BUITENLAND. Zeetijdingen. Handelsberichten. Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Prözen van effecten. van ijverige oefening gedurende het afgeloopen winterseizoen en strekt zoowel het korps als zijn directeur, den heer de Jong, in vele opzichten tot eer. Ter voldoening aan den algemeen gedeeld wor denden wensch naar eenige afwisseling zal, naar wij vernemen, op het eerstvolgende concert de stafmuziek van het 3e reg. infanterie, uit Bergen op Zoom, zich doen hooren. De politie alhier heeft gisteren drie knapen van 12 en 13 jaar opgebracht als verdacht van zich op brutale wijze bij een of meer winkeliers hier ter stede bij herhaling, zelfs op klaarlichten- dag, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van gelden uit toonbank-laden. In eene weide te 's Gravenpolder werden den 12™ dezer des morgens te half zes, twee koeien door den bliksem getroffen en gedood, eenige oogenblikken nadat ze door de melkmeid gemolken waren. Te Delft zijn door eenige aanzienlijke dames circulaires verzonden aan de vrouwen van Delft. Deze circulaires bevatten eene uitnoodiging, bij dragen in te zenden, teneinde als bewijs van hulde aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de koningin een zilveren lauwer-immorlellenkrans op de lijkkist te plaatsen. De koninklijke goedkeu ring daartoe is reeds verzocht en gekregen. Voor den dag der begrafenis van wijlen H. M. de koningin zijn te Delft kamers verhuurd met twee ramen voor 60, met drie ramen voor f 100, een verdieping van een logement voor 200, en een huis voor ƒ300 en de helft van een stoep voor 50. Bij een onderzoek van 57 proeven melk, genomen bij alle melkverkoopers te en nabij Haarlem, door de vereeniging voor Volksgezond heid aldaar, werd bevonden dat 34daarvan niet voldeden aan de eischen, welke zoo matig ge steld waren als met eene voldoende kwaliteit slechts eenigszins overeen te brengen was. Door een gever, die onbekend wenscht te blijven, is aan de St. Jans-kathedraal te 's Bosch een prachtig glasvenster ten geschenke gegeven, dat zich aansluit bij de overige vensters van het schip der kerk; het stelt een der episoden voor uit de geschiedenis van het bisdom 'sHertogen- bosch (de verdrijving van de sekte der Manicheëen). Dit kunstwerk is ontworpen door den architect L. C. Hezenmans en uitgevoerd door den heer J. B. Capronnier. In den Akerpolder bij Sloten is de bliksem langs den mast van een schip en verder door het voorste gedeelte geslagen, zoodat de stukken hout wijd en zijd verspreid werden en het schip in den grond geboord werd. De schipper en zijne vrouw kwamen met den schrik vrij en vonden nog even de gelegenheid om hunne kleederen te redden. Drie baggerlieden sloegen achterover en een ge raakte in het water zonder echter eenig letsel te bekomen; de stok van den baggerbeugel van den laatste was geheel gespleten en ter hoogtewaar hg de hand gehouden had, zwart gebrand. Een jongeling van 17 jaren werd 'getroffen en was onmiddellijk een lijk. Dinsdag middag werd uit de derde verdieping van een huis te Amsterdam een pak papier neer gelaten. De zwaarte van het pak verraste de twee personendie beneden aan het hijschtouw stonden; een hunner tuimelde omver en viel in een kelderde anderdie zich' stevig vasthield, steeg, naar gelang het pak daaldeomhoog tot de derde verdieping. Van daar liet lip zich langs het touw neerglijden en kwam weer behouden op den grond terecht. 14 Juni 's av. 11 u. 60 gr. 15 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 72 u. gr. kerste kamer. In de gisteren, Donderdag avond, te 7} uur ge houden zitting is ingekomen een koninkip ke bood schap van den volgenden inhoud: „Mijne Heeren! „Het heeft God behaagd hare majesteit de koningin, onze beminde gemalin, den 3en dezer tot zich te nemen. „Het is met diepe droefheid, mijne heeren, dat ik u van dit overlijden, waardoor het geheele koninklijk huis in rouw gedompeld is, kennis geef. „In onze smart zal door het geheele Nederland- sche volk, dat haar zoo lief had, zeker worden gedeeld. „En hiermede, mijne heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming." 's Gravenhage, (Get.) Willem. 4 Juni 1877. De voorzitter, de heer de Vos van Steenwijk, zeide daarop het volgende: „Mijne heeren „De koninklijke boodschap waarvan zoo even voorlezing is gedaan, heeft mij aanleiding gegeven u ter vergadering op te roepen. „Wij allen nemen voorzeker levendig deel in den rouw, waarin het overlijden van onze hooggewaar deerde en beminde koningin Z. M. den koning, het koninklpk huis en geheel Nederland heeft ge dompeld. „Ik houd mij dan ook overtuigd dat gij met mij van gevoelen zijt dat het pas geeft en een voldoening is aan de behoefte van ons hart, om van die deelneming Z. M. te doen blijken. „Daarom heb ik de eer voor te stellen de ko ninklijke boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag." (Algemeene goedkeuring). De commissie van redactie zou terstond in de afdeelingen worden benoemd. Nog is ingekomen een afschrift van het regle ment op den hofrouw. Voorts zijn de geloofsbrieven van het herbe noemde lid, den heer Thooft, ingekomen en com missoriaal gemaakt in handen van de heeren van Eysinga, Smit en Borsius. Daarna is de vergadering gescheiden. Zitting van Woensdag 13 Juni. Afwezig zijn de heeren Macaré, Ochtman en Schneiders van Greijffenswerth. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van 3 brieven van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag en van raadsbesluiten tot af- en overschrijving en wijziging der gemeentebegrooting voor 1876, welke voor kennisgeving zijn aangenomen, stelt de voor zitter namens burgemeester en wethouders voor om aan Z. M. den koning een adres van rouwbe klag in te zenden, hetwelk wordt goedgekeurd. Komt in behandeling de circulaire van gedep. staten betrekkelijk eene wijziging van de regeling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen en het voorstel van B. en W. daartoe betrekkelijk, waaromtrent de beslissing in eene vorige verga dering is aangehouden. Het voorstel van B. en W. strekte, om als het gevoelen van den raad te kennen te geven dat die jaarwedden tot 1800 zouden behooren te worden verhoogd, doch dat met het oog op den finaneieelen toestand der ge meente geen vrijheid werd gevonden die verhoo ging uit de fondsen der gemeente voor te dragen, maar dat eene verhooging uit 's rijks kas billijk, werd geacht. De heer de Jonge stelt het volgende amendement voor, om als het gevoelen van den raad te kennen te geven: a dat met het oog èn op het eigenaardig karak ter van het burgemeestersambt in het algemeen èn op de werkzaamheid verbonden aan debetrek king van burgemeester dezer gemeente, het tegen woordig bedrag der laatstelijk in 1867 van 1000 op 1200 verhoogde jaarwedde althans vooralsnog voldoende voorkomt; b dat daarentegen de sedert 1816 en vroeger steeds stationair geblevene jaarwedde van den secretaris dezer gemeente ad /1200 volgens recht en billijkheid eene verhooging tot op /'1500 zou dienen te ondergaan, welke verhooging alleen reeds voldoende gerechtvaardigd wordt door de uitbreiding der werkzaamheden en daarmede ge paard gaande grootere verantwoordelijkheid aan die betrekking verbonden; c dat ofschoon gedep. staten wenschen vastge houden te zien aan het thans gehuldigde beginsel dat de jaarwedde van den burgemeester nooit minder bedrage dan die van den secretaris, de raad bescheidenlij k als zijn gevoelen meent te mogen uitspreken, dat dit beginsel evenmin wordt gemotiveerd als gewettigd door eenig wettelijk voorschrift of algemeenen maatregel van inwendig bestuur. d dat dewijl de ooizaak van de achtereenvol gend plaats gehad hebbende uitbreiding van werk zaamheden voor een niet onbelangrijk deel is toe te schrijven aan de vele en tijdroovende omslachtige werkzaamheden, die ten behoeve van het rijk en van de algemeene statistiek van het gemeentebe stuur gevorderd worden, minst genomen de billijk heid zoude medebrengen, dat van rijkswege eene tegemoetkoming worde verstrekt in de grootere financieele offers ten laste der gemeente als uitvloeisel dier meerdere werkzaamheden, en dat daartoe des noodig aan de hooge regeering een verzoekend voorstel worde ingediend om eene wijziging te provoceeren van de artikelen 12& en 205a der gemeentewet. Na eenige discussie wordt een amendement van den heer Zuurdeeg, om de jaarwedde van den bur gemeester en secretaris met 300 te verhoogen en mitsdien te brengen op 1500, hetwelk wordt aangevuld met lift, a van het amendement van den heer de Jonge, aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van den heer Labrijn, Fokker, de Jonge en Moens. Hierdoor vervalt het amendement van den heer de Jonge en het voorstel van burgemeester en wethouders, Komt ter tafel het verslag der raadscommissie betrekkelijk het verzoek van H. G. van den Ende om gemeentegrond te verkrijgen tot stichting van eene steen- en pannebakkerij, hetwelk tot strekking heeft om aan den verzoeker in erfpacht te geven den grond dien hp wenscht, tot een maximum van 2 hectaren, voor de oprichting eener fabriek, tegen betaling van een jaarlij kschen chijns van 50 per hectare en met bevoegdheid om in dien grond zonder verdere betaling leem te steken; voorts aan den verzoeker den door hem verlangden leem uit de overige schor tegen den prijs van 8 cent per meter te verstrekken en te bepalen dat de overeenkomst wordt gehouden voor vervallen, in dien niet binnen éen jaar na het aangaan daarvan de fabriek in werking is gebracht, en ook dat de overeenkomst van rechtswege zal zijn ontbonden en de grond in eigendom en ter beschikking van de gemeente zal terugkeeren, indien de eenmaal in werking gebrachte fabriek gedurende éen jaar niet zal hebben gewerkt. Na discussie wordt overeenkomstig het advies der commissie besloten, en op voorstel van den heer Fokker om de som van 50 per hectare op ƒ15 te brengen. Wordt na discussie besloten overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, om aan den aannemer der verdieping van de Versche gracht eene vergoeding toe te kennen wegens gedaan werk boven zijne aanneming ten bedrage van 250, met algemeene stemmen, behalve die van den heer Labrijn, en voorts die som te vinden door af- en overschrijving van en op begrootings- posten. De heer Zuurdeeg verlaat de vergadering. Wordt op voorstel van burgemeester en wet houders besloten tot den verkoop van de uit de Versche gracht gebaggerde specie. De heer Boeije verlaat de vergadering. liet voorstel van burgemeester en wethouders tot het maken van eene afdamming in de Oude haven bp de eerste houten binnenbrug wordt na discussie goedgekeurd met algemeene stemmen, behalve die van den heer Fokker. De staten van oninbare posten van den hoofde lijken omslag over 1876 en 1875 en der honden- belasting over 1876 worden vastgesteld. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. Eindelijk zijn er voldoende gegevens om te kun nen berekenen, hoedanig de gang van zaken in Frankrijk zal wezen na de hervatting der parle mentaire werkzaamheden. Gisteren morgen ia te Parijs eene bijeenkomst van de drie groepen der linkerzijde der kamer van afgevaardigden gehouden, waarin een zoo algemeene overeenstemming van gevoelens heerschte als slechts kon worden ge- wenscht. Algemeen werd op den voorgrond gesteld dat de meest mogelijke kalmte behoort te worden in acht genomen, zoowel binnen als buiten de kamer. Zij noodigen daarom alle weidenkenden uit zich te onthouden van iedere handeling, die den vijan den der republiek een wapen tegen hen in de handen zou kunnen geven. Na zorgvuldig alle eventualiteiten te hebben overwogen, die zich morgen bij de interpellatie, tot de regeering te richten, kunnen voordoen, werd nauwkeurig bepaald welke gedragslijn zou worden gevolgd, teneinde niets aan het toeval en de omstandigheden over te laten. Daarom zijn uit drukkelijk de sprekers aangewezen, die het woord zullen voeren en is de zin vastgesteld waarin hunne verklaringen zullen zijn vervat. Met algemeene stemmen werd besloten om de credieten voor de liquidatie-rekening vast te stellen, opdat de militaire reorganisatie geene vertraging zou ondervinden, doch eveneens werd met algemeene stemmen be paald om de behandeling van het budget voor 1878 tot later orde te verdagen. Tevens is men overeengekomen, dat door de linkerzijde van den senaat geen interpellatie tot de regeering zal worden gericht, daar de senaat het aan de kamer zal overlaten om een oordeel over het nieuwe ministerie te vellen, onder voor behoud om de quaestie der ontbinding te bespre ken, die de regeering voornemens moet wezen van den senaat te vragen. Geschiedt dit, dan zullen de groepen der linkerzijde van den senaat eenparig tegen stemmen, niet omdat zij zooals zij zullen verklaren geen vertrouwen stellen in de uit spraak van de kiezers, maar omdat zij de verant woordelijkheid voor een zoodanigen maatregel uit sluitend voor rekening van de regeeringspartij willen laten. Uit het bovenstaande blijkt dus welke houding de oppositie zal aannemen en geheel daarmede in overeenstemming zijn de mededeelingen van het officieuse regeeringsorgaan, de Moniteur universel. Volgens de voorstelling van dat orgaan zal mor gen bij de opening der zitting de heer Gambetta eene interpellatie tot de regeering richten, betref fende het gebeurde op 16 Mei, met verzoek die het eerst aan de orde te stellen en het ministerie zal zich tot dadelijke beantwoording bereid verklaren, waarschijnlijk bij monde van den minister van binnenlandsche zaken de Fourtou. Na eene uiteenzetting en toelichting der laatste presidentieele boodschap zal waarschijnlijk de re geering verklaren dat zij zich verplicht acht niet dan voor een vijandig votum van beide kamers te moeten wijken, en vervolgens de onmiddellijke behandeling van het budget vragen met het oog op de dringende redenen die daarvoor bestaan. Daar de houding van de commissie voor het budget en het behandelde in de groepen der linkerzijde recht geven te verwachten, dat dit verzoek zal worden geweigerd zal de regeering zich genood zaakt zien aan den senaat de ontbinding te vragen. Deze zal waarschijnlijk, of liever zeker, door de meerderheid van den senaat worden toegestaan en vermoedelijk tot den val van het kabinet lei den, want de berichten uit de provincie doen ver wachten dat de republikeinsche meerderheid niet alleen gehandhaafd zal blijven, maar zelfs nog versterking zal erlangen. Dat zij niet zal worden verminderd is ook de zienswijze van de Londen- sche Times, die van oordeel is dat de maarschalk alsdan zal moeten kiezen tusschen aftreding of tot gehoorzaamheid aan den verklaarden wil van het land. Het eene is zeker voor den hertog van Magenta even onaangenaam als het andere; maar het eerste moet eigenlijk wel het meest in overeen stemming zijn met het eergevoel van een maarschalk van Frankrijk, die gewoon is geen hooger gezag boven zich te erkennen, dan dat van een gekroond hoofd. In het Engelsche lagerhuis heeft de heer Gour- lèy een duidelijke verklaring der regeering uitge lokt omtrent den inhoud van het antwoord van Rusland op de Engelsche nota, betreffende het kanaal van Suez, die, zooals men weet iü vrij krasse bewoordingen gesteld was. Sir Northcote deelde aan de kamer mede, dat Rusland had ver zekerd het kanaal van Suez noch te zullen blok- keeren, noch de scheepvaart er door op eenige andere wijze te zullen belemmeren. In dat opzicht kan men dus volkomen gerust wezen. Gisteren moest te Berlijn eene aanvullingsver kiezing voor het parlement plaats hebben en de Fortschrittspartei had alle mogelpke krachten ingespannen om de eer der hoofdstad op te hou den en toch ditmaal geen sociaal-democraat te verkiezen. Hare pogingen zijn echter weder mis lukt, daar de candidaat der sociaal-democraten, de heer Hasenclever werd gekozen met 12,762 stemmen tegen 11,652 op- dien der Fortschrittspartei, de heer Low. Terwijl uit St. Petersburg wordt gemeld, dat prins Milan zich met zijne generaals en ministers naar Plojesti zou begeven om den keizer van Rus land te begroeten, hetwelk men beschouwt als een bewijs voor de uitmuntende betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk, wordt uit Weenen getelegrafeerd, dat laatstgenoemde mogendheid maatregelen heeft genomen om langs diplomatieken weg opheldering te verkrijgen omtrent de reis van prins Milan naar Plojesti. Of dus de verhouding tusschen de beide ge noemde groote mogendheden werkelijk zoo uit muntend is, mag worden betwijfeld, terwijl de berichten uit Bucharest doen onderstellen, dat de verdere gang van zaken aldaar wellicht niet zal strekken om de Oostenrijksche regeering weder te bevredigen. Er is nl. sprake van, dat niet alleen prins Gortschakoff en generaal Ignatieff zich te Bucharest zullen vestigen, maar ook dat een be langrijke verandering zal komen in het ministerie van Rumenië. De heer Cogolniceano zou eerst en vervolgens ook de heer Bratiano aftreden, waarna een nieuw kabinet zou worden gevormd met de heeren Demeter Ghika, Boeresco engene- raal Floresco en wel in verband met een geheele verandering in het regeeringsstelsel, waarbij zelfs sprake zou wezen van wijziging der constitutie. De welwillendheid van den czaar voor de prinsen van Servië en Rumenië wekt niet alleen in Oos tenrijk maar ook elders zekere ontevredenheid en onrust, die licht tot nieuwe moeilijkheden aanleiding kunnen geven, indien het niet spoedig blijkt, dat de ernstige vermoedens van sommigen ongegrond zijn. Van Port-Saïd naar Vlissingen vertrok den 13™ dezer het stoomschip Friesland, gezagv. Bik, van Batavia bestemd naar Rotterdam. Na geëindigde reparatie en na gedokt te hebben, heeft heden de mailstoomboot Stad Breda den dienst weder hervat. Heden vertrokken van Vlissingende Eng. stoombooten Snaefell, bestemd naar het eiland Man (Engeland), en I. Cornell, gezagv. Bell, naar Sunderland in ballast. Heden morgen is het tjalkschip van C. van de Velde van Borsselen, geladen met Waalsteen en van Neuzen bestemd naar den Nieuwen Neuzen- polder, bij het uitvaren uit de haven van Neuzen aldaar door den stroom op de steenen punt van den West-havendijk geloopen, alwaar het bij het af gaande water zeer gevaarlijk zit. Men is druk bezig de lading over boord te werpen, om zoo mogelijk het schip nog te behouden. Gent, 15 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 34.— rogge op staal Ir. 23.75gerst fr. haver fr. 25.boekweit fr. 18.paardenboonen Ir. 18.75; koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 28. koolzaadkoeken fr. 22.boter fr. 3.10 per kilogrameieren fr. 1.95 per 26 stuks. Middelburg, 15 Juni. Raapolie ƒ36.75; patentolie ƒ38.75; lijnolie ƒ34. Vlissingen, 15 Juni. Boter per kilogram 1.10 a ƒ1.00. Eieren 3.20 per 104 stuks. Amsterdam, 14 Juni. 15 Juni. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 63} 63} Certific. dito dito .3 76} 76} dito dito dito .4 „101 100}} Aand. Handelmaatschappij. 5 102 101} dito exploitat. Ned. Staatssp. 104 Loten stad Rotterdam. 3 100} dito dito Amsterdam 3 102 102} België. Cert. bij Rothschild. 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrij vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 97}} 97} Certific. Inscr. 5e serie 5 60} 60 Obl. Hope C\ 18556eserie. 5 77} 77-ft dito 1000 18645 90} 91} dito L. 100 18725 79} 79} dito L. 100 1873 5 79} 79} Loten 18645 125 128 Loten 18665 122 124 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4} 80} 80 Certific. dito4 62} Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867694 71^ 71} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 103} 103} Oblig. dito4} 84} 84} dito dito4 78 Aand. Kiew-Brest5 32} 32} dito Baltische spoorweg. 3 44 43} Oblig. spoorweg Poti-Tiflis .5 85} dito dito Jelez-Griasi. 5 79} 81} dito dito Jelez Orel 5 85} dito dito Charkow Azow 5 78} 79 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 50} dito dito Weenen. .5 49 Oostenrijk. Obligatie metal. in zilver Januari/Juli. 5 51} 51^ Obligatiën dito April/Oct. 5 51} 52 dito in papier Mei/Nov. 5 47} 47-flj dito dito Febr./Aug. 5 47} 47} Aand. Nation, bank3 104} 104} Loten 18605 88} 88} dito 1864104 104 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 66 66} Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 39} 39} Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 10} 10} Oblig. Binnenlandsche. 3 10 Portugal. Obligatiën 3 51} 52} Turkije. Inschr. Alg. schuld. 5 6} 6} Obligatiën 1869 6 7} 7} Egypte. Obl. 18687 Oöl. 187.37 JLmerlka.Obl.Ver. Stat. 1904. 5 Obligatiën dito dito 1885. 6 99} Illin. Cert. Amsterdam 50 51 Oblig. Illinois Iiedemtion. 6 - 94 dito Central Pacific. 6 100} 100} Certific. Chic. N. W. 7 41-A 42}

Middelburgsche Courant | 1877 | | pagina 3