BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Dit stuk is op perkament geschreven door den heer A. Grevenstuk, calligraaf te Amsterdam, en is even prachtig van uitvoering als van teekening. De oorkonde luidt als volgt: „De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid betreurt het, dat d*. Agnitus Vrolik, om redenen van gezondheid, heeft moeten besluiten zijne betrekking als president-directeur neder te leggen. „Zij waardeert de groote verdiensten van hem, die sedert het jaar 1849 zesmaal ala lid van het hoofdbestuur en tweemaal als Voorzitter haar tot sieraad en steun strekte, haar bloei vermeerderde en haar aanzien verhoogde. „Bij de viering van haar honderdjarig bestaan, onder zijn voorzitterschap, wenscht de maatschappij d1. A. Vrolik een bewijs van haar erkentelijkheid te geven, door hem te benoemen tot haar eerste lid van verdienste en hebben de departementen besloten, als een blijk hunner bijzondere hulde, hem het diploma daarvan op dit eeuwfeest aan te bieden in den vorm dezer oorkonde." „Haarlem, den 18en Juli 1877." „Het hoofdbestuur." Omtrent bet verblijf van den keizer en de keizerin van Brazilië in ons land, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Het keizerpaar heeft te Haarlem behalve het stedelijk museum, Teyler's stichting, het Paviljoen, de Bavokerk waar het orgel bespeeld werd de tuinbouwinrichtingen van de firma E. H. Krelage en Zoon, waar de keizerin een prachtig bouquet met welgevallen aannam en het Hofje van Beren- steyn, ook het Bisschoppelijk museum bezichtigd. Voor hun vertrek naar Amsterdam bezochten zij de Buïne van Brederode, onder Velsen, en hadden daardoor ook de gelegenheid, Haarlem's schoone omstreken te leeren kennen. Voor de hooge gasten en hun gevolg zijn in de hoofdstad 23 kamers in het „Amstel-Hotel" be sproken, waarvan 12 op de eerste en 11 op de tweede verdieping. Na Woensdag in den loop van den dag ver schillende merkwaardigheden te Amsterdam te hebben bezichtigd, dineerden de keizer en de keizerin in het Amstel-Hotel. Even vóór negenen stonden de rijtuigen weder voor. Het eerste avondbezoek gold het voorplein der tentoonstelling. De nieuwsgierigheid van het aan wezige publiek ontaardde hier in de gewone Amstevdamsche „omstuwing" van een belangrijk personage, hetgeen gelukkig.wat minder werd toen keizerin met de gravin de Barral bij Boelen een kijkje ging nemen en de keizer met den heer Retiro bedaard doorwandelde, zich om niets en om niemand bekommerende, volkomen incognito. De keizerin, reed na een klein half uur op het voorplein te hebben vertoefd, naar het concert in Artis, van waar zij na een kort bezoek huiswaarts keerde. De keizer vleide zich op een bank neêr voor het orkest, gebruikte een kop koffie, (de kellner die hem bediende zal het niet vergeten), bracht ook nog een korte visite aan het concert in Artis en keerde daarna naar het Amstel-Hotel terug. Ook gisteren is de dag weder geheel doorge bracht met het bezichtigen van museums, kerken enz. Vóór het Trippenhuis was de aandrang van het volk zoo groot, dat de politie ter hulp ge roepen moest worden om de orde te handhaven. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der maatschap pij vail nijverheid is in het Paviljoen te Haarlem geopend het, in omvang nog niet groot, maar zeer belangwekkend „museum van kunstnijverheid." Het plan van dit museum, dat door geldelijke giften tot een bedrag van 12000, en door een groot, aantal kostbare geschenken uit het binnen- en langs de Main-Neckarbaan, Darmstadt voorbij. Wij namen onzen intrek in het „Europaeische Hof." Het hotel heeft wandelingen en tuin en is zeer goed. Heidelberg is beroemd om zijne schoonheid en ligging zoowel als om zijne universiteit. Oud Heidelberg, Gij schoone, Gij stad van eère rjjk, Aan Neckar en den Kijn, niet éen is U gelijk. Aan de universiteit zijn 800 studenten. Studee- ren doen ze allen niet. Ik was in gezelschap van een advocaat, die drie jaren te Heidelberg was geweest en het verlaten had, om aan eene andere universiteit zijne studiën te volbrengen. Het kwam er zoo innig overtuigd uit: „Man kann in Heidelberg nicht studiren, es 1st da ja viel zu schön." Ofschoon een der eerste gangen gewoonlijk naar het slot is, namen wij na aankomst des Zondags middags, na wat bouillon te hebben gebruikt, een rijtuig naar Schwetzingen, om daar te dineeren met forellen en reebraad. Schwetzingen wordt van Heidelberg uit zeer gezocht om zijn prachtigen tuin of park en slot. De tuin is in den stijl van Versailles en gedeelte lijk op Engelsche wijze aangelegd. Het park is 47 hectares groot. De wandelingen zijn bekoorlijk. Hier schieten bij marmeren hertengroepen, tusschen allerlei soorten van bloemen, vele fonteinen haar kristalhelder water omhoog; verder wandelt men langs galerijen en berceau's van wilden wingerd paar tempels en kiosken. buitenland tot stand is gebracht, werd in de algemeene vergadering der Maatschappij in 1873 aldus omschreven: „Het aanschouwelijk maken van de eerste rege len der kunst en van haar meest karakteristieke vormen ten dienste der nijverheid, waarbij men geens zins de krachten moest verspillen in het bijeenbren gen van een verwarde menigte voorwerpen, maar eenvoudig moest beginnen met een juiste voorstel ling van de verschillende zuivere stijlen, die in de nijverheid van algemeene toepassing zijn, opdat het oog eerst gevoelig worde gemaakt voor eenheid van stijl en opvatting en voor den stoorenden indruk van alle zonden tegen den stijl in het algemeen." Meer in het bijzonder luidde het voorstel aldus „te beginnen met een plastische voorstelling te geven van het ornament en zijn verschillende stijlen, en daartoe te kiezen de meest beroemde modellen uit den ouden en nieuwen tijd." Aan dit beginsel is bij de uitvoering streng vastgehouden. Het museum omvat thans in 13 hoofdaf delingen of groepen de beste en meest gewaar deerde modellen uit alle vakken van kunstvlijt. De M. v. N. heeft eer van haar werk en inzonderheid de commissie, die met de uitvoering was belast en haar taak met zooveel voortvarendheid en energie heeft vervuld. Doch nu komt de benrt aan de inlandsche nijverheid om met onbekrompen hand het werk te voltooien, waarvoor de Maatschappij van nijverheid zoo krachtig de hand aan den ploeg heeft geslagen. Het Nederlandsche kunstmuseum bestaat; 't hangt slechts van den goeden wil onzer landge- nooten af om er een Nederlandsch South-Kensington- museum van te maken. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Ritthem J. C. Lantsheer en tot burgemeester van Oasterland A. van der Have. koninklijke bibliotheek. Benoemd tot amanuen sis bij de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage m*. J. H. D. Kraentler. Dat de G-oesche schoolkinderen zich giste ren namiddag in het Schuttershof alhier uitstekend vermaakt hebben, bleek duidelijk toen de tijd van heengaan was aangebroken, want slechts noode werd gehoor gegeven aan het verzoek om zich te scharen. Nadat de heer van der Bilt la Motthe namens het comité tot wering van schoolverzuim den restaurateur, den heer P. Oosthout, openlijk hulde had gebracht voor de uitstekende wijze waarop hij de kinderen en hunne geleiders ont vangen heeft, werd andermaal eene wandeling gemaakt. Op dien toeht zongen de kleinen aan houdend liedjes, en overal waar zij voorbijgingen ontwaarde men vele belangstellenden. Aan het spoorwegstation heersohte tegen 9 uren eene meer dan gewone drukte. Zoowel voor het hek als op het perron was een talrijk publiek aanwezig, om getuige te zijn van bet vertrek, dat op den be stemden tijd plaats had onder het luid gejubel der kinderen, hetwelk door de aanwezigen met warmte beantwoord werd. Het comité heeft weder een schitterenden uitslag gehad op zijn pogen om het aangename aan het nuttige te paren, waartoe ook door onderwijzers en onderwijzeressen krachtig is medegewerkt. Allen waren dan ook ten zeerste voldaan over den goeden afloop van het feestje. Als leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerscholen te Botterdam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mf. J. Rombach. Breede lanen voeren u naar de moskee, geheel gebouwd als een Turksche tempel met al zijne attributen en eigenaardigheden. Standbeelden, gemaakte ruïnes, priëelen, marmergroepen, bassins, waaronder met waterspuwende vogels, wisselen elkander af. Vooral bezienswaardig zijn de moskee en de Appollo tempel met grot en waterval. I De berceau's van wilden wingerd z\jn zoo dicht alsof men onder steenen corridors loopt. Men heeft meer dan 2 uur werk om den tuin rond te wandelen en alles op te nemen. Men mag dezen tuin als een der schoonste van Europa beschouwen. Over de Molkenkur naar de V olfsbrunnen maakten wij den volgenden dag een rit over het Heidelberger slot terug. Wij hadden om een anderen koetsier gevraagd, omdat die van den vqrigen dag wat al te vrij was geweest in het doen van verteringen op onze rekening, 't Gevolg er van was, dat de dames niet in het rijtuig verkozen te gaan, wan neer ik niet zelf op den bok ging. De koetsier maakte de paarden opgewonden door slaan, en slechts het welgemeend dreigement, hem alleen naar het Hotel te zullen doen terugkeeren en zelf te wandelen, deed hem bedaren. Alleen op mijne voorspraak bleef hij in dienst; ik vond echter noodig voor andere touristen den hotelhouder op het gebeurde attent te maken. Wordt vervolgd). Naar wij vernemenbestaat bij het departement van oorlog het voornemen om ter voorziening in het belangrijk tekort aan officieren van gezond heid iemand als zoodanig aan te stellendie vroeger bij het leger in West-Indië officier van gezondheid 3e klasse was en in dien rang eervol is ontslagen. Zou dit echter niet in strijd zijn met de wettelijke bepalingen? Waaraan ontleent zoo iemand de bevoegdheid om in Nederland de geneeskunde uit te oefenen? Toch had reeds in het vorig jaar een soortgelijke benoeming plaats, toen een eervol ontslagen officier van gezondheid 3e klasse van de Nederlandsche marine voor den dienst hier te lande werd aangesteld. Het feit der wetsontduiking daargelatenblijft het nog de vraag, of door dergelijke maatregelen niet een reden te meer wordt in het leven geroepen voor toenemend tekort hij het officierspersoneel van den geneeskundigen dienstdat zulke benoemingen zeker niet aangenaam zal vinden. Vad Door het gerechtshof te 's Gravenhage is J. Chr., boerenarbeider, die te Rilland een paar laarzen en een paar schoenen had ontvreemd, veroordeeld tot 6 maanden eorrectioneele gevangenisstraf. De kantonrechter in het tweede kanton te Rotterdam heeft de drie jongens, aangeklaagd van in de vorige maand een steen op den spoor weg aan de gedempte Binnenrotte aldaar te heb ben geworpenveroordeeld den een op grond dat hij zich had schuldig gemaakt aan het werpen van een steen in een omsloten plaats (overtreding, voorzien in het wetboek van strafrecht), tot een boete van vijf gulden of subsidiaire gevangenis straf van twee dagen; de beide anderen wegens het werpen van een steen op den openbaren weg (overtreding, voorzien in de verordening op de straatpolitie te Rotterdam) tot een boete van éen gulden of subsidiair gevangenisstraf van éen dag. binnenland. 's CJravenhage. Voor het gerechtshof alhier werd heden behandeld de zaak van Jacoba Lange- veld, van Zaamslag, beschuldigd van kindermoord. De beschuldigde bekende hare misdaad. Door het openbaar ministerie werd, bij monde van den advocaat-generaal mr. Francois, 5 jaren tuchthuis straf gerequireerd. Woensdag a. uitspraak. buitenland. Parijs. De verkiezingen voor leden der kamer van afgevaardigden zijn definitief op Zondag 14 October a. vastgesteld. De commissaris van politie te Marseille heeft de loges van vrijmetselaren gesommeerd hem afschrift te verstrekken van de lijsten harer leden. Daar zij geweigerd hebben aan deze sommatie te voldoen is er sprake van de sluiting van alle loges. Sionsfantlnopel. Een telegram van Ismaël Paelia meldt, dat de Russen naar Philippopel oprukken. In Azië zijn de Russen tot Revana, nabij de grenzen, teruggetrokken. Abdul Kerim Paeha, Redif Paella en Réouf Pacha zijn teruggeroepen. Suleiman Pacha is belast met het bevel over de troepen' in Ru- melië. Assim Pacha is benoemd tot gouverneur van Adrianopel. Heden ochtend te acht uren zijn de weezen uit het burger weeshuis (Molenwater) alhier, in vier rijtuigen, uitgereden om een toer te maken door het eiland. Zij zullen achtereenvolgens Koude- kerke, Westkapelle, Domburg en de Oranjezon bezoeken. Naar wij vernemen bracht de stoomboot van Queenborough heden morgen niet minder dan 137 passagiers te Vlissingen aan. In de speelschool der openbare school eerste klasse te Goes heeft een zwaluw zijn nest gebouwd, alwaar de diertjes ongestoord hun werk verrichten, niettegenstaande het rumoer van de kinderen. Naar wij vernemen moet in den poel, onder de gemeente 's Heer Abtskerke, in of bij een hooiklamp het lijkje gevonden zijn van een pas geboren kind. (N. G. Ct.) Ook te Ovezand komen, evenals te Yerseke, groote rupsen op het aardappelloof voor. De lengte, 12 c. M., is inderdaad juist opgegeven. Dinsdag avond met den laatst paeseerenden trein is de seinwachter, geplaatst aan den overweg nabij het fort Isabella te 's Bosch, overredende oorzaak is onbekend. Men vermoedt dat hij te dicht bij den voorbijkomenden trein heeft gestaan en zijne kleederen daarmede in aanraking zijn gekomen, hij was aan het hoofd erg gekwetst. Des morgens vond men hem dood op den weg. Hij is genaamd Adrianus van Loon, oud 26 jaar, vau beroep schoenmaker; onlangs gehuwd laat hij een vrouw met een kind na. In de kamer van den wethouder van publieke werken te Amsterdam waren Woensdag de straat- makersbazen bijeen. Hun werd met het oog op de onvoldoende wijze waarop bestraat wordt, zoo dat vaak na twee of drie dagen herbestrating noodig is, het voorstel gedaan gedurende vier weken de verantwoordelijkheid voor de deugde lijkheid op zich te uemen, tegen uilkeering vau eeuig hooger loon. De Coöperatieve winkelvereeniging te Almelo heeft over het eerste halve jaar 1877, 8 pet. divi dend aan hen uitgekeerd die „op het boekje" halen. In de Nordd. Allg. Zeitung leest men Verscheidene dagbladen, in Pruisen uitgegeven, hebben het bericht verspreid, dat te Kripp, bij Remagen, een door colorado-kevers besmet aard appelenveld was ontdekt. Blijkens een mededee- ling door de bevoegde autoriteit, is terstond een onderzoek deswege ingesteld, waardoor de zeker heid is verkregen, dat het verspreide bericht onwaar is. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed 1° het bezetten met Vilvoordsche steenglooiing van de oostzijde van den oostelijken havendam van het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert minste inschrijver de heer D. Volker, te Dordrecht, voor f 7241, en 2° het herstellen van boorden langs het banaal door Zuid Beveiandminste inschrijver de heer G. Bolier Dz., te Scherpenissevoor f 13,278. Bij de aanbesteding voor het maken van werken tot verdediging van den oever van den ealamiteuzen Nieuwen Neuzenpolder, gisteren te Ter Neuzen gehouden, is het minst ingeschreven door den heer Cs. Roskam Jz,, te Sliedrecht, voor f 56,500. 19 Juli. 's av. 11 u. 62 gr. 20 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 65 gr. De toestand in Turkije begint zeer ernstig te worden door het krachtig voortrukken der Russi sche troepen. Verwarring en onzekerheid bij de regeering, schrik en angst bij de bevolking, zie daar in korte woorden hoe het te Konstantinopel gesteld is. De minister van oorlog Redif Pacha, tegen wien de publieke opinie reeds geruimen tijd ongunstig gestemd was, heeft zijn ontslag gekregen, doeh zijn opvolger wordt nog niet genoemd. Ook verzekert men, dat de opperbevelhebber van het leger te Schoemla is vervangen door die van het leger bij Widdin, Osman Pacha. Daarenboven moet met buitenlandsche zaken belast zijn Aarify Pacha in plaats van Safvet Pacha, aan wien men de portefeuille van openbare werken wilde opdra gen, welke bij echter schijnt te hebben geweigerd. Laatstgenoemde moet thans met den minister van justitie Hassim Pacha, den chef van deu generalen staf Mahmoud Pacha en generaal Selim Pacha naar Adrianopel zijn vertrokken, om maat regelen te nemen ter voorkoming dat de Bulgaren zich met de Russen zouden vereenigen. Twintig duizend man geregelde troepen en even zooveel vrijwilligers zijn naar Adrianopel gezonden, alwaar eene groote paniek heerscht. Uit vrees voor de wraak over de gruwelen te Tatar Bayardschik en Batak gepleegd, vluchten de Muzelmansehe inwo ners in grooten getale naar Konstantinopel, alwaar zij in de openbare schoollocalen worden onder dak gebracht. Teneinde zekerheid en nadere inlichtingen te verkrijgen omtrent den marsch der Russen in Europeesch Turkije is een tolk van de Oostenrijk- sche ambassade te Konstantinopel naar Adrianopel en Jamboli vertrokken. Er waren nog geen offi- cieele berichten van hen ontvangen, van welke het vertrek van den militairen attaché bij genoemd gezantschap naar Adrianopol schijnt af te hangen. Intusschen naderen de Bussen deze stad meer en meer. Te Jeni Saghra hebben zij reeds den spoorweg en andere openbare werken vernield. Réouf Pacha zoo wordt gemeld bevindt zich te Slivno en dekt Jamboli, terwijl Mehemet Ali Pacha met een aanzienlijke krijgsmacht oprukt om de Russen te ontmoeten. Het duurt echter vrij lang eer een krachtige aanval op hen wordt ondernomen en met iederen dag wordt natuurlijk hunne positie beter, daar steeds meer troepen en nu ook geschut den Balkan zullen zijn overgetrokken. Op andere punten is het niet beter gesteld. De Dobroudscha is thans geheel in de macht der Rus sen. Na Tsjernawoda aan den Donau hebben zij ook Kustendjé aan de Zwarte zee ingenomen en zijn thans geheel meester van de tusschen beide plaatsen gelegen spoorweglijn. De Turksche autoriteiten hebben Kustendjé aanbevolen in de bescherming van den Griekschen primaat. In Klein Azië is eveneens verandering gekomen in de omstandigheden, want de Russen zijn in grooten getale voor Bayazid teruggekomen en bevinden zich ten Noorden van Kars, terwijl de Turksche opperbevelhebber Moukhtar Pacha zijn kamp ten Oosten van die stad heeft. De Russen, onder generaal Loris Mélikoff verwachten aanzien lijke hulptroepen, waarvoor de grootvorst Michel persoonlijk maatregelen heeft genomen. Den 14e|» Juli hebben 12 regimenten Russische cavallerle eu een veldbatterij eene verkenning naar het kamp van Moukhtar Pacha ondernomen. Er werJop

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2