N°. 168, l20e Jaargang. Donderdag 19 Juli. reis-indrukken, 1877. Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nonuners zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentiên 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffiti C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 18 Jul fetjilletow. peregrmator. MIDDELBIJ Heden heeft de opening plaats gehad der bil jetten voor de verkiezing van zes leden voor den Middelburgschen gemeenteraad, ter vervulling der door periodieke aftreding openvallende plaatsen. Van de 464 biljetten zijn 2 van onwaarde ver klaard (waarvan een omdat het onderteekend was) zoodat het getal geldige stemmen 462 en de vol strekte meerderheid 232 stemmen bedroeg. En zijn uitgebracht op de heeren: J. Lnteijn, aftredend lid, 377 stemmen Mr. W. A. van Hoek, aftredend lid, 367 M'. A. P. Snouck Hurgronje, aftre dend lid,.366 Mr. A. J. van Eekelen, aftredend lid. 364 D. Jeras M.Kz., altredend lid, 348 Mr. P. Roetert Tak Ez., aftredend lid, 308 G. Alberts Lz. (die voor de caudi- dataur bedankt had)78 J. van den Thoorn59 W. J. J. Koole 57 B. Meijlink51 Verhage 46 Mr. F. M. C. van Deinse 45 J. M. van Ditmars44 P. Loois42 L. W. Roelse18 M*. E. P. Schorer16 Jhr. m'.A. van Reigersberg Versluijs 5 I. de Broekert3 J. de Kanter 3 J. H. de Fremery3 M. H. Boasson3 F. Dikkenberg3 L. Baart2 D. Verhulst2 J. A. Tak2 W. J. Sprenger2 Een aantal personen verkregen ieder 1 stem. De uitslag is alzoo dat alle aftredende leden herkozen zijn. De uitslag der verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Vlissingen is bij de opening der biljetten gebleken te zijn als volgt: Wit stembriefje. Uitgebracht 231 stemmen. Van onwaarde 1. Geldige stemmen 230. Daarvan verkregen de heeren Th. van Uije Pieterse158 stemmen J. I. P. Hector153 1. DOOR Ik had mijne Haagsche plichten vervuld. Ik bad op den verjaardag van onze geëerde, thans ons helaas ontvallen Vorstin het concert van Dünkler in 't Bosch bjjgewoond. 'tWas een schoone zomeravond! Die prachtige lanen en partijen, die illuminatie, die zich heen en weêr bewegende menigte en de ruischende accooi'den van de beroemde muziek! Men zeide, dat het vuurwerk zoo fraai was als men het ooit gezien had. Ik stel weinig belang in vuurwerk en ging vroeg, altijd voor de gelegenheid, mijne kamer opzoeken in „de twee Steden." Paulez had vroeger den naam van eene exquise tafel; doch sinds ik er iets minder dan versch vleesch at en ook de overige gerechten te wenschen overlieten verwisselde ik het degelijke „de twee Steden" tegen het beroemde Paulez. Den Zondag bracht ik met eenige kennissen te Scheveningen door. Scheveningen is in de laatste jaren zeer vooruit gegaan als badplaats. Op den 18,n Juni is het W. de Kruijff 148 stemmen J. G, Hector120 welke heeren zijn gekozen. A. C. Ruighart109 J. P. Laernoea99 tusschen deze beide heeren moet eene herstem ming plaats hebben. Verder verkregen de heeren: C. C. Vermeer87 stemmen J. F. Dommisse52 J. v. d. Beke Callenfels 50 P. G. de Veij Mestdagh 30 J. Loois Az. 26 J. A. de Woüf20 r De overige over veel personen verdeeld. Groen brieijo. Uitgebracht 229 stemmen. Van onwaarde 2. Blijft geldige stemmen 227. J. v. d. Beke Callenfels 109 stemmen W. C. van Duuren Dutilb. 76 tusschen deze heeren moet eene herstemming plaats hebben. De overige stemmen over verschillende personen verdeeld. De opbrengst der heden alhier gehouden jaar- lijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft 131.15} opgebracht, zijnde f 23.65} minder dan het vorige jaar. Onder de geslaagden bij het in de vorige week gehouden toelatings-examen voor de rijks veeart senijschool te Utrecht behoort o. a., naar ons medegedeeld wordt, de heer C. A. Hatffman, van Middelburg. cc.,.,»» /jMnoA-e,) -.—cron heeft aan den 3^iOUWen 3Sr©-u.zi©n.p©lci©*7 dool* Westzijde, bij den Brakman in de zoogenaamde Ree, een .dijkval plaats gehad, over eene lengte van ongeveer 60 meters, waarbij de rijsberm met een gedeelte glooiing is verdwenen. Nog voor weinige jaren lag voor dit punt eene uitgestrekte schor, hetgeen bij herhaalde afnemingen reeds door het water is verzwolgen. Tot lid van den gemeenteraad te Retranche- mentin plaats van den heer Leenhouts, is gekozen de heer A. Scheerens. In het tegenwoordige reis-seizoen meenen wij, met de opname dezer aanteekeningen van een stadgenoot, den reislustigen onder onze lezers geen ondienst te bewijzen. (Red.) Wij vernemen nit den Haag, dat Z. M. de koning uit Zurich vertrokken is naar Bagnères de Luchon (departement der Opper-Garonnein Frankrijk), waar Z. M. met gevolg intrek genomen heeft in het Grand hotel de Richelieu, om aldaar echter nog wel wat te vroeg, dan dat men er reeds een aanzienlijk getal badgasten kan verwachten. Er waren dan ook nog slechts een vijl en twintigtal aanwezig. De goede gelegenheid voor een tijdelijk verblijt, de colonnades of winkels dit jaar ge opend en do mnziekuitvoeringen door de Kapel Botgorschek en andere, maken het vroeger kleine visschersdorp thans tot eene zeer bezochte bad plaats. En het verblijf aldaar zal nog vergemak kelijkt en veraangenaamd worden, wanneer de tramway door een spoorweg zal zijn vervangen en de duinen tusschen den Haag en Scheveningen in plantsoen, boschjes en prettige schaduwrijke wan delpaden zijn herschapen. Nu reeds kan de Scheveningsche weg met zijne talrijke villas op eene lijn gesteld worden met de Lichtentkaler allée te Baden-Baden. Ik had den volgenden morgen het doel van mijne reis volbracht, nadat ik een vriend uit Indië een welkom in patria had toegeroepen en keerde naar Amsterdam terug. Ik snakte naar berglucht. Een tienjarig verblijf in het Java gebergte; later op de terugreis in Italië en Tyrol, had mij nog niet tot een zoo rustig burger gemaakt, dat het verlangen naar de bergen bij den dag niet sterker werd. Ik ontmoette te Amsterdam familie, twee dames, die de bergen en wouden ook jaarlijks aantrekken als regen. Da natuur trok ons, nu de dagen wat warmer werden, aan, en wij verlieten den 21en 's middags onze hoofdstad, om 's avonds nog te Kleef aan te komen, waar wij een paar dagen dachten te blijven. den verderen tijd van Z. M. verblijf in den vreemde te vertoeven. Naar ^anleiding van het gisteren door ons mede gedeelde oordeel van het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiën en Hoogere Burgerscholen, zegt de Arnhemsche courant bet volgende „Nagenoeg eenparig wordt dus het leerplan af gekeurd door hen, die bevoegd zijn over het onderwijs te oordeelen. De leeraren berusten er echter in, dat eene proef er mede genomen wordt. Maar men vergete toch niet, dat het geen proef is tn corpore vilidat zij genomen wordt op onze jongens en deze misschien het slachtoffer zijn van eene regeling, die de minister niet toevertrouwd heeft aan hen, welke daartoe de vereischte kennis en ondervinding bezaten. „Slechte wetten dooden zich zeiven, zegt men; maar in afwachting van dien zelfmoord zijn een of meer levensjaren van het opkomende geslacht er door bedorven, of niet zoo vruchtbaar gemaakt als zij konden zijn." Het eeuwfeest der Maatschappij tot bevor dering van nijverheid werd Maandag te Haar lem geopend door de ontvangst der afgevaardigden op het raadhuis, waar zij door den burgemeester verwelkomd werden. Uit het den volgenden dag in de algemeene vergadering uitgebracht verslag bleek dat de maatschappij, in 1777 opgericht als „de Economi sche tak van d9 Hollandscbe maatschappij der wetenschappen," in 1797 veranderd in „Hollandsche Huishoudelijke maatschappij" en sedert 1836 onder haar tegenwoordigen naam bestaande, thans 2074 leden telt, in 30 afdealip^^n ucai. T7 De voorzitter, d<". Yrolik, herinnerde in zijne korte openingsrede dat de maatschappij, niettegen staande vreemde overheersching en wisseling van staatsbestuur, honderd jaren lang in stilte haar gang is gegaan en op allerlei gebied veel nut heeft gesticht. Van de op de vergadering behandelde punten vermelden wij de volgende: Verslag over de vraag, hoe op de beste en een voudigste wijze, in de grootere en kleinere ge meenten van ons land abattoirs of algemeene slachthuizen kunnen worden opgericht. De vergadering spreekt den wensch uit, dat 1» de gemeentebesturen in Nederland, door ver ordeningen, het slachten in abattoirs verplichtend stellen 2° de abattoirs van gemeentewege worden op gericht en bestuurd; Te Kaldenkirchen had de visitatie der Pruisische douanen plaats. Bij mijn vertrek uit Indië had ik mij het vorige jaar een pas laten uitreiken. Zoowel als die Indische pas mij van dienst was om mij als officieel persoon toegang te verschaffen, waar dit anders met bezwaren gepaard gaat, zoo strekte zij door haar voageant en Europevalable pour trois ons" mij thans, om het lastige onder zoeken en doorsnuffelen der koffers te voorkomen. Op mijn woord dat ik niets aan te geven had, terwijl uit den pas bleek, dat ik geen handelaar was, bleven de koffers van de dames en mij overal gesloten. Van Amsterdam bereikt men in eenige uren Kleef. Men merkt reeds hier de verandering van klimaat en grond. De steile, echter van goede voetpaden voorziene, bergruggen zijn met boscb, vooral met dennen begroeid. De geurige dennen lucht komt u overal te gemoet. Sedert eenige jaren wordt ook Kleei meer als badplaats bezocht, vooral door Nederlandsche familie's, die geen verre reis wenschen te maken. Douches, zit- en stort baden zijn steeds verkrijgbaar tegen f 0.60 a 0.80, terwijl er 's zomers-ochtends in den tuin en het wandelpark voor het badhuis, steeds muziek is. Het uitzicht van den 291 voet hoogen „Cleve- berg" en van den „Schwanenthurm" op den Rhijn en de omstreken, tot Arnhem en Nijmegen toe biedt schoone partijen aan. Wij maakten een rijtoer over „Berg und Thai" door het Reichswald, waar zich de beste gelegenheid voordoet tot eenig opontbood. Voor de restauratie bevindt zich het 3° al het vee en vleesch op het terrein van dat abattoir worden gekeurd door ambtenaren der ge meente, in het vak ervaren 4° de abattoirs buiten de kom der gemeente worden gevestigd, zoo mogelijk aan het water gelegen, of door rails met de spoorwegen verbonden. Nevens de abattoirs zonden stallen tot berging van het vee en, zoo mogelijk, eene veemarkt aan wezig moeten zijn. Een voorstel om de oprichting van abattoirs door particulieren voor kleine gemeenten wen- schelijk te^achten, wordt met 219 tegen 71 stem men verworpen.. Ontwerp prijsvraag, ingezonden door het depar tement Amsterdam. Verbetering van den toestand der kolonie Suriname. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid looft uit haren goude medaille en vijf honderd gulden uit de kas der maatschappij, aangevuld met eene bijdrage van de onlangs opge richte vereeniging voor de belangen der kolonie Suriname en door de regeering, zoodanig, dat over een bedrag van minstens f 4000 kan worden be schikt, aan hem, die de best gekeurde, volledige beschrijving geeft: 1° van den toestand waarin zich de kolonie Suriname op dit oogenblik bevindt, en zulks wel uit staatkundig, staathuishoudkundig en nijver heidsoogpunt 2° van de middelen die zouden kunnen aange wend worden, zoo van staatswege als van de zijde van groote handelslichamen, groothandelaars en van het Nederlandsch publiek, om den toestand van gezegde kolonie op te heffen uit het verval, waar in die zich op het oogenblik schijnt te bevinden. Antwoorden op de gewone voorwaarden in te zenden voor 1 Mei 1879. u Jfl Verband mctrnnat IR Aan. f 4000 zal worden gelezen„een naar het oordeel van directeuren voldoend bedrag." Met dit amen dement werd het voorstel aangenomen met 212 tegen 76 stemmen. De uitslag der verkiezingen van gemeente raadsleden in deze provincie isvoor zoover ons thans bekend is, als volgt: Aagtekerke: Getal kiezers 44. Iagele- verde geldige biljetten 30. Gekozen Pieter Kodde Sr; met 27 en Pieter Wisse Gz. met 22 stemmen. Arnemuiden: Getal kiezers 58. Ingeleverde geldige biljetten 45. Gekozen S. van Eenennaam Lz. met 40 en P. van Vlaanderen met 31 stemmen, heide aftredende leden. Domburg: Getal kiezers 67. Ingeleverde geldige biljetten 48. Gekozen Hubrecbt Passenier met 25 stemmen. monument van Prins Maurits van Nassau, den stich ter van deze plaats. Prachtige beuken en lindelanen bieden den wan delaars koele schaduw aan, terwijl de rit door het Reichswald de moeite rijkelijk beloont. Schoone herten en reeën lieten zich tot op 50 a 100 pas naderen. Meer dan dertig van deze, hier in 't wild loopende dieren, sprongen van tijd tot tijd voor ons op of bleven grazen tot het zweepgeknal van den koetsier hen met wijde sprongen deed ver dwijnen. De rit kostte 18 Mark of f 10.80. Wij hadden daarvoor een landauer met twee paarder, gedurende tien uren. Op den „Cleveberg" heeft men langs zeven wegen oi lanen even zooveel verschillende uitzichten. Men treft hier zeer schoon woud aan. Bovenge noemde Prins Maurits, generaal in dienst van de republiek der Vereenlgde Nederlanden en gouver neur van Brazilië, voor dat deze kolonie haar in 1661 ontviel, heeft bepalingen gemaakt om de schoone en boschrijke omstreken van Cleve tegen uitroeiing te behoeden. Men mag hem dankbaar zijn, dat hierdoor behoorlijk paal en perk is gesteld aan vandalisme en winzucht, 'tls niet te verwon deren, dat „Cleve", na de opening der staalbaden meer en meer familie's trekt, daar het door zijn natuurschoon en ligging, zoowel voor lijders als touristen, zich aanbeveelt. Van „Cleve" namen wij directe kaartje3 tot Bodd, om aldaar op de Rijnboot te gaan. 't Verlangen naar den Rijn was sterker dan naar Keulen. Bui tendien hadden wij Keulen, den Dom, enz. reeds

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1