N°. 173, l'20e Jaargang. Woensdag 25 Juli. 1(3 i i. Dit blad verschijnt a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiên 5 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. Ie Brussel en Parijs. LAGER ONDERWIJS. Middelburg, 24 Juli, FEXJIJL.LE0:O3Sr. REIS-INDRUKKEN, Rijksbelastingen. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij kern ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 21en Juli 1877, invorderbaar verklaard kohier dur persoDeele belasting n°. 4 voor het dienstjaar 1877/8, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hun dienst achter te laten, indachtig maakt op de (gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belaating van den 9en April 1869 (Stbl. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. - Middelburg, den 24'° Juli 1877. SCHOREE. De burgemeester en wethouders van M iddelburg herinneren aan hen die hunne kinderen willen doen gebruik maken van den nieuwen cursus op de openbare scholen voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs in deze gemeente (B. C. en D.), aanvangende met September a., dat zij zich daartoe uiterlijk vóór den 15en Agustus a. schriftelijk of mondeling moeten aanmelden bij den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres der school, waarop de toelating wordt verlangd. Middelburg den 23en Juli 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. de STOPPELAAR. De regeling der middelen van gemeenschap met en in het voormalig 4e district van Zeeland blijft een onderwerp van klachtenen bezwaren. Behalve een ingezonden stuk uit Aardenburg over de wijze waarop de wegen aldaar verbeterd worden, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen, ontvangen wij een brief van een reiziger uit Hoofdplaat, zich beklagende dat de stoomboot, die te 4 u. 30 m. des namiddags van Breskens vaart, met het doel om den te 5.30 van Vlissingen vertrekkenden spoortrein te halen, reeds herhaaldelijk, o. a. Woensdag den 18ei1 dezer, zóo laat aangekomen is dat de reizigers den trein voor hun neus zien wegrijden en de brieven tot den volgenden dag blijven liggen. 5. DOOE, PEREGRINATOR. {Vervolg.) Voor hen, die van voetwandelingen houden, zijn de Geroldsauer waterval, langs de Lichtenthaler allée in lf uur, de Yburg circa 517 M. hoog in 2 nur, de Tremersberg in IJ uur, het Jachtslot en het Oude slot in 1 uur, Ebersteinberg in II uur, de Duivels- en Engelkansel in 1 uur, de Merku- rinsberg in 2 uur, Ebersteinslot in 2j uur, Favorite (slot) in 2i uur en Forbach over Sehmalbach en Bemersbach in het Murgdal in 3 uur te bereiken. Wij bezochten deze plaatsen per rijtuig, lieten het ophouden of terugkeeren en maakten uitstapjes en wandelingen in de dennenbossehen, bezichtigden de sloten en oude ruïnes, zochten wilde aardbe ziën en frambozen {Fregaria vesca en Rubus ida- cus) maakten dragelijke en ondragelijke verzen, die ik niet waag te herhalen't zelfde wat een ander in gelijke omstandigheden doet. 't Is overi gens kwalijk te gissen, wie en wat de vledermuizen navliegt. De Geroldsauerwaterval is niet stout, maar lief. De beek levert forellen, die men zich in de restauratie beneden den val kan laten voor dienen. Naar den Yburg een moeie woudtoer en een Onze berichtgever schrijft dit euvel toe aan den korten tijd, die tusschen het vertrek der boot van Vlissingen, te 4 uren, en hare terugkomst aldaar vóór 5.30 gelaten is, daar hij op zijne reis geen buitengewoon oponthoud bespeurde en storm, mist, ijsgang, noch eenig ander natuurlijk beletsel de aankomst vertraagde. Hij verlangt daarom dat het vertrek der boot van Vlissingen weder, evenals vroegerte 3 uren bepaald worde, wat geen bezwaar zou opleveren wat het medenemen der met den trein van 2.15 uit Holland aankomende brieven enz. betreft. In het midden latende in hoever deze regeling bestaanbaar zou zijn met andere belangen, die ook weder behartiging eischen, brengen wij echter de klacht ter kennis van wien het aangaat. Het behoeft toch geen betoog, wat onze berichtgever in bijzonderheden uiteenzet, hoeveel schade en teleurstelling bezorgd worden aan hen, die meenende te 5.30 hunne reis voort te kunnen zetten, gedwon gen worden tot den volgenden dag te wachten. De Staats-courant van heden bevat een konink lijk besluit van 13 dezer, waarbij Charles Gardiner te Goring (Oxfordshire) die in 1876 eene belang rijke verzameling voorwerpen, door Barentsz en Heemskerk na de overwintering van 1596 en 1597 op Nova-Zembla achtergelaten, heeft opgespoord en aan Nederland geschonken, als zichtbaar blijk en een blijvend bewijs van 'skonings tevredenheid daarvoor, wordt vereerd een gouden gedenkpen ning, dragende aan de voorzijde 's konings beel tenis, en aan de keerzijde een opschrift, ter herin nering aan het door hem gedaan geschenk. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van de natuurkundige afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen, ter beantwoording van twee vragen over de eigen schappen en de schadelijkheid voor de openbare gezondheid van het vuil van organischen oorsprong, dat in de steden wordt voortgebracht. Als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Roermond, in plaats van den heer van den Heuvel, die tot lid van gedeputeerde staten benoemd en voornemens is af te tredenwordt o. a. door den heer Haffmans aanbevolen de heer H. Brouwersburgemeester van Roermond. Men bericht dat deze de candida- tuur heeft aangenomen. De recht vorstelijke gift van bijna twee ton gouds die Z. M. de koning onlangs als blijk prachtig plekje, duurt door het zware dennen woud de rijtoer even lang als zulks een goed wan delaar verricht. In de restauratie aten wij uit stekende kaas, de lekkerste die ik ooit at, zelfs verkieslijk boven de beste Hollandsohe. De Yburg, een ruïne met beklimbaren toren, biedt een ver gezicht aan over den Rijn en omstreken, 't Is in den zomer te Baden-Baden nog al warm, waarom de frissche berg- en dennenlucht eene welkome verandering aanbiedt in het Schwarzwald. Voor de rijtoeren door het Schwarzwald liggen in iederen wagen, die te Baden-Baden op de pleinen bij het Kurhaus of aan het spoor staan, de tarieven. Het best is, om ook hier de toeren te volgen die op het tarief zijn aangegeven of wel vooraf overeen te komen, daar de koetsiers ook hier de gewoonte hebben van iedere afwijking van het plan of tarief misbruik te maken. Bij eenig ver blijf is het goed zich van denzelfden koetsier en wagen te blijven bedienen; dit verleidt den koet sier of verhuurder nog wel eens tot inschikkelijk heid. De omstreken van Baden-Baden leveren zulke schoone partijen op, dat ik niet weet aan welke de voorkeur te geven. Men neemt gewoonlijk eerst den tocht naar het Oude Slot, den Merkuriustoren langs den Duivelskansel. Een andere keer lieten wij ons per rijtuig naar het Oude Slot brengen, brachten den dag bij en om het slot door, en keerden wandelende langs den Duivels- en Erigelkansel naar de stad terug. Men treft op die wandelingen overal hand wijzers aan. Zitbanken, steile rotsgroepen van van bijzondere belangstelling in de „Vere.eniging van gepensioneerde officieren van het Nederland sche leger" schonkheeft eenige officieren in de residentie, den luitenant-kolonel Kromhout, den majoor jkfe Klerekden ritmeester Sethede kapiteins Greeve en Borel en den majoor Jeetze op het denkbeeld gebracht, om Z. M. een algemeen dankadros aan te bieden. Dit adres zal bestaan in een fraai albummet handteekeningen op per- kameut. De kosten' zullen door onderlinge bijdra gen gedekt worden. Het denkbeeld vindt bij alle officieren instemming. Vaderl De keizer en de keizerin van Brazilië hebben gisteren van Arnhem met den trein van 12.28 ons land verlaten en zich naar Duitschland begeven. Den vorigen dag bezochten de vorstelijke per sonen te Utrecht alle merkwaardigbedep, waarbij de keizer o. a. den hoogen domtoren beklom, een werk dat menig Utrechtenaar zijn leven lang te zwaar valt, om het schoone gezicht over het omliggende land te genieten. Op het stadhuis ontving het gemeentebestuur de keizerin, doch wachtte te vergeefs op den keizer, die, van den heer Victor de Stuers vergezeld, eerst te zes uren verscheen, toen de heeren reeds vertrokken waren. Ook in Tivoli rekende men tevergeefs op een be zoek, doch den volgenden morgen te 7 uren stond de keizer reeds aan de deur met het verzoek den tuin te mogen bezichtigen, waar hij ongeveer een uur doorbracht. 3 Te Arnhem is het keizerlijk gezelschap in huur rijtuigen naar het hotel de Zon gereden en heeft het de omstreken dier stad, o. aook het invali- dengesticht Bronbeek, bezichtigd. Naar aanleiding van een door ons uit de Goesche courant van ^19 dezer overgenomen bericht, bevat datzelfde blad heden de volgende beschouwing „Met leedwezen lazen wij het volgende bericht uit Hoedekenskerke „Maandag is alhier eene kiesvereeniging opge. richt, waarvan tot president is verkozen de heer W. te Gempt, en tot secretaris de heer J. van Dijke. 't Ia het begin van een worsteling op politiek gebied tusschen het ultramontanisme en het protestantisme."" „Wij dachten eerst aan een fout in de redactie, doch daar er tot heden toe nog geene rectificatie is verschenen, zijn wij tot 't besluit gekomen, in eenige regelen de onjuistheid en het gevaarlijke van zulk eene leuze in het licht te stellen. „Om het eerste te bewijzen vragen wijis het ultramontanisme uitsluitend de vijand van het protestantisme? Wie- dat beweert, ga de wereld in om ervaring op te doen. Wij beroepen ons o. a. op Roermond en vervolgens op het deel van eenige honderden voeten hoog, beekjes en verge zichten wisselen elkander af. De Duivels- en En gelkansel liggen tegenover elkander. De legende verbaalt, dat bij de invoering van bet Christendom op de eerste rotsgroep de Duivel verscheen, om zijne verloren macht te herwinneD. Hij riep de bewoners der omliggende dorpen op en hield in eene gloeiende rede hun de geneuchteu voor, die de wereld hun zou geven, wanneer zij hem wilden aanhangen en daarentegen de moeite en.gevaren, verbonden aan het navolgen derJ^jders van hot Christendom. Velen luisterden reeds naar zijne woorden, toen op de tegenoverliggende rotsgroep een Engel verscheen, die het vergaderde volk in zachte overredende woorden toesprak van tevre denheid, eeuwige gelukzaligheid, kortheid der levensgenietingen en de gevolgen van het betreden van den boozen weg. De duivel, die terrein ver loor, trachtte daarop door donder en bliksem angst onder de menigte te brengen, en hen onder zijne hoede te nemen, toen de Engel eensklaps het kruis onder het kleed wegtrok en dit hem voorhield, waarna de duivel met een vreeselijk gehuil in de diepte verdween. Van nu af noemde het volk de beide rotsgroepen de Duivels- en Engelskansel. Het „Oude slot" is slechts eene ruïne. Het „Nieuwe slot" is bewoonbaar en gemeubileerd en wordt van tijd tot tijd door den groothertog be zocht. Het bevat mooie zalen, waarin vele portret ten der voorvaderlijke bezitters. Spoediger dan de natuur vervelen overigens de vele bezoeken van zalen en ruïnes. ons land, dat men nog 'ai eens „klein Spanje" noemt. Daar ontvangt men dag en dag 't, bewijs, hoe het ultramontanisme ook zelfs tegen het katholicisme is gekeerd, hoe het slechts op dit oogenblik de heerscbende macht in die kerk is, maar wij weten zeker dat ook onder hare belijders machtige bondgenootcn tegen de ultramontanen zijn te vinden. Zij vallen nu nog als slachtoffers voor hun moed, maar wij wanhopen niet of een maal zullen zij die sterke partij van Loyola over winnen, mitsanderen, die met hen strijden kunnen, zich niet van hen afscheiden ondereen leuze, die hen voorgoed buitensluit. En bovendien is het gansehe protestantisme dan tegen de begin selen der Jezuïeten gekeerd? Wij noemen hen blind, die dat zeggen. Een groot deel der protes tanten beoogen hetzelfde doel, gebruiken dezelfde middelen, en steunen hetultramonlanisme of nemen zijn steun aan, zoolang zij elkander niet kunnen missen. Dit is eene waarheid, die wij in grooten en kleinen kring meer en meer bevestigd zien. „En de ultramontanen èn een groot deel der protestanten strijden tegen ontwikkeling, vormen een bondgenootschap om allen vooruitgang te keeren, en domheid en dweperij meer en meer te doen toenemen. Daartegenover moeten allen zich verbinden, die het licht der wetenschap op den hoogsten troon willen plaatsen, die kracht willen zoeken in het onderwijs, dat leert denken en ge voelen, niet met het koele hart van zoo menig goedgeloovige, maar met het warme hart van een mensch, die het geluk van zijne medemenschen beoogt. Hun wapen is ja! het geloof, zooals zij het verkondigen, beperkt tusschen grenzen door hen getrokken, ons wapen moet het geloof wezen, dat Katholiek, Protestant, Israëliet of Atheïst allen dezelfde rechten hebben, omdat zij menschen zijn met een verstand, dat elk ten nutte van het alge meen moet dienstbaar maken. Welk geloof zij ook belijden met het oog op latere belangen, moet ons hetzelfde wezen; dat is een quaestie, die elk met zichzelven moet afmaken maar hier op aarde moest men wat minder over die quaestie strijden, het zou er dan vaak veel aangenamer wezen. „Laat ons, die dan daarover het eens zijn, vooral in kleinen kring vermijden waf valach kan heeten. „Is er op Hoedekenskerke behoefte aan nieuwe elementen in den raad, omdat er zijn, die het goede tegenwerken, men strijde niet tegen hen uit het beginsel van protestant of katholiek, maar men were hen, als zij in hun maatschappelijk leven verkeerde beginselen toepassen. Wij vooral moeten zooveel mogelijk vermijden de godsdienst- quaestie op den voorgrond te stellen, omdat dit velen van ons vervreemdt, die goede bonagenooten konden zijn. Ia het belang der zaak hadden wij daarom liever gezien, dat de gekozen president De onderaardsehe gewelven, die door ons in gezelschap van nog twee Engelschen en den gids, bezocht werden, zijn bezienswaardig. Men gaat, iedere twee personen voorzien van eene lan taarn, naar beneden, waar de loealen, vroeger zeker kerkers, nog voorzien zijn van steenen en ijzeren deuren. Zooals op meer plaatsen, bemerkt men den geheimen trap eerst na het wegduwen van een paneel of stuk muur, voorzien van draaistel en scharnieren. In een der gangen vindt men de „IJzeren vrouw." De nis, in de gedaante van eene uitgewerkte beeltenis, sloot zich wanneer men er een persoon in plaatste en de geworgde werd door een ander mechaniek dadelijk in eene onaf zienbare diepte neergeworpen. Vroeger stond dit slot met het 20 minuten verder liggende Oude slot, door onderaardsehe gangen in verbinding. Thans zijn deze ingestort. Een andere mooie rijtoer is naar Herrenwies over 'tSand en Geroldsau terug. Prachtige en steile boschwegen, lieve dorpen en talrijke beken maken dezen weg tot een der meest bezochte. Te 't Sand, boog in 't woud, kan men meestal reebraad krijgen. Voor hen, die om het klimaat eenigen tijd in een dennenwoud willen doorbrengen, is om het goede logies zoowel als om de prachtige ligging, slechts eenige uren wandelens van Baden-Baden, deze plaats zeer aan te bevelen. Men kort zijn tijd ook met jacht en visscherij, wat in gezelschap van den jager door den rentmeester wel wordt toegelaten, volgens den hospes. Van de hoogste punten om Baden-Baden is de

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1