Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknie uws. Landbouw. Marine en leger. Rechtzaken. 0 n d e r w ij s. Londen. Tot bescherming van de belangen der Britsche onderdanen zullen twee oorlogskanonneer- booten naar den Donau gezonden worden. gezonden werd, zijn mandaat werd ontnomen. Zonderling noem ik het omdat ik, schoon volko men onbekend met de drijfveeren van der staten van Groningen bedrijf, gerust als zeker mag stellen dat de religie aan deze verandering geheel vreemd is. De onderstelling is, op grond der bekende politieke gevoelens van den heer de Sitter, die den heer Cremers vervangen zal, niet gewaagd dat we hier te doen hebben met eene zuiver politieke daad, volkomen op hare plaats bij de politieke verkiezing voor de eerste kamer. En op politiek gebied is de vervanging van den heer Cremers eene zeer verstandige daad. Wat men indertijd van den hoogleeraar de Bosch Kemper zeide, dat de beide deelen van zijuen naam het nooit met elkander eens konden worden, zou zonder twijfel ook op den heer Cremers toege past kunnen worden, hadde hij het excuus van een dubbelen naam. Door zijne stemmingen, door zijne talrijke redevoeringen zoekt men te vergeefs naar het dunste draadje van consequentie, en waren onze eerste kamerleden betting men, menig hoogstaangeslagene had zijn naam van de lijst doen afnemen tengevolge van zware wedden schappen „hoe Cremers heden stemmen zou." Nu kan ik begrijpen dat een lid van de proviijeiale staten een respectabel en bekwaam man in de eerste kamer kiest, schoon hij van eene andere politieke richting iser is op grond der ervaring veel voor te zeggen dat in de eerste kamer de partijen niet zoo scherp tegenover eikander behoo- ren te staan als in de andere. Maar het ver kiezen en telkens weer inkiezen van iemand, van wien men waarlijk niet weet wat men aan hem heeft, is van geen redelijk wezen te vergen; en het eenige dat dus van de provinciale staten van Groningen te zeggen valt isdat hun geduld zeer lang heeft geduurd. „De uitslag der verkieziugen in Gelderlanden vooral in Noord-Holland, zijn zeer merkwaardig, niet het minst voor de regeering, die er het nieuwtje van gisteren (Dinsdag) in een ministerraad heeft kun nen genieten. De generaals Juli en Juni hebben de conservatieve regeeringspartij verlatenevenals de generaals Januari en Februari in den Krim- oorlog de Russen in den steek lieten. Juni ver sterkt de liberale partij in de tweede kamer met 4 a 5 stemmen; Juli doet haar in de eerste 2 stemmen winnen. Ziedaar twee duidelijke wenken dat het volk, hoe ook geraadpleegd, rechtstreeks of getrapt, zich afkeerig toont van elke andere dan eene liberale regeeringdat noch de kiezers zei ven noch de leden van de provinciale staten zich laten misleiden door den schijn van groote werk zaamheid, of het wezen van groote bekwaamheden, maarnu eenmaal dat gewichtig volksbelang, het openbaar onderwijsden politieken toestand be- heerscht, de oplossing dezer quaestie alleen wil gevonden hebben langs den weg van het libera lisme. „Het wordt tijd om de koffers te pakken ook voor die ministers, die geen badreis onder nemen." TELEGRAFHiE. Benoemd, met ingang van 1 dezer, tot telegrafist le klasse J. Hoffman, J. A. H. Wissink, O. W. van der Bijll, C. L. Lütkebühl j*,, J. C. Hermann, N. F. Metz, D. Hoffman en A.A. Waldorp, allen thans telegrafisten 2e klasse. ouders, die voor hunne kinderen gebruik maakten van eene openbare school, is het bij de discussie ook van toepassing verklaard op ouders, die hunne kinderen van eene bijzondere of secteschool, gebruik doen maken. Men is benieuwd of dit restitutie- stelsel door gedeputeerde staten goedgekeurd zal worden. In deze week zal, naar men verneemt, de beroeping plaats hebben van predikant bij de herv. gem. te Oosthem (kl. Sneek), aan welke betrekking boven en behalve eene solide pastorie een jaarwedde van ƒ6000 verbonden is. {U. D De jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen in de classis van Middelburg heeft opgeleverd uit Middelburg, Nederd. en Eng. gemeente ƒ221.45 Nieuw- en St. Joosland16.60 Vlissingen, Nederd. hervormde gemeente 15.55 Oostkapelle15.50 Domburg15-38 Serooskerke 13-00 Koudekerke3.72 Rittkem3.50 St. Laurens3.00 Yeere3.32 Souburg3.25 Aagtekerke3-®3 Westkapelle5.51 Zoutelande4.58J Biggekerke4.33 Arnemuiden4.30 Kleverskerke4.00 Meliskerke3.90 Grijpskerke3.79 Vrouwepolder2.25| Gapinge4.86 Totaal 383.48 De provinciale staten van Overijsel hebben besloten in den aanstaanden winter 32 lezingen over landbouw te doen houden, voor elke lezing 30 te betalen, en den toegang daartoe vrij te stellen. De door gedeputeerde staten voorgestelde regeling van het landbouwonderwijs werd aange nomen, zoodat nu in dat vak eens per week te Zwolle, Kampen, Enschedé en Almelo onderwijs zal worden gegeven. Gisteren is alhier aangekomen de kolonel G-. B. C. Stoop, kommandant van het 3e regi ment infanterie, die heden het garnizoen alhier heeft geïnspecteerd. De luitenant ter zee 2e klasse jhr.R.W.J. van Pabst van Bingerden en de scheepsklerk J. Langereis, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiö en van daar den 4en dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum, op nonactiviteit gesteld. provinciën omwanneer de regeering blijft weige ren tot de uitvoering van het werk over te gaan, dat werk behoudens aanzienlijken geldelijken steun van het rijk, zoowel wat de verbetering als het verder onderhoud betreft zelve te ondernemen 2° aan gedeputeerde staten op te dragen om, V3n dit beginsel uitgaande de onderhandelingen met de regeering voort te zettenen den provin cialen staten te gelegener tijd van den uitslag hun ner bemoeiingen verslag te doen, onder bijvoeging van zoodanige voorstellen als zij zullen meenen te behooren. In de algemeene vergadering der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zijn o. a. herbe noemd als voorzitter jhr. J. L. de Jonge en als secretaris mr. C. C. E. d'Engelbronner. Het voorstel van het hoofdbestuur om aan de regeering te verzoeken, afgescheiden van een her ziening der patentwet, aan de staten generaal voor te stellen: een bijzondere belasting in te voeren op drankverkoop, zoo in het groot als in het klein; het aantal drankwinkels (slijterijen, tapperijen enz.) te beperken tot een matig cijfer, in verh^/' tot de bevolking; vereenigde uitoefening', perij met andere winkelnering te verbieden, overi gens de vergunning tot vestiging van drankwinkels op te dragen aan de gemeentebesturendie ver gunningen, alleen verkrijgbaar voor mannelijke meerderjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke rechten, te onderwerpen aan een recht van f 25 tot f 500, in halfjaarlijksehe termijnen vooruit te betalen, en herroepelijk te ver klaren in geval van herhaalde overtreding, binnen twaalf maanden, van plaatselijke of algemeene rijkswetten op het stuk der tapperijen, werd aan genomen met algemeene stemmen. Het Utr. Dagblad verneemt uit goede bron, dat het bericht van het Handelsblad betreffende het voornemen van de directie der staatsspoorwegen, om in het najaar haar treinen weder van haar eigen station te Utrecht te laten aankomen en vertrekken, volkomen ongegrond is. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „Wat hoogst zelden gebeurt, heeft thans plaats gehad: eene zuivering van de eerste kamer door de provinciale staten, waarbij vier nieuwe leden in dat college zijn gebracht. Alleen de vervanging van den heer Verschoor door den heer Smitz in Noord-Brabant is, van het standpunt der eerste kamer beschouwd, normaalhet aftredend lid verzocht wegens hoogen leeftijd niet herkozen te worden. Dergelijke verzoeken en de onverbidde lijke dood zijn voor de eerste kamer, dank het diep wortel schieten van het ouderwetsch beginsel van herkiezingen quanct même bij de staten der meeste provinciën, gewoonlijk de eenige aanleiding tot mutatie. Natuurlijk mag men daarbij ver wachten dat de mutatie niet slechts in verande ring van een gezicht, maar ook in verandering van richting zal bestaan. In plaats van den heer Verschoor, don eenigen protestant die uit Noord- Brabant ter eerste kamer afgevaardigd werd, wordt de eerste kamer thans verrijkt met een man van de in Noord Brabant bovendrijvende partij, die in de tweede kamer zijne sporen verdiend heeft en den naam. heeft verworven van zijne tong niet te slijten met spreken, maar haar alleen te ge bruiken om te stemmen naar de wenschen van den clerus. Deze verandering is te natuurlijk om er lang bij stil te staan. „Zonderling dat, terwijl de eenige protestantsche afgevaardigde uit het katholieke Zuiden door een elericaal vervangen werd, op hetzelfde oogenblik den eenigen katholiek, die uit eene noordelijke provincie naar den waterkant van het Binnenhof eene kleine geldsom betrof, die ik helaas van hem had moeten leenen," en daarop verhaalde ik hem door welke omstandigheden ik daar toenmaals toe gedwongen was geweest. „Neen," zei Ashbourne, „Ford vertelde mij niets. Op Georgiana's vraag naar het adres want ik was niet in staat hem die zelf te doen haalde hij een zakboekje te voorschijn en nam er een brief uit. Ik herkende uwe hand op het adres, ja ik zag dat de brief aangeteekend was, hoe veel moest er u aan gelegen zijn geweest, dat die in zijne handen kwam „Daarop echter, als tot audere gedachten komende, legde hij den brief naast zich op de tafel (zoodat ik het couvert nu grondig kon be- studeeren) en zei„Verschoon mijmaar ik herinner mij, dat miss Elten haar adres niet bij dezen brief gevoegd heeft; zij had het mij vöor haar vertrek reed3 gegeven." Bij die woorden nam hij uit het zakboekje eene kaartdie hij mij toe reikte. „Zijn naam stond aan de eene zijde, en aan de andere de uwe met de opgave van uwe woon plaats, door uwe hand geschreven." „Ja," zei ik op doffen toon, „alles naar aanlei ding van die rampzalige vijf pond sterling." „Thans weet ik dat, maar toenmaals, gelijk ge zult begrijpen, was ik verschrikt, vertoornd, over tuigd. Nog hield ik, buiten staat tot spreken, de verdachte kaart in de hand, toen eene andere als toevallig uit het zakboekje op den grond viel en Milly, die het geheele tooneel met boosaardige De gemeenteraad van Doniawerstal heeft be sloten restitutie van schoolgeld te verleenen aan die ouders, welke om den verren afstand van eene der scholen in hunne eigene gemeente, hunne kinderen ter school zenden naar eene naderbij gelegen school in eene andere gemeente. Ofschoon het voorstel de strekking had alleen restitutie te verleenen aan nieuwsgierigheid had bijgewoond, uitriep„He, miss Elten's portret Zij bukte er zich naar, maar reeds had ik de kaart opgeraapt. Ja, het was uw photographisch portret, hetzelfde innemende, vriendelijke gelaat dat mij zoo zeer had aangetrokken, datzelfde opene trouwhartige oog dat ik vertrouwd had en dat zooals ik toenmaals moest gelooven mij had bedrogen. Ik wierp de photographie heftig op de tafel neêr en stond op. „Ford stak het portret weër weg met eene zoo hatelijke uitdrukking op zija gelaat, dat ik on willekeurig de vuist balde. Nog éen woord van dien mensch, en ik geloof dat ik hem zou hebben neêrgeslagen. Ik maakte eene buiging nooit zal ik den duivelschen triomf in Georgiana's oogen vergeten! en ijlde naar huis." „En ik.... ik was veroordeeld en opgegeven," riep ik smartelijk uit. „Moest ik u niet veroordeelen vroeg Edmund. „Die man had toch reeds vroeger mijne ijverzucht gaande gemaakt, ofschoon ik u later duizendmaal verschooning heb gevraagd, dat ik zelfs maar een oogenblik aan eene dergelijke afdwaling van uw hart had kunnen gelooven. Maar herinner het u zelve eensZoo dikwijls ik u op Airy-HilJ zag was hij in uwe nabijheid en scheen hij door u geduld te worden, en tot duidelijke ophelderingen hadt ge nooit den tijdHet laatste tooneel, toen hij u een brief in de band drukte, was mij nog geheel onopgelost gebleven. Nu kwamen uw brief, de kaart met het adres, het portret en uw stil- Naar wij vernemen zal de behandeling der zaak van den heer J. de Decker Gz, in appèl voor het gerechtshof te 's Gravenhage hoogst waarschijn lijk eerst na de vacantie worden behandeld, daar bijna al de dagen in de vacantie reeds voor andere zaken zijn aangewezen. zwijgen tegenover mij er b^ was dat niet genoeg om een man te overtuigen, wiens vertrou wen reeds door bittere ervaringen geschokt was „En wjj kenden elkander nog pas te kort," merkte ik zuchtend aan. „Desnietteminging Edmund voort, „ofschoon mijn verstand overtuigd was, wilde mijn hart het nog niet gelooven. Het getuigenis van dien man en de bewijzen, die hy in zijn bezit had, waren voor mij nog niet voldoendeik wilde een onpar tijdiger getuige hooren. Henry, die u had zien vertrekken en dien ik de eerste maal met wrevel het woord had afgesneden, moest zich nu nader verklaren. En toen vernam ik, Veronica, dat die persoon u naar Blackheath vergezeld had, dat ge te zamen levendig hadt gesproken, dat hij op het oogenblik van vertrek „O, zwijg ik kan zelfs thans nog de herinnering aan dat oogenblik niet verdragen!" riep ik huiverend uit. „Maar ik kon mij onder dat gewoel van menschen evenmin tegen zijne onbeschaamdheid verweren als ik den beet eener slang had kunnen ontwijken!" „Die schelm!" riep Edmund met fonkelende oogen uit. „Maar toenmaals had ik geen begrip van zulk eene vermetelheid en ge zult mp toege ven dat deze mededeelingen, waarop ik Henry een eed liet doen, na 't geen ik op Airy-Hill vernomen had, geen twijfel meer overlieten. Overweldigd door verdriet en verontwaardiging nam ik den brief waarin ge my eenmaal beloofd had dat de Yeronica bestendig zou zijn, met de bloem, uw BUITENLAND, De Morning Post meldt dat het parlement tot den 10en Augustus a. uiteen zal gaan. De keizer en de keizerin van Brazilië zullen Zaterdag namiddag in de residentie aankomen, komende van Brussel, waar don Pedro en zijn gemalin éen dag na hun vertrek uit Engeland zullen vertoeven. Z. K. H. prins Hendrik wordt uit Soestdijk te 'sHage verwacht, teneinde den keizer van Brazi lië te begroeten. Voor het nationaal zangersfeest te Nijmegen hebben 23 zangvereenigingen haar medewerking toegezegd, onder welke ook Vlissing's mannenkoor," Mr. N. P. J. Kien, burgemeester van Utrecht, is van zijn ziekte nog niet hersteld, zoodat hij waarschijnlijk weldra zijn eervol ontslag zal aan vragen. Voor het eerste gedeelte der geldleening ten laste der gemeente Breda, groot f 200,000 a 4i pet., voor het uitvoeren van openbare werken, ten be drage van 100,000, is voor een bedrag van f 115,000 ingeschreven. Volgens opgaaf in de Staats-courant hebben gedurende de maanden AprilJuni 1877 5142 personen het koninkl. kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's Hage bezocht, terwijl het museum Meermanno Westreenianum slechts 10 bezoeken ontving. De Gevangenpoort werd door 5296 perso nen bezichtigd. Den 6en dezer hield dr. van Loo uit Venlo te Ems eene voordracht over de door hem uitge vonden beweegbare gipsverbanden bij breuken, die bij ophelderde met demonstraties en modellen. De voordracht, die ruim een uur duurde, werd door den lijfarts van den keizer van Duitschland, dr. von Lauer, professor Giwartowski uit Breslau, graaf van Limburg Stirum en verscheidene art sen bijgewoond. Met levendige belangstelling volg den de toehoorders de duidelijke voorstelling van den spreker en gaven hunne algemeene ingenomenheid te kennen met de groote voordeelen van zijn stel sel dr. von Lauer en prof. Giwartowski betuigden hem nog speciaal hun hartelijken dank voor zijn be langwekkende voordracht. Dr. van Loo verklaarde met alle energie te zullen ijveren voor de invoering van de beweegbare gipsverbanden in zijn vaderland; in Ems verbaasde men er zich over, dat zij nog niet algemeen vooral in de veldhospitalen worden gebruikt. Twee bevallige jonge dames van Bergen in Henegouwen, oud 19 en 15 jaar, zijn te Parijs in een hotel aangehouden wegens oplichterij. De oudste, Constance Defeignes, had eene liefdesver bintenis aangeknoopt met een student aan de école des mines te Bergen, en leefde, met hare jonge vriendin, zeer eendrachtelijk met haar aan bidder. Op een goeden morgen vond deze echter het huis ledig, zijne meubelen opengebroken, al zijn geld en zijne kostbaarheden verdwenen en de twee schoone vogeltjes uitgevlogen. De justitie was de vluchtelingen weldra op het spoor en liet ze te Parijs aanhouden. Ongeveer drie jaren geleden zijn te Berlijn naamgenoot, die ge mij gegeven hadt, het eenige teeken uwer liefde dat ik bezat, en wierp beide in 't vuur, waar ik zag hoe de vlam ze langzaam verteerde. Ik sprong toen op mijn paard, mijn Amoe, het eenige schepsel ter wereldzooals ik dacht, dat trouw en zonder valschheid was, en stormde in den nacht naar buiten. Eerst tegen den morgen keerde ik doodmoê en verslagen van geest naar huismaar den slaap kon ik niet vinden, noch dien nachtnoch gedurende vele volgende." „Die ook ik in bange gemoedsgesteldheid door waakte," zei ik met ontroering. „Laat mij zwijgen van den tijd, die nu volgde. Thans eerst werd ik gewaar hoe lief ik u had gehad; van vroegere teleurstellingen was ik beko men, maar deze wond, ik gevoelde het, zou nimmer genezen. En daarbij het stilleeentonige leven waartoe ik verwezen was, o het was ontzettend Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2