N». 153. 12 06 Jaargang. 1877. Maandag 2 Juli. ariata Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.1 Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffitk G°. te Brussel en Parijs. INKWARTIERING. Middelburg, 30 Juni. Het landbouwfeest te Tolen. Benoemingen en besluiten. MIDDELRIRGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburgs gelet op de artikelen 18 en 19 der wet betrek kelijk de inkwartieringen, van den 14™ September 1866, (Staatsbl. nB. 138)-, brengen ter openbare kermis, dat de lijst der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud het eerst in aanmerking komen, is aangeplakt; dat die lijst van den 29™ Juni tot en met den 12™ Juli a., op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen kunnen worden ingediend van den 13™ Juli 1877 tot en met den 26™ daaraanvolgende. Burgemeester en wethouders achten het tevens niet ongepast, de ingezetenen bekend te maken met tien inhoud van de artikelen 13,14 en 16 der hierboven aagehaalde wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en onderhoud geschiedt: voor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aan slag in de personeele belasting plaats heeft, naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de wet op het middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting; voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruik baar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinnen, waarin zich eene kraam vrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van in kwartiering vrijgesteld. In huizen waarin eene besmettelijke ziekte heerscht mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden, vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakers of bij deta chementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burgemeester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehouden de ingekwartierden voorloopig in zijne woning, (mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche), op te nemen en ten spoedigste voor eigen rekening, in hunne behoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de gemeente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner; in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vrijstelling, de bur gemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20 jaren worden niet met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en bet onderhoud worden bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde escadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabij heid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Middelburg, den 29™ Juni 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOREE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het polderbestuur van Walcheren heeft heden alhier eene buitengewone algemeene verga dering gehoudenwaarvan wij het gewone verslag in een volgend nommer zullen mededeelen. De genomen besluiten zijn in hoofdzaak de volgende: a Over te gaan tot eene oeverbestorting aan de Oostwatering en de Zuidwateringen daarvoor een suppletoire begrooting vast te stellen ad f 18,600. b Goed te keuren den aankoop van een perceel grond onder Westkapellegroot 0,4040 hectaren, voor eene som van 800teneinde daaruit de noodige aardhaling te doen ten behoeve van den Westkapelschen zeedijk. Op verzoek van den heer J. J. P. Wieeking, landmeter bi] het kadaster alhier, vermelden wij, als aanvulling van het gisteren van het Vaderland overgenomen bericht, dat het hem verleend ont slag uit 's lands dienstblijkens het in zijn bezit zijnde stuk, is geweest„eervol en op zijn v e r z o e k." Door het volksblad „de Coöperatie" wordt de aandacht gevestigd op de groote financteele lastenwelke de nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen voor die lichamen met zich sleept. De notarieele akte voor de gevorderde wijziging der statuten van de coöperatieve voorschotvereeni- ging en spaarbank te Goes heeft f 112,95 gekost, welk bedrag voor vele beginnende vereenigingen het geheele reservefonds zou uitputten. Het nederleggen der rekening en verantwoording ter griffie van het kantongerecht (art. 16al. 2 der wet) kost aan registratie-recht 1 pet. der uit gaven zijnde voor de Goesche vereenigingindien het bedrag harer uitgaven zooveel beloopt als verleden jaar, ƒ227.60.- Om van dezen drukkenden last bevrijd te worden bestaat slechts éeu middelnamelijk wijziging der wet in dien zindat de coöperatieve vereenigin gen vau het betalen van registratierecht worden vrijgesteld. De „Coöperatie" vertrouwt dat de regeering en de volksvertegenwoordiging bereid zullen bevonden worden om spoedig deze wijziging te doen plaats hebben. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der jachtvereeniging Nimrod is een voorstel der afdeeling Zeeland aangenomen, om de algemeene wet dier vereeniging in dien zin te wijzigen, dat in de omschrijving van haar doel de „bescherming van het jachtveld" op den voor- en de „honden-tentoonstelling" op den achtergrond geplaatst wordt. Een ander voorstel derzelfde afdeeling tot wijzi ging van art. 18 der algemeene wet, betrekkelijk de contributie, werd verworpen. Ook dit voorstel bad ten doel de bescherming van bet jachtveld, welke voor de leden der Zeeuwsche afdeeling hoofdzaak is, boven de hondententoonstelling te doen behartigendoch de vergadering was van oordeel dat door de aanneming daarvan de ver eeniging Nimrod met eenen wissen ondergang bedreigd zou worden. Welke houding de afdeeling Zeeland nu zal aannemen, is nog niet bekend. Z. M. de koning is gisteren avond te 8| uur per extratrein naar Zwitserland vertrokken. Daar het vertrek een kwartier vroeger plaats had dan aanvankelijk bepaald was kwam prins Alexander te laat aan het station om zijn koninklijken vader vaarwel te zeggen. In de gisteren te Amsterdam gehouden verga dering van aandeelhouders der Nederlandsche Handelmaatschappij, bleek uit het verslag dat de winst- en verliesrekening met f 335,649 moet worden belast, wegens geleden verlies op de ver schillende ondernemingen en verrichtingen der maatschappij in Japan, terwijl bovendien in Neder land verschillende verliezen geleden werden, o. a. door den val der firma Mohr en e° f 103,000. Het juiste saldo der winst bedraagt f 1,957,000, waarvan aan de aandeelhouders f 53 per aandeel van ƒ1000 betaald wordt, terwijl het reservefonds tot f 78,697 klom. Besloten werdondanks de geleden verliezen in Japande zaken aldaar nog niet geheel op te beffen, met het oog op de nog te liquideeren vor deringen doch de meeste kantoren in te trekken en alles zooveel mogelijk te vereenvoudigen. Door de directie der Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij is bepaald, dat voortaan op Zondag geen bestelgoederen meer worden aangenomen. De bezorging heeft alleen plaats van die goederen, welke reeds Zaterdags avonds aankomen. Standaard De een oogenblik beroemde spoorweg Rotter dam-Houten schijnt voorgoed naar het rijk der fabelen verhuisd te zijn. Althans aan de Arnh. Ot. wordt geschreven dat al de bakens voor den geconcessioneerden spoorweg Rotterdam-Munster weggenomen zijn, terwijl, ofschoon maanden gele den reeds de onteigeningswet afgekondigd i3, er nog geen spade in den grond gestoken is. Daar de concessie-termijn in Augustus a. vervalt, beschouwt men de levensvatbaarheid van den spoorweg zeker als nul. De mailboot Stad Middelburg kwam heden morgen te Vlissingen uit Londen aan te 7 uren 45 minuten met 77 passagiers. Onz'! berichtgever noemde gisteren bij vergis sing de „Stad Middelburg", als Vrijdag morgen aangekomen, daar de „Stad Vlissingen" dien ochtend gevaren had. Met de overblijfselen van wijlen generaal Bixio, die zooals men zich herinneren zal op de reede van Atjeh overleed, wordt op ergerlijke wijze gesold. Er wordt althans gemeld dat de beenderen nu te Singapore verbrand zijnomdat de generaal aan cholera overleden is en de gezondheidswetten de overbrenging op Italiaanschen bodem niet toe laten. De asch zal nu naar zijn vaderland gevoerd worden. Wanneer de Atjehers dit vernemen, is het de vraag of zij den eerbied der Europeanen voor de dooden hooger zullen leeren schatten dan dienwelken zij zelf aan den dag gelegd hebben De ontvangsten voor de stadsreiniging te Leeuwarden bedroegen over 1876 43,232 de uitgaven f 34.314alzoo winst 8,918. Er werden gemaakt 5318 last van 1770 kilo kompost of zoo genaamd straatvuilnis en opgevangen 806 last ier. Aan den dienst waren verbonden éen directeur, 2 opzichters, 2 hulpopzichters en 51 andere be ambten. Het aantal verbeterde tonnen steeg van 1375 tot 1665, waarvan 964 in nieuw aange bouwde woningen. Het ophalen der tonnen ge schiedt met drie pramenieder van ongeveer 200 tonnen en bij besloten water met drie wagens. De verwisseling der tonnen geschiedt gewoonlijk tweemaalsoms driemaal per weekbij enkele ook dagelijks. Voor zuivering en ontsmetting der tonnen met chloorkalk wordt nauwkeurig gezorgd. Door onsen Schouwen-Duivelandschen correspondent.) II. Tolen, 27 Juni 1877. Begunstigd door mooi weêr, kwamen de bezoe kers van morgen reeds vroeg van heinde en ver, vele ook uit het aangrenzende Noord-Brabant, naar hier, om zich te begeven naar het glanspunt van het feest, naar de tentoonstelling van paarden, vee en werktuigen. Het terrein, even buiten de stad, schijnt daarvoor opzettelijk geschapen te zijn. Verbeeld u eene groote weide, omzoomd door twee rijen statige olmen, waaronder aan de eene zijde ter halverwege de paarden en aan de andere zijde, mede ter halve lengte, het rundvee geschaard zijn. De beide overige einden der lanen worden door de werktuigen en gereedschappen ingenomen. Op het eind staan de noodige gebou wen en in het midden eene nette tent, waarin het reeds vermelde muziekkorps, vau een tot vier uren, een concert geeft. Boven het geheel golft Neêr- lands driekleur alom. De bloem van Tolen's veestapel is schitterend vertegenwoordigd; vele en belangrijke werktuigen zijn ter mededinging en vele goederen buiten mededinging aangevoerd. Het gansche terrein wemelt van belangstellenden, die in hunne verschillende Zeeuwsche costumen datgene vormen wat romanschrijvers eene bonte menigte noemen. De zon overgiet het met hare onnavolgbare tinten, en niet dan noode onttrek ik er mij aan om, in het tentje van het welwillende bestuur, afschrift te nemen van de bekroningen. Met leedwezen vermeld ik, dat de bekende firma 's Voorbeijtel C° en Wed. C. Masseé zoon om de eene of andere reden, terecht of ten onrechte, dit laat ik onbeslist, niets van haren rijken voor raad landbouwwerktuigen hebben ingezonden en de voorkeur schijnen gegeven te hebben aan een schitteren door afwezigheid. Op het vreedzaam gebied van landbouw en veeteelt moeet men steeds kunnen zingen, als de Belgen„Alle veeten zijn vergeten". Te vier uren werd de tentoonstelling gesloten en vereenigden zich een honderdvijftigtal leden aan den gemeenschappelijken maaltijd in het net versierde schoollokaal. Over het diner, geleverd door den heer Dekkers uit Middelburg, was ieder tevreden. Het dessert werd gekruid met menigen pittigen dronk en de geestige wijze, waarop de secretaris der maatschappij voorlezing deed van de bekroningen, bracht zelfs de deftigsten onder de schare aan 't lachen. Vroolijk en prettig was men daar bijeen, tot de eerste tonen van de mu ziek de gasten met vele anderen op de Markt noodigden tot het bijwonen van het concert. In de nette muziektent, met lampions en giorno- lantaarns verlicht, hooren we weer het muziekkorps dat zich den vorigen dag reeds zoo verdienstelijk van zijn taak gekweten had. Op en rond het feestterrein beweegt zich steeds eene dichte massa, van heinde en ver saamgekomen om feest te vieren. Ieder is prettig gestemd en smaakt genot. Het feestterrein was met smaak aangelegd en geïllumi neerd. Alle mogelijke herbergen en sociëteiten waren overvol. Gui en gastvrij ontvangen, was ieder tevreden, en de dagen binnen het oude Tolen doorgebracht zal elk bezoeker gaarne onder do aangename van zijn leven boeken. Onder 't genot van al het schoone en gcede, was het te spoedig morgen en avond geweest, de tweede dag ten einde, het feest voorbij, dat wij dankbaar en voldaan verlieten, om weer te keeren naar onze huisgenooten en dito altaren. Deze lijst der bekroningen is reeds de M. Ct. van Vrijdag jl,- onderscheidingen. Toegekend een zilveren me daille met loffelijk getuigschrift aan den kapitein Mody, van het Schotsche stoomschip Matin, als blijk van Zr. M'. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het op 22 April 1877 in de Noordzee verongelukt Nederlandscli schip Industrie. Vergunning verleend aan Zr. M». adjudant den generaal majoor A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel, van den grooten staf, tot het aanne men en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder grootkruis der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saxen- Weimar geschonken, en aan A. J. W. van Delden, consul-generaal van Oostenrijk-Hon gar ye te Bata via, tot het aannemen der versierselen van kom- mandeur, en aan N. Hofstede, assistent-resident van Anjer (Bantam), en R. K. van Olden, assistent resident van Tjeringien (Bantam), van ridder der orde van Franz Joseph, hun door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, geschonken. ministerieels departementen. Benoemd tot hoofd- commies bij het departement van oorlog, de com mies bij het departement mr. H. C. P. de Bruyn, en zulks in zijne hoedanigheid van rechtsgeleerde. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid 2e kl. C. A. L. Rodelsturtz, van het personeel. Benoemd bij het wapen der infanterie tot 2" luitenant: bij het 3e reg., de cadet H. J. von Brücken Fock; bij het 8e reg., de cadetten J. C. Mijnssen en R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, allen herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot 2' luitenant: bij het le reg. huzaren, de cadetten A. J. P. Metelerkamp en jhr. L. van Capellen; bij het 2e reg. huzaren, de cadet H. D. Twiss bij het 4e reg. huzaren, de cadetten J. T. H. Min- gels en B. M. Brantsma; allen herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd bij het wapen der artillerie tot 2e luitenant bij het 1" reg. vesting-artillerie de cadetten A. R. Ophorst en L. J. Scheltema; bij het 2e reg. vesting-artillerie de cadet C. G. Boon- zajerbij het 3e reg. vesting-artillerie de cadetten H. L. van Oordt en G. M. J. Turkallen herkom stig van de kon. mil. academie. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs eu sappeurs tot 2e luitenant, de cadetten A. E. von Brücken Fock, J. H. A. Mijsberg, T. L. baron Quarles de Quarles, J. A. Nebbens Sterling, F. J. van BurgsteedeD, A. J. L. M. van Schevicbaven, F. J. H. Yerhoef, H. W. Braakman, F. A. C. A. Pels Rijcken, jhr. G. F. van Panhuys, J. F. de l'Espinasse en J. Grootenhuis; allen herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd tot 2e luitenant, bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, de cadetten S. F. Boers en W. P. Haver Droeze, beiden herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd tot 2* luitenant bij het wapen der

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1