BUITENLAND. Telegraphische berichten. Oorlogsberichten. Z eetijdi n g e n. Kerknieuws. Kunstnieuws. Landbouw. Marine en leger, Koloniën. gVerkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. haald en mochten zij vrijelijk dartelen en spelen; Te 9 uren zullen zij weder vertrekken, onge twijfeld met een gevoel van warme erkentelijkheid voor het gesmaakte genot. Aan het Utr. Dbl. wordt medegedeeld dat de jaarwedde van den heer D. Rijnders, predikant bij de N. H. gemeente alhier, te Meppel beroepen, door vaste bijdragen van onderscheiden leden der gemeente met ƒ400 verhoogd wordt. Het gisteren aan het Handelsblad ontleende bericht over Rembrand's Anatomische Les is gelukkig onjuist. De directeur en de onder-direc teur van het „Mauritshuis" schrijven daarover het volgende aan de N. Rott. Ct „Wij meenen te moeten doen opmerken, dat dit bericht zeer overdreven is. Voor verlies van dit wereldberoemde kunstwerk is vooralsnog geen vrees. Alleen worden thans maatregelen genomen, om dit verlies voor de toekomst te verhoeden, omdat deze schilderij werkelijk op sommige plaat sen in minder gunstigen toestand verkeert. Het zou echter noch billijk, noch voorzichtig zijn dien toestand aan iemand te wijten, daar dit kunstwerk, blijkens historische bescheiden, reeds sedert 1732 meermalen in behandeling ia geweest wegens toen reeds voorkomende gebreken. Thans zullen, zoo wig hopen, afdoende maatregelen worden aange. wend om het werk voor de toekomst tegen verder verval te behoeden. „Er is dus van verlies der schilderij nog geen sprake. Het in de kunst belangstellend publiek late zich door overdreven berichten niet veront rusten. Er geschiedt bovendien niets dan in over leg met de commissie van adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst en andere bevoegde deskundigen, die allen eenstemmig zijn geweest in hun advies, een feit dat eenige betee- kenis heeft, omdat in den regel deskundigen nogal in gevoelen verschillen." Wij ontvingen het programma der rijks-land bouwschool te Wageningen voor het leerjaar 187778 en ontleenen daaraan het volgende. De cursus 1876—77 werd door 39 leerlingen bijgewoondwelk getal vooral aanzienlijk te noe men is, als men in aanmerking neemt dat het hier eene nieuwe zaak, in haar aanvang-tijdperk, betrof. Onder de leerlingen treffen wij slechts éen uit ZeelandJ. P. den Bouwmeester, van Mid delburg, aan. Het leergeld voor het volgen van alle lessen bedraagt 4(3 's jaars. Het onderwijs der rijkslandbouwschool omvat de vakkendie den grondslag vormen voor den wetenschappelijken landbouw. Het onderwijs wordt gegeven in twee geheel op ziehzelf staande afdeelingen (A en B). In de afdeeling Amet driejarigen leertijd, worden leerlingen toegelaten van wie blijktdat zij grondige kennis bezitten van de volgende vak ken, die op de lagere school onderwezen worden. Rekenkunde. Vaardige toepassing der hoofdbe werkingen op geheele en gebroken getallen. Ken nis van het metrieke stelsel. Oplossing van een voudige vraagstukken. Nederlandsche taal. Goed lezen en het gelezene verstaan. Zuiver schrijven. Kennis van de ver schillende rededeelen (zonder definities). Verbui ging, vervoeging, ontleding van den enkelvoudigen zin, (onderwerp, gezegdevoorwerp bepaling). Aardrijkskunde. Overzicht van de aardrijks kunde van Nederland. Geschiedenis. Kennis van de gewichtigste ge beurtenissen uit de geschiedenis van Nederland. De leerlingendie zich voor de tweede klasse van afdeeling A aanmeldenmoeten bekend zijn met de vakken, in de eerste klasse onderwezen, dus o. a. met de beginselen van plant-, dier- en natuurkunde en de algemeene landbouwkennis, welke op de eerste klasse kan worden verkregen. In de eerste klasse van afdeeling B (met twee jarigen leertijd) worden bij den aanvang van het leerjaar 187778 de leerlingen toegelatendie het onderwijs eener hoogere burgerschool van drie jarigen cursus (art. 16 der wet op het middelbaar onderwijs) met vrucht hebben doorlöopen en daar van bewijs kunnen overleggen. Van de leerlingendie de laagste drie klassen eener hoogere burgerschool van öjarigen cursus (art. 17 der wet op het middelbaar onderwijs) hebben doorloopen, wordt het afleggen van een examen gevorderd, waaruit blijkt, dat de candi- daat, met name in wiskunde en in natuurweten schappen, voldoende kennis bezit om het onder wijs met vrucht te kunnen bijwonen. Do generaal-majoor W. de Villeneuve, inspecteur van het personeel der artillerie, met den kapitein F. H. Boogaart, zijn adjudant, zijn gisteren morgen te Ter Neuzen gearriveerd, ter inspecteering van de aldaar in garnizoen liggende vesting-artillerie. Hit Atjeh is in een gouvernementstelegram van den 14"" dezer gemeld dat de afgezette radja van Simpang Olim, na onze versterking in zjjn land te hebben aangevallen, door onze derwaarts gerukte troepen getuchtigd is. Zijne benting werd genomen, waarbij 13 vuurmonden en veel krijgsvoorraad in onze handen vielen. Een officier en vijf minderen werden aan onze zijde gewond; de gewezen radja ontkwam door de vlucht. De gezondheidstoestand werd in dat telegram gunstig genoemd. Niettemin zijn, blijkens de ontvangen mailbe richten van 21 Maart tot 21 April jl. in de hospitalen van Pantei Perak en Blang-Oé niet minder dan 3868 zieken behandeld, waarvan 1699 herstelden, 1008 werden geëvacueerd en 130 over leden. Onder de 130 overledenen waren 93 mili tairen, en van de 130 stierven 31 aan cholera! Den 7en April is een strandwacht te Analabas door den vijand verraderlijk aangevallen, waarbij 7 manschappen gedood en de anderen zwaar gekwetst werden. Gebrek aan waakzaamheid der wacht moet de oorzaak van dit ongeval wezen. De opperbevelhebber in Atjeh rapporteerde den 22cn Mei jl. o. a. het volgende Oostkust. De expeditie tegen Langsar on Modjopait is volkomen geslaagd. Na een kort, maar hevig gevecht bij hetdebar- kement en het nemen van twee daar gelegen bentings, werd voortgerukt naar de hoofdplaats Langsar, alwaar kort daarop de radja Tongkoe Kedjoeroean Langsar en daarna ook de radja van Modjopait hun onderwerping in het bivak kwamen aanbieden. De voorwaarden van onderwerping, waaronder betaling van het sultansaandeel in de peperbelasting, werden door hen aangenomen en beëedigd, waarna op 18 Mei de Nederlandsche vlag uitgereikt en de blokkade der havens opgeheven werd. Van Merdoe wordt gemeldt, dat zich daar meer en meer neiging begint te vertoonen tot onder werping, en deze eerlang zal volgen. Westkust. De hoofden van de landstreken Koewala Lamboesi en Koewala-Daia, hebben hun onderwerping te Kotta Radja aangeboden en zijn den 13en jl. beëedigd. Hierdoor is dat gedeelte van Groot-Atjeh, wat behoorde tot de sagi der XXV Moekims, nu geheel onder ons gezag. De expeditie naar Analaboe is volkomen ge slaagd; Merbou is getuchtigd, waarna de overige kampongs in onderwerping zijn gekomen en een groot gedeelte der hoofden zich tot den radja hebben gewend, met belofte zijn bevelen voortaan te zullen opvolgen. Groot-Atjeh. De vijand hield zich bij voortdu ring rustig; alleen kwamen verscheiden gevallen voor van diefstal van vee en paarden. BUITENLAND. Erzeronra. De zoon van den chef der Zilain- kurdenbenevens 2 L aanzienlijke Russische kurden zijnop bevel van Melikoffopgehangen. Konstantinopel. Naar verzekerd wordt, is de kommandant Abdul Kerim-pacha afgezet en ver vangen door Osman-pacha. Ook zou de minis ter van oorlog Redif-pacha ontslagen zijn. Het muziekgezelschap „Eensgezindheid" te Vlissingen heeft gisteren avond niet alleen aan den heer J. G. Hector, maar aan al de aftredende leden van den gemeenteraad eene serenade gebracht. Den 20en dezer zal van Venlo naar Vlissingen een extra kolentrein loopen, bestaande uit 34 wagens. Omtrent den tocht der vijf leden van de Dierkundige Vereeniging met den loodsschoener n° 10, wordt in de N. Rott. Ct. nog het volgende geschreven „De uitstekende wijze, waarop de heer Engels (schipper van den loodsdienst) het vaartuig kom mandeerde, de prettige geest, de wakkerheid dei- bemanning verdienen allen mogelijken lof, want juist hiervan is het slagen der onderneming in de eerste plaats afhankelijk. Een klein afscheids feestje aan de bemanning aangeboden besloot heden avond, onder daverende hoera's! voor de „heeren van de visch-commissie" het 14daagsche samenzijn van zoo verschillende elementen op hetzelfde vaartuig." Door de zorg van het dep. van marine wordt de Maas, van zee tot Rotterdam, gedurende het zomerseizoen opgenomen en in kaart gebracht. Te Roermond hebben van de 665 kiesgerech tigden voor den gemeenteraad 646 kiezers van hun recht gebruik gemaakt. Of de bedreigingen van de geestelijkheid aan de „dierbare parochianen" ook baten! Toch is het afwezig blijven van slechts 19 kiezers in een stad als Roermond een voorbeeld, dat navolging verdient. Vad Een handelshuis te Deventer kreeg in de vorige week per telegraaf een orde tot inkoop van 10 duizend eieren voor de firma Claveaux, Binnenweg n° 9 te Rotterdam. Daar de zaak verdacht voor kwam, informeerde men, alvorens de bestelling af te zenden, naar de soliditeit van gemelde firma, doch ontving ten antwoord: „De firma Claveaux, Binnenweg n° 9, is te Rotterdam niet bekend." Men had hier dus weder met een oplichterij te doen. Een antiek kastje (zeventiende eeuw) met zilveren beslag en schilderwerk door Franjoia en Dominique Franek, heeft gisteren bij veiling te Amsterdam ongeveer f 4000 opgebracht. Gisteren is in -de gemeente Oost- en West-Sou burg in de herberg „de Zwaan" te koop aangeboden 1° Een hofsteedje in de gemeente Oost- en West-Souburg aan den rijweg van Middelburg naar Vlissingen, groot 2 hectaren 26 aren 30 centiaren. Verkocht voor f 8263. 2° 1 hectare 91 aren 90 centiaren weiland in de gemeente Koudekerke. Verkocht voor f 5011.50. 3° 86 aren 50 centiaren weiland aldaar aan den langen weg. Verkocht voor 1990. 4° 1 hectare 19 aren 60 centiaren weiland aldaar in Hoogelande. Verkocht voor f 2686.25. Gisteren is aan het ministerie van binnen- landsche zaken aanbesteed: 1° het opruimen van gronden uit den Nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland voor de verbetering van den water weg van Rotterdam naar zee, in twee perceelen en in massa; 2° het opruimen van een in de rivier de Boven Merwede te Sleeuwijk gezonken vaartuig, en 3° het verrichten van baggerwerken en de daarmede gepaard gaande opruiming van den ouden Noorder-Ketelleidam, tot voortzetting der verbree ding van den Ketelmond, provincie Overijsel, in het belang van den waterweg van Zwolle naar zee. Voor de beide perceelen van de eerste be steding was minste inschrijver de heer A, Oliver te Hampstadt voor 1,510,000 en 2,513,000. Voor de massa waren de volgende inschrijvingen ontvangen, als van de heeren: 1° J. Blokland te Hardinxveld, L. Kalis te Sliedrecht, en D. Bolier te Scherpenisse 3,989,000; 2° A. Volker te Slie drecht en P. A, Bos te Dordrecht ƒ3,382,000; 3° Buet et Bechut te Parijs 5,100,000; 4° T. Winier en C°. te Glasgow f 5,200,000, en 5" A. Oliver te Hampstadt f 400,000, zoodat de heeren Volker en Bos als minste inschrijvers in aanmerking kwamen. 18 Juli.'s av. 11 u. 55 gr. 19 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd, 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 66 gr. Oostenrijk en Engeland hebben herhaaldelijk te kennen gegevendat zijwanneer de R ussen den Balkan zouden zijn doorgetrokken, het oogenblik gekomen zouden achten om vertoogen tot de oorlogvoerende mogendheden te richten en op diplomatieke wijze tusschenbeide te komen. Van daar dat men meende zich reeds te kunnen voor bereiden op de eischen van Oostenrijk en Enge land, en te zullen vernemen wat zij al of niet willen doen. Oostenrijk acht echter het geschikte oogenblik nog niet te zijn aangebrokendaar het nog weinig waarde hecht aan het doortrekken van den Balkan en wil wachten tot de Russen zich beter en krachtiger ten zuiden van genoemde bergketen zullen hebben gevestigd. Waarschijnlijk zal de zienswijze van Engeland binnen eenige dagen bekend wordennu de pers het stilzwijgen heeft verbroken. Een van de meest Turkschgezinde Londensche bladen nl. de Daily Telegraph verlangtdat Engeland en de andere mogendheden onmiddellijk zullen tusschen beide komen om eene bezetting van Konstantino- pel, al ware zij ook van tijdelijken aard, te voor komen. Men onderstelt dat nu de pers heeft gesproken de quaestie weldra in het lagerhuis ter sprake zal komen. De quaestie of de Engelsche vloot uit de Besika-baai de Dardanellen zal binnengaan is thans opnieuw aan de orde gesteld en zeker met veel meer recht dan eenige dagen geleden. Reuter verneemt echter uit Konstantinopeldat de heer Layard betreffende het binnenloopen van die vloot in genoemde wateren nog geen officieel voorstel had gedaandoch dat de zaak nog slechts officieus was behandeld. Dat men te Konstantinopel alles behalve op zijn gemak is blijkt wel uit het feit, dat al de ministers den nacht van Dinsdag op Woensdag op het ministerie van oorlog hebben doorgebracht. Terwijl Réouf Pacha te Slicno kampeerde schijnen de Russen reeds in de richting van Kezanlik te zijn opgerukt en ook te Adria- nopel begint men zich reeds op een spoedige ver schijning van de menschlievende troepen van den czaar voor te bereiden. In een officieel manifest is aan de bevolking van Konstantinopel kennis gegeven van de ver schijning van de Russen ten zuiden van den Balkan. Do inwoners worden uitgenoodigd kalm te blijven en de regeering zooveel mogelijk te helpen en te ondersteunen, vooral ook door zich te doen opnemen in de gelederen van de verdedi gers des vaderlands. Met de gewone plechtigheden en plichtplegingen had gisteren in het Palais Royal te Parijs de installatie plaats o. a. van den nieuwen procureur generaalden heer Chaudru de Raynaldie na de speech van den voorzitterverklaarde in de tegenwoordige moeilijke omstandighedenden post te aanvaarden hem toevertrouwd „door den dap peren soldaat, die even kalm is te midden van den strijd van het burgerlijk leven als op het slagveld en door den minister wiens naam men in alle liberale periodes der geschiedenis van het land terugvindt." Zijn geheele rede bewoog zich op politiek terrein, terwijl hij eindigde met een lofrede op zijn voorgangerwien hij echter in de meest welwillende officieele termen verweet, dat hij te optimistisch was geweest ten aanzien van zaken en menschen. In den gisteren gehouden ministerraad kon men er nog niet toe komen den datum der verkiezingen vast te stellen, doch het schijnt dat de meerder heid geneigd is om ze op den 14en October te bepalen, welke termijn volgens den geest der constitutie als onwettig wordt beschouwd. Door een spitsvoudige interpretatie kan men echter de wettigheid van een zoo langdurige vacature verde digen en de regeering zal daarvan gebruik maken. Trouwens indien zij de verkiezingen niet eerder verkiest uit te schrijven of casu quo zelfs in het geheel niet, wat zou men er tegen kunnen doen De ministers beschikken over den maarschalk en de maarschalk staat aan het hoofd van het leger daarmede is alles gezegd. Het gisteren avond door ons medegedeelde telegram betreffende de Yereenigde staten en Mexico doelde op moeilijkheden, die tusschen beide rijken waren gerezen tengevolge van strooperijen van Mexicaansche zijde. De Vereenigde staten hadden gedreigd met bezetting van Mexico, doch dit heeft thans waarborgen gegeven, dat de strooperijen zullen ophouden zonder dat de internationale betrekkingen zullen worden verbroken. De telegrafische verbinding met Ternova is reeds geopend. Den 12en dezer kwam de opper bevelhebber, grootvorst Nicolaas, te Ternova aan en werd door de inwoners enthousiastisch ontvan gen. De Jantra-linie werd reeds den 7en dezer door de Russische troepen zonder strijd bezet; de voorhoede is op den rechteroever van de Jantra voortgerukt. De Muzelmansche bevolking neemt reeds vóór de aankomst der Russen de vlucht. Men beweert, dat in de door de Russen bezette streken de Bulgaren, door de Kozakken aange spoord en bijgestaan, Mahomedaansche plaatsen plunderen en geweldige gruwelen jegens grijsaards, vrouwen en kinderen plegen. Zoo werden naar men verzekert 200 vluchtelingen uit Sistowa te Tschairli grootendeels vermoord, in Ostrantsch en Korovo, vier uren van Roestsjoek, de Maho medaansche bevolking, waaronder 35 kinderen, door Bulgaren en Kozakken gedood, in Leschbunar de vrouwen onteerd en de mannen gedood. Der gelijke voorvallen worden ook uit de omstreken van Ternova, Plevna en Slivno gemeld; onder de Mahomedaansche bevolking heerscht groote schrik, zoodat alles wegvlucht met achterlating van have en goed. 'tls bijna ongelooflijk, dat de voor de humaniteit strijdende Russen zich aan zulke schanddaden schuldig maken. Toch wordt ook aan het Neue Wiener Tageblatt gemeld, dat de Kozakken en Bulgaren verschrik kelijke gruwelen bedrijven; bij Kassliewomoeten zij zes dorpen hebben verbrand en de inwoners vermoord. Een geheele karavaan emigranten van 200 wagens werd in de nabijheid van Bjela over vallen; de personen werden grootendeels gedood. Naar aanleiding van den overtocht over den Balkan door de Russen beweert de Londensche Standard dat Engeland tegenover eene bedreiging van Konstantinopel door het Russische leger niet werkeloos zal blijven en nimmer zal toestemmen in eene bezetting van Stamboel door de Russen. In de nabijheid van Sebastopol zijn vier Turksche monitors geankerd. Opnieuw is een transport van 3000 man Egyptische troepen te Konstantinopel aangekomen. Volgens een bericht uit Ternova van den 13en dezer had zich eene Turksche deputatie, bestaande uit den vice gouverneur van Dranovo, den eersten secretaris van den rechtbank te Ter nova den chef der douane en twee notabelen, bij grootvorst Nicolaas vervoegd om hem de verzeke ring te geven van hun gevoelens van welwillend heid jegens de Russen en hem hunne onderwer ping aan te bieden. De grootvorst deelde aan de deputatie mede, dat de dienst iu de moskeeën was hersteld en verklaarde dat de vreedzame inwoners niets te vreezen hebbendaar hunne veiligheid verzekerd is. De deputatie antwoordde dat de Muzelmannen zouden gebleven zijn indien zij kennis hadden gedragen van den inhoud der keizerlijke proclamatiedoch het bestaan daarvan was voor hen verborgen gehouden door Saïf Pacha, gouverneur van Ternova, oud gouverneur van Varna. Uit AdrianopeL werd den 17cn dezer aan de Londensche Globe getelegrapheerd, dat de Turken te Jeni Sagra geslagen waren en al vechtende op Adrianopel terugtrokken. Men verwacht, dat deze stad zal worden aangevallen. Het garnizoen is zwak en de Russen zullen waarschijnlijk geen tegenstand vinden. De nederlaag van groot vorst Nicolaas te Bjela is niet bevestigd. Van Vlissingen vertrokken, in ballast bestemd naar Shields, het Engelsch schip Paragon, gezagv. Watson.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3