DE TIENDEN DE TIENDEN Advertentiin. KROONDOMEIN. Ingezonden Stukken. Zeetijd! ngen. Handelsberichten. Ëyangelisehe Vooruitgang. Oorlogsberichten. Belgische brieven. Graanmarkten enz. VERPACHTEN: te Veere op Dingsdag den 34 Juli 18 9 7, eenige kanonschoten gewisseld, doch de Bussen hebben zich vervolgens verspreid. De stad Bayazid en de omliggende dorpen zijn geheel door de inwoners verlaten die naar Evadjick, Makow, naar Perzië en gedeeltelijk ook naar Rusland zijn gevlucht. De ellende door dezen oorlog veroorzaakt is zeker veel grooter dan men weet en misschien ooit vernemen zal. Beide strijdende partijen hebben woeste horden in hun dienst, die voor niets terug deinzen, voor welke moorden, plunderen enz. een genot is, en zoo er niet spoedig een einde komt aan dezen, in het belang der humaniteit ondernomen oorlog zal Turkije in geen jaren de gevolgen er van te boven komen. Dat beide partgen op schandelijke wijze te werk gaan kan men wel eenigszins opmaken uit de belofte door den heer Bourke in het Engelsche lagerhuis gedaan, dat de rapporten der Engelsche consuls in Turkije, betreffende de wreedheden door de Russen aldaar bedreven en die van de Porte op het bureau der kamer zullen worden nedergelegd, evenals met de rapporten over de wreedheden der Turken in Bulgarije is geschied. Die rapporten kunnen een lijk en belangrijk materieel leveren voor de vredebonden in hun strijd tegen de oorlogen. Op eene vraag van den heer Hambury bevestigde de heer Bourke, dat de Russen vier schepen met steenen geladen in een der voornaamste baaien aan den ingang van den Donau hebben doen zinken, op eene plaats waar het water slechts eene diepte van 4 voeten heeft. Naar aanleiding daarvan is aan den Engelschen gezant te St. Petersburg, lord Loftus opgedragen aan de Russische regeering den wensch te kennen te geven, dat maatregelen zullen worden genomen om te voorkomen, dat de scheepvaart op den Donau niet worde verhinderd. Tevens is aan den Engelschen commissaris voor de Donauvaart last gegeven om deel te nemen aan iedere protestatie tegen de belemmering van genoemde vaart. De heer Bourke beloofde, dat de over dit onderwerp gevoerde correspondentie zal worden overgelegd. De leider der oppositie, de heer Hartington, vroeg naar den verderen loop der werkzaamheden van het parlement en kreeg van sir Stafford Northcote ten antwoord, dat hij van de behandeling van het wetsontwerp op de brevetten voor uitvindingen afziet en de hoop koestert, dat de zitting tegen 12 Augustus a. zal kunnen worden gesloten. Tengevolge der afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, de heer Decazes, heerscht er voor 't oogenblik stilstand in de besluiten der Fransche regeering te Parijs. In een gisteren gehouden ministerraad kon althans ten aanzien van den datum der verkiezingen geen besluit worden genomen, daar genoemde minister niet tegenwoordig was. Te Konstantinopel slaat men blijkbaar geen onbepaald geloof aan de telegrammen der regeering. De sensatie duurt voort en de verbittering jegens Abdul Kerim, het „oude wijf", zooals men hem noemt, neemt steeds toe. Abdul Kerim heeft aan de Porte getelegrapheerd, dat tot nog toe niets verloren is. Men moet hem maar stilletjes laten begaan en vertrouwen blijven stellen in zijn krijgs manstalenten. Hij heelt de frontverandering, die nu geschied is, gewensckt en zal than3 spoedig offensief optreden. Intusschen wordt Adrianopel bedreigd I De inneming van Nikopolis is een grooter overwinning voor de Russen geweest, dan tot nu bleek. De correspondent van de Times te Turnu- Magureli seint er de bijzonderheden van. Niko polis ligt tegenover Turnu-Magureli, waar op het oogenblik, dat de Russen te Simnitza den Donau overtrokken, een schijnaanval begonnen was om de aandacht van de Turken van het wezenlijk bedreigde punt af te trekken. De Turken hadden toen 15000 man te Nikopolis bijeen, omdat de plaats van bijzonder groot gewicht is; doch toen de Russen eenmaal op de rechterflank van den Donau waren, was de verdediging der stelling veel moeilijker geworden. De Russen marcheerden naar de hoogten achter Nikopolis; het Turksche kamp, dat aldaar was, brak overhaast op de Russen legden batterijen aan, en terwijl de Rumeniërs van de andere zijde van den Donau op Nikopolis het vuur openden, bestormden de Russen die plaats, onder bedekking hunner batterijen. De slag duurde van 5 uren 's morgens tot 9 uren 's avonds, toen het garnizoen, 6000 man sterk, zich overgaf met al het geschut, zoodat 40 kanonnen en 2 monitors in handen der Russen gekomen zijn. Achmed- en Hassan-pacha werden gevangen genomen. Het verlies van men- schenlevens in dit gevecht moet buitengewoon groot geweest zijn. Thans wordt beweerd, dat het de Russen zijn, die in den Sulina-mond van den Donau schepen met steenen hebben doen zinken. Vroeger heette het, dat de Turken dat gedaan hadden. De internationale Donau-commissie verklaart, dat daartoe materiaal gebrnikt is, dat voor werken aan den Donau bestemd was, en dat de door haar tot stand gebrachte werken nu verloren zijn. Aangemoedigd door het succes der Turken in Armenië, breidt de opstand in den Kaukasus zich uit. Tegenwoordig is de geheele Mohame- daansche streek tusschen de Kaspische en de Zwarte zee in opstand. Het voorbeeld der Abchasiërs pn Cirkassiërs is door de Lesgbiërs en Daghis aan de Kaspische zee gevolgd. Alleen de centrale positie van Wladikaukas is nog onder Russische autoriteit. Brussel 19 Juli. De politieke windstilte, die in ons gelukkig Bel gië heerscht, is op eene, althans voor de liberalen aangename, wijze afgebroken door de verkiezing van een senaatslid te Soignies. Men zal zich herinneren dat de heer Jules Malou de leden zijner partij in den senaat bijna met geweld heeft moeten dwingen om de geloofsbrieven van den heer de la Roche niet goed te keuren, niettegenstaande de ge deputeerde staten met de stukken in de hand overtuigend hadden aangetoond, dat deze candidaat niet verkiesbaar was, dewijl hij het bij de grond wet gevorderde bedrag in de directe belasting niet betaalde. De liberale kiezers hebben thans beter opgepast en zich zóo eendrachtelijk naar de stembus bege ven dat het hun gelukt is, in plaats van een senator der clericale partij, een liberaal van goed gehalte, den heer Pennart, te doen verkiezen, die in den senaat op waardige wijze de plaats zal vervullen, door het overleden lid der linkerzijde weleer ingenomen. De verbolgenheid der clericalen over dezen uitslag is moeilijk te beschrijven. Als zij maar durfden zouden zij wel zeggen dat de heer Malou hen verraden heeft. Zeker is het dat de katho lieke meerderheid in den senaat, slechts vier leden sterk, nog maar zeer zwak en wisselvallig is en eene toevallige omstandigheid, het overlijden of de ziekte van een lid, haar ieder oogenblik kan ver nietigen. Het zou een grappig geval wezen, wan neer het clericale ministerie in de aanstaande zitting eens door den senaat onderste boven geworpen werd! Voor het oogenblik bestaat er echter geen reden om dat te vreezen. Daarentegen spreekt men druk over de aftreding van den minister van oor log, den eenigen minister dien ik ooit gekend heb door wien credieten geweigerd werden, welke de oppositie hem edelmoedig genoeg toegestaan had. Het leger kan den generaal Thiebaut deze han delwijze niet vergeven en men verzekert, dat de gevoelens aan het hof er niet minder door ontstemd zijn. Dit is wel te begrijpen, maar ik durf niet beweren dat de verontwaardiging, die bij het leger over de houding van den minister van oorlog bestaat, door de natie algemeen ge deeld wordt. Mijnheer de redacteur. De afloop der verkiezing voor den gemeenteraad is u reeds bekend. Zoo de liberale kiesver- eeniging Plicht en Recht niet al hare candidaten mocht zien verkiezen, kan zij er toch op wijzen dat de liberalen in Vlissingen met deze verkiezing bewezen hebben meer kracht te bezitten dan zelfs de tegenpartij ooit heeft kunnen vermoeden. Immers werden drie harer candidaten met overgroote meerderheid herkozen. Een onzer candidaten verloor het tegenover een oud lid (geen gedecideerd tegenstander), die alléén wegens zijn vergevorderden leeftijd en de daaraan steeds verbonden gebreken niet door de Vereeniging candidaat werd gesteld, terwijl twee onzer candidaten zullen moeten herstemmen tegenover twee antirevolutio naire candidaten, onder welke laatste zelfs éen, bekend als een zeer respectabel man, van een der meest bekende en geachte familiën alhier. Zulk een resultaat mag dus voor Vlissingen zeker als zeer gunstig worden aangeteekend en bewijst dat de gemeente langzamerhand wordt wakker geschud. Nu was mijn voornemen niet, M. d. R., om op de stemming terug te komen. Gisteren avond echter ontving ik een brief van zekeren J. J. M. dien ik voor de curiositeit aan de vergetelheid wensch te ontrukken. Zie hier daar van een letterlijke copie. „Vlissingen den 16 Julij 1877. „Aan de heeren Jos. van Raalte Voorzitter „en H. A. Sitsen Sekretaris. „Deze beyde Heeren doen mij, ook menig inge zeten van Vlissingen, moeitje aan met gedurig biljetten te Schrijven, en rond te zenden, tot ver kiezing van leden door u voorgestelt, zijt vrij en laat vrij, dit is de wensch van Vlissings ingezeten, wij leven immers niet meer onder de heerschappij van Roome, of niet onder de Spaansche ekwisitie, wij wenschen Mannen van goede wil die God en Zijn Dienst voorstaan, maar geen mannen die dit verzakendaar moet land en volk medetever- derven, Aan Abrahams Kroost heeft Gode vele beloften gedaan, en nimmer heeft een van Zijne beloften gevaalt, zoolang Israels God door zijn volk wert vereert en aangebeden. leest het ingezonden stuk eens na, in het blad genaamthet Zuiden, getekend Jung 1877 J. H. Klomp en heeren gij zult bij het lezen beschaamt staan, en vraagen, wat moet er toch van een Land en Volk worden, zonder God en Zijn Dienst. Wat hebben er niet veel Nederlandsche helden geweest met onzen Geliefde Prins Willem den eersten aan het hoofd, die het middel in de Hand des Héere zijn geweest om Land en Volk te verlossen van onder de magt der vreemde heerschappij, zooals wij kunnen noe men, Admiraal de Ruiter Tromp Piethein Brakel Evertsen en meer anderen, daar heeft de Heere God in Nederland mede gedaan wat Hij in de vroegste tijden heeft gedaan met een Mozes Aaron Abraham Isaük en Jakop. Gedenke wij niet meer aan deze uitreddede Liefde Gods ach wat is dan Nederlands volks diep gezonken, Wenschen wij nog vele jaren in het bezit te blijven van onze Geëerbiedigde Koning Willem 3, welnu dan laat ons te zamen voor Hem bidden, onder zijn zagt en vredelievend bestuur gaat het onder Gods zegen, Nederlands volk ook goed, en mogten wij treuren bij het afsterven van onze Geliefde Konin gin, wij moeten berusten en zeggen het is des Heeren Wil. En nu bovengenoemde heeren, wij Komen nü terug, om ons toe te roepen, in Junij 1877 kiest de Heer D. van Eek wij vragen U bescheiden of gij het nootzakelijk achten deze man zoo hoog op te sieren, indien deze man gedaan heeft op Staat kundig gebied wat hij heeft kunnen doen dan heeft hij niets meer gedaan dan zijn pligt tot vervulling dier pligt is hij immers door Neerlands volk geroepen Goddienstige Mannen zijn ons meer welkom. en nu ten slotte die bovengenoemde heeren spreken van vooruitgang in Vlissingen, en wij ondervinden niets dan achteruitgang vooruit gang moesten die heeren maar terughouden, de ondervinding leert immers genoeg dat Vlissingen in een kwijnende toestand is, achter die hooge muuren met dat groote Wapenbort worden immers wekenlijks nijvere ambagtslieden ontslagen is dat vooruitgang „Neen wij zeggen achteruit „Nu heeren spaart de moeitje en zend ons geen biljetten meer te huis. J. J. M. „Wij moeten nog ten slotte zeggen, wij vereeninge ons Liever met de Kiesvereeniging Nederland en Oranje die zig hier aan sluit en vastklemt die kent pligt en ook regt" Na het lezen hiervan zult u voor Vlissingen zeker met mg uitroepen: God erbarme zich over een raad die door mannen moet worden gekozen als de heer J. J. M. en zijne geestverwanten! Ik zal mij althans van alle verdere kritiek of antwoord onthouden en dank u voor de mij ver leende ruimte. Hoogachtend enz. Vlissingen, 18 Juli 1877 J. v. R. Van Vlissingen naar Rotterdam vertrokken het stoomschip de Ceres, om te laden. Van Vlissingen vertrokken het stoomschip P. Caland, gezagvoerder E. Deddes, met restant lading naar Rotterdam; en binnengekomen het driemastschip Industrie, gezagvoerder Weidenaar, komende van Java, geladen met stukgoederen. Gent, 20 Juli. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 32.— rogge op staal fr. 24.gerst fr. haver fr. 25.boekweit fr. 19.50; paardenboonen fr. 18.—koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.15 per kilogrameieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen 20 Juli, Boter per kilogram 1.30 a ƒ1.20 Eieren ƒ4.— per 104 stuks. Amsterdam, 20 Juli. Raapolie op zes weken 431. Lijnolie 35$. frezen vaaa effecten. Amsterdam, 19 Juli. 20 Juli. Wederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 641 64$ Certific. dito dito .3 77$ 77$ dito dito dito 4 100$ 101 Aand. Handelmaatschappij. 6 102 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 103 103 Loten stad Rotterdam. 3 101$ 101$ dito dito Amsterdam 3 102$ 102$ België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 104 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 98 98 Certific. laser. 5e serie 5 57$ 58$ Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 79 79$ dito 1000 1864. 5 91 91$ dito L. 100 18725 „80$ 81| dito L. 100 1873 5 „80$ 81$ Loten 18645 132 132$ Loten 18665 132$ 133 Oblig. Hope C°. Leen. 186Ct 4$ 79$ 80$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 63$ Obligatiën 1867—694 „71$ 72$ Certificaten6 41$ 41$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 103$ 104 Oblig. dito4$ 83 83$ dito dito4 76 78 Aand. Kiew-Brest5 36$ dito Baltische spoorweg. 3 46 46 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 85$ 86$ dito dito Jelez-Griasi. 5 85$ 86$ dito dito Jelez Orel 5 85$ dito dito Charkow Azow .5 79 79$ Polen. Schatkistobligatiën 4 73 Aand. Warschau-Bromberg. 4 52 51$ dito dito Weenen. 5 47$ 47$ Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 54$ 55 Obligatiën dito April/Oct. 5 53$ 54$ dito in papier Mei/Nov. 5 49$} 50} dito dito Febr./Aug. 5 49 50$ Aand. Nation, bank3 107$ 108$ Loten 18605 „91$ 92 dito 1864, 107$ Hongarije. Schatkistbiljet!. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul &Pae. Spw. 1' sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4$ 5 pet. n 64$ 64$ 40$ 40$ 10$$ 10$ 10$ 10$ 50$ 50$$ 9$ 7$ 53} 53$ n n n 54$ 54$ 97 101 101 47$ «A 84$ 76$ 77 75 75$ 99$ 99$ rt 85$ n 95$ 95$ Pryzen wan coupons. Amsterdam 20 Juli. Metall. 20.20 dito zilver 22.Div. Eng. per 11.87$; Eng. Portugal per f 12.02$Spaansche piasters .54; Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.45. Amsterdam 19 Juli. Metall. 20.12$dito zilver 22.Div. Eng. per 11.87$Eng, Russen per 12.02$; Eng. Portugal per 12.02$; Frans. 47.70Belg. 47.70Pruis, f 58.70 Hamb. Russen Russen in Z. R. ƒ1.24}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters f .55Spaansche binnenlandsche .47; Amerikaansche dollars 2.46; papier ƒ2.30. Getrouwd P. VERHULST en M. HARINGMAN. Colijnsplaat, 18 Juli 1877. Getrouwd N. VAN WILLES, Generaal-Majoor, Gouverneur der Koninklijke Militaire Akademie, en J. C. JANSE VAN ZOÜTELANDË, die tevens bij deze hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 20 Juli 1877. Heden beviel mijue vrouw voorspoedig van eene Dochter. S. VAN STRATEN. De Broeders en Zusters vau wijlen den heer H. J. VAN DEINSE, betuigen hun dank voor de blijken van belangstelling, bij zijn overlijden ontvangen. De ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne kinderen en behuwdkinderen, hunnen dank voor de ondervonden deelneming bij het overlijden hunner dochter en behuwddochter Mevrouw S. P. C. VAN BENTHEM JUTTING—Proos, den 30<* Mei 1877 te Rembang (Java) overleden. C. P. NEUT—Wed. C. Proos. C. H. J. VAN BENTHEM JUTTING. M. J. VAN BENTHEM JUTTING— Middelburg. Woütersen. OPENBARE SAMENKOMST met de Leerlin gen der Zondagschool op Zondag 33 Juli, des namiddags te half twee uur precies, in de Concertzaal op de Groenmarkt. Ouders en belangstellenden worden tot het bijwonen daarvan beleefdelijk uitgenoodigd door HET DAMES-COMITÉ. Croote en kleine kapitalen zijn be schikbaar als Hypotheek op Land en op Gebouwen, ten kantore van J. A. TAK C°, Agenten van de Rotterdamsche Hypotheekbank. De RENTMEESTER van het Kroon-Domein, Rentambt Middelburg, zal voor den oogst van 1877 des voormiddags te lO uren» op den Kamp- veerschen Toren, onder Kleverskerke, Brigdamme, St. Laurens, Gapinge, Serooskerke, Vrouwepolder, Oostkapelle Grijpskerke, Aagtekerke, Domburg en Middelburg's Ambacht; te Vlissingen op Vrijdag den 3!?en Juli 18??, des voormiddags te 10 uren» op het Raadhuis, onder Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Ma- riekerke, Westkappelle, Zoutelande, Ritthem, Oost en West-Souburg, Buttinge en Hoogelande. De Rentmeester voornoemd, C, D. TIELENIUS KRUIJTHOFF.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3