Aan Baders en Zwemmers. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. ker met 16 en A. Gaanderse met 13 stemmen, aftredende leden. Noordwelle: Getal kiezers 31. Ingeleverde geldige biljetten 26. Gekozen Leendert Boogerd, met 25 en W. de Bruijne Jz. met 24 stemmen. Oostburg: Getal kiezers 99. Ingeleverde geldige biljetten 72. Gekozen Marinus Luteijn Mazure met 53 en Izaac Risseeuw met 42 stem men, aftredende leden. Voorts verkregen J. Otto Risseeuw 28, B. de Die 10, P. Kotvis 4 en A. J. Fokker 2 stemmen en 5 personen ieder 1 stem. Oosterland: Getal kiezers 73. Ingeleverde geldige biljetten 50. Gekozen Leendert de Weeze met 38 en Jan Bonman met 34 stemmen. Ossenisse: Getal kiezers 34. Ingeleverde geldige biljetten 20. Herkozen F. Neve met 17 en G. de Waal met 14 stemmen. Oudelande: Getal kiezers 34. Ingeleverde geldige biljetten 17. Gekozen A. Vaar en J. Mol Cz. beide met 15 stemmen. Oud-Vosmeer: Getal kiezers 111. Inge leverde geldige biljetten 67. Gekozen B. G. Fri- derichs met 56 en J. Verkerke met 54 stemmen, aftredende leden. O v e z a n dGetal kiezers 46. Ingeleverde geldige biljetten 36. Gekozen P. A. Boonman met 34 en P. A. de Jonge met 27 stemmen, aftre dende leden. Herstemming tusschen P. A. Rijk, aftredend lid, 17 en J. A. Kuige 13 stemmen. Nog ingeleverd 36 biljetten (vacature I. M. Rijk). Gekozen B. I. Rijk met 20 stemmen. Poortvliet c. a.Getal kiezers 95. Inge leverde geldige biljetten 50. Herkozen P. Daane van Stapele en W. van de Vate, ieder met 46 stemmen. Retranebement: Getal kiezers 35. Inge leverde geldige biljetten 21. Herkozen J. Basting met 19 en J. W. Almekinders met 12 stemmen. Sas van Gent. Getal kiezers 55. Ingele verde geldige biljetten 38. Gekozen J. Stevens met 36 en J. F. Begheijn met 34 stemmen. Scherpenisse: Getal kiezers 90. Ingele verde geldige biljetten 66. Gekozen J. Luijk met 46 en W. van Putte met 37 stemmen, aftredende leden. Schoondijke: Getal kiezers 100. Ingele verde geldige biljetten 44. Gekozen J. M. de Sinidt met 42 en J. L. Kabboord met 41 stemmen, aftredende leden. St. Kruis. Getal kiezers 30. Ingeleverde gel dige biljetten 18. Gekozen J. Beun met 14 en A. Lako met 13 stemmenbeiden aftredende leden. St. Maartensdijk. Getal kiezers 156. In geleverde geldige biljetten 130. Gekozen M. Hoek met 80 stemmen. Herstemming over de heeren E. Bentschap Knook en C. Hage Ds. die ieder 57 stemmen ver kregen. Sluis. Getal kiezers 88. Ingeleverde geldige biljetten 51. Herkozen J. M. Hennequin met 47 en J. Ie Roy met 40 stemmen. Stavenisse. Getal kiezers54. Ingeleverde geldige biljetten 53. Gekozen JohannesTuijnman Dz., aftredend lid, met 38 stemmen. Herstemming tusschen C. Potappel Lz. en N. Kodde. Stoppeldijk: Getal kiezers 68. Ingele verde geldige biljetten 52. Gekozen Pieter Cor nelia Serrarens met 36 stemmen, aftredend lid. Herstemming tusschen J. B. Schillemans, aftre dend lid, en J. de Schepper van Trappen. Ter Neuzen: Getal kiezers242. Ingeleverde geldige biljetten 166. Gekozen I. de Jonge met 150, Jac. de Feijter Pz. met 132, J. de Smidt Sr. met 127 en P. Moes met 110 stemmen. T h o 1 e n. Getal kiezers 163. Ingeleverde geldige biljetten 124. Gekozen C. J. de Vulder van Noorden met 99 stemmen. Herstemming tusschen J. H. L. van Buren en C. Verkerke, ieder met 39 stemmen. Coblentz. Diep beneden rolt de Rijn. Stoombooten gaan en komen. Bij ieder station komen passagiers op en van de booten. Vraiment beau, most beau tiful, ach Gott tvie prachtvoll, wunderschön, reizend, prachtige streek, bella rivièra! Alle natiën zijn bijna vertegenwoordigd, waarvan Engelsche dames en daaronder gebrilde misses, de émancipatie vertegenwoordigende, niet het minst. Zes en twintig, meestal groote booten kwamen ons in de 5 uren tegen. Men dineert goed op de booten, terwijl men zich, wat dranken betreft, alles kan verschaffen. Op de kleinere Moezelbooten kwam het ons eens voor, dat de prijsopgaaf des kellners niet klopte met de prijskaart. Het klachtenboek ligt daarvoor bij den conducteur, die met het toezicht op de bediening belast is. Het schoonst is de Rijn van Coblentz tot Maintz, vooral tot Bingen. Een uur ongeveer boven Coblentz, tegenover Stolzenfels, kan men te Oberlahnstein afstappen. In het Hotel „Weller" logeert men goed; de hotelhouder of eerste kellner is voorkomend, het dineren de wijn zijn billijk en goed. In achttien minuten bereikt men van hier de badplaats Ems. Een retourkaart 2e klasse kost ƒ0.60, zoodat men zeer goed te Oberlahnstein kan blijven logeeren en naar Ems gaan, om 's avonds te tien uren naar zijn hotel terug te keeren. Hem,die voor zijn genoegen Baden-Baden bezocht heeft, zal Ems zeker tegenvallen. Trouwens van alle badplaatsen biedt zeker Baden-Baden de paeeste comfort, luxe en gelegenheid tot uitspanning Wemeldinge: Getal kiezers 71. Ingeleverde geldige biljetten 59. Herkozen Jan de Klerk Az., met 47, Pieter Dekker Jz., met 49 en Willem de Groene Az., met 37 stemmen, allen aftredende leden. Westdorpe: Getal kiezers58. Ingeleverde geldige biljetten 32. Gekozen C. van Waes met 30 en N. Kerkhaert met 27 stemmen. Westkapelle: Getal kiezers 98. Ingeleverde geldige biljetten 54. Herkozen M. M. van Hoff met 43 en A. Leinse met 35 stemmen. De overige stemmen waren over 10 personen verdeeld. Wissenkerke: Getal kiezers 160. Ingele verde geldige biljetten 125. Gekozen de altre dende leden Jan de Ridder, D. de Regt Mz., J. Marcusse Mz., J. van Schonwc-n. Wolfaartsdijk: Getal kiezers 100. Inge leverde geldige biljetten 53. Gekozen Gillis de Jager met 45 en Cornelia van Damme met 44 stemmen. Y e r s e k eGetal kiezers 68. Ingeleverde geldige biljetten 55. Gekozen C. van Hoorn met 32 stemmen. Herstemming tusschen J. Kriekaard, W. de Jonge, A. van der Burght en G. Schipper. Yzendijke: Getal kiezers 157. Ingeleverde geldige biljetten 104. Gekozen H. A. Culon, af tredend lid, met 71 stemmen. Herstemming tusschen F. J. Wijffels met 52 en D. Bekaar, aftredend lid, met 45 stemmen. Zaamslag: Getal kiezers 148. Ingeleverde geldige biljetten 94. Gekozen P. Dieleman Jz. met 62 en M. J. Berman met 57 stemmen, beide aftredende leden. Z i e r i k z e eGetal kiezers 444. Ingeleverde geldige biljetten 177. Gekozen W. A. Ochtman met 166, J. C. Pilaar met 162, J. W. D. Schviur- beque Boeije met 149 stemmen, aftredende leden, en E. R. van Nes van Meerkerk met 112 stem men ter vervanging van het aftredend naar elders vertrokken lid Rethaan Macaré. Zuid dorpe: Getal kiezers 32. Ingeleverde geldige biljetten 24. Herkozen C. van Waes met 21 stemmen. Herstemming tusschen C. L. Schepens met 11 en C. L. Puijlaert met 4 stemmen. Zuidzande: Getal kiezers 65. Ingeleverde geldige biljetten 39. Gekozen A. J. Risseeuw met 37 en Abm. de Vlieger met 35 stemmen. (Door een oud zwemmer.) Nu de bad- en zweminrichting alhier geopend is, voor wier spoedige oprichting de uitvoerings commissie alle lof toekomt, mag het wellicht niet overbodig geacht worden het volgende over baden en zwemmen in het midden te brengen. De voornaamste invloed dien het baden op de gezondheid van het lichaam teweeg brengt, is het onderhouden van de zindelijkheid. Iedere vermeerdering van gelegenheid daartoe is wen- schelijk. Eene bad-inrichting, vooral ineenestad, is een vermogende bondgenoot van de openbare gezondheidszorg en het is een goede daad van het bestuur dezer gemeente er zorg voor gedragen te hebben, dat de mindere stand de gelegenheid tot het nemen van baden thans niet meer mist, al heeft het dan ook bij velen terecht verwondering gewekt dat niet alle leden van het bestuur een voldoend begrip hebben van deze zaak als alge meen belang. De beste tijd om een bad te nemen is in den namiddag, vóór men den maaltijd gebruikt, of drie uren na een maaltijd. Slechts zij die reeds langen tijd door baden gehard zijn, of waarvan de go- stellen dit toelaten, nemen des morgens baden. Daar de temperatuur van het water altijd lager is dan die der lucht en steeds veel meer dan die van het lichaam, mag men nimmer baden wanneer men bezweet is. Voor gezonde lieden zijn in 't badseizoen 3 of 4 baden in do week niet te en uitstapjes aan. Te Ems was er zelfs op sommige theater-avonden voor het Kurhaus geene muziek, en men verlangt gewoonlijk niet naar warme theaterzalen wanneer men gezellig bij muziek buiten kan genieten. Wegens den betrekkelijk geringen afstand houden zich hier nog al Neder landers op. Voor roei- en zeilpartij tjes is er gelegenheid op de Lahn, die voorbij het Kurhaus stroomt. Een raderbootje van nieuwe constructie, n. 1. door menschenhanden in beweging gebracht, met de snelheid van een stoomboot, scheen nog al gebruikt te worden. De badprijzen in de privaatbadhuizen varieören van 0,75 tot 1. In het Kurhaus wat hooger tot ƒ1.80. 's Morgens van 6-8 uur is vooral de tijd van het bezoek aan de „Trinkhalle." Hiervoor betaalt men niets dan per week c. a, 25 ets. aan het drinkmeisje voor het toereiken. De hoofdbe- standdeelen van het Emserwater zijn dubbel kool zure natron en chlor-natrium. Ademhalings- en vrouwenziekten vinden er genezing. De warmte der verschillende bronnen variëert van 29°37° Reaumur. Er houden zich thans afwisselend jaarlijks van 1015 duizend badgasten op, behalve de doortrekkenden. Daar het leven op de bad plaatsen tamelijk overeenkomt, zal ik er bij Baden-Baden meer van zeggen. Ruïnes, grillige steenbrokken, sommige goed bewaarde, enkele bewoonde sloten, vindt men langs de oevers van den Rijn. Voorzien van Baedeker of Plantenga kan men de benamingen veelherstellende zieken en zwakke gestellen nemen in den regel minder, een of twee b. v. Daar het zeewater van kennelijker uitwerking is op het lichaam dan zoetwater, als bad ge bruikt, door zijne zouten en organische stoffen, zijn de zeebaden over 't geheel dienstig voor zwakke en zenuwachtige gestellen. Daar deze regel niet altijd doorgaat dienen dergelijke personen vooraf een geneesheer te raadplegen. Ook de golfslag is zeker van gunstigen invloed. Hiervan is echter alleen op zeeplaatsen sprake. Het is moeilijk op te geven hoeveel tijd men in het water mag door brengen. Sommigen hebben er reeds na vier of vijf minuten genoeg van. In den regel verlate men het water wanneer men zich er minder aangenaam in begint te gevoelen. Zwemmers, of zij die zwemmen leeren, mogen bij zwakke en zenuwachtige gestellen 15 minuten, bij gezonde en sterke gestellen 40 minuten niet te boven gaan. Goed afdrogen en eene matige beweging na het bad, is een vereischte. Men ete niet eerder dan minstens een half uur na het bad. Bij het in 't water gaan is eene spoedige onder dompeling wenschelijk, teneinde alle deelen van het lichaam tegelijkertijd dezelfde verandering van temperatuur te doen ontvangentenzij men zich eerst, geheel of gedeeltelijk, b. v. beeneD, borst en armen nat maakt. Voor vrouwen is het vooral wenschelijk de haren goed te drogen met een doek of flanel. Men bevordert dit door met het haar los eenigen tijd in de open lucht te blijven. De opmerking mag hier vooral niet achterwege blijven, dat vooral onze meisjes en vrouwen ter versterking der gezond heid en bevordering der beweging hare bad- en zwemscholen behoeven. Het getal zwakke en zenuwachtige dametjes zou er door verminderen, wat van goeden invloed zou zijn ook met het oog op een volgend geslacht. Over het zwemmen is nog het volgende op te merken. In ons waterrijk, door ontelbare kanalen door sneden en aan zee gelegen landje wordt menig offers geëischt door het water, die niet of veel minder voorkomen in bergachtige landen, met ondiepe rivieren en niet aan zee gelegen. Ieder man moest hier kunnen zwemmen. Het wenschelijke hiervan nader aan te toonen is over bodig. Maar ook als maatregel van gezondheid is het zwemmen aan te prijzen. Deze beweging is bevorderlijk ter versterking van de spieren, vooral van de ledematen die het meest partij van deze gymnastische oefening trekken. Zoo wordt het zwemmen zeer aangeraden bij ruggegraatsver- krommingen. Het soortelijk gewicht van een mensehelijk lichaam is iets zwaarder dan zoet water en iets lichter dan zout water. Met ons kanaalwater zal de verhouding wel nagenoeg gelijk staan. Er is dus weinig oefening noodig om zich boven water te houden. Om boven water te blijven, gedurende eenigen tijd ten minste, is slechts bedaardheid noodig. Hij die slechts den moed heeft of den wil, het voorschrift van den zwemmeester op te volgen, kan zwemmen. Toch zien wij ook dat er nog lieden, die zwem men kunnen, verdrinken. Zoo ziet men ruiters die kunnen rijden buitelen, en menschen die kunnen loopen wel eens valleD, doch dit zijn uitzonderin gen. Ik wensch er hier speciaal op te wijzen waarvoor men zich in acht heeft te nemen. Ik weet nl. niet of het voor zwemmers geoorloofd is zich buiten het bassin in het kanaal te begeven. Mocht dit het geval zijn en is dit niet in strijd met de politieverordeningen, dan zou het kunnen gebeuren dat men het kanaal, trots diepte, schepen en stoombooten, wilde oversteken. Men zij voor zichtig, opdat de inrichting, die er trouwens dood onschuldig aan zou zijn, niet beschuldigd worde rouw in onze gemeente te hebben gebracht. Men begeve zich niet op gevaarlijke plaatsen als het niet noodig is, tenzij vergezeld door den veerman met zijn bootje, die zulks voor eene kleinigheid zeker wel zal willen doen, teneinde bij een onvoor zien toeval dadelijk hulp bij de hand te hebben. Men leere steeds kalm en bedaard te zijn. Zij die kunnen zwemmen zullen zelfs bij het overvallen worden van kramp geen gevaar hebben, als zij hunne bedaardheid en tegenwoordigheid van geest niet verliezen. Mocht zoo iemand kramp gevoelen, hij sla het been of den voet sterk uit naar de hoogte, vooral de hielen. Gelukt het niet de kramp hiermede te overwinnen, dan keere hij zich op den rug en late zich drijven tot er hulp komt. Hij heeft bovendien alsdan nog zijne armen ter beschikking. Men oefene zich daarom zoowel in het drijven als in het zwemmen met de armen alleen, of met éen been. Verliest de zwemmer zijne bedaardheid en wordt hem de vrees meester, dan staat hij even goed voor verdrinken bloot als een niet-zwemmer. Zwemmers die aan kramp onderhevig zijn doen verstandig door zich bij het zwemmen, waar dit kan, te laten vergezellen. ouderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw: E. L. C. F. T. graaf de Waldner de Freundstein en H. M. C. graaf de Kergorlay, beiden laatstelijk secretarissen bij het Fransche gezantschap te 'sHage; en don Andres Caamano, secretaris van den raad van bestuur der stichting van Carlos de Amberes, te Madrid. Bij beschikking van den minister van binnen- landsehe zaken 12 Juli 1877, n°„ 32, 5e afd., is met ingang van 1 September 1877 eene jaarlijk- sche rijkstoelage verleend aan ieder der navolgende kweekelingen bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te MiddelburgA. Neter, te Mijdrecht; A. Minderhoud, tijdelijk te Middelburg Ph. J. Pas, te SteenbergenJ. van Ek Az"., te Dinteloord; G. J. C. van der Nieuwenhuizen, te DordrechtJ. H. Schuurkampte Vlissingen L. J. de Vries, te ZaamslagW. J. den Herder, te KruiningenN. Lema, te DeventerJ. H. Thiel Jzn., te Camperland; J. van der Stelt, te HekelingenG. Wolters, te WormerveerJ. van 'tHof Cz"., te St. Annaland; J. Bierlé, te IJzen- dijke; P. Visser, te Groote Lindt; J. I. de Back, te Zuidzande; J. M. Carpreau, te Eede;A. F. Hamelijnck, te Hoofdplaat; J. Bol, te Rosendaal H. J. Duijvelaar, te Steenbergen; J. A. Snijder, te Boskoop. Onder begunstiging van zeer schoon weêr kwamen de Goesehe schoolkinderen, ten getale van 300, vergezeld van onderwijzers en onderwij zeressen en eenige leden van het comité tot wering van schoolverzuim aldaar, heden namiddag te twee uren per spoortrein hier aan. Te Goes waren zij uitgeleide gedaan door den schoolopziener den heer J. H. de Laat de Kanter, doch bij hunne aankomst alhier zochten wij te vergeefs naar een vertegenwoordiger der schoolautoriteiten, om hen te ontvangen. Vroolijk klonken desniettegenstaande de lieve kinderstemmen toen zij, met van levenslust sprekende gezichten, den trein verlieten en zich schaarden tot eene wandeling door een deel der stad. En de kleinen hadden reden blijde te wezen, daar het uitstapje hun door het comité was bereid als belooning dat zij, leerlingen van al de verschillende scholen te Goes, gedurende 1876 geen enkelen schooltijd hadden moeten of willen verzuimen. Het Schuttershof was, na afloop der wandeling, de plaats waar een genoegelijk samenzijn hen beidde. Daar werden zij op ververschingen ont- er van opzoeken. Trouwens, de namen worden door de passagiers om u heen in verschillende tongvallen dikwerf genoeg uitgesproken. Dicht bij St. Goar heeft men de burchtruïnes de „Kat" en de „Muis", de laatste niet te verwarren met den „Muizentoren." De graaf van Katzen- Ellenbogen bouwde hier deze burcht, de laatste n. 1. als eene beschimping jegens den ridder Kuno van Falkenstein, die zijne burcht „Muis" had geheeten, daarmede te kennen gevende, dat hij spoedig door hem gefressenzou worden als eene muis door de kat. Een weinig verder opwaarts bevindt zich de bekende, grillige rots en groep de Lurlei of Lorelei. De Lurlei-legende van de toovenares, die door haar schoon gezang de voorbijvarenden tot zich trok en in de diepte lokte, tot zij zelve, door de liefde overwonnen, zich naar beneden stortte, is bekend. Hierop doelen de woorden, wel eens gebruikt Das hat mit ikrem Siugen Die Lurlei gethan. De echo, door een paar kanonschoten van de boot te voorschijn geroepen, valt niet mede; de roep is meer dan de daad. Voetgangers genieten die aan den oever meer. De Rijn i3 hier het smalst en het diepst. Tegen over de Lurlei zal de Rijn ongeveer 23 meter diepte hebben, dus ruim 80 voet. Aan beide zijden heeft men steile rotsgebergten. Hier nabjj is ook de klippengroep d,e „zeven jonkvrouwen". Zooals de schippers aldaar vertellen, werden de zeven jonkvrouwen van Schönburg om hare trotschheid of koelheid door den Rijngod in rotsen veranderd 't Voorbeeld heeft zoo weinig geholpen! „Jam anxious for you, missfleemde een jonge gentle man. Indeed sir? But the time of Roland is past, repliceerde de miss met een spottenden glimlach, terwijl ze hem aanzag. De zet scheen raak te zijn geweest. Hij peuterde met de parasol in 't dek. Aan den voet van de ruïne Schönburg, waarvan de grafelijke stichters en hun geslacht zijn uitgestorven, ligt Oberwesel, verder de ruïne. Gutenfels, het stadje Caub, dan de Pfalz of Pfalz- grafenstein. Van Caub komen vele dakleien. Sommige passagiers stapten te Caub af, 't zij om van de Adolfhöhe een schoon uitzicht te genieten, 't zij om een uitstapje in het dal naar den Sauerburg te maken. Te Pfalz ging Blücherl Jan. 1814 met zijn leger, ter bevrijding van 't Duitsche vaderland, over den Rijn. Men is hier in de beste wijnstreek; spoedig komt men te Bacharach. Te Klingenberg aan Main, Te Würzbnrg aan den Stein Te Bacharach aan Rijn, Hoorde ik in mijne dagen Zoo menigmaal gewagen Vindt men den hesten wjjn. Wordt vervelgd).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2