Teiegraphische berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Polderbestuur van Walcheren. aan C. Schuller uit zijne betrekking van landmeter le klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen. Vrijdag den 29™ Juni had in 't Schuttershof te Domburg de 19e algemeene vergadering plaats van de Onderwijzers-vereeniging in bet le school district van Zeeland, onder leiding van den districts schoolopziener, den heer mr. C. J. Pické. De vergadering bestond uit ongeveer 70 leden. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van de hb. dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, president der pl. schoolcommissie te Middelburg, jhr. mr. D.Gr. van Teijlingen, schoolopziener in het 3e district van Zeeland, en dr. G. van Hennekeler, leeraar aan de H. B. S. te Middelburg. In zijne openings-toespraak herdacht de voorzit ter in de eerste plaats het treffend verlies, door heel het vaderland geleden wegens het overlijden van H. M. de koningin. Hij schetste de groote verdiensten der overleden vorstin op menigerlei gebied en wat zij steeds voor Nederland geweest was, en zeide zich overtuigd te houden, dat even als de naam van onze geliefde koningin met eere prijkt in den Almauach de Gotha, ze zeker zal blij ven voortleven in het hart van elk rechtgeaard Nederlander. Verder herinnerde de voorzitter, dat ook in den kring der onderwijzersvereeniging smartelijke sterf gevallen plaats hadden en bracht hij eene waardige hulde aan de nagedachtenis van de heeren Anthonie Cense, L. de Plaa en W. Auer. Na de afdoening vaneenige huishoudelijke zaken gaf de heer J. Hogerland van St. Laurens eene verklaring van eene door hem vervaardigde re kenmachine voor elementair onderwijs, en daarna de heer dr. van Hennekeler van een nieuw phy- sisch werktuig, radiometer genoemd, waarmede aangetoond werd, hoe ook het licht in zichtbare beweging kan omgezet worden. Ook de heeren P. Kwekkeboom van Arnemuidcn en J. F. C. Ro senberg van Zoutelande hielden voordrachten over verschillende onderwerpen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Nood en A. Cense. Na eene wandeling in de schoone omstreken, begunstigd door heerlijk zomerweder, werd de vergadering met een maaltijd besloten. De onderwijzers-zangvereeniging, onder leiding van den heer J. van Sluijs, maakte zich verdien, stelijk door de uitvoering van onderscheidene zangstukken, blijkbaar ook ten genoege van Dom burg» ingezetenen en de aldaar vertoevende fami- liön. Te Renesse werd op 29 Juni jl. de 34e algemeene vergadering gehouden der onderwijzersvereeniging in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland, die, behalve door den schoolopziener van het 2e school district, den heer mr. Schneiders van Greijffenswert en eeD groot aantal hoofd- en hulponderwijzers, werd bijgewoond door eenige voorstanders van het O. L. onderwijs en een tweetal genoodigden. Nadat de vergadering door den voorzitter mr. Schneiders van Greijffenswert met eene gepaste toespraak geopend was, bad de regeling plaats van den wedstrijd der hulponderwijzers, ook met hoofdakte, in het voor de vuist bespreken van een staande de vergadering op te geven onderwerp, waarbij aan eiken spreker hoogstens 10 minuten werden toegestaan. Als onderwerpen waaruit de mededingers kiezen konden werden opgegeven 1° Oldenbarneveldt, 2° De telegraaf van Morse en 3° De bodem van Nederland. Slechts 3 hulpon derwijzers namen daaraan deel. De prijs ad f 6 werd behaald door den heer J. Pattist, te Drei- schor, die de telegraaf van Morse had gekozen, en de premie ad /4 door den heer Nieuwdorp, te Ouwerkerk, die over den bodem van Nederland Sprak. Nadat eenige huishoudelijke werkzaam heden waren afgedaan werd als plaats voor do volgende algemeene vergadering, voor welke het bestuur had voorgesteld Zierikzee of Bruinisse, Zierikzee gekozen. Vervolgens werd medegedeeld dat op een vroeger uitgeschreven prijsvraag „het teekenen van een kaart van Afrika, volgens de laatste bronnen", éen antwoord was ingekomen, hetwelk den daarvoor uitgeloofden prijs, een pracht exemplaar van Kuyper's atlas, ten volle werd waardig gekeurd. Bij het openen van het naam briefje bleek daarvan de inzender te zijn de heer M. de Bil, hulponderwijzer te Zierikzee. Na de pauze werden de punten van beschrijving behandeld. Het punt a „Is het wenschelijk dat het onderwijs in de gymnastiek op de openbare school verplichtend wordt gesteld?" werd ingeleid door den heer Hogerland, te Zierikzee, die dat bevestigend beantwoordde, hetgeen tot levendige discussie aanleiding gaf. Het punt b „Is het wen schelijk, dat de openbare onderwijzer rijks-ambte naar wordt?" werd ingeleid door den heer J. Th. Oosterman, te Zierikzee, die dit ontkennend beant woordde, vooral omdat de tijd daarvoor niet rijp was met het oog op de verschillende partijen en de be lastingen en omdat de autonomie der gemeentebestu ren daardoor verzwakt zou worden. Ook dit gaf tót zeer levendige gcdachtenwisseling aanleiding. Hier na gaf de heer H. J. Bastmeijer uit Zierikzee eene verklaring van den wijzertelegraaf. Hij achtte de bespreking onnoodig, vermits de heer Pattist in zijn onderwerp „Morse's telegraaf" daar straks de vergadering reeds genoegzame verklaring van tele graphic bad gegeven, Naafloop hiervan begaf men zich naar de kerk, waar het onderwijzersgezelschap van Zierikzee eenige zangstukken ten gehoore bracht, die rechtmatigen bijval verwierven. De vergadering werd toen aangenaam verrast door de vriendelijke uitnoodiging van den burgemeester der gemeente Renesse, den heer J. Hoogenboom Bz. om eenige oogenblikken in zijnen schoonen uitge- strekten tuin te komen doorbrengen. Dat hier aan gaarne werd voldaan behoeft nauwlijks ge zegd te worden. Hoogst genoeglijk waren de oogenblikken die men daar vertoefde, terwijl men bij het natuurgenot, ook nog een gastvrij onthaal vond. Niet dan noode verliet men dezen lusthof, maar het uur van den vriendschappelijken maaltijd, welke ten huize van den kastelein Kappers werd gehouden, was daar.. Aan dezen maaltijd nam de geheele vergadering zonder eenige uitzondering, hetgeen iets zeldzaams mocht heeten, deel. Voor het dessert deed men eene wandeling naar het strand. Onder het dessert werd menig treffend en hartelijk woord gesproken en deed het onder wijzersgezelschap van Zierikzee nog eenige liederen hooren, hetgeen de aangename stemming niet weinig verhoogde. Bij het scheiden was de algemeene indruk deze, dat men een hoogst aangenamen en nuttigen dag had doorleefd, die zeker in aller herinnering zal blijven voortleven, terwijl daarbij dan tevens met dankbaarheid zal herdacht wórden de warme belangstelling, die de burgemeester de heer J. Hoogenboom Bz. op meer dan éene wijze deed blijken. Tengevolge der opening van de bijzondere katholieke, school te Aardenburg zijn er 24 kin deren van de openbare school aldaar vertrokken. Aan de hoogeschool te Leiden zijn o. a. bevorderd tot doctor in de rechten do heer A. C. B. Tkomaesgeb. te Hoek (Zeeland), en de heer W. Polman Kruseman geb. te Middelburg, beiden met stellingen. Door het kiescollege der N. H. gemeente te Arnemuiden is beroepen de heer G. van Dorssen, predikant te Leksmond. Het kiescollege der hervormde gemeente te Ouwerkerk heeft uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten dit drietal samengesteld: de heeren L. R. van den Broek te Haamstede, Oost huis te 'sHeer Abtskerke, en Wolterink te Wijk aan Zee, en vervolgens toezegging van beroep gedaan aan den heer L. R. van den Broek te Haamstede. Op het twaalftal voor de vacature bij de N. H. gemeente te Meppel komt in de eerste plaats voor de heer D. Rijuders, predikant te Middelburg. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam zijn ter bijwoning van de Pres byterian meetings te Edinburg welke van 2 tot 9 Juli a. zullen plaats hebben, afgevaardigd de predikanten C. S. Adama van Scheïtema en Ph.1 J. Hoedemakerbenevens de ouderlingen A. N. Glazener en J. J. Kropholler. Deze afvaardiging heeft plaats buiten bezwaar voor de kas. Doel dezer samenkomsten isde gemeenschappelijke bespreking der beginselen en belangen der kerken, benevens de gewichtige vragen des tijds van hervormd standpunt. Aan boord van Zr. Ma. fregat Evertsen, waar de zeemiliciens van de lichting van dit jaar geëmbar keerd zijn, is eene granuleuse oogontsteking uit gebroken. Naar men zegt, zal dat schip ontruimd worden. Reeds zijn verscheiden miliciens in het hospitaal te Nieuwediep opgenomen. Met den 16™ Juli a. worden aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Macassar geplaatst de luitenants ter zee 2e klasse H. C. AchenbachL. DupperA. C. van der Sande Lacoste, eerstgenoemde als oudste officierde officier van gezondheid 2a klasse B. H. L. van Olst en de officier van administratie 3e klasse J. A. Sonnenberg. Voorts wordt met ingang van dien datum ge plaatst aan boord van het ramtorenschip Koning der Nederlanden de luiteuant ter zee 2e klasse B. de Grootthans dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoorddie op dat wachtschip vervangen wordt door den luitenant ter zee 2e klasse D. A. Mensert. De le luitenant der infanterie M. J. van Hoogstraten, te Vlissingen, heeft verzocht bij het Indische leger gedetacheerd te worden. Landbouw. Tegen den Coloradokever wordt door een Amerikaan in de Kölnische Zeitung als een der bests middelen aanbevolen, het houden van pauwen op de aangetaste aardappelvelden. Hij verzekert, dat een vriend van hem in Ohio dat middel met het beste gevolg aanwendde en zijne velden geheel gereinigd zag, terwijl die zijner buren verwoest werden. Het Keulsche blad echter meent, dat het kwaad in den aanvang beter bestreden wordt gelijk te Miiklheim geschied is, door het afbran den der velden, omdat dan ook de eieren vernie tigd worden. Voor het aanstaande admissie-examen der rijkslandbouwschooi hebben zich reeds een aantal jongelieden aangegeven; het getal aanvra gen is zelfs grooter dan het vorige jaar, zoodat het te verwachten is dat het aantal leerlingen, met het begin van den nieuwen cursus, belangrijk zal toegenomen zijn. Door den heer J. de Decker Gz.is, naar wij vernemen, hooger beroep aangeteekend van het door de rechtbank te Rotterdam tegen bem gewe zen vonnis. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft H. V. te Koudekerke, wegens diefstal van een emmer, eenige kleedingstukken en een keteltje, veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevange nisstraf. Samarang. Binnengekomen het fregatschip Philips van Marnix, gezagvoerder Prins, van Middelburg. Alles wel aan boord. Konstantlnopel. Een telegram van den bevelhebber te Soukoum Kalé meldt, dat de Tur ken Woensdag jl. te Chamtchar door 15,000 Rus sen werden aangevallen. Do strijd duurde den geheelen dag en ten slotte werden de Russen met een verlies van 2000 man aan dooden en gewonden teruggeslagen. Volgens eene depêche uit Widdin is de brug over den Donau bij Sistavo door de Turken ver nield en zijn de Russen in de omstreken van Bjela geslagen. St. Petersburg. Een officieel telegram uit hot hoofdkwartier te Simnitza bericht, dat de verliezen der Russen tot den 28™ Juni hadden bedragen 100 dooden en 360 gewonden. Pera. Men verzekert, dat na verschillende gevechten tusschen Sistova en Bjela de Russen met groote verliezen zijn teruggedrongen. Gisteren avond omstreeks 10 uren is zekere N. D.wonende op het Wagenplein alhieruit het zoldervenster aan de achterzijde zijner woning gevallen en daar in een bleek terecht gekomen. Dr. Meemeling heeft hem spoedig de eerste hulp verleend. Uiterlijke kwetsuren zijn niet ontdekt, doch inwendig lijdt de man veel pijn. De hoer van Eeghen heeft de volgende adver tentie in de Amsterdamsche dagbladen geplaatst: „De ondergeteekende betuigt bij deze zijn oprecht leedwezen wegens het onwillens door hem gepleegde verzuim, van niet tijdige inlevering zijner geloofs brieven na zijne herbenoeming als lid der provin ciale staten van Noord-Holland. Hij biedt zijne verontschuldiging daarvoor aan aan allen die, naar aanleiding der opnieuw uitgeschrevene ver kiezing, last of tijdverlies zullen lijden." Bij de aanstaande Rubensfeesten te Antwer pen zal door de Belgische landbouwmaatschappij van het Noorden eene harddraverij gehouden worden, bij welke drie leden van het college van keurmeesters voor de stedelijke harddraverijen te Leeuwarden zijn uitgenoodigd als jury van beoor deeling op te treden. Bij gelegenheid van den herinneringsdag der op 1 Juli vóór 25 jaren voltooide droogmaking van den Haarlemmermeer, heeft het Weekblad van Haarlemmermeer een sierlijk bijvoegsel uitgegeven, bevattende eene hulde aan Z. M. Willem I en aan jhr. Gevers van Endegeest, eene kroniek der droogmaking en een feestgedicht, een en ander van den heer J. P. Amersfoordt, terwijl diens be gaafde echtgenoote, mevrouw Amersfoordt-Dijck, dat gedicht op muziek hoeft gezet. Uit de thans ontvangen uitvoerige berichten omtrent de aardbevingen, die in het voorjaar in Zuid-Amerika hebben plaats gehad, blijkt welke verschrikkelijke verliezen en verwoestingen zij hebben aangericht. Niet minder dan 11 steden en dorpen ziju geheel in ruïnen verkeerd, 600 personen verloren het leven en de schade wordt op 20 millioen geschat. De schade aan de werven en lichters aangericht strekt zeer ten nadeele van den guano-handel. Den 25™ der vorige maand zaten op de bank der beschuldigden voor de rechtbank te Parijs drie personen die men daar zeker niet zou hebben verwacht; twee dames van bijzondere schoonheid en elegance en een heer die in dit opzicht voor zijne gezellinnen niet onderdeed. De eene aangeklaagde was mevrouw Pulgar, dochter van een voormaligen president van Venezuela en echtgenoote van gene raal Pulgar, vroeger gezant der genoemde repu bliek bij de Fransche regeering; de tweede dame was haar 19jarige nicht Loaada Carmen, echtgenoote van kolonel Lopez, die het drietal voltallig maakte. Zij waren beschuldigd van eenvoudigen diefstal. Bij aanzienlijke aankoopen van edelgesteenten hadden zij in verschillende juwelierswinkels een menigte kostbaarheden gestolen, die in het bezit van mevrouw Pulgar werden gevonden; deze en de heer Lopez werden ieder tot 1 jaar gevange nisstraf en Losada Carmen tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Bij de ritualisten in Engeland is sedert eeni- gen tijd de biecht in zwang gekomen. In beide huizen van het parlement is een besluit genomen om de aartsbisschoppen en bisschoppen te ver zoeken de kerk van dat misbruik te zuiveren. Op de beide eerste avonden van het jaarlijk- sche Handelsfeest te Londen waren in het kristallen paleis aldaar 40,000 personen vereenigd. Don Carlos bevindt zich te Bucharest alwaar hij zijn sigarette rookt voor het hotel du Boulevard zonder het zich veel aan te trekken, dat zijne diensten zijn afgewezen. De minister heeft zich op de meest stellige wijze verklaard tegen de toelating van don Carlos in het leger van Rumenië. Prins Karei heeft hem persoonlijk kennis gegeven van de gevoelens der regeering teninde te voor komen dat hij noodeloos zou aanhouden. Bij de aanbesteding te Goes van eenige schil derwerken aan de openbare gemeentescholen, in 5 perceelen, waren 4 inschrijvers: le pere. 2e pere. 3e per«. 4e pere. 5" pere. i. C. Bruggeman, voor 248 f 82 85 117 119, L. de Bruijne, 252 „87 „91 121 125, W. Gingnagel, 256 „84 „87 125 120, G. de Jonge Az., 275 „92 „90 97 105; daarna in massa doch in perceelen en is gegund perceel 1, 2 en 3 aan J. C. Brug geman, voor f 415, en perceel 4 en 5 aan G. de Jonge Az.voor ƒ202. Te tarnen ƒ617. (Van 24 Juni tot 1 Juli.) Middelburg. Ondertrouwd: J. de Ridder, jm. 31 j., met A. E. Ingelse, jd. 27 j. J. H. van der Harst, jm. 23 j., met M. L. B. van Daalen, jd. 23 j. Bevallen: Z. Jongepier, geb. Walraven, z. F. Tavenier, geb. Simonse, z. M. de Liefde, geb. Cramer, d. E. Corbeel, geb. Louis, z. M. Geer vliet, geb. Kasse, t. Overleden: J. B. Wiessner, z. 14 m. A. van Leerdam, z. 11 m. J. A. Roth, man van M. de Vries, 54 j. E. M. Braasem, wed. van B. W. Susan, 73 j. C. H. Massee, wed. van H. J. van Niekerk, 79 j. (Van 2330 Juni.) Vlissingex. Gehuwd A. G. W. Wepster, jm. 30 j., met J. H. Roelofs, jd. 43 j. Bevallen: M. C. J. Wibaut, geb. van de Griendt, z. A. T. Sesée, geb. van Ranst, z. J. Scheijbeler, geb. Boeije, d. N. van Dos, geb. Steenland, z. S. Bertijn, geb. Simonse, d. Overleden: Z. Wezepoel, d. 3 m. G. Pierens, z. 3 m. M. H. Hamme, z. 3 m. C. de Nooijer, d. 3 w. Goes. Bevallen: A. M. Goetgeluk, geb. Over- weel, d. F. de Pree, geb. Glerum, z. M. L. Klem- kerk, geb. Goossen, d. Overleden: A. C. E. van Acker, d. 2 d. M. Delnaaij, z. 7 m. A. Nagelkerke, jd. 55 j. Zierikzee. Gehuwd: J. P. Kooinan, jm. 24 j., met S. C. Flikweert, jd. 20 j. Bevallen: E. Buijze, geb. Stork, d. R. van den Berge, geb. den Herder, z. M. J. Versteeg, geb. Trijzelaar, z. A. J. Ridderhof, geb. Priester, z. M. Verkaart, geb. de Bie, z". (tweel.) K. den Dekker, geb. van Stijn, z. J. Berrevoets, geb. van S trien, z. Overleden: P. Ruselaar, d. 18 m. J. Wijt, z. 2 j. J. J. Proost, vrouw van J. Welling, 31 j. W. A. M. D. W. Kalkman, d. 2 j. H. A. E. Buijze, d. 5 d. 30 Juni 's av. 11 u. 62 gr. 1 Juli. 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 77 gr. 's av. 11 u. 61 gr. 2 's morg. 7 u. 62 gr. 'a midd. 1 u. 70 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Buitengewone algemeene vergadering, Zaterdag 30 Juni. Voorzitter de heer Dronkers. Afwezig de heeren Melis en Liebert wegens ongesteldheid, en Schorer wegens ambtsbezigheden buiten Walcheren. De voorzitter deelt mede dat deze buitengewone vergadering op korten termijn is bijeengeroepen, daar gebleken is dat urgentie bestaat voor oever- bestorting aan de Zuidwatering, terwijl gelijktij dig in behandeling zal gebracht worden een voor stel tot oeverbestorting aan de Oostwatering. Bedoeld voorstel wordt door den griffier voor gelezen. Daaruit blijkt o. a. het volgende. De jongste peilingen, aan de Oostwatering tus schen dijkpaal 8 en 9 (peilraai 35—38) en aan de Zuidwatering tusschen dijkpaal 47 en 48 (peilraai 26d26;) wijzen een achteruitgang aan die het wenschelijk maakt op die plaatsen tot eene oever bestorting over te gaan. Aanvankelijk was het voornemen de behandeling dezer zaak tot de a. najaarszitting aan te houden, doch de peilingen, nog in de laatste dagen aan de Zuid watering gedaan, toonden, in vergelijking tot die van April jl., zulk een belangrijken terug gang aan, dat het dag. best. het van bepaalde urgentie rekent de bestorting aan die watering met den meesten spoed te doen uitvoeren. Het dag. best. stelt op grond van een en ander voor 1° Te besluiten dat de genoemde werken in uitvoering zullen gebracht worden, en wel de be storting aan de Zuidwatering zonder verwijl en die aan de Oostwatering zoo spoedig mogelijk, en tevens hem te machtigen onmiddellijk tot de aan- besteding daarvan over te gaan. 2J De suppletoire begrooting voor het loopende dienstjaar 1877 zoo in ontvang als uitgaaf vast te stellen op het voorgedragen cijfer aan f 18,600 voorts het dag. best. te machtigen om overeet)

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2