BUITENLAND. Handelsberichten. AêLverteutiën. Algemeen Overzicht. Van den Donan. ff ff omatandighëid, dat de vervulling dier nevenbe trekkingen, meestal in kantooruren vallende, kan worden toegelaten, gegronde aanleiding tot de meening dat, mogen de werkzaamheden van het bestuur der gemeente ook al tegenover vroeger zijn toegenomen, den secretaris althans ruimschoots voldoende hulp ten laste der gemeentekas wordt verstrekt. 3° Uit eene bij de nota gevoegde vergelijking van traktementen, gevolgd naar C. J. van der Maanen, agenda voor gemeentebesturen, jaargang 1875, blijkt dat met grond mag worden betwijfeld of de jaarwedden in Zeeland „doorgaans lager zijn dan in bijna al de overige provinciën", daar toch binnen de grenzen der klassen volgens zielental, door ged. staten voor Zeeland aangenomen, in al de provinciën gemeenten voorkomen, waar de jaar wedden óf werkelijk lager óf gelijk en slechts bij uitzondering hooger dan in Zeeland zijn vast gesteld. Het zielental alléén, zonder den financieelen toe stand der gemeente in aanmerking te nemen, acht de heer S. een niet volkomen betrouwbare maat staf ter vergelijking. Gaarne betuigt hij dat hij met de aanhaling van een en ander een zeer onaan- genamen plicht heeft vervuld, en dat ook hij gaarne zou medewerken om burgemeester en secre taris een stoffelijk bewijs te geven van waardee ring van hunnen arbeid; doch waar hij, telkens als lid der commissie voor den hoofdei, omslag aangewezen, meer van nabij dan menig ander de bezwaren kent en ondervindt aan steeds hooger stijgende belasting verbonden; als hij de spaar zaamheid beschouwt waarmede het meest noodige hier slechts kan worden tot stand gebracht, waar nog zooveel te doen overblijft; als hij het oog vestigt op de groote, doch onvermijdelijke offers die in de naaste toekomst opnieuw zullen gevor derd worden, daar vindt hij geen vrijheid de gronden te verzwijgen waarop, naar zijne meening, de circulaire van ged. staten van Zeeland ontken nend behoort te worden beantwoord en hun te kennen te geven, dat de gemeenteraad verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris vooralsnog ongemotiveerd en onraad zaam acht. De beraadslaging geopend zijnde, geeft de heer Fokker te kennen dat hij, hoezeer de gevoe lens van de meerderheid en de minderheid der commissie waardeerende, zich niet kan vereenigen met de meening der minderheid: dat verhooging der bedoelde jaarwedden ongemotiveerd zou zijn. Prijsstellende op de positie van Middelburg vooral in den laatsten tijd, na handel en nijver heid tengevolge van nieuwe zeehavens zich beter kunnen ontwikkelen, mag men niet voorbijzien de zorg, de activiteit van burgemeester en secretaris, vooral als men bedenkt dat Middelburg de hoofd stad is der provincie en hier alzoo meer werk zaamheden voortvloeien uit opdrachten der regee ring. Ook het onderwijs, dat op verschillende wijzen door burg. en weth. kan bevorderd worden, legt op hen een grooten last. Sprekers^ slotsom is, dat men niet weigeren moet beider jaarwed den te verhoogen. De heer Nagtglas, ofschoon evenals allen over tuigd van de verdiensten van den burgemeester en den secretaris, verklaarde zich, met het oog op den financieelen toestand der gemeente, tegen verhooging der jaarwedden, in de hoop dat later gunstiger omstandigheden haar gemakkelijker zul len maken. De heer van Hoek motiveerde zijne stem, die hij aan het voorstel der meerderheid van de com missie zou geven. Zijns inziens worden admini stratieve betrekkingen te veel als eerebetrekkingen beschouwd en te laag bezoldigd; in het bijzonder is dit het geval met die van burgemeesters en secretarissen. Daardoor krijgt men niet altijd de meest geschikte personen. De heer de Wind was het met den vorigen spreker volkomen eens. Z. i. is de betrekking van burgemeester en van secretaris een lastpost en geen eerepost. Hij zal ook voor het voorstel der meerderheid van de commissie stemmen. De heer van der Harst verklaart dat hij ook gaarne zou medewerken om de jaarwedden van burgemeester en secretaris, die zeker onvoldoende zijn, te verhoogen, maar hij kan het niet, met het oog op de financiën der gemeente. De heer Damme kon tot zijn leedwezen ook niet medegaan met het voorstel tot verhooging der jaarwedden, evenzeer met het oog op den financieelen toestand der gemeente. De heer Lambrechtsen van Ritthem zou vóór het voorstel tot verhooging stemmen, voornamelijk met het oog op het gewicht der betrekkingen van burgemeester en secretaris en met terzijde stelling van de personen der tegenwoordige titularissen. De heer Snijders was eenigszins verbaasd dat de heeren van Hoek en Lambrechtsen, als zij zóo overtuigd zijn dat de bezoldiging van burgemeester en secretaris te laag is, niet voor lang een voorstel tot verhooging hebben gedaan, in plaats van de circu laire van gedeputeerde staten af te wachten. De heer Fokker heeft gesproken van verbetering van handel en nijverheid, doch spreker begrijpt niet hoe dat mogelijk is juist op dezen dag, waarop die uitzichten vrij treurig zijn. Ook heeft de heer Fokker gewezen op het onderwijs, maar juist dat argument dringt te meer om zoo spaarzaam moge lijk te zijn in de uitzetting der uitgaven. Overi gens volhardt spieker bij hetgeen bij in zijne nota van bedenkingen tegen het voorstel der meerderheid van de commissie heeft aangevoerd. Dit laatste wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 10tegen5stemmen. Tegen stemden de heeren Jeras, Damme, Snijders, van der Harst en Nagtglas. (De heeren Fokker en Dronkers verlaten de vergadering; de voorzitter en de secretaris keeren daarin weder terug.) De rekening van het burgerlijk armbestuur, be dragende in ontvang f 38,458.10$in uitgaaf f 38,099.71, dus goed slot f 358.39$, wordt goed gekeurd. Het bestuur der godshuizen wordt gemachtigd tot overschrijding van de posten voor geneesmid delen en bestedingsgelden tot een gezamenlijk bedrag van f 181.23$. De rekening van den straatweg Middelburg Vlissingen wordt goedgekeurd tot een bedrag van 4442.24 in ontv., 4328.95 iu uitg., dus goed slot f 113.29. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt een nieuw besluit genomen tot het te gelde maken van de 5$ aandeelen in de Handelmaat schappij, die de gemeente uit het reservefonds dier maatschappij ontvangen had, waartoe reeds vroeger besloten was, doch waarvan de uitvoering door ruimte van kasgeld tot dusver onnoodig is geweest, Burgemeester en wethouders stellen voor, hen te machtigen voort te gaan met de aangevangen bestrating van de Lange- en Korte Delft met Fauconvalkeien tot aan den Dam, en de Grave- straat, alsmede de Korte en Lange Burcht, de laatste gedeeltelijk, te bestraten met klinkers. Tevens stellen zij voor, daarvoor eene som van f 4000 aan te wijzen. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Nog stellen burgemeester en wethouders voor, hen te machtigen de brandputten bij de Bree en de Wagenaarstraat, waarvan de aanneming wegens de te hooge inschrijvingsom niet is goedgekeurd, onder eigen beheer te doen vervaardigen en daar voor boven de som van f 3000, 2000 beschik baar te stellen. De heer Snijders verklaarde dat hij tegen het voorstel zal stemmen omdat hij, zooals bekend is, vroeger daar ook tegen heeft gestemd. Z. i. is het maken van brandputten hier luxe, en is ook de plaats waar zy aangebracht zullen worden on gemotiveerd. Met algemeene stemmen op éen na werd het voorstel van burg. en weth. aangenomen. De heer Snijders stemde tegen. De sub-commissie voor de oud-nationale afdeeling op de tentoonstelling van kunst toegepast op nij verheid, te Amsterdam, heeft verzocht voor die tentoonstelling ter harer beschikking te stellen den „St. Joris-beker", op het raadhuis alhier aan wezig. Burgemeester en wethouders hebben daartegen geen bezwaar en ook de raad vereenigt zich er mede. (De beschikking ten aanzien van verschillende adressen en de mededeeling van den voorzitter omtrent een volledig gymnasium alhier hebben wij gisteren reeds gemeld). Wordt medegedeeld de nadere regeling der jaarwedden van hulponderwijzers en hulponderwij zeressen met 1 Juli a.op de scholen G, F, E en B, volgens raadsbesluit van 16 Mei jl. Eene dankbetuiging dier titularissen wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor de betrekking van hulponderwijzer op school C., jaarwedde 800, zijn voorgedragen de heeren F. J. van de Bansou, te Leiden; C. Brak man te Groede, en P. A. Kommers, te Amsterdam. Eerstgenoemde wordt benoemd met 11 stemmen, terwijl de heer Brakman 2, de heer Kommers éen stem verkreeg. Als leden van het stembureau voor de a. ver kiezing van leden voor den gemeenteraad alhier zijn benoemd de heeren van der Harst en Nagt glas, en als plaatsvervangers de heeren Jeras, Luteijn en Liebert. De zitting wordt gesloten. Maarschalk Mac Mahon heeft thans volgens Daily News de officieele verzekering ontvangen dat de heilige stoel zijn politiek zal ondersteunen, daar die ten doel heeft de vestiging van een con servatieve orde van zaken en de handhaving van Frankrijk als een groote mogendheid, in staat om de beschaving te bevorderen zonder de utopieën der zoogenaamde liberalen. De aartsbisschop van Parijs, monseigneur Guibert, was door den heer Simeoni belast van dat besluit kennis te geven aan den maarschalk. Het is gebaseerd op het rapport eener commissie van kardinalen, belast om aan den paus advies uit te brengen over de boodschap van maarschalk Mac Mahon. Die geestelijke heeren zijn van oordeel, dat de heilige stoel geen reden heeft om eenige partij in Frankrijk voor te trekken, dat in het wezen der zaak weinig onderscheid bestaat tusschen con- stitutioneele of republikeinsche regeeringsvormen, zooals blijkt uit de positie der kerk in de Ame- rikaansche republieken, en dat in de toekomst de regeeringsvorm óf monarchaal-constitutioneel óf gematigd republikeinsch zal wezen. Op grond daarvan gelooven zij, dat het een heilige plicht voor Frankrijk is niet alleen om te bidden, dat het zegevierend den verkiezingsstrijd zal te boven komen, maar ook om alle getrouwe en waardige burgers op te roepen zich rondom de regeering van den president der republiek te scharen, met terzijdestelling van allen partijgeest en onderdruk king van iederen politieken hartstocht, en overal mede te werken aan de verkiezing van de regee- ringscandidaten en van allen die om hun conser vatieve bedoelingen en katholieken zin bekend staan. In genoemde depêche aan Daily News wordt verzekerd, dat men zich op het Vaticaanvan eene overwinning der imperialisten verzekerd houdt. In ieder geval behoeft het na deze verklaring niet twijfelachtig meer te wezen welke rol de geeste lijkheid bij de aanstaande verkiezingen zal spelen. Toch blijft het vertrouwen der republikeinen on- verwrikt, daar volgens hen het volk de oogen zijn opengegaan. De minder welwillende ontvangst door den En- gelschen militairen attaché in het hoofdkwartier van grootvorst Nicolaas, kolonel Wellesley, onder vonden, is ook een onderwerp van discussie ge weest in het Engelsche hoogerhuis. Lord Stanley schijnt de houding van de zijde van Busland te hebben willen toeschrijven aan de instructies, die den kolonel zijn gegeven, doch lord Derby heeft daarop geantwoord, dat de taak van den kolonel niet speciaal is melding te maken van wreedheden die door Russen mochten worden bedreven, maar om zijne regeering op de hoogte te houden van alle belangrijke zaken. Naar aanleiding eener vraag van den heer Pouwer in het lagerhuis omtrent wreedheden door de Russen in den Kaukasus bedreven, verklaarde de heer Bourke, dat daarover door de Porte was geklaagd, doch dat de Engelsche regeering niet in staat is de juistheid daarvan te beoordeelen omdat zij geen militaire attachés heeft bij het Russische leger in Klein Azië. Door den heer Trevelyan is eene poging aange wend tot een belangrijke reorganisatie van het kiesrecht in Groot Brittannië. Hij wil een gelijken grondslag voor alle kiezers hebben en een geheel andere verdeeling van de politieke bevoegdheden, teneinde tot een betere vertegenwoordiging van de natie te geraken. Keizer Alexander heeft thans eene proclamatie gericht tot de Bulgaren, waarin hij hen mededeelt, dat zijne troepen het land zijn binnengerukt om de Christenen te bevrijden van de overheersching der Turken. Aan groote woorden over Christe lijke gezindheid en de edele bedoelingen van Rusland is geen gebrek. Voor de Russische troe pen behoeven de inwoners geen de minste vrees te koesteren, want zij komen als vrienden en ieder misdrijf, iedere overtreding zal gestreng worden gestraft. Het leven, de vrijheid, de eer, de eigen dommen van ieder Christen zullen worden geëer biedigd, onverschillig tot welk kerkgenootschap hij moge behooren. Hoewel alle gevoelens van wraak vreemd zijn aan de bedoelingen van den keizer, is hij toch blijkbaar minder gunstig gestemd jegens de Muzel mannen. Hij maant hen aan zich te onderwerpen; hoewel hem de herinnering der door hen be dreven gruwelen pijnlijk is, wil hij niet allen ver antwoordelijk stellen voor de misdaden van enkelen. De schuldigen echter die ongestraft bleven, hoewel hun namen bij de Turksche regeering bekend waren, zullen worden vervolgd door de justitie. Alle Christenen spoort hij aan tot onderlinge liefde en eendracht en tot vergevensgezindheid jegens hunne vijanden. Overal waar de Russische troepen doordringen zal het Turksche gezag door een nieuwe regelma tige organisatie worden vervangen. De inboorlin gen zullen weldra worden uitgenoodigd daaraan een werkzaam deel te nemen, onder het opper bestuur van nieuwe, speciale autoriteiten. De Bulgaarsche legioenen zullen den kern vormen voor een locale legermacht tot handhaving van orde en veiligheid. Dit alles doet onderstellen, dat de czaar geen plan heeft om Bulgarije, indien zijne troepen het eenmaal bezet zullen hebben, een Turksche pro vincie te doen blijven, maar hetzij onder Rus sisch opperbestuur hetzij onder Turksche leenroe righeid, een beperkte zelfstandigheid teverzekeren of wel er een afzonderlijk onafhankelijk gebied van te maken. Omtrent de kanonnade tusschen Roestjoek en Giur- gewo worden verschillende by zonderheden medege deeld. Volgens een telegram in Daily News is het ge bouw van het Engelsche consulaat in eerstgenoemde stad geheel verbrand, terwijl die van de Fransche, Italiaansche, Grieksche, Duitsche en Belgische consu laten ernstig beschadigd zijn. De Times verzekert, dat de consuls een protest tot Rusland zullen richten, dat zij beschuldigen geheel in strijd met de beginselen van het vol kenrecht te handelen. De schade door het bombardement aangericht is zeer belangrijk. De Russische projectielen heb ben een groot aantal personen getroffen, die gedood of gewond werden en op verscheidene punten brand hebben veroorzaakt. Maandag zijn 12 bom men op het burgergasthuis gevallen en 2 op het weeshuis. De bevolking heeft in allergl de vlucht genomen naar de naburige dorpen en de gouver neur-generaal der provincie, Ahmed Kaizerli Pacha, die een buitengewone energie ontwikkelt, heeft de autoriteiten en voornaamste ingezetenen verantwoor delijk gesteld voor het lot der vluchtelingen. Volgens Dinsdag jl. door Daily Telegraph ont vangen berichten was de stad door de Russische kogels bgna geheel verwoest; de ambulance van het Roode kruis heeft versehrikkeüjk geleden. Intusschen zitten de Turken volstrekt niet stil, maar laten zich ook gelden. De artillerie te Roest- sjoek heeft een Russische batterij te Giurgewo ge demonteerd, waar ook groote schade is aangericht en op verschillende plaatsen brand is ontstaan. Maandag en Dinsdag zijn te Giurgewo 1200 kogels uit de batteryen van Roestsjoek gevallen. Het gymnasium, benevens de woning van den Duitschen consul en andere gebouwen zijn b'jna geheel ver woest. Prins Karei heeft persoonlijk een be zoek te Giurgewo gebracht om hulp te brengen aan de zwaar beproefde bevolking. Op het oogenblik waarin de prins het buiten de stad gelegen hospi taal van het Roode kruis bezocht, dat door zijn roode vlag kenbaar is, viel een hagel projectielen op het plein en in de omgeving van het gebouw neder. De Turken en Russen doen dus in de toe passing der beginselen van humaniteit voor elkan der niet onder. Ook Widdin is op verscheidene plaatsen door Rumenische kanonnen in brand geschoten. Bij de overtocht over den Donau don 22en dezer betrad eene afdeeling van het regiment Rjiisan het eerst den vijandelijken bodem. Chef van dat regiment is de Duitsche veldmaarschalk, graaf Moltkeaan wien op last van keizer Alexander kennis is gegeven, dat zijn regiment de eer is ten deel gevallen het eerst den vijandelijken bodem te betreden en voor officieren en manschappen de St. George-orde te verdienen. De Agence Russe meldt, dat op den 22<m en 23eD bij de gevechten na den overtocht der Russen door de Turken groote wreedheden zijn gepleegd. Van Vlissingen, na gedokt te hebben, alhier teruggekeerd het driemastschip Susanna Johanna, gezagvoerder Valk. Prfjzeu van effecten. Amsterdam, 29 Juni. 30 Juni. STederl. Cert. Werk. schuld. Certific. dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij, dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Cert, by Rothschild. Frankryk. Inschrijvingen Inschrg vingen Rusland. Oblig. 1798/1816. Certific. laser. 5e serie Obl. Hope C3.18556' serie. dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864. Loten 1866. Oblig. Hope C°. Leen. 1860. Certific. dito Inscr. Stieglitz C®. 2ea4L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Oblig. spoorweg Poti-Tifiis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warsehau-Bromberg. dito dito Weenen. Oostenrijk. Obligatie metal, in zilver Januari/Juli. Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligatiën Buitenl. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld. Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Ooi. 1873 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. Obligatiën dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific. Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.StPaul&Pac. Spw. ll sec. dito dito dito 2esec. Brazilië. Oblig. 1863 Obl. 1865. 2$ pet. 3 4 5 3 3 2$ 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4$ 4 4 4 6 5 4$ 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 6 5 5 3 3 3 3 5 6 7 7 5 6 6 6 7 7 7 7 6 7 7 4$ 5 n n n d ff ff ff n 64$ 64tV 76$ 76A 101$ 101 102$ 102$ 104$ 105$ 101 100$ 102$ 102$ 98$ 99 59$ 78 92 92$ 80$ 80$ 80$ 81 136 136$ 133 133$ 81$ 82 63 63 71A 71$ 105 104$ 82 82$ 76 32$ 43$ 45$ 85$ 85$ 86 85$ 85$ 79$ 79$ 74$ 51$ 49$ 52A 52f 52$ 53 48$ 48$$ 48$ - 105$ 90 90 105 105 64 64$ 39$ 39$ 10$ 10$ 9$$ 51$ 51$ 6$ 6$ 7$ 7$ 51 51$ 100$ - 41 41$ 82 81$ 71$ 71$ 70 70 98$ 98$ 48 85 96 dito Pryzen van coupons. Amsterdam 30 Juni. Metall. f 19.95 zilvei f 22.05; Div. Eng. per f 11.87$; Eng. Portugal per f Spaansche piasters .55; Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.44. Amsterdam 29 Juni. Metall. f 19.95dito zilver f 22.02$Div. Eng. per 11.87$Eng. Russen per 12.02$; Eng. Portugal per 12.02$; Frans. 47.75; Belg. f 47.75; Pruis, f 58.70; Hamb. Russen /1.41$Russen in Z. R. 1.24$Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche piasters f.55; Spaansche binnenlandsche f.49; Amerikaansche dollars/2.44; papier ƒ2.29. 35jarige Ëehtvereeniging vak J. VAN DE SANDË en C. HEIJL. Breskens, 1 Juli 1877. hunne dankbare kinderen. Goes, 1 Juli. Heden herdenkt den heer H. MOEZELAAR, directeur van de cellulaire ge vangenis aldaar, den dag Waarop hij S5 jaren geleden als ambtenaar bij Rijksgevangenissen werd beëedigd. Bevallen van een Jongen C. ALL AARD— Maandag. Biggekerke, 30 Juni 1877. Heden overleed, in den ouderdom van bijna tachtig jaren, onze geliefde moeder CORNELIA HELENA MASSEE, wed. van wijlen H. J. VAN NIEKERK. Middelburg, K. E. SCHIJF. 29 Juni 1877. A. P. E. SCHIJF— van Niekerk. Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3