N°. 170. 12Q0 Jaargang. Zaterdag 21 Juli. RE1S-1N DRUKKEN, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3lm. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. VERKIEZING. Middelburg, 20 Jul FETJILLETOISr. t. UIDDËLBUROSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat bij de op den 18en dezer maand plaats gehad hebbende opening der stembriefjes tot benoeming van zes leden van den gemeenteraad is gebleken, dat als zoodanig zijn gekozen de heerenJ. Luteijn, mr. W. A. van Hoek, m'. A. P. Snouek Hurgronje, mu A. J. van Eekelen, D. Jeras M.Kz. en m'. P. Eoetert Tak Ez.; dat de processen-verbaal van steminlevering en stemopneming van den 17en en 18™ Juli 1877, in de benedenvoorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 20en Juli 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. De uitslag der verkiezingen van gemeente raadsleden in deze provincie is, behalve hetgeen wij daarvan reeds gemeld hebben, als volgt: Boschkapelle: Getal kiezers 37. Ingeleverde geldige biljetten 21. Herkozen H. de Moor en J. Kint, ieder met 18 stemmen. E1 k e r z e eGetal kiezers 28. Ingeleverde geldige biljetten 18. Gekozen Adriaan van den Bout Tz. met 16 en Jan van den Bout Tz. met 10 stemmen. Grijpskerke: Getal kiezers 56. Ingeleverde geldige biljetten 30. Gekozen Cornelia Coppoolse met 26 en Marinus Franeke met 20 stemmen. Haamstede: Getal kiezers61. Ingeleverde geldige biljetten 22. Gekozen H. W. Ferleman en C. A. van de Watering, ieder met 18 stemmen. Hengst dij kGetal kiezers 24. Ingeleverde geldige biljetten 17. Herkozen M, W. van Arent- hals met 15 en Ch. Kerckhaert met 10 stemmen. Kerkwerve: Getal kiezers 47. Ingeleverde geldige biljetten 18. Gekozen W. Verboom met 17 en P. Beije met 16 stemmen, aftredende leden. Koewacht: Getal kiezers 68. Ingeleverde geldige biljetten 36. Gekozen D. Bruggeman met 31 en J. D. de Beule met 26 stemmen, aftredende leden. Ouwerkerk: Getal kiezers 46. Ingeleverde geldige biljetten 28. Herkozen B. G. van der Have met 26 en K. Kik met 27 stemmen. Philippine: Getal kiezers 18. Ingeleverde geldige biljetten 16. Gekozen A. Taelman met 11 en J. B. Dhooge met 9 stemmen. Sint Annaland: Getal kiezers 124. Inge 3. DOOK, PER EGEIN ATOR. {Vervolg.) Tegenover Bacharach bevindt zich de ruïne Stahleck. Achtereenvolgens komen nu de slotruïnes Für- stenberg, NolliDgen, de groote ruïne Hohneck of Heimburg en Soneck te voorschijn. Als bijna alle deze sloten door anderen, of door hunne roofridders onderling, werd Soneck door keizer Eudolf ver woest en de bezitter met zijne buren terechtgesteld. Na Falkenbnrg en het steile, schilderachtig gelegen Eeinstein te zijn voorbij gevaren, komt men te Assmanshausen, beroemd door zijn geurigen wijn. Men vaart het zoogenaamde nieuwe „Bingerlock" door naar de ruïne Ehrenfels. In deze streek groeit ook de voortreffelijke Eüdersheimer Berg wijn. Tusschen hier en Bingerbrück ligt de bekende Muizentoren. Midden in den Eijn, zal hij wel zijn aangelegd tot tolheffing, doch de legende zegt er nog van: „A° 1550. Er was een bisschop te Maintz, ten tijde van den grooten keizer Otto in het jaar 914, die Hatto heette. Onder zijn bestuur ontstond er eene groote duurte, en ziende dat de arme lieden grooten honger leden, verzamelde hij in een schuur leverde geldige biljetten 91. Gekozen Abraham Johannis Bierens en Hugo Polderman Nz., ieder met 47 stemmen, aftredende leden. Corn», van Luijk verkreeg 27 en Joh". Zandee 24 stemmen. De overigen op verschillende perso nen verdeeld. St. Jan Steen: Getal kiezers 75. Ingele verde geldige biljetten 50. Gekozen A. van der Pluijm Ez. met 30 stemmen. Herstemming tusschen P. D. Polspoel en Aloui- sius Ferket. Met belangstelling vernemen wij dat het bestuur der stoomvaartmaatschappij Zeeland de afgevaar digden der verschillende Duitsche spoorwegmaat schappijen, op het oogenblik te 's Hage vergaderd, heeft uitgenoodigd tot het doen van een uitstap naar Engeland, met een van hare booten. Gelijk reeds vroeger gemeld werd is de opper bevelhebber in Atjehde generaal A. J. E. Diemontop verzoek en wegens ziektevan zijn bevelhebberschap ontheven en tijdelijk door den kolonel der infanterie K. van der Heijden ver vangen. Door burgemeester en wethouders van Bot terdam is aan den gemeenteraad voorgesteld, het verzoek tot het verleenen eener j aarlij ksche garantie van f 45,000, voor 4j pet. interest van een kapitaal van een millioen, tot het oprichten van een droog dok ten behoeve der grootste sche pen, toe te staan. De algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging Tesselschade telde, blijkens het op de jongste algemeene vergadering te Eotterdam uitgebrachte verslag, op 1 Januari dezes jaars 1952 leden in 17 afdeelingen en 9 correspondentschappen, en is met 120 leden gedurende het afgeloopen jaar ver meerderd. Aan zuiver werkloon werd betaald 16,797, aan grondstof, voor zoover de vereeniging die leverde, f 8524. De arbeid der vereeniging breidt zich uit en wordt meer en meer vruchtbaar. Men leert beter de behoeften kennen, het werk beantwoordt aan hooger eischen en het gevolg daarvan is dat het doel der vereeniging: werkverschaffing aan vrou wen uit den fatsoenlijken stand, beter bereikt wordt. Het bestuur heeft betrekkingen aangeknoopt met de Duitsche Vrouwen-vereeniging „Victoria- bazar" te Berlijn, wier streven is meisjes tot een onafhankelijk bestaan op te leiden en die daartoe eene handels- en industrieschool bezit. Deze ver eeniging heeft zich bereid verklaard, eene protégé eene menigte van die arme lieden en liet hen daarin verbranden, terwijl hij zeide„Het is met hen evenals met de „muizen, die het graan op-, vreten en nergens toe nut zijn."" Maar de Heer liet een zoodanige handelwijs niet ongewroken. Hij gebood de muizen, dat zij bij menigten over hem liepen, hem dag en nacht geen rust lieten, hem levend willende verslinden. Toen vlood hij in dezen, door water omringden toren, en hoopte nu veilig te zijn voor de muizen. Maar hij zou het Godsoordeel niet ontgaan; want de muizen zwommen door den Eijn naar hem toe. Het Gods oordeel erkennende, stierf hij eindelijk onder de muizen." De Munstersehe schrijver van 1550 voegt er bij „Wilt gij het voor een fabel houden, dan zal ik mij daar niet om bekommeren; doch ik heb deze geschiedenis in meer dan éen boek geschreven gevonden." De meest bezienswaardige punten in den omtrek van Bingea zijn: de Bachuskapel en de Scharla- chenkop. De Scharlachenbeger is een der beste Nahewijnen. Hier behoort de Eijnlegende tehuis: Am Rhein am griine'n Rhein, da ist zo mild die Nacht, Die Rebenhügel (wijnheuvels) liegen in goldner Monden- (pracht. TJnd an den Hügeln wandert ein hoher Schatten her Mit Schuwert nnd Purpurmantel, die Krone von Golde (schwer. van „Tesselschade", tegen billijke tegemoetkoming, op te nemen. Voor de opleiding van twee schilderessen te Amsterdam worden gelden verzameld. De, vereeniging heeft besloten aan de tentoon stelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam deel te nemen. Hetgeen zij in dit vak levert zijn voornamelijk: echte kant, kleuren- teekeningen, gesneden hout, houtgravuren, kleuren- photographieschelpen-bloemenpostzegel- en sparappelwerk. Een voorstel om ook aan de Wereld-tentoonstel ling te Parijs deel te nemen, is door de algemeene vergadering verworpen, doch zal misschien nog door enkele afdeelingen afzonderlijk worden uit gevoerd. Men schrijft ons uit Botterdam: „Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad heeft de geheele lijst van Orde gezegevierd. Die lijst was eensluidend met die van Burgerplicht, op éen candidaat na. Burgerplicht namelijk had het aftredend lid Smalt niet aanbevolenen in diens plaats candidaat gesteld den heer Stapers. Deze laatste nu kreeg 227 stemmenterwijl de heer Smalt herkozen werd met 1133 stemmen. De invloed van Burgerplicht is dus bij deze gelegen heid gebleken zeer gering te zijn. „De anti-revolutionaire kiesvereenigïng beeft het geheel afgelegd. Een harer candidaten (die een hier zeer geachten naam draagt) kreeg 346 van de 1520 geldige stemmende overigen hadden er maar 206, 174 en minder. Ook de ultramontanen hadden vier candidaten gesteldniet echter open lijk, maar bij heimelijk rondgezonden briefje. Zij hadden er weinig eer vanwant deze candidaten brachten het niet verder dan tot 241237231 en 222 stemmen. „Er is ditmaal veel talrijker gestemd dan ge woonlijk. het geval is. In 1875 kwam 1009 kie zers open nu 1598. Die groote opkomst der kiezers in verband met den uitslag is niet zonder beteekenis. De strijd toch werd ditmaal gestreden tegen de beide kerkelijke richtingenwaarvan men weet dat zij vijandig zijn tegen de openbare school en, wegens de kosten die hier aan het onderwijs worden besteedin volle oppositie tegen den gemeenteraad. De groote meerderheid der kiezers heeft blijk gegevendat zij die richtingen buiten invloed wil houden op de zaken van het gemeentebestuur. „In het naburige Kralingen heeft de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen eene zeer gewichtige beteekenis. Daar wordt voortdurend een hevige strijd gevoerd tusschen voor- en tegenstanders van het sinds een paar jaren daar ingevoerde kool closet-stelsel. Van de vijf aftredende leden nu zijn Das ist der Karl, der Kaiser, der mit gewaltger Hand Vur vielen hundert Jahren geherrscht im Deutschen Land. Er ist herauf gestiegen zu Aachen aus der Gruft TJnd segnet seine Reben und athmet Traubenduft. Bij Rüdesheim da funkelt der Mond ins Wasser hinein Und baut eine goldne Brücke wohl über den griinen Rhein. Der Kaiser geht hinüber und schreitet langsam fort Und segnet langs dem Strome die Reben anjedem Ort Dann kebrt er heim nach Aachen and schlaft in seiner (Gruft Bis ihn im neuen Jahre erweckt der Trauben Duft. Wir aber füllen die Romer und trinken im Goldenen Safl Uns deutscbes Heldenfeucr und Deutsche Heldenkraft. Het slot Eudesheim is van binnen hersteld en gemeubileerd. Men gaat verder over Nieder-Ingelheim naar Maiutz. Maintz is een sterke vesting met circa 50000 inwoners. Voor hen die nog niet genoeg hebben van kerken-afloopen, is de Domkerk, wegens de zich daarin bevindende gedenkteekenen en muur schilderingen bezienswaardig. In de nabijheid van den Dom bevindt zich het standbeeld van Gütten- berg, door Thorwaldsen ontworpen. Men vindt te Maintz eveneens een standbeeld van Schiller. Het vroeger keurvoratelijk slot dient thans voor ver gaderingen tentoonstellingen enz. en bevat verschei dene musea, vooral van Eomeinsehe oudheden als er vier (en daaronder een der wethouders), allen voorstanders van dat stelselvervangen door tegenstanders. Eeeds in 1875 beheerschte deze faecaliën quaestie den strijd bij de stembusen toen werd onder anderen een orthodoxe groenboer, die nauwelijks zijn naam kan schrijven lid van den gemeenteraad gemaakt als anti koolcloset- specialiteit. De nu gekozen nieuwe leden zijn van beter allooimaar gezworen vijanden van dit door de mannen der wetenschap zeer gewaardeerde systeem van privaat-inrichting." In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsehe zaken uitgebrachte derde verslag der commissie, van 1 Augustus 1876 tot 1 Augustus 1877 belast met het ainemen van de examens van apotheker en van de praktische examens van hulp apotheker, vermeld in de artt. 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59) en art. 5 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n° 99). Het tweede bijvoegsel der Staats courant van heden bevat de statuten van „de Delftsche coöpe ratieve winkelvereeniging," te Delft. (N° 9.) De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van nijverheid werd gisteren gesloten. In de laatste zitting vestigde o. a. de heer van Musschenbroek de aandacht op monsters van gutha-percha van de kust van Celebesin de bocht van Tomini aangetroffen, die daar in groote hoeveelheid aanwezig schiint te zijn en waarvan de inlandsche handelaars Boegineezen en Chinee» zentoen zij vernamen welke stof het wasreeds dadelijk kleine partijen begonnen te verzamelen, dieom de handelswaarde te onderzoekennaar Makassar werden gezonden. Tot heden werd deze zoo schaarsch wordende grondstof in Nederlandseh Indië alleen gevonden aan de Oostkust van Sumatra en de westkust van Borneo. De heer v. M. vestigde de aandacht van den handel op dit nieuwe ontginningsoord en verklaarde zich gaarne bereid te dezer zake nadere mededeelingen te doen. Op voorstel van den heer Yersteegh werd tevens besloten het feit zoo spoedig mogelijk ter kennis van onze groote handelslichamen te brengen. Als plaats der volgende algemeene vergadering is Gouda gekozen. Tot directeuren, in plaats der aftredende en niet herkiesbare, werden benoemd de heeren du de Loos, te Leiden, m*. Sickesz, te Lockeren, Hamelberg, te Arnhem, van Oordt, te 's Hage. Voor de sluiting der vergadering werd den voorzitter, dr. Vrolik, eene oorkonde aangeboden, in keurig étui. wapenen, urnen, grafsteenen, sarkophagen, bekers, lampen, vazen, pantsers enz. Op de tweede ver dieping bevindt zich de schilderijzaal. Dicht bij de spoorbrug ligt de uitspanningsplaats der „Neuen Anlagen." Hier geniet men een schoon uitzicht op de brug, den Eijn, den Main en het Taunus- gebergte. Des avonds gaat het Maintzer publiek hiergeen te voet of per rijtuig. Laat men zich er heen brengen, dan kan men in 20 minuten de stad weder bereiken, die beneden ligt. Op vele plaatsen zijn de koetsiers er op uit om den vreem deling boven het tarief te vragen. Zij geven el kander teekenen. Het woord „snijden" hoort men ze elkander toevoegen. Men doet het best zich strikt aan het tarief, dat in den wagen moet zijn, te houden. Men vergelijkt, bij den aanvang van den rit per uur, de horloges en houdt hun het tarief voor, met de order tegen het einde van het uur op eene bepaalde plaats terug to zijn, zoo men dat wil. Een drinkgeld van 10 tot 15 cents boven het tarief is gewoonte. Te eischen is het niet. In die „Neuen Anlage" is gewoonlijk muziek en 's avonds is de tuin verlicht. In het Hotel „zum Hollandischen Hof" was het niet overnet. Wij vroegen andere kamers, omdat de eerste niet geheel zuiver waren. Voor het hotel is eene zweminrichting in den Eijn. Het bad kost 22 cent. Neemt men de badbehoeften niet zelf mede, dan worden ze verstrekt. Van Maintz spoorden we in eens tot Heidelberg)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1