Telegraphische berichten. Kerknieuws. Landbouw. Rechtzaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. genie van het leger in Nederlandsche Indië de cadetten A. Zou, J. W. C. Beelenkamp, J. W. C. van Steeden, J. C. H. Fischer en M. C. van Rou- veroy van Nieuwaal, allen herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd tot 1° luitenant bij het wapen der in fanterie de 2e luitenant P. J. Wijmans, gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ne- derlandsch Indiebij het 1" reg., de 2e luit. H. Dee genaar, van het korps; bij het 2e reg., de 2e lui tenant H. L. Clumper, van het korps; bij het 5e reg., de 2e luitenant L. K. van Gorkum, van het corps bij het 6e reg. de 2" luitenants G. H. Pieter en A. W. G. Rijnders, beiden van het korps. De classikale vergadering te Zierikzee werd 11. Woensdag bijgewoond door 19 predikanten en 15 ouderlingen. Zij koo3 voor het provinciaal kerkbestuur tot ouderling den heer J. Dieleman te Terneuzentot diens secundus den heer G. van Wage te Brouwershaven, tot secundus van het lid Zeemandr. W. C. van Manen te Zierikzee. Yoor het classikaal bestuur werden herkozen, de heeren C. W. Schiiller te Eikerzee, sec. J. P. Schilt te Burgh; J. L. Fortuijn Drooglever te Tholen en mr. B. C. Cau te Zierikzee, eD gekozen tot secundi van de leden Drooglever, Snellen en Cau, de heeren: A. Scholto te Stavenisse, dr. W. C. van Manen te Zierikzee en J. van der Bent te Brou wershaven. Na afloop der gewone werkzaamheden heeft de vergadering een adres vastgesteld, waarbij zij aan de synode verzoekt: 1°. dekerkelijke quaestie niet sleepende te houden door het aannemen van een afwachtende houding, noch een eerlijke, waardige en voor alle partijen bevredigende oplossing te verdagen door het sluiten van een tienjarig bestand of door het vaststellen, hetzij van een dubbele, hetzij van een bemiddelings formule maar 2°. terug te komen op het besluit der voor gaande synode om het gebruik der belijdenisvragen, in afwijking van de tot 1876 heerschende overle vering, verplichtend te verklaren; en 3°. zoowel in verband hiermede, als afgezien van de langs dien weg te heroveren vrijheid, zulke maatregelen te beramen, waardoor de tijdelijke splitsing der gemeenten mogelijk wordt gemaakt. De vergadering der Waalsehe reünie te Haarlem is gesloten, na benoeming eener commissie tot het beramen van maatregelen voor het schrijven eener geschiedenis der Waalsehe kerk. In de Waalsehe commissie werden o. a. benoemd als secundus voor den heer Roulet, predikant te 's Bosch, de heer Gerlach, predikant te Middelburg, en als secundus van den heer Luti, predikant te Middelburg, de heer van der Vies, predikant te Breda. Door het kiescollege der hervormde gemeente te Zierikzee is op Vrijdag den 29ea dezer maand tengevolge van het bedanken van den heer Gronemeijer, te Apeldoornhet volgende zestal predikanten samengesteld: de heeren dr. J. van Dijk, te BaanbruggeM. A. Adriani, te Maarssen; P. C. van Oosterzee, te Heino; dr. J. Groene we gen, te AlmkerkJ. Knottenbelt, te Sluisen P. J. Mouton, te Ophemert. Te Wolfaartsdijk had Donderdag de aange kondigde wedstrijd met landbouw-werktuigen plaats. Voor den besten gewonen ploeg werd de le prijs van 10 aan G. Slabbekoorn, de 2e van 5 aan C. Zuydweg toegekend. Een tweevoor3ploeg van J. P. Platteeuw werd met eene premie van 5 bekroond; de beste ijzeren zes- en vijfbalks-eggen, van A. v. Weel en A. Op 't Hof verkregen ieder een prijs van j 10, de beste houten vijfbalks-eg, van J. van de Kreeke Kz., een anderen van 5. De uitgeloofde prijzen voor drie bijzondere soorten van ploegen werden niet toegekend. Na afloop van den wedstrijd had het aange kondigde ringrijden en ringloopen, met veel op gewektheid en tot algemeen genoegen plaats, waarna alle deelnemers zich in geregelden optocht naar de woning van den burgemeester begaven, om dezen hun dank voor de betoonde belangstel ling te betuigen. In afwachting dat wij in de gelegenheid gesteld Zullen worden om zoo noodig meer breedvoerig het vonnis op te nemen, dat door de rechtbank te Rotterdam tegen den heer J. de Decker Gz. geslagen is, laten wij hier volgen hetgeen daarin door de N. Rott. Ct. wordt medegedeeld. Het hem feitelijk ten laste gelegde achtte de rechtbank wettig en overtuigend bewezen. De geloofwaardigheid van den getuige Nicaise werd bijzonder in het licht gesteld. Uit zijne verkla ringen, vooral aangaande den brief, die op den 14™ October door mevrouw Nicaise aan haren echtgenoot geschreven zou zijn en waarin het on geval met de Oceanus vermeld werd, uit de buiten gerechtelijke verklaringen door den beklaagde aan Nicaise gedaan, uit het feit dat het telegram van 13 October 1874 aan het kantoor bezorgd moet zijn, en dat de plaatsvermelding Krawang in den brief van 27 October uit geen ander stuk dan uit het telegram van 13 October geput kan zijn, daar die noch in het telegram van 17 October, noch in dat van 25 October, noch in de nieuwsbladen voorkwam, alsmede uit het (naar het oordeel dei- rechtbank) blijkbaar ondergeschoven zijn van den brief aan den heer van Nahuys gedateerd„13 Oc tober 's morgens 8 uur", waaruit beklaagde's af wezigheid op den 13™ zou moeten blijken, werd voornamelijk bewezen geacht, dat beklaagde het telegram van 13 October kende vóórdat hij op den 14en October de 60 mille op vrachtpenningen door de heeren Schaay en Ledeboer sluiten liet. Wat het rechtspunt betrof, overwoog de rechtbank dat, daar de wetgever niet heeft aangegeven wat onder „bedriegelijke middelen" te verstaan is, dit voor ieder bijzonder geval moet worden nagegaan, en dat nu daaronder vallen „de zoodanige hande lingen, als waardoor de gewone berekeningen van het menschelijk beleid worden verijdeld, en de goede trouw wordt verschalkt door bedriegelijke kunstenarijen, die geschikt zijn wantrouwen in te boezemen, of wel zoodanige bedriegelijke handelin gen en uitwendige daden, die geschikt zijn om de logenachtige voorgevens en hersenschimmige ver wachtingen ingang te doen vinden en daaraan kracht bij te zetten, teneinde dusdoende het vertrouwen van derden te verschaffen." Het bezigen nu van den vorm van een assurantie-contract, met ver zwijging van datgene wat de sluiting er van onmogelijk zou hebben gemaakt, het zich doen afgeven van een sluitbriefjedat het „werktuig" was om het bedrog te plegen, en de verschillende handelingen die den assuradeurs, ook indien zij hadden willen onderzoeken naar de waarheid der opgaven, dat onderzoek onmogelijk maakten, dat alles achtte de rechtbank te zamen de bedrie gelijke middelen op te leveren. De overige ver- eischten evenzeer aanwezig zijnde, en de betaling niet dan door omstandighedon buiten den wil des daders (het vinden van het telegram van 13 Oct.) niet gevolgd zijude, achtte de rechtbank de straf bare poging aanwezig, verklaarde den beklaagde schuldig aan het hem ten laste gelegde feit, en veroordeelde hem tot éen jaar eenzame opsluiting en 1000 gulden boete. De hooge raad heeft het arrest gewezen omtrent het cassatieberoep van den heer mr. C. van der Lek de Clercq, ingesteld tegen eene beslissing van de rechtbank te Middelburg, houdende de niet- ontvankelijkverklaring van genoemden heer in zijn verzoek, strekkende 1° tot het schrappen van zijn naam van de kiezerslijsten in de gemeente Zierik zee, en 2° om den voorzitter van den raad dier gemeente te bevelen zorg te dragen dat die wijzi ging in bedoelde lijsten onmiddellijk worde ge bracht. De hooge raad heeft, oordeelende dat art. 148 der grondwet en art. 15 der kieswet door den eer sten rechter waren geschonden, hoofdzakelijk over wogen dat er eene definitieve beslissing moet ge geven worden omtrent de hoofdzaak en omtrent afzonderlijke rechtspuntén die nog onopgelost zijn gelaten. Mitsdien werd de zaak naar de recht bank te Middelburg teruggewezen, om met inacht neming van dit arrest van de hoofdzaak verder te behandelen en te beslissen. *- Door de arrondissements-rechtbank te Roer mond. is uitspraak gedaan in de zaak van den kapelaan Mottu en pater Swens, waarbij het de vraag goldof en wanneer eene wettige processie van vóór 1848 haren gewonen loop wijzigen mag. De rechtbank was van oordeel, dat de genoemde geestelijken hebben gehandeld in strijd met de wet en veroordeelde hen in de kosten van het geding. BINNENLAND. '8 Gravenhage. De algemeene vergadering der vereeniging „Eigen Hulp" werd heden gehou den onder voorzitterschap van den heer Hubrecht, secretaris-generaal van het ministerie van binnen- landsche zaken en in tegenwoordigheid van een talrijk publiek. Uit de mededeelingen bleek dat thans 7551 personen in 607 gemeenten zich bij „Eigen Hulp" aangesloten hebbeD. Besloten werd o. a. dat kleine vereenigingen, welke met een gelijk doel werkzaam zijn, in den boezem van „Eigen Hulp" kunnen opgenomen worden met vrijstelling van de eerste contributie. Tot dekking der kosten over het eerste proefjaar zal een hoofdelijke omslag over alle leden geheven worden. Het hoofdbestuur werd daarna gekozen en samengesteld uit de heeren de Bosch Kemper, van Meurs, van der Waals, Hubrecht, Weitzel, Salverda, van der Velde, Hofstede en Kuijper. ÉUITENLAND. Londen Een voorstel van den heer Treve» lyan tot wijziging der kieswet werd door het Engelsche lagerhuis verworpen met 276 tegen 220 stemmen. Belgrado. Prins Milan van Servië is naar Kragujevatz vertrokken, waarheen de ministers hem heden zouden volgen. De Skouptschina wordt met eene troonrede geopend. Buda-Pesth. Eene petitie van het Somogijer- comitaat ten gunste der onafhankelijkheid en integriteit van Turkije is naar de regeering gé- renvoieerd. In de schuur eener hofstede onder Wemel- dinge brak Woensdag middag te vier uren een hevige brand uitwelke met behulp der toege snelde twee brandspuiten te half zeven bedwongen was. De schuur was een oud gebouw en tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak ver diept men zich in gissingen. Gisteren middag is een negenjarige knaap te Goesbezig zijnde met krabben te vangenvan den kant der kade in het water gevallen. Een schippersknecht poogde hem er uit te halen doch verloor zelf zijn evenwicht en viel er bij waarna een toeschouwer beide een haak toestakwaardoor het hun gelukte zich te redden. Onze berichtgever wenscht dat de Goesche politie dit voorval als eene waarschuwing aan- merke om daartegen te waken daar het licht kan gebeuren, als er geen schepen in de kade liggen, dat de gevolgen ernstiger zouden kunnen wezen. De zangeresdie bij de jongste uitvoering van het oratorium „de Jaargetijden" in het nieuwe sociëteitsgebouw te Goes de sopraan-partij ver vulde, heette, zooals de Goesche Ct. ons doet opmerkenniet mej. Vogelmaar mej. L. Nagel, uit Utrecht. De toestand van den heer Kien, burgemees ter van Utrechtwordt naar men verneemt een weinig gunstiger. De^ firma Thijssen Linssen, meelfabrikant te Roermond, heeft haar betalingen gestaakt, naar men zegt met een tekort van 4 millioen fres. (Vad.) Heden is te Amsterdam de internationale hon dententoonstelling geopend, door de Nederlandsche jachtvereeniging „Nimrod" uitgeschreven. In den omtrek van de groote Veemarkt heerschte gisteren eene bedrijvigheid van heel anderen aard dan gewoonlijk. Hier kwam een heer zijn New- foudlander inleveren, een dier zoo groot als een kalf, dat hij moeite had te regeeren, daar droeg een oude juffrouw op een zacht kussen haar lieve ling naar den algemeenen wedstrijd. Alle honden uit de buurt stemden in met het honderdstemmig concert, dat hunne natuurgenooten op de Veemarkt aanhieven, of dwaalden rond het terrein, zeker in de grootste verbazing over de revolutie die er onder het ras heerschte. De tentoonstelling biedt 53 soorten aan van drijthonden, staande-, kort- en langharige-, apporteer- en niet-jachthonden. Van de eerste soort, de edele gladharige wind- bond, zijn er prachtige exemplaren. De kalme deftigheid, waarmede deze dieren het gewoel rond hen opnemen, steekt af bij de zenuwachtige bewegelijkheid der kleinere soorten, als smousjes, leeuwtjes en poedels. De gevlekte Deensche en Schotsche herdershond is in prachtige exemplaren tentoongesteld. Van deze laatste meent men soms door houding en bevalligheid de lievelingen van Landseer's penseel terug te zienv {N. v, d. D.) Hoewel de Duitsche regeering met groote energie te werk gaat tegen den aardappelkever en ook als deskundige professor dr. Gerstacker uit Greifswald naar Mühlheim heeft gezonden om den kever nauwkeurig waar te nemen, bestaat er groote vrees dat de verbreiding er van niet zal kunnen worden voorkomen. Omtrent den staat van zaken wordt uit Mühlheim gemeld, dat de larven reeds zeer groot zijn en dagelijks, ja zelfs met ieder uur het aantal kevers, dat zich uit de in den grond liggende poppen ontwikkelt, toeneemt. Het ge- heele terrein is daardoor onveilig en reeds zijn larven buiten het aangetaste stuk gevonden. De verspreiding wordt door den wind bevorderd alsmede door de talrijke „verzamelaars" die in groote menigte komen opdagen en zich niet door afsluiting laten weerhouden. Het gevaar neemt met den dag toe, zoodat de grootste energie drin gend noodzakelijk is- -Op meest uiteenloopend gebied komen uit Duitschland allerlei ongunstige berichten. Bij de opening van het hof van gezworenen te Konings berg toonde de president de jury met cijfers aan dat na den oorlog, van 1872—1875, het aantal aanklachten wegens moord en doodslag bijna tot het dubbele cijfer waren geklommen. Kindermoor den waren meer dan verdubbeld. Over 1876 ontbraken de berichten nog, maar .hij was over tuigd, dat het niet heter was geworden. Men sprak tegenwoordig over moord als over een zeer alledaagsche zaak en over een vermoord kind alsof men een kat in het water had gevonden. Hieruit blijkt zeide hij op ontzettende wijze dat verwildering en demoralisatie onder de bevolking toenemen. In de nabijheid van Londen bestaan verschei dene fabrieken die uit het sap van rabarberstengels vermengd met water, suiker en een weinig drui- venwijn Champagne vervaardigen, die reeds hier en daar met goed succes als echte Fransche Cham pagne is verkocht. Uit Kalifornie wordt gemeld, dat verscheidene onderwijzeressen in San Francisco, die het verveelt langer aan de kinderen het A. B. C. te loeren, eene vereeniging hebben gesticht en met eenparig heid van stemmen hebben besloten naar Zuid- Kalifornie te verhuizen en aldaar op een stuk land eene uitsluitend vrouwelijke kolonie te stich ten, Zij willen zich daar speciaal op de teelt van vijgen, oranje-appelen, citroenen, druiven en dergelijke vruchten toeleggen. De streek waar heen zij zich willen begeven is voor die cultuur zeer geschikt, en het klimaat is het geheele jaar warm, zoodat niet veel kosten voor kleeding be hoeven te worden gemaakt. Misschien zijn er ook in Europa -wel onderwijzeressen, die zich bij haar Amerikaansche collega's willen aansluiten. Dat kan daar een aardig landje worden; of de regee- ringsvorm despotisch of parlementair zal wezen wordt nog niet medegedeeld. Gedurende 25 jaren zag men te Madrid aan de Puerta del sol dag aan dag, onverschillig welk weer het was, een blinden, ziekelijken grijsaard zitten, zijn hand om een aalmoes naar de voorbij gangers uitstrekkende. Iedereen kende hem en bijna niemand ging voorbij zonder hem een groet en een kleinigheid te schenken. Ongeveer 14 dagen geleden verscheen Pedro Verluzi, zooals hij heette, niet meer op zijn gewone plaats. Bij onderzoek vond men hem dood op zijn bed, met een vos bij zich, die van honger scheen te zjjn gestorven. Waarschijnlijk zou men verder zich niet veel om hem bekommerd hebben indien men niet op een wrakke tafel een brief had gevonden bevattende de volgende verklaring: „Ik vermaak mijn geheele vermogen aan don Carlos X, die gedurende 20 jaren mij dagelijks zijn penning heeft doen toekomen. Alles wat ik heb bevindt zich in mijn stroozak." Deze werd door de bevoegde autoriteit geopend en bleek een sommetje van 7250 te bevatten. 29 Juni 's av. 11 u. 62 gr. 30 's morg. 7 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 u. 71 gr. Zitting van Vrijdag 29 Juni. Voorzitter de heer Sehorer. Afwezig de heer Liebert met kennisgeving, wegens ongesteldheid. Later komen de heeren van Berlekom en Luteijn. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, worden voor kennisgeving aangenomen drie missives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Evenzeer wordt voor kennisgeving aangenomen do mededeeling dat Z. M. de koning aan het raads lid den heer B. A. Fokker vergunning heeft verleend tot onderhandschen aankoop van grond en gede puteerde staten van Zeeland daartegen geen be zwaar hebben gemaakt. Wordt gelezen het rapport der commissie uit den gemeenteraad betreffende de circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland aangaande de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. (De burgemeester en de secretaris verwijderen zich en worden tijdelijk vervangen door den oud sten wethouder en den griffier.) De commissie is eenstemmig van gevoelen dat, waar gesproken wordt van jaarwedden, ook voor de burgemeesters, als men let op de sommen, men niet kan denken aan eene eigenlijke belooning voor de vele bemoeiingen, zorgen en groote ver antwoordelijkheid, aan die betrekking voor eene eenigszins aanzienlijke gemeente verbonden. De betrekkingen, vooral die van burgemeester, zijn eere-betrekkingen, en de jaarwedde is meer te beschouwen als vergoeding voor tijdverlies, toelage, schadeloosstelling enz. Door opvolgende verhoogingen van jaarwedden uit de gemeentekas en door de verhoogde traktementen van verschil lende beambten van het rijk en de provincie raakt de verhouding van vroeger meer en meer verbroken. Vergelijkt men de jaarwedden van den burge meester en den secretaris van Middelburg met die van gemeenten, in zielental ongeveer overeenko mende, bijv. Breda, Gouda, Kampen en Zutfen, dan zijn die te Middelburg zeer laag. Twee leden der commissie (de heeren Luteijn en Dronkers) achten het dan ook billijk dat tot verhooging worde overgegaan en adviseeren om de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris voor 1878 te stellen op 2000. Het derde lid (de heer Snijders) kan de nood zakelijkheid, tot verhooging niet inzien en vindt geen vrijheid bij zijne min gunstige beschouwing van den toestand van Middelburg, tot meerdere uitgaven mede te werken. Eenstemmig is de commissie van oordeel dat geen verschil moet worden gemaakt in de jaar wedde van den burgemeester en die van den secre taris. De heer Snijders, mede lid der commissie, heeft het resultaat zijner onderzoekingen afzonderlijk schriftelijk aan den raad medegedeeld. Ook dit stuk wordt door den waarnemenden secretaris voorgelezen. Hij herinnert dat gedeputeerde staten in hunne circulaire van 20/27 April jl. te kennen geven: 1° dat zoowel in vermeerdering der be volking als 2° in de toegenomen werk zaamheden der gemeentebesturen, en ook in de omstandigheid 3° dat die jaarwedden in Zeeland doorgaans lager zijn dan in bijna al de overige provinciën, reden te vinden schijnt om tot verhoogiug te besluiten, terwijl, naar den wensch van gedeputeerde staten, bij de beoordeeling der wedde van den secretaris er op zal moeten gelet worden of dien ambtenaar al dan niet hulp wordt verstrekt ten laste der gemeentekas. Bij de beantwoording der circulaire vermeent de heer S. dat het volgende in aanmerking moet genomen worden. 1° De bevolking van Middelburg bedroeg op 1 Jan. '67, het jaar der vorige verhooging, 16180 zielen en op 1 Jan. '77 telde zij 15954, zoodat zij althans niet vermeerderd is. 2° Als hulp, den secretaris ten laste der ge meentekas verstrekt wordende, vermeldt het ver slag der gemeente over 1876: een hoofdcommies met den personeelen titel van griffier, benevens drie commiezen, gezamenlijk als bezoldiging voo r hunne werkzaamheden ter secretarie genietende ƒ2625 'sjaars. Ofschoon deze bezoldi ging zeer matig is, zoodat onderscheidene dezer ambtenaren ter verbetering hunner inkomsten verschillende bijbetrekkingen bekleeden, geeft de

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2