N°. 178, l'iO® Jaargang. 1877. Dinsdag 31 Juli. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen." Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Ad verten tién i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte." Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 30 Juli. FEUILLETON. Novelle van Grazia Pierantoni-Manzini. middelbiirgsche courant. Donderdag den 2™ Augustus 1877 van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOR E R.' De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Gemeente-Financïën. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien art. 219 der gemeentewet, maken bekend: dat de rekening van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1876 op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, na voorafgaande aanvraag, aldaar verkrijgbaar is. Middelburg, den 27en Juli 1877. De burgemeester en wethouders voornoem d, SCHORER. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. Aan boord van de stoomboot Middelburg no. 1 heden ochtend van hier gevaren, brak on geveer ter hoogte van het Katscheveer de zuiger stang der luchtpomp, waardoor de reis niet kon voortgezet worden. De reizigers zijn van Goes per spoortrein doorgereisd. De boot is beden mid dag hier terug gekomen ter reparatie bij de Commercie Compagnie. Het provinciaal blad van Zeeland n6. 75 bevat de mededeeling van het door de staten van Zeeland in hun vergadering van 10 November 1876 ge nomen besluit om aan den Nieuwen Passageule- polder in beheer en onderhoud als waterkeering op te dragen de beide sluizen, tot dusverre be heerd en onderhouden door de watering van den Kapitalen Dam en liggende in den waterkeerenden dijk van dien polder; welk besluit is goedgekeurd bij Zr. M". besluit van 17 dezer, n" 41. Als vervolg op het in ons nommer van 24 dezer medegedeelde omtrent de gemeenteraadsverkiezing te IJzendijke, waarvan de uitslag geweest is dat de heer F. J. Wijffels, wegens het gemis van éene stem, die op F. C. Wijffels was uitgebracht, met den heer Bekaar in herstemming moest komen, meldt het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderen's Westelijk deel het volgende. IJzendijke, 26 Juli 1877. Heden had alhier (Uit het Italiaansch.) I. Hoe liefelijk zijn de groene heuvelen welke Turijn omringen en aan den voet door de kalme stroomen der Dora besproeid worden. Wie zijne kindsheid op die bergen, onder dat dichte kas- tanjeloover heeft doorgebrachtwie bij bet vroolijke vioolspel van den blinde op het oogstfeest, of bij den wijnoogst de monferrina gedanst heeft; wie des winters in de warme stallen naar de vertel lingen der oudjes heeft zitten luisteren, terwijl het flauwe licht der ijzeren lamp, die aan den berookten zolder hing, aan de aandachtige gezich ten eene nog oplettender uitdrukking verleende, bij de verhalen van verschijningen, van dood en duivel; of wie, bij het lage haardvuur gezeten, met den eetlust van een kind de gondgeele polenta, of de versche melk uit een bruin aarden schoteltje medegegeten heeft, die kan nimmer deze oorden vergeten, noeh hunne nederige bewoners, wier eenige rijkdom bestaat in braafheid en goedhar tigheid. Mocht het der bescheiden pen, die het thans eene buitengewone zitting van den gemeenteraad plaats, ter behandeling van het protest van den heer F. J. Wijffels, tegen de jongste raadskiezing. Bij een zeer uitvoerig besluit is besloten 1°. De uitspraak van bet stembureau te wijzigen in dien zin, dat alsnog aan den heer Wijffels de stem van F. C. Wijffels worde toegekend; 2°. dientengevolge hem als den benoemde te proclameeren 3°. den verkozene afschrift van bet proces-verbaal als zoodanig gewijzigd toe te zenden, om hem te dienen als geloofsbrief; 4». de bepaalde herstemming, tot voorkoming van nuttelooze kosten en agitatie onder de kiezers, in te trekken, alsmede in verband hiermede het stembureau, bij rooster in de maand Januari benoemd, te ontbinden, en eindelijk 5®. dit besluit in afschrift mede te deelen aan de bevoegde macht, en hiervan bij middel van openbare afkondiging in de gemeente kennis te geven. De burgemeester (over wien de herstemming moet loopen) verklaarde de herstemming te zullen doen doorgaan, en benoemde op eigen hand een stembureau, terwijl hij tevens mededeelde het genomen besluit niet te willen uitvoeren. In de geldleening van hoogstens ƒ15.000,in aandeelen van f 1000, ten laste van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, is voor 24000, ingeschreven, derhalve voor 9GOO meer dan de benoodigde som. Yan de 24 aandeelen waren ingeschreven 23 aandeelen a pari en éen aandeel boven pari. Bij loting is, onder de inschrijvers a pari, over de al of niet aanvaarding hunner aanbiedingen beslist. De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op eene onder de advertentiën voorkomende oproeping tot aansluiting aan eene alhier op te richten af- deeling der vereeniging Eigen Hulp. Slechts door talrijke deelneming zal het mogelijk zijn deze tot stand te brengen en haar in staat te stellen iets wezenlijks uit te richten. Het voorloopig comité heeft zich gevormd in verstandhouding met den heer mr. C. J. Pické, -een der commissarissen van „Eigen Huip". Van het doen van bepaalde voorstellen zullen de leden van het comité zich vooralsnog onthouden, daar bij hunne voorloopige besprekingen dezelfde be zwaren zich hebben doen gelden, welke op de bijeenkomst te Goes (zie ons vorig nommer) geop perd zijn. Van de vergadering van commissarissen, welke heden te 's Hage gehouden wordt, mag met grond verwacht worden dat de noodige inlichtingen en aanwijzingen zullen uitgaan, welke noodig zijn waagt, iets van hen te vertellen, vergund zijn, ze ook bij anderen bemind te maken. In een lief dorp, gelegen aan de helling van een der groene heuvels, die Turijn omgeven, en wel juist op dien, welke zich tegenover de oude Superga, het graf der prinsen van Savoije verheft, leefde een bejaard grondeigenaar, een braaf, eerlijk man, de vader van drie kinderen. Hij was niet rijk, maar zijn huis lag te midden van een schoonen wijngaard, en zijne vruchtbare akkers strekten zich, zoover als het oog reikte, tot heel beneden in de vlakte uit. De goede Antonio had vol strekt geen muizenissen in het hoofd, vermoeide zijne hersenen niet met wijsgeerige stelsels, en besprak nimmer staatkundige of maatschappelijke vraagstukken; hij was volkomen tevreden met zijn toestand, iets heel zeldzaams ten allen tijde, en had nimmer de Voorzienigheid lastig gevallen dan alleen om nu eens wat sneeuw, dan eens wat regen of zonneschijn te vragen, naarmate dat zijne gewassen moesten uitloopen, groeien of rijpen. Reeds sedert eenige jaren had hij zijne vrouw verloren, die hij met liefde verpleegde en met zijne vrienden, als eene goede zuinige huisvrouw beweend hadmaar 't zij dat hij in de vaste overtuiging leefde dat zij thans de gelukzaligheid van het Paradijs deelachtig was, of 't zij, en dat komt mij het waarschijnlijkst voor, dat het hem niet moge lijk was om naar hartelust te werken, zonder gedurig scherts en vroolijkheid te hooren, hij had haar spoedig vergeten, leidde even als te voren om van de verschillende afdeelingen vruchtbare werkzaamheid te kunnen verwachten. Volgens officïeele kennisgave van de commissie voor den schietwedstrijd te Zierikzee, zal de in de volgende maand aldaar, in vereeniging met de Middelbnrgsche, Vlissingsche en Goesche schut terijen, te houden schietwedstrijdbij gebrek aan de noodige gelden tot dekking der kosten dit jaar niet doorgaan. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië is bij besluit van 11 Juni jl. eene voorloo pige gebieds-indeeling van het Europeesch en Inlandsch bestuur in het aan het Nederlandscb gezag onderworpen gedeelte van Groot-Atjeh vast gesteld. Het wordt daarbij verdeeld in vier districten, waarvan ieder bestuurd zal worden door een inlandsch ambtenaar, aangesteld door den gouver neur-generaal, terwijl aan den militairen en civielen bevelhebber te Atjeh worden toegevoegd drie controleurs, om onder de bevelen van den assistent resident te Kotta-Badja met de leiding van het inlandsch bestuur te worden belast. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indië door mid del van het stoomschip Friesland van de Rot- terdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rot terdam op den 4en Augustus aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede met deze gele genheid eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwa ren behooren uiterlijk in den avond van den 3™ Augustus en de brieven den daaropvolgenden dag, 's morgens vóór 11 urente Rotterdam aangeko men te zijn. In de Staats courant van 29 en 30 dezer is opgenomen het verslag van de commissiein 1877 belast geweest met het afnemen der examens van leerling apotheker (apothekersbediende). Het Utr. Dagblad bevat, naar aanleiding onzer beschouwingen over spoorwegdieverijen de volgende opmerkingen, die zoowel voor het pu bliek als voor de spoorwegbeambten behartiging verdienen Vóór alles moet bij de aflevering der goederen worden nagegaan of zij in behoorlijken toestand verkeeren, en zoo niet, dan moet men door den aanbrengenden beambte (desgevorderd in tegen woordigheid van getuigen) den slechten toestand doen constateeren. Klachten na aflevering kun nen natuurlijk in deze niets baten. Ook meer een onbezorgd leven en bekommerde zich om niets ter wereld. Met de kinderen was het echter geheel anders. Die stumpers waren wel te beklagen, nu zij van hunne moeder beroofd waren, die hen zoo lief had; vooral de oudste, Dora, die nog in de eerste meisjes jaren, juist op dien leeftijd was, waarop een tee- der, beschroomd, vrouwelijk gemoed zooveel behoef te heeft aan moederlijke raadgevingen en liefko zingen. Zij had op eens de kinderschoenen weg moeten werpen en toen zij den laatsten ademtocht der stervende opving, gevoelde zij dat zij voortaan de moeder van Gustaaf en Isabella moest zijn. O! wie gezien had hoe zorgzaam zij voor de beide kleinen was, hoe vroeg zij opstond om zelf het huis in orde te honden, en daarna haar kleine zusje met een hartelijken kus wekte, hoe zij haar broertje vermaande om toch ijverig en leer zaam te wordenen hoe zij hen door haar voorbeeld en zachte woorden aanmoedigde, die zou baar de beschermengel dier arme weezen genoemd hebben. Zie haar thans, nu de Vesperklok luidt, met haar beide lievelingen, voor het verlaten bed harer moeder geknield liggen, zooals zij gewoon waren toen die dierbare nog in leven was en luister naar het gebed 't welk zij vereenigd ten hemel zenden. „Moeder, wij willen braaf, oprecht en deugdzaam worden zooals gij ons zoudt willen hebben. Wij beloven u dat wij het ongeluk niet zullen vreezen zorg voor stevige emballage en deugdelijke slui ting zij het publiek aanbevolen. Beide laten in den regel veel te wenscben over. Op eene vergadering van aandeelhouders in de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden is uit bet verslag gebleken dat de kosten voer het bouwen van den weg de geraamde som van ƒ3,000,000 waarschijnlijk niet zonden overtreffen. Zoodra de onteigeningskosten met zekerheid zijn te bepalen, zal getracht worden de aandeelen in porteieuille uit te geven; intnsschen is de Ned. Rijnspoorweg maatschappij bereid voorschotten te geven tegen 4=1 pet., of niet meer dan zou verschuldigd zijn bij de uitgifte van nieuwe aandeelen. Aan kosten van oprichting is 18,777.34£ uitgegeven, aan kosten van aanleg ƒ820,570.64. Men schrijft ons ntt Rotterdam: Eene zeer gewichtige quaestie, de armenbedeeling en het onderwijs betreffende, is by onzen gemeen teraad aanhangig gemaakt. De bestaande verordening op het burgerlijk armbestuur bepaalt, dat het schoolgaan der kinderen van bedeelden zooveel mogelijk door raad en aan sporing wordt bevorderd. Deze bepaling heeft in der tijd, toen zij voorgesteld was, in de officieele wereld, ook buiten deze gemeente, heel wat opschudding veroorzaakt, omdat de minister Heems kerk (het was onder 't ministerie van 1866—68) weigerde haar ter bekrachtiging voor te dragen. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, werd er toen aan toegevoegd, dat aan de ouders volkomen vrijheid zou worden gelaten in de keus der school (openbare of bijzondere). Nu heeft de ervaring geleerd, dat raad en aansporing weinig baten. Het burgerlijk armbestuur is tegenover onwil, onver schilligheid of baatzucht der ouders onmachtig. De commissie voor het burgerlijk armbestuur wenscht daarom de woorden „door raad en aan sporing" te doen vervallen, om ook korting of inhouding der bedeeling te kunnen toepassen als middel om het schoolgaan der kindereu van bedeel den te bevorderen. De commissie voor de huishoudelijke verordeningen heeft zich daarmede vereenigd en voorgesteld de bepaling in te lasschen: „Bij onwil of nalatigheid der ouders om hunne kinderen onderwijs te doen ontvangen, is het armbestuur bevoegd de bedeeling geheel of gedeeltelijk in te houden." Dit voorstel is gedaan onder protest van éen der leden van de commissie, dat bezwaar maakte op grond dat men hier te doen had met leer- of schoolplicht. Hoogst waarschijnlijk zal de voorgestelde bepaling, ofschoon de keus der school aan de ouders blijft vrijgelaten, tot veel strijd in en buiten onzen wij beloven u dat wij alle gevaren zullen trot- seeren om de deugd getrouw te blijven en alleen het kwaad te ontvlieden. O moeder! Iaat nw heilig aandenken onze gids en- troost zijn." Het was Mei en een van de heerlijkste dagen, die ooit de aarde verkwikten. Dora zat voor de huisdeur over haar werk gebogen en zong op zachten toon een melodieus volksliedje, dat in de reine atmospheer der velden zacht weerklonk, en er zich met het gesjilp der vogels en den geur der rozen, in de hagen rondom den tuin, vermengde. Isabellatje en Gustaaf speelden op het grasveld en niet zelden stoorden hunne vroolijke kinder stemmen het weemoedige gezang der zuster. „Kinderen, riep zij dan met moederlijke bezorgdheid, rolt niet zoo over elkaar heen, niet zoo dicht bij de beek; Gustaaf, kom uit dien boom, Isabellatje, pas op je arme jurk Bij het hooren harer stem, lieten de kinderen, die zooveel van haar bielden, de gevaarlijke spel letjes varen, en kwamen naar haar toeloopen. Gustaaf ging op de teenen achter haar stoel staan en vatte haar met zijne magere armen om den hals, terwijl Isabella, opgewonden door het spelen, met eene hoogroode kleur, die haar zeer goed stond, voor haar kwam staan en hare witte japon met klaprozen, jonquilles en rozenbladen bestrooide. De jonge meesteres hield ze eene poos in hare armen gevangen, kuste het breede voorhoofd en het bruine haar van Gustaaf, streelde het blonde krullekopje van Isabella en gaf beide de vrijheid

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1