Telegraphische berichten. ITEN L ATTDT Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. TSmdjte*. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Algemeen Overzicht. risqueeren hoegenaamd niets, terwijl elders parti culieren kostejqen risico geheel voor eigen rekening nemen. Nu is voor een gemeente, die voor een goed deel in handel en scheepvaart haar bestaan moet vinden, een droog dok onbetwistbaar eene drin gende behoefte. Maar men most zich toch afvra gen of, als de kosten geheel op de gezamenlijke burger^ gelegd worden,de rechtstreeksche en meest belanghebbenden het zich niet wat al te gemakkelijk maken Herhaaldelijk is gezegd, dat wanneer de staat zorgde voor het bruikbaar worden van den Nieu wen Waterweg, Eotterdam ook zijnerzijds iets doen zou in het belang van handel en scheepvaart. Naar men algemeen hoort, werd daarmede het ontworpen droog dok bedoeld, aangelegd op kosten en risico der gemeente en geëxploiteerd door par ticulieren. Buitenaf heeft men zich waarschijnlijk van dit offer, door Eotterdam te brengen, heel iets anders voorgesteld corps diplomatique. Benoemd tot attaché jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Grave, A. van Gelsdorp, candidaat- notaris teVught; tot notaris binnen het arrondis sement Breda, ter standplaats de gemeente Steen bergen, P. H. Loven, candidaat-notaris te Eindhoven, tot notaris binnen het arrondissement Eotterdam, ter standplaats de gemeente Overschie, P. F. J. van der Heyden, candidaat-notaris te Eavenstein, tot notaris binnen het arrondissement Eotterdam, ter standplaats de gemeente Bleiswijk, mr. M. Kolff, candidaat notaris, wonende te Gorinchem. Ingetrokken de gedane benoeming van mr. B. G. ten Pol, tot notaris te Overschie. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Tiel aan mr. B. ten Broecke Hoekstra. leger. Gedetacheerd de 1° luit. J. van der Schroeft', van het alg. depot van discipline, voor vijt jaren, bij de infanterie van het leger in Ned. Indië. ministerieels departementen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn tot 2e klerken bij zijn departement benoemd J. Kuiler, W .F. H. Wevers en H. P. J. Wolff. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden, door den heer G. van Dorssen, predikant bij de N. H. gemeente te Leksmond c. a. Het bouwen eener pastorie voor de N. H. ge meente te Hontenisse is bij aanbesteding gegnnd aan den minsten inschrijver J. C. Sorber aldaar, voor f 4934, zonder bij levering van steenen, pan nen of zand. De hoogste inschrijving was f 6818.94. De vergadering van de Algemeene synode der N. H. kerk is samengesteld uit de afgevaardigden Door de theologische faculteiten der academiën van Leiden, Utrecht en Groningen de hoogleeraren dr. A. Kuenen, dr. J. I. Doedes en dr. F. W. B. van Bell. Door de provinciale kerkbesturenvan Gelder land, de pred. jhr. W. F. Trip van Zoudtlandt en K. F. Creutzbergvan Zuid-Holland: de pred. Molenkamp en de ouderling L. van Koetsveld van Noord Holland: de pred. G. van Duyll GWz. en dr. H. J. E. van Hoornvan Zeelandde pred. H. Q. Janssen en de ouderling jhr, mr. M. J. Schuurbeque Boeije; van Utrecht: de pred. J. C. Verhoeff en de ouderling P. Eood- huijzen; van Friesland: de pred. d'. S. K. Thoden van Velzen en de ouderl. d'. D. C. Piepte van Overijselde pred. G. Bruna en de ouderling mr. P. J. J. Linckers; van Groningen de pred. J. Douwes en de ouderling d1. L. Dikema van Noord-Brabant met Limburg: de pred. dr. J. K. Kochvan Drenthede pred. G. W. van Eerde. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken is afgevaardigd de pred. J. J. L. Luti. Als secretaris der synode is tegenwoordig de heer S. F. van Hasselt. S hunne glazen of naar den melkboer. Men betaalt voor den hal ven liter melk, zóo uit de koe gemol ken, waarvan er negen in een zindelijk Zwitsersch boerenhuisje stonden, teneinde het icasschen tegen te gaan, 12 cent of 2J pfennig. Het Kurbaus heeft prachtige zalen en een goed ingerichte lees zaal, Van de Nederlandsche bladen vindt men er alleen het Amsterdamsche Handelsblad. Vóór het Kurhaus mocht zich wel wat'meer schaduw be vinden. Bij veel regen wordt er muziek in de groote zaal gemaakt. De speelzalen dienen nu tot con versatiezalen. In de leeszaal is spreken en rooken streng verboden. Wie rooken wil, doe dat in de open lucht of in zijne eigene kamer. Niet de nietrookers dienen voor de rookers, die hinderen, maar de rookers dienen voor de nietrookers, die zich er van onthouden, uit den weg te gaan. Dat vordert de beleefdheid trouwens. Om te wandelen en te zitten en vrijen toegang tot het Kurhaus te hebben, dient men voorzien te zijn van een toegangskaart, op langen termijn het billijkst. Deze kaart geeft recht op de concerten en alles, wat van het Kurcomité uitgaat. Aan het Kurhaus is eene restauratie, waar men ook, wat duurder dan elders, dineeren kan. 's Avonds, of over dag, gebruikt men er wijn, bier, koffie, thee, ijs, enz. Alleen vóór en in de restauratie, niet in de galerij of voor het Kurhaus, wordt zulks verstrekt. 's Morgens en in den middag biedt de Lichten- Jhaler alleó, circa i uur lang, met haar schoone De heer Sanders van Loo schrijft in de Zwol- sche courant: „In The American NaturalistJuni 1875, N° 6, komt het volgende voor (op pag. 375) „De Coiorado-kever uitgeroeid door de Gonio- phea Ludoriciana the rose-breasted grosbeak). „Ik nam in den afgeloopen zomer waar, dat de Colorado kevers bij grooten getale werden uitge roeid door bovengenoemden vogel. „De boeren houden dezen vogel in groote achting, en zijn er zeer op uit, hem niet te verjagen of te verstoren. Zij waren in den afgeloopen zomer zóo veelvuldig in deze streken, dat zij paal en perk stelden aan het gansche leger der verwoesters van den aardappelenoogst. „25 Febr. 1875. W. F. Bundy Jefferson Wise." „Ik heb gemeend, in deze dagen deze bijzonder heid niet te mogen verzwijgen, misschien kan ze nut hebben. Beoefenaars der zoölogie vinden wellicht gelegenheid na te gaan, of de bewuste vogel ook in Nederland voorkomt en wat er gedaan zou kunnen worden, om zoo mogelijk deze of aan verwante vogelsoort bij ons veelvuldiger te doen zijn, zoodat zij een welkome bondgenoot zouden kunnen worden tegen den zoo ge vreesden vijand van den aardappelenoogst bij ons te lande." De scheepsklerk W. A. H. Doorman, dienende aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, wordt met den laatsten4ezer op nonactiviteit gesteld. De arrondissements-reehtbank alhier heeft heden onder anderen de volgende vonnissen uit gesproken. J. H., te Arnemuiden, is schuldig verklaard aan het zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat bevinden en beleediging van een politiebeambte, en veroordeeld tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf, eene geldboete ven 3 en in de kosten. I. B. en P. de Z., te Groede, zijn ter zake van onderlinge moedwillige mishandeling veroordeeld de eerste tot 8 en de tweede tot 6 boete en in de kosten. J. de K. is schuldig verklaard aan het zonder vergunning loopen langs de spoorbaan onder 's Heer Arendskerke en veroordeeld tot f 1 boete en in de kosten. binnenland. 's Cfravenhage. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot regeling van het auteursrecht. Voor letterkundige en daarmede verwante vakken wordt het uitsluitend recht van den auteur of diens rechtverkrijgenden erkend, ook voor handschriften en voordrachten. Een vijfjarig recht wordt voor vertalingen, en het kopierecht voor vijftig jaren erkend en daarna bij overlevering levenslang. De uiloefening en ver zekering van verkregen rechten wordt tevens vereenvoudigd. buitenland. Brussel. Toen de kroonprins van Duitschland Zaterdag jl. met den koning van het Te Deum terugkeerde, ter bijwoning waarvan hij uit Ostende was overgekomen, verklaarde hij den koning dit te hebben gedaan om een openlijk blijk te geven van de sympathiën van het Duitsche keizerrijk voor de Belgische natie. Londen, De regeering heeft besloten de gar nizoenen te Malta en Gibraltar onmiddellijk te versterken. De Euphraat vertrekt Donderdag met 1500 man; de andere schepen zullen weldra vo'gen; te Portsmouth gelooft men dat Gallipoli als plaats van ontscheping is aangewezen. De dagbladen beschouwen den maatregel als een anti-Kussische demonstratie. Volgens de Morning Post heeft de regeering ook besloten de marinetroepen op de vloot in de Middelandsche zee belangrijk te versterken. fontein, die het water meer dan 60 voet omhoog werpt, voor de wandelaars een uitgezochte plek aaD. De lanen bestaan uit eiken, die allen meer dan êen meter middellijn hebben, onder aan den stam. Deze worden afgewisseld door zware linden- en ahornboomen. Op ongeveer 10 minuten afstands van het Kurhaus beginnen schoone bloemperken en terrassen, villa's en berggezichten. Aan de eene zijde der alleé bevindt zich eene helder vlieten de beek, die bij regenbuien tot eene rivier opzwelt. Deze beek voorziet eene zweminrichting van het noodige water. Het Liehtenthaler-klooster bevindt zich circa uur van hier. Wilt gij, lieve lezeres, de legende van het klooster weten: wij zijn in het land van sagen. Toen de bloedige oorlogen, die eertijds zoo dik werf voorvielen, tusschen de Duitsche en andere volken, ook tot het Eijnland waren doorgedrongen, naderden de vijandelijke troepen ook de schoone vallei van Oos. De geestelijke zusters, die reeds van de ongehoorde ongevoeligheid en wilde wreed heid der vijanden gehoord hadden, die de gewoonte hadden de steden te verbranden en kinderen, vrouwen en grijsaards te vermoordensloegen van ongerustheid tot groote vrees over. Haar zusters bleef niets over dan te vluchten dachten zij, en namen daartoe de noodige maatregelen. Maar vooraf daalden zij in processie naar de kerk van 't klooster af, om zich te sterken door het gebed voor den moeilijken tocht. Daar ge komen, naderde de abdis het altaar, waarop een schoon gebeeldhouwde beeltenis van de heilige Een Reuter telegram uit Adrianopel meldt, dat 18,000 man van het korps van Suleiman naar Jamboli en Jeni-Saghra is vertrokkende rest volgt vóór Donderdag. Te Adrianopel zijn ver sterkingen gereed. Erzeroum. De Eussen zijn van Parget terug getrokken om alle korpsen bij Zaïn te concen- treeren. Heden morgen omstreeks tien uren heeft op de werf „Middelburg's welvaren" een treurig ongeluk plaats gehad. Op het nog niet geheel beplankte bovendek van het in aanbouw zijnde driemastschip „Burgemeester Schorer" stond een blaasbalg, aan welke een weesjongen, zekere A. S., oud zestien jaren, werk zaam was. Zich willende verwijderen om een touwtje voor den blaasbalg te gaan halen, sprong hij op het uiteinde eener op de dekbalken rustende plank, deze kantelde en de knaap viel onder in het ruim, waar men hem levenloos en met een bijna verbrijzeld hoofd vond liggen. Na de voltooing van het van stapel geloopene schroefstoomschip „de Schelde" wordt op de ko ninklijke fabriek van scheepsbouw en werktuigen te Vlissingen begonnen met het bouwen van een groot lichtervaartuig bestemd voor 's rijks werf te Hellevoetsluis. Er zijn aardige menschen in Nederland. Dat blijkt bij elke verkiezing. Zoo vindt men onder hendie in den Haag éene stem verwiervende namen van BasehBlanusde Belleman van de kermis Chinees A. GrandiaB. Grandia C. GrandiaD. GrandiaE. GrandiaF. Grandia, G. Grandia, A. Meijer, B. MeijerC. Meyer, D. MeijerE. MeijerF. MeijerG. MeijerH. MeijerI. MeijerK. Meijer L. Meijer M. Meijer, graaf Lijmpotjhr, van Lullenhoven Pothof van Opschroef, baron Vorst tot Begrafenishuijzen Vischclub Baas Wittendas enz. (Van 15-22 Juli.) Middelburg. Ondertrouwd: J. J. Moes, jm. 24 j., met C. Perduijn, jd. 22 j. J. H. Isendoorn, jm. 27 j., met G. Överweel, jd. 30j.G. van Dokkum, jm. 27 j., met S. J. Outermans, jd. 24 j. P. C. de With, jm. 33 j., met G. E. M. Hilweg, jd. 24 j. K. FonteijD, jm. 30 j., met N. Blok, jd. 31 j. BevallenM. Murk, geb. Steutel, z. M. J. Steinz, geb. Matena, z. J. C. Loekemeijer, geb. Haccou, d. J. C. Witte, geb. Keersemaker, z. L. de Kruijter, geb. Wisse, d. A. P. Fagginger Auer, geb. Ie Nobel, z. J. K. den Outer, geb. van den Doel, z. M. de Kijk, geb. Baek, z. E. Boon, geb. Davidse, d. S. van Straten, geb. Wijzenbeek, d. J. Godelijn, geb. Schuiten, z. OverledenJ. L. van Puffelen, z. 2 j. W. B. Merk, z. 4£ m. M. de Bree, vrouw van G. de Korte, 77 j. (Van 1421 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: N. Stof koper, jm. 29 j., met W. M. Meijnderts, jd. 23 j. Bevallen: T. C. Huibregtse, geb. de Kok, d. C. C. F. Daane, geb. Colard, z. P. D. Visser, geb. Kloeg, d. J. M. H. de Bruijn, geb. Molenkamp, d. P. Koppejan, geb. Maas, z. M. L. Vantrooijen, geb. Winkel, z. M. Delvoije, geb. de Konde, z. E. Buisman, geb. van Wageninge, z. M. Vos, geb. de Eijcke, z. Overleden: P. L. Boornie, wede. van L. B. de Groof, 76 j. W. L. Daane, z. 2 d. T. M. Rouw, z. 12 d. P, C. Limonard, d. 17 m. J. Zwartveld, d. 16 j. C. de Waard, z. 11 w. A. Daal huij zen, z. 4 m. Goes. GehuwdE. Vervaet, jm. 31 j., met T. de Meij, wede. van J. Geus, 34 j. Bevallen: N. Botbijl, geb. Beije, d. M. Pik, geb. Groenendijk, z. M. de Jonge, geb. Verheule, cK (tweel.) M. Janse, geb. Bras, z. C. Kooman, geb. de Jager, z. Overleden: A. G. Dekkers, d. 1 d. P. van Daalen, wedr. van E. M. Boddingius, 78 j. G. J. Nagelkerke, z. 3 w. C. van de Rafelaar, d. 3 w. M. de Jonge, gehuwd met J. Cardon, 24 j. M. van Zweeden, gehuwd met P. Moerland, 62 j. A. van de Eostjjne, gehuwd met P. Dirkse, 32 j. J. Ver rijk, z. 7 m. Zierikzee. GehuwdA. C. Dageros, wed1. 32 j., met C. P. Le Coq, jd. 26 j. Bevallen: J. Stephout, geb. Bakker, d. M. Bolier, geb. van der Maas, z. J. Findsom, geb. Vereijke, d. maagd was geplaatst, hing de sleutels der abdij aan een van hare armen en de handen ten hemel heffende, beval zij met luider stemme de bescher ming van het Godshuis haar aan, het Godshuis, dat nog nimmer ontheiligd was en steeds had ge diend, gedurende zoovele jaren, tot eene toevluchts plaats voor verlatene en hulpelooze jonkvrouwen, en om ze in hare vlucht te beschermen en eene schuilplaats te verleenen. De abdis had nog niet uitgesproken toen een dalbewoner haastig binnentrad, geheel bebloed en met gescheurde kleederenen mededeelde dat hij met groote moeite ontkomen was aan de handen van eene bende plunderaars, die het klooster gin gen aanvallen. Een algemeene schrik was het antwoord op deze vreeselijke tijding en er was niet meer aan te denken langer te blijven. De zusters, met schrik geslagen, verlieten ten spoe digste de kerk door de deur, die op den tuin uitkwam, en haastten zich in versnelde schreden om het dal te bereiken. Zij waren nog niet ver van de kloostermuren verwijderd, toen men zware slagen op de groote geslotene deur hoorde doen, die weldra voor de pogingen der bende moest bezwijken, welke met geweld binnendrong, zoodat de sluitingen verbrijzeld werden, waarna de bende, begeerig naar buit en bloed onder de heilige bogen doordrong. De vijanden waren reeds tot de kerkdeur door gedrongen, toen deze zich langzaam opende, als om hun doorgang te verleenen, en onder den boog der gebeeldhouwde deur verscheen de beeltenis Overleden: J. M. Douw, d. 1 j. C. J. van der Halen, jd. 23 j. 21 Juli. 's av. 11 u. 57 gr. 22 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 's av. 11 u. 64 gr. 6 23 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 78 gr. 's av. 6 u. 76 gr. Vergadering op Dinsdag den 24™ dezer te 2-j- uur precies. Te behandelen onderwerpenkanaal Vlissingen— Venlo; rapport ter visie. Hoewel de Russische en Turksche berichten omtrent de geheimenissen in de Balkanstreken eenigzins tegenstrijdig zijn, daar beide partijen beweren eene overwinning te hebben behaald, schijnt het toch zeker te wezen, dat de Eussen zich hebben meester gemaakt van de Chipkapas en dat generaal Gourko Kersanlik heeft veroverd. De Turken moeten by de overwinning van de Chipkapas 3 vaandels, 8 kanonnen en eene hoe veelheid munitie hebben verloren. Daarentegen wordt uit Konstantinopel beweerd, dat Osman Pacha te Plevna een groote overwinning heeft behaald en dat de marsch der Russen naar Philippopolis door de Turken is gestuit. Of dit werkelijk aan de Turken te wijten is kan men in het midden laten, doch zeker is, dat de verdere marsch der Russen eenige vertraging heeft onder vonden, waarschijnlijk omdat zij zich niet te ver van hunne operatiebasis willen verwijderen, waar door zij in gevaar zouden komen te worden afgesneden. De verovering van de Chipkapas en van Kersanlik door de generaals Gourko en Mursky is te St. Pe tersburg plechtig gevierd door een Te Deum in de kathedraal van Isaac en geschutsalvo's uit de vesting. Over het geheel winnen de Russen terrein en thans zijn zij voornemens met de veroverde kanonnen naar Philippopolis te trekken en te trachten dit te veroveren. Dat de geruchten omtrent vredesonderhandelin gen toenemen ligt voor de hand, officieel is echter nog niets medegedeeld en waarschijnlijk ook niets geschied. Men verkeert eenigszins in spanning over het vertrek van het jacht Izzedin uit Konstantinopel met verzegelde bevelen, die eerst 40 mijlen buiten de Dardanellen mogen worden geopend. Men onder stelt, dat het doel van dien tocht is den voormaligen grootvizier Midhat Pacha terug te halen. Wellicht, dat men deze diplomaat, die bij de buitenlandsche mogendheden in hoog aanzien staat, voor de aan te knoopen vredesonderhandelingen wenscht te gebruiken, indien hij althans, nu zijn vaderland niet veel meer is dan een cadaver overgeleverd aan de sectie van Rusland, nog bereid is het ter hulp te komen om te redden wat nog mogelijk is. Een handelend optreden wordt in de eerste plaats van Engeland verwacht, en in weerwil van de pas in het hoogerhuis door lord Derby gegeven vredelievende verzekeringen en zijn vertrouwen in de verklaringen van Rusland, deelden de Londen- sche bladen Zaterdag morgen mede, dat de autori teiten van het arsenaal te Portsmouth bevel hadden ontvangen om de oorlogstransportschepen Krokodil, Malabar en Euphraat tegen den 25""" dezer zeilklaar te maken. Daily Telegraph ver klaarde geloof te hechten aan het gerucht, dat de regeering besloten had onmiddellijk Gallipoli te bezetten. In den loop van den voormiddag van Zaterdag werd echter een ministerraad gehouden, der heilige maagd, omgeven door hemelsch licht» die met eene dreigende en toornige uitdrukking de bende de sleutels toereikte. Op dit gezicht vermeesterde een hevige en onuitsprekelijke schrik deze wilde horden, die als misdadigers op de vlucht sloegen, en niet ophielden voor zij de klooster muren verre achter zich hadden. Kerk en klooster waren gered en toen de geestelijke zusters naar hare cellen terugkeerden, vonden zij alles kant en klaar terug zooals zij die hadden verlaten. De beeltenis der H. M., die dit wonder gewrocht heeft, is thans nog in het koor van 't klooster aanwezig. Het is uit hout gebeeldhouwd, geschilderd met verschil lende klenren en getuigt van het werk van een oud meester der Byzantijnsche school. Zoover de legende! „Li Vier ga pro nobis, quis'contra nos (W«rdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2