N°. 166. 12O0 Jaargang. 1877. Dinsdag 17 Juli. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen." Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên i 20 Cent per regel,' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. liddelburg, 16 Juli, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Ker knieuws. Rechtzaken. Burgerlijke stand. Thermometerstand. MIDDELRURGSCHE COURANT. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hatas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. O" Wij herinneren de kiezers van leden voor de gemeenteraden dat morgen tussehen 9 en 5 uren de inlevering hunner stembriefjes moet plaats hebben. Als leden van den Middelburgschen gemeenteraad treden af en worden door ons aanbevolen de heeren J. Luteijn, mr. A. J. van Eekelen, mr. W. A. van Hoek, D. Jeras M. Kzn. M1. P. Roetert Tak Ezn., terwijl wij ons ten opzichte van het zesde aftre dende lid, mr. A. P. Snouck Hurguonje op de vroeger ontwikkelde gronden, van aanbeve ling onthouden. Een kort woord tot opwekking aan de liberale kiezers om zich niet aan hun burgerplicht te ont trekken, zij hier nog bijgevoegd. Yooral is dit van belang, omdat in ongeteekende advertentiên de herkiezing van den heer Roetert Tak bestreden is en men nooit weet hoever de invloed dezer naamlooze bestrijders zich uitstrekt. De heer Tak werd in 1874 met eene aanzien lijke meerderheidtegenover zijn conservatieven mededinger jhr. de Jonge, verkozen. Hij is een der jongere leden van onzen gemeenteraad, in wien jeugdige arbeidskracht zoo zeer op prijs gesteld dient te worden. Tegen hetgeen bij als raadslid gedaan of gezegd heeft wordt hoegenaamd niets ingebracht. Men wenscht hem te verdringen uit een gril, uit wispelturigheid, om hem, en in zijn persoon weder anderen, iets onaangenaams aan te doen. Ofschoon nu, na het bedanken van den heer Alberts en diens aanbeveling om de aftredende raadsleden te herkiezen, het welslagen van dezen toeleg nog onwaarschijnlijker geworden is, zou echter door eene slechte opkomst der kiezers de goede zaak toch nog op het spel gezet kunnen worden. Wij dringen er daarom op aan bij allen, die de Middelburgsche kiezers hun naam niet wil len doen verliezen van te zijn ernstige mannen, buiten staat om zich door nukken of praatjes van den weg te laten brengen, dat zij morgen een. draehtelijk ter stembus komen en de herkiezing van mr. P. Roetert Tak Ez. helpen bevor deren. In de alhier gevestigde afdeeling van de alge- meene Nederlandsche vrouwenvereniging „Tes- selschade" is mejuffrouw Janse van Zontelande, wegens vertrek naar elders, als voorzitster ver vangen door mevrouw de weduwe von Biücken Eock—Caland. Tot mede-bestuurderes is benoemd mevrouw de weduwe de Maret TakWagenaar. Voor rekening van bet Belgisch gouvernement wordt te Bath al sedert eenigen tijd aanteekening gehouden van den waterstand der Schelde. Deze aanteekeningen hebben dagelijks om het uur plaats, en wel van 'smorgens 7 tot 'savonds 7 uren. Sedert de vorige opgaaf zijn te Domburg afgestapt de volgende vreemdelingen In het badhotelmejuffrouw Gaymans, van Utrecht; de heeren G. C. Hemkes, van Rotter dam Hoevenaar van Geldrop, van GeldropY. de Koek en familie, van Amsterdamdr. A. P. van Mansveld en familie, van Utrechtde heer en mevrouw Oijens, van Parijsen de heer J. G. Sillem en familie van Amsterdam. In het schuttershofmevrouw van der Pot, van Antwerpen. In het dorpmevrouw BoogaertBoddaert, van Middelburg, A. 78; de heer Boudewijnse en fami lie, van Middelburg, A3; de heer J. Fak Brou wer en familie, van Middelburg, A 93mevrouw Fuhri, van Rotterdam, A 93; mejuffrouw Mees, van Rotterdam, A 77de heer van der Mieden, van Alkmaar, A 6mejuffrouw Yidal de St. Ger main, van Zwolle, A 12; de heer van Vleuten, kapitein van het N. O. I. leger, A 94. In afzonderlijke bijvoegsels tot het nommer der Staats courant van 15 en 16 dezer wordt mede gedeeld het verslag van den minister van binnen- landsche zaken aan den koning betreffende de exploitatie der staatsspoorwegengedurende het jaar 1875de vier eerste vellen van dit ver slag worden met dit nommerde volgende vellen zullen later worden verzonden. In de Staats-courant van 15 en 16 dezer zijn opgenomen de algemeene bepalingen betreffende onderzoek en controle van kunst en handelsmest stoffen aan het proefstation der rijkslandbouw school te Wageningea. Volgens een Renter-telegram uit Singapore heeft er eene Nederlandsche expeditie plaats gehad tegen opgestane hoofden op Ternate, welke de verovering van 60 prauwen, de verwoesting van Rjatti(?) en twee andere kampongs ten gevolge zou hebben gehad. landswezen. De commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland J. van den Bergis in gelijke betrekking overgeplaatst naar Brouwershavende adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis P. Janzen Pzn.bevorderd tot commissaris der loodsen aan den Hoek van Holland; aan den eer sten stuurman ter koopvaardij L. van der Sloot, tijdelijk opgedragen de betrekking van adjunct commissaris der loodsen te Hellevoetsluis. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse J. V. Wierdsma. De gemeenteraad van Aardenburg heeft tot hulponderwijzer aan de openbare school benoemd den heer Steins, van Ter Neuzen; voorts aan de bijdrage vanwege de provincie tot wering van schoolverzuim f 40 uit de gemeentekas toegevoegd, terwijl staande de vergadering door de leden van den raad nog f 26 voor hetzelfde doel werd inge schreven. De jaarwedden van de heeren G. A. Vorster- man van Oijen en J. Brevé, onderwijzers aan den cursus te Oostburg, tot opleiding van hulponder wijzers voor den hoofdonderwijzersrang, zijn door den minister van binnenlandsche zaken verhoogd met f 100 'sjaars. Wblv. Z. VI.) De heer L. F. Rutgers, predikant bij de Ne- derduitsch Hervormde gemeente te Vlissingen, heeft gisteren avond van de gemeente afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van 1 Cor. 3: 1115- Het Weekblad van Zeeuwscb-Ylaanderen's Westelijk deel bevat, in een rouwrand, bet volgende: Te Oostburg werd Zondag den 8en dezer uit IJzendijke door eene talrijke en bedroefde schare teruggehaald, het lijk van den heer Judocus van der Meijden, in leven pastoor der R. C. in die gemeente. Hij overleed in den ouderdom van ruim 48 jaren te IJzendijke, waarheen hij, ofschoon aoodelijk ziek, op hoogor bevel vervoerd was geworden. In hem verliest de gemeente een waardig voor ganger, een edel mensch, een uitmuntend Christen een man, die weldeed aan allen, zonder onderscheid des geloof», en wien dan ook door allen, Roomsch en onroomseh, eene onverdeelde achting werd toe gedragen. Zijne assche ruste in vrede. PhBiiix-quacstle. Wij vernemen dat de procedure tegen de Phönix, tengevolge van het berusten harerzijds in het door het gerechtshof te 'sHage bevestigde vonnis der rechtbank te Middelburg, als geëindigd is te be schouwen. Zaterdag middag is door den officier van justitie en den rechter-commissaris bij de rechtbank alhier een onderzoek ingesteld naar eene poging tot moord, welke te Nisse zou zijn gepleegd, tengevolge waarvan de vermoedelijke dader, zekere A. G., schaapherder te Hoedekenskerke, door den brigadier-majoor titulair der rijksveldwacht te Hei- kenszand en den veldwachter van Nisse in het huis van arrest te Goes is binnen gebracht. De daad zou gepleegd zijn uit jaloerschheid. De verdachte verkeerde met de 19jarige dienstmeid van een herbergier te Nisse. Nadat deze meid op de kermis met een timmermansknecht gedanst had, waarvan baar minnaar bij die gelegenheid niets gezegd had, werd hij daarmede later door anderen in de herberg geplaagd. Zich vervolgens met de meid naar de keuken begevende, kreeg hij woor den met haar en gingen beide naar buiten, waar hij onder bedreigingen de gouden hoofd-stukken van haar terug vorderde, welke hij vroeger aan haar gegeven had. Uit vrees voldeed zij hieraan, waarna hij haar aanvatte, in de parochieput, vlak voor de herberg, wierp en op de vlucht ging. Op haar angstgeroep kwamen twee mannen uit hun woningen, die haar schijnbaar levenloos uit den put haalden. Door de hulp van den geneesheer J. A. Geill is het, na twee uren hard werkens, gelukt hare levensgeesten weder op te wekken. De beschuldigde ontkent alles. De stoomboot Telegraaf III gezagv. J. Baars arriveerde hier gisteren middag omstreeks 12 uren met een aantal passagiers die zich spoedig door de, stad verspreidden, terwijl een deel zich naar Middelburg begaf. Ten 4 uren des namiddags ver trok de Telegraaf weder naar Antwerpen. Z. M. don Pedro II van Alcantara, Johan, Karei, Leopold, SalvadorBibiano, Franciscus Xaverius van Paolo, Leocadio, Michel, Gabriël, Raphaël, Gonzago, keizer van Brazilië, bijna 52 jaren oud, en zijn gemalin H. M. dona Theresia, Christina, Maria, geboren prinses der Beide Siciliën, 52 jaren oud, zijn Zaterdagavond te half 7 uren per Rijnspoor met gevolg, laatst van Brussel, te 's Gravenhage gearriveerd en hebben hun intrek genomen in het Hotel de Bellevue. Het vorstelijk echtpaar heeft in genoemd hotel 29 kamers in huur, die daartoe allerkeurigst zijn ingericht; een salon is geheel in antieken stijl gemeubileerd. Yooral op de bel-étage is de salon met buiten gewoon veel smaak gemeubeld en gedecoreerd, terwijl de eet-, slaap- en toiletkamers er niet min der prachtig uitzien. De kamers, voor het gevolg bestemd, laten mede piets te wensehen over. De vestibule van bet hotel is als 't ware in een bloementuin herschapen, terwijl men bier en daar de prachtigste Oostersche planten opmerkt, die tussehen deze bloemencollectie een verrassend effect maken. Van het hotel wapperen de Braziliaansche, de Nederlandsche en de Oranjevlaggen. Hoewel HH. MM. ons land incognito bezoeken, zijn er als officieel eerbewijs voor het hotel twee schildwachten geplaatst. De keizer en de keizerin hebben reeds voor ruim een jaar hun staten verlaten. Zij bezochten ver schillende landen. De keizer en de keizerin werden Zaterdag avond na te Rotterdam het merkwaardigste bezcch} te hebben, aan het Rijnspoorwegstation te 's Hage door den minister van buitenlandsche zaken en verschillende adjudanten van het konink lijke huis opgewacht, terwijl een rijtuig met vier paarden, a la Daumont bespannen, met eenige andere hofrij tuigen gereed stonden om het vorste lijk gezelschap naar het hotel te brengen. De keizer scheen echter zijn incognito streng te willen bewaren, bedankte voor alle eerbewijzingen en wandelde met zijne echtgenoote naar het hotel, omgeven door eene groote menigte nieuwsgierigen. {Dagblad.) Te Stavenisse is Zaterdag eene aak van schipper Dombeek, met steenkolen van Pruisen naar België bestemd, gezonken. De opvarenden zijn gered. Het arsenaal te Bergen op Zoom, waarvan in een vroeger bericht sprake was ter kazernee- riifg, is behalve door de militaire geneeskundigen ook nog, eenige dagen geleden, geheel afgekeurd door den heer dr. Ingenhousz, inspecteur bij het geneeskundig staatstoezicht. Wat het kampeeren betreft op „Kijk in de Pot," ook dat terrein is daarvoor ongeschikt verklaard. Dat assuradeurs per se meer hart voor hunne bedienden hebben willen wij niet bewerenmaar in Amsterdam overleed er dezer dagen eende heer Langerhnizen, die daarvan het bewijs gaf. Hij vermaakte aan zijn jongsten bediende f 1000, aan zijn oudsten f 5000 en aan de overigen eene som in verhouding tot hun diensttijd. Zóo vaak ergert men zich over de wijze, waarop vermogende personen over bnnne nalatenschap beschikken, dat zulk eene goede daad algemeen bekend verdient te worden en in herinnering moet worden gehouden. ArnhCt.) De IJ-po!der levert thans een bont en woelig aanzien op. Overal ziet men groepjes mannen en vrouwen, die den sikkel in het rijpe koolzaad slaanof de gevelde halmen tot schoven binden. Hier en daar klinkt het geklop van den hamer, en nieuwe geraamten van groote bouwmans wonin gen of schuren steken telkens boven de vlakte uit. Toch is in den polder niet zooveel werk te bekomenals velen tot hun teleurstelling hebben gemeend, 't Gebeurt niet zeldendat men daar op de wandeling wordt aangesproken met de vraagof men soms ook eenig land te bearbeiden heefteen vraagdie niet alle wandelaars toe-; stemmend kunnen beantwoordenhoe gaarne zij het wensehen zouden. Sommige van deze arbeiders, die meerendeels uit Zuid-Holland en Zeeland zijn gekomenen niet gaarne met ledigen buidel zouden terugkeeren, hebben dan ook reeds getracht bij de boeren buiten den polder zich als gras maaiers of hooiwerkers te verhuren. (N. R. Ct.) In de maand Mei jl. zijn in het Duitscha leger 152 man gestorvenwaarvan weder 20 door zelfmoord; de gevallen daarvan nemen steeds toe. Don Carlos heeft noch in het Russische,' noch in het Rumenische leger eene plaatsing kunnen verkrijgen en brengt nog steeds zijn dagen in ledigheid te Bucharest door. (Van 8-15 Juli.) Middelburg. BevallenD. Wielemaker, geb. Joosse, d. N. P. Geene, geb. Gardenier, d. A. J. Petiet, geb. Eiff, d. P. W. van der Sluijs, geb. du Bois, z. J. Blokpoel, geb. Flipse, d. C. van der Ouderaa, geb. Theuns, z. M. de Jonge, geb. de Vos, z. J. Adriaansen, geb. Geervliet, z. J. C. Hegberg, geb. Simonse, z. C. C. van den Broecke, geb. van den Broecke, z. M. Back, geb. Hui- bregtse, z. P. C. Munters, geb. Ponse, z. K. Hage, geb. Brandt, z. Overleden: G. Domenie, jm. 27 j. J. A. Vogel, z. IJ m. P. Gilde, z. 14 d. P. Koster, d. 15 m. (Van 714 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: j. C. Lagaaij, jm. 28 j., met S. J. Harder, jd. 22 j. Bevallen: F. T. Beijé, geb. Corveleijn, z. A. C. Poschmann, geb. de Rijke, z. R. P. Bulteel, geb. Boels, d. E. Kloeg, geb. van Duure, d. C. C. E. H. J. van Woelderen, geb. Luijken, z. P. Tienpond, geb. Proost, d. Overleden: J. Viennen Karsten, jm. 28 j. J. F. Bens, vrouw van L. F. Baeijs, 40 j. A. Hendrikse, vrouw van J. W. Fritz, 37 j. Goes. Gehuwd: J. H. van der Harst, jm. 23 j., met M. L. B. van Daalen, jd. 23 j. Bevallen: N. Botbijl, geb. Beije, d. C. M. Vereeke, geb. de Pree, z. Overleden: J. Sinke, gehuwd met J. de Schip per, 57 j. J. M. Rombouts, z. 3 m. J. van Lieren, gehuwd met P. S. Merison, 44 j. (te Delft.) Zierikzee. Bevallen: J. de Vlieger, geb. Leeuw, d. C. Ornee, geb. Verschoor, d. P. van Waurooij, geb. Admiraal, d. D. Gloude, geb. Enzlen, d. C. D. Jongmans, geb. Breugeimuns, d. A. L. E. Verhaagen, geb. de Brakke, z. A. de Jonge, geb. de Blonde, d. M. Beije, geb. Velden, z. OverledenA. J. Klaasse, z. 4 m. J. J. van Loon, man van A. M. Haringx 50 j. W. F. Lem- son, jm. 21 j. 14 Juli. 's av. 11 u. 64 gr. 15 's morg. 7 u. 64 gr. 's inidd. 1 u. 69 gr. 's av. 11 n. 60 gr. 16 's morg. 7 n. 60 gr. 's midd. 1 a. 65 gr. 's av. 6 n. 63 gr.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1