BUITENLAND. Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunst nieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand, Gemeenteraad van Zierikzee, Algemeen Overzicht. omvat zij niettemin eene tallooze verscheidenheid van zaken, en is daarom alleen reeds waard bezocht te worden. „Er is een tijd geweest, waarin ons vaderland, ik zon bijna zeggen bovenmate rijk gezegend was met kunst-industrieele genieën. Wie herinnert zich niet met voldoening de sierlijk gebeeldhouwde meubelen, de soms wel wat grillige, maar toch oorspronkelijke vormen en kleuren van het Delftsch aardewerk, het prachtige drijfwerk in goud en zilver, dat de Historische Tentoonstelling ten vorigen jare ons te aanschouwen gaf? „Het genot zelf echter was een bron van smart, zoodra we het verleden met het heden vergeleken. „Het valt ook niet tegen te spreken, dat vroeger meer dan een tak van kunst-nijverheid in ons vaderland bloeide, welke thans als afgestorven is, en dat vele anderen den ouden roem niet ge handhaafd hebben. En deze bekentenis is des te pijnlijker, wanneer we zien, in hoe weinige voort brengselen onze nijverheid uitmunt in vergelijking met het buitenland. „Dit gebrek aan vooruitgang op het gebied der kunstnijverheid heeft, in latere jaren vooral, meer en meer algemeen de aandacht getrokken. Het is hier de plaats noch het oogenblik om in het breede te onderzoeken, hetzij wat in den laatsten tijd gedaan is, hetzij wat nog zal moeten gedaan worden, om den tegenwoordigen toestand op afdoende wijze te verbeteren. Maar dit staat vast, dat het goed en nuttig is, zich vóór alles behoorlijk rekenschap te geven van den tegenwoor digen staat van zaken. „Daartoe nu is een tentoonstelling een bij uitne mendheid geschikt middel. Opdat dit echter des te meer doeltreffend mocht zijn, heeft de regelings commissie gemeend, zich niet tot het samen brengen van de voortbrengselen der inlandsche kunstnijverheid te moeten bepalen. Eerst dan achtte zij de beoogde tentoonstelling recht leerrijk, wanneer daar met elkander konden worden verge leken de Nederlandsche, de buitenlandsche en de oud-nationale kunst-industrieele voorwerpen. „De vergelijkende studie, waartoe thans de gelegenheid aangeboden wordt, zal noodzakelijk aantoonen of en waarin de hedendaagsche Neder landsche kun3t-nij verheid zich minder gunstig onderscheidt." onderscheidingen. Verlof verleend aan J. N. Anslijn, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, tot het aannemen van de versierselen der orde van Medjidieh 2e kl., hem door Z, M. den sultan van Turkije geschonken. leger. Yoor vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de Is luitenant W. C. Hoogkamer van het le regiment infanterie, en de 2e luitenant B. J. van Zwol, van het 5e regiment infanterie. koloniën. Benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christengemeenten in Nederlandsch Indië H. Step, te Zandpoort. Ten gerieve van belangstellenden die geheel of ten deele tegenwoordig mochten willen zijn bij de openbare examens aan de rijks hoogere bur gerschool alhiergeven wij bieronder een over zicht van de leervakken, welke op de verschillende dagen en uren zullen behandeld worden. Donderdag 12 Juli: 99J uur, 2e klasse, rekenkunde9j10ï, 2e klasse, meetkunde101 3e klasse, meetkundelij12, 3e klasse, plant- en dierkunde ;12eklasse,geschiedenis; lj2J, 2e klasse, Fransch; 2j3J, 3e klasse, Fransch314, 3e klassestaatsinrichting. Vrijdag 13 Juli: 9—10 uur, 2e klasse. anderen naar de kerk te Lynnfield geweest. Ik had groote begeerte ons lief klein dorpskerkje terug te zien en mijnheer Ashbourne weêr te hooren. Hij sprak ook gisteren buitengewoon mooi; of misschien kwam het mij maar zoo voor, omdat ik zooveel van hem houd." Dat was alles, maar het was genoeg. Hij was welvarend en leefde rustig op de oude wijze voort, de gestalte, die weinige maanden geleden zijn levensweg gekruist en naar het toenmaals scheen eene aantrekkingskracht op hem uitgeoefend had, was uit zijn gezichtskring en daarmede uit zijn hart verdwenen. Of neen, zij was nooit tot in zijn hart doorgedrongen; zij had slechts in 't vborbijgaan zijne verbeelding geboeid, zooals andere het vóór haar hadden gedaan en weder andere het na haar zouden doen. O, nu was alles, alles voorbij 1 Moeder zag dat de brief mij aangegrepen had en vroeg deelnemend: „Ge hebt onaangename tijdingen uit Engeland ontvangen, niet waar Men verlangt zeker, dat ge terugkomt?" „Neen, moedertje," antwoordde ik, „de brief is van Ethel en bevestigt wat ik vreesde. Zij ver keert in een zeer slechten gezondheidstoestand; maar van mijn terugkeer is geen sprake. Mevrouw Goring weet dat ik niet terugkom. Ik blijf bij u, voor altijd!" En mijne armen zenuwachtig om haar hals slaande, weende ik aan hare borst uit. „Wat moet gij dat kind in dien korten tijd Jief hebben gekregensprak zij zacht. {Wordt vervolgd). Nederlandsch; 10—11, 1« klasse, Nederlandsch; 1112, l8 klasse, aardrijkskunde12, 4e klasse, geschiedenis; 23, 4® klasse, Engelsch; 3—4, 3e klasse, Engelsch. Zaterdag 14 Juli: 9—9|, 48 klasse, cos- mographie; 9 jlOf4e klasse, natuurkunde104 111, 4e klasse, geologie en mineralogie; lij12, 3e klasse, aardrijkskunde; 12, le klasse, meet kunde 23, le klasse, Hoogduitseh 3—4, 4® klasse, Hoogduitseh. Naar wij met genoegen vernemen staat het met het Nederlandsch Schoolmuseum op goeden voet. De geldelijke toezeggingen hebben, met inbegrip van de subsidie uit 's lands kas en de aanzienlijke giften van Z. M. den koning en van prins Alexander, zoodanig bedrag bereikt, dat de totstandkoming der ouderneming verzekerd is en de opening op 1° September a. stellig doorgaat. (N. v. cl, D.) De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft giste ren 0. a. besloten met den gemeenteraad van West- dorpe opnieuw te onderhandelen over de toelating van kinderen uit die gemeente op de school te Sluiskil, op den grondslag van het door de gemeente Westdorpe gedaan voorstel om voor 1 bij te dragen in de rente van het kapitaal, benoodigd voor het bouwen eener school en voor een -J in de kosten van het onderwijs, naar het gemiddeld aantal leerlingen per kwartaal. De overeenkomst zal bij notarieele akte opgemaakt worden. Voorts werd het salaris van den kweekeling Bruggeman van f 25 op 52 's jaars gebracht, en werd f 100 toegestaan voor het uitdeelcn van prijzen voor getrouw schoolbozoek. De lieer H. A. E. Heinocken, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente teWorkum, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Het Nederlandsch Nationaal zangersfeest zal van 3 tot 6 Augustus gevierd worden op het Valkhof te Nijmegen, onder leiding van de feest- directeuren E. Hol en J. F. Heinrichs in de smaakvol daartoe ingerichte ruime tent. 27 lieder tafels met 800 zangers, gesteund door mej. Gips en de heeren de Goeij en Deckers als solisten, zullen daarin gezamenlijk en afzonderlijk eenige der schoonste kunstgewrochten uitvoeren. Bovendien zal dit zangersfeest worden opgeluisterd door de kapel van het regiment grenadiers en jagers uit den Haag, het Parkorkest uit Amsterdam en de kapel der Nijmeegsche dienstd. schutterij, terwijl door gas illuminatie, vuurwerk en een bal alles wordt aangewend om het den bezoekers aangenaam te maken. Velen in Nederland kennen de schoone omstre ken van Nijmegen niet; velen zoeken in het buitenland wat ze in hun eigen land bezitten, daarom is te hopen dat men van heinde en verre zal komen om te genieten wat natuur en kun3t hier in zoo ruime mate zullen aanbieden. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van oorlog uitgebracht ver slag omtrent het examen van de 2e luitenants der artillerie en genie, gedetacheerd aan de applicatie- school, ea het eindexamen der cadetten van het tweede studiejaar aan de Koninklijke militaire academie, opgemaakt ter voldoening aan art. 8 der wet van 17 Juli 1869 (Staatsbl. n° 141), door de commissie, benoemd, bij Zr. M\ besluit van 11 April 1877, n» 18. In de openbare terechtzitting van het kanton gerecht te Middelburg van den 10en Juli 1877 zijn de navolgende veroordeelende vonnissen uit gesproken: P. de H. te Oostkapelle en M. B. te Sint Laurens, wegens het te zamen zonder toe stemming van het plaatselijk bestuur afsteken van zoden van een weg, veroordeeld ieder in een geldboete van f 25, bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen voor ieder hunner; J. L. te Vlissingen, wegens jacht- overtreding in twee boeten van f 10 en eene van f 3, of een dag voor iedere boeteP. F. en J. de G., te Abeele, wegens het zoeken van kiviteieren in de maand April, eene geldboete van 10 of een gevangenisstraf van een dag voor ieder hunner; G. J.J. J., C. v. d. B.P. v. d.B.allen te Vlissingen, wegens het gaan over een stuk weiland zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder in eene geldboete van f 0.50 of een dag gevangenisstraf voor ieder hunner; Z. B., te Westkapelle, wegens het rapen van kreukels, veroordeeld in eene geld boete van 0,50 of een dag gevangenisstraf; L. v d. W. te Meliskerke, H. p. P. te Vlissingen en J. M. te Aagtekerke, wegens overtreding der wet op de maten en gewichten, de eerste in twee geldboeten elk van 1 of een dag gevangenisstraf voor elke boete; de tweede in 9 geldboeten elk van f 1 of een dag gevangenisstraf voor elke boete- de derde in drie boeten elk van f 1 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. buitenland. Petersburg. Volgens een telegram uit den Kaukasus is Assacho, het middelpunt van de oproerige beweging onder de Eussische onderdanen, den 30en Juni door de Eussische troepen geno men. De overste Batianoff versterkte zijne positie. Isansarf is door de opstandelingene vermeesterd. Londen. De Engelsche vloot in de Besica- baai (vóór den ingang der Dardanellen) wordt met vier pantserschepen versterkt. Een gerucht uit Konstantinopel meldt dat de Turksche minister van oorlog overleden is. Odessa. Eupatoria, in de Krim, is door de Turksche vloot beschoten, doch heeft weing schade geleden. De schepen zijn weder zeewaarts gegaan. Onze stadgenoot de jongeheer M. H. van't Kruis, organist te Eitthem, zal, naar wij vernemen, zijne bij zijn vader alhier aangevangen muzikale studiën op orgel, piano, viool en in de theorie voortzetten aan de koninklijke muziekschool te 's Gravenhage, waarvoor hij het toelatingsexamen op alleszins eervolle wijze heeft afgelegd. Een scheepsjager uit Muntendam staat voor de rechtbank te Winschoten terecht wegens het doodranselen van een paard. Bewoners van de P. C. Hooftstraat te Am sterdam schrijft men in 't N. v. d. D., zijn aan de wanhoop ten prooi. De toestand is nu letterlijk onhoudbaar. Er heerscht door wie weet welke oorzaak een stankdie de lucht verpesthet ademhalen belemmertde gezondheid bedreigt, in éen woord het leven in die wijk ondragelijk maakt. Als daarin niet spoedig voorzien wordtzal men de wijk moeten verlaten. Te Utrecht is voor de Noordpool-expeditie bijeengebracht f 4385.80, waaronder f 656.50 van de studenten. In de gemeente Sleen is Vrijdag een jonge ling door den bliksem doodelijk getroffen en een ander blind geworden. Te Eoermond is een Maria-beeldje in eene nis aan den openbaren weg door baldadigen ver brijzeld en aan eene pomp opgehangen. Opmer kelijk is het, dat dit nu voor de derde maal juist gebeurt op het oogenblik dat de gemeenteraads verkiezingen in aantocht zijn. Natuurlijk wordt aan de booze „liberalen" de schuld van die straatschen derij gegeven. Sinds geruimen tijd wordt in Parijs een zeer geanimeerde handel gedreven in padden. En gelsche vruchten en groentekweekers hebben het nut van de pad als insectenverdelgster leeren kennen, zij koopen die dieren bij groote massa's op en plaatsen ze in de bloem en vruchtenbedden, die zij voor de vraatzucht der insecten willen boboeden. De paddenmarkt wordt eenmaal 's weeks gehouden op een open erf in de Eue Geoffroy de St.-Hilaireachter den Jardin des plantes. De handelaars voeren hun koopwaar in groote vaten aanmet van luchtgaten voorziene bodems, en de padden liggen hierin, naar hare grootte gesorteerd, bij honderden tusschen vochtig mos. Dat de pad den niet overvloedig voorkomen is hieruit op te makendat men zelfs van 75 tot 80 franken voor een honderdtal van de grootste soort moet betalen. Onlangs stond ergens in Amerika een jong man terecht, beschuldigd van diefstal. De recht bank verzocht een der aanwezige advocaten, zich met de verdediging te belasten, zich in een afzon derlijke kamer te begeven, daar met den beschul digde te spreken en hem dien raad te geven, welke voor hem het voordeeligst zijn zou. Zoo geschiedde het dan ook. Na verloop van een half uur keerde de advocaat alleen in de rechtszaal terug. Waar is de beschuldigde? vroeg de president. Ver trokken! werd geantwoord. Vertrokkenluidde wederom de vraag. Ja, zelde de advocaat, beschuldigde heeft mij bekend, dat hij den diefstal gepleegd had; overeenkomstig de opdracht, die ik van u had ontvangen, heb ik hem toen den raad gegeven, die voor hem het voordeeligst was; ik heb hem gezegd maak maar dat ge zoo gauw mogelijk uit de voeten komt en hij heeft aan dien raad gehoor gegeven. Gerstacker schrijft uit Greifswald aan de Koln. Zeit., dat hij het afbranden der door den Colorado-kever aangetaste aardappelvelden te Miilheim reeds dadelijk voor geen afdoenden maatregel hield, omdat de grond nauwlijks enkele duimen onder de oppervlakte eenigszins verwarmd werd. Hij wist dan ook een nader onderzoek uit te lokken, doch de eerste proeven om in den omgeploegden grond nog larven van den kever te vinden, leverden geen resultaat op. Toen echter werden twaalf arbeiders aan het werk gesteld om met de spa den bodem te onderzoeken en binnen enkele uren werden, ongeveer vier duim diep, op de plek waar vroeger de larven zich vertoond hadden, nog ruim zestig levende larven en poppen gevonden. Men hoopt daardoor nu voorloopig elk gevaar afgewend te hebben. Gisteren is alhier te koop aangeboden: Perceel 1. Een huis erve en tuin op de Lon- densche Kaai, wijk H n°. 56. Ingehouden op f 7900. Hoogste inschrijving f 7500. Perceel 2, Een huis en erve op de Zuidzijde van den Dam, wijk G fn°. 98. Verkocht voor 3674. Perceel 3. Een huis, zijnde koetshuis met bo venwoning, erve en tuin, op de Zuidzijde van den Dam, wijk G n°. 99. Verkocht voor 2350. Perceel 4. Een koetshuis en stalling in de poort aan de Dwarskaai, wijk G n°. 100. Verkocht voor f 1440. Perceel 5. Een pakhuis daarnaast, wijk G n°. 101. Verkocht voor f 1790. Perceel 6. Een pakhuis in de poort aan de Londensche Kaai, wijk H n°. 63. Verkocht voor f 611. Gisteren avond is ten verkoop aangeboden een huis en erve, zijnde het koffiehuis „Tivoli", staande en gelegen binnen Vlissingen in de Gravenstraat op den hoek van de Koornstraat K n°. 89. Hoogste bod f 3653. Opgehouden. 10 Juli. 's av. 11 u. 61 gr. 11 's morg. 7 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 68 gr. Zitting van Dinsdag 10 Juli. In deze zitting zijn afwezig de heeren Moolen- burgh en de Jonge met kennisgeving. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd en eenige ingekomen brieven van gedeputeerde staten waren medege deeld en voor kennisgeving aangenomen, komt o. a. ter tafel: een verzoekschrift van mej. Krenser geb. Ba^, hulponderwijzeres aan de 2e school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, verzoekende eene gratificatie voor buitengewone werkzaamheden en verhooging harer jaarwedde, hetwelk wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot prae advies. Ter vervuiling der vacature ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer Macaré, worden door de plaatselijke schoolcommissie aan bevolen de heeren mr. de Jonge van Ellemeet en E. E. van Nes van Meerkerk. Tot de benoeming overgaande wordt gekozen de heer van Nes van Meerkerk met 6 stemmen. De heer de Jonge van Ellemeet verkreeg 3 stemmen. Op een verzoek van Joh. van der Jagt om opnieuw van de gemeente te mogen pachten het thans bij hem in pacht zijnde weiland bij de be graafplaats voor dezelfde pachtsom van f 281 's jaars, wordt op voorstel van B. en W., overeen komstig het advies der commissie voor de uitgra ving en exploitatie van de zelkasch, besloten de bedoelde gronden onderhands te verpachten voor 7 jaren ad f 300 's jaars, met bepaling dat den pach ter geen remissie van pacht zal worden verleend voor schade die aan de grasetting mocht worden toegebracht, zoowel door ontgravingen van zelk asch als op andere wijze. Wordt aan diverse personen wegens vertrek naar elders remissie van hoofdelijken omslag ver leend. Aan J. van Hiele wordt op zijn verzoek, over eenkomstig het voorstel van B. en W., eervol ontslag verleend als opzichter der bewaarplaats van petroleum en op aanbeveling van B. en W. in diens plaats als zoodanig benoemd met alge- meene stemmen J. Gffeijnse. Tot leden van het stembureau voor de verkie zing op 17 Juli e. k. en voor eventueele herstem ming worden benoemd de heeren Moolenburgh en de Jonge en de overige leden als plaatsvervangers. De heer Pilaar brengt namens de commissie ad hoe rapport uit op de rekening en balans der gasfabriek over 1876, strekkende tot goedkeuring der rekening in ontvang op f 24,868.69 iuitgaaf 15,977.75igoed slot 8890.94 en de balans aan- toonende een winst van do exploitatie over 1876 ad./3180.45; aldus besloten. De heer Schneiders brengt namens de commissie ad hoe rapport uit op de rekeningen van het burgerlijk en Evangelisch Luthersch armbestuur en van den straatweg van Zierikzee naar Brouwers haven over 1876, strekkende tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt vastgesteld de rekening van het burgerlijk armbestuur in ontvang op 8376.72 in uitgaaf op 7277.58goed slot f 1099.14;, van het Evangelisch Luthersch armbe stuur in ontvang op 733.40, in uitgaaf 669.10, goed slot 124.30van den straatweg van Zierik zee naar Brouwershaven in ontvang op 2657.36J; in uitgaaf op 2309.87j goed slot 347.49. Hierna wordt de vergadering met gesloten deu ren voortgezet. Heropend zijnde geeft, op omvraag des voorzitters, de heer Boeije den wensch te ken nen dat in de vacature van plaatsvervangend lid der commissie voor de zaken der schutterij worde voorzien. Dientengevolge wordt tot de benoeming van zoodanig lid overgegaanen de heer Blanker als zoodanig benoemd. Hierna wordt de zitting gesloten. Verschillende omstandigheden doen onderstellen, dat het tijdstip der Fransche verkiezingen naderbij ligt dan men aanvankelijk had kunnen vermoeden Het ministerie, dat gisteren weder tot dat einde een kabinetsraad hield, haast zich zooveel mogelijk met de voorstelling der officieele candidaten; na afloop van den kabinetsraad begaf de minister van bui tenlandsche zaken zich onmiddellijk naar den pre sident der republiek, met wien hij een langdurig onderhoud heeft gehad. Naar men verzekert zou den de maarschalk en de heer de Broglie eindelijk hebben toegegeven aan de ernstige vertoogen van de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, om de verkiezingen zoo spoedig te doen plaats hebben, tengevolge waarvan zij waarschijn lijk zullen worden uitgeschreven tegen 26 Augustus a. en voor zooveel er herstemmingen noodig zijn op 9 September,

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2