BUITENLAND. Telegraphische berichten. Oorlogsberichten. Clericale kies-manoeuvres. voor ontvluchting is daarvan de oorzaak, dewijl twee der beschuldigden, reeds op weg naar de „Nieuwe Wereld", den 296n Maart 11. te Vlissingen werden gearresteerd. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. „O, zjj zal wel terugkomen," antwoordde Milly binnenland. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip Ceres, met steenkolen van Cardiff,naar Vlissingen. Heden morgen arriveerde te Vlissingen de mail boot „Stad Middelburg," gezagvoerder Mulder Drenth, met 114 passagiers, waaronder zich Z. H. prins Wilhelm van Hessen bevond. Het toene mend aantal passagiers en de vele hooggeplaatste personen, die van de lijn VlissingenQueenboro gebruik maken, bewijst dat het reizend publiek meer en meer de uitmuntende inrichting der stoom schepen begint te waardeeren. De indijking van den Kerkhovenpol der (Groningen) nadert hare voltooiing. De geheele dijk is gelegd, op sommige plaatsen reeds bijna tot op de vereischte hoogte, op de laatste plaats reeds bijna 3 meter boven volzee. Het aanhoudend droge weder heeft gunstig op de indijking ge werkt. Dagelijks zijn 800 personen er aan bezig. De nieuwe polder wordt ongeveer 400 hectaren groot. Een Engelsch huis zou, volgens de Rott. Ct., te Rotterdam order gegeven hebben tot den aan koop van 350,000 kilo frambozen. De verschillende kerkbesturen te Amsterdam ontvingen dezer dagen eene aanschrijving van het dagelijksch bestuur dezer gemeente om naar aan leiding van art. 529 der algemeene plaatselijke politieverordening, luidende: „dat de deuren, zoo binnen- als buitendeuren, toegang gevende tot kerken, schouwburgen en andere gebouwen, be stemd tot het houden van talrijke vergaderingen naar buiten moeten openslaan", te zorgen, dat de deuren hunner kerkgebouwen, welke nog naar binnen openslaan, binnen drie maanden na dag- teekening der aanschrijving overeenkomstig de verordening worden gewijzigd, onder bedreiging, dat na verloop van dat tijdvak die gebouwen niet mogen worden gebruikt, voordat die inrichting der deuren door burgemeester en wethouders is goed gekeurd. De bekende Jourde, onlangs uit België verwijderd en vroeger een soort van minister van financiën der Parijsche commune, bevindt zich thans te Oosterhout en denkt weldra naar Rotter dam te vertrekken, waar hem eene betrekking aangeboden is. Wie uit den ouden „Meidinger" zijn Duitsch geleerd heeft, zal zich nog het boeiende opstel herinneren, steeds met voorliefde vertaald, waarin de wedstrijd verhaald wordt tusschen twee stoombooten op de Mississippi, wier kapiteins, uit ijver om elkander vooruit te varen, het leven van honderde opvarenden roekeloos op het spel zetten. Zulke dingen gebeuren op onze kalme Neder- landsehe stroomen, met onze bedaardestoomboot kapiteins gewoonlijk niet. Toch had gisteren op het Zwarte water, tusschen Hasselt en Zwol, iets dergelijks plaats. Twee stoombooten, de „Zwarte- water" en de „Catharina Henriette," even na elkander vertrokken, gingen een wedstrijd aan wie het eerst te Zwol zou zijn. Langen tijd bleef eerstgenoemde voor, maar op een gegeven oogen- blik komt de „Catharina Henriette" haar met zooveel geweld op zijde, dat zij slechts met de grootste moeite voor eene aanvaring met de daar liggende schepen behoed bleef. Nogmaals werd de strijd hervat, tot grooten angst der pasagiers. Men kwam niettemin behouden aan, te gaan; ik moest vernemen wat daar verder gebeurd was en of die persoon, van wien ik een zoo diepen afkeer koesterde, werkelijk den schat had weten te verwerven waarnaar ik de hand had uitgestoken." Ik sidderde onwillekeurig bij de gedachte. „Maar daar ontving ik weinige dagen voor dat ik daarheen op reis wilde gaan," vervolgde Ed mund, „een bericht van mijn opvolger te Lynn- field, dat mij de grootste ontroering veroorzaakte. Hij meldde mij neen, Veronica, dat zoudt ge nooit verwacht hebben! dat miss Georgiana Goring heimelijk met mijnbeer Ford op de vlucht was gegaan". „Georgiana... op de vlucht... met dien man!" „Ja, ik stond verstomd van verbazing, even als gij nu. Ik kon het fabelachtige nieuws niet gelooven, doch te Lynnfield werd het mij beves tigd. Nog overlegde ik op welke wijze ik het best de volkomen zekerheid zou kunnen verkrijgen omtrent eene gebeurtenis, die ook mij van zoo nabij betrof, toen ik een paar regels van den heer Goring ontvingdie mij „verzocht eens bij hem op Airy-Hill te komen. „Arme man! In 'teerste oogenblik, toen ik hem zag, gebogen, krachteloos en hulpbehoevend als een grijsaard, vergat ik mijne eigene belangen, om hem te beklagen. Hij had, zei hijzijne toe vlucht tot mij genomen, omdat hij niemand anders in den omtrek had die hem kon raden. Mevrouw Goring vertoefde nog te Nizza, en hij wist niet jvat te beginnen, doch velen verklaarden zich niet meer aan'zulk eene reis te zullen wagen. Of deze waarschuwing veel baten zal is twijfelachtig, daar vele Overijselaars zelf zulk een pleizier in deze gevaarlijke liefheb berij hebben, dat zij gewoon zijn hun sympathie voor den overwinnaar niet onduidelijk aan den dag te leggen. De Etoile Beige maakt de volgende, zeer juiste opmerking, naar aanleiding van een spoor weg-ongeluk dat onlangs nabij Ath plaats had. „Wil men weten hoeveel salaris de wisselwachter van het station Ath kreeg, wiens achteloosheid oorzaak was van het ongeluk Twee franken daags. „Ziedaar dus een man, die van 's morgens 5 tot 's avonds 10 of 11 uren op zijn post moet zijn, die verstand en koelbloedigheid moet bezit ten, wien zelfs geen oogenblik van achteloosheid geoorloofd is, daar er ieder oogenblik goederen personen- of wagentreinen voorbijkomen en eene enkele verkeerde beweging honderde menschen- levens kan kosten. Zulk een man wordt slechter betaald dan menig arbeider. „Men spreekt aanhoudend van verbeteringen in den spoorwegdienstziedaar eene verbetering die hoog noodig is. Van de tien spoorwegongevallen worden er acht veroorzaakt door wisselwachters. Men betale hen beter en men zal meer gelegenheid hebben om geschikte personen te kiezen. De staat zal hierbij voordeel en de reiziger meer veiligheid genieten." Generaal Grant, die dezer dagen te Berlijn wordt verwachtzal zich van daar naar Zweden en Noorwegen en vervolgens naar Rusland bege ven. Tegen den herfst wordt hij andermaal te Berlijn verwacht. 13 Juli. 's av. 11 u. 61 gr. 14 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 67 gr. De beslissing over de toekomst van Europa hangt voor 't oogenblik minder af van den gang der krijgsgebeurtenissen dan wel van de houding van Servië en Rumenië. Het zwaartepunt van den politieken toestand in Europa is thans te Bucha rest en Kragujevatz gelegen, en de onzekerheid omtrent hetgeen zal volgen is te grooter naar gelang de berichten afwisselender zijn. Den eenen dag wordt gemeld, dat de Rumenen den Donau zijn overgetrokken, den volgenden dag dat zij'Ser vië zijn binnengerukt, vervolgens dat een of- en defensief verbond tegen Turkije tusschen Rumenie en Servië is gesloten. Al dergelijke berichten worden echter bijna onmiddellijk weder tegengesproken, zoo dat, indien zij heden gunstig luiden, men er op kan rekenen dat zij morgen een tegenovergesteld karak ter zullen dragen. Dit is een ongunstig verschijnsel, want die af wisseling geeft althans recht tot de onderstelling dat geen vastheid van beginselen heerscht omtrent de te volgen gedragslijn, zoodat ieder oogenblik een gevaarlijk besluit kan worden genomen. Gevaar lijk omdat indien werkelijk een van de drie ver melde feiten plaats greep Oostenrijk-Hongarije onmid dellijk handelend zou optreden en hiervan zouden de gevolgen niet kunnen worden berekend. De zeker heid dat Oostenrijk caiu quo dadelijk zal tussehen- beide komen en de pressie van den czaar op de vorsten van Rumenië en Servië om de neutraliteit te bewaren zijn zeker de krachtigste redenen „Eerst na eenigen tijd was hij in staat mij geregeld meê te deelen wat hij wist; doch dat liet aan volledigheid veel te wenschen over. Hij was altijd weinig te huis geweest en had zich met zijne kinderen niet veel bemoeid; gedurende de lange tijdperken van afwezigheid van zijne vrouw, had hij het huisbestuur aan zijne zuster overge laten en voor Miliy en Charles was er eene gou vernante ende gouverneur Ford, op wien hij meende volkomen te kunnen vertrouwen. Georgiana was natuurlijk aan zich zelve overgelaten, aan zich zelve en de eentonigheid van een landelijk verblijf. „Het is edelmoedig van u, dat ge haar ver ontschuldigt," zei ik, hem de hand drukkende. „Zij is zwaar genoeg gestraft," hernam hij ernstig. „Mijnheer Goring wist alzoo weinig meer te zeggen dan dat hij nooit eenig vermoeden had gehad van eene genegenheid van zijne dochter voor dien overigens zoo weinig aantrekkelijken persoon, totdat de schrikkelijke gebeurtenis hem plotseling de oogen had geopend. Voor weinige dagen had Georgiana gezegd, dat zij een uitstapje naar eene nicht in Berkshire wilde doenFord had haar naar het station begeleid, maar was niet terugge komen; en den volgenden morgen had de heer Goring een brief van hem ontvangen, waarin hij berichtte dat hij en Georgiana elkander beminden, dat zij echter bezwaren van de zijde harer ouders vreesden en dat zij dus de voorkeur aan een geheim huwelijk hadden gegeven. Ten slotte drukten zij de hoop uit, dat zij de vergiffenis der dat de vorstendommen zich nog in een passieve rol voegen, maar men begrijpt hoe weinig er noodig is om hen van houding te doen veranderen, daar zij niets liever zouden willen dan handelend tegen Turkije optreden. Volgens een brief uit Russische bron in het Weensche Fremdenblatt zou men spoedig zekerheid verkrijgen omtrent den verderen gang van zaken, daar de czaar den doortocht door Servië on vermijdelijk acht om den Balkan af te zetten en groot verlies van menschenlevens te voorkomen. Indien aan OostenrijkHongarije toestemming werd gevraagd om Servië hetzij met Russische, hetzij met Rumenische troepen binnen te rukken en hierop eene weigering volgde, zou dit meent bedoelde correspondent eene aanleiding tot groote moeilijkheden wezen. Nu Bajazid ontzet is zullen de Turken trachten in de eerste plaats Ardahan te ontzetten en mocht hun dit gelukken, dan zou Moukhtar Pacha er over kunnen gaan denken om een offensieve houding aan te nemen en den oorlog op vijande lijk gebied over te brengen. In dien zin moet hij inderdaad reeds bevelen hebben gegeven aan den bevelhebber van den rechtervleugel van zijn leger, generaal Ahmed Pacha. In weerwil van de door Rusland gegeven officieele verzekering dat de terugtocht der troepen uit Klein Azië volstrekt geen gevolg is van de oproerige bewegingen der volksstammen in den Kaukasus, schijnt toch dat het in die streken volstrekt niet pluis is, zoodat het binnenrukken van Turksche troepen de Russen aan die zijde in een moeilijke positie zou kunnen brengen. Een nieuw element in den Franse-hen verkiezings strijd komt de moeilijkheden voor de regeering vermeerderen. Te vergeefs hebben de heeren de Broglie en de Fourtou al hun krachten uitgeput om de verschillende monarchale partijen tevreden te stellen bij de samenstelling van de officieele candidatenlijsten, zonder dat dit hen is gelukt. Nu heeft echter een vierde partij haar programma afgekondigd en zal slechts candidaten steunen die daaraan beantwoorden. Voldoet de regeering niet aan dat verlangen, welnu dan zal ook die partij de regeeringscandi- daten niet bijstaan. Die partij is de clericale. Er bestaan, zegt zij, twee soorten van candi daten: de echte, oprechte katholieken en de zui ver conservatieve candidaten. De eerstgenoemden ontzien niet zich clericalen te noemen en houden vast aan den syllabus en hun credo. Dat zijn de candidaten die door het katholieke comité zullen worden gesteund en aanbevolen. In districten waar het niet gelukt zoodanige can didaten te vinden zullen de conservatieven worden ondersteund, indien zij zich willen verbinden tot verdediging van de volgende beginselen: Vrijheid voor de kerk in zijn onderwijs, eeredienst, instellingen, enz.handhaving der wetten op de aalmoezeniers bij het leger, op het onderwijs en vooral die op het hooger onderwijseerbied voor de Zondagswethandhaving van de gods dienstige corporatiesaanneming van het budget van eeredienst zonder bestrijding. Het beginsel van neutraliteit schijnt dus door het Vaticaan te zijn opgegeven, daar dat pro gramma waarschijnlijk wel van-den heiligen stoel afkomstig is. De houding door de legitimisten aangenomen moet te Frohsdorf zijn goegekeurd. Zij willen geen aalmoes van do regeering aannemen en stel len daarom hun eigen candidaten, zonder zich te willen leenen tot de ondersteuning van Bonapar- tisten of Mac-Mahonnisten, Men zal dus waar schijnlijk in de meeste districten een staalkaart van allerlei candidaten krijgen, waardoor de over winning voor de goed aaneengesloten republikeinen des te gemakkelijker zal worden. De parlementen gaan successievelijk op reces uiteen. Gisteren werd de zitting van den Belgischen ouders zouden mogen verwerven en smeekten zij een teeken daarvan te ontvangen, als wanneer zij zich onmiddellijk aan hunne voeten zouden komen worpen. „Ik gaf den heer Goring gelijk, dat hij vóór de terugkomst van zijne vrouw niets in deze zaak doen kon; maar daarop vroeg ik hem of niemand anders in huis iets van de verhouding dier twee bemerkt had, daar de zaak mij des te meer ver wonderde, omdat ik meende dat Ford's genegenheid elders was geplaatst. „O, gij doelt op mis Elten," zei de heer Goring; „ja, ik heb daar ook eens iets van gehoord, maar dat is reeds lang geleden en ik had toch nooit tijd mij met dergelijke zaken in te laten. Mijne zuster meende ook, wat Georgiana zelve betreft. Maar ge ziet, men kan zich in dergelijke dingen zeer vergissen! Neen, niemand bier in huis heeft iets van de zaak geweten, behalve Milly; dat kleine nest is zoo slim „Mag ik er baar eens over spreken?" vroeg ik. „Zeker! Zij vertelt het toch aan iedereen," zuchtte hij en schelde om het kind te laten roepen. Milly verscheen dadelijk, maar het woord „kind' was niet meer van toepassing op dit hoog opge schoten, vrijmoedig binnentredende meisje, dat volstrekt geen kinderlijke uitdrukking in 't gelaat had, toen zij mij de hand reikte. „Zijt ge niet bedroefd over het heengaan van uwe zuster?" vroeg ik, onaangenaam getroffen door hare wijze van binnenkomen. senaat gesloten nadat het wetsontwerp waarbij 25 millioen franken voor openbare werken beschikbaar wordt gesteld met algemeene stemmen was aange nomen. Evenzoo is ook het Spaansche parlement geslo ten nadat nog eerst de nieuwe minister van finan ciën Orovio als zoodanig is opgetreden. De sluiting van het Engelsche parlement is bepaald op 10 Augustus a. Als een bewijs van vrijzinnigheid van ónze Engelsche overburen verdient vermelding, dat door de universiteit te Londen is besloten tot toelating van dames voor het verkrijgen van diplomas in alle faculteiten. Het opgeven van het beleg van Kars wordt nu ook van de zijde van Rusland officieel erkend, met de bijvoeging dat generaal Loris Melikoff zijn infanterie bij Saim, zijn cavalerie bij Cbadri-Chalil samentrekt. Saim ligt in bet dal van den Karstchai, 15 werst van Kars, 60 van Alexandropel, 12 ten noorden van de groote straat, Chadri Chalil ligt 16 werst ten zuiden van Kars. Waartoe deze versnippering van krachten moet dienen, is nog niet duidelijk. Daar de kanonnen reeds voorzich tigheidshalve over de grenzen naar Rusland zijn gezonden, onderstelt men dat ook de troepen wel spoedig zullen volgen. Vermoedelijk zal gedurende eenige dagen stil stand heerschen in de operaties op het oorlogster rein aan den Donaugedurende de tijd van het oprukken der troepen tegen de lijn Roestsjoek- Sjoemla. De bezetting van Tirnowa geschiedde door de brigade van prins Eugen von Leuchten- berg na harden strijd. Er werden groote hoeveel heden munitie en proviand veroverd. Bij Bjela hield het 12e regiment Kozakken de Turksche macht tegen tot, na het aanrukken van dragonders en huzaren, Je Turken op Roestsjoek werden te ruggeslagen. Een voor Nicopolis liggende Turksche monitor is door het vuur van de Russische artillerie on geschikt voor den strijd gemaakt terwijl de bemanning zich genoodzaakt zag het schip te verlaten. Uit Turnmagurelli wordt gemeld, dat de Bulgaarsehe exarch is uitgenoodigd om voortaan in plaats van te Konstantinopel, te Tirnowa te resideeren. De Turksche bezetting dier stad is naar Osmanbazar vertrokken. De Russische troe pen, die van Sistowa naar Plewa zijn opgerukt, hebben Roestjoek bezet. Door cavallerie-patrouilles zijn verkenningen in de richting van Lowatz onder nomen. Van Nicopolis is een Turksche afdeeling van 4000 man.ter bescherming van Plewa uitgerukt, Een Belgisch clericaal blad, de Gazette de Lügê, geeft met het oog op de thans aangenomen nieuwe wet op de verkiezingen, de volgende raadgevingen. Na aangetoond te hebben dat men beginnen moet met de kiezers, de landbouwers vooral, op de hoogte te brengen van het nieuwe verkie zingstoestel, het gangetje en de gedrukte candi- datenlijst, zegt de Gazette dat er eene soort van verkiezings-repetitiën gehouden moeten worden. Hierbij zou alles moeten toegaan als bij de werke lijke verkiezingen, zoodat de kiezers, behoorlijk gedrild, ter stembus zullen verschijnen. „Het aanwenden dezer maatregelenzoo gaat de Gazette voort, moet ons echter de zedelijke middelen niet uit het oog doen verliezen. Hieronder versta ik vooral den onophoudelijken strijd tegen de liberale pers. Deze pers is het groote werktuig ter verspreiding van het zedelijk en verstandelijk bederf, waarmede het liberalisme ons land bedreigt. op luchtigen toon. „Pa en ma zullen het haar wel vergeven; dat heeft Ford altijd aan Georgie gezegd." „Waart gij dan in 't geheim vroeg ik verbaasd. „Zoo half en half," antwoordde zij met eene houding van gewicht. „Ik kwam er achter zonder dat zij 't wilden; al reeds voor langen tijd „En gij hebt het verzwegen, ondeugende meid," riep de heer Goring toornig uit. „Klikken staat niet mooi, papa; en bovendien betrof het in den beginne ook heel iets anders. Zij hadden samen een geheimpje, dat ik afluisterde, - ge weet wel, mijnheer Ashbourne, toen miss Elten heenging?" „Hoe is miss Elten hierbij betrokken?" vroeg ik opmerkzaam. „Komaan, mijnheer Ashbournealsof ge dat niet wist! Georgie was boos, dat ge met miss Elten wildet trouwen, en Ford ook; en daarom trachtten ze dat te verijdelen. Ik vernam het pas, toen ge hier kwaamt om het adres van miss Elten te vragen; herinnert ge 't u niet meer? Ford gaf u het adres en toonde u het portret „Precies, en een brief dien bij van haar gekregen -had Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2