BUITENLAND. Handelsberichten. Thermometerstand. Provinciale staten van Zeeland. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. se» va» efleeten. ff casus is vertrokken, nadat dr. Telleng den vorigen dag door de keizerin van Rusland was ontvangen. In het groothertogdom Oldenburg heerscht tengevolge van de tijdsomstandigheden een zoo algemeene nood, dat velen een uitkomst zoeken in den dood. Op eene bevolking van 250,000 zielen zijn in de eerste 5 maanden van dit jaar reeds 33 gevallen van zelfmoord ter kennis van de bladen gekomen. De brievengaarder van de Fransche gemeente Saint Pouange nadert telkens de brievenbus, als hij haar moet ledigen, met grooten angst. Eenige dagen geleden nl. stond hij met dat doel voor de bus toen hij eensklaps een eigenaardig gebrom, gegons en geruisch hoorde, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Daar kwam uit de brieven- schuif een bij te voorschijn en snorde langs den brievengaarder, vervolgens, twee, zes, tien, in een woord 't bleek dat een bijenzwerm in de bus zich had genesteld. Het oogenblik van de aankomst der postkar naderde en dus moest spoedig tot hande len worden besloten; hij durfde echter de bus niet openen uit vrees van door de bijen geducht te zullen worden toegetakeld. De bus werd be rookt, de brievengaarder voorzag zich van een masker en zoo werd de bus geledigdde brieven hadden een zonderlinge geele tint verkregen, die menigeen vreemd zal zijn voorgekomen. Volgens de Berlijnsche „Post" zou prins Bis marck voornemens zijn reeds in den loop van deze week uit Kissingen naar Berlijn terug te keeren. 27 Juni 's av. 11 u. 56 gr. 28 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 n. 68 gr. Naar aanleiding van het adres der Zeeuwsche spoorboot-maatschappij om ontheffing van de ver plichting tot aanleggen aan den steiger te Wol faartsdijk herinneren gedeputeerde staten van Zeeland aan de prov. stat., dat bij hun besluit van 14 Juli 1868 subsidie werd toegekend onder voorwaarde o. a. „dat de uren van vertrek door gedeputeerde staten worden vastgesteld, zoo mo gelijk in verband met de uren van vertrek en aankomst der spoortreinen te Goes en met dien verstande, dat bij die regeling voor personen en goederen van Zierikzee, het Kalsche veer en voor die van Middelburg de steiger te Vfolfaartsdijk als plaats van ontscheping zal worden aangenomen." Deze voorwaarde is gehandhaafd bij verschillende besluiten, welke alle op bedoelde subsidie betrekking hebben. Het is, zeggen ged. stat., duidelijk dat deze voor waarde thans na de opening van den spoor weg van Goes naar Middelburg, voor zoover zij het aanleggen te Wolfaartsdijk betreft, als verouderd is aan te merken. Doch al ware de verplichting om daar aan te leggen in anderen vorm opgelegd, zij zou toch naar hun inzien in den tegenwoordigen stand van zaken haar reden van bestaan hebben verloren. In 1876 maakten nog geen 50 reizigers met de spoorboot van den steiger te Wolfaartsdijk gebruik, en met het oog op de thans bestaande middelen van communicatie kan men veilig aannemen, dat het verkeer aldaar niet vermeerderen, maar steeds verminderen zal. Het komt hun dus voor, dat het niet wel van de Spoorboot-maatschappij te vergen is, dat zij ter wille van eenige weinige reizigers voortga, door het aanleggen te Wolfaarts dijk, een verlies niet alleen van geld maar ook van tijd te lijden, en zij stellen daarom voor de maatschappij te ontheffen van de verplichting tot het aanleggen aan den meergenoemden steiger. Naar aanleiding van het uitvoerig verslag van den inspecteur van het lager onderwijs omtrent het gebruik der toelage ter bevordering van het schoolgaan en het meer getrouw schoolbezoek over 1875, dat met de bijlagen ter inzage van de leden der provinciale staten op de griffie is nedergelegd, deelen ged. staten het volgende mede. Door de schoolopzieners in het le, 2e, 3e, 5e en 6e district is, in overleg met den inspecteur, aan de gemeentebesturen eene circulaire gericht, waarbij als beginsel werd gesteld, dat alleen die gemeen ten eene bijdrage uit de provinciale toelage zouden erlangen, die bereid zouden zijn om van harent wege minstens een gelijk bedrag te verstrekken. De gemeentebesturen werden tevens verzocht zich hiertoe bereid te verklaren. Door den schoolopziener in het 4e district is eene dergelijke circulaire niet uitgevaardigd, om dat de meeste gemeenten van dat district reeds genoegzame blijken van belangstelling en mede werking hadden gegeven. Dezo circulaire vond in sommige districten een gunstig onthaal. In het 1» district weigerden slechts 8, in het 3e slechts 2 en in het 6e slechts 6 gemeenten de gevraagde bijdrage te verleenen. Daarentegen waren in het 2e district slechts 6 en in het 5e slechts 5 gemeenten genegen op de gevraagde wijze mede te werken. Evenwel ver- klaardén ook de besturen der bijzondere scholen te Groede en te IJzendijke zich bereid de bijdrage te verstrekken. In het geheel hebben zich voor 1875 41 ge meenten aan de zaak onttrokken. Bij de beoor deeling van dit feit dient echter in het oog te worden gehouden, dat voor 1874, toen aan de uitkeering van een deel der provinciale toelage nog geen voorwaarde was verbonden, reeds *20 gemeenten geen aandeel in die toelage verkregen, omdat zij getoond hadden daarop geen prijs te stellen, liet getal openbare scholen, die een aan deel genoten uit de toelage voor 1875, bedroeg 85, dat der bijzondere scholen 9. In onderscheidene gemeenten is overigens uit de gemeentekas eene vrij wat hoogere som toegekend dan die, welke vanwege de provincie werd toege staan. In verschillende gemeenten werden daaren boven door particulieren of bijzondere instellingen bijdragen verstrekt. Men gebruikte de gelden tot het uitreiken van geschenken in geld, boekwerken, speelgoed en getuigschriften, terwijl hier en daar schoolfeesten zijn gegeven. Tengevolge van do omstandigheid, dat vele schoolcommissiën geen of slechts gebrekkige opga- yen omtrent de uitkomsten van de toekenning der bijdragen hebben opgezonden, kan hieromtrent geen volledig verslag worden uitgebracht. Vooreerst is te dien aanzien te vermelden, dat het aantal schoolgangers weder belangrijk is ver meerderd, hetgeen naar de meening van den in specteur voor een deel aan den invloed der toelage moet worden toegeschreven. Daarenboven heeft die toelage in vele gemeenten tot verbetering van het schoolbezoek aanleiding gegeven. Te Middel burg en te Goes is het schoolverzuim in de laatste jaren aanmerkelijk verminderd. In deze gemeenten zijn intu8schen speciale commissiën tot bestrijding van het schoolverzuim werkzaam. In het 4e dis trict was de toestand bevredigend. Uit het 2e distriet is slechts bericht ontvangen ten opzichte van Kerkwerve, waar het aantal bekroonde leer lingen 156 bedroeg tegen 134 in het vorige jaar. De schoolopziener in het 3e district deelt mede, dat de invloed der toelage te Poortvliet, St. Anna- land en Tholen gunstig is geweest. Ook ten aan zien van Aardenburg, Sluis, St. Kruis en IJzendijke zijn gunstige berichten ontvangen, evenals uit Grauw en Ossenisse. De schoolopziener in het le district wijst eindelijk in het bijzonder op Westkapelle, waar de uitreiking der belooningen naar de meening der schoolcommissie op het schoolbezoek een merkbaar gunstigen invloed heeft uitgeoefend. Ged, staten gelooven te kunnen zeggen dat do toekenning der provinciale toelage voor 1875 over het algemeen weder bevredigende uitkomsten heeft geliad, en zij hebben dan ook vrijheid gevonden om op de provinciale begrooting voor 1878 eene som van ƒ2000 voor deze zaak uit te trekken. Ten slotte nemen zij deze gelegenheid te baat om de provinciale staten in kennis te stellen met eenige mededeelingen van den inspecteur van het lager onderwijs omtrent de verdeeling der toelage over 1876 ontvangen, naar aanleiding van een adres van het bestuur der afdeeling Zeeuwsch Vlaanderen's Westelijk deel van de vereeniging Volksonderwijs. In dat adres, waarop daar het ongezegeld is door gedeputeerde staten ingevolge de zegelwet niet kon worden beschikt, beklaagde men zich dat van de gemeenten, die verlangden te deelen in de provinciale toelage, eene bijdrage werd gevorderd van het achtvoudige van wat uit de provinciale kas werd gevorderd. De inspecteur wiens rapport te dezer zake eveneens ter provinciale griffie is nedergelegd geeft hieromtrent, met overlegging van het be richt van den schoolopziener in het 5e district, in hoofdzaak de volgende inlichtingen. Door de schoolopzieners is in overleg met den inspecteur voor 1876 een ander stelsel van ver deeling der toelage aangenomen, dat reeds in het 4e district met gunstig resultaat was toegepast. Volgens dit stelsel zouden alleen premiën in geld of andere geschenken gegeven worden aan leerlingen die hoogstens 10- en getuigschriften aan allen, de vorige daaronder begrepen, die hoogstens 20 schooltijden hadden verzuimd. Het bleek echter dat, bij de toepassing van dit beginsel, in sommige gemeenten aan de vanwege de provincie te verstrekken bijdrage eene vrij hooge som zou moeten worden toegevoegd. Voor Aardenburg, Breskens en Oostburg bedroog die som werkelijk het achtvoud of meer van het deel der provinciale toelage. De schoolopziener in het 5e district heeft intusschen het geven dier bijdragen uit de gemeentekas volstrekt niet ver plichtend gesteld, maar slechts gevraagd, of men bereid was die te geven, terwijl hij er voor de gemeenten, waarvan de grootste sommen gevorderd werden bijvoegde, dat die som wellicht te hoog zou worden bevonden. Toen hij bespeurde, dat zijne circulaire niet goed was begrepen, heeft hij dan ook nader gevraagd of men bereid was eenige bijdrage te geven. De gemeenten Aardenburg en Breskens hebben eene bijdrage toegezegd, terwijl het bestuur van Oostburg wel verzocht heeft de provinciale bijdrage te mogen ontvangen, maar ongenegen is om uit de gemeentekas iets bij te dragen. Het blijkt uit het voorafgaande genoegzaam dat de klacht, in het bovenvermeld adres vervat, ongegrond was. Ged. stat. bepalen zich thans tot deze mededee- ling, onder herinnering dat omtrent het gebruik der toelage over 1876 eerst in het volgende jaar verslag zal kunnen worden gedaan. De begrooting der kosten voor het provinciaal bestuur van Zeeland, voor zooveel het rijksbe stuur isbedraagt voor 1878 64,810 verdeeld als volgtjaarwedden van den commissaris des konings, van de leden van gedeputeerde staten, van den griffier en van de ambtenaren en bedien den bij de provinciale griffiealsmede schrijf- loonen, 48,750; bureau- en lokaalbehoeften, drukwerkenonderhoudlasten en huur van ge bouwen, 12.260; reis- en verblijfkosten van den commissaris des koningsvan de leden van gede puteerde staten, van den griffier en van de amb tenaren en bedienden bij de provinciale griffie, 800; reis- en verblijfkosten van de leden der staten, ƒ3000. De meeste posten zijn overeenkomende met de cijferswelke voor 1877 zijn toegestaanmet uit zondering van de volgende: Met het oog op de vele werkzaamheden aan het ambt van commissaris des konings verbonden en den stand door dien staatsambtenaar in de maatschap pij op te houdenblijven gedep. staten het noodzake lijk achten de verhooging dezer jaarwodde voor te dragen; zooals reeds in de voorgaande begroo ting werd opgemerkt, is in den tegenwoordigen tijd eene jaarwedde welke sedert 9 September 1831 onveranderd is geblevenniet meer vol doende. Voor jaarwedden der ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie worden dezelfde cijfers voor gedragen als bij de begrooting van 1877 door gedeputeerde staten noodzakelijk zijn geacht. De billijkheid der verhooging van die jaarwed den blijkt voldoende uit bijlage C. Voor kosten van onderhoudherstelling en ver nieuwing der gebouwenis geraamd 4670, waarbij voor schoonhouden der gebouwen moet gevoegd worden /800, zoodat het totaal be draagt ƒ5470 of 650 minder dan het vorige jaar. Voor aankoop en onderhoud van meubelen is geraamd ƒ800 waaronder is begrepen voor gewoon onderhoud ƒ500 en voor buitengewone herstelling en vernieuwingvoornamelijk van gordijnen en kachels ƒ300. Het uitvoeren van vernieuwingenherstellingen en gewone onderhoudswerken aan het gebouw, be woond door den commissaris des konings zal vol gens de bijgevoegde begrooting ƒ1090 vereischen, dat is 4135 minder dan het vorige jaar. De berichten uit St. Petersburg omtrent de po litieke bedoelingen van Rusland krijgen allengs een eenigszins ander karakter. Zij beginnen ook nu nog met de stellige verzekering dat Rusland volstrekt geen veroveringen in Turkije wil maken noch een groot Slavisch rijk aan de oevers van den Donau wil stichten. Wat voordeel zou het daarmede hebben? Rusland wil niets dan een goed gewaarborgden vrede, niet alleen voor zich zelve maar voor geheel de wereld. Rusland is de wel willendheid in persoon en 't is onrechtvaardig dat niemand dat schijnt te willen gelooven en het niet vertrouwt. En wat nu Armenie betreft, de arme Armeniërs zijn door de Turken niet minder mishandeld dan de slaven in den Balkan. Nu heeft men ook al beweerd, dat Rusland Armenie zou willen annexeeren om zich, ten nadeele van de Engelschen, meester te maken van den weg naar Indië. Niets is val- scher dan een zoodanige bewering, maar en dit maar is een nieuw verschijnsel in de Russische berichten een vrij Armenie onder een Christe lijk vorst, noch van Russische noch van Engel- sche afkomst, zou een waarlijk voordeel zijn voor de beschaving en zoowel in het belang van Rusland als van Engeland wezen. In verband met die zienswijze schijnt men te St. Petersburg volstrekt niet gesticht te zijn ge weest over de geruchten omtrent pogingen tot herstel van den vrede, door den beer Layard te Konstantinopel aangewend op den grondslag van de conferentie van Konstantinopel, omdat deze, die tot geluk voor de Christenen is mislukt, uit ging van het beginsel van handhaving der integri teit van het Ottomanische rijk en hiervan kan, sedert het uitbreken van den oorlog, geen sprake meer wezen. Zoo redeneert men thans te St. Petersburg, en 't is dus duidelijk dat, indien Rusland al geen uitbreiding van eigen grondgebied begeert, het al meer en meer de inkrimping en beperking der macht van Turkije op den voorgrond, begint te plaatsen, en iedere afbreuk van de macht des sultans is voor Rusland een stap nader tot do onbeperkte heer schappij over de Zwarte zee en den Bosporus. Een dergelijke politiek zal ongetwijfeld ernstigen tegenstand ontmoeten van de zijde van Engeland, dat wellicht met het oog daarop denkt over een buitengewoon oorlogscrediet. Hoewel de Russen in hunne berichten omtrent de affaire bij Delibaba zich de overwinning toe schrijven, is de toon toeh van dien aard, dat zij tot ernstigen twijfel aanleiding geven omtrent de ge loofwaardigheid van die bewering. Generaal Ter- gukassof meldt dat zijne kolonne den 21cn bij Dag har is aangevallen door 20 Turksche bataljons met 12 kanonnen en 4500 man cavallerie. Het gevecht duurde 10 uren, de Turken werden terug geslagen, maar de Russen leden aanzienlijke ver liezen; 15 officieren en 51 soldaten sneuvelden, terwijl 875 soldaten gewond werden. Bij Kars zijn 9 nieuwe batterijen met 36 stukken opgericht. Met recht dus kan men het er minstens voor houden dat de overwinning zeer twijfelachtig is geweest, en dat indien al de Russen meester zjjn gebleven van het slagveld zij die voldoening duur hebben betaald. In Frankrijk heerscht een oogenblikkelijke stilte, ongetwijfeld een voorteeken van den op handen zijnden storm. De berichten uit Parijs bepalen zich tot de karakteriseering van den aanstaanden strijd, waaromtrent steeds meer licht wordt ver spreid. Volkomen verzekerd dat zij bijna onver zwakt zullen terugkeeren, zijn de republikeinen naar de departementen vertrokken. Dinsdag nog zeide de heer Gambetta: wij komen minstens ten getale van 360 terug. Inderdaad de verkiezing zal het karakter hebben van een plebiscit en de regeering houdt het de natie dagelijks voor, dat zij moet kiezen tusschen haar en den heer Gam betta. Maar de heer Gambetta is nog geen 40 jaren en dus niet verkiesbaar voor president, en al ware dit het geval dan zou hij zich toch niet candidaat willen stellen tegenover den heer Thiers. Hij zegt en herbaalt het dagelijks, en allengs dringt de overtuiging door dat het zal gelden te kiezen tus schen den maarschalk en den heer Thiers, Het is waar, dat de regeering over aanzienlijke hulp bronnen beschikt om op de verkiezingen invloed uit te oefenen, maar geheel Frankrijk erkont den heer Thiers als een groot politiek man, een warm liberaal, het hoofd, de leidsman, het voorbeeld voor alle liberalen en patriotten, en eert hem als den be vrijder van het grondgebied, den hervormer van de administratie en het leger; zijn naam is ver bonden aan den vrede, en eindelijk men wil hem voldoening schenken voor 24 Mei. De heer Thiers is de meest populaire man die Frankrijk misschien ooit heeft gehad; de maarschalk kon voor de rechtbank der publieke opinie geen gevaarlijker tegenstander hebben en hoe meer de republikeinen den naam van den heer Thiers stellen tegenover dien van den hertog van Magenta, hoe meer deze gevaar loopt met een gewogen en te licht bevonden te worden afgewezen. Gisteren is in den Belgischen senaat de discussie geopend over het wetsontwerp tot wering van misbruiken bij de verkiezingen. Natuurlijk liep zij over dezelfde onderwerpen, tengevolge waarvan het debat niet zeer levendig was. De algemeene beraadslagingen werden ten einde gebrachtheden zullen de artikelen in behandeling komen. Zonder eenig debat werd het wetsontwerp tot het verleenen van een buitengewoon krediet van 2,982,000 franken aan het departement van oorlog tot aanschaffing van materieel aangenomen. Van hier vertrokken naar Vlissingen het drie mastschip Susanna Johanna, gezagvoerder van der Valk, om te dokken. Het Engelsche barkschip Harmony is Maandag middag, het Noordzeekanaal in gesleept wordende, door ontoereikende kracht der sleep boot aan de binnenzijde van het Noorderhoofd gestrand. Het schip is Woensdag morgen vroeg door hulp van sleepbooten vlot gekomen. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip Friesland, gezagv. Bik, van Batavia met stuk goederen, en de volgende passagiers: le klasse de heeren Bosdijk, Stegerhoek en echtgenootede Bruijn echtgenoote en 3 kinderen en bediénde; Backer, Overbeek, vrouw en een kind; Tweehuijs, en vrouw; Stap, vrouw en 2 kinderen, en 2 bedienden; mevrouw M°. Lennan, 3 kinderen en 3 bedienden; de heer de Wit, vrouw en 4 kinderen en 2 bedienden; wed. Verburg, 5 kinde ren en 1 bediende; de heer Koot en vrouw; juff. Dijkman; juff. Pogge en jongeheer Stockman; de heeren Beijnan, Pareira, de Colonne, echtgenoote 8 kinderen en 2 bedienden; dames Houten 1 kind en 1 bediende; de heeren: Ligtemoet, Bik, v. d. Berg, Assé, vrouw en 3 kinderen, Deenersen, Goethem, Stummerlink*le Rutte, Schermbeek, vrouw, 1 kind enl bediende, K. Menth, Scheffer, vrouw en 2 kinderen, Scheffer, vrouw en 3 kinderen 2° klassede heeren Remmers, Isaacs, jongeheer v. der Eist, 4 onderofficieren, 19 militairen en 1 marinier. Oostburg. 27 Juni. De aanvoer van granen was heden (den tijd des jaars in aanmerking genomen) ruim, voor zooveel betreft tarwe, paardenboonen en gerst, terwijl voor tarwe en gerst voldoende vraag was te bespeuren tegen nagenoeg vorige prijzen. Al de overige artikelen vonden bijna geen enkel kooper, en daarvan werden alleen verkocht eenige kleine partijtjes voor dadelijke behoefte. De bestede prijzen waren voor: tarwe ƒ12, ƒ12.25, 12.50, en iets daarboven. Rogge niet getoond. Wintergerst 6.50, 6.75, 7 a 7.25 en in sommige gevallen nog iets hooger. Zomer- gerst 6.50 a 6.75. Haver f 3.50, 4, 4.50, ƒ4.75 a ƒ5, naar kwaliteit. Paardenboonen 6.75, ƒ7. a ƒ7.50. Erwten niet ter markt. Kanariezaad 8.50, 9 a 10 waard, doch meest daarboven gehoudeD. Middelburg. 28 Juni. Slechts uit Walcheren was er een matige aanvoer, hoofdzakelijk bestaande in tarwe die bijna alleen voor verbruik werd gekocht. De handel was gering en leverde geen prijsveran* dering op. Puike Walchersche tarwe werd 12.75, en nog 13 gekocht; rogge voor verbruik 9; wintergerst ontbreektWalchersche zomergerst op 7 gehouden, dito witte boonen opgeruimd; dito bruine boonen ƒ13; dito paarden boonen /8; dito groene kookerwten 9.50. gemiddelde marktprijzen, Versche boter 1.04 a 1.08eieren per 100 stuks ƒ2.90. Amsterdam, 27 Juni. 28 Juni. Nederl. Cert. Werk. schuld. 21 pet. Certific. dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 dito dito Amsterdam 3 België. Cert. bij Rothschild. *2| Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 1873 5 Loten 1864-5 Loten 18665 Oblig. Hope &Ce. Leen. 1860. 4j Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C#. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Cijlig. dito. 4j dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Sckatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. .5 49 481 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 514 52 Obligatiën dito April/Oct. 5 52-jV 524 dito in papier Mei/Nov. 5 47-fj 47£ dito dito Febr./Aug. 5 47-Jv 471 Aand. Nation, bank3 105 10oj ff n ff ff 64 J 64A Wh 764 1011 1011 1021 1021 1041 1041 100* 1001 1021 102A 100 97| 971 591 781 781 91| 911 804 804 80 i 804 1341 1344 1301 131 811 811 63 7U 714 1041 104J 821 811 751 32 321 45 45 86 831 791 791 74

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3