N°. 157, 1209 Jaargang. 1877. SÊL 6 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën-j 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 5 Juli FEUILLETOlvr. De Gouvernante. 1IIDDELBI]RGS€HË COURANT ■3» I Eenige dagen geleden bevatte de Zutphensche courant, naar aanleiding van den uitslag der laatste verkiezingen voor de tweede kamer, een hoofdar tikel over de vraag Wat nu? „Zal het minis terie zoo vroeg genoemd orgaan zich aan de gevallen beslissing onderwerpen en reeds nu de portefeuilles ter beschikking stellen van de kroon Of wel zal het, nu het ziet hoe de natie over zijne staatkunde denkt, volte-face maken, zich bij de liberale partij aansluiten, en zelf liberaal worden?" Ziedaar zeker vragen, waarvan de beantwoording de belangstelling van alle partijen moet opwekken, zoodat alles wat daaromtrent eenig licht kan ver spreiden mits aan vertrouwbare bron ontleend de aandacht waard is. Een dezer dagen van een onzer correspondenten uit 's Hage ontvangen schrij ven bevat dienaangaande de volgende mededee- lingen: „Z. M. de koning is op 29 Juni naar Zurich vertrokken, om daar in het hötel Bauer au Lac tot het begin van Augustus te vertoeven; voorts vertrekt Z. M. naar de Pyreneën om eerst in de laatste dagen van Augustus terug te keeren. „Hieruit blijkt dat het ministerie blijft, ondanks de beslissende nederlaag bij de stembus geleden, en half September de verantwoordelijkheid der troonrede en der indiening van de begrooting bij de nieuwe kamer op zich neemt. „Hoewel nu de logica der feiten en de publieke opinie hadden doen verwachten, dat het ministerie na de begrafenis van H. M. de koningin toen het dus eene week tijds had om over den uitslag der stemming na. te denken zijn ontslag zou ge vraagd hebben (in welk geval er tussehen 21 en 29 Juni genoeg tijd ware geweest voor de vorming van een liberaal kabinet), ten einde niet een jaar verloren te laten gaan en aan het Dieuwe ministe rie tijd te geven tot het ontwerpen zijner begroo ting, zoo deed de afreis, den dag na de begrafenis der koningin, van de ministers van der Heim en van Lijnden naar Carlsbad en Mariënbad met grond vermoeden dat het ministerie zou blijven. „En dit is werkelijk het geval, hoe vreemd 'took schijnt! „De vrienden van het ministerie, de conserva tieven in en buiten de kamer drongen zeer sterk aan op aftreding, daar een ministerie, dat reeds geen meerderheid in de kamer had en. zóo geslagen 19. Naar het Duitsch van Maria Calm. {Vervolg.) XII. „Ik zal dadelijk komen," antwoordde zij, lang zaam opstaande. Ethel en Milly ijlden haar reeds vooruit, want een bezoek wa3 eene te aangename afwisseling op Zondag, om er geen gebruik van te maken. Ford ging naar de deur, om die voor Georgiana te openen, volgde haar en kwam niet terug. In hevige opgewondenheid drukte ik mijn brandend voorhoofd tegen de ruiten! O, smade lijke toestand, o beleedigende afhankelijkheidHij dien ik thans alleen had willen spreken, al had ik er jaren levens voor moeten geven, hij was in het huis, hij wa3, ik twijfelde er niet aan, gekomen om mij te zien, en toch hielden uitwendige vormen ons van elkander verwijderd. Ja, dat was inderdaad slavernij Ik weet niet, hoe lang ik mij met die kwellende gedachten had bezig gehouden, toen ik plotseling voetstappen achter mij hoorde. Ik richtte mij op zou hijMaar neen't was Ford slechts die binnenkwam. „Ik kom u de tien pond brengen," zei hij. „Ik werd bij de verkiezingen, toch in 's lands belang niet langer kan aanblijven. „Maar de heer Heemskerk denkt er anders over. Het ministerie geslagen bij de verkiezingen Dat is nog volstrekt niet geblekenDe regeering staat boven de partijen. Als de heer Heemskerk bij den aanvang der zitting verklaarde, dat hij het zich tot eene eer rekende tot de conservatieve partij te behooren, dan bedoelde hij daarmede als hij lid der kamer was. Als minister kent hij geen partijen en weet dus niet of de nieuwe kamer vijandig tegen hem zal zijn; de regeering heeft geen candidaten gesteld en is dus in hen niet ver slagen; die schifting tussehen liberaal en conser vatief wordt wel door kiesvereenigingen en dag bladen gedaan, maar die schifting wordt door de regeering niet erkend. Hij altijd de heer Heemskerk heeft er steeds zoo over gedacht en is ook na de tweede ontbinding niet afgetreden, vóór dat een votum van de kamer hem daartoe gedrongen heeft. Bovendien bestaat er nu nog een reden voor 't ministerie om te blijven. Ofschoon dit van regeeringswege wel niet erkend i3 heeft de liberale partij, nadat de heer Kappeijne ver leden jaar het bekende gehoor bij Z. M. had gehad, toch een soort van verdrag met het ministerie aangegaan: om namelijk het de gelegenheid te geven de onderwijsquaestie tot oplossing te brengen. De heer Heemskerk zal zich wel beijveren om het antwoord op het voorloopig verslag over de onderwijswet in te zenden vóór September; maar zal de kamer wel bij al de werkzaamheden die haar wachten Indische begreotiug, staats- begrooting en spoedeischende zaken den tijd vinden om in het najaar de onderwijswet te be handelen? En dan moet het ministerie toch wel blijven om de begrootingen te verdedigen, want de dienst kan niet stilstaan. „Vraagt ge mg nu hoe de heer Heemskerk met zulke argumenten en politieke theorieën voor den dag durft komen dan antwoord ik voor ditmaal je n'exjolique pas, je constate. Alleen wil ik her inneren aan hetgeen verleden jaar bij de adres discussie door een lid der kamer werd gezegd: „Heemskerk wil gaarne blijven en Kappeijne heeft weinig lust en geen haast om te gaan zitten." Onze lezers ontvangen bij dit nommer een bij voegsel, bevattende een letterlijk afschrift van het vonnisdoor de arrondissements rechtbank te Rotterdam tegen den heer J. de Decker Gz. geslagen. Voor taal en stijl van dat stuk, ook voor de ons zeiven onverstaanbare volzinnen die daarin voorkomen, stellen wij ons natuurlijk niet verantwoordelijk. De aanvoer van wol per spoor te Vlissin- gen begint zich langzaam te ontwikkelen; in het heb geen biljet van dat volle bedrag kunnen krijgen, maar ik twijfel niet of deze twee van vijf pond zullen u denzeltden dienst kunnen bewijzen." Bij deze woorden drukte hij mij een couvert in de hand, dat ik werktuigelijk aannam. Op dit oogenblik klonken er stemmen in den gang en toen ik daarheen zag bemerkte ik dat onze daar op uitkomende deur open stond. Georgiana kwam er juist met den heer Ashbourne voorbij, bleef een oogenblik staan, en liet een zachtAh hooren, waarna beiden voorbijgingen. Of hij mij gezien of gegroet had, wist ik niet. Ik vloog naar de glazen deur, want nu moest en zou ik hem spreken; maar Ford volgde mij op de hielen. „Wil ik voor u open doen?" riep hij. „Ge voelt u zeker niet wel? De frissche lucht zal u goed doen." Hij wierp de beide vleugels der glazen deur open, juist op het oogenblik toen Ashbourne voorbjj reed; maar ik had mij achter de gordijnen teruggetrokkenen zoodra de gehate persoon mij verlaten hadijlde ik naar mijne kamer, om aan mijn gekwetst gevoel lucht te geven. XIII. Was het toeval of opzet geweest? In mijne hevige opgewondenheid geloofde ik bijna dit laat ste. De heer Ashbourne had mij met dien afsehuwelijken Ford moeten zien, had getuige moeten zijn dat hij mij het couvert overgaf en dat ik het zonder bedenking aannam. Dat alles laatst der voorgaande week werden weder 400 balen aangevoerd. Teneinde dit vervoer te trekken is in werking getryden een speciaal tarief voor het vervoer van wo! kan 1 üssingen naar Cottbus, bij wagenladin gen van minstens 3000 kilogrammen. Te Domburg zijn sedert do vorige opgave aangekomen de volgende personen: Afgestapt in het badhotel: Jhr. L. van Citters en familie, van Zierikzee, de heer A. P. Roest van Limburg en familie, van Rotterdam, de heer van Leeuwen en familie, van Arnhem. In het Schuttershof: De heer en mevrouw Loudon, uit Utrecht, mevrouw de douairière van Vredenburch geb. van Lijnden, uit Utrecht. In het dorp: Mejuffrouw Tak, uit Middel burg, A 65, de heer F. Ermerins, uit Middel burg, A 65, de heer Stades, uit Almelo, A 93, de heer Auer, uit Middelburg, A 38, de heer C. J. J. A. van Teijlingen en familie, uit Middelburg, A 11, de dames van der Mieden, uit Middelburg, A13. De op 4 dezer gehouden veiling der rijks- gronden in den van Lijndenpolder en van twee einden zeedijk van den polder Willem III, heeft 206,255 opgebracht. De geheele oppervlakte van het verkochte ruim 70 H. A. zijnde, zoo is der halve bijna ƒ3000 per H. A. besteed. Opmerking verdient dat van de 26 kavels slechts een tweetal door een inwoner van België zijn aangekocht. De heer mr. van dor Feen is heden voor de arrondissements-rechtbank alhier beëedigd en toe gelaten als advocaat. Omtrent den thans vastgestelden naam der gemeente Ter Neuzen schrijft de heer P. van Wiemeersch te Gent aan de Ter Neuzensche courant het volgende: Het woord Ter Neuzen komt dadelijk voort van het Latijnsche woord Terra nova (Nieuwland) in hét Fransch Terre neuve, waarvan het woord Ter Neuzen afdaalt. Alzoo vinden wij in Amerika: Térre neuve (een eiland) in Engeland en Spanje, Finistère (Lands'end) en in België Ternuth, Ter- monde, Terwest etc. Zie hier hoe de zaak zich verklaart Men leest in Le littoral de la Flandre au IX et au XIX Siècles: „C'est a la tempête de 1377 que se rattache l'épouvantable catastrophe qui fit disparaitre Flessingue et Breskens, l'ile de Keerzand, l'ile de Schoonveld et tous les ilots de l'Escaut- occidentiel, connus aujourd-hui sous le nom de terres inondées, qui comprenaient jadis la ville de was overlegd; hij had het met Georgiana, toen zij de leerkamer verliet, afgesproken. Maar ik was zelve te rond van karakter, om zulk eene verden king lang te koesteren; ik verwierp die dadelijk als ongerechtvaardigd, maar begeerde daarom niet minder vurig een gesprek met hemom wiens wil alleen het Kleine tooneel mij pijnlijk was gevallenwant wat was mij overigens aan Ford of Georgiana gelegen Deze laatste moest echter ook vernemen, wat er in het couvert was geweest. Ik stak het geld dus bij mij en nam mij voor het zoo mogelijk in hare tegenwoordigheid aan Ford te overhandigen. Maar de gelegenheid deed zich niet op, noch na de gemeenschappelijke godsdienstoefening, noch na het luncheonde jonge dame nam jegens mij eene koele onverschilligheid aan en vertoefde geen oogenblik langer dan noodig in mijne nabijheid. Mijne spanning nam toe, naar mate de dag verliep. Het uur van het „diner", voor mij het schoonste uur van den dag, was nu genaderd. Ik spoedde mij naar het muziekvertrekde wensch om mij tegenover deze kleingeestige menschen te rechtvaardigen, week naar den achtergrond waar het de vraag gold: Zal hij komen? en als hij komt, wat zal ik dan doen? zou ik hem groeten? zou ik in dezen of genen vorm mijn wensch te kennen geven om hem te spreken? zou ik het doen door middel van een lied? Maar ik vond er geen van bijzondere toepassing, en zoo zong ik dan eenige der heerlijke liederen van Biiekert, die thans tot mijne liefste gezangen behoorden. Ik Piet et dix-neuf villages, dont un seul, le bourg de Biervliet, a pu se relever." Men leest bij denzelfden schrijver„On a dit que sans les Hollandais, la Hollande n existerait pas." Welnu het is op die overstroomde landen, die men opnieuw aangewonnen heeft, dat de stad zich verheft en waaraan men den naam Ter Neuzen of nieuw land heeft gegeven. Niet alleen in de tractaten met België, maar vroeger in 1715, in het verdrag der barrière met Oostenrijk, vindt men Ter Neuzen, maar geenzins Neuzen. Uit het jaarverslag van het Nederlandsch Vre debond, op de algemeene vergadering te 's Hage gisteren uitgebracht, blijkt dat het ledental niet verminderd is en het bond gewerkt heeft zoover zijne krachten het toelieten. Het hoofdbestuur heeft bij de regeering aangedrongen op scheids rechterlijke beslissing der geschillen tussehen Ne derland en Venezuela. Ook heeft het bond bij da Engelsche en Fransche medebonden pogingen aan gewend om tegen de daad van geweld te protes teeren, die Rusland gereed was te plegen, na da mislukking der conferentie over de Oosterscha quaestie. Men was echter niet bij tijds tot overeen stemming kunnen geraken. De vroeger gemelde punten werden besproken^ Besloten werd een bedrag van 120 te bestemmen voor de vertegenwoordiging van het Vredebond op de wereldtentoonstelling te Parijs. Ook werd be sloten de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te verzoeken, het plan der uitgave van een werkje tot aantooning der voori deelen van den vrede niet op te geven, maar als nog den schrijver van dat reeds voltooide werkje te bewegen om tot de uitgave te besluiten, of wel zijne taak aan iemand anders op te dragen. De wetsvoordrachten tot gedeeltelijke herziening der Militair© wetboeken zijn gereed en zullen spoedig in druk verschijnen. De heer H. E. Verschoor te De Werken heeft een brief aan de provinc. staten van Noord- Brabant gericht, waarin hij verzoekt wegens zijn hoogen leeftijd bij de op handen zijnde ver-: kiezing van leden der eerste kamer niet meer in aanmerking te komen. In de algemeene vergadering van de vereeni- ging van Duitsch© spoorwegen, die den 19en Juli a. te 's Gravenhage zal gehouden worden (zie ons nommer van den 4en dezer) zal o. a. het volgende ter tafel worden gebracht: 1. Voorstel omtrent het aannemen van gelijke had ze hier gekocht en zong met voorliefde den Engelschen tekst, want hij moe3t de woorden kunnen verstaan! Ik was geheel weggesleept door mijn eigen ge zang. Daar vlijde zich een arm om mijn schouder, mijn zingen ging in een gil over, maar dadelijk onderdrukte ik dien want Edmund Ashbourne was het, die naast mij stond Wat zeide hij, wat antwoordde ik? Ik weet het niet. Dit alleen weet ik dat ik mij onuit sprekelijk gelukkig gevoelde! dat mijn oor zijne teedere woorden gretig opving en mijne lippen ze nastamelden. Eerst nadat de grootste schrik, de eerste verrukking voorbij was, dacht ik er aan, te vragen hoe hij hier kwam? „Langs den kortsten weg," gaf hij lachend ten antwoord. „Ik heb de bedienden de moeite bespaard om mij aan te dienen en ben maar recht door het venster gekomen." „O, dat is niet de goede, niet de rechte weg," zei ik. „Ik zou zeer boos op u moeten zijn, ware het niet, dat ik zoo dringend verlangde u te spreken." „Ook ik wenschte u te spreken, ja ik moet u spreken," antwoordde hij, en er kwam een wolk over zijn schoon gelaat, zoo als ik het reeds daar buiten in de laan gezien had. „Gij waart gisteren morgen niet in de kerk; ik vreesde dat ge ziek waart en reed daarom 's middags onder storm en regen hierheen. Ge waart niet ziek, ge zaagt mij komen, en echter bleeft ge ver van mij." „Moet ik u dan telkens herhalen, dat de bezoe-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1