrongen dat zijn zoon er met hem heen zou gaan, daar hij hem aan personen van aanzien wenschte voor te stellen. De zalen waren meer gevuld dan ge woonlijk; men mompelde in dien tijd voortdurend ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps en met den llen daaraanvolgende ver vangen door den kapitein der mariniers P. Dibbetz. In de zitting van het kantongerecht te Mid delburg van 31 Juli jl. zijn de volgende perso nen veroordeeld: N. R. te Bouchaute (België) wegens het uitoefe nen der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 1° met een ander soort van vaartuig dan in de akte van consent stond uitgedrukt2° zon der het nummer in de akte van consent uitgedrukt te plaatsen op den achtersteven van het vaartuig ter rechterzijde van het roer3° bet plaatsen van een ander nummer dan in de akte van consent stond uitgedrukt aan bakboordzijde van het zeil, en 4" het onduidelijk maken van de in het consent uitgedrukte cijfers aan stuurboordzijde van het zeil, in vier boeten, elk van /20, of vier dagen gevangenisstraf voor elke boete. A. A. de T.N. de T.P. J. B.T. K. en J. M. de R. wegens het zoeken van eieren van waterwild in de maand Meide le, 3e, 4e en 5e ieder in eene boete van 50 cent of een dag1 ge vangenisstrafde 2e vrijgesproken. N. B. te Middelburg wegens bet baden op een ander gedeelte van het strand te Vlissingen dan door de bestaande zeebadinrichting wordt ingeno men in eene boete van 3 of een dag gevange nisstraf. J. R. te Vlissingen wegens het na deswege door den commissaris van politie te zijn bevolen niet voortdurend en ten allen tijde zijn hond voorzien van een muilkorfin eene boete van 5 of een dag gevangenisstraf. M. A. van V. te Middelburgwegens als voren en wegens het zitten op een door honden getrok ken karzulks na binnen de laatste twaalf maan den voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in twee boeten van f 3 of twee dagen gevange nisstraf. W. P. te Grijpskerke wegens het aanleggen van een nieuw voetpad zonder vergunning van gede puteerde statenin eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. C. P. te Serooskerke wegens het zich met een hond in het veld bevindende niet beletten dat die wild drijftin eene boete van 3 of een dag ge vangenisstraf. binnenland. 's CJïiivenhagc. Bij de herstemming voor leden van den gemeenteraad werd de heer Hanlo, aftredend lid, herkozen en de heeren Pape en Wittert gekozen, zijnde alle drie van conservatieve zijde aanbevolen. De heer Wittert verkreeg 840, de heer Uijttenhooven 831 stemmen. buitenland. Konstantinopel. Volgens een depêche van Osman-Pacha werden de Turken den 30 Juli jl. bij Plewna door de Russen aangevallen en werden deze teruggeslagen. Volgens de Russische krijgs gevangenen telde het Russische leger 60,000 man infanterie, 3 regimenten cavalerie en 50 stukken geschut. De slag zou waarschijnlijk den volgenden dag hervat worden. Londen. De Times trekt uit de woorden van den minister sir Stafford Northcote het gevolg dat de Engelsche regeering niet voornemens is in het Oosten tusschenbeide te komen. De kunst van hot nabootsen van verschillende hout- en marmersoorten door schilderwerk heeft van aanstaande oorlogen; velen verdrongen zich om den graaf Cavour, en trachtten zijne meening uit te vorschen. Maar die groote staatsman wist met zijn fijnen lach en uitstekende manieren de geheele wereld in spanning te houden; men kan dus nagaan hoe gemakkelijk het hem viel dien groep nietsdoeners te ontwijken. Eensklaps nam de vader van Hendrik zijn zoon bij de hand en bracht hem tegenover een man, groot van gestalte, mager en houterig, die door zijne bewegingen en door het snit van zijne klecding den gewezen krijgsman verried. Hij leunde tegen den schoor steenmantel en bukte zich een weinig, om met een lief meisje te spreken. „Dat is Massimo d'Azeglio," fluisterde do vader. Hendrik voelde bij die woorden dat een blos zijn gelaat bedekte. Ofschoon hij hem als kind meermalen op straat tegengekomen was, was dit de eerste keer dat hij zich in de nabijheid van dien grooten stadgenootdichterkunstenaar, staatsman, het ideaal van zijn jeugd, de roem en grootheid van Italië, bevond. Bij het hooren der stem van den president keerde d'Azeglio zicb, met de hem eigene beminnelijkheid, om en moedigde den jonkman, die hem voorge steld werd, aan, door zich te verwaardigen hem naar zijne reizen en zijne studies te vragen. Hendrik bekende hem ongekunsteld welke groote bewondering hij voor hem koesterde, er bijvoegende: „En weet gij waarom ik u meer dan iemand anders vereer? Het is niet alleen de maeht van in ons land eene naar het schijnt buitengewone hoogte bereikt. Naar leerwijzen welke in het buitenland nog niet bekend zijn, hebben de heeren van der Burg te Rotterdam met zulk een goed gevolg een aantal leerlingen gevormd, dat aan hun werk o. a. op de jongste wereldtentoonstelling te Philadelphia eene collectieve medaille werd toege kend. Onder hen die tot het verkrijgen dezer medaille hebben medegewerktbehoorde ook onze stad genoot de heer W. Heyboer, een der tot de Rotter- damsche school behoorende leerlingen, die op zijne beurt alhier een cursus voor het aanleeren dezer kunst geopend heeftvan welken reeds zeer be vredigende resultaten verkregen zijn. Bij de opening van den tweeden cursus vestigen wij op dezen nieuwen tak van kunstnijverheid gaarne de aandacht. Het onderwijs omvat de nabootsing van elf fraaie hout- en veertien mar mersoorten. De nette en tevens stevige ver siering, welke door dit soort van schilderwerk aan onze woningen gegeven wordt, doet de vor ming van een aantal goede leerlingen in dit vak als eene wenschelijke zaak beschouwen. Heden morgen ia van de werf der koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten de schroefsleepboot Maas stroom IV, gebouwd voor rekening vandeRotter- damsche ballastmaatschappij te Rotterdam. De machine en ketel worden mede aan deze fabriek vervaardigd. Burgemeester en wethouders van Amsterdam brengen opnieuw ter openbare kennis dat aan de kinderen wordt vergund zich op de Groote koop mansbeurs met trommelen en andere spelen te vermaken van Maandag den 6"» tot en met Zaterdag den llcn Augustus e. k., des voormiddags van 8 tot 11 uren en des namiddags van 3J tot 7 uren. Uit Zuid-Afrika wordt dd. 3 Juli gemeld: Tot rouwbetoon over het overlijden van H. M. de koningin der Nederlanden, waait de vlag van het Nederlandsch consulaat balverstok. Het eskader in de Simons baai heeft heden de officieele kennis geving van het overlijden ontvangen. De gebrui kelijke rouwbewijzen werden daarop gegeven. De Hollandsehe couranten van Zuid-Afrika hebben het bericht in een rouwrand. Te Arnhem is in den mond der haven met veel moeite een levende schildpad gevangen, die zich sinds een paar weken aldaar in gezelschap van een tweede exemplaar vertoonde. De lengte van het gevangen dier, dat zeer vlug in zijne bewegingen is, is ruim 2 decimeter. Weldra zal men in de gelegenheid zijn het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te zien in zijn oorspronkelijke verlichting van tintelende gasvlammen langs alle hoofdlijnen en pilaren van het gebouw tot in den bovensten nok van het koepeldak. In tien jaren tijds werd dit niet gezien. De tentoonstelling van kunstnijverheid zal de eerste zijn die weer op deze wijze verlicht wordt. Maandag avond, toen allerwege in de stad het verlichte koepeldak de aandacht trok, werd de proef met deze verlichting genomen. Zij slaagde uitmuntend en het gezicht dat deze tentoonstelling bij kunstlicht biedt is zeer schoon. Mevr. Storm—v. d. Chijs, die de overige vier werelddeelen reeds heeft bereisd, zal zich eerst daags naar Australië inschepen, om de zeden en gewoonten, vooral te Sidney en Melbourne, te bestudeeren. De Duitsebe regeering laat tegenwoordig, met toestemming van de Engelsche, opmetingen en peilingen doen bij Helgoland, om de kaart der Noordzee aan een nauwkeurige herziening te onder werpen. Bij de Duitsche regeering is reeds een groot aantal klachten van landbouwverecnigingen in de Oostelijke provincies ingekomen betreffende de het genie die ik bewonder, noch de verscheiden heid van uwe kundigheden, noch de diepte van uw verstand, maar vooral de zielskracht, die u, rijk en adellijk als gij zijt, veroorloofde uzelf een weg te banen. Wie de Disfida di Barletta be schrijft en weergeeft, is wel groot in mijne oogen, maar de jongeling, die de veroordeelen en gemak ken van het ouderlijk huis veracht en in Rome van zijne eigen verdiensten leeft De president vond de woorden van zijn zoon te oneerbiedig en te vertrouwelijk en trok hem op dat oogenblik aan den mouw. Hendrik bleef plotseling eenigszins verlegen steken. Maar d'Azeglio vestigde zijne heldere, kalme, doordringende oogen strak op zijn gelaat en reikte hem vriendschappelijk de hand. „Welnu, mijn vriend," zei hij met een fijuen lach, „als het uwe bedoeling is geweest den ouden stadgenoot te vleien, hebt gij werkelijk zijne teedere snaar aangeroerd. Ik beteeken wel niet veel, maar als ik lang genoeg leef, zal ik mijne gedenkschriften schrijven, en hoop dan althans in een opzicht den jongen Italianen een les te geven: ik zal hen leeren hoe het karakter gevormd, versterkt en bewaard wordt." Er kwamen meer menschen in de nabijheid en Hendrik werd van den grooten man gescheiden; maar die aantrekkelijke en te gelijkertijd grootsche persoonlijkheid, die woorden en die handdruk bleven voor altijd in zijn geheugen gegrift. Op dien avond, door die ontmoeting weer aadenkender schade aan de landbouwende klasse veroorzaakt door het verbod tot uitvoer aan paarden, op welks spoedige intrekking ten zeerste wordt aangedron gen. Generaal Grant bevindt zich tegenwoordig in Genève, vanwaar hij voornemens is een uit stapje te maken naar de meeren van Opper Italië. Te Ragaz zal hij zijn broeder ontmoeten, die gezant der Vereenigde staten te Kopenhagen is en met wien hij naar die hoofdstad zal vertrekken, om een reis door Zweden en Noorwegen temaken en vervolgens naar Berlijn te gaan tot bijwoning der herfstmanoeuvres. Als een staaltje hoe groot in Pruisen het gebrek aan onderwijzend personeel is, waardoor voornamelijk het beginsel van leerplicht niet tot zijn recht kan komen, wordt het volgende mede gedeeld. In de provincie Oost Pruisen zijn in het schooldistrict Ortelsburg van 184 onderwijzers plaatsen 13 geheel onbezet, terwijl 10 door onder wijzers zonder wettelijke bevoegdheid worden waargenomen; op 40 plaatsen moet éen onderwij zer 81 tot 160 leerlingen onderwijzen. In het district Labiau zijn van 100 plaatsen 16 onbezet. In 44 scholen werden door een onderwijzer in éen klasse aan meer dan 100 kinderen onderwijs gege ven; in éen van deze scholen komen 200 leerlingen op éen onderwijzer, in acht scholen 160 en in anderen 120. In het Bernsche kanton Tessin worden onlusten tegemoet gezien tengevolge van de arrestatie van verscheidene liberalen. Sedert de laatste verkiezingen zijn de clericalen aldaar aan bet roer. 31 Juli. 's av. 11 u. 70 gr. 1 Aug. 's morg. 7 u. 67 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Voor Oostenrijk is het lot geworpen. In den gis teren gehouden grooten ministerraad van de minis teries der beide rijkslanden is tot mobilisatie van het leger besloten, met machtiging van graaf Andrassy om haar te beperken zooveel hij zal noodig achten. Aanvankelijk heeft hij voorgesteld vier divisies mobiel te maken, die op de Croatische en Dalmati- sche grenzen zullen worden opgesteld. Gisteren reed» werd in het officieele regeerings orgaan een mini sterieel besluit verwacht, waarbij onder goedkeuring des keizers de mobilisatie van 90,000 man zou worden gelast, terwijl aan den minister van oorlog een crediet van 30 millioen florijnen tot dat einde zou worden verleend. Naar men verzekert zal de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeering zich tot nader order tot deze pre ventieve demonstratie bepalen, terwijl zij er niet aan denkt tot eene bezetting van Bosnië en de Herzegowina over te gaan dan alleen in geval Niksich door de Montenegrijnen mocht worden genomen. In geen geval echter zou een zoodanige bezetting de overeenstemming der mogendheden verbreken en zou zelfs geen vijandige strekking tegen een der oorlogvoerende mogendheden hebben. De tegenwoordige houding van Oostenrijk heeft alleen ten doel een soort van waarschuwing tegen Rusland, voor geval het geneigd mocht wezen de belofte, om alle hangende quaesties gezamenlijk met de mogendheden te regelen, niet na te komen. Er bestaat echter naar men verzekert geen vrees hiervoor, daar Rusland in al zijne nota's en depêches zijn vroegere verzekeringen herhaalt. geworden dan gewoonlijk, te midden van die prachtige zalen, schitterende van licht en bloemen, waarin vroolijke muziek en dans weerklonk, opende Hendrik zijn geest opnieuw voor zijne idealistische bespiegelingen en zoodra de voorstellingen van zijn vader afgeloopen waren, dacht hij die plaats te verlaten, die zoo weinig in overeenstemming met zijn gemoedstoestand was. Daarom was hij juist de balzaal doorgegaan om frissche lucht te scheppen in eene ruime vestibule, toen hij aan alle kanten om zich heen, door eene menigte personen hoorde herhalen: „Daar is zij!" waardoor hij onwillekeurig het hoofd ophief. Onder een zwaar gordijn, 't welk den ingang bedekte en door een kamerdienaar in groot livrei met een gepoederde pruik af en toe bij de komst van nieuwe genoodigden werd opgelicht, stond eene dame, nog gehuld in haren ruimen witten pels. Op dat oogenblik trad zij, licht als eene veder, voor uit, lachende als de jeugd zelve en trotsch als eene koningin. Zij wachtte even totdat hare bejaarde ouders, die langzaam de trap opklommen bij haar waren, en wikkelde zich met onnavolg bare bevalligheid uit haren mantel die aan hare voeten neerviel. (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2