Telegraphische berichten. Nieuwe Uitgaven. BUITENLAND. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. daarvan gebruik te makendewijl zij reeds eene nitnoodiging tot bijwoning der Rubensfeesten te Antwerpen heeft aangenomen. Den 4cn dezer had te Cats een wedstrijd van vier handboogschutterijen plaats. Die van Cats behaalde den boofdvogel, terwijl de twee zijvogels, met twee verguld zilveren medaillesgeschoten werden door een lid der schutterij te Wissenkerke. Tot lid van het bestuur van het Goesche departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen is gekozen de heer N. Z. Th. Diehlen tot lid van het bestuur der ambachtschool de heer G. van der Hoek. Dat de geleiders van rij- of voertuigen zich nog weinig storen aan de bepalingen omtrent het uitwijken naar de rechterzijde, blijkt uit het toe zicht dat verleden Dinsdag te 's Heer Arends- kerke door de politie gehouden werd, om de overtreders voor de laatste maal te herinneren aan hunne verplichtingen. Voor de bewoners van Zuid-Bevelaud was het moeielijk om zich aan de nieuwe bepalingen te gewennen, omdat men van oudsher steeds naar de linkerzijde uithaalde en aan de linderzijde van het. voertuig ging, welk laatste nu gevaarlijk is, vooral bij het ontmoeten van een ander rij- of voertuigdat zich sneller voortbeweegt. De nieuwe bepalingen zijn echter te lang in werking, om niet door allen opgevolgd te worden. (G. Ct.) De leerlingen der gemeenteschool te Beirvelde hebben dit jaar 15127 meikevers gevangen. Aan nemende dat de helft wijfjes waren, die gemiddeld ieder 75 eitjes gelegd zouden hebben, kan men berekenen dat door deze vangst aan den landbouw ruim 17000 voordeel is verschaft. Bij de hooigras-verkoopingen der uiterwaarden bij Wageningen is gebleken dat voorgoed hooigras f 160 a f 200 per hectare betaald werd, terwijl met meikevers bezette uiterwaarden niet meer dan f 25 konden opbrengen. Men heeft opgemerkt dat de groote verspreiding der meikevers is uitgegaan van Wageningen en wel nadat aldaar door den ijsgang van 1855 een aantal wilgeboomen vernield werden, waardoor eene groote kraaien-kolonie, uit vele honderden vogels bestaande, gedwongen werd naar elders te verhuizen. De Landw. Presse heeft onlangs een practi- schen raad gegeven, die menigeen zich met goed gevolg ten nutte zal kunnen maken. Als men eierdoppen, die men bij 't uitnemen van den inhoud niet al te zeer beschadigd heeft, onderaan van eene kleine opening voorziet, en dan met aarde vult, kunnen zij zeer goed dienst doen als potjes voor kleine zaden. Men schrijft met potlood op den eierdop den naam van 't zaad (dat men er in doet, maar slechts weinig, namelijk 1 ■o* Q Ir.oitvnlo) on (Jen dOD 0"f ''°PPan riaflvnQ. in een kistje met zaagsel, of als men dit niet heeft, van asch of zand. Men kan aldus handelen met zaad van balsemienen, viooltjes, vergeetmij- nietjes enz. Als nu de plantjes, die van tijd tot tijd wat water moeten hebben, groot genoeg ge worden zijn, breekt men voorzichtig den eierdop en zet hem aldus met inhoud en al in een met aarde gevulden bloempot of in den tuin. Voor bewoners van steden, die 't zij geen broeibak 't zij geen tuin hebbende, toch zelf wat willen kweeken, is deze methode zeer geschikt, ook omdat zij zeer weinig ruimte vereiseht. (lib. Ct.) Gedurende den brand te Almkerk wilde een landbouwer, die zijne brandkast niet genoeg ver trouwde, de kast openen om het daarin aan wezige ergens anders te bergende ka3t was echter reeds zeer heet, zoodat bij het openen eensklaps de vlam er uit sloeg en f 20,000 aan waarde in effecten verbrandde. Zijn buurman had de vol doening na den brand, toen zijne kast goed koel was en die door hem geopend werdzijne daarin geborgen waarde ongeschonden terug te vinden. Men schat de schade, in het algemeen door den Zij beloofde het en ging heen, en ik snelde naar beneden om in de leerkamer de dingen bijeen te zoeken, die mij toebehoorden. Toen ik binnentrad stond de onvermijdelijke Ford van zijne,plaats op en maakte zwijgend eene buiging tegen mij ik wilde even zwijgend voorbijgaan, toen ik mij plotseling herinnerde, dat ik hem de tien sovereigs, welke ik bij mij had gestoken, nog niet gegeven had; doch op hetzelfde oogenblik, toen ik het rolletje goud uit mijn zak haalde, schoot mij te binnen dat ik geen geld voor de reis had. Bijna had ik een gil gegeven bij die verschrik kelijke ontdekking. Ik bezat niets dan het geringe overschot van de vijf pond, die ik van mijne maand honorarium voor mij zelve behouden had; al het overige had ik naar huis overgemaakt. Dezen morgen had ik op dezelfde wijze de laatste tien pond verzonden; hoe nu aan geld te komen? Vervuld met die vraag stond ik onbewegelijk voor de boekenplank. Ware juffer Goring in de nabijheid geweest, ik zou het haar teleen gevraagd hebben, maar zij was op reis. En mevrouw Goring Neen, tot haar wilde ik mij niet wenden met een verzoek betreffende zulk eene zaak, nadat ik haar aanbod, om mij het honorarium over de ingetreden maand te betalen, uit de hoogte afge wezen had. Wie bleef mij nu echter over om de toevlucht toe te nemen? Wie? (Wordt vervolgd), brand veroorzaakt, op 300,000, terwijl voor nog geen /100,000 verzekerd was. Door de mareehaussée te Breda is een meisje van 11 jaren aangehoudendat volgens onderzoek 12 dagen in de omstreken dezer gemeente heeft rondgezworven en de nachten in de bosschen door bracht. Haar voedsel bestond meest uit aard beziën kersen en wortelendie zij uit de tuinen stal. Zij heeft opgegeven van den Hout, gemeente Oosterhout, afkomstig te zijn en door haar stief moeder uit het huis te zijn gejaagd. Zij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De gevallen van oogziekte aan boord van het fregat „Evertsen" te Nieuwediep, hebben een goedaardig karakter. Tot nu toe zijn circa 60 manschappen in 's rijks hospitaal aldaar onder behandeling. Een schrijver bij de rekenkamer op het raad huis te Amsterdam is in hechtenis genomen, als verdacht gedurende een paar jaar coupons van de aandeelen der premieleening van 1874die niet tot uitgifte bestemd warente hebben weggeno men en uitgegeven. Het bedrag van de aldus gestolen gelden gaat waarschijnlijk de twee dui zend gulden niet te boven. >- Dat meer coupons waren betaald dan noodig was, bleek ongeveer drie weken geleden bij het opmaken der gemeenterekening. De drie kamerheeren, die aan het huis van H. M. de koningin waren toegevoegdzijn naar wij vernemenbij Z. M. den koning als dienst doende kamerheeren overgegaan. Tevens wordt ons medegedeeld, dat de hofdames, die bij H. M. dienst deden, van Z. M. den koning haar jaargeld zullen blijven genieten zoolang zij ongehuwd blijven. (Dagblad.) De loodsschoener n° 10, tijdelijk in gebruik b^ de commissie voor het zoölogisch station, liep Donderdag avond te Nieuwediep binnen, hebbende aan boord de vijf vroeger genoemde leden der Dierkundige vereeniging. Maandag morgen vroeg had men Vlissingen verlaten, daarna langs de Zeeuwsche en Belgische kusten gekruist, was toen met gunstigen wind de Noordzee tot in 't gezicht van Yarmouth overgestoken en had van daar over de Bruine Bank en de Breeveertien naar bet Nieuwediep koors gezet. In het geheel waren reeds veertien dreggiogen gedaanwaarvan de uitkomsten in hooge mate bevredigend mogen genoemd worden. Gisteren in den vroegen ochtend verliet het scheepje de haven van Nieuwediep weder om zijn tocht voort te zetten en den zee bodem benoorden de Noord-Hollandsche en Friesche eilanden te onderzoeken. De gewezen komandant der Zeemacht in Ned. Indiëde vice-admiraal Geerlingis te 's Gravenhage aangekomen. De heer Alfred Naquet, lid der ontbonden Fran- sche kamer van afgevaardigden, bevindt zich thans te Brussel, waar hij eene voordracht gehouden heeft over de staatkundige crisis van 16 Mei en zich voorstelt nog twee wetenschappelijke voor drachten te geven. Hij heeft aan het begin zijner eerste toespraak aan de Belgische staatsinstellingen en aan het koninklijke huis van België hulde ge bracht. Ook bij de Belgische kamer is een wetsont werp ingediendwaarbij het procuraat wordt opgeheven. Van opheffing gesproken, verdient de manier waarop een vleeschhouwer te Brussel zich van de diensten van een deurwaarder ontslagen heeft, vermelding. Hij had eene vrij hooge rekening van eene familie te vorderen. Na eenige vruchtelooze maniugen, zond hij een slachtersknecbt, die met een paar couranten by zich voor de deur der kwade betalers kwam zitten. Alle vijf minuten sehelde hij aan. Kwam de dienstbode beneden, dan was het antwoord onveranderlijk„Vijftig franken op afrekening!" Nadat dit drie uren ge duurd had en de boodschapper al dien tijd rustig had zitten lezen, kreeg hij eindelijk 6j frank, maai den volgenden dag werd de geheele rekening af betaald. Een meisje van 13 jaren te Montbrison heeft haar broertje van 4 jaren gedurende een hevigen brand, die in hun woning was uitgebarsten, van den dood gered. Bemerkende dat het kind in de verwarring vergeten was, drong zij door de vlam men heen naar binnen en greep den knaap, doch opende bij vergissing een verkeerde deur, waar- door zij in de keuken kwam, waar de brand het felst woedde. Half verstikt, het onderste gedeelte van het lichaam met brandwonden overdekt, slaagde zij er eindelijk in met haar kostbaren last buiten te komen. Zij is naar het gasthuis gebracht, waar men haar met de grootste zorg verpleegt en in het leven hoopt te behouden. Uit Moskou wordt gemeld dat dr. Strousberg uit gijzeling is ontslagen en zich weder in huisar rest in het hotel Dusseaux bevindt. De faillietver klaring is vernietigd. Men verzekert echter dat de uitspraak tot verbanning weldra zal worden toegepast. Te Canada is uit Ontario bericht ontvangen dat de landen aldaar van aardappel kevers wemelen. Door de autoriteiten zijn maatregelen genomen om de ramp zooveel mogelijk te bestrijden. De voormalige president van de Brusselsche bank V Union du crédit, de heer Emerique, is in de gevangenis te Mazas te Parijs zoo ernstig on gesteld, dat de instructie zijner zaak geschorst moest worden. Hij moet Ijjden aan aandoening van het ruggemerg. De president van het hof van assises van Brabant voor de aanstaande zitting, de raadsheer Demeure, zal overeenkomstig de bepalingen der wet de voorloopige verhooren afnemen van de be schuldigden Dees, Furth, Dewolf en Vanderheyden in zake de bank VUnion du crédit, die bij arrest der raadkamer den 9en Juni jl. naar de jury zijn verwezen. De beschuldigden en hunne advocaten mogen inzage nemen van de omvangrijke stukken van het dossier, dat aan de bewaring van een ambtenaar der griffie van het hof van appel in het locaal van het hof van assises is toevertrouwd. De jaarlijksche Hussfeesten op den gedenk dag der verbranding van Johannes Huss, te Praag, zijn voor dit jaar door het burgerlijk bestuur verboden, omdat zij oogenschijnlijk slechts ten doel hebben eena demonstratie, waardoor do ge moederen der catholieke bevolking kunnen worden verontrust. De paus schijnt nog altijd een soort van minister van oorlog te bezitten, die echter natuur lijk niet veel anders te doen beeft dan het bevel te voeren over de pauselijke lijfwacht. Op den feestdag van Sint Petrus en Paulus kwam deze minister, de generaal Kanzier, met zijne officieren den paus zijne opwachting maken en hem na voorlezing van een adres van toegenegen heid, een hoed en een degen aanbieden. Vroeger was de paus gewoon aan de verdedigers der kerk zelf een hoed en degen, en aan de meest geloovige souvereinen een gouden roo3 te schenken; thans gaat het omgekeerd. Het zwaard van de pauselijke officieren is een fraai kunstwerk en heeft den vorm der zwaarden van Karei den Groote. De hoed is van karmo zijnkleurig fluweel, met paarlen versierd. Het opgewonden adres zijner krijgslieden heeft de paus beantwoord met eene toespraak, waarin hij zich beklaagde over „de tegenwoordige regee ringen, die te bang zijn om voor den heiligen stoel in de bres te springen, maar liever de vrijmetselaars en andere ongeloovigen naar de oogen zien. Zij handelen, ging de paus voort, als Herodes, die onder andere schandelijke daden en teekenen van ongeloof, den heiligen Petrus ook in de gevange nis liet zetten, om zich de Joden tot vrienden te maken. Zoo handelen deze regeeriugen te midden der betreurenswaardige omstandigheden waarin zij zichzelven gebrachthebben zij doen het kwaad om aan de boozen te behagen en in de ijdele hoop dat deze hen eenmaal zullen ondersteunen." De Norddeutsche Allgemeine Zeitung beves tigt het bericht dat de Pruisische regeering voor nemens is in den Duitschen bondsraad het voorstel te dóen om den uitvoer van paarden te verbieden. Dit verbod zou op alle grenzen gelijkelijk betrek king hebben, en officieel gegrond worden op de noodzakelijkheid om den paarden voorraad voor het leger, voornamelijk wat de hoedanigheid betreft, door een te grooten uitvoer niet te zeer te doen benadeelen. De berg Ararat in Armenië bezit, als alle heilige plaatsen, zijne legende. Men weet dat zijn top wordt aangezien als de plek waar de arke Noach's, na den zondvloed, stootte en zitten bleef. Alle pogingen om den top te bereiken zijn na dien tyd mislukt. Een monnik, zoo verhaalt de legende, - beproefde ook in de 14e eeuw de beklimming van den berg, doch weldra maakte een onoverwinne lijke slaperigheid zich van hem meester. Toen hij wakker werd beproefde hij te vergeefs zijn tocht voort te zetten de slaap was weder sterker dan hij. Eindelijk verscheen hem een engel, die hem een stukje hout overhandigde met de woorden: „God wil niet dat iemand den top van den Ararat bereike. Ziehier echter, tot belooning van uw vromen ijver, een stukje van de ark." De moeiiijkheid om den Ararat te beklimmen wordt bij alle zeer hooge bergen ondervonden door personen die daaraan niet gewend zijn. Deijlheid van de lucht op deze hooge streken, gepaard aan de vermoeienis van het klimmen, veroorzaakt een versnelden pols, neiging tot braken, zwaarte in het hoofd en afkeer van alle spijzen. Men noemt deze aandoening „bergziekte." De gidsen en andere personen, die zich door voortdurende oefening op het werk voorbereiden, hebben van de bergziekte even weinig last als de matrozen van zeeziekte, of herstellen er ten minste spoedig van. BUITENLAND. Brussel, Na levendige debatten heeft de Bel gische kamer van afgevaardigden de gewijzigde wet op de verkiezingen aangenomen. Bijna de geheele linkerzijde heeft tegengestemd of zich van stemming onthouden. Gids door Apeldoorn en het koninklijk paleis en domein Het Loo en het Park. Deventer bij H. J. ter Gunne. Bij dit boekje ontvingen wij te gelijk een "Wan- delkaart door Apeldoorn het Loo en zijne omstre ken en een Souvenir du Loo", bestaande uit twaalf photographiëen van fraaie gezichten in het park des konings. Door den oosterspoorweg nader bij de hoofdstad gebracht, trekken Apeldoorn en zijne schoone omstreken meer bezoekers dan vroeger. Om dien stroom ^aan^ te moedigen en te leiden, kunnen deze „Gidsen", waarin men alle vereischte aanwijzingen en inlichtingen voor een uitstap naar deze streek vindt, zeer dienstig zijn. Het ware in het belang onzer verschillende bad- en uitspanningsoorden» zeer te wenschen dat men in Nederland dergelijke middelen van geoorloofde réclame, met welke onze Belgische en Duitsche naburen ons sinds lang voor zijn, meer algemeen toepaste. Een onderhoudende en doelmatige reisgidsals die van den heer ter Gunneeene verleidelijke „correspondentie," zooals de Fransche en Belgische bladen ze aanhoudend bevatten uit SpaOstendeMonaco, Baden-Baden enz, hebben vaak een vermeerderd bezoek van vreemdelingen ten gevolgewier reislust en nieuwsgierigheid daardoor opgewekt worden. Het Auteursrecht van don Compo nist. Academisch proefschrift drHenry Yiotta. Amsterdam bij Louis Roothaan. Een geschriftmet een zoo muzikalen naam als die van Viotta op den omslag en met den heer Roothaan tot uitgevermoet wel in eenige be trekking tot de kunst van Mozart, Beethoven en Schumann staanzelfs al is het in den zoo weinig muzikalen vorm van een „academisch proefschrift, ter verkrijging van den graad van doctor in het Romeinsch en hedendaagsch reeht voor de facul teit der Leidsche hoogeschool te verdedigen." Aan de alles behalve gemakkelijke uiteenzetting der kenmerken, waaraan het recht van den toonzetter op zijn werk te toetsen isalsmede van de mid delen om dat recht door de wet te beschermen, is dit proefschrift gewijddat zeker kan aanbevo len worden aan allen, die in de studie des rechts naar iets nieuws en in de bespreking van de belangen der schoone kunsten naar eene zeldzaam gehoord wordende stem verlangen. Het bevat bovendien over „het auteursrecht in het algemeen" in de inleiding een bevattelijk overzicht voor hen, die niet goed op de hoogte van dit onderwerp zijn. De kunst der mondelyke voordracht, of uiterlijke welsprekendheid, door wijlen mr. B. H. Lulofs, opnieuw uitgegeven door dr. J. van Vlo ten. Amsterdam bij C. L. Brinkman. Dit door de practyk beproefde handboek voor studentenrederijkers en verdere beoefenaars der mondelijke voordracht, door een zoo bevoegd beoordeelaar als dr. van Vloten na den uitver koop der eerste uitgave opnieuw in de wereld gezonden, heeft van ons niets meer noodig dan eene enkele aankondiging. Ons rederijkend, stu- deerend en voordragend publiek zal er zeker gretig de handen naar uitstrekken. 6 Juli. 's av. 11 u. 55 gr. 7 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Hoewel de regeering van Frankrijk alle moge lijke krachten inspant om zich de overwinning by de verkiezingen te verzekeren, blijven de republi keinen hoop koesteren op een gunstig resultaat voor hunne zaak. De eenige waarborg daarvoor is hunne eensgezindheid, te meer omdat in het tegenovergestelde kamp groote ontevredenheid en verdeeldheid ontstaan. De werkelijk verstandige corservatieven beginnen in te zien, dat de regee ring haar zaak verkeerd heeft aangepakt en geleid, zoodat zy thans zelfs niet meer twyfelen aan een ernstige nederlaag van de gecoaliseerde partijen. Mannen van eenige zelfstandigheid en politieke eerlijkeid kunnen dan ook onmogelijk hun zegel hechten aan middelen, als waartoe de heeren de Broglie en de Fourtou zich niet ontzien hun toe vlucht te nemen. Aan de prefecten zijn voor schriften gegeven, die bijna ongeloofelijk schijnen. Zoo moeten b. v. alle koffiehuizen en publieke inrichtingen, die anti-regeeringsgezind zijn, worden gesloten. Alle onderwijzers die zich vijandelijk jegens de regeeringscandidaten toonen, moeten worden verplaatst of ontslagen. Alle republikeinsche club3 moeten worden gesloten. De prefecten moeten in iedere gemeente zich de medewerking van mannen buiten de administratie verzekeren, die als agenten zullen dienst doen tusschen de prefec turen en de candidaten ter eene en de kiezers ter andere zijde. Hunne propaganda moet onmiddellijk een aanvang nemen met de redevoeringen door de ministers in den senaat en de kamer gehouden, waarvan op de rijksdrukkerij duizende exemplaren worden geleverd. De ontvangers, kantonrechters, controleurs, douanen, in een woord alle ambtenaren moeten de kiezers, op wier medewerking de regeering kan rekenen, ontzien. De prefecten moeten onderzoeken in hoever het wenschelijk kan zijn de reservisten voor 28 dagen, geduren de de verkiezingsperiode onder de wapenen te roepen en de lichting van 1872, die in het laatst dezer maand zou worden ontslagen, in het leger te houden, enz. Men behoeft dus niet te vragen of de verkiezingsperiode in Frankrijk spanning en agitatie zal verwekken. De behandeling der begrooting voor marine heeft in het Engelsche lagerhuis nogmaals aanleiding gegeven tot bespreking der politiek van Groot

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2