Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Thermometerstand. Provinciale staten van Zeeland. bekeerling van den heer van Eek, dan moet een Christen zich het hart bijna in dè schoenen voelen zinken! Gelukkig voor de zaak der be schaving dat de invloed der hooger ontwikkelde Europeesche volken, ook zonder voortplanting van hun godsdienst, toch op den duur op de aan hunne heerschappij onderworpen rassen niet zonder vrucht blijft. Met deze laatste toespraak meende ik aan mijn hoofd en handen genoeg stof ter verwerking ge geven te hebben. De indrukken der schoone natuur, op het ruime, belommerde terrein, van alle zijden door golvende akkers en grazend vee omringd, werkten op den duur aangenamer dan alle hier aangeboden wordende vruchten van wel- of veelsprekendheid. Het publiek was talrijk; de uitgestrektheid van het terrein liet echter niet toe zich een juist denkbeeld te maken van de opkomst, ook in vergelijking met vroeger jaren, 't Kwam mij voor dat de menigte eer verminderd dan toe genomen was, doch 't is mogelijk dat ik mij vergis. De onmiddellijke nabijheid van Kloetinge en van Goes maakte ook dat een aantal bezoekers zich in den laten namiddag slechts voor eenige oogen- blikken op het terrein vertoonden. Er heerschte eene kalme opgeruimde stemming; gedurende de pauzen werden nabij de spreekplaatsen nu en dan door eenige saamgevloeide- feestgangers psalmen en geestelijke liederen aangeheven, doch het terrein was zoo uitgestrekt, dat deze tonen niet hinderlijk konden zijn voor de meer wereldsche gesprekken die op andere plekken, rondom den geopenden etenskorf en de ontkurkte wijn- of bierflesch, ge voerd werden. De Christelijke jongelingsvereenigingen, wier leden aan hun insigne op de borst kenbaar waren, hielden op een afzonderlijk gedeelte van het ter rein bijeenkomsten en zongen stichtelijke liederen. De heer Koole, uit Middelburg, ging hun daarbij voor, ook in gebed en toespraak. Hij stelde hun den heer van Dis (als ik den naam wel verstaan heb) voor, die als algemeen agent voor de stichting van jongelingsvereenigingen het land schijnt door te reizen. Over ditzelfde onderwerp hoorde ik nog eene toespraak van den Haagschen predikant Bryce, die, ofschoon betreurende dat deze vereeni- gingen, door graaf Zinzendorff gesticht, bij ons te lande niet denzelfden opgang maken als in Duitsch- land of Engeland, niettemin tot volhouden en voor uitgaan aanmoedigde. Naar alles wat ik er bij deze gelegenheid van vernam, komt het mij voor dat deze beweging, hoe ook gepredikt en aangezet, onder onze jongelingen weinig voortgang maakt en slechts met moeite haar leven voortsleept. De orde op het terrein en de geheele inrichting van het feest mogen uitstekend genoemd worden. Aan alles is te zien dat de zendihgsfeesten het geliefkoosde werk zijn dier anti-revolutionaire partij, die aan dén aristocratischen kring harer hoofd leiders van den aanvang af het air van voor naamheid ontleende, dat haar boven andere richtingen onderscheidt. Van hetgeen ruw of smakeloos is hebben deze mannen te grooten afkeer, om het niet spoedig te weren. Zoo zijn thans uit de ververschingskraam de bijbelteksten verdwenen, die vroeger op hoogst stuitende manier de aankondigingen van broodjes, koffie, bier en wijn afwisselden. Zoo gaat het psalmgezang, dat vroeger, zonder orgel-begeleiding, wel eens in een wanluidend gegalm, met eindelooze „tierlan- tijntjes" ontaardde, nu zeer geregeld. De zangers worden verzocht niet zelf voor te zingen, geen eigen wijsjes aan te heffen, maar den voorzanger te volgen; deze slaat met zijn wandelstok duidelijk de maat en de zaak marcheert alsof het op mili taire wijs gaat. Zoo was nu ook het rooken bij de spreekplaatsen verboden en wie zich onbedacht verstouten mocht om een trekje aan den onaf- scheidelijken metgezel van den echten Hollander te doen, werd spoedig door een ernstig en veel zeggend gebaar van het spreekgestoelte herinnerd dat zulks hier niet te pas kwam. Een woord van erkentelijkheid past uwen ver slaggever aan de leden der hoofdcommissie, die niet slechts gezorgd hadden dat voor de vertegen woordigers der dagbladen aan den voet der spreekgestoelten eene afzonderlijke plaats beschik baar was voor het maken van aanteekeningen, maar zelfs met vriendelijken drang hen daarop opmerkzaam op maakten. Door mij, wien het om „indrukken" te doen was, niet om „verslagen", werd daarvan geen gebruik gemaakt. Niettemin verdient de beleefdheid, ook tegenover de pers van andere richting, waardeering. Het heerlijkste weder, soms wat al te frisch, begunstigde het zendingsfeestde bontgekleurde kleederen der uit Walcheren en Beveland saam- gestroomde boeren en boerinnen schakeerden, met de frissche damesjaponnetjes uit de steden, het groene veldtapijt en het donkere lommer der boomen met hun levendige plekken. Boven onze hoofden welfde zich het blauwe uitspansel, ter af wisseling nu en dan door een wolkje verduisterd. Hoog, zeer hoog aan den hemel stond de gouden zon, en goot haar stralen uit over de door zoo veel meeningen verdeelde, om zooveel gissingen strijdende, door zooveel nevelbeelden weggesleepte menschen, die zich gezamenlijk in haar licht en haren glimlach koesterden. consuls. Aan den consul der Nederlanden te Puerto-CabelloM. F. Römeris op zijn verzoek, pervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele door hem aan den lande bewezen diensten. rechtelijke macht. Benoemd tot advocaat- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. P. Verloren van Themaat, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam. onderscheidingen. Bij koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrift, toe gekendaan A. Hansemen aan M. de Bruin, te Amsterdam wegens de redding van drenkelin gen aldaar. Bij koninklijk besluit is aan N. H. A. Janssen te Rotterdamvergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van commandeur der militaire orde van Onze Lieve Vrouwe der Ontvangenis van Villa Vi§osahem door Z. M. den koning van Portugal geschonken en aan F. J. M. A. Reekers, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde vaD den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. zeevissciierij. Bij koninklijk besluit is mr. E. N. Rahusente Amsterdam op nieuw benoemd tot voorzitter van het collegie voor de zeevissche- rijen. Eerstdaags zal in den gemeenteraad van Am sterdam opnieuw ter sprake komen de concept verordening voor de Amsterdamscbe universiteit. De minister van binnenlandsehe zaken heeft enkele door hem geopperde bezwaren laten varen; van den anderen kant zullen door den raad eenige wijzigingen moeten worden gemaakt, waarover B. en W. en de minister het eens zijn geworden. Op óen punt is geen overeenstemming verkregen de minister wil namelijk, dat de buitengewone boogleeraren geen deel zullen uitmaken van de faculteit. B. en W. hebben daarin niet kunnen toestemmen. Door curatoren van het gymnasium te Am sterdam is een adres gericht aan den minister van binnenlandsehe zaken, waarin, vrij scherp, de bezwaren worden uiteengezet, welke bij dat college zijn ontstaan tegen het bij kon. besl. van 27 April jl. vastgestelde leerplan voor de gymnasiën. Ook geven curatoren een globaal overzicht der verdeeling van het onderwijs, zooals hun die wenschelijk zou voorkomen. buitenland. lüadlrid. Op de interpellatie van den heer Castelar in de Spaansche kamer van afgevaardigden omtrent de redenen waarom aan de heeren Ruiz ZorillaLagunero en Munoz het verder ver blijf te Parijs ontzegd is, heeft de Spaansche regeering geantwoord dat zulks geschied is op grond van samenzweering tegen de Spaansche monarchie en betrekking tot de Internationale. Per Rijnspoor zijn te Amsterdam gearriveerd, op daartoe bijzonder ingerichte spoorwagens met 10 en 12 wielen, een viertal zware stukken ge schut en affuiten uit de fabriek van Fried. Krupp te Essen. Het zijn achterlaadkanounen van 28 cM. en bestemd voor onze marine, die met deze soort van vuurmonden de monitors le klasse en stoomkanonneerbooten zal wapenen. Zij zijn lang 6.10 m., hunne grootste middellijn is 1.194 m. en elk stuk weegt p. m. 27,500 kilo. De punt- kogel dien men er mede wegwerpt, weegt 233) kilo en het affuit, dat het draagt, 12,000 kilo. Het vervoer van bet Rijnspoor naar de Landswerf is zeer gemakkelijk geschied. Van die werf is een drijvende stoomlichter Daar het eind der Nieuwe Vaart gebracht, alwaar de rails van het spoor aan den waterkant eindigen en met behulp daarvan zijn ze op een lichter geplaatst en alzoo te water vervoerd en in goede orde op de werf gekomen. Deze lichter is een vierkant ijzeren vaartuig, waarin de machine staat, en waarop twee paren onderling verbonden schoren geplaatst zijn, waar over de zware ijzeren kettingen, niet uit schalmen, maar ten deele uit harpen bestaande, loopen, die de lasten moeten lichten. Aan de tegenoverge stelde zijde der schoren, waar de lasten worden getild, hangt aan de andere schoren eene ronde ijzeren ponton of ketel, die mede op het water drijft en als tegenwicht dient. Naarmate de zwaarte der te heffen lasten, vult men dien ponton met water. Met het grootste gemak licht men daarmede 80,000 kilo, en dit werktuig is, wat de constructie betreft, wellicht eenig in Europa, waarom het dan ook telkens de aandacht van officieren van vreemde mogendheden trekt. De marine heeft er reeds zeer veel gemak van gehad. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan vreemde gezanten op openbare, aan de gemeente waar zij gevestigd zijn behoorende wegenvrijdom van tol als plaatselijke belasting toegekend wordt, op vertoon eener door den minister van buitenl. zaken aan hen persoonlijk af te geven kaart. Aan het groot nationaal Nederlandsch zan gersfeest dat te Nijmegen van 3 tot 6 Augustus zal gehouden worden, zullen 27 liedertafels met 300 zangers deelnemen. Mej. Gips uit Dordrecht, de heeren de Goey uit Leiden en Dekker uit '«Bosch zullen zich als solinten doen hooren. De muziek van de grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkieren het Am3terdamsche parkorkestonder leiding van den heer Stumpff komen over. Er zal iederen avond eene schitte rende gasilluminatie plaats hebben en den laatsten avond een groot vuurwerk en bal. De tent is reeds voor een gedeelte opgeslagen. De dame, die dezer dagen vermeld werd als met een groot aantal heeren met goed gevolg te Leiden het litterarisch gedeelte van het examen van aanstaande geneeskundigen en apothekers te hebben afgelegd, is mejuffrouw Charlotte Jacobs, van Sappemeer, een zuster van de medicinae doe- toranda, mejuffrouw A. H. Jacobs, die onlaugs het eerste gedeelte van het staats-examen als arts heeft afgelegd. Mej. C. Jacobs heeft het voornemen zich tot apotheker te bekwamen. Zij heeft, evenals hare zuster, reeds vroeger het examen van leerling apotheker gedaan. Beide zusters zijn alzooelk op haar gebied, de baanbreeksters voor de vrouwen in Nederland. UD.) Naar men verneemt, is op de leening groot een millioen gulden, dezer dagen uitgeschreven door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, voor verscheidene millioenen inge schreven. Alleen de aandeelhouders schreven in voor bijna achtmaal het bedrag, waarop zij volgens de statuten de voorkeur hadden. Eergisteren werd te Middachten by de Steeg het 14e Christeiyk Nationaal Zendingsfeest gehou den. Met uitzondering van een paar regenbuien, werd het begunstigd door frisch zomerweêr. Volgens de H. Ct. werd het aantal belangstel lenden, die van heinde en verre waren bijeenge komen, te 1 ure geschat tusschen 15,000 en 20,000 personen. Op de Appelmarkt te Amsterdam viel giste ren ochtend uit de derde verdieping een kruisraam. Eene man en eene vrouw stonden vlak daaronder te praten, maar als door een wonder viel het raam rechtstandig tusschen hen in, zonder dat zij door het zware hout en de glasscherven werden beschadigd. Dat de vrouw, erg geschrikt, het duchtig op de zenuwen kreeg is te begrijpen. Reeds een dertigtal beeldhouwers hebben hun voornemen te kennen gegeven, een model voor het Spinoza-standheeld in te zenden. De meesten zijn buitenlanders. Een dezer stamt uit de familie van Spinoza's moeder af. Men schat de verliezen, door den brand van Almkerk en Emmikhoven veroorzaakt, op f 300,000. De verbrande gebouwen waren allen, doch slechts voor een derde van 't voor herbouwen noodig bedrag verzekerd; behalve éen dat in 't geheel niet was geassureerd, nlde gemeente toren 1 Volgens de officieele gepubliceerde uitkomsten der volkstelling in Nederland waren op 1 December 1869 op 10,000 inwoners van ons land 3653 ka tholieken, terwijl het cijfer 40 jaren vroeger 3884 bedroeg. De katholieke bevolking bedraagt dus niet meer, zooals wel eens beweerd wordt, het 4/10, maar nog niet het 4/11 gedeelte der natie. Het Vaderland bevat eene interessante beschrijving, door haar Engelschen correspondent, van deu proeftocht der eerste Torpedo-boot, voor de Nederlandscbe regeering in Engeland vervaar digd. De uitslag beantwoordde volkomen aan de verwachting. Ontegenzeglijk is „snelheid" de bijzondere karaktertrek van de torpedoboot; daarin is haar kracht gelegen; 18 knoopen iu het uur is door den bouwmeester aan onze regeerirg gewaarborgd. De tocht geschiedde om die snelheid te constateeren. Verbazende snelheid voorwaar, wanneer men nagaat, dat onze groote stoomschepen op Indië gemiddeld 10—12 knoopen in het uur afleggen. Wanneer dus het bedreigde stoomschip door zulk een torpedoboot vervolgd wordt, is ontkoming onmogelijk. De snelheid maakt het mikken met kanonnen schier onmogelpk en zelfs wanneer een kogel een gat in de ijzeren boot schiet, dan verhindert dezelfde snelheid het spoe dige binnendringen van het waterbuitendien kan de bemanning zich onzichtbaar houdenzelfs het sturen geschiedt van benedende afmetingen der boot (76 bij 10 Engelsche voet) en de groote diepte, waarop zg in het water staat, zijn even zooveel eigenschappen, die aan de veiligheid bevorderlijk zijn. Op het dek der boot zijn aan twee zijden twee zestig voet lange houten balken aangebracht, waaraan de torpedo te bevestigen is. Nu heeft de boot niets verder te verrichten, dan zoo nabij het aangevallen schip te naderen, dat deze met torpedo's voorziene balken, vooruitgestoken of naar bakboordszijde gekeerd, het vijandelijke schip kunnen aanrakende batterij doet de torpedo ontploffen en het schip zinkt in weinige oogenblikken in de diepte weg. Het is om zoo te zeggen een vernieling door entering, waarbij de aanvaller hoogstens zijn eigen bootje verliezen kan, terwijl de bemanning uiterst gering kan zijn: 5 tot 6 koppen. Een poeliersknecht te Amsterdam is wegens het plukken van levende kwartels door den kantonrechter veroordeeld tot f 3 boete of éen dag gevangenisstraf. In het garnizoen te Dresden zijn binnen 8 dagen drie gevallen van zelfmoord voorgekomen. Uit een door een overledene nagelaten brief wordt slechte behandeling door de superieuren als motief tot de wanhopige daad aangegeven. Generaal Grant, de gewezen president der Yereenigde «taten, is gisteren met zijne echtgenoote en zijn zoon uit Londen vertrokken en over Ostende te Brussel aangekomen. Den 1™ dezer werd te Londen door den heer Gladstone eene tentoonstelling van zeldzame druk werken, koperdruk, houtsneedruk, steendruk, per sen enz. geopend, bij gelegenheid van den 400" jaardag der invoering van de boekdrukkunst in Engeland. De kern der tentoonstelling wordt gevormd door een aantal werken van William Caxton, die de boekdrukkunst in Engeland heeft ingevoerd. Deze boeken ten getale van 153, zijn door koningin Victoria, graaf Spencer, den hertog van Devonshire, den aartsbisschip van Canterbury de bibliotheken der universiteiten van Cambridge, Oxford, Gent, Göttingen enz. geleend. Onder de incunabelen van het vasteland bevindt zich op de tentoonstelling de beroemde „Bijbel van Mazarin" en een op perkament gedrukt exemplaar van de „Maintzer Psalmen." De tentoonstelling is zoo geregeld, dat zij de geschiedenis der ontwikkeling van de drukkunst van haar begin tot haar hoogste volmaking aanschouwelijk voorstelt. Verscheidene persen zullen in werking worden gebracht en de electrotypie en stereotypie praktisch worden toe gelicht. Voor het drukken van muziek is een afzonderiyke afdeeling in gereedheid gebracht, die uitmunt door zeldzame volledigheid. 5 Juli. 's av. 11 u. 58 gr. 6 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 63 gr. Zitting van heden, 6 Juli. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter; 39 leden en de griflier. De heer Collot d'Escury was wegens familie omstandigheden afwezig. Na de resumtie der notulen wordt voor kennis geving aangenomen de mededeeliug van den voor zitter, dat blijkens de ingekomen brieven van de voorzitters der afdeelingen zijn benoemd tot voor zitters en ondervoorzitters in de eerste afdeeling de heeren Bybau en Hennequin, in de tweede af deeling de heeren Mazure en Moolenburgh, en in de derde afdeeling de heeren Fransen van de Putte en Hoogenboom. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat de afdee lingen van gedeputeerde staten als volgt zijn samengesteld: eerste afdeeling de heeren van der Bilt en Snouck Hurgronje; tweede afdeeling de heeren van Citters en Fokker; derde afdeeling de heeren Lambrechtsen en Buteux. Vervolgens zijn de algemeene verslagen der afdeelingen door de verschillende rapporteurs uit gebracht en zijn de volgende besluiten genomen omtrent de voorstellen van gedeputeerde staten, te weten: a Omtrent de regeling van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Met algemeene stemmen aangenomen. b Om het gebouw eertijds in gebruik bij het provinciaal gerechtshof alhier, in bruikleeu af te staan aan den staat ten dienste van de arron dissements-rechtbank en het kantongerecht. Naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen hebben ged. staten nader voorgesteld aan dat voorstel de woorden toe te voegen„voor zoolang aldaar eene rijks kweekschool voor onder wijzers zal zijn gevestigd." Dit gewijzigd voorstel is mede met algemeene stemmen aangenomen. c Omtrent het verzoek van de gemeentebesturen van Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijken Scherpenisse tot aanleg van een steiger in de gemeente Stavenisse, met een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee tot on dersteuning van het verzoek. Aangenomen met 34 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Fransen van de Putte en Stevens. d Omtrent den verkoop van grond en boomen op den weg van Schoondyke en IJzendijke. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. e Omtrent het adres van den directeur der Zeeuwsche spoorbootmaatschappy om ontheffing van de verplichting tot het aanleggen aan den steiger te Wolfaartsdyk. Naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeeÜDgen is door gedeputeerde staten nader voorgesteld het verzoek zooals het ligt af te wijzen, maar te bepalen dat eerst dan wanneer de onzui vere opbrengst der vaart meer dan 18,150 mocht bedragen, het gezamenlijk beloop der bijdrage zal worden verminderd met de helft van het meerdere, onder voorwaarde dat het tarief ten aanzien van Wolfaartsdyk geiyk worde gesteld met dat ten aanzien van Cortgene. Dit gewijzigd voorstel is aangenomen met 32 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Vliet, Vader, Casembroot en Snouck Hurgronje. De heeren Fransen van de Putte en Snouck Hur gronje hielden zich buiten stemming. f Omtrent het opnieuw verleenen van rentelooze voorschotten uit de provinciale fondsen voor de verbetering van wegen, met een overgelegde nota van den heer Hammacher. Aangenomen met 26 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Vliet, Vader, P. D. van Citters, Hoogenboom, Kakebeeke, van der Have, de Casembroot, He ij se, Dronkers, van Deinse, J. C. R. van der Bilt, Fok ker en Poinpe van Meerdervoort. g Tot wijziging van het bijzonder reglement voor het bestuur en het beheer der waterkeering van de calamiteuze polders Maragaretha, Kleine Huijs- sens en Eendracht, met eene nota betreffende de berichten van polderbesturen en ingelanden en een later ingekomen bericht van het bestuur van den polder Nieuw Othene. Met algemeene stemmen aangenomen. li. Het voorstel van de heeren Fransen van de Putte en Bybau om toe te staan het verzoek van Krijn Schippers, te Cortgene, tot afstand van het tegenwoordige wachthuis en het op dezelfde plaats stichten van een woonhuis nabij den steiger te Cortgene, en de uitvoering aan gedeputeerde sta ten op te dragen, onder rapport in de najaarsver gadering. Verworpen met 29 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Bybau, Risseeuw

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2