Telegraphische berichten. BUITENLAND. Handelsberichten. niet zou komen wanneer ik als getuige geroepen werd en zoo ik wel kwam, dan zeggen zou dat ik niets van de zaak wist. Ook heeft hij mij aangeboden mijne aandeelen ten volle te zullen uitbetalenalsmede om weder gezagvoerder op een zijner schepen te wordendoch ik heb dat alles geweigerd en geantwoord datals ik voor den rechter geroepen werd, ik in alle opzichten de waarheid zou spreken. Voorts heb ikten einde van zijne bezoeken ontslagen te zijn en omdat ik liefst met de zaak niets te maken wilde heb ben, in het hotel waar ik gelogeerd was een verkeerden naam opgegeven. Oolc heeft de heer de D. mij verzocht om den door mijne vrouw geschreven brief omtrent het stranden van de „Oceanus" (dien ik trouwens reeds vernietigd had) te verbranden. nadat het uitvoerend comité zal hebben gead viseerd. Ter vermindering van de transport kosten is besloten aan de maatschappijen die op Afrika varen eenige voordeelen te vragen, zooals door Nederlandsche en Italiaansche maatschappijen voor het personeel en de goederen van weten schappelijke expedities zijn toegestaan. De Neder landsche en Italiaansche afgevaardigden hebben de voordeelen, die in hnnne landen te verkrijgen zijn, ter beschikking gesteld van de vereeniging. Vervolgens werden de voorzorgsmaatregelen voor de gezondheid der onderzoekers besproken en ein delijk nog geconstateerd, dat vooral tengevolge van de rijke giften in België reeds zooveelgelden beschikbaar zijn, dat tot een eerste expeditie en de stichting van een eerste station kan worden overgegaan. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. hun collega's in de kamer, om nl. een manifest te üPrtfzeis. van effecten. Op de vraag des voorzitters wat of de beklaagde op deze verklaring van den getuige had aan te merken, luidde het antwoord: „Ik heb alleen te zeggen dat alles onwaarheid is." Do verdediger verklaarde naar aanleiding dezer getuigenverklaring eene opmerking te willen maken en releveerdedat er tusschen den heer de D. en den getuige Nicaise reeds onaangenaamheden be stonden vóór laatstgenoemde de reis met de „Oceanus" aanvaardde. Voorts vroeg hij of omtrent de bewuste reis van de „Oceanus" reeds afge rekend is. De heer Nicaise antwoordde hierop ontkennend, daar de afrekening nog niet is opgemaakt, het geen eerst geschieden kan als de geheele zaak betreffende dat schip tegenover de assuradeurs zal afgeloopen zijn. Daar de getuige in de instructie verklaard heeft dat zijne vrouw te Hillegersberg ten huize van den heer de D. was, toen daar het nieuws kwam van het stranden der „Oceanus", vraagde de ver dediger of de heer Nicaise ook nog in het bezit is van den brief zijner vrouw, waarin zij over die zaak aan haar man geschreven heeft? De getuige antwoordde ontkennend, en deelde mede dat zijne vrouw in Juni 1875 gestorven is en hij in October daaraanvolgende in Nederland is teruggekeerd. Evenwel had hij onderscheidene andere brieven van zijne overledene vrouw. De verdediger wilde dat de getuige den brief of de brieven zijner vrouw, welke op het voorge vallene met de „Oceanus" betrekking hadden, aan de rechtbank zou overleggen, welk verlangen door het openbaar ministerie bestreden werd. Daarop verklaarde de verdediger dat hij niet verder wilde aandringen, maar dat hij ook in het bezit is van een brief van mevrouw Nicaise, waar in staat dat zij na den 1™ October 1874 niet meer aan haar man geschreven heelt, daar het onzeker was of hare brieven hem wel zouden geworden. Hij verzoekt voorlezing van den brief, opdat blijke wie hier eene valsche verklaring aflegt, hetzij de getuige, hetzij de beklaagde. Aan dit verlangen werd voldaan. De getuige merkte op, dat zijne vrouw bijzon dere reden gehad heeft waarom zij niet schreef wat zij dacht, en dat zij dan ook steeds gewoon was om, als zij iets geheims aan hem te schrijven had, dit op een afzonderlijk stuk papier te doen. Een der brieven zijner vrouw werd door den getuige aan de rechtbank overgelegd. De hand der schrijfster werd door den beklaagde herkend. Wordt vervolgd.) Het gerechtshof te 's G-ravenhage heeft in zijn crimineele terechtzitting van gisteren behan deld de zaak tegen M. van de K. te Oud-Vosse meer. Deze persoon, die reeds vroeger ter zake van valschheid in geschrifte was veroordeeld, be kende zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van ongeveer f 300 uit een gesloten cilinder bureau van den landbouwer, bij wien hij als knecht in dienst was. Dat bureau was door hem open gebroken, terwijl hij na het plegen van het feit in de woning alles zoodanig in wanorde had ge bracht, dat het den schijn moest krijgen als ware de diefstal gepleegd aoor een vreemde bende. Toen hij bemerkte, dat deze voorstelling weinig ingang vond, beeit hij de verdenking op de met hem dienende 17jarige meid willen doen rusten, en deze was dóór al het vragen en been en weer praten over de zaak zóo in de war geraakt, dat zij een oogenblik bekend heeit den diefstal te hebben begaan en er reeds maatregelen genomen waren, om baar in hechtenis te stehen. Gelukkig evenwel heeft men den beschuldigde reeds dadelijk gewantrouwd en hem beschouwd als een type van schijnheiligheid en huichelarij. Dien naam verdiende hijdie enkele oogenblikken vóór 't plegen van den diefstal met de dienstmeid psalmen had zitten zingen, en het wilde doen voorkomen alsof hij van den Heer een ingeving had gekregen en daarom de dienstmeid als de schuldige aan den kantonrechter te Tholen aanwees. De auvocaat generaal mr. van der Hoeven eischte zes jaren tuchthuisstraf tegen hem. Ziju raads man, mr. van Voorthuijsen, wees op ziju armoede en op andere verzachtende omstandigheden, ver klaarde nog niet geheel overtuigd te zijn, dat de dienstmeid niets van den diefstal heelt geweten en beval zijn cliënt in de clementie van het hoi aan. Ook is behandeld de zaak van J. G. den B., uit Goes, die in den nacht van 18 op 19 Januari uit een pakhuis aldaar eenig aardewerk heeft ontvreemd. Hij is overeenkomstig het requisitoir van den advocaat generaal mr. van der Hoeven veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Vad BUITENLAND. Bucharest. Eene divisie van 6000 Kussen is in den nacht van Vrijdag bij Gaiatz over den Donan getrokken. De brug over die rivier bij Braïla is voltooid. Het Turksche garnizoen van de tegenoverliggende vesting Matchin heeft zich teruggetrokken en de inneming dier vesting zal spoedig volgen. Erzeroum. Moukhtar Pacha levert bij Deli- baba een veldslag tegen de Russen. Braïla. Bij den overtocht over den Donau werd voor de kanonnen van gewapende vlotten, voor de infanterie van schuiten en voor de kozak ken van hunne paarden gebruik gemaakt. Na de landing op den Turkschen oever zijn de troepen het land ingerukt tot achter eenige bergen, waar zij, na een hardnekkig gevecht tegen de Bachi- Bozouks, zich van de hoogten meester maakten die Matchin beheerschen. Erzeroum. (tweede depêche). Bajazid is door de Turken heroverd. De Russische linker vleugel i3 van hare linie van retraite afgesneden en bij Delibaba door den Turkschen rechtervleugel iugesloten. Uit Oostburg meldt men ons dat eergisteren aldaar en in den omtrek op verschillende plaatsen de bliksem is ingeslagen en brand heeft veroor zaakt in de schuren op eene hofstede bij Schoon- dijke en in den koestal en do schuur eener hofstede bij Oostburg, beide van hout gebouwd en met stroo gedekt. De twee brandspuiten uit Oostburg zijn naar de punten des gevaars gezonden. Het vee en andere voorwerpen van waarde zijn, naar men verneemt, gered en de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Volgens het Sluisch weekblad zijn bij het Haze- gras op eene hofstede twee mannen, een arbeider en een knecht, getroffen en gedood. Eene schuur, waarin zij met 28 andere personen gevlucht waren, is afgebrand. Een der gedooden was aan bet voorhoofd getroffenbij den ander voud men geen andere sporen van beleediging dan een rond gaatje in de kast van zijn horloge. Op eene andere hofstede werd een persoon vermist, zonder dat men nog wist wat van hem geworden is. Omtrent den brand in de woning van den bur gemeester van Kapelle meldt de Goesche courant dat deze omstreeks half negen begonnen is in het bovengedeelte van het koetshuis, dat tevens tot berging van brandstoffen diende. Spoedig stond ook het woonhuis in volle vlam. Weldra waren de brandspuiten, ook die der naburige gemeenten, aanwezig en te twaalf uren was men den brand meester. Het huis is geheel uitgebrand, met uit zondering van het kantoor. Van de beneden verdieping is het voornaamste geredo. a. een deel van het archief der gemeente en akten van den burgerlijken stand van vóór 50 jaren, die daar bewaard werden. Het gebouw met toebehooren was bij de Zeeuw- scbe maatschappij voor brandverzekering, te Zierik- zee, verzekerd. Sederd honderd jaren was er in de kom der gemeente geen brand geweest. Bij het verder afgraven der zoogenaamde westbatterij of sortie te Sluis is o. a. aan de rech terzijde der gemetselde kruisgewelven, die waar schijnlijk vroeger voor kazematten gediend hebben, een steenen wenteltrap ontdekt, die zeker toegang verleende tot een toren boven het gebouw. Men verneemt, dat de bekende schoone eiken houten bas-reliefs uit de groote bovenzaal van het stadhuis te Sluis, vroeger te Delft tentoongesteld geweest, thans, op verzoek der regelingscommissie voor de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam, ook aan haar gedurende den tijd van die tentoonstelling in bruikleen door het gemeentebestuur zijn afgestaan. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Sluis f 32.40, te St. Anna ter Muiden 3.70 en te St. Kruis f 4.39 J opgebracht. Een van de treinen van den Hollandschen spoorweg kwam Woensdag van Amsterdam aan de kruising van den Delftschen straatweg, juist op het oogenblik dat de begrafenisstoet in aantocht was. Er was geen denken meer aan om de passa giers in tijds aan het station te brengen, om den stoet te zien. Daarom werd gestopt, en de reizigers vrijheid gelaten om uit te stappen, waarvan natuurlijk gebruik werd gemaakt, en op de wagens en langs den ijzeren weg verkregen ze uitmuntende plaatsen en zagen met het grootste gemak den stoet voorbijtrekken. Dinsdag jl. is te Zetten, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van het „Asyl Steenbeek," door den jongsten zoon van den directeur, den heer H. Pierson. Bij het 18e Concours Poétique te Bordeaux is aan onze landgenoote, mej. Louise Stratenus, de derde prijs voor proza toegekend. Te Wanroy heeft een lOjarige knaap met een lucifer brand gesticht in een schop van den landbouwer A. Mooren, ten gevolge waarvan die schop, een schuur en woonhuis een prooi der vlammen zijn geworden. Hij had dit gedaan, omdat het 9jarig zoontje van Mooren den houd tegen hem opgehitst had. De jonge boosdoener is gearresteerd. In de Fransclie kamer van afgevaardigden heeft herhaaldelijk de Bonapartistische intrigant Saint Paul, aan wien voornamelijk de val van het ministerie wordt toegeschreven beleedigende aan vallen gericht tegen den voormaligen minister Léon Renault, wien hij verweet, tijdens hij de betrekking van prefect van politie bekleedde, een som van 1 millioen te hebben gevraagd om Henri Vin Parijs zijn intocht te doen houden. De heer Renault ontkende dit ten stelligste, doch daar de heer Saint Paul volhield had er eene uitdaging plaats tot een duel, dat echter niet is doorgegaan, daar de getuigen de zaak hebben geschikt en van beide zijden iets is toegegeven. De boringen in de bedding van het Engel- sche kanaal ten behoeve van den aanleg van een onderzeesche spoorwegtunnel tusschen Frankrijk en Engeland, hebben tot de meest gewenschte re sultaten geleid, daar men van de eene zijde naar de andere door een krijtbodem kan gaan. 22 Juni 's av. 11 n. 61 gr. 23 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 66 gr. Woensdag zijn op het koninklijke paleis te Brussel, onder Voorzitterschap van den koniug, bijeengekomen de presidenten der aardrijkskundige genootschappen en de afgevaardigden der interna tionale vereeniging tot exploitatie van Afrika. Het doel van die eerste bijeenkomst is om over de vestiging van het eerste station te beraadslagen. Nadat baron P. Guilllaume zich op uitnoodiging van den koning met het secretariaat had belast werden verschillende aanhangige quaesties bespro ken, waaronder die welke vlag de vereeniging zal aannemen. Hieromtrent zal later worden beslist, De Fransche senaat heeft met 150 tegen 130 stemmen het voorstel tot ontbinding der kamer aangenomen. Deze meerderheid is grooter dan men had verwacht, tengevolge van de veranderde hou ding der legitimisten, die waarschijnlijk zooals althans de heer de Franclien mededeelde zich van de stemming zonden hebben onthouden, indien de kamer van afgevaardigden niet had geweigerd de wetsontwerpen voor de departementale bijdragen te behandelen. Men moge nu beweren, dat hierdoor de waarde der grootere meerderheid vermindert, 't komt ons voor dat die grooter meerderheid zeer nadeeiig is voor de republikeinsche zaak en zij ver sterkt niet weinig de vrees, dat de reactie de overwinning zal behalen in den strijd. Nu en dan schijnen de discussies gisteren nog vrij heftig te zijn geweest. Zij begon met een klacht van den heer Foucher de Careil, dat de admiraal Jaurès verhinderd was te komen stemmen tengevolge "van een bevel aan het evolutie-eskader gegeven, terwijl aan den heer Gontaut Bfron verlof was verleend naar Parijs te komen. Vervol gens werden met eenparigheid van stemmen de credieten voor de liquidatie-rekening en de supplementaire credieten aangenomen, waarna de minister van onderwijs Brunet het woord kreeg over het ontbindingsvoorstel. Wij zullen zeide hij geen coup d'état maken, wij zijn de verdedigers van de gematigde en voor herziening vatbare republiek. De ambte naren knnnen verzekerd wezen, dat wij hen steeds zullen beschermen en wat de officieele candidaturen betreft, zal het ministerie zich slechts bepalen tot aanwijzing van de ware vrienden van maar schalk Mac Mahon. De regeering zal den staat van beleg niet invoeren indien de radicalen er haar niet toe noodzaken, terwijl wat de herbergen betreft de minister zich zal bepalen tot bescher ming van de publieke moraliteit. Ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen zeide bij, dat de vriendschappelijke verhouding met alle mogendhe den werd gehandhaafd en zij geen gevaar opleve ren voor den vrede dien Frankrijk lief heeft. Hij eindigde met het verzoek, dat de senaat de ontbinding zou toestaan. Na een heftig incident tusschen hem en den beer Martel bestroed de heer Laboulaye het ver wijt van radicalisme, dat tegen de kamer van afgevaardigden was gericht. Hij betoogde dat de verkiezingen een zuiver plebicit zullen wezen tusschen maarschalk Mac Mahon en de republiek Gelukt de coalitie der rechterzijde niet, dan zal door haar misslag de maarschalk geplaatst worden tusschen het dilemma van vernedering of abdica tie. Hij bezwoer daarom de legitimisten met de republikeinen te stemmen tegen de ontbinding. Om bovenvermelde reden wilden echter de legitimisten hunne medewerking Diet verleenen en zoo werd het vonnis over de kamer geveld. De leden der linkerzijde van den senaat moeten thans voornemens zijn het voorbeeld te volgen van richten tot de kiezers. De kamer heeft intusschen de beraadslagingen geopend over de wetsontwerpen betreffende de spoorweglij nen in het noorden en de verdere de batten daarover tot heden, den laatsten dag van haar bestaan misschien, verdaagd. Eene commissie van rechtsgeleerden der linkerzijde heeft geadvi seerd tot vervolging voor de rechtbank van den heer de Nervo, prefect van Haute-Loire, wegens een door hem uitgevaardigd besluit tegen herber gen, koffiehuizen enz. Het Belgische ministerie toont zich bereid te gemoet te komen aan de ernstigste bezwaren van de liberalen tegen het wetsontwerp tot wijziging der kieswet. Aan de commissies uit den senaat belast met het onderzoek heeft nl. de heer Malou te kennen gegeven, dat hij bereid is om artikel 46 van dat ontwerp in te trekkenop verzoek van den heer Dolez, by eene nota, waarin hij de gronden voor zijn handelwijze zal ontwikkelen en waarin de rapporten der commissies zullen wor den opgenomen. Daar echter door een geheele intrekking van het artikel alle strafbepalingen op pogingen, om te vernemen welke stem iemand heeft uitgebracht, worden opgeheven, zullen de liberalen waarschijnlijk geen genoegen nemen met het nieuwe voorstel van den minister. Met betrekking tot de Oostersche politiek van de Oostenrijksch—Hongaarsehe regeering is in de Cisleithaansche kamer van afgevaardigden een belangrijke interpellatie aangekondigd door den heer Hofer, en wel van den volgenden inhoud: „Is het waar dat door Duitschland een ot- en defensief verbond aan Oostenrijk is aangeboden met het doel om den RuesiscbTurkschen oorlog te verhinderen Zoo ja, is dit voorstel na nauw gezette overweging door de Oostenrijksche regee ring verworpen? Gelooft de regeering dat die verwerping is in overeenstemming met de belangen der monarchie? Is de regeering voornemens, met het oog op de laatste gebeurtenissen op het oor logsterrein in bet Oosten, voornamelijk in Monte negro, de neutraliteit te blijven handhaven? Is zij van plan militaire maatregelen te nemen of heeft zij die reeds genomen?" Zooals gisteren avond per telegraaf is gemeld hebben de Turken eene nederlaag geleden waarin de aanvoerder van den slag Ferik Mehemed Pacha (en niet Moekthar Pacha) is gesneuveld. Laatst genoemde bevind zich te Koprikoi, een weinig ten westen van Erzeroum. Amsterdam, 22 Juni. 23 Jut. Mederl. Gert. Werk. schuld. 2$ pet. 641 64$ Certific. dito dito 3 76^ 76$ dito dito dito 4 101$ 101^ Aand. Handelmaatschappij. 5 102} 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 104$ 105 Loten stad Rotterdam. 3 101 dito dito Amsterdam 3 102$ 1024 België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Obiig. 1798/1816. 5 90 96$ Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 76$ dito f 1000 18645 90 891 dito L. 100 18725 79$ 79 dito L. 100 1873 5 79$ 79$ Loten 18645 130 132 Loten 18665 126 128 Obiig. Hope &C°. Leen. 1860. 4$ 80 80 Certific. dito4 63$ Inscr. Stieglitz C°. 2"a4L. 4 Obligatiën 1867—694 70$ 70-& Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 104 103$ Obiig. dito4$ 83$ dito dito4 76 Aand. Kiew-Brest5 32 32 dito Baltisehe spoorweg. 3 46 45 Obiig. spoorweg Poti-Tiflis 5 85$ 84$$ dito dito Jelez-Griasi. 5 86 85 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 78$ 78$ Polen. Schatkistobligatiën .4 73 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. .5 47 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 51-,^ 50$$ Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 47-jV 47$ dito dito Febr./Aug. 5 46$ 46$ Aand. Nation, bank3 105$ 105$ Loten 18605 88$ 88 dito 1864103$ Hongarije. Scbatkistbjljett. 6 Obiig. Theiss spoorweg 5 63$ Italië. Certific. Amsterdam. 5 Obiig. Z.-Ital. spoorweg. 3 39$ 39$ Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10$ 10$ Obiig. Binnenlandsche. 3 9$ 9$ Portugal. Obligatiën 3 51$ 51 Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 6$ 6| Obligatiën 1869 6 7$ 7$ Egypte. Obl. 18687 49$ Ooi. 1873 7 A_merlka.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam 50$ 50$ Obiig. Illinois Redemtion. .6 94$ dito Central Pacific. 6 100} Certific. Chic. N. W7 41$ 41$ Obiig. Madison Ext7 82 dito Winona-St. Peter 7 73 dito N. W. Union7 70$ dito Union Pac. Hoofdl. .6 98$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.T sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 - Brazilië. Obiig. 1863 4$ 85 Obl. 18655 95 95

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3