Teiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Rechtzaken, Thermometerstand. Provinciale staten van Zeeland. de heeren d*. Dupont, d'. Klinkert, P. Havelaar Jzn., mr. J. van Heukelom, H. de Boe, S. Stapert, m<\ E. E. van Baalte en W. C. P. Toewater. „Orde" nam dit lijstje van „Burgerplicht" over met éene wijziging. Zij behield den heer Smalt en verwierp den heer Stapert (expert van Veritas). Inmiddels bedankte dr. Klinkert, en nu haastte zich „Orde" om bij de keuze van een nieuwen can- didaat in diens plaats „Burgerplicht" vóór te zijn. De heer Klinkert werd op het lijstje vervangen door den heer W. C. Schalkwijk, die ook door „Burgerplicht" aanvaard werd. Bij deze verkiezing van candidaten doet zich het vreemde verschijnsel voor, dat de beide libe rale kiesvereenigingen op hunne lijst plaatsen den heer Toewater, die alles behalve liberaal is, zooals door zijne vrienden, die zijne candidatuur voor dragen, eerlijk erkend werd, ofschoon zij er bijvoeg den, dat op het gebied van 't onderwijs van zijne conservatieve neigingen niets blijken zal. De conservatieven hebben hier geen kiesvereeniging; zij zullen dat gemis niet hard voelen, nu de libe ralen zoo vriendelijk zijn om voor hen te zorgen. Over het geheel zijn de keuzen niet bijzonder gelukkig. Onder de aftredende leden zijn er, die de eer eener herkiezing weinig verdienen. De keus van dr. Dupont is met het oog op de open bare gezondheidsbelangen (hier nog zoo schromelijk verwaarloosd) eene zeer gelukkige; ook in den heer van Heukelom zal de raad een uitstekend bekwaam en ijverig lid vinden; doch voor het overige zal het „nieuwe bloed" weinig levenskracht aanbrengén. Opmerkelijk is, dat niemand er aan schijnt gedacht te hebben een specialiteit voor het onderwijs in den raad te brengen, wat toch zoo hoog noodig ware. Ook de antirevolutionaire kiesvereeniging heeft candidaten gesteld, alle nieuwe mannen. Niet éen der aftredende raadsleden kon genade vinden in haar oog. Deze antirevolutionaire candidaturen zijn gevaarlijk genoeg, omdat met het oog op het onderwijs de ultramontanen zich wel eens daarbij konden aansluiten. Het is vroeger herhaaldelijk gebeurd, dat bij de gemeentelijke stembus „Orde" en „Burgerplicht" gezamenlijk geslagen werden. notarissen. Vergunning verleend aan N. Sickler om zijne notarieele standplaats over te brengen van Augustinusga, gemeente Achtkarspelen, naar Ber- gum, gemeente Tietjerksteradeel. Door de plaatselijke schoolcommissie van Humme- lo en Keppel, in overleg met den burgemeester, is bepaald, dat met het oog op de zomerhitte, de school tijden in de openbare scholen te Hummelo, Hoog- en Laag- Keppel en Drempt voorloopig zullen ge houden worden van 7 tot 9.J en van 10 tot 12 uur. Kerknieuws, Dr. A. H. de Hartog, predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Botterdam, heeft voor het beroep naar 'sGravenhage bedankt. Eene belangrijke quaestie, die op de samenstel ling der aanstaande Synode en hare besluiten van grooten invloed kan zijn, is bij de synodale com missie aanhangig gemaakt. De heer Creutzberg van Arnhem (confessioneel) is door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland tot lid der synode benoemd bij het lot, nadat de stemmen tusschen dr. Junius van Tiel (modern) en hem hadden gestaakt. In de vergadering, waarin dit plaats had, was df. Kömer van Deil afwezig, zonder dat zijn secundus dr. Boodhuyzen, van Zalt-Bommel, was opgeroepen. Dr. Boodhuyzen heeft zich terstond hem snel terug en vroeg of hij de tien sovereigns, die ik zoo even ontvangen had, niet tegen een bankbiljet kon wisselen, waarmeê hij mij ten hoogste zou verplichten. Hij antwoordde dat hij op het oogenblik geen biljet van dat bedrag bezat, maar het mij gaarne verschaffen zou als ik tot morgen of overmorgen wilde wachten, een aanbod dat ik in dank aannam. Weêr Zondag morgen! Ik zou hem zien en hooren, en misschien bij 't uitgaan der kerk een groet van hem ontvangen, een blik die mij zou zeggen hoe hij mijn antwoord had opgenomen. Vroeger dan vereischt werd, was ik voor den kerkgang gereed; maar juist toen ik de leerkamer binnentrad kwam Milly mij met de boodschap te gemoet, dat Charles met Ford naar de kerk te Blackheath ging en dat, daar zij gaarne wilde meerijden, mama mij liet verzoeken haar te ver gezellen. Ik beet mij op de lippen. Was dat toevallig of opzettelijk? Ik achtte Georgiana tot alles in staat. Maar er was niets aan te veranderen, en ik nam dus met Milly in het open rijtuig plaats en reed naar Blackheath. Ik vrees, dat ik dien morgen niet zeer aandachtig zal zijn geweest. De woorden der predikatie gingen althans mijn oor voorbij, zonder tot mijn binnenste door fe dringen. Bovendien was ook hier, in weerwil van de grootte der kerk, de warmte drukkend; ik haakte weêr naar de leerkamer, waar ik ten minste koelte zon hebben en misschien alleen zou zijn. tot de synodale commissie gewend, toen hij van het verzuim en de wijze van benoeming had ken nis gekregen. Hij heeft gevraagd, de gedane keus te vernieti gen en de bijeenroeping van eene nieuwe verga dering van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland te gelasten: 1° omdat hij had moeten zijn opgeroepen, en dit zelfs op den dag der vergadering nog bad kunnen geschieden: 2° omdat zijne tegenwoordigheid de benoeming van dr Junius zou hebben beslist, daar hij, ondanks waardeering van den heer Creutzberg, geen oogen blik zou hebben geaarzeld dr. Junius te kiezen, wiens stem ook in de synode de richting zal handhaven, waarvan hij het heil voor de kerk verwacht; 3° omdat hij de verantwoordelijkheid niet mag dragen, voortvloeiende uit de verkorting van zijne rechten, daar ook in de synode éen stem de ge wichtigste vragen kan beslissen; 4° omdat door de onwettige keus, die geschied is, de geheele synode onwettig zou zijn samen gesteld. (jy. R. Ct.) Het ramtorenschip Koning der Nederlanden, commandant kapitein ter zee W. Enslie, vertrak Zaterdag morgen van den Helder naar Londen, ten einde de machines, welke volgens het met de fir ma William Penn and Sons gesloten contrakt een vermogen van 4500 paardenkrachten effectief moeten ontwikkelen, de noodige veranderingen te doen ondergaan. Bij de te Helder gedane proef tochten kon slechts een vermogen van 3900 paar denkrachten worden bereikt. In de zitting van het kantongerecht te Middel burg van 3 Juli 11. zijn o. a. veroordeeld: vijf personen wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap te Middelburg, ieder tot eene boete van een gulden of een dag gevangenis straf en in de kosteneen wegens het werpen van een emmer met vuil water in eene binnenhaven te Middelburg, tot eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf; zes wegens het te zamen spelen met geld op een weg in de gemeente Nieuw- en St. Joosland, ieder in eene boete van een gulden of een dag gevangenisstraf. BINNENLAND. Amsterdam. De correctioneele kamer der rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen secretaris der Amster- damsche kanaalmaatschappij P. H. Bruijn. Ook thans was de tribune weder stampvol. Bij breed voerig gemotiveerd vonnis is de beklaagde veroor deeld wegens diefstal in loondienst, tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. Tweede hamer. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot afschaffing der faculta tieve officieele stempeling van de haringvaten. 's ÉJraveiihage. De aftredende leden der gedeputeerde staten van Zuid-HollandE. H. baron Bengers van Warmenhuijzen, mr. C. W. Hubrecht en jonkheer mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, zijn allen als zoodanig herkozen. buitenland. Brussel De gewezen minister van financiën der Parpche commune, Jourde, is gisteren op bevel der Belgische regeering buiten het land gezet. De kamer van afgevaardigden zal Zaterdag a. s. hare werkzaamheden eindigen. Berlijn. De Berlijnsche Provincial Correspon- denz zegtdat de slotwoorden van maarschalk Maar in deze laatste verwachting zag ik mij bedrogen. Onder den indruk der preek begaf mevrouw Goring zich dadelijk na het luncheon naar hare kamer, en zoo kwamen Ethel en Milly (die bovendien op den eentoonigen Zondag niets wisten aan te vangen) naar mij toe. Maar de natuur nam dezeu dag de zorg voor eene afwisseling op zich. Donkere wolken pakten zich aan den hemel samen en weldra dreigde een zwaar onweder boven onze hoofden. De eerste donderslag liet zich niet lang wachten en dadelijk daarop trad Georgiana, die in eenzame grootheid in het salon getroond had, doodsbleek de kamer binnen. „Zoo, Georgiana, zijt ge weêr bang voor het onweer?" riep Milly lachend uit. „Kom, schuil maar weg onder Ethel's rekbed; dan kan het u geen kwaad doen." Georgiana wierp haar vrijmoedig zusje een toornigen blik toe en liet zich daarop, met een stichtelijk boek in de hand, in den gemakkelijksten stoel zakken, dien de kamer bevatte. Het on weêr werd intusschen steeds heviger. De geheele horizon was zwart en de bliksemstralen volgden elkander onverpoosd op. Bij eiken slag kromp Georgiana ineen, terwijl de leelijke pape gaai met de vederlooze vlerken luid zat te schreeuwen. Charles, die zich bij het venster had geposteerd, wedijverde met Milly in spotternijen over Georgiana's beangstheid, zoodat ik groote moeite had beiden een weinig in toom te houden. Doch weldra verstomden ook zij voor de toenemende woede van het onweêr. Zware regendroppels, ver- Mae Mahon in zijn dagorder aan de troepen,den ernst van den tegenwoordigen staat van zaken in Frankrijk in het helderste licht stellen. Voor den trein van het Zuider-zendingsfèest waren heden morgen aan het spoorwegstation te Middelburg 304 plaatskaarten genomen, met den gewonen eersten trein waren evenwel reeds plus minus 200 personenvermoedelijk meerendeels feestgangers, vertrokken. De viee-admiraal J. Enslie, oud-minister van marine, is gisteren op 81jarlgen leeftijd in den Haag overleden. Eergisteren zijn per Bijnspoor te Amsterdam aangekomen vier achterlaadkanonnen van 28 cm. met affuiten, uit de fabriek van Krupp te Essen, en bestemd voor de wapening van monitors en stoomkanonneerbooten nieuw model. Met den stoomlichter der marine zijn deze zware vuurmon den, wegende p. m. 27,500 kilo, aan de losplaats van het Bijnspoor aan de Nieuwe Vaart van de waggons op een lichter overgezet. In Engeland heeft men verschillende kleine spoorwegen, die geheel op kosten van een enkel per soon aangelegd en geëxploiteerd worden. Zoo heeft men er een in Schotland, die aan den hertog van Sutherland behoort, een ander in Engeland, de Wotton Light Bailway, eigendom van den hertog van Buckingham; een derde, de his Lordship's line, die den markies van Exeter toekomt, en een vierde, de Felixstowe Bailway, door den overste Tomline gebouwd en nu onlang in exploitatie gekomen. Deze wegen, aan welke men den naam heeft ge geven van light raïlivayszijn kleine locaalbanen, die met zeer weinig kosten gebouwd zijn; zoo kost b. v. de Wotton Light Bailway in ronde cijfers slechts 10,400 gulden per kilometer, den prijs van den grond daaronder niet begrepen. Aangaande de staking van betaling door de firma Tijssen Linssen te Boermond wordt nog medegedeeld, dat op een vergadering van credi teuren is bekend geworden, dat het passief minstens f2,200,000 bedraagt. Het actief wordt geschat op f 737,000 gulden. Herhaaldelijk worden in het Nieuw3 van den Dag gevallen medegedeeld van een ingesteld onderzoek naar de kappen van sommige kinder wagens, waarvan de kap, het binnenbekleedsel en het dek geverfd blijken te zijn met kleurstoffen die zooveel lood inhouden, dat het metaal, bij het verbranden van het doek, in korrels overblijft. Een stukje van het doek, aan den damp van zwavelwaterstof blootgesteld, wordt dadelijk zwart. Deze gevaarlijke wagens, die te Amsterdam reeds een geval van loodvergiftiging veroorzaakt heb ben, zijn uit Duitsche fabrieken afkomstig. Ook sommige groote rijtuigen schijnen met hetzelfde doek bekleed. De thans te Leeuwarden in het koninklijk paleis geopende historische tentoonstelling munt door groote belangrijkheid uit. In de Groninger courant schrijft een bezoeker, dat reeds de bezich tiging van zaal n°. 2, „de Hindelooper kamer," alleen de entree van een gulden overwaard is. „Welke kosten zijn er niet besteed om dat vertrek met de ievensgroote in Hindelooper felee- derdracht gecostumeerde beelden van man en vrouw aan de theetafel en het kind met zijn poppenwagen op den vloer, de antieke bedstede en kasten en het vorder meubilair en oud porselein, tot zelfs de vensterramen, met de kleine ruitjes in lood gezet, naar Leeuwarden over te brengen en met zooveel nauwgezetheid te rangschikken! Duizenden moeten de tentoonstelling bezoeken) zullen de aanzienlijke kosten goedgemaakt worden." Aan de deelnemers in het waarborgfonds voor de Internationale tuinbouwtentoonstelling is dezer dagen bij circulaire kennis gegeven, dat de mengd met hagelsteenen, sloegen tegen de glazen deur der leerkamer, en de storm en de donder deden het huis schudden. Thans kwam ook Ford bij ons, en het was mij alsof Georgiana bij zijne verschijning een gevoel van verlichting ondervond. Was haar bij hare vrees de tegenwoordigheid van een man, zelfs van dezen man, eene geruststelling? De nederplassende regen scheen eindelijk de kracht van het onweêr gebroken te hebben. De donder gromde als een overwonnen vijand nog slechts dof in de verte, en de sedert lang dorstende aarde nam den stroom, dien de hemel haar toezond, gretig op. Plotseling paarde zich aan 't gelijkmatige geruisch der regenbuien een ander geluid. Dat was geen donder meer; bet waren de hoefslagen van een paard. Zij moesten reeds voorbij het hek van het park zijn; zij naderden het huis; daarop werd de ruiter zichtbaar en met den uitroep: „Dat is waarlijk mijnheer Ashbourne!" stormde Charles de kamer uit. Ik wierp een blik op Georgiana, doch had er terstond berouw van, want ook zij zag mij aan, en beiden bloosden wij onder elkanders uitvorschen- den blik. Daarop liet zij het oog weêr half op het boek zinken, dat ongebruikt op haar schoot lag, en bleef onbewegelijk zitten wachten, tot dat een bediende kwam berichten, dat mijnbeer Ashbourne zich in de bibliotheek bevond. Wo rdt vervolgd). ontvangsten der onderneming niet voldoende zijn om de zeer aanzienlijke uitgaven te dekken, ook dan niet, als het waarborgfonds ten volle gestort zal zijn, daar het ongunstige weder nadeelig heeft gewerkt op de entreegelden en de som der uit gaven ver de raming heeft overtroffen. Dienten gevolge heeft het hoofdbestuur besloten de resteerende gelden per aandeel op te vragen, terwijl later rekening en verantwoording zal worden gedaan. Extract nit het register der besluiten van den raad der gemeente Putten (Veluwe). 21 Juni 1877. „Wordt weder voorgenomen het adres van de heerenwaarbij het maken eener verordening tegen het uithalen van vogelnesten en het vangen van vogels verzocht wordt, waarover in devorigo vergadering de stemmen staakten. „Wordt na deliberatie besloten: den Heeren... te berichten, dat het den raad voorkomt, dat de meeste vogels veel meer nadeel doen aan het koren enz., dan dat zij voordeel aanbrengen door het vernielen van rupsen en andere insecten, zoodat de raad tegen het voorstel van adressanten is." De Turken beklagen zich thans zeer over de wreedheden der Montenegrijnen en van de Bussen. Eerstgenoemde worden beschuldigd van gruwelijke mishandeling van Turksche krijgsge vangenen. Omtrent de Bussen in Armenië wordt gemeld, dat zij de bevolking zeer onderdrukken en zelfs vrouwen en kinderen mishandelen. Ein delijk beklagen de Turken zich zeer over de laaghartige wijze waarop de Bussen Boestsjoek zonder eenige aanleiding hebben plat geschoten, daar zij hun vuur speciaal op de stad en niet op de verdedigingswerken richtten, en ook de hospi talen niet spaarden. 3 Juli. 's av. 11 u. 58 gr. 4 's morg. 7 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 67 gr. De gisteren avond geopende voorjaarsvergade ring werd bijgewoond door den commissaris des koningsvoorzitter41 leden en den griffier. De heer C. van Citters was wegens ongesteldheid af wezig. In de eerste plaats was aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van de tengevolge der periodieke aftreding gekozen ledenwaaronder de heer J. H. C. Heijse te Zierikzee, alsmede van het in het hoofdkiesdistrict Hulst nieuw benoemde lidden heer H. J. M. Onghena. De met het onderzoek belaste commissiën bestaande uit de heeren Schorervan der Have en de Casembroot voor de leden gekozen in de hoofdkiesdistricten MiddelburgZierikzee en Tho- lenen uit de heeren Fransen van de Putte, Hennequin en van Deinse voor de leden gekozen in de hootdkiestrieten Goes Sluis en Hulst, brengen bij monde van de heeren Schorer en Fran sen van de Putte rapport uit en concludeeren tot toelating der gekozenen. Dienovereenkomstig wordt beslotendaarna wor den de toegelaten heeren door den griffier binnen geleid, leggen in handen des voorzitters de ver- eisehte eeden af en nemen zitting. Bij zijn gelukwensch aan de opnieuw of voor de eerste maal gekozen leden herdacht de voor zitter met een warm woord de verdiensten van het vroegere lid wijlen dr. H. J. van Eek. De voorzitter hield vervolgens eene korte toe spraak ter herdeuking van H. M. onze overleden koningin en stelde namens gedeputeerde staten vooraan Z. M. den koning een adres van rouw beklag aan te bieden. Dit voorstel werd met acclamatie aangenomen en het bereids opgemaakt concept-adres onver anderd goedgekeurd. De verschillende ingekomen stukken worden deels voor kennisgeving aangenomen deels ter griffie voor de leden ter inzage gelegd en deels naar de afdeeJingen verzonden. De splitsing der vergadering in afdeelingen wordt verdaagd tot de volgende vergadering, waar in de benoeming van leden van gedeputeerde staten moet plaats hebben. Die vergadering wordt bepaald op Woensdag 4 Juli en de tegenwoordige gesloten. Zitting van. heden, 4 Juli. Tegenwoordig de commissaris des konings, voor zitter; 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren O. van Citters, Cau, Collot d'Escury en Vader. In de eerste plaats was aan de orde de benoe ming van vier leden van gedeputeerde staten, waarvan de uitslag was dat al de aftredenden herkozen werden, zijnde de heeren mr. J. C. B. van der Bilt met 37, mr. G. A. Fokker met 33, J. P. I. Buteux met 37 en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje insgelijks met 37 van de 38 uitgebrachte stemmen. Al de genoemde heeren hebben zich bereid ver klaard de betrekking weder te aanvaarden. Hetzelfde is het geval met den heer mr. W. Ph. Vis, die met 33 van de 38 stemmen opnieuw is benoemd tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten. De heer Fransen van de Putte heeft, naar aan leiding van een tot gedeputeerde staten gericht adres van den veerschipper te Cortgene, een schrif telijk voorstel overgelegd, ondersteund door den heer Bybau, strekkende om het in dat adres vervatte verzoek toe te staan, nl. afstand van het wachthuisje aldaar, teneinde dit ie vervangen door een woonhuis met stalling enz., en de uitvoering op te dragen aan gedeputeerde staten, van wie alsdan in de najaarsvergadering daaromtrent rap port zal worden ingewacht. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Na de splitsing der vergadering in afdeelingen, is de volgende openbare zitting bepaald op a. Vrijdag, des morgens te 10 uren. ■i^

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2