N®. 179. lc20e Jaargang. 1877. 1 Augustus. "W oensdag Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent? AdvertentiSn i 20 Cent per regel? Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 17 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 31 Juli. Novelle van Grazia Pierantoni-Manzini. Kerknieuws. Marine en leger. La n d bouw. MIDDELBU Het Handelsblad neemt den in ons nommer van Maandag jl. opgenomen brief van den heer G. N. van der Schuijt, te 's Hertogenbosch, over het stelen op de spoorwegen, over en voegt daarbij het volgende „Wij herinneren ona niets aangaande deze zaak, wat niemand bevreemden zal, die weet, hoe vele stukken dagelijks der redactie van een blad door de handen gaan. Indien echter den heer van der Schuijt de plaatsing van een door hem gezonden opstel geweigerd is, dan kan dit natuurlijk nooit geweest zijn, omdat hij iets ten nadeele van eene spoorweg-administratie mededeelde. Er ia geen enkele reden, waarom wij gegronde klachten in behoorlijken vorm, tegen wie ook, zouden weigeren. Stellig heeft dus hetzij aan den vorm, hetzij aan den inhoud der mededeeling iets gehaperd, wat ook al weer niet vreemd is, omdat de meeste lieden bij zulke gelegenheden natuurlijk erg verstoord zijn en dan soms woorden kiezen, die ze later liever niet voor hunne rekening hebben." De enkele verzekering van het Handelsblad, dat er geen andere bezwaren dan de opgenoemde kunnen bestaan tegen het opnemen van klachten over spöorweg-administratiën, is natuurlijk volkomen voldoende om ons daarvan te overtuigen. Het zou echter kunnen zijn dat de quaestie van de veiligheid der aan de spoorwegen toevertrouwd wordende goederen tot dusverre aan de aandacht onzer groote dagbladen ontsnapt was, misschien wel gedeeltelijk tengevolge der nonchalance van het publiek in het nauwkeurig bekend maken zijner grieven. Mocht dit het geval wezen, dan zouden wij ons geluk wenschen de zaak ter sprake gebracht te hebben en bevelen wij die in de voortdurende belangstelling onzer pers aan. Den 28™ dezer heeft te Kopenhagen de onderteekening plaats gehad eener nieuwe over eenkomst tusschen Nederland en Denemarken tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. In de voornaamste sociëteit der clericale partij te Roermond is een adres aan den koning ter teekening gelegd, waarin de verplaatsing gevraagd wordt van zeker rechterlijk ambtenaarzijnde deze om zijn handhaving van de wet op de kerk genootschappen een doorn in het oog van hen, FETJILLETOTsT. (Uit het Italiaansch (Vervolg.) I. Sedert eenige maanden was echter hare gewone neerslachtigheid toegenomen, zonder dat zij zelve kon gissen waardoor. Het was een onbestemd peinzen, een ongekend verlangen, eene pijnlijke gewaarwording, die haar het hart deed inkrimpen. Dora dacht argeloos, terwijl zij hare onwillekeurige ontroering en hare tranen verborg en de blonde lokken van haar zusje gladstreek: „Zouden alle meisjes van mijn leeftijd gevoe len wat ik voel?" Het bericht van de komst van den neef uit de stad had haar eenige afleiding en hare vroegere opgeruimdheid wedergegeven. Zij deelde het onge duld van Isabella en Gustaaf en onder den schijn van aan hun wensch toe te geven, bevredigde zij dien voor haarzelve, door eiken dag met hen naar den straatweg te gaan, op het uur dat de diligence gewoonlijk aankwam. In dat ongeduld lag een heimelijke gedachte, die bij de laatste gemeenteraadsverkiezing de over winning behaald hebben. Door den minister van buitenlandsche zaken der republiek Venezuela is in een rapport van den 26en Juni jl. aan den president voorgesteld 1° over te gaan tot de hervatting der diploma tieke betrekkingen met het Nederlandsche hof 2° een gevolmachtigd minister naar Nederland te zenden, belast met het weder aanknoopen der betrekkingen tussehen de beide landen 3° andermaal een eisch bij het Nederlandsch kabinet in te stellentot vergoeding der kosten van den opstand van Coro, in 1874 door ingeze tenen van Curagao veroorzaakt; 4° de onderhandelingen te openen over een modus vivendi, tusschen Venezuela en CuraQao, waarvan de noodzakelijkheid door den Nederland- schen minister is erkend. Een gunstige beslissing van den president werd bij. het afzenden van de mail elk oogenblik ver wacht. De minister van financiën maakt in de Staats courant bekenddat ter benoeming van hoogstens 25 aspirant-landmeters van het kadasterin de maand September e. k.te 's Gravenhage een examen zal worden gehouden. Het programma van dat examen is vastgesteld bij koninklijk besluit dd. 10 November 1874, n° 9, opgenomen in de Staats courant van 21 daaraanvolgende, n° 276. De aspirant landmeters genieten eene toelage van f 40 tot f 60 's maands en kunnen tot het examen voor landmeter bij het kadaster worden toegelaten als zjj op den 1™ Januari vau het jaarwaarin dat examen wordt gehoudenhun een en twintig ste jaar zijn ingetreden en teven3 een vol jaar als aspirant-landmeter zijn werkzaam geweest. Die tot het in de maand September te houden examen wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 20 Augustus e. k. met overlegging van de vereischte stnkken tot den minister wenden. Heden namiddag is in het lokaal Buitenlust te Utrecht de derde algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging van spoorweg artsen ge houden. Onder anderen werd daarin door dr. Kros uit Zwolle verslag uitgebracht omtrent het opnieuw ingesteld onderzoek bij machinisten en (leerling machinisten in hoever de trillende beweging der locomotieven invloed heeft op den gezondheidstoe stand dier beambten. Voorts kwamen onder meer de volgende voorstel len in behandeling: een stil verlangen 't welk zij zichzelve niet bekennen wilde. Geniet mijn kind, geniet dit laatste kalme uur uwer kindsheidDe Mei is welriekend snel voort, wees dartelheb uw broertje en zusje lief; pluk bloempjes en zing; sta de armen bij, naar uwe liefelijke gewoonte, en schud, als gij kunt, dat eerste onbestemde gevoel van liefde van n af, waardoor ge reeds het lieve blonde hoofdje Iaat hangen. II. Als ge een jong mensch ontmoet, die eenigszins boven de bonte menigte in de wereld uitmunt, ik meen niet alleen door geest, maar veelmeer ook door zachte gevoelens en goede manieren, zeg dan gerust: die heeft het geluk gehad van eene goede moeder te bezitten. Gij zult u daarin niet licht vergissen. Een dergelijk geluk was inderdaad Hendrik te beurt gevallen, die de zoon was eener vrouw, achtenswaardig zoowel om haar zielenadel, als om haar verheven verstand. Zij had vier kinderen gehad; doch drie daarvan verloren, zoodat alleen de kleine Hendrik haar overgebleven was. Die smartelijke verliezen hadden op bet gelaat van die moeder eene droefheid gegrift, die wel is waar door den tijd kalmer was geworden, maar onherstelbaar bleef. Haar lach zelfs was droevig, haar blik die vaak ten hemel geslagen werd, als zocht zij daarboven hare lievelingen die van de aarde verdwenen waren, was even droevig als ct dat de leden der Vereeniging zich verbinden om bij overlijden aaD hunne wederzijdsche weduwen of kinderen eene vaste toelage in eens te verze keren l om de aandacht der spoorweg-directies te ves tigen op het groote voordeel van op niet gebrnikte gedeelten van verschillende stations-terreinen wonin gen volgens de regels der hygiène ingericht, voor het personeel te bouwen c dat de leden der Vereeniging een onderzoek instellen naar de gesteldheid van het drinkwater bij de wachthuizen langs de lijnen en op de sta tionsterreinen d om tot de commissie voor het zieken- en ondersteuningsfonds bij de staatsspoorwegen het verzoek te richtendat het personeel van de centrale werkplaatsen der staatsspoorwegen bij zijne in dienst treding aan een geneeskundige keuring worden onderworpen. e om uit het certificaat van keuring de woor den „vallende ziekte" te doen vervallen en daar voor in de plaats te stellen „doofheid." De Synode der Nederl. Herv. kerk heeft in de week van 1926 Juli hare werkzaamheden voort gezet. De commissie voor het rapport over de bij de Synode ingekomen adressen betreffende de belijdenisvragen, door de Synode zelf gekozen, bestaat uit de heeren prof. Kuenen, Doedes, Dou- wes, Luti en Schuurbeque Boeije. Besloten is een aanschrijving te richten tot de kerkeraden in de garnizoensplaatsen om zich met de kommandanten te verstaan over het kerkgaan der militairen. Eene missive te dezer zake tot den minister van oorlog gewend, heeft geen resul taat opgeleverd. Met het drukken van den Catalogus van het synodaal archief, door d\ H. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden, bewerkt, is een aanvang gemaakt, waarvan de uitgaaf echter eerst zal kunnen geschieden, wanneer de indices der oude provinciale archieven voor den druk gereed zijn, om daarbij te worden opgenomen. De aanvragen om subsidie uit het fonds voor noodl. kerken en personen zijn ditmaal zoo talrijk en de behoeften van kerken en pastorijen vorde ren zoo dringend en spoedig voorziening, dat de daarvoor vereischte sommen het beschikbare bedrag met ongeveer f 41000 overtreffen, zoodat de synode heeft moeten besluiten tot het aanspreken van het op het grootboek ingeschreven kapitaal. hare zachte stem. Maar hare weemoedigheid be hoorde tot die soort, die het leven verteert van degenen die haar draagt, zonder anderen tot last te zijn. Altijd vriendelijk, kende zij geene ver moeienissen; en hoe lijdend en bedroefd ook, zou zij zich nooit verontschuldigd hebben van de ver vulling harer plichten, door te zeggen: „ik ben zenuwachtig," zooals tegenwoordig de dames wel eens voor gewoonte hebben. Haar echtgenoot, een ijverig, onberispelijk rechter, had zijn gezin op zijne manier lief, zonder het echter veel te toonen en hij maakte wellicht, door het verbergen zijner ware gevoelens, dezelfde vertooning die anderen, door het pronken er mede, aan den dag leggen, als zij vrouw en kinderen, zoodra er men sehen bij zijn, met liefkozingen overladen, om daardoor den naam te hebben van rechtgeaarde, liefderijke vaders. Maar de wereld bestond voor die moeder in haar eenigen zoon. Al de liefde van het kinderlijk gemoed van Hendrik, toen hij van lieverlede het leven leerde kennen, was voor zijne moeder, die zoozeer van andere vrouwen verschilde. Zij was zijne eerste leermeesteres, zijne zorgvuldige be waakster, zijne eenige vriendin geweest. Als kind aanbad hij haar uit instinct; toen hij ouder werd en om zich heen begon te zien* meenende dat elke vrouw op zijne uitverkorene moest gelijken, ver wonderde hij zich bij de ontdekking hoe groot zijne vergissing was; maar die vergelijking bewaarde ook zijn hart voor de al te lichtvaardige harts tochten, die vaak in het kind den man vernederen. De dagelijksche toelagenwelke aan de officie ren bij de aanstaande harfstmanoeuvres zullen worden toegekendzijn bepaald als volgtaan een divisie kommandant 12aan een generaal f&, aan een brigade-kom mandant f 5.50, aan een chef van den staf eener divisieeen officier van gezond heid chef van den geneeskundigen diensteen waarnemend hoofdintendanthoofdofficieren toege voegd aan een divisie-kommandant f 4aan een hoofdofficier f 2aan een kapitein f 1.75aan een luitenant f 1.50. Tevens zullen de adjudanten-onderofficier 25 cent en de overige onderofficieren en minderen 12 cent verhooging hunner soldij genieten. Omtrent den Coloradokever worden in deze dagen meer grappen verkocht dan het wezenlijke gevaar, dat ons belangrijkste volksvoedsel bedreigt, schijnt te wettigen. Ieder ziet ot droomt van Colorado-kevers. Te Amsterdam heeft men twee gewone torren als exemplaren van het gevaarlijke dier op het stadhuis gebracht, waarvan een wel tienmaal zoo groot was als de Colorado kever, die maar een weinig grooter is dan een goudhaantje. Te Grave, beweerde men, was er een geseh o t en. En hier te Middelburg liep in de laatste dagen der vorige week het gerucht dat men op eene naburige buitenplaats een geweldig blazend gedierte had aangetroffen, dat als corpus delicti alias Colorado kevermet de noodige voorzorgen natuurlijk, naar het stadhuis gevoerd zou worden, 't Bleek echter dat het blazende monster de ken merken van onzen aardappelen vijand miste. Al deze onzin moet ons echter niet blind maken voor het gevaar. In de Kölnisehe Zeitung wordt gemeld dat op een akker, grenzende aan het ter rein te Mülheim aan den Rijn, dat onlangs gezuiverd! was, opnieuw larven op een aardappelveld gevon» den zijn. De burgemeester van Mülheim begaf zich daarheen en vond, op eene oppervlakte van eenige vierkante ellen, op de aardappelstruiken een veertigtal kevcrlarven in verschilkude tijdperken van ontwikkeling. Onmiddellijk na deze ontdek king werden rondom dezen akker en een paar aan grenzende velden, greppels gegravende grotd met spaanders bestrooid, met steenkolen-benzcyl begoten en ook in de greppels die olie gestort. Daarna werd alles in brand gestoken. Nadat het vuur uitgebrand was is de grond omgespit cu zorgvuldig doorzocht of er nog poppen in te vin den waren. Eindelijk zalhet terrein nogmaals omgeploegd, met benzoyl begoten en doorgloeid Maar die groote voorliefde voor zijne moeder had ook hare kleine schaduwzijden wellicht omdat zij al te uitsluitend was. Hendrik had de kiem van alle deugden in zich, maar zijn karakter was een weinig zwak, besluiteloos, en zijn hart, gewoon om voor alle zorgen rust te vinden aan het moe derhart, had niet geleerd wat lijden is. Zoo bereikte hij zijn eenentwintigste jaar. Op aanraden zijner moeder, die gewoon was in alles voor hem te beslissen, had hij het beroep van dokter gekozen, en reeds vroegtijdig gepromoveerd, wachtte bij rijperen leeftijd en nog meer ontwik kelde kennis af om zijn vak uit te oefenen, daar hij het niet om het geld behoefde te doen. Yoor het oogenblik wijdde hij al zijne zorgen aan zijne moeder en het was een aandoenlijk schouwspel, die vrouw, niet jong meer en ziekelijk, maar toeh nog zoo schoon, te zien geleund op den arm van dien slanken, levendigen jongeling, die zijn vluggen tred matigde naar den langzainen gang zijner gezellin, en die naar hare wijze raadgevingen luisterde met eene stilzwijgende onderscheiding en eene nederige bewondering, waaruit bleek hoezeer hij gewoon was er zijn voordeel mede te doen. Wij zijn in den herfst van 185.Sedert eenige dagen was Hendrik gejaagd en droomerig. Zijne moeder klaagde niet, zij scheen veeleer levendiger, sprak meer over het verledene en maakte grootere plannen voor de toekomst. Waarom liet dus haar zoon, als hij haar aanzag, zuchtende het hoofd hangen Op een dag wandelden zij samen, volgens ge-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1