N». 151, 120® Jaargang. 1877. Vrijdag 29 Juni. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiên 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. Bij het nemen van een abonnement op deze courant, voor 1 Juli a.ont vangt men de tot dien datum verschij nende nommers gratis. Middelburg, 28 Juni, FETJIXjU.E'TOISr, De Gouvernante. Het landbouwfeest te Tol en. Nu de herstemmingen voor de tweede kamer afgeloopen zijn, is het mogelijk met volledigheid de balans op te maken. Negen en veertig leden zijn thans onder liberale vlag gekozen en vormen, waar het bij deze verkiezing op aankwam, de liberale schoolwet meerderheid. De anti-liberale minderheid telt dus 31 leden: 16 ultramontanen, 9 anti-revolutionairen en 6 conservatieven, onder welke laatste er waarschijn lijk nog wel enkele gevonden zullen worden, die bij de herziening der wet op het lager onderwijs met de liberalen zullen medegaan. De stembus heeft aan het land den onscbat- baren dienst bewezen van althans in een belang rijk opzicht den nevel, die over onzen staatkun digen toestand hing, te hebben weggevaagd. Oppositie of regeeringspartij, heeft de meerderheid het in hare macht den gang van zaken in den duidelijk aangewezen weg der liberale beginselen te leiden. Aan de herstemming te Delft hecht zich nog deze gewichtige beteekenis, dat daar op indruk wekkende wijze getoond is dat politieke fortuin- zoekerij in ons land nog niet opgaat en van alle middelen om eene plaats in de vertegenwoordiging te verwerven, beginselloosheid het slechtste is. Niet minder dan 452 stemmen kwamen bij de herstemming over naar den liberalen candidaat, terwijl de kameleontische richting van den heer Heringa dezen, na de eerste verkiezing, er niet meer dan 167 winnen deed. In een zoo gemengd kiesdistrict als Delft kan bijna geen twijfel bestaan of onder deze 452 nieuw-aangeworvenen voor den heer van Leeuwen, bevinden zich een zeker aantal wier staatkundige gevoelens niet stellig liberaal zijn; doch die zich alleen op dezen candidaat vereenigden omdat zij in zijn tegenstander niet de politieke onzedelijkheid verkozen te steunen. De Delftsche kiezers hebben dus getoond dat in Nederland de spreuk „eerlijk duurt het langst"' 15. Naar het Duitsch van Maria Calm. (Vervólg.) Dat ik een slapeloozen nacht doorbracht, spreekt van zelf. Aan den eenen kant pijnigde mij de onzekerheid wat er deze» avond was gebeurd en aan den anderen kant de zekerheiddat de heer Ashbourne mij met dien indringenden Ford in den tuin gezien en daaruit eene verkeerde gevolgtrekking afgeleid had. Te vergeefs maakte ik mij diets, dat het mij onverschillig moest zijn wat hij dacht, het kwellende gevoel wilde mij niet verlaten. Reeds vroeg was ik op. Misschien zou ik juffer Goring alleen zien en iets van haar vernemen, of zouden gesprekken van de kinderen mij de waar heid verraden. Maar juffer Goring was niet in den tuin en de kinderen maakten van de koelheid van den ochtend gebruik om croquet te spelen. „O, gij komt juist van pas," riep Charles mij toe, „wij missen een vierden man. Neem gij mijn tweeden bal. Gisteren moest ik er ook twee nemen, omdat wij met ons vijven waren." „Ja, wij hebben croquet met mynheer Ashbourne gespeeld," riep Milly uit; ik en Charles tegen mijn heer Ashbourne met Georgie en Ethel. En be ook op staatkundig gebied hare kracht nog niet verloren heeft. Naar wij vernemen is de concessie voor den voorgenomen omnibusdienst tusschen Middelburg en Domburg v. v. verleend. De dienst zal aan staanden Zondag aanvangen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat de zaal C' van 'srijks museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam, waarin de schil derij der Staalmeesters hangt, te beginnen met 1 Juli, wederom voor het publiek is opengesteld. (Boor oneen Schouwen-Duivelandschen correspondent.) (Vervolg.) Tolen, 26 Juni 1877. Yelen in Zeeland, zoo vervolgde de voorzitter, hebben van de landbouw wetenschap een verkeerd denkbeeld. Zij is echter niets dan de som, de uitkomst der ervaring, der practijken wie is zoo onverschillig om geen kennis te willen nemen van hetgeen anderen hebben gezien en opgemerkt? Yele vragen heeft zij reeds beantwoordt, vele blijven nog open. De zomerstalvoedering en de overdekte mestvaalten behooren tot de laatste, omdat er nog geen proeven genoeg genomen zijn om te weten wat de ervaring op die punten leert. Voor alle grondgebruikers zij dit een spoorslag om hunne proeven op te teekenen en door de pers bekend te maken. Op de vraag of de drooglegging nog een open vraagstuk is, zal ieder thans ontkennend antwoor den. In elke afdeeling gaat men er geregeld mee voort, en worden de greppels door buizen vervan gen, dat zeker overal moet plaats hebben al was het maar alleen om de tien percent aanwinst van grond. Op tien bunders wint men er door ze te draineeren een, en wel een waar men geen cent lasten meer voor behoeft te betalen. Algemeen is men overtuigd van het nut der nieuwe en verbeterde landbouwwerktuigen. Op dat punt vooral is groote vooruitgang te bespeuren. Zestien jaren geleden vond men hier op de ten toonstelling onzer maatschappij voor het eerst in Zeeland eene dorschmachine. Ieder verdrong zich om dat wonder te zien. Thans zijn ze in elke afdeeling en door geheel Zeeland verspreid. Ieder heeft ze gezien en nuttig gekeurd, en gaat er achteloos voorbij wanneer hij haar vroolijk gesnor hoort. Welk eene verandering in zulk een tijds verloop grijp eens, miss Elten wij hebben het gewon nen „Nu, tegen Charles kan niemand het uithouden, dat weet ge wel," zei Ethel lachend. „Maar'twas heel prettig I Jammer, dat ge er niet bij waart. Dat zei mijnheer Ashbourne ook, maar Georgie vertelde dat ge liever naar 't concert waart gegaan en dat was ook natuurlijk." Ik voelde dat het bloed mij naar 't gelaat steeg en wendde mijn hoofd af, om het te verbergen. Hij had dus naar mij gevraagd; dat was reeds iets! En dan strookte dat croquet spelen ook slecht met het doel, dat juffrouw Góring bij zijn bezoek ondersteld had. Als zij zich eens had vergist Nu, ik zou dat wel spoedig gewaar worden. Noch deze noch de volgende dag verschafte mij echter het gewenschte licht. Alles ging zijn ge wonen gangmet uitzondering dat ik niet eene enkele maal den ruiter opmerkte, die anders bijna dagelijks op het uur, wanneer ik mij in de muziek kamer bevond, placht voorbij te komen. Doch 'twas waarschijnlijk toevallig geweest dat hij voorbij was gereden en ik had er iets anders in gezien Het was heerlijk Augustus-weer, maar ik kon er mij niet recht in verheugen. Zelfs de brieven van huis waren niet in staat mij uit mijne neer slachtigheid op te beuren, ofschoon zij mij goede tijdingen brachten. Mijne zuster was wat beter en had weer grootere wandelingen kunnen doen, Lydia begon al te loopeu en mijne moeder wist De onde snijbakken zijn allerwege door verbe terde stroosnijders en moesmakers vervangen. Men "vindt ze schier bij ieder en overal. Het blijft echter niet bij de eenvoudige, en naast de reeds genoemde dorschmachine treft men overal zaaiwerktuigen aan. Men weet dat ze beter en voordeeliger zijn en aarzelt niet meer ze te gebruiken. De gras- en de graanmaaiers zullen binnen weinige jaren even algemeen zijn. Dit alles heeft men nu zeker wel gedeeltelijk te danken aan den drang der om standigheden, die noopte den weg des vooruitgangs op te gaan, maar zeker ook voor een ander deel aan de Zeeuwsehe maatschappij, die door hare tentoonstellingen ontzaglijk veel goeds verricht heeft. Moet zij dien weg blijven bewandelen, en met het verloopen van het tij ook niet de bakens verzetten? Gewis. En hoeveel goeds we nu ook aau de tentoonstellingen verschuldigd zijn, de tijd is gekomen om ze in groote wedstrijden te ver anderen. Door groote premiën uit te loven moeten we het beste wat in Europa te verkrijgen is op onze tentoonstelling in werking kunnen zien. Met vee is het anders dan met werktuigen. De eerste kunnen niet op groote afstanden vervoerd worden, zonder groote schade; de laatste brengt men zon der nadeel overal. De tentoonstellingen van vee zijn van den beginne af vaak niet anders geweest dan afdeelingsten toonstellingen, dat voor het grootste deel veroorzaakt wordt door de ligging onzer provincie. Al behouden we nu den vorm, de werkkring van het hoofdbestuur zal op dit gebied eonigszins veranderen, en daarom is 't dat het eene kleine wijziging in de statuten noodig heeft geacht. De kas zal ons echter in ons streven beperken, en dus om de drie jaren de tentoonstelling van werktuigen vervangen worden door wedstrijden metygroote premiën. In schijn zal er daarentegen wel ieder jaar eene tentoonstelling van vee gehou den worden, doch dat is om de vroeger vermelde reden eigenlijk zoo niet en in werkelijkheid heeft zij in iedere afdeeling slechts om de acht jaar plaats. Dien tijd vinden velen te lang en in Walcheren zal men, als daar in 't volgende jaar geen veetentoonstelling vanwege de Maatschappij ge houden wordt, er eene voor eigen rekening orga- niseeren en prijzen uitloven. Weldra zal het ledental der Maatschappij 2500 bedragen. Zestien jaren geleden telde zij er nog slechts 800. Haar financieele toestand is bevredi gend. Tot haar leedwezen heeft zij alles niet zoo kunnen steunen als zij wenschte, doch in het noodzakelijke kunnen voorzien. Met eere heeft Zeeland meêgedongen op de wereldtentoonstelling te Philadelphia. Geen tak onzer industrie is daar misschien uitstekender dan de onze bekend ge worden. Een gelijk figuur hopen we in 't volgende jaar te maken op de wereldtentoonstelling te natuurlijk niet genoeg van dat wonderkind te vertellen. Ik las en herlas die lieve brieven en eindigde steeds met den wenschï Was ik maar weêr te huis! bij mijne geliefden, in plaats van in den vreemdein stilte en afzondering, in plaats van hier onder gemoedsaandoeningen, die zich dage lijks hernieuwden! Ach, waar was een plaatsje waar ik maar een enkel uur ongestoord kon alleen zijn Die smachtende begeerte naar de eenzaamheid werd zoo sterk in mij, dat zij ten slotte over mijne vrees, om alleen uit te gaan, zegevierde en ik op een avond, toen de familie aan het diner zat, het park doorliep en door een zijhek naar het bosch ging. Ik was voornemens geweest, zoodra ik alleen en ongestoord was, mij onder den eersten den besten boom neêr te zetten en aan de tranen, waar mijn hart vol van was, den vrijen loop te laten. Maar neen, het was mij als ware ik eene gevangenis ontvloden, als wachtten mij hier vrij heid en een nieuw levenals waren de takken der boomen armendie zich vriendelijk naar mij uitstrekten en alle geluiden des wouds vrienden- stemmen, die mij woorden van deelneming, troost en hoop toefluisterden. Van hoop, ja! Ik begreep op dit oogenblik niet, hoe ik zoo geheel den moed had kunnen laten zinken. Wat was er toch gebeurd? Acht dagen waren sedert het concert verloopen en hij had zich in al dien tijd niet meer op Airy-Hill vertoond; was dat niet het zekerste bewijs, dat juffer Goring zich in hare onderstelling had ver Parijs. Ieder drage daartoe in zijn kring het zijne bij, opdat andermaal de Zeeuwsehe, de Nederland sche landbouw met eere genoemd worden. Zoolang de Maatschappij bestaat heeft ze een almanak bij anderen moeten koopen. Thans is dat veranderd, en heeft zij haren leden een echt Zeeuwscken almanak aangeboden. Onze hooggeachte secretaris heeft daaraan zijne onvermoeide krachten gewijd. Toch was die eerste almanak uit den aard der zaak slechts een proeve, die we hopen dat door eene verbeterde tweede en derde gevolgd zal worden. Eenmaal vertrouwen we dat ze onder de beste Nederlandsche landbouw-almanakken zal gesteld worden. De afdeelingen en bij gevolg de geheele Maat schappij vinden meer en meer belangstelling.' Ons aller streven zij daarheen gericht om het ideaal te verwezenlijken, dat de Zeeuwsehe land bouwer algemeen zij een wel ontwikkeld, een goed onderwezen,, een helder manNu moge men zeggen het ligt niet op den weg van de Maat schappij, of van eene maatschappij om idealen na te jagendoch het is geen schande een edel doel niet te bereiken, maar onedel daartoe niet alle pogingen aan te wenden. Uit de voorlezing der stukken, die op deze be langrijke schets volgde, vernemen we dat de com missaris des konings in ons gewest en zijn grif fier door ambtsbezigheden verhinderd zijn de ver gadering bij te wonen. Een deputatie uit het gedeputeerd college is ter vergadering aanwezig. De rekening over 1876 wordt goedgekeurd, in ontvangsten op f 6037.28, in uitgaven op ƒ4608.25. Dus een goed slot van 1429.03. De voorzitter wordt gemachtigd deu penningmeester over te brengen den dank der vergadering voor zijn ge houden beheer. Daarna wordt de afdeeling Walcheren aange wezen ala plaats, waar in het volgende jaar de a'gemeene vergadering zal worden gehouden. Daar zal dan, zooals de voorzitter te kennen gaf, te gelijk de eerste groote wedstrijd van landbouw werktuigen plaats hebben. (Wordt vervolgd.) Toegekend.© bekroningen. Paarden. (onverschillig van welk ras). Voor den landbouw. Beoordeelaars: G. A. Biindenbach, C. Mazure, J. de Kroo. N° 1. Dekhengsten, geboren vóór of in Juni 1874 1" prijs: ƒ50; uitgeloofd door den heer nu-. W. Ph. Vis; toegekend aan de Vereenigingtot veredeling van het paardenras te Tolen. 2' prijs: een zil veren medaille; toegekend aan de Vereeniging tot veredeling van het paardenras in Zuid-Beveland. gist? Ook zag Georgiana er verre van gelukkig uit, en ik zou het zeker aau haar bemerkt hebben, al ware het maar aan een triomfeerenden blik, als bare wenschen vervuld waren. Neen, wat ik gevreesd had was niet gebeurd; en die ongeluk kige ontmoeting met den afschuwelij ken Ford, nu die zou wel op te helderen zijn. Onder deze gedachten was ik langzaam het pad opgewandeld, dat van het park af door het bosch liep. Nu echter begonnen de wemelende licht- plekjes op den grond te verdwijnen de schaduw werd sterker, het vogelgekweel verminderde. Ik verhaastte mijne schreden en kwam weldra aan de laan, die ik op weg naar de kerk altijd in 't oog had en die ik wist dat op den grooten weg uitkwam. Eene allerliefste laan was het! Aan de eene zijde had men eene heg, waarin wilde bloemen met het groen afwisselden, en aan de andere zijde stond eene rij wilgen, achter welke een beekje stroomde. Die wilgen waren meerendeels door klimop omstrengeld, dat zich soms in festoenen van den eenen boom naar den anderen had ge slingerd. Het was hier buiten het bosch nog zoo licht, dat ik mijne schreden weêr vertraagde en mij vermaakte met bloemen uit de heg te plukken. Het sloeg op den kerktoren van Lynnfield acht uren. Welk een heerlijke avond! Geen mensch wa3 wijd en zijd te zien en geen geluid liet zich hooien dan het kabbelen van het stroompje achter de wilgenboomen.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1