SCJI PENLAND. Handelsberichten. Advertenüen. Oorlogsberichten. De kerkelijke crisis in Dintschland. Z eetijdi n g e n. Ged. staten gelooven dat het voor de bewoners van het eiland Tholen inderdaad van overwegend belang is, eene goede aanlegplaats te bezitten. Vooral geldt dit met het oog op het vervoer van vee, waarvoor thans tenzij naar de zijde van Noordbrabant bijna geen gelegenheid bestaat. Voorts is het duidelijk dat, door den aanleg van een steiger, de verbinding tusschen Schouwen en Tholen veel gemakkelijker zou worden gemaakt en ook om die reden gelooven zij dat de bouw daarvan aanbeveling verdient. Algemeen Overzicht. rede van de heer Bêrenger zijn geweest, die diepen indruk moet hebben gemaakt. De heer Berthauld verzocht dat de verdere discussie tot heden zou worden verdaagd, waartegen het ministerie zich aanvankelijk verzette, waarschijnlijk omdat het liever dadelijk eene uitspraak wilde uitlokken onder den indruk der rede van den eersten minis ter. Een tweemaal herhaalde poging om door zitten en opstaan over de vraag van den heer Berthauld te laten beslissen bleef twijfelachtig, doch scheen veeleer in het voordeel der linkerzijde dan in dat der rechterzijde te zijn, waarop het kabinet van front veranderde en in de verdaging toestemde, waarna deze ook werd uitgesproken. slaan. De etappen-kommandanten hebben bevel ontvangen zich marschvaardig te houden. Graanmarkten enz. Prfjzen van effecten. PrQzen van coupon». Konden de staten zich hiermede vereenigen, dan zou overigens het onderhoud van den toegangsweg moeten komen ten laste der gemeente Stavenisse, omdat die gemeente daarbij het grootste belang heeft en het alleszins billijk is te achtendat zij een deel van de lasten draagt. Alvorens een bepaald voorstel te doenis het echter noodig om door het slaan van proefpalen te onderzoeken of het maken van den steiger op de aangegeven plaats mogelijk is. Ged. staten stellen voorloopig alleen voor hen tot dat einde een crediet van 5000 te verleenen. Van den uitslag dier proef zal dan in de najaars vergadering verslag worden gedaan en tevens van een onderzoekdat zij nog zullen instellenin hoever de steiger, wanneer die op de thans geko zen plaats wordt aangelegd, bruikbaar zal zijn voor de scheepvaart. Eindelijk verdient nog vermelding een voorstel om het gebouw te Middelburg, vroeger in gebruik bg het provinciaal gerechtshofthans tijdelijk aan het rijk in bruikleen afgestaan voor de rijks kweekschool voor onderwijzers voor het vervolg aan de regeering om niet in bruikleen af te staan ten dienste van de arrondissements rechtbank en het kantongerecht te Middelburg en ged. staten te machtigen te dier zake eene overeenkomst met de regeering te sluiten. De strijd der partijen in Frankrijk wordt van beide zijde met onmiskenbare bitterheid gevoerd. In de eerste plaats verdient het debat over het ontbindiugsvoorstel in den senaat de aandacht. De heer Victor Hugo was er, in zpn eigenaardigen stijl, de eerste bestrijder van. Er is zeide hij een conflict ontstaan tusschen twee staatsmachten waarin de senaat uitspraak moet doen. De senaat zal een oordeel uitspreken en geoordeeld worden. Want, evenals boven de regeering de senaat staat, zoo staat boven den senaat de natie. Nooit is de toestand ernstiger geweest. De senaat zal of in Frankrijk den vrede bewaren oi bet onrust verschaffen. Indien gij Frankrijk den vrede schenkt, zult gij Europa gerust stellen. De senaat zal zijn proefstuk afleggen. De senaat zal heden den senaat redden. De gelegenheid is eenig, gij zult haar niet laten ontsnappen. Er zijn schrijvers die beweren, dat de senaat nutteloos is. Toon hen, dat de senaat noodzakelijk is. Frankrijk verkeert in gevaar, kom het te hulp. Het verleden ver schaft eenige nuttige wenken. Sommige aanslagen, die de geschiedenis niet vergeet, werpen een doffen weerglans, die de mogelijke gebeurtenissen verlicht. Men gelooft de misdaden die achter ons liggen voor ons te zien; eu zijn er onder u, die ze zich herinneren deze herinnering is een blik in de toekomst. Herhaaldelijk werd deze rede toegejuicht. Zij werd gevolgd door een bestrijding der ontbinding door den heer Jules Simon, waarop de heer de Broglie antwoordde. Deze wees op de vorderingen van het radicalisme. De heer Jules Simon zeide hij was geen meester van de meerderheid. Een ander, meer radicaal man, was er meester van; deze schonk den heer Simon zijne bescherming. Indien de heer Jules Simon dien man voor raads man wilde kiezen, de maarschalk, die het recht heeft zich af te vragen onder welke voorwaarden hij het gezag aan zijn opvolger zal overdragen, wil hem niet als zoodanig erkennen. Men zegt dat de maarschalk eene positie, waarin hij werd* geëerbiedigd, heeft prijs gegeven om zich in den strijd der partijen te mengen. Jain zooverre, dat de maarschalk het recht heeft te kiezen tus schen de meerderheid van den senaat en die der kamer. Men beweert, dat de ministers geen repu blikeinen zijn. De constitutie van 1875 maakt van die verplichting geen melding. Zij bindt de toekomst niet. Onder de 363 die in de kamer de orde van den dag hebben aangenomen, komen 35 onverzoenlijken voor. De eene coalitie staat tegen over de andere, ik geef aan de onze de voorkeur. Ten aanzien van het verwijt van clericale intriges zeide de heer de Broglie dat het ministerie aan de kerk gehecht is, zonder eenig beginsel van open baar recht te loochenen, zonder het land door eenige godsdienstige of oorlogzuchtige intrige te willen compiomitteeren. Dergelijke beschuldigin gen hebben in het buitenland geen opgang ge* maakt en zullen ook in het land niet slagendat niet zal weifelen in zijn keus tusschen maarschalk Mac Mahon en den dictator van Bordeaux. De heer de Broglie eindigde zijn rede met de uitnoodiging om voor de ontbinding te stemmen en verklaarde, dat in het tegenovergestelde geval het kabinet zijn ontslag zou aanbieden. Uitvoerig en belangrijk moet de daarop gevolgde 't Is dus nu officieel, dat de strijd gevoerd wordt tusschen den maarschalk en den heer Gambetta; feitelpk trekt het ministerie zich terug, en geeft den maarschalk tegenover zijn tegenstander over aan de uitspraak der natie. In hoeverre de wei felende houding van sommige leden van den senaat hoop kon geven op eene voor de regeering ongun stige beslissing zal waarschijnlijk heden reeds blijken. Na eenige heftige persoonlijke schermutselingén in den aanvang der zitting van de kamer van afgevaardigden, las de heer de Cochery het rapport voor over de bijdragen der departementen voor den dienst van 1878strekkende tot verwerping van het daartoe strekkende wetsontwerp, omdat, ingeval van ontbinding, de regeering tijd genoeg heeft de kamer in tijds bijeen te roepen om het ontwerp vóór 15 October te behandelen. De minister van financiën drong er op aan het ontwerp terstond in behandeling te nemen, omdat zonder de beslissing daarover de generale raden hunne begrootingen in de aanstaande zittingen niet kunnen vaststellen. Hoewel de regeering zeide hij niet voornemens is den uitersten termijn af te wachten, is het toch onmogelijk de nieuwe kamer vóór 15 October a. bijeen te roepen. Mocht de openbare dienst lijden, dan zal de verantwoor delijkheid daarvoor niet op de regeering rusten. 't Schijnt dat de minister onder den uitersten termijn ook den laatsten dag verstaat, want daar volgens de constitutie de nieuwe verkiezingen binnen 4 maanden moeten plaats hebben, blijft er na 15 October waarlijk niet veel speelruimte meer over en wat betreft de verantwoordelijkheid waar over de minister spreekt, voor alle gevolgen uit de daad van 16 Mei voortvloeiende zal zij wel uitsluitend moeten worden gedragen door het kabinet. De heer Gambetta drong op een spoedige beslis sing van het tegenwoordige conflict door het alge meen stemrecht aan, en om de regeering daartoe een spoorslag te geven werd de onmiddelijke behan deling van het ontwerp met 354 tegen 160 stemmen geweigerd. Na voorlezing van het rapport der budget-commissie over de supplementaire credieten voor het budget van oorlog, waarin de heer Lan- glois constateerde dat, zoo de kamer al eenig votum van vertrouwen in het kabinet weigerde zij echter alle noodzakelijke maatregelen om den dienst te ver zekeren wil toestaan, zijn die credieten met alge- meene stemmen goedgekeurd. De nederlaag door het Engelsche ministerie in het hoogerhuis bij de begrafeniswet geleden heeft de regeering doen besluiten tot intrekking van het ontwerp, met voornemen om gedurende het reces de quaestie nader te onderzoeken. Volgens het regeeringsontwerp zouden op de kerkhoven geen andere kerkelijke plechtigheden dan volgens den ritus der officieele staatskerk (episcopale) mogen plaats hebben. Het amendement gaf echter vrijheid om bij de begrafenissen kerkelijke plechtigheden te doen plaats hebben overeenkomstig de gebruiken bg het kerkgenootschap, waartoe de overledene behoorde of in het geheel niet. Met dergelijke vrijzinnige denkbeelden schijnt de regeering zich echter niet te kunnen vereenigen. Lord Granville heeft zijn leedwezen over het door haar genomen besluit uitgesproken. In het lagerhuis heeft de heer Hamilton het budget voor Indië overgelegd en machtiging gevraagd tot het sluiten eener leening van 5 millioen tegen 2$ percent, bestemd tot dekking van het te kort ontstaan door den hongersnood, de depréciatie van het zilver en den stilstand in de handelszaken.- Een telegram uit Erzeroum van den 19en meldt, dat de rechtervleugel der Turken zich op Delibaba heelt teruggetrokken na een heftigen strijd, waarin beide partijen belangrijke verliezen hebben geleden en die voor de Turken niet ongunstig moet zijn afgeloopener moeten 8000 man in het veld zijn geweest. Dervisch Pacha is met talrijke ongeregelde troepen, die voor den sultan de revue hebben gepasseerd, naar Batoum vertrokken. De keizer van Rusland bevindt zich thans te Giurgewoalwaar hij bij den Duitschen consul in het gebouw der Donauvaartmaatschappij zijn intrek heeft genomen. De Turken dringen in drie afdeelingen Mon tenegro binnen en wel eene afdeeling over Osdre- nitzi naar Brsnaeen andere door het Zetadal naar Depoljewicen een derde in de richting van Bogetics, alwaar de Montenegryuen levensvoorraad en amunitie hadden opgelegd. Het hoofdkwartier van den prins bevindt zich te Oramdo. De Turksche ambtenaren hebben in last gekregen de magazijnen met proviand en fourage te voorzien en langs den Donau voorraad op te Ten aanzien van de onlangs uitgeschreven recruteering van 218,000 man in Rusland wordt gemeld, dat dit volstrekt geen buitengewone maatregel is maar de gewone jaariyksche lichting. Het cijfer is hooger dan in vorige jaren, omdat door den verminderden dienstij d bijna het maxi mum van het gemiddelde jaariyksche cijfer is bereikt, dat 190,000 a 220,000 man bedragen moet. Berichten uit Weenen doen onderstellen, dat de Oostenrijksche regeering er ernstig over denkt, om indien de Russen den Donau zullen zijn over getrokken tot een demonstratieve handeling over te gaan, daar verscheidene regimenten gereed staan om op te rakken en het Turksche gebied binnen te trekken. De reis van prins Milan naar Weenen heeft ontevredenheid bij den czaar verwekt, omdat hij voldoende verzekeringen betreffende Servië heeft gegevenwaarop echter Oostenrijk niet volkomen vertrouwt. Alvorens naar Ems te vertrekken moet keizer Wilhelm zooals per telegraaf is gemeld aan zijne ministers zijne bezorgdheid hebben te kennen gegeven over het revolutionaire streven op kerke- lijk en sociaal gebied. Tevens gaf hij hen de verzekering .van zgn volle vertrouwen en spoorde hen aan tot krachtige samenwerking bij de moeilijke taak uit dien toestand voorspruitende. Waarop de keizer het oog heeft gehad is dui- deiyk. Bp de laatste verkiezing voor het parle ment hebben vooral in Berlijn de sociaal-democra ten belangrijke overwinningen behaald, terwijl op proteatantsch kerkelijk gebied reeds geruimen tijd ernstige geschillen heerschen. Het een zoowel als het ander is grootendeels een gevolg van de orga nisatie van den Duitschen staat, wiens autocratisch gezinde regeering op het parlement vaak een pressie uitoefent of dit bejegent op eene wijze die tot verzet prikkelt, terwijl de geest van onder danigheid by de meesten nog zoo diep geworteld is, dat in andere opzichten vrijzinnige enonafhan kelpke mannen in het parlement toch hun hooid buigen voor den wil van den allergrössmachtigs- sten, allergnddig sten Kaiser, König und Ilerr en diens ministers. 'tZou volstrekt niet te verwon deren zijn zoo het verlangen om in het parlement meer mannen te brengen, die de regeering aandur ven en haar tegenstand bieden, er meer toe by- draagt om sociaal-democraten te verkiezen, dan de sympathie met de beginselen die zij voorstaan. Op kerkelijk gebied ziet men in Dnitschland ongeveer hetzelfde verschijnsel als bij ons. Aan de eene zgde groote verlichtheid en vrijzinnigheid in de opvatting van godsdienstige vraagstukken, een breken met geestdoodende vormen en een kouden letterdienst tegenover een hardnekkig vasthouden aan de oude leer, overeenkomstig de letter van den bijbel en andere schrifturen van later datum. Rechtstreeks is dé regeering in dien strijd be trokken omdat wij spreken thans meer speciaal over Pruisen de vorst aldaar ook het hoold van de kerk is en aan het hoofd staat van de evangelische synode. Met groote gestrengheid is tot nogtoe de eenheid der kerk gehandhaafd, en aan de stemmen hier en daar reeds opgegaan tot scheiding tusschen de verschillende partijen in de kerk werd geen gehoor verleend. De officieele landskerk moest gehandhaafd worden in haar een heid en ondeelbaarheid, en ziedaar hetgeen op den duur niet zal kunnen worden volgehouden. In Berlijn moet de toestand van dien aard zijn, dat zonder scheiding botsingen van ernstigen aard te voorzien zijn, terwijl door toe te geven aan het verlangen naar scheiding de gemoederen terstond zonden bedaren. Als een bewijs dat de strijd ongeveer over dezelfde punten loopt als bij ons kan het protest dienen door de minderheid eener kerkelijke gemeente te Berlijn ingediend tegen de benoeming van den predikant Hossbach door de meerderheid. In dat protest wordt gezegd: 1° Hossbach stemt niet in met de belijdenisschriften en kan hare leerstellingen niet onderschrijven; 2° hij houdt den bgbel niet voor vaste waarheid; 3° Jezus Christus niet voor den wi»ren God, maar voor den waren mensch; 48 hy loochent iedere wonderbare tusschonkomst van God in de wereldsche aangelegenheden5° hij staat op het standpunt der moderne wereldbeschou wing; 6» hij gelooft niet aan de geboorte van Jezus uit de maagd Maria; 7° daarenboven heeft hij de meeste heilige gebeurtenissen der geschiedenis bestreden, in het bijzonder de opstanding van Jezus een visioen der .apostelen genoemd en de gezameniyke grondslagen van het Christendom ondermijnd. 1 g— Het Nederlandsche fregatschip Erasmus, gezag voerder Schreuder, van Middelburg naar Batavia, te Bordeaux zwaar lek binnengeloopenis na de lading gelost te hebben op de sleephelling gehaald en heeft men bevonden dat het onderschip in goeden staat verkeerde en de lekkage alleen kan ontstaan zyn door het werken van het schip in zee. Het moet verhout wordenverder behoeven geene groote reparatiën aan het schip gedaan te worden. Gent 22 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal ff. 33.—: rogge op staal ir. 23.gerst fr. haver fr. 22.boekweit fr. 17.50; paarden boonen fr. 19.koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 36.lynkoeken fr. 27.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.per 26 stuks. Vlisswgen, 22 Juni, Boter per kilogram f 1.10 a ƒ1.05. Eieren ƒ3.20 per 104 stuks. Amsterdam 22 Juni. Raapolie op zes weken f 40$. Lijnolie 32j. Amsterdam, 21 Jani. 22 Jui. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 64 64$ Certific. dito dito 3 76W 76 VV dito dito dito 4 101 101$ Aand. Handelmaatschappij. 5 102$ 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 105 104$ Loten stad Rotterdam. 3 100$ 101 dito dito Amsterdam 3 102$ 102$ België. Cert. bij Rothschild. 2$ Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 100$ Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 96 96 Certific. Inscr. 5° serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 «77$ dito f 1000 18645 89$ 90 dito L. 100 18725 78$ 79$ dito L. 100 1873 5 79 79$ Loten 18645 „130 130 Loten 18665 „126 126 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4$ „79$ 80 Certific. dito4 63$ Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 63$ Obligatiën 1867—694 „70$ 70$ Certificaten*.6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 103$ 104 Cblig. dito4$ 88$ 83$ dito dito4 76 Aand. Kiew-Brest5 32$ 32 dito Baltische spoorweg. 3 46 46 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 84$ 85$ dito dito Jelez-Griasi. 5 „81 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 78$ 78$ Polen. Schatkistobligatiën .4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. .5 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 „51 61-^ Obligatiën dito April/Oct. 5 51$ dito in papier Mei/Nov. 5 47$ 47^ dito dito Febr./Aug. 5 46$ 46$ Aand. Nation, bank3 105$ 105$ Loten 1860. 5 88$ dito 1864103 103$ Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 39$ 39$ Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10$ 10$ Oblig. Binnenlandsche. 3 9$ Portugal. Obligatiën 3 „51 51$ Turkije. Inschr.Alg. schuld. 5 6^ 6$ Obligatiën 1869 6 7$ 7$ Egypte. Obl. 18687 49$ Ooi. 1873 7 Amcrika.Obl.Ver.Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 Illin. Cert. Amsterdam 50$ 50$ Oblig. Illinois Redemtion. .6 94$ dito Central Pacific. 6 100$ Certific. Chic. N. W7 „41$ 41$ Oblig. Madison Ext7 82 82 dito Winona-St. Peter 7 72$ 73 dito N. W. Union7 70$ 70$ dito Union Pac. Hoofdl. 6 98$ Obl. S t.Paul&Paa.Spw.l' sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 4$ Obl. 18655 95 95 Amsterdam 22 Juni. Metall. f 19.77$dito zilver f 22.07$Div. Eng. per f 11.87$Eng. Portugal per Spaansche piasters —.55Amerikaanscbe dollars (in goud) f 2.44. Amsterdam, 21 Juni Metall. f 19.75; dito zilver f 22.12$Div. Eng. per 11.87$Eng. Russen per 12.02$Eng. Portugal per 12. Frans. 47.70Belg. f 47.70Pruis, f 58.65 Hamb. Russen 1.41$Russen in Z. R. ƒ1.25Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f -Spaan sche piasters f.55; Spaansche binnenlandsche f.50; Amerikaanschedollar3/2.44; papier/2.29. Ondertrouwd N. STOFKOKËR en W. M. MEIJNDËRTS. Vlissingen, 21 Juni 1877. Algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een Zoon L. GREVE, geliefde echtgenoote van J. F. KOOMAN, Kontroleur der afdeeling Seloem#. Benkoelen, 15 April 1877. Heden overleed, tot diepe droefheid van zijne kinderen en behuwdkinderen, de heer H. J. VAN DEINSE, in den ouderdom Van ruim zeventig jaren. Middelburg, 21 Jtini 1877. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw VAN DER MINNE— THIBAUT MATHIJSSEN te Zevenbergen, betui gen hunnen dank voor de belangstelling, onder vonden naar aanleiding der geboorte van hun zoon op 5 dezer.

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3