N°. 162, 12O0 Jaargang. 1»77. Donderdag 12 Juli. Dit blad verschijnt dagelij ks j met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Hoofdagent voor Belgie en Frankrijk: de firma Hayas, Laffitk C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 11 Jul FBITIIjLETOlSr. De Gouvernante, ats MIDDELBERGSCHE COURANT. L, ANDBOU"W. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie, van den 7en Juli 11., A n0 3105, 3e aid., (Provinciaal blad n° 72), betrekkelijk het vinden van een leven den Colorado-kever te Rotterdam; waarschuwen de ingezetenen zoo waakzaam mogelijk te zijn bij het vinden van eenig insect, dat mocht overeenkomen met de teekening en beschrijving van den Colorado kever, vroeger alge meen Bekend gemaakt en waarvan een exemplaar steeds voor ieder ter gemeente-secretarie ter visie ligt, met uitnoodiging om daarvan dadelijk ten raadhuize aangifte te doen, zoo mogelijk met over legging van een exemplaar van dat insect, opdat het feit met zekerheid worde bevestigd. Middelburg, den 9eB Juli 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Door de opening der Bad- en Zweminrichting alhier, welke naar wij vernemen op den 16en dezer bepaald is, zal eindelijk in een lang gevoelde behoefte voorzien zijn. De inrichting is, naar onzen lezers bekend zal zijn, gelegen op den Westelijken oever van het kanaal door Walcheren, tegenover de haven, en bestaat nit twee bassins, het eene voor baders en ongeoefende zwemmers, het andere, diepere, voor geoefenden, terwijl in zes badkamers gelegenheid gegeven wordt om binnenbaden te gebruiken. Er bevinden zich dertien ontkleedkamers. Het geheel rust op drijvende ijzeren bakken. De beer C. A. Goethals is als aannemer met de vervaardiging der inrichting belast geweest. De concessie, aanvankelijk door den beer G. Keijzer verkregen, is door dezen zonder vergoeding over gedragen aan de niéuwe onderneming, welker bestuur is samengesteld uit de heeren J. J. H. Doorenbos, voorzitter, F. G. Sprenger, penning meester, mr. E. Fokker, secretaris, G. Alberta Ez., dr. H. A. de Jongh, G. Keijzer en H. Tak. Tot zwemmeester en directeur is aangesteld de heer Kamans, wiens echtgenoote als badjuffrouw werkzaam is. Ook een assistent-zwemmeester zal aangesteld worden, terwijl onder de voorhanden zijnde middelen van voorzorg eene reddingboei met lijn voorkomt. In bet reglement wordt be paald, dat niemand zich in het diepe bassin begeven mag zonder bewijzen gegeven te hebben van voldoende oefening: ook wordt ten ernstigste 24. Naar het Duitsch van Maria Calm. {Vervólg.) XVII. „Morgen kan ik tijding van hem hebbenmis schien vandaag reedsDit was de gedachte die den volgenden morgen bij mijn ontwaken, na het eerste zalige gevoel dat ik weêr te huis was, op den voorgrond bij mij kwam. Hij zou mij zeker dadelijk geschreven hebben. Hij had het pakket te laat gekregen, want nn herinnerde ik mijdat Bessytoen ik er haar naar vroeg, eenigszins verlegen geantwoord had; hij was mis schien eenige minuten na het vertrek van den trein aan het station gekomen in den geest zag ik zijn bezweeten Amoe, zag ik zijn zoeken den en onthutsten blikzijn leedgevoel dat hij te laat was. En toen was hij zeker naar huis geijld en had bij zijne teleurstelling, zijne smart over onze scheidingzijne hoop voor de toekomst op het papier uitgestort. Ja, vandaag zou ik zeker reeds een brief krijgen. Maar de brievenbesteller ging juist toen ik mijne kamer verlietons huis voorbij vandaag dus niet. Mijn vurig verlangen had ruimte en tijd te kort geno men, ik moest wat langer geduld hebben. Dit viel gewaarschuwd tegen het zwemmen buiten de inrichting, daar het toezicht van het personeel zich niet verder uitstrekt dan tot de inrichting zelve. De inrichting zal dagelijks geopend zijn van 'smorgens 6 uren tot een uur na zonsondergang; op Zondagen, Hemelvaartsdag en tweeden Pink sterdag van 's moreens 6 tot 9 uren. Zij is alleen voor vrouwen toegankelijk Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 12, Woensdag en Zaterdag van 10 tot 2 uur. Dagelijks bestaat gelegenheid tot het nemen van zwemles; voor vrouwen alleen op Woensdag en Zaterdag van 10 tot 2 uur. Voor min- en onvermogenden zijn de bassins kosteloos opengesteld des Zaterdags van 's middags half drie tot des avonds. De abonnementsprijzen worden bij algemeen verspreide biljetten bekend gemaakt. Stadgenooten kunnen alleen bij abonnement van de inrichting gebruik maken. Voor vreemdelingen kost een bad 40 of 50 cent. Wij vertrouwen door deze mededeelingen iets tce te brengen tot de bekendheid dezer nuttige onderneming, waarvan de noodzakelijkheid zoo herhaaldelijk is uitgesproken, en wij hopen dat de algemeene deelneming het bestuur in staat moge stellen om de inrichting, die door belanglooze en veelzijdige medewerking tot stand is ge komen, meer en meer aan hare bestemming te doen beantwoorden. Het programma voor de muziekuitvoering op het Molenwater, door het muziekkorps der stedelijke schutterij alhier, op Vrijdag den 13cn dezer, des avonds te 7^ uur, is samengesteld als volgt: n°. 1, Parade marsch, van Hoffman; n°. 2, Rita-mazurka, van Ascher; n°. 3, Ouverture Norma, van Bellini; n°. 4, Potpourri, les Dragons de Villars, van Maillart, n°. 5, Romance, voor solo clarinet, van Beethoven, n°. 6, Fantasie uit Webers Oberon, van A. de Jong; n°. 7, Quadrille, van Buggerhout. Naar wij vernemen bestaat het uitzicht, dat het zich thans in het droge dok alhier bevindende driemastschip Utrecht a. Zondag het dok verlaten zal. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft be sloten de politieverordeningen der gemeente zoo spoedig mogelijk te herzien, daar de kantonrechter verklaard had ze niet te kunnen toepassen, dewijl de afkondiging niet volgens de wet heeft plaats gehad. Ook is door burgemeester en wethouders last gegeven tot het vervaardigen van een plan en teekening om eene verdieping op het gemeente huis te plaatsen, en zulks naar aanleiding eener hier bovendien gemakkelijker dan ergens elders; moeder wachtte mij reeds in de huiskamer, waar het ontbijt klaar stond, en ik had een lang gesprek met haar. O, had ik na den verwachten brief maar in mijn bezit gehad en haar alles mogen zeggen. Telkens kwam de bekentenis op mijne lippen, maar ik hield die nog terug; ik had mij vast voorgenomen haar de spanning van het wachten, hoe kort dit ook duren mocht, niet te laten deelen. Mij zelve viel dat ook lichter, als ik bet alleen droeg. Het was mij pijnlijk, reeds bij dit eerste gesprek de helft der laatst overgezonden som te moeten terugvragen. Ik zei, dat mevrouw Goring plotse ling op reis was gegaan, zoodat ik er haar niet over had kunnen spreken. Gelukkig was het geld nog onaangeroerd en haastte ik mij nu de vijf pond aan Ford terug te zenden. Ik voegde er slechts een woord van dank bij, en toen ik het adres schreef deed ik de gelofte den gehaten naam nimmermeer op een adres te zetten, noch hem ooit meer uit te spreken, ja, als het kon, hem te vergeten. Eerst laat kwam Emma bij ons; de opwinding van den vorigen avond had haar een slechten nacht bezorgd en nu bij het daglicht zag ik welke verwoestingen de ziekte op het onlangs nog zoo jeugdige gelaat had aangericht. Het was onmo gelijk, haar ziende, zich nog met hoop te vleien. Toch zag zij er nog liefelijk uit, toen zij mij Lydia toonde, die door het dienstmeisje binnengedragen werd. bekomene kennisgave, dat het rijk niet genegen is voor zijne rekening een locaal voor het houden der zittingen van het kantongerecht aldaar te laten bouwen. Ter aanvulling van ons telegrafisch bericht van gisteren omtrent de verkiezingen van leden der eerste kamerdient nog gemeld te worden dat door de provinciale staten van Friesland het aftredende lidjhr. mr. F. J. J. van Eysinga, met 35 van de 39 stemmen herkozen werd. In Drenthe had geen stemming plaats daar het eenige voor die provincie zitting hebbende lid, mr. Carsteneerst in 1883 aftreedt. De heer mr. »P. Smitz, die in Noord Brabant ter vervanging van den heer Verschoor gekozen werd, is kantonrechter te Eindhoven en lid der tweede kamer voor dat kiesdistrict. Neemt hij de benoeming aan, dan zal dus daar eene ver kiezing plaats moeten hebben. De val van jhr. C. Hartsen, het sedert 1859 voor Noord-Holland zitting hebbende lid, is niet zonder politieke beteekenis. De koloniale behoudspartij is daardoor in de eerste kamer van een bekwaam woordvoerder beroofd. Zijn vervanger, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, wordt liberaal genoemd evenals de heer Coenenburgemeester van Zutfenoud-lid der kamerdie in Gelderland den heer Schimmelpenninck van der Oije verving. Bij de gisteren door ons nit het Handelsblad overgenomen beschouwing van de Pall Mall Gazette over den toestand van het Nederlafidsehe leger, behoort de volgende opmerking der Arnhemsche courantbetreffende de traktementen der officieren „Eene omstandigheid verlieze men echter niet uit het oog ofschoon zij aan de hoofdzaak weinig afdoet dat 83 en 150 p. st. wel in waarde nagenoeg gelijk staan met ƒ1000 en f 1800, maar dat men in Engeland voor die sommen veel minder bekomen kan dan in Nederland. Het leven in Engeland is veel duurder dan bij ons, en dit moet in het oog der Engelschen den toe stand nog ongunstiger doen schijnen dan hij reeds is." De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van gisteren ter algemeene kennis, dat in September a. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrij ging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp-apotheker, en apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden Vandaag alzoo geen brief, maar dan morgen, of zeker overmorgen. Morgen en overmorgen verliep echter en de vurig begeerde brief kwam niet. Ook de daaraan volgende dag ging voorbij en ten slotte de geheele week. Iedeven dag wist ik nieuwe gronden te bedenken, waarom hij niet dadelijk bad kunnen schrijven; het pakket was hem misschien in 't geheel niet bezorgd, hij was op reis gegaan, ja zelfsdaarmede kwelde ik mij om hem te verontschuldigen, bij was ziek geworden en riep op zijne legerstede om mij Alle moge lijkheden, die eene opgewekte verbeeldingskracht bedenken kan, haalde mijn beklemd hart bijeen, om zijn zwijgen te verklaren, maar desniettemin kon ik het niet begrijpen. Ik had eens do geschiedenis van een jongmeisje gelezen, dat, bij eene oude stijve tante inwonende, een brief wachtte van haar verloofde die naar Amerika gegaan was. Door die koortsachtige spanning, die maanden lang duurde, was zij krank zinnig geworden. Aan die geschiedenis moest ik telkens onwillekeurig denken. Evenals dat meisje telde ik 's nachts de uren tot den morgen, als de brievenbesteller kou komen; evenals zij keek ik met een bonzend hart naar hem uit en zag met een inwendigen smartkreet over de bittere teleurstelling hem voorbijgaan of wel ijlde ik hem met hooggekleurde wangen te gemoet als [hij binnenkwam om een brief van geen beteekenis af te geven. Ja, ik begreep volkomen, dat het arme kind er het verstand door verloren had en geloof inderdaad dat haar lot het mijne zou gewor- bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Augustus e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam; voor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar d*. D. Hui- zinga, te Groningenen voor het praktisch examen van hulp-apotheker en de examens van apotheker, den hoogleeraar d'. W. Suringar, te Leiden. In den loop der maanden September, October, November en December zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een akte van bevoegdheid als arts en van eene akte van bevoegdheid als tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 25 Augustus; zij die het examen na 1 November wenschen at te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever te Utrecht. De verdere voorwaarden zijn mede in de Staats courant vermeld. De tentoonstelling te Amsterdam werd giste ren, uithoofde van de ramp die het koninklijke huis en in het bij zonder den eere-voorzitter der regelingscommissie, Z. K. H. den prins van Oranje en haar voorzitter, prins Alexander, getroffen heeft, zonder plechtigheid geopend. De toespraak, door den heer Wolterbeek bij die gelegenheid gehouden, doet het best het karakter dezer tentoonstelling kennen. „Een tentoonstelling van kunst, zoo sprak hij, toegepast op nijverheid, omvat al die voor werpen, waarop naar hunnen aard kunst toegepast kan worden, of met andere woordende voorwerpen, welke zonder daarom aan doelmatigheid en bruik baarheid te verliezen, den zin voor het schoone streelen. „Tot de voortbrenging van kunstnij verheid voortbrengselen wordt vereischt de vereeniging van het scheppend genie, de dichterlijke phautasie van den kunstenaar, met den practischen zin van den industrieel. „De versiering onzer woningen, het huisraad dat ons in huiskamer en keuken omringt, de stoffen waarmede wij ons kleeden of de wanden onzer ver trekken en onze meubels behangen en overdekken, ziedaar het eigenaardig terrein waarop de kunst en de nijverheid elkaar ontmoeten. Ofschoon de grenzen van zulk een tentoonstelling eng schijnen, den zijn, als ik haar eentonig, werkeloos leven had moeten leiden. Maar ik had eene zieke zuster te verzorgen, eene oude moeder te helpen en op een kind te passen, en zoolang men kan werken en voor anderen leven, wordt men niet waanzinnig. Op zekeren morgen ik was juist met de kleine Lydia bezig trad moeder mijne kamer binnen en overhandigde mij een brief. „Uit Enge land," sprak zij, terwijl zij hem met een vragenden blik aan mij overhandigde. Ik voelde dat al het bloed naar mijn hart stroomde, welks kloppen mij bijna den adem benam; maar een blik op het adres deed deu storm bedaren: het was Ethel's hand. Intussehen kwam de brief toch uit Engeland en kon hij mij tijding van hem brengen. Met bevende hand brak ik hem open. Ethel was kort te voren op Airy-Hill teruggekomen; de zeelucht had haar goed gedaan, maar de doctoren hadden toch voor geschreven, dat zij den winter in een zachter klimaat moest doorbrengen. „Wij, dat wil zeggen mama en ik," schreef zij, „vertrekken dus over eenige weken naar NLzza; mama is zoo lief voor mij." Het gevaar moest wel groot zijn, om zulke maatregelen noodig te maken. Thans leerde dus de moeder het kind lief hebben, nu zij misschien op 't punt stond het te verliezen. Doch ik hield mij niet lang bij die beschouwingen op, maar liet het oog haastig over den brief gaan, of ik nergens zijn naam zou zien. Daar stond wat! „Gisteren ben ik met de

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1