No. 172. l'20e Jaargang. 1877. Dinsdag 24 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiên 20 Cent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, LxryiTK G°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 23 Juli. 4. PEUILLETOlSr- REIS-INDRUKKEN, COURANT, GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 25en Juli 1877, des namiddags te balf twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 21eo Juli 1877. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zalop Woensdag a.des namiddags te half twee uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenIngekomen stukkenadres mr. P. J. van der Feen vacature van gemeente-archivaris adres J. H. Kiel verzoek om in aanmerking te komen voor het bindwerk ter gemeente-secretarie voorstel burgemeester en wethouders op adres van W. Uijterschout c. s. verkoop gemeentegrondid. procedure J. de Troije verschuldigde pacht vis- scherijid. aanleg trottoirs in een gedeelte van de Korte Noordstraat en Korte Delft. Alle comptabele ambtenaren in Nederland zijn bij ministerieele resolutie aangeschreven, alle munt biljetten, die onduidelijk zijn en niet alle kenmer ken van echtheid op het eerste gezicht hebben, aan te houden tegen afgifte van een ontvangbewijs. Die muntbiljetten worden dan door de bevoegde auto riteit gekeurd en, wanneer zij deugdelijk worden bevonden, aan den eigenaar teruggegeven. In 't tegenovergesteld geval worden zij vernietigd. Neemt men de vroeger vermelde kenteekenen van valschheid waar, dan moeten de biljetten worden gezonden aan den officier van justitie; is een biljet slechts verdacht, dan moet het rechtstreeks aan den minister van justitie worden gezondeD. Van verschillende kanten vernemen wij in den laatsten tijd weder klachten over de onveiligheid van bestel- en passagiersgoederen op de Nederlandsche spoortreinen. Tussehen Hilversum en hier werd een gesloten koffer van een passagier opengebroken, de geheele inhoud door elkaar geworpen en werden een aantal kleinigheden ont vreemd. Een jongmensch vertelde ons dat hij tot tweemaal toe uit zijn koffer tussehen Leiden en hier geld gemist had. Een reiziger verzekerde dat men van zijn koffer den lederen strook, die het slot bedekt, losgesneden en in het bovenge deelte naar hartelust gegrasduind heeft. Dat men DOOR PEREGRIN A.TOK Vervolg.) Doch van nu af dronk ieder koetsier op zijne eigen kosten en onder controle. Bij het afrijden werd hem gezegd, dat hij bij goed rijden en geen reden tot klagen gevende, 's avonds twee mark drinkgeld zou ontvangen, of bij eenen halven dag toeren, éen mark. Hij verteert alsdan uit zijne eigene beurs minder en brengt 's avonds nog een duit naar huis. 't Is ons later nimmer weer voorgekomen een dronken koetsier te gebruiken. De Molkenkur is eene restauratie circa 71 meter boven het slot. Men heeft van hier een prachtig gezicht op het slot, op Heidelberg en denNeckar, die nog 100 meter lager liggen. Vroeger dronk men er gestremde melk; nu wordt men daarin te leurgesteld, wanneer men er op rekent, 't Wierp niet genoeg af, zeide de waard. Wij reden van hier naar de Wolfsbrunnen. De voetganger vindt, zooals bijna overal elders in Dnitschland, in deze streken handwijzers, zoodat de lastige gidsen geheel onnoodig zijn. De Wolfs brunnen zijn een uur verder gelegen dan het slot. De plaats zou dezen naam ontvangen hebben, dewijl de schoone tooveres Jetta er door een wolf zou overigens, met Sint Nicolaas of andere feestelijke gelegenheden per spoor surprises aan zijne goede bekenden adresseerende, die zeer dikwijls doet toekomen aan het hulpvaardig personeel met de bezorging belast, is in Nederland om zoo te zeggen eene zaak van publieke notoriëteit. Is bier niets aan te doen? Klachten worden vaak gericht tot de justitie, maar, zooals gemak kelijk te begrijpen is, de daders liggen gewoonlijk, naar 't spreekwoord zegt, „op 't kerkhof". Klachten aan de spoorwegadministratiën leiden zelden tot eenig gevolg. Klachten eindelijk rechtstreeks aan hooggeplaatste bestuurders, gaven, naar ons ver zekerd wordt, meer dan eens aanleiding tot ant woorden als: „'tls zoo erg niet als er 'wel over geklaagd wordt." „'tls gewoonlijk de schuld van de klagers zei ven." „De feiten worden nooit behoorlijk gepreciseerd", enz., enz., enz. Nu bewijzen al deze antwoorden misschien veel togen de personen der klagers, maar ze bewijzen niet dat er niet gestolen wordt. Integendeel, dat dit wel geschiedt is tegenwoordig de over tuiging van bijna ieder reizend Nederlander. En de wensch schijnt toch niet overdreven dat, even als de post-administratie de onschendbaarheid der brieven waarborgt, ook de spoorwegondernemingen middelen mochten vinden om de goederen die zij, lang niet goedkoop, voor ons vervoeren, ongeschonden tot ons te doen komen. Mochten onze groote dagbladen zich deze zaak eens, met de vele hulpmiddelen die zij tot hun beschikking hebben, aantrekken! Voor die daad van moed zouden zij beloond worden, eerst met een voornaam stilzwijgen, vervolgens met een schouderophalend gepraat over „krantenge schrijf," daarna misschien met eenige ver betering van het euvel. Daarmede zou aan het publiek een groote dienst bewezen worden. Sedert de vorige opgave zijn te Domburg aangekomen de volgende personen: In het bad-hotel: mejuffrouw van HageD, van Leeuwarden; mejuffrouw Huizinga, van Leeuw arden; D». Westhof van Amsterdam. In het Schuttershof: mejuffrouw Ros- seels, van Antwerpen. In het dorp: mejuffrouw Elzer, van Leiden, A 31mejuffrouw Ermerins, van Middelburg, A 65 D'. Gunning, van 's Gravenhage, A 94amevrouw barones van Heerdt geb. Boddaert, van Utrecht, A 95; mejuffrouw Houwing, van Arnhem, A 9&; mejuffrouw A. Snouck Hurgronje, van Middelburg, A 80; de heer Marx, van Crefeld, A 30; mevrouw de wed. Vemhout geb. Snouck Hurgronje, van Middelburg, A 35; mevrouw van Vleuten, van Ned. Oost-Indië, A 94. zijn verscheurd. Ofschoon men hier veel forellen vangt, zijn zij in de restauratie vrij duur. Wij ten minste betaalden voor drie personen (zes por ties) 12 Mark circa f 7.20. De Markgrafler wijn is goed en kost per fleseh circa 0.80. In de nabijheid zijn de bronnen, de waterleiding en buizen, waardoor Heidelberg van water voorzien wordt. Voor een gering drinkgeld laat men u met een lichtje de trap afdalen, waar zich de oorsprong van de aanzienlijke bron en de andere waterwerken bevinden. Men brengt hier in het woud, met de schoone gezichtsp unten over het Neckardal, genoeglijk een paar uren dooronge veer 450 meter boven Heidelberg bevindt zich de Ko ningsstoel, later de Keizersstoel genaamd, na een bezoek van keizer Frans. Een uitgestrekt pano rama tot aan Baden Baden en den Merkuriusberg strekt zich voot het oog uit. Bij zeer helder weêr ziet men den Dom van Straatsburg en het geheele Neckardal tot Stuttgardt. Een zeer aanbevelens waardige wandeling is de Philosophen weg, onge veer een uur gaans. De „Vnile Pels" en de „Roode Os" worden als restauraties en bierhuizen, waar vreemdelingen geïntroduceerd kunnen worden, anders slechts door de leden bezocht, aanbevolen. Wij lieten in den Slottuin, waar 's middags muziek is, den wagen terugkeerenen gingen 's avonds bergaf naar Heidelberg, een afstand van niet meer dan 15 minuten. In het slot bevindt zich het bekende Heidelberger vat; een kleiner, doch nog monster achtig groot, ligt er naast, 'tEerste is 13 pas Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te IJzendijke waren 104 geldige stemmen uitge bracht, zoodat de volstrekte meerderheid 53 bedroeg. Behalve de heer H. A. Calon, die met 71 stemmen herktftêai werd, bekwam de heer F. J. Wijffels 52 en net aftredende lid D. Bekaar 45 stemmen. Tussehen deze beiden moet dus herstemming plaats hebben. Volgens het Weekbl. v. Z. VI. W. deel, zou echter de heer Wijffels de volstrekte meerderheid gehad hebben, indien éen briefje, inge vuld met den naam van F. C. Wijffels, aan hem was toegekend en zou hij tegen de nu genomen beslissing geprotesteerd hebben, daar in de ge meente geen enkel persoon als F. of F. C. Wijffels bekend is. Tegen de inlijving van de Transvaal-republiek door Engeland is een nieuw protest in de Engelsche taal te Amsterdam ontworpen en ter teekening gelegd, terwijl het aanvankelijk door 22 aanzien lijke ingezetenen van Amsterdam is onderteekend. Volgens het Handelsblad zon de door ons aan gekondigde terugkomst van Z. M. den koning te 's Hage in de tweede helft van Augustus a. in verband staan met de openstelling van het Noordzee kanaal, wanneer het ook voor diepgaande schepen bevaarbaar zal zijn. Z. M. zou dan te IJmuiden komen en eenige schepen onzer pantservloot zouden uit zee voor Amsterdam komen. Daarna zou Z. M. naar de Pyreneeën vertrekken. Wat de voltooiing van het kanaal betreft, is door de Amsterdamsche kanaalmaatschappij aan den minister van binnenlandsche zaken medege deeld dat op 1 Augustus a. waarschijnlijk de diepgang van 7.50 meter in het Noordzeekanaal niet volkomen zal zijn bereikt. De hevige winden, di3- uk een voor het baggeren ongnnstigen hoek waaien, zijn oorzaak dat de nog uit te diepen 100,000 kub. meter niet gemakkelijk konden worden verkregen. Bij gunstige werkdagen kan tot 16,000 kub. meter worden gebaggerd, zoodat de voltooiing tot op 7.50 meter, slechts een quaestie van gunstig weder is. De keizer en de keizerin van Brazilië hebben Zaterdag den Haarlemmermeerpolder en den „Bad hoeve" van den heer Amersfoord nauwkeurig be zichtigd en zijn gisteren morgen, na eerst nog de katholieke godsdienstoefening in de kerk „bet Duifje", de sluizen te Shellingwoude en de diamant slijperij in de Zwanenburgerstraat bezocht te hebben, per trein van 10.40 naar Utrecht vertrokken. Door het departement van koloniën wordt mede gedeeld de volgende vervolg opgave van gewonde lang en 11 pas hoog en kan 236000 flesschen vol inhouden. Men heeft nog in het slot een museum van portretten van vorsten, helmen, zwaarden enz. Een en ander echter niet veel zaaks. Het groote terras in den slottuin geeft een schoon uitzicht op 'tslot zelf. De slottuin is 's middags ook de verzamelplaats der Heidelbergsche studenten. Het is bekend, dat de Heidelbergsche studenten nog al van duelleeren houden: velen hadden de bewijzen er van over hun gezicht. Een knappe, flinke jongen had het voorhoofd nog in windsels. In gezelschap van zijne moeder en zijn broeder scheen het zijn eerste uitgangsdag te wezen. Wel licht dat de oude vrouw uit bezorgdheid was over gekomen om hem te verplegen. Niemand der andere studenten sprak hem aan, doch allen groet ten diep. Was 't niet om de moeder, uit wier trekken liefde en droefheid te lezen was, we zouden zeggen: Waar twee elkander rossen, laat ze gerust begaan, En denkthet vleesch van Ossen wordt murwer door het (slaan. In uiterlijke vormen, buigingen, beleefdheden zijn overigens de studenten onderling, tot belachelijk wordens toe voor kameraden, onuitputtelijktoch staan ze met hun bekkesnijden niet veel boven onze oude twistzoekende dorpelingen, 't Verschil ligt alleen in een beetje langer of beter ijzer. Zij zien er in de verschillende faculteitskleedingen netjes uit en zijn voor vele anderen, minstens jegens vreemden, een voorbeeld van voorkomendheid, n. 1. de en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire macht in Atjeh, sedert den 21en April 1877. GesneuveldC. Wittmann, geboren te Schwein- furt (Beieren), sergeant, en L. van Steenkiste, geb. te Gent (België), fuselier. Overleden na evacuatie uit AtjehH. Janssen, geb. te Velden, cavalerist 2e kl.E. C. Fontaine, geb. te Beez (België), A. G. Brasseur, geb. te St. Nicolaas (België),W. G. J. Maas, geb. te 's-Hage, V. L. C. Piek, geb. te Fort Bath, M. Filius, geb. te Wissekerke, fuseliers, G. Oost, geb. te Leeuwar den, kan. 2e kl., H. Deman, geb. te Coolscamp (België), H. Daubert, geb. te Marseille (Frankrijk), fuseliers. Men schrijft ons uit Rotterdam: Het trekt de aandacht, dat gelijktijdig te Am sterdam en te Rotterdam plannen zijn opgeworpen tot het maken van een droogdok, en dat, terwijl men te Amsterdam die inrichting geheel door particulieren wil tot stand brengen, zonder eenige geldelijke hulp van de gemeente, hier de risico geheel op de gemeente zal worden gelegd. De kosten van het droge dok, dat men hier wil aanleggen, zijn geraamd op een millioen. Na heb ben de ontwerpers aan den gemeenteraad gevraagd, dat óf de gemeente zelve eene leening tot dat bedrag sluiten zal ten behoeve van dit werk, óf de leening door de Dokmaatschappij aan te gaan zal garandeeren. De belanghebbenden (reeders, cargadoors, assuradeurs enz.) zullen dan hunnerzijds het bedrijf kapitaal bijeenbrengen, nominaal bepaald op f 100,000, waarop gestort wordt 20 pet. of f 20,000. Die f 20,000 zijn door de 31 heeren, die de onderneming op touw gezet en zich tot den raad gewend hebben, reeds bijeengebracht. De zaak is dus volkomen in orde mits de ge meente het verlaagde offer brenge. Nu hebben burgemeester en wethouders den raad voorgesteld, dat de gemeente voor 4) pet. rente en aflossing garandeeren zal eene annuïteit van hoogstens f 45,000. Nog verdient vermelding, dat, volgens de onder- deelen van dit voorstel, van de bruto ontvangsten, vóór er van netto winst sprake kan zijn, o. a. zal afgezonderd worden 1 pet. van den kostprijs van het dok, tot het vormen van een reservefonds, waarover de Dokmaatsehappij telkens na afloop van 5 jaren zal kunnen beschikken tot het doen van reparatiën en voor eventueele uitbreiding, boven en behalve de som, die reeds jaarlijks aan reparatiën, diephouden der haven enz., zal worden besteed. Yoor de belanghebbend en met hun gestort kapi taal van f 20,000 zal dus alles zoo voordeelig mogelijk zijn ingericht. Zij krijgen bun dok en Dnitsche studenten. Een reisje naar Heidelberg, met de Rijnvaart, en eenige dagen vertoevens, is vooreen kort uitstapje zeer de moeite waard. Wij gingen na eenige dagen oponthoud door naar Baden-Baden, om van 't Schwarzwald te ge nieten. Over Karlsruhe en Darmstadt kwamen we 's middags aldaar aan. Baden Baden is zeker de elegantste badplaats. Hier ontmoet zich de beau-monde tegen het bad seizoen. 'tWas er nog niet overvol, omdat wij met opzet vroeger waren gaan reizen, wat ik gerust durf aanbevelen. In het laatst van ons verblijf, medio Juli, kwamen er dagelijks c. a. 100 gasten bij. Het getal was toen reeds tot 16 dui zend gestegen. Nadat de speelzalen zijn opgeheven is het getal bezoekers echter verminderd. Ook nu klaagde men. Men schreef het minder bezoek dan in vroeger jaren toe aan de storingen in den financieelen toestand van menig huisgezin, dat vroeger hooge renten trok van Spanjaarden en Amerikanen, en nu na conversie in soliede papieren, bij lager renten, eene buitenlandsche reis als geen volstrekte levensbehoefte op het jaarlijksche budget schrapte, en aan een minder bezoek van Franschen, als nog een gevolg van den oorlog. 's Ochtends van 78 uren heeft men voor het Kurhaus muziek, 's middags van 3 5 en 's avonds van 7—10 insgelijks, 's Morgens begint de muziek met Koraal„Ein feste Burg ist unser Gott", of „Es ist bestimmt in Gottes Rath" enz. Van 7—9 uren ziet men de meeste badgasten naar de bronnen in de „Trinkhalle" gaan met

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1