BUITENLAND. Telegraphische berichten. O n derwijs. Kunstnieuws. Rechtzaken. TSm<§t«t. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Heeds het vooruitzicht, dat het lot van de onderwijzers verbeteren zal, oefent invloed uit en spoort de iongelieden aan om zich op het vak toe te leggen. Uit Deventer toch deelt men ons mede, dat voor de twintig plaatsen als kweekeling aan de rijkskweekschool acht en tachtig jongelieden zich hebben aangemeld. Hieruit blijkt tevens hoe ongegrond de vrees was, indertijd vooropgesteld, dat men wel kweek scholen, maar geen kweekelingen zou bekomen. (Arnh. Ct.) Het gedenkteeken van wijlen den schilder S. L. Verveer werd gisteren op de Israëlitische begraafplaats te 'sHage, in tegenwoordigheid van een groot aantal zijner vrienden en vereerders, onthuld. Nadat de opperrabijn, de heer Berenstein, de plechtigheid met eene korte toespraak geopend had, hield de heer Banck eene rede, waarin hij de verdiensten van den overleden kunstenaar, een leerling van den schilder van Hove, schetste. Het gedenkteeken stelt in streng klassieken stijl een katafalk voor, vervaardigd uit grijzen steen, rustend op een voetstuk van arduin. Aan eene zijde is een immortellenkrans uitgehouwen, aan eene andere een spreuk in Hebreeuwsche karakters en een kerkelijk symbool, aan de derde de datum van geboorte en overlijden. Een marmeren plaat draagt het opschrift: „Aan S. L. Verveer, door kunstbroeders, vrienden en vereerders." De vervaardiger van dit gedenkteeken, dat 2 meter hoog en 3 meter breed is, was de heer van den Brink. Landbouw. Aan een in het bijblad van de Landbouw-courant opgenomen verslag der heeren Waller en Sluis omtrent de internationale tentoonstelling voor melk- en zuivelbereiding te Hamburg, ont leenen wij het volgende: „Wat de expositie der kaas betreft, kon Neder land met het buitenland wedijveren, maar bij die der boter kwam het ons voor dat Nederland, wat de bewerking aangaat, verre bij het buitenland ten achter staat. Dat de Nederlandsche boter voor het tegenwoordige nog zoo hoog staat aan geschreven is, naar ons oordeel, eensdeels het ge volg van de gelukkige gesteldheid des bodems, anderdeels teren op ouden roem. Indien Nederland op dit gebied niet zijne beste krachten inspant, veel meer dan het tot nu toe deed, de wetenschap pelijke beoeiening aan de praktijk toevoegt, dan zal de tijd niet verre zijn, dat het geheel door het buitenland wordt overvleugeld. De behoeite aan landbouwonderwijs en wetenschappelijke ontwik keling moet meer algemeen worden, zal Nederland niet geheel achteraan komen. Bij hoe weinig land bouwers wordt bij ons te lande bij de zuivelbe reiding de zaak op wetenschappelijke gronden ge dreven? Bij het* bezoeken na de tentoonstelling van eenige boerderijen, bleek het ons ten duide lijkste, dat men ons in Duitschland in dit opzicht verre vooruit is. „De expositie der werktuigen en gereedschappen ten dienste der zuivelbereiding, der kaas- en bo- terkleursels en der kaasstremsels, bewees dat men in Denemarken, Zweden, Finland, Duitschland en Zwitserland beter op de hoogte is dan bij ons. „Moge Nederland toch, dat met de landbouw school te Wageningen op wetenschappelijk gebied een begin gemaakt heeft, zich spoedig verheugen in het bezit van meer inrichtingen voor onderwijs, maar moge daarbij niet vergeten worden dat in het landbouwbedrijf, vooral daar waar demelkerij de hoofdzaak is, veelal de leiding op de vrouwen rust, en het ook hoogst wenschelijk i3, dat ook voor haar eene gelegenheid geopend worde om zich wetenschappelijk te bekwamen. In dit opzicht kan Nederland een voorbeeld nemen aan Finland. Daar zijn van rijkswege reeds elf scholen voor meisjes opgericht om zoowel practisch als weten schappelijk het kaas- en botermaken te leeren, terwijl twee door het gouvernement bezoldigde wandelleeraressen de boerinnen onderricht geven. De gevolgen zijn daar reeds zichtbaar." Aan de N. Rott. Ct. wordt medegedeeld dat een rijksambtenaar te Rotterdam gisteren morgen een levende Colorado-kever op de Willemskade heeft gevonden. Hij heeft het dier aan een zijner chefs afgegeven. Het gerechtshot te 's Gravenhage behandelde gisteren o. a. de zaak van F. R. arbeider te Zierikzee, beschuldigd van dieistal eener broche die hij in eene herberg van den grond opgenomen zou hebben. Nadat door den advocaat-generaal eene correctioneele gevangenisstraf van acht maanden geeischt was, besliste het hot, na den verdediger mr. Beelaers van Blokland gehoord te hebben, dat hier geen arglist aanwezig was en sprak den beklaagde vrij. dit mensch niets gemeen hebben. Het bloed steeg mij van toorn naar de wangen en ik antwoordde, terwijl ik opstond„Nudan zal ik u vooreerst alleen laten." „Vergeef mij," zei hij, een stap terug wijkende, „ik vergat dat gij, de dochter van een koopman, oneindig verheven zijt boven den vermeenden hofmeester, den zoon van een fabriekarbeider." Die woorden calmeerdeu mij en ik ging weer zitten. „Gij vergist u als ge dat denkt," zei ik bedaard; „ik acht u op dien grond evenmin beneden mij als ik mij zelve beneden mevrouw Goring en hare gasten acht." „Tocht hebt ge u door dat woord W ij beleedigd gevoeld, dat kunt ge niet loochenen," hernam hij. „Maar het zij zoo; ik zal het niet meer bezigen. Ik had mij moeten herinneren, dat de menschen piet gaarne de waarheid booren." Wordt vervolyd.) BINNENLAND. Tweede kamer. De heeren van der Kaay en Patyn zijn na beëediging als leden toegelaten. Ingekomen is een wetsontwerp tot onteigening van gronden tusschen Winterswijk en de Pruisische grenzen. Het adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning is vastgesteld. De kamer betuigt daarin hare deelneming in den algemeenen rouw der natie wegens den dood der koningin, die door hare buitengewone gaven van geest en van gemoed, dat ontvankelijk was voor al wat goed en schoon was, eere deed aan de kroon die zij droeg, terwijl zij door hare minzaamheid, hare onvermoeide wel dadigheid en hare toewijding aan haar aangenomen Vaderland, dat haar zoo lief geworden was, aller harten gewonnen had. Haar naam zal bij de natie in gezegend aandenken blijven. Dit adres zal door eene commissie aan den koning overgebracht worden. De kamer is op reces uiteengegaan. 's Gravenhage. De commissie uit de eerste kamer tot het overhandigen van het adres van rouwbeklag is te half zes bij Z. M. den koning ontvangen. BUITENLAND. Farys. Het Journal otöciel bevat eene weder legging van de bewering, dat de verandering der regeering op 16 Mei jl. stoornis zou hebben ver oorzaakt in den handel. Bucharest. Prins Milan van Servië is alhier aangekomen. Versailles. uur des namiddags. Heden morgen is een ministerraad gehouden. Aan het station te Parijs bevond zich een talrijke menigte, doch geen enkel incident heeft zich voorgedaan. De kamer was voltallig toen de zitting te 2j uur werd geopend. De minister van biunenland- sche zakende Fourtoudeelde aan de kamer mede, dat de hertog de Broglie op dat oogenblik in den senaat een presidentieele boodschap voorlas strekkende om de uitspraak tot ontbinding der ka mer te vragen. Heden namiddag is een ongeveer 9 jarig kind, ter hoogte van den Korendijk, al spelende in het water gevallen. J. Schvoevers had naar wij verne men het genoegen het kind er uit te halen en aan den aan den kant staanden vader weer te geven. In de jongste vergadering van het departe ment Zierikzee der maatschappij van nijverheid werden o. a. een paar voorwerpen ter bezichtiging gesteld, bestemd voor de tentoonstelling van „kunst toegepast op nijverheid" te Amsterdam. Het was een lederen prachtband voor salon album, vervaardigd in de boekbinderij van de* heeren S. Ochtman en Zn., en een proeve van drukwerk van de pers van den heer H. Lakenman, zijnde een diploma volgens de aangegeven eischen van het programma voor den wedstrijd aan de tentoonstelling verbonden. Bedoeld album is geheel uit de hand bewerkt, met lossen of uitschuivenden rug, zoodat het, tot bewaring van plaatwerken bestemd, geschikt is voor verschillende volumen. Het diploma door den heer Lakenman vervaar digd is in zes kleuren gedrukt, omgeven van een renaissance-rand, waarin een twintigtal spreuken gelezen worden, allen op de nijverheid toepasselijk. Het lichaam van 't diploma zelf is overeenkomstig de opgaven van den wedstrijd. Beide werkstukken munten uit door netheid en smaak. ZC.) Verleden week werd door den arbeider A. van Esbroek te Stoppeldijk eene kruik gevonden, ongeveer 3 M. onder den beganen grond op de derrie. Deze kruik is waarschijnlijk van oude dagtee- kening, omdat de polder Stoppeldijk voor de eerste maal in 1400 werd bedijkt, en, daarna andermaal overstroomd zijnde, in 1643 weder is ingedijkt. De kruik dagteekent hierdoor minstens van 1400 of kort daarna, daar de polder tusschen 1400 en 1643 gedreven hebbende, er tengevolge van dien eene geduchte opslibbing moet hebben plaats ge had, waardoor de kruik ruim 3 M. diep geraakte, Dezelve is alzoo p. m. 400 jaren oud. (N. Ct.) In het gedrang, dat Maandag te Amsterdam bestond voor het gebouw der koepokinenting, is den agent van politie, die daar de orde trachtte te handhaven, een horloge ontrold. De Delftsehe coöperatieve winkelvereeniging heeft over het eerste kwartaal dezes jaars gemid deld f 644.40 per week ontvangen, of in het ge- heele kwartaal f 8377. De netto winst bedroeg f 415, het aantal leden 213. Eerstdaags zal in het Park te Amsterdam optreden een violistzonder handen Zie hier wat Die Gartenlaube omtrent hem verteld heeft. Hermann Unthande zoon van een armen dorps schoolmeester te Sommerfeldnabij Elbingdoet met zijne voetenwat vóór hem niemand anders dan met de handen wist ten uitvoer te brengen. Op een door hem zelf uitgedachte houten tabouret ligt de viool. Daarvoor zit de violist op een gewonen stoel. Mot behulp der teenen weet hij de schroeven te grijpen en het instrument zuiver te stemmen. Daarna neemt hij den strijkstok tusschen den eersten en tweeden teen van den linkervoet en drukt de snaren met de teenen van zijn rechter. Wat hij op die manier ten gehoore brengtcom position van Singelée, Meyerbeer, Beriot enz., al moet hij de kunstvaardigste grepen van den technicus vermijden, toch grenst zijn spel aan het wonderbaarlijke. Niet alleen aan langzamemaar ook aan zeer melodieuse en in suel tempo geschreven stukken waagt hij zich, en strijkt zoowel de hoogste als de diepste tonen op alle snaren glaszuiver aan; hij maakt zijn trillers met de beide teenen zoo snel en goedals de beste violist met de meer geoefende vingers, ja, speelt zelfs gansche maten dubbel- grepen in tertsen en decimen. Bovendien kenmerkt zijn spel zich door zeer gevoelvolle voordracht en groote achting voor pianissimo's en forto's. Hermann Unthan is een zeer tevreden mensch en gevoelt zich gelukkig nu hij weet de hul peloosheid waaraan hij in den beginne ten prooi was, overwonnen te hebben. Wat hem door het gemis zijner armen ontbreekt, weet hij niet, daar hij nooit het gebruik er van gekend heeft. De beenen zijn zijne armen, de voeten zijn handen, de teenen zijne vingerswaarmede hij alles doet, hetgeen anderen met hunne armenhanden en vingers doen. Hij kleedt zichrookt zijn sigaaren gebruikt zijn eten en drinken zonder de minste zwarigheid. Bijzonder reislustig, tracht hij de geheele wereld te zien waarom hij onder de hoede van een be proefden vriend overal concerten geeft. Overal is hem succes ten deel gevallen, hetgeen hem dubbel gegund is, omdat hij daardoor in de gelegenheid iszijne ouders te ondersteunendie reeds een hoogen ouderdom bereikten. Onder de middelen tot bijwoning der begra fenisplechtigheid van H. M. do koningin behoort ook een schuit, die van den Haag tot Delft met den stoet zal medevaren. De schuit wordt met eene tent overdekt en van stoelen voorzien, ter wijl de passagiers des verkiezende naar 'sHage zullen worden teruggebracht. Een plaats kost f 2. De „Jewish Chronicle," gewag makende van het verlies dat de Israëlieten in het bijzonder geleden hebben door den dood van H. M. de koningin, die voor hen eene zoo edele weldoenster was, voegt er bij dat de Israël, gemeente te Londen een afgevaardigde naar Nederland heeft gezonden om de teraardebestelling van het stoffelijk overschot der vorstin bij te wonen. Het groote gyranastiekfeest, van het Neder- landsch Gymnastiekverbond, dat op 24 Juni e. k. te Leeuwarden zou worden gehouden, is uitgesteld tot 5 Augustus e. k. In Maart en April jl. kwamen onderscheidene geldswaardige brieven te Amsterdam niet aan het adres. Een streng onderzoek werd aan het post kantoor ingesteld, zonder resultaat. Op last van den officier van justitie is echter dezer dagen eon brievenbesteller door de politie in hechtenis ge nomen. De te Amsterdam gevestigde Maatschappij van landbouw en landontginning, wordt met 1 November e. k. ontbonden. Iemand, dien de Times „een practisch zende ling" noemt, heeft te Monaco de spelers, die aan de tafel van „roulette" en trente et quarante" speelden, pogen te overtuigen dat spelen zeer ver keerd is. Hij was een der Engelsche of Iersche pelgrims, die naar Rome geweest waren en uit nieuwsgierigheid de Kurzaal waren binnengeloopen. De opgewonden pelgrim maakte van de gelegen heid gebruik om in de speelzaal eene predikatie tegen het spel te beginnen. Men verzocht hem de zaal te verlaten, maar hij weigerde, verzeke rende door den Hemel bezield te zijn, om Monaco te reinigen. Toen de beambten hem met geweld poogden te verwijderen, trok de pelgrim een re volver, dien hij op den hoofdbeambte afvuurde, gelukkig zonder hem te raken. Toen de heer Blanc, de eigenaar van de speeltafels, die zelf een ijverig zoon der kerk is, vernam dat de misdadi ger een pelgrim was, weigerde hij grootmoedig hem aan de politie te overhandigen. Het is te hopen dat deze practische zendeling niet naar Nederland komt. De collecteurs van de staatsloterij zouden anders wellicht een tnauvais quart d'heure te verwachten hebben. Dinsdag heeft te Berlijn een onweder gewoed zooals men sedert 1827dus in 50 jaren aldaar niet heeft beleefd. Het begon ongeveer 20 minu ten over 1 uur en eindigde met korte tusschen- poozen eerst te 8 uren des avonds. Volgens de ver schillende overeenstemmende waarnemingen goten 5 donderbuien gelijktijdig hun waterstroomen over de hoofdstad en omstreken uit. Uit een der buien kwam een geweldige hagelslag, die ongeveer 10 minuten duurde. Er vielen stukken zoo groot als een vuist, die 30 grammen wogende schade daar door aangericht is enorm, vooral in tuinen en parken. In de Krollsche tuin werden 5000 lam penballons vernield. Het zinken dak van het gebouw van den generalen staf werd doorboord en de plafonds van twee kamers zoodanig door hetinsirooraendewater beschadigd, dat de aldaar werkzame personen de vlucht namen. Zelfs dikke dakpannen werden hier en daar door de hagel- steenen stuk geslagen. De keizerdie waarlijk al iets heeft beleefd, verklaarde nooit zulk weder te hebben bijgewoond. In het oostelijke gedeelte der stad is in geen enkel huis een lichtlantaarn heel gebleven. De waarde van het aantal stuk geslagen glasruiten wordt op een miilioen mark, 60,000, berekend. Op drie plaatsen sloeg de bliksem in zonder evenwel belangrijke schade aan te richtenterwijl ook geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren zijn. Op de straten lagen doode vogels, die letterlijk verpletterd waren. Het gla zen dak van het Réunion-theater en dat van de beurs zijn zoo goed als geheel vernield. De hitte die eerst verschrikkelijk was, verminderde eerst door de derde donderbui. Op sommige plaatsen werd het verkeer door het water gestremd en moest de brandweer gerequireerd worden om door stoomspuiten het water uit de kelders te pompen, terwijl de bewoners zich en hun goed in veiligheid moesten brengen. Op den hoek van de Schönhauser- en Weinmeisterstrasse was zooveel water samen gestroomd dat de communicatie tusschen de beide zijden der straat slechts kon geschieden door eenige krachtige arbeiders, die de voetgangers over en weer droegen. Een koopmanwiens woning door een belangrijken waterstroom van zijn winkel was gescheiden, bediende zich ook van dat trans portmiddel maar zijn drager stapte in een kuil, verloor het evenwicht en viel met zijn last plomp verloren in het water; eerst eenigen tijd later kwamen ros en ruiter in treurigen toestand weder te voorschijn. De koopman wilde zijn geld terug hebben en beweerde dat zijn drager hem opzette lijk had laten vallen hierdoor ontstond een standje, dat weldra werd afgebroken door de nadering van een droschke met twee dameshet rijtuig raakte ook in den kuil en de beide dames vielen met een reiskoffer eveneens in de modder. Een andere dame liet zich door een man naar een rijtuig dragen; toen hij dit genaderd was trok het paard even aan, de drager wankelt en, pardoesdaar ligt de zoete last in het water. Luid gelach aan alle ramen in de buurt Der gelijke en andere kluchtige tooneelen vielen op verschillende plaatsen voor. 15 Juni 's av. 11 u. 61 gr. 16 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 's av. 6 76 u. gr. In afwachting van de dingen die heden in de Fransche kamer van afgevaardigden zullen voor vallen is het nieuws schaars en bepaalt zich voor namelijk tot de voorbereidende maatregelen van de verschillende groepen der kamer. Eergisteren werden in den loop van den dag niet minder dan 7 bijeenkomsten gehouden. Ter aanvulling van de gisteren medegedeelde bijzonderheden omtrent hetgeen in de bijeenkomst van de bureaux der linkerzijde is bepaald verdient nog mededeeling, dat als sprekers zijn aangewezen de heeren Grévy tot opening van het debat, Gambetta om het ver der te ontwikkelen en de heer Marcère om te be sluiten met een orde van den dag voor te stellen. De redactie daarvan is nog niet bepaald, omdat men het nog niet eens was over de vraag of de oude orde van den dag, voor de eventueele discussie op 16 Mei jl. vastgesteld, zou worden behouden dan wel of een nieuwe redactie zou worden opgemaakt. Deze quaestie zou in een nieuwe gisteren avond te houden bijeenkomst der bureaux worden uitgemaakt. Gisteren middag vergaderden de verschillende groepen ieder afzonderlijk en ontvingen door hare presidenten mededeeling van hetgeen in de bijeen komst van de bureaux was bepaald; de door deze genomen besluiten zijn algemeen goedgekeurd. Door de linkerzijde en de republikeinsche Unie werden echter nog al discussiën gevoerd over het plan om de credieten voor de liquidatie-rekening toe te staan. Velen hadden hiertegen bezwaar en wilden ook over die credieten de beslissing aanhouden. In de republikeinsche Unie werd het eerst toege geven aan het voorstel van het bureau, nadat het verleenen van die credieten was verdedigd door Gambetta, doch de linkerzijde voorde er een zeer langdurig debat over. Eergisteren had ten aanzien van die credieteu eene bijeenkomst plaats tusschen den minister van ooflog en de budget-commissie, waarbij de weder- zijdsche verhouding zeer hoffelijk en welwillend moet zijn geweest. Als president der commissie heeft de heer Gambetta den minister te kennen gegeven, dat zoodra de beide wetsontwerpen tot het verleenen van de credieten voor de liquidatie rekening waren ingekomen, de commissie die had onderzocht en geheel instemde met de ministers van oorlog en marine, terwijl den heer Cyprien Girerd is opgedragen een speciaal rapport uit te brengen teneinde de discussie over ge noemde voordracht te verhaasten. De heer Gam betta verklaarde verder, dat de commissie nit voornemens is betreffende dit punt van houdi/g te veranderen, daar zij vast besloten is alles de te staan wat noodig is om de onaf hankolijkbid van Frankrijk te verzekeren. Zij achtte zich^e- lukkig den minister de verzekering te kuien geven van het vertrouwen, dat allen die zichaan de reorganisatie van het leger gelegen lateqlig-

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 2