Telegraphische berichten, T3«wf)fctt. BUITENLAND. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Algemeen Overzicht. Men verwacht van hem een korte reisbeschrijving in het Javaansch die, zoo niet groot, dan toch zeker voor de regeering niet onbelangrijk zal zijn. De audiëntie aan de Atjehsche hoofden te Batavia en later te Atjeh verleend, maakte op den prins een hoogst aangenamen indruk. Het was jammèr, zei de prins, dat hij het Hol- landach en het Hoog-maleisch niet machtig is, zoodat hij zich met de uitlegging door anderen vergenoegen moest, doch zeer zeker begreep hij nochtans de strekking van hetgeen gesproken werd zeer goed. Hij vertelde o. a. dat de gouverneur-generaal zelfs niet vergeten had, bij het uitspreken van den naam des profeets, eenig bewij3 van eerbied in acht te nemen. Toen de gouverneur-generaal voor de groeve van wijlen den generaal Pel vertoefde en sprak, vooral bij het plaatsen van den bloemenkrans door mevrouw van Lansberge, heeft de indruk, dien de plechtigheid op hem maakte, het toppunt bereikt. Hij zag ieders oog vochtig worden en ook hij gevoelde zich zeer aangedaan, zoodat zijn oogen zich met tranen vulden. Stil en eerbiedig verliet men den Godsakker. Het was, zei de prins, als had men er een ten grave gevoerd. Verscheiden hofgrooteu to Soerakarta hoorden met innig genoegen en belangstelling 's prinsen verhaal en zouden zich gelukkig achten, zoo ook hun de gelegenheid werd verschaft, een rei3 te maken zooals den prins te beurt gevallen is. Eenige weken geleden werd melding gemaakt van 8 Chineezen, die te Singapore waren in hech tenis genomen, daar zij beschuldigd werden van een poging om Ckinesche koelies, tegen hun wil, met geweld naar Deli over te brengen. De koelies hadden zich verzet en een vechtpartij was er bet gevolg van. Twee dezer Chineezen zijn thans door het gerechtshof te Singapore ieder ver oordeeld tot een boete van 750 dollars, bij wanbetaling te vervangen door 4 maanden strenge gevangenisstraf; de zes anderen werden elk met 100 dollars beboet, te vervangen door 2 maanden gevangenis. De procureur-generaal beval de gevangenen in de barmhartigheid van den rechter aan, daar zij misdreven hadden op een tijdstip, dat de wet ter bescherming van koelies nog niet bestond. Hij keurde verder in scherpe bewoordingen het gedrag af van den Nederlandscheu planter op Deli, voor wien de koelies bestemd waren. Het vonnis door den rechter geveld is zeker zeer streng, doch dergelijke vermomde slavenhan del verdient een goede bestraffing. De pas te Singapore afgekondigde wet, die aan dergelijke daden paal en perk stelt, zal in het vervolg zulke ergerlijke handelingen waarschijnlijk voorkomen. BINNENLAND. Tweede kamer. Blijkens het voorloopig verslag over het daartoe betrekkelijke wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, hebben de meeste leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deelnamenzich in beginsel voor de afschaffing van het procuraat verklaard. BUITENLAND. Londen. Volgens eene depêche uit Konstan- tinopel zal de kamer van afgevaardigden ontbon den worden. Ragusa. Suleiman-pacha heeft Niksic verla ten en dringt Montenegro binnen om zich te vereenigen met het leger, dat van den kant van Albanië het vorstendom binnenrukt. De Monte- negrijnen hebben de Duga-passen ontruimd en zich in de bergpassen pan Ostrog samengetrok ken. Mehemed Ali heeft den aanval hervat. De toestand der Montenegrijnen wordt als critiek beschouwd; zij hebben 70,000 man Turken in drie legerkorpsen tegenover zich. Gisteren avond is weder een 9jarige knaap C. C. T. genaamd, aan den Kinderdijk alhier al spelende in het water gevallen, doch door de spoedige hulp van P. Geldof van den dood gered. Omtrent de zaak van den herbergier P. uit Yerseke, deelt de Goesche courant nog mede dat de man den 15en Januari jl. geboeid en te voet, uit zijne woonplaats, door Biezelinge en Kapelle, naar het huis van arrest te Goes gevoerd is. De nieuwsgierigheid der dorpsbewoners, waaronder een groot aantal bekenden van den beschuldigde, werd hierdoor niet weinig opgewekt, daar het geen alledaagsche zaak is zulke groote misdadigers over de straat te zien voeren. Natuurlijk is bij de toen geopperde gissingen en praatjes, tijdens den langen duur der gevangenis, nog heel wat gevoegd. Een gevangenis wagen zou, voor dergelijke „prae- ventieve" tochten misschien geen overbodige weelde zijn. Zon echter de justitie, na den man op zoo opzienbarende wijze uit zijn huis gevoerd te heb ben, hem ook niet een triomfantelijken intocht, op een zegewagen, of onder trompetgeschal, kunnen bereiden Hij komt nu toch waarschijnlijk ia zpn eentje, misschien nog wel op eigen kosten, van zijn uitstap thuis en van de honderden, die hem in zijn on ver dienden smaad gezien hebben, zijn er wellicht slechts enkelen die hem als „eerlijk man" terug zullen zien komen. Bij de aanstaande hondententoonstelling der jachtvereeniging Nimrod te Amsterdam wordt eene zeer eigenaardige manier voor het bepalen van de waarde der ingezonden dieren en het toekennen der bekroningen gevolgd. Dit heeft namelijk op rekenkunstige wijze, door vaststelling van punten en vermenigvuldigingcrjfers, plaats. Het hoofdbe stuur geeft daarvan in eeu ingezonden stuk in het Nieuws van den Dag de volgende beschrijving. Ieder dier, dat waarde heeft voor de meiiscb, ontleent die waarde aan zijn bijzonderen vorm en aan eigenschappen, die met dien vorm in het nauwste verband staan. Het brouwerspaard ver gelijkende met het renpaard, zal het voor ieder duidelijk zijn, dat de vorm hunner lichaamsdeelen verschillen moet, al naar gelang van het doel waarvoor ze bestemd zijn. Wanneer nu de bijzondere waarde van ieder deel, bij volmaakten vorm, door een getal wordt uitgedrukt, zal de som dier getallen de doelmatig heids- of schoonheidswaarde van het volmaakt geheel uitdrukken, en dan kan die waarde bij het volmaakte brouwerspaard bijvoorbeeld door het zelfde getal uitgedrukt worden als bij het vol maakte renpaard, niettegenstaande voor de deelen van het lichaam van ieder, geheel andere cijfers (punten) gegeven zijn. Waar, om nog een voorbeeld te noemen, aan den bulldog voor de gezamenlijke deelen, die den kop uitmaken, 35 punten van de 100 worden gegeven, daar de kop hem het meest onderscheidt, wordt bij den windhond de kop slechts op 15 punten van de 100 genoteerd, terwijl daarentegen bij den windhond alle deelen, die voor de vlugheid waarde hebben, met hooge punten zijn aangegeven. Bij de keuring worden nu meer of minder punten aan ieder deel toegekend, al naarmate het meer of minder de volmaaktheid nabij komt. Het denkbeeld om de schoonheidswaarde van een dier door een getal uit te drukken, is reeds sedert verscheidene jaren in Engeland in toepas sing gebracht, waar met zeer veel zorg, speciaal voor honden, het gewicht van ieder lichaamsdeel is nagegaan. Te 's Hage zijn twee Engelschen aangekomen die het voornemen hebben een aantal tochten in ons land to doen per vélocipède. Hun kleeding is op zulk eene reis geheel ingericht. Zij dragen een randsel op den rug, terwijl hun zeer stevig voertuig, bestaande nit een zeer groot en een zeer klein wiel, ook van een lantaren voorzien is. Het jonge nijlpaard in den zoölogischen tuin Artis te Amsterdamdat ruim een jaar oud en aan den Zoological Garden te Londen verkocht is, is beden onder toezigt van zijn oppasser en opvoeder derwaarts vervoerd. De onder-officieren van land- en zeemacht, die de kamerheeren-dragers bij de begrafenis van H. M. de koningin zullen bijstaanzijn van de volgende korpsen 1 onder-off. van de dd. schutterij van 's Graven- hage, 2 van de grenadiers en twee van de jagers, 1 onder-officier van de normaal- schietschool, twee wachtmeesters van hst 28 en 38 reg. huzaren1 wachtmeester van de veld-artillerie van het garni zoen te Amsterdam, 1 serg. van het detach, vesting- artill. te Amsterdam, 1 wachtmeester van het reg. rijd.-artillerie1 serg. van het 48 reg. infanterie, 1 serg. van het bataljon mineurs eu sappeurs benevens 11 onder officieren van de marine. Naar wij vernemen, zullen bij de feesten der Maatschappij van nijverheid, in Juli a. te Haarlem te houden, concerten worden gegeven door het l8 Westfaalsche infanterie-regiment n° 13, uit Münster. Dit gunstig bekende muziekkorps is 45 man sterk eu staat onder leiding van den kapelmeester Krieg. Omtrent de werken in het Noordzee-kanaal verneemt men, dat aanvankelijk is besloten, tot verbreeding van het zuiderhoofd tot 12 M. In verband hiermede wordt het zandvervoer van Castricum naar Amsterdam gestaakt en zal het nog benoodigde uit het Noordzee Kanaal geleverd worden In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Tiel een brutale diefstal door middel van in braak gepleegd bij den goud en zilversmid Tb. G. de Jongh, op de Markt. De dieven schijnen de blinden verwijderd en daarna een groote spiegel ruit verbrijzeld en door de daardoor ontstane opening eenige voorwerpen van waarde, als gouden horloges, medaillons enz. weggenomen te hebben. In den vroegen morgenstond werd een gouden horloge, waarschijnlijk in der haast verloren, in de nabijheid van de Waterpoort gevonden. De politie heeft onmiddellijk nasporingen gedaan en wel met dit gevolg, dat niet ver van het dorp Loenen twee vreemdelingen zijn aangehouden, die ais de ver moedelijke daders naar het huis van arrest zijn overgebracht. De erven van den heer Hoogendijk van Domselaar, te Tiel overleden, hebben aan de dia conie der Hervormde gemeente aldaar geschonken het gesticht „Hoogendijk", gelegen even buiten die stad, bestaande uit 70 ruime en nette wonin gen, waarvan de meeste met een stuk land, ge schikt voor tuinbouw. Op aandrang der afdeeling „Drachten" van het „Multapatiorsbond" is door den gemeenteraad van Smallingerland een strafverordening tegen openbare dronkenschap vastgesteld, die, na goed keuring der gedeputeerde staten, dezer dagen in werking is getreden. Het stoomschip „Stad Haarlem", dat Zater dag uit Amsterdam vertrok, voerde o. a. mede, met bestemming voor het gouvernement in Ned.- Indië, een half millioen aan Mexicaansche dollars. De directeur en de twee bewaarders van het huis van arrest te Roermond zijn voorloopig geschorst. Op niet minder dan vier deuren hadden deze bewakers den sleutel laten steken, terwijl de bewaarster de deur der „dame" openge laten had „omdat deze het in haar cel zoo be nauwd vond". Nog altijd heeft men niets van deze vluchtelingen ontdekt, wat vooral te betreu ren is, omdat men in hen een paar leden eener uitgebreide dievenbende in handen meende te hebben. Vad Als het hoogste pensioen, dat door militairen van minderen rang in ons koloniaal leger onder de gunstigste omstandigheden te verkrijgen is, wordt bet voorbeeld gemeld van een sergeant der artillerie, die onlangs per mailboot van Bata via naar Nederland vertrok en f 720 pensioen 'sjaars geniet. Hij werd te velde gewond, onge schikt verklaard voor den militairen dienst, gede coreerd met de Militaire Willemsorde 48 klasse en geniet dus, behalve zijn gewoon pensioen, „smartegeld" en riddersoldij, waardoor zijn pen sioen tot f 720 wordt opgevoerd. Blijkens het bericht van de autoriteiten be last met het toezicht op de landverhuizing in den Noord Amerikaanschen staat New-York over 1876, blijkt dat de immigratie in dat jaar weder aan merkelijk is verminderd. In het jaar 1873 bedroeg het aantal landverhuizers 266,818, in de beide volgende 140,041 en 84,560, terwijl in 1876 het cijfer tot. 71,265 daalde, nog minder dan in 1858 en 1859, toen het nog 78,589 en 79,322 bedroeg. De zelfmoorden in het Duitsche leger blijven toenemen. In het geheel zijn in April 31 sterf gevallen in het leger voorgekomen, waarvan 20 door zelfmoord. Antonio Gasparone is een van die Italiaan- sche rooverbootden, op wier rekening menige poëtische legende wordt gesteld. Dit verhinderde evenwel niet, dat hij in 1826 werd gevangen en naar de galeien gezonden, waar hij tot 1870 bleef. Zijn laatste levensjaren brengt hij door in de Pia casa te Abbiategrossohij heeft thans den leef tijd van 85 jaren bereikt. De dramatische schrij ver Cesare Turabi bracht den ontslagen roover- hoofdman een bezoek en verzocht hem vergunning hem tot den held van een drama te mogen maken en op het tooneel te brengen. Den 4en dezer werd daaromtrent een formeel contract opgemaakt en door Gasparone met drie kruisen onderteekend; het luidt aldus„Ik verklaar boven de onder- geplaatste kruisen het volgende: Ik machtig den heer Cesare Turabi, dramatisch kunstenaar, van mijn levensgeschiedenis een dramatisch too- neelstuk te vervaardigen en geef hem daartoe uitsluitend het recht, met dien verstande, dat dit ieder ander ontzegd is. Dat is mijn vaste en be paalde wil." Bij gelegenheid van dit bezoek ver klaarde de „vorst der bergen", zooals hij vroeger werd genoemd, dat hij het te Abbiategrosso, waar hij zijn tijd doorbrengt met schoenlappen, vol strekt niet amusant vindt, en zich daarom tot den koning had gewend met verzoek om voor Eiju dood Milaan nog eens te mogen bezoeken. 18 Juni 's av. 11 u. 67 gr. 19 's morg. 7 u. 70 gr. 's midd. 1 u. 81 gr. 's av. 6 u. 76 gr. Zitting van beden 19 Juni. Voorzitter de heer G. J. Sprenger. Afwezig de heeren Snijders, Tak, de Kan ter en Luteijn. Na goedkeuring der voorgelezen notulen wordt mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken. Onder deze laatste kwamo a. voor eene missive van. de Vlissingsche kamer van koophandel en fabrieken, die zich beklaagt dat zij niet gekend is in het dezerzijds genomen besluit tot opzending der relief afbeelding van de haven- en kanaal werken naar do tentoonstelling te Parijs in 1878, daar die afbeelding toch het eigendom is van beide kamers. Hieromtrent werd door den voorzitter medege deeld, dat de kennisgeving van het besluit aan de Vlissingsche kamer door omstandigheden vertraagd is, daar zij toch heeft plaats gehad. Van de Vereeniging tot bevordering van Zeeuw- sche belangen, te Neuzen, is een brief ingekomen, begeleidende copie van een adres aan gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bezwaren tegen de regeling van den stoombootdienst op de Wester Schelde en verzoek om daarin wijziging te brengen De voorzitter merkt op, dat de regeling juist is geschied iu het belang van hen die uit het 5e district de zittingen der rechtbauk voor strafzaken alhier moeten bijwonen, terwijl de heer Borsius, hoezeer de bezwaren van adressante niet geheel ongegrond achtende, als zijn gevoelen uitsprak dat deze quaestie niet behoort bij deze kamer, maar bij gedeputeerde en provinciale staten van Zeeland. Dit laatste was ook het gevoelen der kamer. De heer B. A. Fokker wees er terloops op, dat het eenige afdoende middel tot verbetering der communicatio zon zijn een spoorweg uit bet 5e district op Breskens, in welk geval de stoomboot- dienst op het 5' district geheel zou kunnen vervallen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is inge zonden een schrijven van gedeputeerde staten van Limburgbetreffende een aldaar geopperd denk beeld tot aanleg van een scheepvaartkanaal tusschen Vhssingen en Venlo. Gedeputeerde staten wenschen te weten hoede kamer over dat plan denktof er geen bezwaar daartegen bestaat voor zooveel het Zeeuwsch grondgebied betreft, en zoo neen of zij zich kan vereenigen met de voorgestelde richting VlissingenMiddelburgTil burg EindhovenHelmondBehringenVenlo. Dit stuk is om advies verzonden naar de com missie voor de maand. Bij monde van den heer Borsius brengt de maand- commissie rapport nit omtrent den brief van den minister, waarin het oordeel der kamer wordt ge vraagd over het vaststellen van een nieuw han delstraktaat met Zweden en Noorwegen, daar het traktaat van September 1847, nader aangevuld in 1856, niet meer wordt geacht aan de bestaande eischen te voldoen. Die commissie adviseert te antwoorden, dat de kamer slechts eene opmerking wenscht uit te spreken, nl. den wensch dat de in Zweden en Noorwegen van het hout geheven wordende uitgaande rechten worden opgeheven. De heer J. P. Fokker wenschte den wensch te uiten dat niet alleen de uitgaande rechten van hout, maar alle uitgaande rechten opgeheven mogen worden. Daar de commissie zich hiermede vereenigde, werd dienovereenkomstig besloten. De voorzitter bracht namens de commissie voor de"' maand rapport uit omtrent den brief van den minister van binnenlandsche zaken betref fende gerezen klachten over de modellen der ijzeren gewichten, vooral bij het gebruik van granen. Uit dat rapport blijkt, dat het oordeel is gevraagd van de meters en wegers der granen, die echter te kennen hebben gegeven, dat zij tot dusver nog de oude modellen van gewichten ge bruiken. Vandaar dat de commissie adviseert aan den minister te antwoorden, dat in dit ressort van het bestaan van 't geopperde bezwaar tot dusver niets gebleken is. Verschillende leden konden zich hiermede niet vereenigen, aangezien het gebruik der nieuwe modellen verplichtend ia en de oude ongetwijfeld bij den a. herijk in Augustus zullen afgekeurd worden. Dientengevolge wordt besloten de zaak aan te houden. Ten slotte vestigde de secretaris de aandacht der leden op het verslag van den directeur-gene raal der Maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen en de daarin voorkomende ongunstige voorstelling van de uitkomsten der Zeeuwsche lijn. Daar dit verslag aan de leden zal worden rond gezonden, zal in eene volgende vergadering deze zaak, zoo noodig, een punt van beraadslaging uit maken, teneinde te overwegen in hoever het dienstig kan geacht worden tegen die voorstelling op te komen. De zitting wordt gesloten. Zooals gisteren avond per telegraaf werd gemeld is de zitting der Fransche kamers gisteren ver traagd door een accident op den spoorweg tusschen Parijs en Versailles, doch de werkzaamheden heb ben daardoor geen verandering ondergaan, zoodat de discussie over de interpellatie werd voortgezet. Twee ministers verschenen achtereenvolgens op de tribune om den heer Gambetta te beantwoor den. In de eerste plaats de hertog Decazes, die in verzet kwam tegen de bewering, dat het ge beurde van 16 Mei tot binnen- of buitenlandscben oorlog zou leiden. Hij achtte het noodzakelijk den indruk weg te nemen, dien deze woorden van den heer Gambetta in Frankrijk hadden gemaakt en las eene depêche voor, door hem na den 168n Mei tot den gezant te Rome gericht. Daarin werd geconstateerd, dat Frankrijk evenals onder het vorige kabinet een vredelievende en vriendschap pelijke politiek wil volgen; indien door de propa ganda van godsdienstige beginselen eene agitatie mocht worden in het leven geroepen zou zij wor den onderdrukt. Deze verklaring had zooals de heer Decazes verzekerde een gewenschten indruk in Italië ge maakt, zoodat de betrekkingen tusschen Frankrijk eu Italië dan ook vriendschappelijk en welwillend zijn gebleven en hij protesteerde tegen de bewering, dat de ontbinding het voorspel zou wezen van den oorlog. Alle partgen toch in Frankrijk willen den vrede en de mogendheden weten, dat in zijn buitenlandsche politiek niets is veranderd, maar dat zij vredelievend zal blijven. Dit geldt ook voor de Duitsche regeering en ter nadere bevestiging daarvan deelde de minister een depêche van den Fransehen gezant te Berlijn, den heer Gontaut Biron mede, bevattende de verzekering, dat de betrekkingen met Duitschland uitmuntend zijn. Gelijke verzekeringen zijn van de kabinetten van St. Petersburg, Madrid en Wee- nen ontvangen. Ook in dit opzicht is van toepassing: ce qu'e voit et ce qu'on nt voit pas. De ministers deeleö natuurlijk slechts officieele berichten mede, voor een officieele ongunstige verandering in de betrekkingen der mogendheden bestond nog geen reden, maar wat officieus is geschied zullen de ministers wellicht niet vertellen. Het vermoe den ligt althans voor de hand, dat dit niet geheel in overeenstemming is met hetgeen de hertog Decazes gisteren heeft medegedeeld eu rijmt althans volstrekt niet met hetgeen de heer Depretis in de Italiaansche kamer met betrekking tot het Fran sche ministerie heeft gezegd, dat de kabinetten voorbijgaan, maar de natie blijft. De Duitsche officieuse organen hebben zich steeds ongunstig uitgelaten over het kabinet van 16 Mei eu de

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3