buitenlandT Telegraphische berichten. Handelsberichten, Turksclie toestanden. Z eet ij dingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. buitenland. Konstantinopel. Het bezetten van Kesanlik en Eski-Saghra door de Russen wordt officieel tegengesproken. Officieel wordt gemelddat Reout Pacha naar den Balkan is opgerukt en de Russen heeft ge noodzaakt door de Schipkapas terug te trekken. Eyoub Pacha heeft de Russen noordelijk van Tirnova verslagen, waarbij zij 12,000 man verlo- loren. Grootvorst Nicolaas is ingesloten. Londen. Een Reuter-telegram uit Konstan- tinopel meldt, dat de nederlaag der Russen door de depêches van den minister van oorlog niet wordt bevestigd. St. Petersburg. Volgens een officieel bericht is Nicopolis na een hevig gevecht onvoorwaarde lijk overgegeven. Er zijn 6000 man geregelde troepen krijgsgevangen gemaakt. Aanstaanden Donderdag worden alhier verwacht de schoolkinderen uit Goes, die gedurende het jaar 1876 geen enkele maal de school verzuimd hebben. Dit uitstapje wordt hun door het comité tot wering van schoolverzuim bereid. Den 13en dezer heeft beoosten de haven te Eliewoutsdijk een val plaats gehad, ter lengte van ongeveer 150 meters. De grootste verdieping bedroeg ongeveer 3 meter. Van de 16 candidaten voor den gemeenteraad te Rotterdam, zijn er ten slotte op het lijstje der antirevolutionaire kiesvereeniging nog maar 8 overgebleven, en van die 8 heeft er tegelijk met het openbaar maken dezer verminderde (en verbe terde?) uitgave van de lijst weder een bedankt. Eene inteekening is geopend tot vestiging eener „Amsterdamaehe droogdok-maatschappij." Het grootste der thans te Amsterdam bestaande droogdokken is slechts 65 meters lang. De stoomvaartmaatschappijen hebben een aantal schepen van grootere afmeting; ook de marine heeft schepen van 82 meters lengte. Het plan is ontworpen van een ijzeren drijvend droogdok van zoodanige afmeting, dat de grootste schepen, die door de sluizen van het nieuwe kanaal kunnen schutten, daarin kunnen dokken. De ontwerpers hebben zich gewend tot het gemeentebestuur om aan het dok eene ligplaats af te staan in het afgesloten IJ, in den boezem waar do groote scheepvaart zich bij voorkeur zal bewegen, en zonder twijfel zal van die zijde de noodige medewerking worden ondervonden. Zij hebben zich reeds verzekerd van de plaat sing van 7o van het benoodigde aandeelen-kapitaal en van den steun der Stoomvaartmaatschappij Nederland, die alleen, naar eene matige berekening, circa ƒ40,000 dokloon jaarlijks aan haar zal uit te betalen hebben, en zij mogen rekenen op mede werking van de zijde der andere groote Stoom vaartmaatschappijen van verschillende reederijen en van de marine. De ontwerpers zijn de heeren A. A. Bienfait, J. Boissevain, P. E. Tegelberg en G. A. Tindal. De eerste serie, thans uit te geven van het aandeelen-kapitaal, is 400,000 (reeds geplaatst ƒ250,000). De eerste serie van een obligatie-kapitaal ad 1 millioen, dus f 500,000 (als de le serie aandeelen kapitaal wordt volteekend) a 4J pet. a 95 pet., af te lossen a pari in 32 jaren. Bij een Zaterdag te Grave gehouden inspectie is gebleken, dat 7 officieren, 8 onderofficieren en 47 korporaals en manschappen door de granuleuse oogziekte zijn aangetast. De keizer en de keizerin van Brazilië hebben Zaterdag avond, na afloop van het diner, Scheve- ningen bezocht. Zondag ochtend hebben de vorstelijke personen het Huis ten Bosch bezichtigd. Na een rijtoer door de stad in hun hotel teruggekeerd, heeft Z. K. H. prins Frederik zijne opwachting gemaakt. Zij begaven zich daarna met al de leden van hun gevolg naar de St.-Anthoniuskerk aan den Bosch kant, waar voor de hooge kerkbezoekers een buitengewone dienst werd verricht. Na afloop van het dejeuner hebben zij geruimen tijd vertoefd in de koninklijke bibliotheek en het museum, wier schatten zij met de meeste belang stelling in oogenschouw namen. In het Oranjehotel te Scheveningen werd gisteren door hen het diner gebruikt. De keizer reist onder het strengste incognito en heeft daarom voor alle eerbewijzen aan zijn persoon bedankt. Op zijn verlangen zijn dan ook de mili taire posten voor het hotel ingetrokken. In den loop dezer week vertrekt don Pedro naar Amsterdam. De aanplakborden der gemeente Amsterdam zijn voor den tijd van drie jaren verpacht aan de meestbiedenden, de heeren Gebr. van-Es, voor den prijs van ƒ5600 per jaar. Op Rusthof, het buitenverblijf van H. E. H. prinses Marianne, onder Voorburg, werd gisteren de eerste steen gelegd van de nieuwe stallen. Dit werd gedaan door het oudste zoontje van prins Albert van Pruisen, op zijn derden verjaar dag. Op den steen leest men: „Spreuken 4 vers 7 8, 9. Deze steen is gelegd door zijne koninklijke hoogheid Wilhelm Ernst Alexander Frederik Hendrik Albrecht, prins van Pruisen op den 16«fi Juli 1877. Dr. van de Loo, te Venlo, de uitvinder der onmiddellijk beweegbare gips en tricot-gipsverban den deelt mede dat op de te Ems gehouden bijeenkomst, waar hij deze uitvinding aan ver- schillende buitenlandsche geneeskundigen vertoonde, de Russische hoogleeraar Giwartoffski zich als volgt uitliet: „Bij mijn terugkomst te Moscou zal" ik met alle energie optreden, teneinde de onbe weegbare gipsverbanden van het gebied der heelkunde te verdringen en de onmiddellijk be weegbare uitsluitend in mijn vaderland algemeen te doen invoeren." Moge het in Nederland navolging vinden voegt d'. van de Loo er bij. In een leigroef van Grand-Bonc te Frélaré nabij Angers en Saint Barthélemy heeft eene in storting plaats gehad, waardoor 7 personen het leven verloren en verscheidene werden gewond, waarvan twee zeer ernstig. Gisteren is alhier te koop aangeboden4 hec taren 24 aren 40 centiaren weiland, gelegen te Middelburg, aan den straatweg van Middelburg naar Vlissingen. Verkocht voor 11,400. 16 Juli. 's av. 11 u. 60 gr. 17 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 62 gr. Veni, vidi, vici kan ook keizer Alexander II wel uitroepen ten aanzien van den veldtocht in Bulgarije. De overtocht over den Donau is betrekkelijk zeer voorspoedig gegaan; verscheidene belangrijke Turksche plaatsen, waaronder thans ook weder Nicopolis, zijn bezet en, na weinige dagen zijn zij zelfs het Balkan gebergte doorgetrokken en bevinden zich te Jeni-Sagra. Belangrijke verliezen hebben de Russen daarbij niet geleden en indien Abdu Kerim Pacha werkelijk voornemens is hen een nederlaag toe te brengen en te voorkomen, dat zij hun doel bereiken, wordt het inderdaad tijd dat hij daartoe overgaat. De Russen toch zijn thans zooals uit over eenstemmende berichten uit St. Petersburg en Konstantinopel blijkt ten zuiden van het Balkan gebergte te Jeni-Sagra, een plaats gelegen aan den spoorweg van Jamboli naar Adrianopel en Konstantinopel. Indien het dus werkelijk hun voornemen was tot Adrianopel voort te rukken, dan kunnen zij dit doel waarschijnlijk spoedig bereiken. Intusschen zou men zonder aan het militair beleid van de Russische veldheeren iets te kort te willen doen oppervlakkig zeggen, dat zij zich wel wat al te snel vooruit wagen als men nagaat, dat de Turken langs het geheele Balkan-gebergte en in Bulgarije en de Dobroedsja nog aanzienlijke legermachten vereenigd hebben, waarmede zij wellicht een groot gedeelte van het Russische leger van zijn operatie-basis konden afsnijden. Zooals uit het antwoord van den heer Bourke blijkt op eene in het Engelsche lagerhuis door den heer Jenkins gedane interpellatie, wordt overal in Bulgarije, waar de Russen meester zijn, een nieuw bestuur ingevoerd. De organisatie daarvan is opgedragen aan prins Teherkaski, die 400 burgerlijke Russische ambtenaren bij zich heeft. Daar de heer Bourke geene inlichtingen had ont vangen omtrent de wijze van organisatie, of nl. de Russische taal en het Russische bestuur zullen worden ingevoerd, is het moeilijk de plannen van de Russische regeering te dien aanzien te leeren kennen. Wat betreft de proclamatie van den czaar aan de Bulgaren, waarover in Engeland veel is gesproken, de heer Bourke heeft zich bereid verklaard deze officieel aan het huis over te leggen. Aan sir Ch Dilke antwoordde de heer Bourke, te hebben vernomendat Russische stoomschepen Turksche schepen in de Zwarte zee hadden genomen, maar dit bewijst nog niets omtrent den meerderen of minderen ernst van de blokkade. Hoewel Zaterdag te Parijs nog een ministerraad is gehouden onder voorzitterschap van maarschalk Mac Mahon is nog niets naders bekend geworden omtrent den datum der verkiezingen en de offi- cieele canditaturen. Alleen weet men dat de minister van binnenlandsche zaken per telegraaf aan de prefecten heeft doen weten, dat de regee ring haar steun slechts kan verleenen aan die candidaten, wier politieke geloofsbelijdenis niet af wijkt van de politiek van verzoening en eensge zindheid tusschen alle fracties van de conservatieve partij. Ziedaar dan de openlijke breuk tusschen de regeering en de legitimisten en clericalen, wier programma's geheel in strijd zijn met de conciliante leus van de regeering. Deze zal zich alzoo met die programma's niet vereenigen en daarmede is de mogelijkheid op samenwerking geheel verdwenen. Sommige vrienden vande regeering hebben getracht haar tot een maatregel te bewegen, die de verbittering zeer zou kunnen vermeerderen, nl. de ontbinding van den gemeenteraad van Marseille en zijne vervanging door een gemeentelijke com missie. De Maarschalk echter, die zeer ingenomen is met den tegenwoordigen maire van Marseille, den heer Maglioni en verscheidene raadsleden, heeft zijne toestemming tot genoemden maatregel ge weigerd. Daarentegen is de gemeenteraad van Toulon bij prefectoraal besluit opgeheven en ver vangen door eene commissie. Volgens een bericht uit Berlijn in de Morning Post voert de Duitsche regeering onderhandelingen met die van Wurtemberg om het Wurtembergsche militaire contingent op te nemen in de organisatie van het leger van Noord-Duitschland. De Turksche militaire autoriteiten schrijft een correspondent uit Konstantinopel verkeeren tegenwoordig in groote moeilijkheden. De Tscher- kessen, Seibeks en hoe die kerels verder mogen heeten, vrijwilligers, Redifs, en Mustahfiz zijn een ware landplaag geworden en veroorzaken niet alleen de inwoners van Konstantinopel allerlei onaangenaamheden, maar brengen ook de regeering van de eene moeilijkheid in de andere, daar hunne bezwaren en eischen tot schadevergoeding geen einde nemen. Voorzichtigheidshalve ver buiten de stad in een kamp van tenten gelegerd, versmaden deze wilde zonen van Anatolie de hen opgedrongen eenzaamheid en trachten van de wonderen en aan trekkelijkheden van de stad der zeven heuvelen zooveel te zien en te genieten als mogelijk is. In hun eigenaardige, schilderachtige kleeding met de dreigende lange messen in den gordel, doorkruisen zij in troepen van 10 tot 15 man het kwartier der Europeanen, gaan alle winkels binnen, laten zich allerlei waren voorleggen en koopen ook altijd iets. Bij de betaling echter nemen zij hun eigen taxatie der waarde tot grondslag en iedere tegen- stribboling beantwoorden zij met een spotachtig gelach, dreigende blikken of een veelbeteekenenden greep naar den gordel. De restaurants, bierhuizen en koffiehuizen hebben bijna geen andere bezoekers meer dan de pas aan gekomen verdedigers des vaderlands. Het eten en drinken vinden zij er voortreffelijk en de muzikale uitvoeringen genieten hun hoogsten bijval. Als het echter op betalen aankomt weigeren zij iedere klinkende vergoeding en zeggen eenvoudig en openhartig tot den Jcellner: „Para joh, Kusum! (Geld hebben we niet, mijn lammetje!)," Op hunne wandeling verzuimen zij niet aan de Europeesche dames bewijzen van levendige bewondering te geven, wat in ieder geval voor een ontwikkeld schoonheidsgevoel pleit. Menig Europeaan verliest wel zijn hart in Stamboel, gekluisterd door een slanke Griekin met heldere gazellen-oogen of door de behoorlijkheden van een «choone Armenische. Terwijl echter de beschaafde Europeaan zich met stille bewondering vergenoegt, worden de onbe schofte zonen van Azië steeds lomp en trachten hunne gevoelens door handtastelijkheden ken baar te maken. Do Europeesche mannen schijnen echter volstrekt geen sympathie bij de Seibeks en hunne confraters op te wekken; althans zij worden dikwijls door hen bespot, en als het slachtoffer hunne uitvallen van vroolijkheid niet stilzwijgend duldtzou hun spotlust lichtelijk overslaan tot wat de Engelschen practical jokes noemen. Daarenboven zijn onder het publiek allerlei verhalen in omloop van door hen bedreven gruwelen. Sommige lieden moeten toen zij het kamp der Seibeks te Marlah voorbij gingen, tot het hemd zijn uitgeplunderd; een Grieksche arts hebben zij bij die gelegenheid zijn paard ontstolenzelfs is er sprake van moorden en onteeringen. Of deze geschiedenissen waarheid bevatten heb ik niet met zekerheid kunnen ver nemen. In ieder geval leveren zij een beeld van hetgeen men dit volkje gewoonlijk ten laste legt. Dit is zekerdat de aanvoering van deze horden, die thans bij duizenden de hoofdstad overstroomen, afkeurenswaardig is eu veel last en verdriet ver oorzaakt. De toestand der regeering is intuschen zeer moeilijkwant terwijl zij aan de eene zijde geen voldoende hoeveelheid troepen ter beschik king heeft om al die benden onder scherp toezicht te stellenhebben aan de andere zijde die Aziaten zoo weinig autoriteitsgevoel dat wanneer een Turksch officier hen op straat eenig bevel wil geven, zij er niet aan denken om te gehoorzamen. Het beste was om de kerels zoo spoedig mogelijk naar het oorlogsterrein te zenden, maar het ont breekt de regeering op het oogenblik aan de noodige uniformen en wapens om alle manschappen behoorlijk te kunnen uitrusten. Daarenboven is er gebrek aan vervoermiddelen en zoo blijven de Aziaten wekenlang in de omstreken der stad lig gen tot groot verdriet van bevolking en regeering. Met de stoombooten uit Varna zijn te Konstan tinopel verscheidene families uit Roestsjoek aange komen, die in sterk sprekende kleuren de aldaar heerschende ellende schilderen. Volgens hunne berichten is Roestsjoek weinig meer dan een uitgebrande ruïne; de consuls en andere autori teiten hadden de stad reeds lang verlaten, doch thans moeten ook bijna alle andere inwoners haar zijn ontvlucht. Er moeten talrijke menschenlevens te betreuren zijn, terwijl daarenboven een groot aantal personen meer of minder ernstig gewond is. Een van de ontvluchte personen deelde mede, dat zijn huis, de vrucht van 10 jaren onvermoeiden arbeid, is verbrand, zonder dat hij in staat was het minste of geringste te redden. De Russen moeten op de schandelijkste wijze te werk zijn gegaan en kerken en hospitalen hebben beschoten, hoewel laatstgenoemde op de vastgestelde wijze waren aangeduid. Ëenige verslaggevers van Oostenrijkscbe bladen, die eveneens met de stoomboot uit Varna kwamen, beklaagden zich zeer over de slechte behandeling die hen in het groote Turksche hoofdkwartier was te beurt gevallen. Men verlangde hunne brieven voor de verzending te lezen en zij wer den in geval zij ongunstige berichten mede deelden, eenvoudig met uitzetting bedreigd, zoodat eij er de voorkeur aan gaven om naar Konstanti nopel terug te keeren, waar ook wel geen vrijheid van telegrapheeren bestaatmaar waar althans de vertrekkende brieven aan geen censuur onder worpen zijn, daar zij bij de hier bestaande buiten landsche postbureaux worden afgegeven en dus niet in de handen der Turken vallen. Indien de Turken de posterij in handen hadden zou het er met het verstrekken van berichten slecht uitzien. Gelukkig bestaat er nog geen vooruitzicht op eene hervorming van het postwezen, daar de financieele toestand veel te ongunstig is. Het onlangs in de haven van Ter Neuzen aan den grond gezeten hebbende Noordsche barkschip Astrea, gezagv. Mathisen, is te Vlissingen in de haven gesleept, moet dokken om nagezien te worden. Goes, 17 Juli. Tarwe voor plaatselijk gebruik 50 cent hooger verkocht; van nieuw koolzaad enkele partijtjes 14 per hectoliter verkocht. Rotterdam, 17 Juli. Ter markt van heden waren aangevoerd 1218 runderen; 187 vette, 5 nuchtere kalveren; 1580 schapen259 varkens 146 biggen; runderen 1« qüal. 90; 2e qual. 76; 3e qual. 60; kalveren le qual. 95; 2e qual. 75; schapen 100 cent. Vlissingen, 17 Juli. Boter per kilogram 1.30 a ƒ1.20 Eieren 3.80 per 104 stuks. Amsterdam, 17 Juli. Raapolie op zes weken 42|. Lijnolie 351. IPrtfzen vara effecten. Amsterdam, 16 Juli. 17 Juli. Nederl. Cert. Werk. schuld. 24 pet, Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat.Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. 24 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen 5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. laser. 5e serie 5 Obl. Hope C,J. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864. .........5 Loten 1866. .........5 Oblig. Hope C°. Leen. 1860l 44 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C*. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito44 dito dito. .........4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 Obligatiën 1869 6 Egypte. Obl. 18687 Obl. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver.Stat.1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 dito Central Pacific. 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 Obl.St.Paul Pac. Spw. ll sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 186344 Obl. 1865.5 644 644 774 77j 100| 100J 1014 1024 1024 103 1014 1024 1024 Ti .1» Ti Ti Ti n Ti Ti Ti Ti Ti Ti n n n T) T) n Ti T) n Ti Ti Ti Ti 9i Ti n Ti Ti Ti n a Ti n n Ti Ti Ti Ti Ti Ti Ti n li Ti Ti n Ti Ti Ti Ti Ti Ti Ti Ti 98| 984 564 57 784 784 904 9i 79f 794 79fV 80-A 1294 1314 130 794 - 714 714 1024 103 82 824 76 354 454 45 854 85J 84J 85 85| 784 79 724 524 514 464 464 53| 53J 53 A 53A 4844 49 484 484 106 1074 105J 1064 644 644 684 404 404 io A 10A 10 10 5044 51 84 84 74 534 1041 54jj 54 101 1014 45A 444 834 834 76 744 74 99| 994 214 954 Pryzen van coupons. Amsterdam 17 Juli, Metall. 20.10dito zilver 22.Div. Eng. per 11.874Eng. Portugal per 12.024 Spaansche piasters f .54; Amerikaanscbe dollars (in goud) JAo. Amsterdam, 16 Juli. Metall. 19.974dito zilver 21,874Div. Eng. per 11,874Eng.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3