Teiegraphische berichten. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. SVlarine en leger. Koloniën. Thermometerstand. Staten-Greneraal. niet gekozen ware of bedankt hadde. Zijn persoon tengevolge van zijn ambt, geeft een te exclusief karakter aan bet streven der vereeniging, doet te veel den godsdienst op den voorgrond treden; en evenzeer als wij in Eoermond de houding der geestelijken moeten afkeuren, evenzoo doen wij dit ook bij deze quaestie. Men strijde slechts onder de banier van vooruitgang, dan heeft men niet te vreezen, dat er later verwarring ontsta, en dat er, wat nog erger is, godsdiensthaat worde gekweekt, waardoor het gansche doel wordt voorbijgestreefd." Het voornemen bestaat Donderdag a. met 140 kinderenleerlingen van de hoogste klassen der scholen F en G (min- en onvermogenden) alhier, als belooning voor getrouw schoolbezoek in 1876, daar zij minder dan 8 schooltijden hebben verzuimd, met een lltal rijtuigen een speelrit te doen over Vrouwepolder en Domburg. De schoolkinderen te Borssele hadden den 19en dezer een genoegelijken dag. Bij gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van den burgemeester dier gemeente, werden zij alle in de Bchool feestelijk onthaald en ontvingen kleine geschenken. Tenbuize van den burgemeester zongen zij een toepasselijk lied, terwijl ook van andere zijden aan het feest vierend echtpaar vele blijken van belangstelling weiden aangeboden. De nog al gerucht gemaakt hebbende kerkelijke quaestie te Baarland is als geëindigd te beschou wen. Het ontbrekend personeel bij de besturen is aangevuld bij den kerkeraad door A. J. A. Hoog vliet, terwijl tot notabelen zijn gekozen A. M. Dronkers en J. de Jonge. (N. G. Ct.) De kapitein ter zee W. F. L. de Vriese, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en van daar den 13en dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Door de afdeeling Lekkerkerk c. a. der Holl. maatschappij van landbouw wordt gratis aan de arbeidende klasse een voorbehoedmiddel tegen de varkensziekte uitgereikt. Dit middel, dat aanbe veling in ruimen kring verdient, bestaat uit 7 deelen gemalen krijt en éen deel ijzerroest. Drie lepels daags moeten het varken worden ingegeven. Bp het departement van koloniën is per telegram -uit Indië het bericht ontvangen dat de sultan van Djokjokarta is overleden. BIHNEHLAND. 's Clraveithage. De plechtige uitreiking dei- toegekende eereblijken aan de Nederlandsche in zenders op de wereldtentoonstelling te Philadelphia heeft heden plaats gehad. De minister van binnen- landsche zaken hield daarby eene aanspraak, die door den Amerikaanschen gezant beantwoord werd. De heeren von Baumhauer, Eigemann en van Kerkwijk, leden der hoofdcommissie, werden be noemd, eerstgenoemde tot kommandeur en de beide anderen tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Merkuriusberg de hoogste, 672 M. boven zee, circa 2400 voet. De toren alhier biedt over het woud naar Baden-Baden een schoon uitzicht aan. De berg ontving zijn naam naar een Yotiv-steen, uit den Eomeinschen tijd hier gevondeneen kopie er van bevindt zich nog hier. Het grootste gedeelte van het om Baden-Baden liggende woud behoort aan de stad zelve. Wan neer men langs den weg voor de „Trinkhaile" wandelt, merkt men van tijd tot tijd, dat deheete waterdamp der geneeskrachtige bronnen uit den bodem ontsnapt, wellicht uit de pijpen, die het water uit dertien heete bronnen, welke aan den voet van den slotberg liggen, naar de „Trinkhaile" voeren. Het water heeft eene warmte van 37°54° E. d. i. van 115— 153° F. en bevat hoofd zakeiyk chloornatrium zwavelzure kalk dubbel kool zure kalk, chlorcalcium en kiezelaarde, en strekt vooral tot genezing van jicht en rheumatiek, onder buikskwalen, enz. Het wordt voorbad- en drink water gebruikt. Eens, tegen het einde der 15° eeuw, zoo luidt het verhaal, drong de vernielende pest in Duitsch- land door. De markgraaf Karei I van Baden overleed ook aan deze ziekte te Pforzheim, waar hy toen zijne residentie had. Zijne echtgenoot, Catharina van Oostenrijk, vluchtte met hare twee jonge kinderen, Frederik en Margaretha,naar het kasteol „Hohenboden," meestal het „Oude slot" geheeten, waar zij dagen vol on gerustheid doorbracht, want de ziekte naderde jneer en meer hare wijkplaats en iedere dag bracht BDITESUND. St. Petersburg. Volgens hier ontvangen bericht zouden de Turken de witte vlag geheschen en onderhandelingen aangeknoopt hebben, doch bij het naderen van den Eussischen parlementair en troepen zouden zij plotseling het vuur geopend hebben. Yew-York. Het spoorwegverkeer is algemeen geschorst. De werklieden maken gemeene zaak met de werkstakers. In vele steden maakt men zich ernstig ongerust. Kuim een veertigtal onderofficieren en korpo raals der schutterij alhier leden en buitengewone leden der sociëteit „Door de wapens vrienden", vereenigen zich heden middag aan een gemeen- schappeiyk diner te Domburg. Niet alleen de Nieuwe waterweg naar Bot terdam maar ook het kanaal van IJmniden wordt door de zorg van het departement van marine in kaart gebracht. In de katholieke kapel op het Binnenhof te 'sHage, welk gebouw door den staat is aange kocht met het oog op de verbouwing van het Binnenhof, is Zondag voor het laatst op buiten gewoon plechtige wijze dienst gehouden waarna het Allerheiligste in optocht door de kerk rond gedragen en vervolgens naar de kerk in de Oude Molstraat overgebracht werd. Deze kapelwaarvan de bouw uit den tijd van graaf Willem II van Holland dagteekentwerd in het begin der 17" eeuw bestemd voor den dienst der Waalsch-gereformeerde gemeente. Herbouwd na een branddie in 1642 de kerk by na geheel in de aseh legde, werd ze in 1685 vergroot en kwam ze in 1807 weder in eigendom bij de kath. gemeentedaar de Waalsche gemeente een ander gebouw ia het Noordeinde had verkregen. De cipier der cellulaire gevangenis te Eoermond die, ten gevolge van de geheimzinnige ontvluchting van twee gevangenen, voorloopig geschorst was, is naar Doetiuchem overgeplaatst als eerste be waarder. De bij die gelegenheid dienstdoende bewaarster is ontslagen en de bewaarder met zes weken schorsing gestraft. Zaterdag is op Villa Eiva te Scheveningen aan eene kortstondige hevige ziekte plotseling bezweken de heer P. van Santen, een der meest ondernemende en gelukkige uitgevers in ons land, mede oprichter o. a. van het Nieuws van den Dag. Al zijne uitgaven getuigen van zijn doorzicht in zaken en zijn moed en pver om ze tot een goed einde te brengen. De Nederlandsche boekhandel verliest aan hem veel, en ook zpne vele vrienden gevoelen zeer den slag, door zijn plotseiingen dood in den bloei des levens hun toegebracht. ArrihCt.) Op de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam is een tekort overgebleven dat, behalve het waar borgfonds, nog f 4000 beliep. Een vermogend persoon heeft deze som thans voor zijne rekening- genomen. Door het hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp" is thans, ingevolge besluit der algemeene vergaderingnaar de verschillende gemeenten, waar zich leden bevinden, eene ljjst dier leden gezonden, ten einde kan worden over gegaan tot de vorming van districts-vereenigingen. De nijverheidscrisis duurt te Luik steeds voortin schier al de fabrieken dankt men werk lieden af. In de werkhuizen van de Société de construction St.-Léonard, waar vroeger 800 perso nen arbeidden, werken sedert 1 Juli nog 73 man. In den zoölogischen .tnin te Brussel heerscht de veepest. Alle maatregelen zijn genomen om ver spreiding tegen te gaan en het kwaad te keeren. Engeland mocht roem dragen op E. Napier, opuieuw ongelukkige tydingen. Eindelijk niet meer wetende wat te doen en vreezende voor het leven harer kinderen, betrok zij het vertrek in het hoogste gedeelte van den toren gelegen, dat zij voor langen tijd van mondvoorraad en de noodzakelijkste be hoeften deed voorzien, terwijl niemand by haar werd toegelaten dan een oud dienaar, die eiken morgen den trap opkwam om brood, versch water en wat de vorstin verder noodig had, te brengen. In deze eenzaamheid geloofde d© prinses met hare kinderen zooveel te meer behoed te zpn voor de pest, als het zachte zomerweer haar ver gunde, eenige uren per dag in de ruime lucht op de tinnen des torens door te brengen; waar de kinderen zich konden vermaken met allerlei soor ten van spelen. Eens dat beiden, moe van 't spelen, ingeslapen waren in een hoek van het plat van den toren, oefenden de diepe kalmte en vrede, die er over de omgeving heerschten, eveneens een diepen indruk op de vorstin-weduwe uit, die zich oploste in een vurig gebed en dankbetuigingen, omdat de hemel haar tot nu onder zijne godde- ïyke bescherming had genomen, waarbij zij nog een ander gebed voegde, om haar ook in 't ver volg te bewaren. Terwijl de vorstin geknield op den vloer van den toren nog in ontroering ver keerde, deed zich eensklaps eene wonderbare verschyniiig aan haar voor. Omringd door de stralen van een hemelsche glorie daalde de Heilige Maagd, de Moeder Gods, uit den hemel, zwevende in do lucht, terwijl de wolken, die aan hare zijde schitterden, zich in verschillende figuren werktuigkundige en scheepsbouwmeester," nu eenige maanden geleden te Glasgow overleden. Hij was de bouwmeester van de Persia, Scotia, Bérénice en zoovele andere schepen, welke sedert als type bij de Engelsche marine zpn aangenomen. Meer dan 100 vaartuigen werden uit zijne werk plaatsen ten behoeve van de Engelsche en Fransche marine en den handel afgeleverd. De eerste stoom- booten voor de transatlantische vaart waren door hem ontworpen en in de vaart gebracht. De bouw van ijzeren schepen vond in hem een warm voor stander. Het leven van Napier is voorbeeldig en treffend als dat van een Watt, een Stephenson on anderen, onze meesters en voorgangers op zoo menig gebied, en die voor de industrie zpn geweest, wat de groote klassieke schnj vers der oudheid voor de letteren en kunsten waren. Napier werd 18 Jnni 1791 te Dumbarton in Schotland geboren. Zijn vader, een nederig doch bekwaam smid, verlangende dat zpn zoon eene goede opvoeding zou hebben, deed hem schoolon derwijs te Dumbarton genieten. Op 14jarigen leeftijd waren de Latijnsche, Grieksche en Fransche talen den jongeling even eigen als de reken-, meet- en werktuigkunde, voor welke laatste hij eene bijzon dere: voorkeur had, evenals voor de bouwkunde, welke hij zich 's avonds in zijn vrijen tijd eigen maakte. Afgaande op de goede getuigenissen, welke zijn onderwijzers omtrent hem aflegden, wilde zij n vader hem te Eainburg hooger onderwijs doen genieten opzijn verzoek echter trad de jongeling als leerling in dienst bp een werktuigkundige. Na tweejarigen arbeid bij dezen, ging hij tot de werkplaats van zijn vader over, om dezen met raad en daad bp te staan in de vervaardiging van machines ten behoeve van het drukken van kleuren op katoenen stoffen. In 1812 verliet Napier Dumbarton, om naar Edinburg te gaan. Na zich aldaar te hebben moeten tevreden stellen met een weekloon van 10 shilling als gewoon werkman, kwam hij in dienst bij den werktuig kundige Lang te Glasgow, met het gunstig gevolg dat hij in 1815 voor eigen rekening eene smederij aldaar overnam, waarin hij aanvankelijk met twee arbeiders werkte. Aan het hoofd dezer zaak stierf hp, met een personeel van 3000 man. (S toompost.) Op de plaats waar te Eome eenmaal de tem pel van den Capitolinischen Zeus stond verheft zich thans de eenvoudige basilika Santa Maria d'Ara Celi. Honderd vier en twintig treden moeten door de geloovigen worden beklommendie zich op Kerstmis aldaar op de zonderlingste wpze willen laten stichten. Zp luisteren dan aandachtig naar kinderen beneden de acht jaren die, op een tafel geplaatst, goed van buiten geleerde preeken uit spreken en voortdurend naar een decoratie wijzen, die de geboorte van het kindjezus {ham lino) voorstelt. De Capitolinische Zeus kan er trotsch op wezen, dat onder zijn heersehappp zulk een wonderlijke en smakelooze vermenging van comedie en vroomheid ondenkbaar was. De gezamenlijke straten van Londen hebben eene lengte van 7000 mplen en worden steeds zuiver en schoon gehouden. Daartoe zijn voort durend 14,000 arbeiders met 6000 paarden en 2400 karren aan het werk. De hoofdopzichter geniet een inkomen van 2000 pond sterling: 24,000. Het werk wordt des zomers en winters, bp dag en nacht onophoudelijk voortgezethet eigenlijke vegen geschiedt des nachts. Dat de bloemenverkoopsters te Parijs soms goede zaken maken blijkt uit de buitengewone in komsten die b. v. een der Parijsche bloemenmeisjes, de sehoone Isabella genaamd, te beurt vielen. Eeeds onder het keizerrijk verdiende zij veel geld. De Jockey-club alleen betaalde baar jaarlijks 10,000 franken; baron Eothschild gaf haar voor hare veranderden, waarvan de eene het klooster van Lichtenthal voorstelde, en de andere de heete waterbronnen van Baden-Baden. De koningin des Hemels hoog genadiglijk het hoofd met eene uitdrukking van hemelsche goed heid; wees eerst met de rechterhand op de slapende elkander omstrengeld houdende kinderen, die in hunne slaap lachten, en wees vervolgens op de kloosterkerk naast haar, en met de linkerhand naar de warme bronnen, die op hetzelfde oogenblik tot eene aanmerkelpke hoogte begonnen te sprin gen en hare dampen naar alle zpden verspreidden, waarna de hemelsche versehpning weer verdween. In hare opgewekte verbeelding veronderstelde de vrome prinses, dat het gezicht haar had willen doen weten, dat zij hare beide kinderen moest wpden aan den dienst des Heeren, wanneer zij voor de pest bewaard bleven en dat het alsdan de stads heete baden waren, die hulp moesten brengen tegen de ramp. Den volgenden morgen gaf de vorstin bevel om alle bronnen te openen en die in de straten te doen uitloopen, opdat de dampen zich over den geheelen omtrek verspreidden. Van ditoogenblik af verminderde de ziekte, zij eischte hoe langer hoe minder slachtoffers en verdween eindelijk ge heel; men zag weldra geen andere overblijfselen meer dan de rouw en tranen van hen, aan wie zy de naaste bloedverwanten of wat hun het liefst was, had ontroofd. De vorstin Margaretha nam later in het klooster te Lichtenthal den sluier aan, terwijl de prins jaariyksche leveranties 6000 franken. Zjj bezit twee villa's, die op een waarde van 200,000 fran ken worden geschat. Bij de militaire manoeuvres in het kamp de la Lande in Frankrijk is een luitenant van het 11e regiment dragonders te midden eener charge van zpn paard gevallen en door de hoeven der over hem heengaande paarden zoozeer gewond, dat hij aan do gevolgen is overleden. Eene vrouwelijke dentisiemevr. Enault, te Gent, heeft zich bp het volk aldaar zoo bemind weten te maken dat men Zaterdag de paarden van haar rytuig heeft afgespannen en haar, te midden eener juichende menigte, langs den Kouter naar haar hotel gebracht heeft. Deze bewondering voor mevr. Enault is niet gegrond op hare bekwaam heid in het tandentrekken, maar op hare liefda digheid, daar zp herhaaldelpk hare ontvangsten gedurende een geheelen dag aan de armen te Gent geschonken heeft en daartoe Zaterdag o. a. weder 334 franken aan het bureau van weldadig heid afstond. 23 Juli. 's av. 11 u. 69 gr. 24 's morg. 7 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 68 gr. Regeling van het auteursrecht, Met vruchtbare gebruikmaking van het in 1860 door de „Vereeniging tot bevordering van de be langen des boekhandels" bij de regeering ingezon den ontwerp, heeft deze een wetsvoordracht inge diend tot nieuwe wettelijke regeling van het auteursrecht. Deze voordracht regelt alleen het recht van schrijvers van letterkundige werken, benevens van die werken, welke, aan eerstgenoemden zeer nauw verwant, insgelijks een voorwerp van den boekhandel uitmaken. Uitgesloten zpn de voortbrengselen van schilder en beeldhouwkunst. De regeling van het auteurs recht daarop is aan een afzonderlijke wet voorbe houden. Aan de andere zijde is er echter naar gestreefd om, binnen den kring dezer wettelijke regeling, nauwlettend acht te slaan op al de verschillende vormen waarin dat auteursrecht zich openbaart. De auteur alleen is bevoegd om over zijn werk te beschikken, om de materieele voordeelen die zpn arbeid afwerpt, te genieten of te doen genieten. Op deze uitsluitende bevoegdheid kan inbreuk gemaakt worden, hetzp door het zonder toestem ming des auteurs door den druk gemeen maken van hetgeen óf gedrukt óf nog ongedrukt (hand schriften, voordrachten) is, hetzij door wederrech- teipke uit of opvoering. In aansluiting aan de Duitsche wet wordt verder voorgesteld om het vertalingsrecht op uitgegeven werken slechts te vergunnen voor een termpn van vpt jaren, en dan nog alleen indien de auteur zich dat recht uitdrukkelijk heeft voorbehouden en daarvan binnen drie jaren na de eerste uitgaaf volledig heeft gebruik gemaakt. Internationaal zal moeten worden geregeld het vertalingsrecht tegenover buitenlandsche vertalers en auteurs. Wettelijke toekenning van een zoogenaamd prioriteitsrecht ten voordeele van den eersten ver taler van een buitenlandsch werk, schijnt niet wenschelijk. Het auteursrecht wordt bij de nieuwe regeling erkend voor een zeker aantal jaren na de eerste uitgaaf. Daaromtrent bepalen de artt. 12, 13 en 14 van het ontwerp het volgende „Het auteursrecht van door den druk gemeen gemaakte werken dnurt vpftig jaren na de eerste uitgave. „Indien de auteur dezen termijn overleeft en zijn recht niet aan een ander heeft overgedragen, behoudt hp dat recht levenslang. „Het auteursrecht van niet door den druk ge meen gemaakte werken duurt tijdens het leven van den auteur en dertig jaren na zpn dood. „Het auteursrecht van mondelinge voordrachten duurt vijftig jaren, te rekenen van den dag waarop zij voor de eerste maal gehouden zijn. „Indien de auteur dezen termijn overleeft en Frederik zich in den geestelpken stand begaf; hij stierf, nadat hij de bisschoppelijke waardigheid te Utrecht had bekleed. Een schoon monument is ter zpner eere opgericht in de parochiale kerk te Baden Baden. Is dit niet een voorbeeld van uitstekende rtclame, en is het wonder, dat zulke geneeskrachtige wateren jaarlijks thans circa 50,000 bezoekers trekken, hieronder de doorreizenden gerekend? Met Wies- baden is Baden-Baden zeker de meest bezochte badplaats van Europa. De galerp der „Trinkhaile" te Baden-Baden is versierd met muurschilderingen, genomen naar aanleiding van verschillende plaatsen en legenden der omstreken, z. a. deMummelsee, de Grafensprung, de Waterval te Allerheiligen, de IJbnrg en anderen. Daar een ander gedeelte van het Schwarzwald te ver van Baden-Baden verwijderd was om daar ons hpied a terre" te houden, namen wp eene spoorkaart naar Triberg. Vooral van Offenburg, waar de spoorweglijn door het Kinsingdal naar Triburg afwijkt, is de natuur schilderachtig en prachtig. Behalve eenige andere kleine stations gaat men voorbij Gengen- baeb, Zeil, Eastach, Hausach en Homberg. Het Kinzingdal is een zeer vruchtbaar dalde wijnstok en de granen stonden hier in volle pracht. Wor$4 nrwlgS).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2