N». 141, 120® Jaargang. 1877. Maandag 18 Jnni. k Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels 11,£ iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Hava's, Laffitï C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. In het feuilleton der Middelburgsche Courant zal ïn de volgende maand o. a. worden opgenomen: //Dora", novelle van Grazia Pierantoni-Mancini, uit het Italiaansch vertaald door mevr. J. C, de Graaff-Holtrop. Bij het nemen van een abonnement vóór 1 Juli a., ontvangt men de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Oprichting eener slachterij. Middelburg, 16 Juni, FEUILLETON. De Gouvernante. Benoemingen en besluiten. MIDDELBURGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat, bij bun besluit van heden, aan J. Botting en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend, om in perceel T n° 5b buiten de voormalige Dam poort alhier, eene slachterij op te richten. Middelburg, den 15en Juni 1877. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Een treurig voorbeeld der strafrechtspleging in Nederland werd gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage geleverd. Een herbergier te Yerseke stond terecht, beschuldigd van „valschheid in een onder- handsch geschrift, door verandering van feiten welke dat geschrift moest doen blijken en het gebruik maken van dat valsche stuk." De man had in 1871 voor geleend geld van iemand eene schuldbekentenis van 100 ont vangen. Vijf jaren later, betaling dier som verlangende, had hij op de schuldbekentenis het jaartal 1871 veranderd in 1876, teneinde het te doen voorkomen, alsof de schuld in 1876 was aangegaan. De vraag was nu of de beschuldigde reeds eenmaal betaling ontvangen had en dus gepoogd had zijn schuldenaar op te lichten, dan wel of de verandering van het cijfer slechts het gevolg was van zijne meening dat het stuk, in 1871 gedagteekend, in 1876 verjaard en dus van 8. Baar het Duitsch van Maria Calm. V. {Vervólg.) Ja, de burgerlijke kleeding stond hem werkelijk beter dan het ambtsgewaad. En hoe vlug was hij uit het rijtuig gesprongenOnwillekeurig hukte hij bij het binnentreden, daar hij waar schijnlijk niet overalinzonderheid niet in het dorp, ruimte voor zijne hooge gestalte vond. Het was licht te begrijpen, dat Georgiana hem bewon derde; maar was het gevoel wederkeerig? Wie kon Georgiana bewonderen? De smaken zijn echter verschillend; het kon zijn, dat hij die ■wespentaille, dat smalle bleeke gezicht met het witblonde haar mooi vond, evenals het mogelijk was dat hij dit "streng orthodox opgevoede en daarbij rijke meisje eene geschikte vrouw voor /en predikant achtte. Dat alles kon ik aannemen tiaar dat hij haar lief zou hebben? Neen, lief- Asbben kon hij dat schepsel nimmer Plotseling kreeg ik begeerte naar beneden te gin. Het diner was nog in lange niet afgeloopen; nc; steeg gemompel van stemmen uit de onder mhe kamer gelegene eetzaal op; en desniette- mi haastte ik mij met mijn toilet, 't Was zeer eeroudig in vergelijking met de pracht die ik onwaarde zou zijn. In bet laatste geval toch was de vervalsching niets meer dan eene laak bare onvoorzichtigheid. Het openbaar ministerie, vertegenwoordigd door advocaat-generaal mr. van der Hoeven, nam het eerste aan en eischte de veroordeeling van den beschuldigde tot twee jaren gevan genisstraf en twee geldboeten van 50. Het hof vereenigde zich echter met de rede neering van den advocaat mr. Bergsma, en sprak den beschuldigde vrij. Het hof heeft dus verklaard dat de man niet getracht heeft iemand op te lichten en hem zijne eer terug gegeven. Maar wat het hof hem niet terug kon geven, dat zijn de vijf maanden vrijheid, welke hij door praeventieve gevangenschap heeft moeten derven. Vijf maanden geleden werd de beschul digde, een gezeten burger, man en vader van een gezin, gevangen gezet, uit vrees dat hij, voor deze oplichting van 100 aangeklaagd, zich uit de voeten maken zou! Zijn onzè inlichtingen juist, dan werd het bevel tot voorloopige inhechtenisneming uitge vaardigd op het oogenblik dat het vervalschte stuk nog niet eens onder de oogen der auto riteit die het bevel uitvaardigde, geweest was Op zulke lichtvaardige gronden werd om toch vooral te waken dat aan de heilige justitie geen slachtoffer ontsnappen zou, een onschuldige vijf maanden lang in de gevange nis gezet. Waarlijk de justitie is in ons land hij de toe passing der voorloopige gevangenschap wel blind, in dien zin dat zij er geringen en voornamen gelijkelijk mede vervolgt. Maar even blind als zij is, even roekeloos gaat zij te werk. Zij is blind, niet slechts tegenover het publiek, maar ook voor haar eigen aanzien en waardigheid. Een tweede protest tegen de inlijving der Transvaal-republiek wordt thans door het ütrechtsch Dagblad openbaar gemaakt. Het is korter en, ofschoon niet minder krachtig van zin, gematigder in uitdrukkingen dan dat van den hoogleeraar Vreede. Stellers van het stuk schijnen de hoogleeraren van de Leidsche hoogeschool te zijn, die het alle onderteekend hebben. Men vindt er de namen onder van de professoren van Geer, Kern, Cobet, Kuenen, de Vries, Fruin, Buys, Bierens de Haan enz., benevens een JOtal andere onder teekenaars. De heer Vreede wekt tot ondertee- zoo even had gezien, maar toch niet onbevallig. Het bleek lila zijden kleed met de lange sleep (die Emma niet bad willen inkorten, ofschoon zij vefel langer was dan ik), deed zich zeer fijn voor; het garnituur van blonde om de uitsnijding en het gouden kruisje daarop aan het zwarte fluweelen lintje stonden zeer goed, en de witte rozen, die Ethel mij had verschaft, waren in mijn donker haar recht lief. Ja, ik was met mijzelve tevreden, en toch kwamen de tranen mij in de oogen, toen ik mij in den spiegel beschouwde. In den geest zag ik mijne zuster nog in dat kleed bij gelegenheid van haar huwelijk. Wat zag zij er toen schoon meê uit! Toenmaals verdween ik in mijn bescheiden mousselinen kleedje tegenover haar in het niet. En zelf8 niet bij die gelegenheid alleen. Van kindsbeen af was zij de „mooie" geweest, en zonder eenige wangunst te gevoelen (want ik was weinig minder trotsch op haar dan moeder) hield ik het toch voor uitgemaakt, dat zij mooi en ik leelijk was. Later, toen ik onder vreemde menschen kwam en mij zelve met meer onpartijdigheid beschouwde, zag ik wel dat het met die leelijkheid zoo erg niet stond; maar een zeker vooroordeel tegen mij zelve bleef mij toch bij, dat mij weerhield mij jeugdig te kleeden of mij gelijk de meisjes van mijn leeftijd op te sieren. Een kleed, dat de schouders bloot liet, had ik sedert den dag mijner kerkelijke belijdenis niet gedragen, en zelve stond ik verwonderd hoezeer die dracht mijn voorkomen ten gunste veranderde. kening van dit protest, nevens het zijne, op. Het stuk luidt als volgt II n'y a qu'un an, le loyal et énergique Prési dent Burgers a été l'objet de la plus vive sympa thie," non seulement de la HoJlande, mais aussi de l'Angleterre. C'est done avec utr sentiment mèlé d'étonnement et d'indignation que les soussignés, citoyens Hollandais, ont appris la nouvelle de l'annexion du Transvaal par un agent du Gouver nement colonial Anglais. En flétrissant ce fait comrce tine „violation des droits d'un Etat libre et indépendant, commise en pleine paix", ils s'em- pressent de manifester leur indignation d'unpareil acte, dans la ferme confiance que le Cabinet An glais ne saurait approuver uue politique basée sur la torce, et violant les principes du droit des gens. Het honderdjarig bestaan der Maatschappij ter bevordering van nijverheid, zal in Juli e. k. met een vijfdaagsch feest te Haarlem worden ge vierd. Tot het programma behoort een cantate van den heer Heinze, woorden van den heer ten Kate, uit te voeren in de Groote kerk, met orkest en orgel, op 18 Juli. Donderdag avond jl. is de eerste repetitie gehouden door een koor van 120 personen. Volgens de N. Rott. Ct. is van het departement van financiën een wetsontwerp uitgegaan, waar bij de legesgelden afgeschaft worden. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 30™ dezer, Staatsblad n° 137, tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitga ven en ontvangsten voor Suriname over het dienst jaar 18*72. Bij ministerieele beschikking van 14 Juni jl. is aan de firma van der Bent en C°., te Middel burg, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen en rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Op den 15en Juni hadden zich op de uitnoodi- ging tot deelneming reeds 6000 personen als leden van „Eigen hulp" aangemeld, een cijfer dat voor Nederland des te meer beteekent, omdat men hier zoo spoedig niet tot iets nieuws toetreedt, zoolang men de voordeelen nog niet met het oog kan meten, of met de hand kan grijpen. Wel een bewijs, dat de ontwerpers de maatschappelijke positie der ambtenaren, beambten en krijgslieden zeer juist hebben ingezien. Een vijftigtal middelpunten vormden zich reeds en wachten slechts op de algemeene constitueerende vergadering, om dadelijk voor locale behoeften Acht uren! Zou ik nog boven blijven? Zou het aangenamer zijn mij reeds in het salon te bevinden als de dames verschenen (want men weet, dat de heeren in Engeland na afloop van de tafel nog een tijd lang bij den wijn met elk ander over de politiek zitten te praten), of was het raadzamer te wachten tot zij er bijeen waren en dan ongemerkt binnen te komen Ik stond op het punt tot dit laatste te besluiten, toen mij inviel dat ik het accompagnement van een lied, dat ik mij voorstelde te zingennog eens had willen doorspelen. Gedurende den geheelen loop van den dag was het daartoe niet gekomenwaarom zou ik het nu niet doen, te meer daar ik dan in de muziekkamer, die naast het salon lag, kon hooïen als de dames kwamen? Ja, dat was inderdaad een goed plekje om te luisteren. Zachtkens ging ik de trap af en begaf mij naar het salon, doch zag mij bedrogen in de verwachting om znlk een plekje te vinden. De hooge vleugeldeuren van de muziekkamer waren in den muur weggeschoven en de zware portière was zoo ver mogelijk opgenomen, zoodat het anders afgeslotene vertrek met het salon éene groote zaal uitmaakte. Ook de piano was vooruitgezet, zoodat de tonen vol en vrij konden klinken. Mevrouw Goring hield wel is waar niet van muziek, maar toonde in al hare beschikkingen toch altijd goeden smaak. Eenigszins schroomvalllig, want de zaal was reeds daghelder verlicht en mijne eenzame gestalte schitterde mij spookachtig in de hooge spiegels handen aan 't werk te slaan. Wij vernamen met genoegen dat het voorloopig comité er geen gras over zal laten groeien, maar stellig van plan is om reeds in 't begin van Juli die vergadering te houden. Vad.) geneeskundig congres. Bepaald dat d'. H. van Cappelle, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken en inspecteur van de ge stichten voor krankzinnigen, en dr. B. Carsten, adjunct inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in Zuid-Holland, als gedelegeerden van de Nederlandsche regeering zullen deélnemen aan de zitting van het internationaal periodiek genees kundig congres, hetwelk in September 1877 te Genève (Zwitserland) zal worden gehouden. onderscheidingen. Vergunning verleend aanjh'. mr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, Zr. M'. kamerheer, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandeur 2e klasse der orde van Frederik, hem door Z. M. den koning van Wur- temberg geschonken; aan F. 's Jacob directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht; N. Th. Michaël is directeur van de spoorwegen te 's Gravenhageen A. J, van Prehn, hoofdingenieur bij de staats spoorwegen te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het legioen van eer, aan ieder hunner door Z. E. den maar schalk-president der Fransche republiek geschonken, en aan G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch te 's Gravenhage, en W. F. baron van Reede van Oudtshoorn, beiden kamerheer van Z. M. tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse met de kroon der orde van de kroon, hnn door Z. M. den koning van Wur- temberg geschonken. leger. Op verzoek eervol ontheven van de' functiën van directeur der studiën bij de konink lijke militaire academie met 1 Augustus a.de majoor W. C. Hojel, van den staf der artillerie, wordende hij in zijn rang overgeplaatst bij het 3e regiment vesting-artillerieen de majoor M. C. F. Simon van den staf der artillerie met genoemden datum eervol ontheven van de functiën van voor zitter der commissie van proefneming en belast met de leiding der studiën aan de koninklijke militaire academie. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 2™ luitenant-kwartiermee ster F. G. E. Fransen van het 5e regiment in fanterie. tegen, begaf ik mij naar de piano en begon zacht te spelen. Ik kende het lied van buitenzooals alle liederen die ik gewoon was voor te dragen. Het hindert mij het blad voor mij te zien, het te moeten omslaan of het door anderen te laten om slaan, en ook heb ik altijd gezien dat eene voor dracht meer indruk maakt wanneer men dien tusschenschakel kan weglaten. Ik herhaalde dus uit mijn geheugen het accompagnement van het bedoelde lied en neuriede er de melodie zachtkens bij. Plotseling hield ik op. Ik had niemand gehoord of gezien, maar ik gevoelde dat iemand in mijne nabijheid was en achter mijn stoel stond. Ik weet niet waarom dit mij zoo deed schrikken, want ik wist toch dat iedereen hier toegang had; maar ik had het bewustzijn, dat ik doodsbleek was toen ik mij omkeerde. „Ik wilde n niet storen," zei op zachten toon de heer Ford, want deze was het, „en nog veel minder verschrikken," voegde hij er bij, toen hij zag hoe ik sidderde. „Ik wist niet, dat er iemand in de kamer was," antwoordde ik, mijn stoel, op wier leuning hij zijne hand gelegd had, terugtrekkende, „en ik dacht ook, dat de heeren eerst veel later hier kwamen." „De h e e r e nja," hernam hij, met een ironischen nadruk op het woord, „en de dames zitten ook nog aan het dinermaar w ij gij en ik zijn eerst n a het diner genoodigd en hebben vooreerst het rijk hier alleen." Wij! Dat woord beleedigde my. Ik wilde met

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 1