N«. 148. 120® Jaargang. 1877. Dinsdag 26 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i 20 Cent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hayas, Laffiti C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. In het feuilleton der Middelburgsche Courant zal in de volgende maand o. a. worden opgenomen: //Dora", novelle van Grazia Pierantoni-Mancini, uit het Italiaansch vertaald door mevr. de wed. J. C. de Graaff-Holtrop. Bij het nemen van een abonnement vóór 1 Juli a., ontvangt men de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Middelburg, 25 Juni FEUILiLETON. 12. De Gouvernante. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. MIDDELBURGSCHE C0URA1VT. w De gemeenteraad van Vlissingen hield heden namiddag eene zitting, waarin onder meer de volgende zaken zgn behandeld. Onderscheidene rekeningen en begrootingen van gemeente-instellingen zijn om advies gesteld in handen der financieele commissie. Van den commissaris des konings in Zeeland is een brief bij burgemeester en wethouders ingeko men, houdende kennisgeving dat de minister van binnenl. zaken bereid is om het onderhoud en de bediening der brug over het dok voor rekening van het rijk te nemen, mits de gemeente van hare zijde daarvoor het onderhoud en de bediening op zich neemt van de uitsluitend in haar belang bestaande spuisluis aan de Wester- of Koopmans haven. Aldus is met 10 stemmen tegen 1 besloten. Van den heer J. C. de Groof, namens de familie de Groof, is een adres ingekomen, strekkende om eene straat of verhoogd voetpad te leggen voor de op het terrein van den voormaligen Prinsen tuin te bouwen' elf woningen, zoomede om te zorgen voor rioleering en verlichting. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd tot voldoening aan het in 't adres gedaan verzoek. Naar aanleiding eener missive van den directeur der registratie en domeinen te Middelburg, hou dende toezending van een gewijzigd plan voor veiling van bouwgrond bij de groote zeesluis te VlissiDgen, is op voorstel van burg. en weth. be sloten dat gewijzigd plan goed te keuren, mits het terrein dat de staat aan zich voorbehoudt van de daaraan belendende straat afgescheiden wordt door een muur of eene houten schutting. Als lid der commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs moet met 1 Juli aftreden de Naar het Duitsch van Maria Calm. VIII. {Vervolg.) Alleen de heer Ashbourne had zich aan mij laten voorstellenhij alleen had mij als eene lady behandeld, zoo vol achting en toch zoo hartelijk. Ik voelde zijn mijmerenden blik nog op mij rusten en bloosde bij de herinnering; elk zijner woorden riep ik mij weêr voor den geest en ik had er nu 'veel betere antwoorden op dan straks, ja eene merkwaardige welsprekendheid stond mij plotseling ten dienste, waardoor ik het korte gesprek tot in 't oneindige zou uitgebreid hebben. Alles wat ik in stille uren over muziek gedacht en gevoeld had stroomde over mijne lippen en hij hoorde glimlachende toe en zag mij met zijne donkerblauwe stralende oogen aan, tot dat ik plotseling opziende gewaar werd dat het geene oogen waren, maar twee heerlijke schitterende zonnen, die met haar licht mij verblindden, zoodat ik mijne eigen oogen met de hand moest bedekken, en toen ik die nog eene wijl weder wegnam waren de zonnen verdwenen, en voor mij in de lucht hing eene groote zwarte spin, die hare lange dunne pooten neen, het waren armen naar mij uitstrekte Met een gil rees ik op. Het was helder dag heer J. Verkuyl Quakkelaar. Op de voordracht voor de vervulling dier vacature zijn door de com missie geplaatst de heeren J. Verkuyl Quakkelaar en C. V. Kiemens. Het aftredend lid is herbenoemd met 10 stemmen, terwijl de heer Riemens 1 stem verkreeg. Door de plaatselijke schoolcommissie zijn, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslag van den heer m?. Ph. J. Callenfels, aanbevolen de heeren D. J. H. van Aken, kapitein der infanterie, en A. J. van Ockenburg, apotheker. Eerstge noemde is met 6 stemmen benoemd, terwijl 4 stem men op den heer van Ockenburg en 2 in blanco werden uitgebracht. Van C. Maters is een verzoek ingekomen dat hem onder zeer aannemelijke voorwaarden in eigen dom worde afgestaan het terrein tusschen school B en den tuin van den hoofdonderwijzer Sitsen, ter lengte van p. m. 32 M. en ter breedte van p. m. 20 M., teneinde aldaar 5 a 6 woningen met ver diepingen te bouwen voor werklieden. Het ver leggen der straat zou voor rekening van adres sant geschieden. Op dit verzoek is, in verband met het plan van den heer de Groof tot het aanleggen eener straat, afwijzend beschikt. Een adres van C. Maters om grond in koop of erfpacht te krijgen tot het plaatsen van een ge bouwtje met gelegenheid tot het gebruik van ververschingen, op het terrein der buitenhaven, is aangehouden en gesteld in handen der commis sie van fabricage. Omtrent den heer Gille Heringa, den candidaat der ultramontanen in het kiesdistrict Delft bij de herstemming op morgen, komen dagelijks meer dingen aan het licht, die hem als een politieken fortuinzoeker van de ergste soort doen kennen, welke soort in ons land gelukkig tot dusverre echter nog niet veel fortuin wist te vinden. Niet alleen heeft hij bij vroegere verkiezingen elders bij alle partijen beurtelings aangeklopt, ook te Delft spaart hij nu weder beloften, toezeggingen noch verzekeringen, onverschillig van welke zijde die gevraagd worden. Ijverig protestant (hij is een zoon van den beroemden hoogleeraar in de godgeleerdheid Heringa), lid van kerkelijke pro testantsche vereenigingen die zich de bestrijding van het ultramontanisme ten doel stellen, is hij er niettemin in geslaagd door zijne verklaringen de katholieke geestelijkheid tevreden te stellen. Lid van „Volksonderwijs," mede opsteller van rapporten waarin op de verbetering van het openbaar onder wijs met kracht wordt aangedrongen, hoopt hij bij de onderwijzers en bij vele liberalen steun te vinden, maar wil zich niettemin verbinden om in de tweede kamer voor de „staatsrechtelijke gelijkheid" van openbaar en bijzonder onderwijs op te komen. Zoodoende Zoekt hij de anti-revolu tionairen en conservatieven te winnen. Dat hij eindelijk, bij al dit „geven en nemen" naar alle kanten, ook de particuliere stemmen-bedelarij niet versmaadt, bewijst de volgende brief, dien de can- it öidaat der ultramontanen den 8®n dezer aan een openbaar hoofdonderwijzer gericht heeft „Ik kom ook uwe hulp verzoeken bij de aan staande verkiezing op a. s. Dinsdag. Ik ben er voor subsidie te geven aan bijzondere scholen, doch zonder nadeel voor de openbaredat kan zeer gemakkelijk samengaan. Als man van het juste milieu ben ik tegen alle uitersten. Op dien voet zult gij mij zeker als oud vriend wel willen steunen. Doe er uw best eens toe. Gij vermoogt veel in uw gemeente." en reeds laat, en nog had ik mij van mijn beang stigenden droom niet hersteld, toen Bessy binnen trad om mij water te brengen. Zij begon te pratenover de partij van den vorigen avond, over de toiletten der dames en over de lofspraken op mijn gezang, die zij gehoord had toen de gasten vertrokken; maar ik was te afgemat om haar te antwoorden en met hoofdpijn stond ik eindelijk op, om mijn dagwerk te gaan verrichten. De leelijke papegaai schreeuwde mij weêr zijn „ka-ka toe" te gemoet, toen ik de leerkamer bin nentrad. Bij dit schrille geluid en bij het heldere daglicht dat door de openstaande glazen deur binnenstroomde, verflauwden in mijn geest de tooneelen van den nacht. Wat ik gisteren avond beleefd had was niet veel anders dan 't geen ik reeds vroeger in mijne eerste betrekking bij mevrouw Burton had ondervonden. De bijval die aan mijn gezang ten deel was gevallen, Georgiana's ergernis daarover, Ford's aanmatiging en mijnheer Ashbour ne's vriendelijkheid, dit alles had mgne fantaisie vergroot, aan alles had mijne verbeeldingskracht een hooger gewicht bijgezet dan het inderdaad had. En de geduchte toespraak tot mevrouw Goring? Waar was mijn verstand geweest? Hoe had ik kunnen vergeten waarom ik hier was, waarom ik, gelijk tot nog toe, mij alles moest laten welgevallen Neen, 't was een nachtelijk droombeeld, dat tegenover de nuchtere fantaisie in 't niet moest verdwijnen. De kinderen groetten my hartelijk zoo als altijd; Met den 1* Juli a. zal aan de spoorweghalte Beurs, te Rotterdam, gelegenheid geopend worden om bagage in ontvangst te nemen, mits daarvan bij de inschrijving worde kennis gegeven en de bagage ten vervoer worde aangeboden op een der stations van het Zuidernet der staatsspoorwegen. In den nacht van 2 op 3 Juli a. zal tot het vervoer van bijen een extra-trein loopen van Vlissingen naar Eoosendaal. De trein vertrekt van Vlissingen om 3 uren en zal te Roosendaal aankomen om 6.26. Het programma is thans vastgesteld voor de feesten, die te Haarlem zullen gegeven worden in de week van 16 tot 22 Juli a., ter viering van het eeuwfeest der Nederlandsche maatschappij van nij verheid en by gelegenheid harer honderdste al- gemeene vergadering. De achtste algemeene vergadering der Juristen- Vereeniging zal worden gehouden te Leeuwarden op 23, 24 en 25 Augustus 1877, onder voorzitter schap van mr. G. de Vries Azn. De volgorde der te behandelen onderwerpen zal wezen Eerste dag. Burgerlijk recht. Naar welk hoofdbeginsel heeft de staat de rechten van schrij vers en kunstenaars op de vruchten van hun arbeid te regelen Tweede dag. Handelsrecht. Vorderen de wettelijke bepalingen over het tot stand komen der koopovereenkomst aanvulling voor handels zaken Derde dag. Strafrecht. Van welke beginse' len moet de wetgever uitgaan bij de aanwijzing der misdrijven, die niet dan op klachte vervolg baar zgn Ford maakte, terwijl hij vroeg hoe ik voer, eene beweging om myne hand te reikenmaar ik hield mg, alsof ik dat niet bemerkte en gaf hem slechts een kort antwoord, 't Was mg ook bovendien onaangenaam die beenderige, sproeterige hand aan te raken! Mevrouw Goring verscheen niet bij het voorge bed, dat Georgiana in hare plaats hield. Deze las met hare zachte, zwakke stem een kapittel uit het Nieuwe Testament voor, waarin de nederig heid werd aangeprezen. Bij sommige zinsneden was het alsof zij die bepaald tot mij richtte, zoo dat ik moeite had mij vau lachen te onthouden. NederigheidZij beschouwde zich zonder twijfel als zeer nederig wanneer zg 's morgens in 't ge bed erkende dat wij allen zondaars zijn. Maar toch moest er een groot onderscheid bestaan tus schen de zondares miss Georgiana Goring en de overige zondaren, de dienstboden, die in 't ronde geknield lagen, want deze mochten de stoelen van het salon niet gebruiken, maar moesten er elk een uit het dienstbodenvertrek medebrengen Na die godsdienstoefening ging ik volgens ge woonte met Georgiana naar de muziekkamer, om haar de gebruikelgke les op de piano te geven. Zij was zeer verstrooid. Verwachtte zg den galop van een paard op den grooten weg te hooren? Of dacht ik dat maar, omdat ik zelve verstrooid was en mgn oor slechts voor de helft naar de tonen van het instrument en voor de andere helft naar elk gedruisch op den weg of in huis luis terde? Zou hg voorbg rijden? Zou hij mg de De afdeeling Enschedé c. a. van Volksonder wijs maakt bg advertentie aan de kiezers in het district Almelo bekend, „dat zy van den heer mr. G. M. van der Linden, die morgen aldaar in herstemming komt met den heer Insinger, de verzekering ontvangen heeftdat hg vol komen instemt met de wenschen uitgesproken door het bestuur der afdeeling „dat de volksvertegenwoordiging door daden toone de belangen van het onderwgs te willen voorstaan, meer dan tot nogtoe het geval geweest is, en „dat aan de verbetering van het openbaar onder wgs, overeenkomstig de hoofdbeginselen van Volks onderwijs, krachtig de hand geslagen worde." polderbesturen. Benoemd P. Mabesoone tot gezworen in den polder Willem LeopoldNeder- landsch gedeelte en J. B. Temmermantot lid in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Hoofdplaat. onderscheidingen. Bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederlandschen leeuw C. Th. baron van Lgnden van Sandenburg, minister van justitie. Ter zake der krygsverrichtingen tegen Atjeh gedurende het jaar 1873, alsnog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde den sedert tot luitenant ter zee 1® klasse bevorderden luite nant ter zee 2® klasse J. A. Vening. De heer H. J. Binnema, te Ter Neuzen, heeft van wege de Belgische zendingskerk eene aan stelling ontvangen als evangelist te Ostende. De Waalsche commissieoptredend als provinciaal kerkbestuurheeft zich gewend tot de synode van 1877 met het dringend verzoek de maatregelen te nemendie het samenblijven der verschillende richtingen in éen kerkverband kunnen mogelgk maken. De luitenant ter zee 1® klasse H. J. de Wal en de officier van gezondheid le klasse F. H. L. Roessingh van Iterson, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 14®n dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Voor eenige dagen werd gemeld, dat de beloofde liederen zenden? Ik schaamde my toen ik mg op die gedachten betrapte en werd daardoor zoo nederig gestemd, dat ik op geheel veranderden en zachteren toon mijne leerlinge op hare fouten opmerkzaam maakte. Georgiana zag mg van ter zijde aandaar zij zich die verandering niet wist te verklaren, 't Had echter op hare stemming geen invloed, want toen ik haar voorsloeg het stuk, dat zij den vorigen avond gespeeld had, nog eens te herhalen, antwoordde zij heftig„Neen, dat speel ik niet meerEn ik zou beter gedaan hebben van uwe hulp af te zien, want gij draagt er ook de schuld vandat ik zoo slecht speelde gij hebt mij zenuwachtig gemaakt." „Mag ik vragen waardoor zei ik bedaard. „Door uwe geheele wijze van zijnWij zijn dat hier niet gewoondat „Ik kan het waarlijk niet beschrijven, maar.... Niet waar, ge hebt vroeger op het tooneel gezon gen „O, ge mepnt dat ik zangeres van beroep ben, tooneelzangeres Ik dank u, miss Georgiana, voor het compliment dat ge aan mijne stem maakt, maar ge vergist u. Ik heb nooit anders gezongen dan in besloten kringen, behalve eene enkele maal op een klein concert voor een weldadig doel, Wanneer ge er echter het denkbeeld aan verbindt, dat eene zangeres zich in gezelschap anders dan elke andere lady zou gedragen, dan is dat, althans wat Duitschland betreft, eene dwaling. Ik heb in 'thuis van mijn vader, die een groot vriend der muziek was, dikwijls voorname zangeressen leerea

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1