AANBESTEDING. mmmMM BOUWLAND, Vruchten te Velde. Een ernstige quaes tie. Correspondentie. Zeet ij dingen. Handelsberichten, Adverteatiën. DE VBTJCHTEST UIT DE HAND TE KOOP: Burgerwoonlmis met Tuin Varkensvoer bij W. G. Bil. Oblig. Hope C°. Leen. I860. 4} AANBESTEDEN; Het tiegrinden Tan de zooge naamde liOfenpoldericlie straat. Tarwe, Gerst, Erwten, bruine en zwarte Boonen en Aardappelen, volgens kavelingen op het terrein aangewezen. Westen vertrokken werd bij Cumberland aange houden. Aan een volgenden trein met twee com- pagniën infanterie gelukte het Cumberland te passeeren, maar slechts tot het eerstvolgende station Kayser. Aldaar bevonden zich sterke af- deelingen opstandelingen, die de kleine militaire macht, een groot gedeelte der militairen was te Cumberland achtergebleven ter bewaking van het station, aanvielen en zoo duchtig toetakel den dat naar Cumberland om hulp moest worden getelegrapheerd. Deze kwam, maar de honderd gezonden soldaten konden niets uitrichten; de stations van Cumberland, Kayser, Piedmont en Grafton vielen in handen der opstandelingen. Deze braken de rails op, sneden de telegraafdraden af en verstoorden alle verkeer tusschen het Westen en Oosten geheel. Te vergeefs wachtte men in Baltimore de aan komst van goederen uit het Westen, vooral van producten van den oogst en petroleum, bestemd voor de verzending. Alle zaken stonden stil. De aangerichte schade is enorm, want de grèvisten hebben het uit het Westen komende vee opge houden en laten het grootendeels omkomen, terwijl het koren, petroleum en andere vrachtgoederen worden vernield af beschadigd. Terwijl in Cumberland en omstreken het oproer woedde was de werkstaking ook in andere oorden op onrustbarende wijze toegenomen. De centrale afdeeling van de Ohio- en Baltimore spoorweg maatschappij was evenals de lijn naar Chicago in handen der opstandelingen gevallen, en daar ook in New-York en Columbus de opstandelingen schan delijk huishielden en de plaatselijke militie even min in staat scheen de orde te herstellen, moest ook de gouverneur van Ohio militaire hulp inroepen. Reeds den 19en dezer brak ook de grève onder de geëmploieerden van den Pennsylvania-spoorweg uit en den 20en was de geheele lijn in handen dei- opstandelingen. De stad Pittsburg, de petroleum, ijzer- en kolenkoningin van de geheele Unie, viel bijna geheel in de macht der opstandelingen. Hier hadden de ernstigste onregelmatigheden plaats, terwijl de vrees, dat zij zich verder zouden uit breiden, niet ongegrond is geweest. Zoo wordt gemeld, dat niet alleen op de Ohio maar ook op de Mississippilijn de grève is uitgebrokenen dat de geëmploieerden der Paeiiicbaan gedreigd hebben het voorbeeld der anderen te volgen, daar zij eene onlangs ingevoerde loonsverlaging willen zien opgeheven. Ja zelfs in Engelsch Canada moeten de heeren spoorwegbeambten niet ongeneigd zijn aan het oproer deel te nemendat, hoe men het ook moge afkeuren in ieder geval flink is aangelegd en doorgezet. Toen den 20en dezer ook de Eriebaan dezelfde die vroeger door James Fiskzaliger gedachtenis, werd beheerd in de zaak werd betrokken, besloten de gouverneurs van Maryland, Pennsyl- vanie en Ohio de milities der groote steden hunner staten als hulp aan te bieden. De regimenten van Philadelphia, Ohio, Columbia en Rochester werden gemobiliseerd en bezetten in de eerste plaats de stations dier stedenom zich vervolgens met de bewaking der lijnen te belasten. Toen eerst bleek het met welke lieden de regeering te doen kreeg. Het gepeupelde heffe des volks sloot zich bij de opstandelingen aan. Een bataljon militie, dat te Baltimore uit hot arsenaal kwam, werd door ongeveer 5000 opstandelingen met ge weerschoten en steenworpen aangevallen. De militie verdedigde zich en schoot 10 personen dood, terwijl 30 gewond werden. Het gepeupel stak het station in brand en gedroeg zich zoo schandelijk dat het regiment in de stad moest blijven. Daar de werkstaking zich al verder en verder uitbreidde, ook over de Atlantic and Great Wes tern Line tot St. Louismoesten voortdurend nieuwe regimenten worden ontboden. Daar het op sommige plaatsen aan de opstandelingen ge lukt is de arsenalen der militie te bemachtigen, zijn zij thans in het bezit van vuurwapens en munitiezoodat het niet gemakkelijk zal wezen de verblinde aanvoerders in handen te krijgen. De regeering is volkomen overtuigd van den moeilijken en gevaarlijken toestand en heeft daarom last gegeven tot het concentreeren van groote troepenafdeelingen. De heden ontvangen berichten uit New York melden weder verbetering in den toestand. Over het algemeen is de rust hersteldhoewel te Chi cago St. LouisLouisville en San Francisco nog groote agitatie beerscht. Te Chicago waren eer gisteren avond opnieuw ongeregeldheden voorge vallen; de militie had op de opstandelingen ge schoten en 15 gedood. De grèvisten van den Erie-spoorweg en den New York Central hebben den arbeid hervat en toegestemd in eene vermin dering van hun loon. Het werklieden-comité heeft aan de regeering een memorandum aangeboden met verzoek om eene arbitrage voor te stellen en daardoor een einde te maken aan de grève. Eergisteren hebben de mijnwerkers in de vallei van Lockmaria den arbeid gestaaktde machinis ten hebben hunne posten verlaten en het water in de mijnen laten loopen. Geheel de studeerende jongelingschap in Duitsch- land heeft gedurende eenige weken in een zenuw achtige spanning verkeerd tengevolge van het ontslag van een der privaatdocenten aan de hoo- geschool te Berlijn, d'. Dühring. Het ontslag was gebaseerd op ongepaste uitdrukkingen van dr. Dühring jegens zijne collega's, de hoogleeraars. De beweging, daardoor ontstaan, leidt de Volks Zeitung tot de .vraag: „Hoe komt het toch, dat een deel der studeerende jeugd zich, onder den schijn van een kamp voor de vrijheid, zoo licht laat verleiden, om op den dwaalweg der stelsel matige demagogie te treden?" Het antwoord, door genoemd orgaan hierop ge geven zouden wij met het oog op onze eigene toestanden van toepassing kunnen maken op een geheel andere vraag. De grondslag van die verontrustende dwaling onzer ontwikkelde jongelingschap zegt de Volks Zeitung ligt in de onv erantwoor- delijke veronachtzaming van alle politiek onderwijs opal onze scholen en inrichtingen. Bij de opleiding der jeugd wordt geen het minste werk gemaakt van kennis van de grondwettige organisatie, van begrippen van staatkundige beginselen, noch ook van de aankweeking van een politiek ontwikkelde bur gerij. Het onderwijs op de scholen berust nog op de grondslagen van voor 1848, toen geen politieke burge rij bestond en de almacht van de overheid werd beschouwd als een uitvloeisel van de goddelijke genade. De scholen van den minsten tot den hoogsten rang zijn nog geheel op den voet alsof in het staats- en volkenrecht niets was veranderd. In het werkelijke leven is het daarentegen geheel anders gesteld. Een jong mensch, die de scholen heeft afgeloopen en daarin niets van de rechten en plichten van een politiek vrije burgerij heeft vernomen, verkrijgt binnen enkele jaren de hoogste mate van politieke rechten, waardoor hij geroepen wordt tot de verkiezing van volksvertegenwoor digers, die moeten waken voor de handhaving van het recht, moeten toezien op de administratie, den welstand des volks moeten bevorderen, de wetten bespreken en vaststellen. Nu zou men zeggen, dat hoe dieper het vrije, algemeene en geheime kiesrecht ingrijpt in geheel het wezen van het grondwettige leven, de politieke vorming en oplei ding der jeugd des te zorgvuldiger en nauwge zetter moest worden ter harte genomen. Tot zoover de Volks-Zeitung. Zou hetgeen zij antwoordt op de bovengestelde vraag niet grooten deels de redenen verklaren van de bij ons heer- schende onverschilligheid ten aanzien van verkie zingen en andere politieke handelingen? Niet alleen wordt het meer speciale politieke onderwijs op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs geheel veronachtzaamd, maar zelfs wordt dat in de be ginselen der staatsinstellingen er dikwijls zeer onvoldoende gegeven, terwijl er op de lagere scholen in den regel niets van komt. Voor het hooger onderwijs kan misschien op dit gebied met de reorganisatie een beter tijdperk aanbreken, maar als men nagaat wat tot nogtoe zelfs de jongelui die de academie verlieten, voor zooveel zij er geen speciale studie van maakten, van onze staatsinstel lingen en onze politieke toestanden kenden, kan het geen verwondering baren dat over het algemeen de politieke ontwikkeling der natie zoo gering is. De quaestie door de Volks Zeitung opgeworpen verdient daarom zeer de aandacht en wij eindigen eenigszins gewijzigd met hare woorden„Indien de minister van binnenlandsche zaken bij gelegen heid eener inspectie van onze gymnasia, hoogere burgerscholen en openbare scholen het gezamen lijke personeel leeraren, van de directeuren, rectoren en hoofdonderwijzers af tot den geringsten kweekeling toe eens wilde vragen hoe eenig artikel van de NederJandsche grondwet luidt, zou hij, door de algemeene verlegenheid die daardoor zou ont staan, de overtuiging erlangen dat nog niets ge schied is noch ook geschieden kan voor een betere staatsburgerlijke vorming der jeugd." Het stuk van B. te V. kan heden niet geplaatst worden omdat het papier (alweder!) aan beide kanten beschreven is. Van Vlissingen vertrokken de Engelsehe stoom boot Carbon, gezagv. Chicken, in ballast naar Sunderland. Vertrokken naar zee de Russische oorlogs korvet Bogatyr, kommandant Chafroff. fPrïfzeia van effecten. Amsterdam, 27 Juli. 28 Juli. Biederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C". 18556® serie. 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 18645 Loten 1866,5 64} 64} 77| - lOOfjflOl 102} 102J 102} 102^ 10li 101i 103} 103} 74 98} 57A 57}} 79| 79} 90}} 91} 81} 81$ 81A 81} 129} 130 129} 130} Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2® a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warsckau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 1868.7 Ooi. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul&Pae.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 18634} Obl. 18655 81} 81} 63} 63^ 63} 72} 72} 40} S r> 103} 103} n 82}} V 77} n 38 38 46 46 86} 83 87} 85} 851 n n 79} 80} go 1 48} 54} 54}} 54} 54} 50} 50}} n 50 n 107} 108} 91} 91} 107} 65} j? 69 n 40} 40} j? 11} li-Ar n 10} 10}} 50} 50} 9} 9} n 7} 7} 104} 99} 99} 54} 54} 99} 99} 46} 46} 83 75} 73}} 74 97} 97} 86 95} 95} Prjjzen wan coupons. Amsterdam 28 Juli. Metall. f 20.30dito zilver f 22.05; Div. Eng. per f 11.87}; Eng. Portugal per f 12.02} Spaansehe piasters .51Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.46. Amsterdam 27 Juli. Metall. f 20.27}dito zilver f 22.05Div. Eng. per 11.87} Eng. Russen per 12.02}; Eng. Portugal per 12.02}; Frans. 47.70Belg. f 47.70Pruis, f 58.70 Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ1.23}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sehe piasters f Spaansehe binnenlandsche .49; Amerikaansche dollars 2.45}papier 2.31 8 Augustus 1877, viert de Wed. RöMER, geb. Sixke, wonende op den Molenberg, K 86 alhier, haar 9i8te verjaardag in behoeftige omstan digheden. Heden ontving ik het treurig bericht, dat mijne schoonzuster Mevrouw de Weduwe L. HOUT KOPER, geboren Lüth, te Utrecht is overleden. Middelburg, Wed. J. F. LüTH, 27 Juli 1877. Bomme. Eenige kennisgeving. De weduwe en ouders van den geliefden echt genoot en zoon K. FRET, betuigen hunnen dank aan alle vrienden en bekenden, voor de hartelijke bewijzen van deelneming in hun treffend verlies. Bij vonnis der Arrondissements-Reehtbank te Middelburg, van den 27en Juni is Scheiding van Tafel en Bed uitgesproken tusschen ABRAM VAN NEUREN, particulier, wonende te Wisse, als gedaagde, en MAATJE DE JAGER, particuliere, wonende te Baarland, als eischeres. M. JACQ. DE WITT HAMER, Procureur. Het Bestuur van het waterschap LOVENen WILLEMSKERKEzal op Dinsdag den lden Augustus IS?7, des namiddags te 3 uren, te Hoek, in de herberg van P. Bareman, in het openbaar De besteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens 441 der A. V., echter met deze wijziging dat de inschrijvingsbiljetten vóór 2 uren van den dag der besteding vrachtvrij moeten zijn bezorgd ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Ter Neuzen. Het bestek zal, van af den 2811 Augustus a. s., ter inzage liggen ten kantore van den Ontvanger- Griffier en is, op franco aanvraag tegen dadelijke betaling der kosten ad 50 cent, bij hem verkrijgbaar. Informatiën zijn te bekomen bij het Bestuur voornoemd. De aanwijs zal geschieden Zaterdag en Maandag de besteding voorafgaande, telkens des namiddags van 2 tot 2 uren. Ter Neuzen, den 27™ Juli 1877. Het Bestunr voornoemd, P. SCHEELE, Dijkgraaf. J. STURM, Ontvanger-Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Arncmuitlcn zullen op Frijdag den 8™ Au gustus e. k., des voormiddags te 11 uren, in het Gemeentehuis, bij enkele inschrijving, voor den tijd van driejaren trachten te VERPACHTEN: He jaehi der gemeente Arneinniden. De voorwaarden liggen van heden af op de gemeente-secretarie ter inzage. ArnemuideD, den 28 Juli 1877. Burgemeester en wethouders voornoemd, C. J. CRUCQ. De Secretaris, J. VAN DER WEELE, LS. De Notaris P. LOEFF zal, op Woensdag den len Augustus IS?7, om 1© uiren des voormiddags, te BIeliskerke in de Herberg bewoond door Iz. MATTHIJSSE, in het openbaar TE AANBIEDEN: met HUIS, SCHUUR en verderen TIMMER, ERF, TUIN en BOOMGAARD te Mariekerke, gemeente Meliskerke, en 5 Perceeleu gelegen te Mariekerke, gemeente Meliskerke, 2 aan den Krommenhoekschen weg, 2 aan den Straatweg tegen de hofstede van S. WISSE Pz., en éen vooraan in den Kloosterweg. Alles in ge bruik bij den eigenaar JACOBUS POPPE. Voor aanwijzing der perceelen ver voege men zich bij IZAaK GESCHIERE te Mariekerke en voor nadere inlichting ten kantore van den Notaris, te Koudekerke. De Notaris J. A. DE WOLFF zal, op Woens dag den len Augustas 1877, des namiddags om ÉEN UUR, in de Uitspanning „de Zwaan" gemeente Oost- en West-Souburg, presenteeren te verkoojten wassende op ongeveer 4 hectaren 49 aren Bouw land in het Midden Kroonwerk, gemeente Vlis singen, laatst in pacht bij wijlen JACOBUS BLAAS, bestaande in: Aanwijzing zal geschieden Dinsdag te voren, 's namiddags van 2 tot 5 uren. een zeer goed onderhouden te MIDDELBURG, voorzien van droge Kel der, Gasleiding, Regen- en Welwater en verdere gemakken. Te bevragen bij den heer G. J. WILL, Gort straat te Middelburg. Hofleveranciers en geoctroieerd door Z. M. den Koning J. D. SCHMIDT CÖMP., te Rot terdam. Bekroond met Zilveren en Bronzen Medailles Stoomzagerij voor krom en ander zaagwerk handel in Mahoniehout enz. D. J. DR0NKERS, VLASMARKT L 7, In Comestibles en Koloniale waren. Chin. Gember merk Chyloong, zeer voordeelig in prijs, Jap. Soya, Eng. Saucen, Tafelzuur, Tafelzout, Schildpadsoep, Juliennesoep, fijne Tafeloliën. Mooie harde witte Erwten 8.25 per 80 kilogr. blanke Rogge f 7, mooie Gerst f 5.80, Maïs of Turksche Tarwe 6.75 per 75 kilogr., dat is maar 9 centen per kilogr., en eene ruime voorraad puike Walchersche Tarwebloem, uit mijn eigen builderij, voor 14 cent per 5 hectogr.Tarwemeel om brood te bakken 20 cent per kilogr. Benaauwdheid Hardnekkige Hoost. Aandoeningen der Ademhalings-Organen Genezing door het gebroikv^hetl en de Cïgaren van GICQïJEIj, phar macien Klasse aan.de school UPanjs. F f .50 de Doos; F. O.©O de halve Doos Verkrijgbaar In de voornaamste Apotheken. Middelburg. VAN DE KAMER,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3