BUITENLAND. Teiegraphische berichten. Oorlogsberichten. Marine en leger» Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. achteloosheid en, onverschilligheid, maar wanneer het getal kevers en waarnemers zich gaandeweg gaat uitbreiden en het opkweeken eene algemeene liefhebberij wordt, evenals van zijdewormen en andere insecten, is het te vreezen, dat er eindelijk wel eens een kever in een onbewaakt oogenblik zal ontsnappen en wegvliegen, of dat er enkele eieren of zeer jonge larven met het gebruikte aardappelloof onopgemerkt zullen weggeworpen worden, waardoor deze plaag zich over het land kan verbreiden. De voorzorgsmaatregelen voorgeschreven bij den invoer van aardappelen uit Amerika, zouden dan niets meer te beduiden hebben en de regeering zou eene uitgaaf van duizenden guldens hebben voor maatregelen tot uitroeiing, daargelaten nog de onberekenbare schade door de landbouwers te lijden. Aan de veldmanoeuvresdie in het laatst van Augustus a. door de le divisie infanterie, onder bevel van generaal-majoor A. W. P. Weit- zel, te Soesterberg en omstreken worden gehouden, zullen deelnemen het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom en teVlissingen in garnizoen, en het 6e regiment infanterie, in garnizoen te Breda, Bergen op ZoomGeertruidenberg en Willemstad, voorts twee escadrons van het le regiment huzaren, een batterij rijdende artillerie, twee compagnieën artillerie-transporttreineen compagnie ponton niers en een halve compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs, alsmede een detachement hospitaal-soldaten De kolonel-kommandant van bet 3e regiment infanterie heeft heden te Ylissingen eene inspectie gehouden over het gedeelte van het regiment dat daar in garnizoen ligt. De luitenant ter zee 2e klasse K. F. Stein- metz, de luit. ter zee le kl. L. Backer Overbeek, de officieren van administratie 3e klasse J. P. van Goethem, J. J. van Diemen en W. A. Le Rutte, zoomede de scheepsklerk S. Hummelinck, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en de luitenant ter zee 2« klasse H. van Assendelft de Coningh, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. M'. schroefstoomschip Aruba te Paramaribo! en van daar naar Nederland teruggekeerdeerst genoemde met den 26en Juli jl., en de overigen met den 28en dier maand, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. BINNENLAND. Verkiezingen. Tot leden der eerste kamer zijn door de verschillende provinciale staten her kozen in Limburg de heer Michiels van Kessenicb; in Overijsel de heer Stork; in Zuid-Holland de heeren Viruly met 71 en Blussé met 68 van de 78 stemmen; in Utrecht de heer Huijdecoper van Maarsseveen. In Groningen is in plaats van het aftredende lid mf. Cremers gekozen m'. W. de Sitter, met 25 tegen 15 stemmen. In Noord- Brabant in plaats van den heer Verschoor, die bedankt had, de heer Smitz, met 33 van de 56 stemmen. In Noord-Holland is gekozen de heer A. V. Teding van Berkhout met 38 stemmenterwijl het aftredende lid jhr. C. Hartsen 29 stemmen verkreeg. De heer Büchner werd herkozen. In Gelderland werd gekozen de heer Coenen met 30 van de 58 stemmen in plaats van baron Schimmelpenninck van der Oije. Baron van Rhe- men van Rhemenshuizen werd herkozen. De uitslag van FrieslandGroningen en Drenthe is nog onbekend. BUITENLAND. Weenen. De uit Montenegro en Albanië afge trokken Turken zullen positie nemen aan Javor en hij Nischom elke beweging van Servië onmiddellijk krachtig te onderdrukken. Londen. Het Eugelsoh eskader in de Middel- landsche zee is versterkt. Door de mnziekvereenigingen van Hontenisse en van Kruiningen werd Zaterdag te Hansweert het aangekondigde zomerconcert gegeven, dat tot algemeen genoegen afliep en een gezellig samenzijn tot bij middernacht ten gevolge had. Het gezelschap van Hontenisse werd des avonds door dat van Kruiningen, vergezeld van een groot aantal belang stellenden, met fakkellicht naar het veerhuis gebracht, waar hartelijk afscheid genomen werd. De directie der Rijnspoorwegmaatschappij heeft aan de inzenders van klachten over ver traagde aankomst der treinen bij gelegenheid der begrafenis van H. M. de koningin te kennen gegeven, dat de oorzaak der late aankomst niet aan haar geweten kan worden en zij zich dus niet verplicht acht tot teruggave der vracht en tot vergoeding van schade. De Vereeniging tot bevordering der volksge zondheid waarschuwt de ingezetenen van Haarlem ten ernstigste tegen het gebruik van met groene blaadjes versierde kormiskoeken, dewijl bij onder, zoek gebleken is, dat de blaadjes van een op de kermis aangekochte koek eene belangrijke hoe veelheid arsenik (rattenkruit) inhielden. Omtrent het verblijf van den keizer en de keizerin van Brazilië te 's Hage verneemt men dat waarschijnlijk den 16en Juli ten huize van den minister van buitenlandsche zaken een recep tie zal plaats hebbenwelke de keizer en zijne gemalin met hun tegenwoordigheid zullen vereeren, terwijl bij die gelegenheid beoefenaars van kunsten en wetenschappendie dat verlangenaan den keizer zullen worden voorgesteld. Feesten zullen echter achterwege big ven met bet oog op den hofrouw en 's keizers incognito. De laatste hand zal weldra gelegd zijn aan het paleis van Z. K. H. prins Frederik te 's Hage door de voltooiing van den gevel aan de zijde van 'tKorte Voorhout, tusschen de beide afdee- lingen van het gebouw. Men zal dezer dagen de beeldenbestemd om in de nissen van dezen gevel te prijken daarin plaatsen. Het zijn behalve twee kolossale leeuwen, die de zij nissen van onderen zullen innemenvier standbeelden van de voornaamste grondleggers en handhavers der dynastieprins Willem Ide Zwijger, die tusschen twee leeuwen zal staan, prins Maurits en Frederik Hendrik, die de bovenrg zullen innemenmet koning Willem II in het midden. Zaterdag namiddag had de schietoefening van officieren der schutterij te 's Hage een hoogst treurigen afloop door een ongeval, dat een men- schenleven kostte. De korporaal-tamboer Veld huizen had zich uit zijn observatiepost aan het einde der schietbaan verwijderd en zich in zulk een huisje bij zijne kameraden gevoegd, teneinde tegen den regen beschut te worden. Op den terugweg naar zijn post werd hij bij den overgang van baan 2 door een juist op dat oogenblik gevallen kogelschot in den buik getrof fen, zoodat hij ernstig gekwetst in de nabijgelegen ververschingsinrichting werd gebracht. Na op zorgvuldige wijze te ziin vervoerd mocht de tam boer slechts den nacht overleven, vermits hij des morgens aan de gevolgen zijner wonde bezweek. Men houdt 'ter voor, dat de man het slachtoffer zijner eigen onvoorzichtigheid is geworden. Op het 7e Noordelijk zendingsfeest, dat den 25en dezer te Veenklooster gevierd zal worden, zal prof. Beets de openingsrede houden en o. a. de heer Nonhebei, predikant te Middelburg, spre ken over: In hoe signo vinces (In dit teeken zult gij overwinnen). Een eenvoudig en zeker middel tot rupsen verdelging is, dat men de3 avonds op de boomen en struiken wollen lappen (oude stukken laken) legt, welke men dan des morgens vol rupsen vindt, die daarin tegen de nattigheid en vochtigheid een schuilplaats hebben gezocht. Op die wijze kan men dagelijks verscheiden duizenden rupsen ver delgen. De katholieke kerk te Hoorn is in brand ge stoken door een protestantschen weesjongen uit het aan die kerk belendende gesticht, die op het dak geklommen was en aldaar een brandende lucifer in een wespennest geworpen had. De brand is vooral door de bemanning van Zp. Ms. instructiebrik Ternate spoedig genoeg gebluscht om de pastorie voor geheele vernieling te beveiligen. De dader is in handen der justitie en heeft zijne schuld bekend. Te Rotterdam heeft een wedstrijd plaats gehad tusschen acht handboogschutterijen, waarvan vier uit Rotterdam, drie uit Amsterdam en éen uit Dordrecht. De aandeelhouders der Amsterdamöche gemeenschappelijke vleeschhouwerij hebben beslo ten de onderneming nog niet te liquideeren, daar de ondervinding der laatste maanden geleerd heeft dat de zaak, bij goed beheer, winstgevend kan zijn. Het gestorte kapitaal van 10,000, is geheel op, doch de aandeelhouders zijn uitgenoodigd de nog niet geplaatste aandeelen te gelde te maken, teneinde met nieuw bedrijfskapitaal de geleden verliezen te herstellen. Het faillissement der firma Tissen te Roermond is een ware ramp voor den graanhandel in België. Men zegt dat van de zeven millioen gulden, onge veer het bedrag van bet passief, drie millioen door Antwerpen verloren wordt. In Brussel en in de Vlaanderens is het nadeel ook zeer aanzienlijk. Te Leuze in Henegouwen, werd een der geachtste handelaarsde heer St. door de tijding van het faillissement zoo geschoktdat hij in allerijl naar Parijs is vertrokken en in de Seine zich verdronken heeft. Ook in andere plaatsen des lands lijdt men verliezen en de Autwerpsche graanhandel is aan een weêrgalooze paniek ter prooi. 9 Juli.'s av. 11 u. 59 gr. 10 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 68 gr. De maatregelen door het Fransche ministerie tegen de pers genomen hebben de republikeinsche organen opgewekt, om alle mogelijke middelen, waarover zij kunnen beschikken, te baat te nemen voor de propaganda hunner beginselen. Reeds vóór de verschjjning van het advies van het republikeinsche comité had de France in een uit voerig hoofdartikel van den heer Emile de Girardin de bepalingen der perswetgeving medegedeeld en toegelicht geheel in den zin van het bedoelde advies. Duidelijk wordt aangetoond, dat ieder die gepatenteerd is en een winkel houdt, zich met den verkoop van dagbladen mag belasten. De ver- koopers en verspreiders worden aangemaand zich niet te laten afschrikken door de beperkende maatregelen van den minister, zich daaraan niet te storen omdat zij in strijd zijn met de wet en in geval tegen hen mocht worden geverbaliseerd zich te wenden tot het republikeinsche rechtsge leerde comité, dat hen zal raden hoe te handelen. Ook de Temps ondersteunt op krachtige wijze de republikeinsche propaganda. Voor den tijd der verkiezingen heeft zij de gelegenheid geopend tot het nemen van „abonnementen voor de propaganda" tegen 2 franken per maand. Daarenboven stelt zij 1000 zulke abonnementen gratis beschikbaar en verzoekt daarenboven de opgaaf van invloed rijke kiezers in kleine steden en dorpen, aan wie de toezending van de Temps nuttig kon wezen. Hoever de bezorgdheid der regeering gaat blijkt uit eene circulaire van den gouverneur van Parijs aan de geneesheeren en chefs van militaire hospi talen aldaar, waarbij wordt verboden eenig politiek dagblad in de militaire hospitalen en allerminst in de ziekenzalen toe te laten. Waarschijnlijk is dit in het belang der gemoedsrust van de patiën ten. Ton behoeve van de conservatieve organen wordt echter een kleine uitzondering gemaakt. De in behandeling zijnde officieren nl. kunnen de bladen van conservatieve richting, die zij wenschen te ontvangen, verkrijgen. De officieele eandidaten voor de verkiezingen zijn voor het grootste gedeelte door de regeering vastgesteld, in twee zittingen van den ministerraad Zaterdag jl. gehouden, met uitzondering van vijf en twintig departementen, waarvoor de eandidaten in een volgende zitting zullen worden aangewezen. Alvorens de namen der gelukkigen publiek te maken, zullen de lijsten der eandidaten eerst worden onderworpen aan de verkiezingscomifé's der rechterzijde, die hunne op- en aanmerkingen kunnen maken. Volgens de France zou de regee ring in 124 districten, waarvoor thans republi keinen zitting hadden, met hoop op goed succes, den verkiezingsstrijd aanvaarden. In de 239 overige zou zij minder heftig strijd voeren, over tuigd dat zij er geen voordeel kan behalen. De France stelt echter spottenderwijs deze formule363 124 400 en komt alzoo tot de conclusie dat in plaats van 363 niet minder dan 400 republi keinsche afgevaardigden zullen terugkeeren. Een groote sensatie is in de Europeesche politieke kringen veroorzaakt door een depêche uit Weenen in de Kölnische Zeitung, volgens welke de Engel- sche gezant te Konstantinopel, de heer Layard, aan den sultan zou hebben te kennen gegeven, dat Engeland het oogenblik gekomen acht om tusschenbeide te komen. Het zou daarom zijn politiek van neutraliteit verlaten en aan Rusland den oorlog verklaren. De admiraal der Engelsehe vloot zou ook te Konstantinopel zijn aangekomen en hebben gezegd dat indien Rusland de vredes voorwaarden mocht verwerpen, genoemde vloot de Dardanellen zou inloopen en Konstantinopel zou worden bezet. Hoewel deze berichten het kenmerk van on waarschijnlijkheid droegen hebben zij toch aanlei ding gegeven tot eene interpellatie in het Engelsehe lagerhuis, om een duidelijke verklaring van de regeering in het belang van de rust der gemoederen uit te lokken, 't Was de heer Monck die zich tot dat einde tot de regeering wendde en van sir Stafford Northcote de verzekering erlangde, dat die berichten geheel onjuist zijn en de heer Layard tegen den sultan over geene bezetting van de Dardanellen of van Konstantinopel door Engelsehe krijgsmachten heeft gesproken. Volgens depêches uit Pera heeft de heer Layard wel eene ontmoeting met den sultan gehad om met hem te raadplegen over de noodige maatrege len tot bescherming van het lot der Christenen, waarbij de sultan de verzekering heeft gegeven dat met dit doel alle mogelijke voorzorgen zijn genomen. Het schijnt dat een correspondent van de Daily News door de Turksche autoriteiten is gearresteerd. Waarschijnlijk is hij een Franschman, aangezien in het bericht wordt gemeld, dat hij door den Fransehen gezant te Konstantinopel is opgeëischt. Reeds thans is in den Duitsehen Reichsanzeiger het verbod tot uitvoer van paarden verschenen, waarvan zoo lang sprake is geweest. Herhaalde lijk werd beweerd, dat alles wat te dien aanzien werd gemeld onjuist was. Slechts in de laatste dagen vond het algemeen geloof en thans is het reeds uitgevaardigd, zelfs voor geheel het grond gebied van het rijk, behoudens enkele uitzonde ringen. De Standard bevat een depêche volgens welke, tengevolge van de vertoogen van Engeland, de Turksche regeering aan den kommandant der vloot in de Zwarte zee bepaald last heeft gegeven om maatregelen te nemen, dat do blokkade zoo gestreng mogelijk zij. De vier Turksche pantser schepen zijn voor Sebastopol aangekomen, doch op de nadering van Russische torpedo-booten gere tireerd. Volgen» hetzelfde blad heeft de Duitsche vloot, die zich te PortSaïd bevond, Donderdagji.' naar de kust van Syrië begeven. In Rumenië heerscht algemeen agitatie ten gevolge van bet voornemen van prins Milan om den Donau over te trekken, welke offensieve han deling algemeen wordt afgekeurd. In Russische militaire klingen wordt het nemen van 'Ternova als een schitterend wapenfeit be schouwd. De munitie en de bagages zijn in han den der Russen gevallen. 3000 Nizams, eene batterij en een aantal rédifs moest zich naar Os- manzabar terugtrekken. De inwoners van Ter nova hebben de Russen zoo wordt althans van hunne zijde gemeld met enthousiasme ontvangen. In de Christelijke kerk is een Te Deum gezongen. Brussel 9 Juli. De heer Jules Malou heeft eindelijk zijn wet tegen de misbruiken op de verkiezingen en bet geheim der stemmingen. De kamer heeft haar Zaterdag jl. definitief aangenomen met weglating van artikel 47 overeenkomstig het voorstel van het hoofd van het kabinet en met goedkeuring van den senaat. De senaat heeft haar met bijna eenparigheid van stemmen aangenomen, wat door den heer Jules Malou zoo vurig werd gewenscht. De linkerzijde der kamer heeft zich minder welwillend getoond. De heeren Frére Orban en Bara hebben het kabinet het scheinheilige masker van gematigdheid afge rukt. Getuige althans wat de welsprekende leider der linkerzijde heeft gezegd, die nooit welspreken der, helderder in zijn betoog en scherpzinniger is geweest dan toen bij aantoonde, dat er bij slot van rekening door de eenvoudige Opheffing van art. 47 en de daarop geleverde commentaren niets is tot stand gebracht. Men had het is waar door die opheffing de openlijke erkenning van de straffe loosheid der geestelijkheid, in zake van verkiezingen voorkomen, maar men bad gezorgd, door de in voering van een nieuw stelsel, ontleend aan den vleermuis der fabel, een distinguo in het leven te roepen tusschen de officieele regeeringsopinie der ministers en hun particulier, dat wil zeggen ka tholiek gevoelen. Door deze dubbelzinnigheid, een Escobard waardig, heeft men met de eène hand aan de geestelijkheid teruggegeven, wat men haar met de andere had ontnomen, en daar de wet geen enkele bepaling bevat tegen de zedelijke schending van het beginsel der vrijheid van verkiezing door den invloed, dien de priesters op de geloovigenin den biechtstoel uitoefenen, is het uitgemaakt de heer Barthelemy heeft het rondweg gezegd dat de geestelijkheid kan doen wat zij wil. Na het feit te bebbeu geconstateerd en de afschuwelijkheid van het stelsel te hebben aange toond riep de heer Frère Orban uit„zeg niet dat gij minister des konings zijt, gij zijt minister van uwe biechtvaders." De heer Jules Malou heeft zelfs niet beproefd zich te verdedigen. Waartoe ook? Hij heeft zijn wet. Hij heeft er zieb toe bepaald te zeggen, dat de oppositie waarmede hij te kampen had niet kon worden gedeeld door hen die het ernstig met de verzoening meenden. Gij hebt niets te verzoenen antwoordde op levendigen toon de heer Frère Orban, gij verwekt meer verdeeldheid in hot land dan er ooit bestaan heeft Dit was het laatste woord der discussie. Het wetsontwerp werd vervolgens met 73 tegen 22 stemmen aangenomen. Wij zullen zien welke vruchten de wet in het volgende jaar, bij de gedeeltelijke vernieuwing der kamer van afge vaardigden, zal opleveren. Wie weet? Misschien dat de eene of andere omstandigheid aanleiding geeft dat het kiezerskorps vroeger ter stembus wordt opgeroepen. Het ministerie en de meerder heid zouden het wenschelijk kunnen achten om zich voor hun natuurlijken rechter het korps kiezers te plaatsen. Aan den vooravond der stemming over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet, hebben zij nog een inderdaad betreurenswaardige daad be dreven. De heer Paul Janson had de regeering geïnterpelleerd over de uitzetting van den heer Jourde, ex-minister van financiën der commune. De heer de Lantsheere had hierop geantwoord, dat de heer Jourde in strijd met de door hem aangegane verbintenis een boek had uitgegeven getiteld: „Herinneringen van een lid der cowwwwe" en dat op grond van deze verbreking van zijn woord hij was uitgenoodigd het land te verlaten. De rechterzijde snelde ter hulp. De heer Paul Janson, niet voldoende ingelicht daar hij niets van dit boek wist, antwoordde niet vlug genoeg. Onmiddellijk stond het hoofd van het kabinet op en vroeg van de kamer een bepaald votum, eene voldoening, waardoor tevens de interpellatie van den Brusselschen afgevaardigden in zekeren zin zou worden afgekeurd. Tengevolge van groote pressie en na een zeer hartstochtelijk debat, gelukte het eindelijk een meer gematigde orde van den dag vast te stellen door den heer Pirmez, het lid van het linkercentrum, aangeboden. Op deze wijze heeft de meerderheid der Belgi sche kamer door een bepaald votum het ostracisme goedgekeurd tegen een man, tegen wien geen andere grief bestaat dan de uitgave van een boek door hom alleen. Ik heb dit boek gelezen en het be vat geen enkele bladzijde, waardoor de gestrenge handelwijze der uitdrijving wordt gerechtvaardigd.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3